De ontwikkeling van West-Duitsland De Engelse verkiezingen Sclrus Hon di us Koningin Juliana lussen de skiërs Ronde Tafelgesprekken met Koningin Juliana Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Mjonnementsprljs3,90 per kwartaal Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent Verschijnt dagelijks ZATERDAG 25 FEBRUARI 1950. 6e Jaargang No. 1356. Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ck; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie f 1,50 Vermelding Brieven onder nummer Burea* van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nu Terwijl veel gesproken wordt over West-Europese eenheid, zit men in ons deel van de wereld nog steeds met het Duitse vraagstuk. Indien men de splitsing van Duitsland in een Westelijk en Oostelijk deel als voorlopig definitief be schouwt, zullen de West-Europese landen, willen zij ooit tot een sterke eenheid komen, met dit Westelijk deel moeten gaan samenwerken. Prinsesjes studeren in de trein Volstrekte meerderheid voor Labour Zetelwinst voor de Conservatieven Prins Bernhardin Mexico Mandaat terug aan R.I.S- Geen schending van graven te Solo Botsing op Java Dominé, dichter en hovenier te Terneuzen Naar aanleiding van het artikeltje „Uit Grootvaders tijd" bereikte mij het verzoek nog iets over Ds. Petrus Hondius te vertellen, meer met betrekking tot zijn vermaarde tuin. Ik vond nog de volgende gegevens WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. £UN-EN MAANSTANDEN Zön- Pbr. Opk. Ond. Hiervoor dient van hun kant natuurlijk het een en ander vergeven te worden uit het ver leden. Van Duitse kant mag men dan echter verwachten, dat oprechte pogingen gedaan wor den om als volwaardige demo cratische mogendheid opge nomen te worden. Dat dan in den beginne een bescheiden houding verwacht wordt lijkt toch niet vreemd. De laatste tijd heeft het er wel eens op geleken of de Duit sers alles vergeten zijn wat zij de wereld hebben aangedaan. Enige van hun vooraanstaande politici hielden redevoeringen, waarbij de schuld van de oorlog openlijk ontkend werd en ge schoven op de fouten van an dere landen. Ook werd de oor zaak van de huidige moeilijk heden, die zich op economisch en sociaal gebied zo veelvuldig in Duitsland voordoen, gescho ven op de houding van de be zettende mogendheden. Het spreekt wel vanzelf, dat dit alles zeer veel kwaad bloed gezet heeft bij die landen, die door de Duitse veroveringslust onder de voet zijn gelopen. Zo o.a. in Frankrijk, waar de regering juist van tevoren met grote moeite een verzoeningsgezinde politiek in het parlement had verdedigd. In de afgelopen weken zijn de Duitsers nu eens goed op hun nummer gezet door de Ameri kaanse hoge commissaris, Mc. Cloy, die de naam had een goed vriend te zijn van West-Duits- land, doch die in een scherpe rede te Stuttgart critiek op de houding van genoemde politici uitoefende. Tevens kondigde hij het Amerikaanse beleid in W. Duitsland aan, waarbij hij liet doorschemeren, dat er geen sprake was van een nieuw Duits leger of luchtmacht. Slechts een nauwere aaneensluiting bij het Westen, waarbij het verant woordelijkheidsbesef voor de oorlog aanwezig dient te zijn, zal uitsluitend uit de moeilijk heden kunnen redden. Indien de Duitsers hiervoor wat meer gevoel krijgen, dan wordt het tijd hun moeilijk heden onder ogen te zien. Deze zijn namelijk zeer groot. De twee belangrijkste problemen zijn op het ogenblik het tekort op de handelsbalans, natuurlijk in het bijzonder ten aanzien van Amerika, en de groeiende werkloosheid. Bijna twee mil- lioen werklozen bezorgen de West-Duitse Bondsregering sla peloze nachten. De oorzaak van dit grote getal dient men voor namelijk te zoeken in de tien millioen vluchtelingen uit Oost- Duitsland. De productie in het Westelijk deel is sedert de sanering van de Mark verdubbeld, zodat dit reden tot tevredenheid geeft. Dit blijkt echter nog niet voldoende. De Rijkskanselier, Dr. Ade nauer kondigde een groot pro gramma aan van werkverschaf fing, waarvoor hij 3.400 milliard marken nodig had. Huizenbouw en herstelwerkzaamheden zijn er genoeg te verrichten in de uitgestrekte verwoeste gebieden. Een gedeelte van de tegenwaar de van de Marshall-dollars zal voor dit programma gebruikt mogen worden. Tegelijkertijd echter wordt in een rapport van de E. C. A.- commissie te Frankfort ernstige critiek uitgeoefend op het eco nomische beleid van de West- Duitse Bondsregering. Deze E. C. A.-commissie, die de beste ding van en de behoefte aan Marshall-dollars moet nagaan, constateert dat de Duitsers de dollars te veel besteden aan luxe-import en aan verbruiks goederen in plaats van deze aan te wenden voor investeringen. Door deze kapitalen immers te beleggen in de landbouw en in de industrie zou de productie opgevoerd kunnen worden van het land zelve en daarmede de export. Het is in Duitsland al van hetzelfde laken een pak als in de overige West-Europese landen. Slechts opvoering van de export zal ertoe kunnen lei den, dat in 1952 als de Ame rikaanse hulp ophoudt, de no dige dollars verdiend kunnen worden om de benodigde im porten mede te betalen. Indien tenminste Amerika straks be reid zal zijn de Europese pro ducten te kopen. Het boven aangehaalde rapport nu verwijt de West-Duitse regering onvol doende zorg te dragen voor de verhoging van de productie. Veel te weinig worden maat regelen genomen om de export te bevorderen. De consumptie van vele goederen is veel te hoog. Inmiddels is dit alles geen eenvoudig vraagstuk. Een be perking van het verbruik zal alleen mogelijk zijn Indien strenge rantsoeneringen worden ingesteld. Nu de gealliëerde be zettingsautoriteiten juist onge veer alles vrij hebben gelaten behoort een wederinvoering van distributie tot de practische on mogelijkheden. Voorts kampt West-Duitsland met het pro bleem van zijn handel met het Oostelijk deel. Dit onder Rus sisch bewind staand gebied heeft dringend behoefte aan de industrieproducten van b.v. het Ruhrgebied. Het kan deze slechts invoeren tegen levering van eigen overtollig voedsel, waaraan West-Duitsland juist zulk een ernstig tekort heeft. De scheidingslijn dwars door het land belemmert deze nor male en natuurlijke handel echter. Is de kwestie van het in even wicht brengen van de buiten landse betalingsbalans dus reeds een kwestie die voor de regering Adenauer bijna onoplosbaar schijnt, het werkloosheidspro bleem brengt de Rijkskanselier in strijd met afgevaardigden en eigen partijgenoten in de Bondsdag. Nog steeds vergroten dagelijks vele vluchtelingen uit Oost- Duitsland het leger der werk lozen en der ontevredenen. In de Bondsdag becritiseert een steeds luidere oppositie de maatregelen van de Christelijk- Liberale regering. In feite schijnt geen enkele oplossing te bedenken te zijn, zo lang de twee delen van Duitsland ge scheiden blijven. Het Duitse vraagstuk blijft derhalve een gevaarlijk wereld vraagstuk, waarbij ook ons land groot belang heeft. Meer en meer immers ontwikkelt zich onze eigen handel met ons na tuurlijke achterland. Een vreedzame oplossing is daarom ook spoedig voor Nederland te wensen. Gisteren is de vacantie van de Koningin- en de Prinsesjes pas goed begonnen. Alles schijnt mee te werken om er een paar heer lijke, onbezorgde weken van te maken- Er is een vers pak sneeuw gevallen en hoewel de temperatuur gedaald is tot 12 gra den onder nul, is de kou niet hinderlijk, want er schijnt een wel dadig aandoende zon. Daarom had de Koningin zich reeds vroeg in haar skipak gestoken. Onderweg wierp Zij vlug nog een blik in de Koninklijke trein, waarin de Prinsesjes reeds ijverig aan het studeren waren ge holpen door mevrouw Pennink. Prins Rernhard is Donderdag middag te Merica, de hoofdstad van de Mexicaanse provincie Yucatan, aangekomen. Het offi ciële bezoek aan Mexico, waar president Miguel Aleman de Prins persoonlijk toe heeft uitgenodigd, zal drie dagen duren, waarna de Prins met Zijn gevolg zich naar de staat Michoacan zullen bege ven, een der schilderachtigste van Mexico. Engeland heeft zelden zulke spannende verkiezingen beleefd als die van de 23e Februari 1950. Tot Vrijdagmiddag waren de tellingsuitslagen, die binnen kwa men van dien aard, dat van enige overwinningskans voor een der grote partijen geen sprake was. Eerst in de avonduren be gon Labour uit te lopen en het werd 10 uur Vrijdagavond, voordat het definitieve bericht van Labours zege werd doorge geven. Op dat ogenblik had de Labourpartij met 313 zetels van de 625 juist de volstrekte meeVderheid bereikt. De Conservatieven hadden er toen 289 en de Liberalen 7. De Communisten waren volkomen weggevaagd. De Wali Negara van Zuid-Su- matra, Abdul Malik, zal vandaag zijn mandaat aan de regering der R. I. S. teruggeven, aldus deelde hij in de zitting van de Raad van Zuid-Sumatra mede, waarin de re solutie tot ontbinding van de Ne gara, die reeds op een vroegere vergadering werd ingediend, werd gehandhaafd Zij werd aangeno men met 25 stemmen!, terwijl twee leden blanco stemden. Thans wacht men op nadere maatregelen van de regering der R. I. S. Het doet goed de Koningin zo alleen en ongehinderd tussen de ski-ers te zien lopen, die Hare Ma jesteit nauwelijks opmerken. De touristen in dit Oostenrijkse plaatsje en de inwoners van Sankt Anton hebben de Koningin en Haar dochtertjes een grootse ont vangst bereid, zelfs een ietwat luidruchtige ontvangst, maar sinds de Koningin en de Prinsesjes zich hebben geïnstalleerd in de kamers op de tweede verdieping van 'Ho tel Post, hebben allen Haar op genomen in de kring van touris ten en beschouwt een ieder haar als normale vancantiegangster, die zich voor een poosje aan de be slommeringen van alle dag wil onttrekken. Men kan het de Koningin aan zien, dat dit haar goed doet en zoals we haar zagen lopen temid den van tientallen, die met de ski's over de schouders er op uittrok ken. zouden we bijna wensen, dat men in ons eigen land iets van de mentaliteit van deze eenvoudige dorpsbewoners en dit begrip van het internationale ski-gezelschap zou overnemen. Enige weken geleden gaf Hare Majesteit Koningin Juliana de wens te kennen contact te willen hebben met jonge mensen In de leeftijdsgroep van 2024 jaar, om in een persoonlijk gesprek te koren, wat er in deze jeugd leeft aan toekomstverwachtingen voor henzelf en voor ons gehele volk en welke hun moeilijkheden zijn. ©en drietal gesprekmiddagen met telkens plm, 15 deelnemers taters) werd georganiseerd op het Paleis Soestdijk. De eerste groep was afkomstig uit kleine dorpen en vertegenwoordigd^ dus het „platteland", de tweede groep was samengesteld uit „grotestads- jeugd", zowel uit jeugdorganisa ties als ongeorganiseerde jeugd, terwijl de derde groep uit studen ten 'bestond. (De gesprekken waren zeer ge animeerd. Tal van vragen be treffende het dorpsleven, het jeugdleven in de grote stad, zowel snciaal als cultureel gezien, kwa men aan de orde. Bij het bespreken van emigratie- mogelijk deed zich het merk waardige verschijnsel voor, dat meisjes hier zeer weinig op inge steld bleken in tegenstelling met jnngens. Met de studenten werden hoofd zakelijk vragen verband houdende met de huid'ge universitaire op leiding besproken, o.a, de zeer ge specialiseerde normen, waarbij de vorming tot mens in de gemeen schap in het gedrang dreigt te ko men. In de kringen der jongeren is dit contact met Hare Majesteit de Koningin bijzonder op prijs ge steld. De legervoorlichtingsdienst deelt het volgende mede: ,,,In een deel van de pers is het gerucht gepu bliceerd, als zouden rampokkers het ere-veld der gesneuvelde Ne, derlandse militairen te Solo heb ben geschonden Blijkens inlichtingen, welke de legervoorlichtingsdienst ontving van het hoofd van de legergra- vendienst in Indonesië, mist dit rucht elke grond. Alle militaire graven in Midden- en Oost-Java zijn overgebracht naar de erevel- den te Semarang en Surabaja, zodat zich te Solo geen enkel graf van een Nederlands militair meer bevindt en er dus van schending der graven geen sprake kan zijn. Toen de Koningin door de vers gevallen sneeuw verder liep in de richting van de ski-lift. zijn wij een kijkje gaan nemen bij de Prin sesjes, die in een coupé van de Ko ninklijke trein aan haar huiswerk aten. Het is een ideale oplossing ge weest de trein mee te nemen, waarin zoveel werkcoupé's zijn in gericht. De leerboeken liggen er links en rechts. We hebben één zc'n boek even opgepakt en er een ogenblik in gekeken. In het re kenboek van Prinses Beatrix von den we: -2/5 van mijn knikkers is 30 knikkers. Hoeveel knikkers heb ik Maar dat zijn sommen, waarvoor Prinses Beatrix haar hand niet meer omdraait. In haar hoofd zal het wel gonzen, als ze naar de oneindig^ sneeuwvlakten daar bui ten kijkt. Beatrix zit te zwoegen op de puzzle, hoeveel men moet betalen voor een kg thee, gemengd van 2 soorten, waarvan de ene soort 2 per ikg kost en de andere soort 2 per 45 kg. We hebben Beatrix even aangekeken en we hebben zo het vermoeden, dat ze wel hetzelf de heeft gedacht als wij: Waar ter wereld kan men 45 kg thee kra gen voor ƒ2? De Prinsesjes studeren gezamen lijk in de Koninklijke trein die voor het stationnetje in Sankt An ten staat, eBtè ochtend 2 uur lang, Trix is met een opstel bezig over haar belevenissen hier. Dat kost haar geen moeite, want vorige week maakte ze er nog een van 56 velletjes. Een brief aan haar Vader geldt ook als opstel en de brief, waarmee Prinses Beatrix thans bezig is, bedreigt het record van de 56 velletjes ernstig. Nu moeten we naar de Galzig gaan, want direct zal de Konin gin zich met de e ski-lift naar bo ven begeven om daarna naar be neden te glijden. We moeten ons dus haasten, want we hebben voor de Prinsesjes nog een rekensom metje: Als 2/5 van mijn „gillende keukenmeiden" 10 is, hoeveel gil lende keukenmeiden heb ik dan bij me? We weten niet, of we de uit komst van deze som vlot zullen horen, maar anders zien we die Zaterdag wel op hef gecostumeer- de bal A. N. P. In een Nederlands legercommu niqué wordt verklaard, dat zich Donderdag te Bekassi, op 48 kilo meter van Djakarta, een gewa pende botsing heeft voorgedaan tussen een Nederlands gewapend eonvooi en een eenheid van het Indonesische leger. Een Nederlandse soldaat is ge dood en verscheidene zijn gewond. Er zijn nog geen bijzonderheden bekend. De verzoeningscommissie van de V. N. heeft een onderzoek naar het incident ingesteld: Vrijdagmorgen tegen het aan breken van de dageraad trok ge leidelijk aan het leger der „voting revellers" huistoe, nadat dé eerste telronde was afgesloten en de tel lers een pauze van 6 uur hadden gekregen. De nachtelijke uren waren op de plaatsen waar de uit slagen bekend werdén gemaakt, opgevrolijkt door gejuich van deze of gene partijgangers, door het knallen van vuurwerk en het om hoog gaan van zwermen rode en giele hallons voor een Labour- overwinning en van blauwe bal lons voor een Conservatieve zege. Clement Attlee verklaarde 's mor gens vroeg in zijn district Walt- hamstown in Noord-Oost-Londen, dat de verkiezingen een „sportief gevecht" hadden opgeleverd. De eerste uitslagen wezen erop, dat de Socialisten stand hielden in de industriegebieden, ofschoon zij in sommige gevallen hun meer derheid verminderd zagen. De telling der stemming ging veel langzamer dan men gewoon was, wat waarschijnlijk te wijten was aan de grootste< kiezersop komst, die Engeland ooit gekend heeft. In één district stemde zelfs 95 percent van de kiezers. Na een aanvankelijk gepronon ceerde leiding van Labour slaag den de Conservatieven er in de loop van de dag in, op de Socia listen in te lopen, zodoende de kans op een nek-aan-nek-race in de laatste ronde vergrotend. Om half vijf in de ochtend was dc stand 146 zetels voor Labour en 84 voor de Conservatieven: een verschil van 62 zetels. 14 Labour-leden in het oude Lagerhuis hadden hun zetels aan de Conservatieven verloren. De zwaarste klappen kregen de Liberalen, die door het stellen van 4i75.candidaten trachtten hun oude glorie te herwinnen. In de meeste districten verloren ze hun waarborgsom. BEVIN. In welingelichte Londense krin gen neemt men aan, dat Bevin in een nieuwe Labour „regering Minister van Buitenlandse Zaken zal blijven. In het laatst der zestiende eeuw werd het fort de Moffen schans te Terneuzen geslecht. De grond werd gekocht door Johan Serlippins, burgemeester van Neuzen, Axel en Biervliet. Deze liet er een fraaie tuin aan leggen, welke vergeten zou zijn, als niet dominee Petrus Hon dius zijn huisgenoot was ge worden en in het begin der zeventiende eeuw het dichtwerk geschreven had: Dapes inemptae ofte Moufe- schans; dat is „Soeticheydt des buitenlevens, vergheselschapt met de boucken". De geleerde schrijver was de zoon van een Vlissingse predi kant, die met achterlating van zijn aanzienlijke bezittingen, uit Vlaanderen gevlucht was. Later schijnen de goederen teruggegeven te zijn. In ieder geval was zijn zoon Petrus een bemiddeld man. In de tuin van de Moffen schans kweekte hij met veel zorg en talent voortreffelijke vruchten en groenten, alsmede een grote verscheidenheid van bloemen en planten. Nergens in verre omljek kon men schoner anemonen, hya cinthen, lelies, narcissen, rid dersporen, rozen en tulpen aan treffen. Moeite noch kosten spaarde hij om vreemde gewassen als maïs en Turkse tarwe te kwe ken en voort te planten. Dit alles beschreef hij nauwkeurig in zijn gedicht: „Al de landen op haer keer Mij vergeten nimmermeer, Al de tijden, vrienden, landen Stellen 't alles mij ter handen. Alle rijeken doen haer besten Tot de eere van mijn hof; Alle custen en gewesten Dienen mijnen tuin om lof." Over medewerking had hij niet te klagen. Ook aan belang stelling ontbrak het niet. Jacob Cats, onze Zeeuwse dichter, mede bekend om zijn bedijkingen, vertoefde vaak bij zijn „lieven Hondius" in Ter neuzen. Daniël Heinsius schreef een gedicht ter ere van de plaats en het boek. Verder kwamen er gasten met klinkende namen als Dr. Cas par Pilletier, Pieter Courten, Prof. Vossius, Johan Huyssen van Cattendijke en Hyronimus van Tuyl van Serooskerke. Zoals reeds eerder gemeld, bezocht ook Prins Maurits meermalen de geleerde en ge moedelijke schrijver. Hondius bleef ongehuwd en stierf in de kracht van zijn jaren. „En soo lange sal men weten Van mijn hof in Nederland Als men sal de knoesten eten, Aldereerst door mij geplant." Zijn in dit gedicht uitgespro ken hoop is niet in vervulling gegaan. Van zijn „Indische knoesten" hoort men niet meer en wat te betreuren is met zijn dichtwerk is het al niet veel beter gesteld. J. A. H. SPECIAAL MIDDENSTANDSEXAMEN voor uit Indonesië gerepa trieerde militairen. Op 7 en 8 November 1950 zal in nader te bepalen garnizoens plaatsen een speciaal Midden standsexamen Algemene Handels kennis gehouden worden voor de uit Indonesië gerepatrieerde mili tairen, die na 1 September 1949 zijn gedebarkeerd. De inschrijving voor dit examen zal worden opengesteld van 15 Augustus tot en met 15 Septem ber 1950 bij het Bureau Stichting Middenstandsexamen, Daan van Meerdervoort 96a, 's-Gravenhage, alwaar alle inlichtingen kunnen •worden ingewonnen. De exameneisen zullen gelijk zijn aan die van het normale Middenstandsexamen. 10 Labour-ministers, onder wie premier Attlee, vice premier Mor rison, minister van Buitenlandse Zaken Bevin, Sir Stafford Cripps, de minister van Financiën en Aneurin Bevan, de minister van gezondheid, behielden! hun zetels. In Manchester heeft Labour 6 en de Conservatieven 2 zetels behaald. De stad telt 9 stemdistricten, maar het district Mosseside zal 9 Maart stemmen, omdat de Con servatieve candidaat enige dagen geleden gestorven is. In 1945 tel de Manchester 10 districten waar van Labour 9 kreeg en de Con servatieven één. Snel klimmend naar gelijkheid met Labour waren de Conserva tieven Vrijdagmiddag laat nog slechts 15 zetels ten achter bij Labour. Deze verkiezing was de span nendste, die Engeland ooit gekend heeft. Een nek aan nek-race als deze verkiezing is in Engeland niet eerder voorgekomen. De Conservatieven, die bij het begin van de telling 60 zetels achterstand hadden, liepen binnen enkele uren 40 zetels in en in de late middaguren varieerde het verschil tussen 15 en 20 zetels. Churchill, de leider der Con servatieven, werd met grote meer derheid herkozen verklaard op het ogenblik, dat de kansen voor zijn partij schenen te keren. Om 16.10 uur passeerden de Conservatieven het aantal van 215 zetels, die zij in het oude Par lement hadden en begonnen te spreken over een „overwinning" waar zij tevoren gezegd hadden ,,Wrj hebben nog een kans". De verkiezingen schijnen wel duidelijk gemaakt te hebben, dat Engeland een twee partijen land is. De Liberalen en Communisten schijnen voor goed te hebben af gedaan. De arbeiders bleken onwankel baar in hun geloof aan Labour doch de zwaarbelaste midden stand gaf blijk van een vastbe sloten poging om de socialisten ten val te brengen. Attlee en Churchill bezochten beiden hun kiesdistricten( waar zij werden toegejuicht en waar hun aanhangers en aan Uangeters zich om hen verdrongen om hen de hand te schudden en hen hun genegenheid te doen blij ken. Koning George, Koningin Eliza beth en hun dochters, de Prinses sen Elizabeth en Margaret, hebben niet gestemd. Dit berust op een grondwettelijke bepaling, weike inhoudt dat leden van de Konink ljj-ke Familie niet aan verkiezin gen mogen deelnemen. De Britse Koninklijke Familie verblijft in haar woningen te Londen. ATTLEE VORMT VERMOE DELIJK EEN NIEUWE RE GERING Gisteravond werd te Londen van gezaghebbende zijde veriio men, dat de Britse minister president Clement Attlee waar schijnlijk een nieuwe Socialisti sche regering zal vormen, onge acht de geringe meerderheid, waarover een dergelijke regering in het Lagerhuis zou beschikken. Deze overwinning met een haar breedte verschil na een nek-aan- nek race gedurende de gehele Vrijdag maakte de verkiezing tot de sensationeelste in Engeland? geschiedenis. De opvallendste feiten van deze verkiezingsuitslag zijn: 1. Het falen van de grootse poging der Liberale partij om met 475 candidaten haar oude glorie te herwinnen. Honderden Libera len, die nog geen achtste van de lr hun stemdistrict uitgebrachte stemmen konden behalen, verlo ren hierdoor him borgsom van 1500 gulden. 2. De totale uitschakeling van de Communisten en de met hen sympathise renden. De twee enige Communisten in het oude Lager huis, Gallagher en Piratin, be haalden ieder minder stemmen dan hun tegencandidaten. De vijf „rebellen" tegen Bevins buiten landse politiek, die uit de partij waren geroyeerd, werden thans door de kiezers uit het Parlement gebannen. De „grote vier" van de Labour partij, Attlee, Morrison, Cripps en Bevin, kwamen onmiddellijk na de bekendmaking van het resultaat bijeen om over hun toekomstig beleid te beslissen. Zij hebben drie keuzen: 1. Een nieuwe Labourregering met of zonder steun van de Libe ralen te vormen. 2. De Koning verzoeken het Parlement te ontbinden, opdat La bour geen „working majority" heeft. Dit moet tot nieuwe ver kiezingen leiden. 3. Een coalitie met de Conser vatieven, wat weinig waarschijn lijk is. Politieke deskundigen achten de eerste weg de waarschijnlijk-- te. Als een nieuwe regering wordt gevormd op de resultaten van deze verkiezingen, zal het nieuwe Dagerhuis het vreemdsoortigste van de laatste 600 jaar zrjii. De Whips (ordebewaarders van de parlementsfracties) staan dan voor een wanhopige taak er voor te zorgen, dat de leden alle zit tingen geheel bijwonen om een nederlaag bij verrassing te voor komen. De oppositie zal dan gebruik maken van iedere kleinste vergis sing der regering en de regering zal zeer voorzichtig moeten zijn met het indienen van wetsont werpen, die niet de unanieme steun van haar Lagerhuisleden hebben. De volledige uitslagen van de verkiezingen zullen niet bekend worden voor het weekeinde, om dat de uitslagen van enkele dis tricten in de Schotse hooglanden en op de Schotse eilanden niet eerder beschikbaar zullen zijn. Te Londen werd door het ver zamelde publiek het meeste ge juicht, toen de nederlaag van het tweede Communistische Lager huislid bekend werd. De verkie zingscampagne was een der saai ste geweest, die Engeland ooit ge kend heeft. Hedenochtend zal het Britse Ka binet in een speciale zitting bij eenkomen. Daar zijn partij nog steeds over een meerderheid in het Lagerhuis beschikt, kan Attle- overeenkomstig de bepalingen van de Grondwet in functie blijven. Zoals de stand van zaken thans is, zal Attlee vermoedelijk het par lement op de normale wijze op 1 Maart a.s., wanneer het nieuw gekozen Lagerhuis voor de eerste maal bijeenkomt, ervan in kennis stellen, dat hij aan het bewind zal blijven. Hedennacht om half twee was de stand der uitslagen als volgt: Labour 314 zetels- Conservatieven .293 zetels. Liberalen 8 zetels. Kleinere partijen 1 zetel. Van 8 districten moet de uit slag nog binnenkomen. GALLAGHER OVER DE VERKIEZINGEN Het Communistische Lagerhuis- iid William Gallacher is niet her kozen. Gallacher had het kies district, waarin hij thans niet is herkozen, gedurende 20 achter eenvolgende jaren in 't Lagerhuis vertegenwoordigd Hij verklaarde gisteren: „Per soonlijk raakt het mij niet erg, dat 'k niet ben herkozen. Jk was volksmenner, voor ik lid van het Lagerhuis werd- Als Lagerhuis lid ben ik volksmenner gebleven en nu ik niet ben herkozen, blijf ik in elk geval toch volksmenner". VERKIEZINGEN EN DE VOETBAL POOL Een kiezer te Bristol kwam, na enige tijd in het stemhokje te heb ben vertoefd, zijn biljet bij de voorzitter van het bureau inleve ren met het verzoek, hem een nieuw te willen geven. „Sorry", zei hij, „ik dacht dat ik een biljet voor de voetbalpool stond in te vullen. Dat doe ik altijd Donder dags medegedeeld door het K.N M.I te De Bilt. geldig van Zaterdag ochtend tot -avond. Vrij somber weer Voor de Noordelijke provincies: Meest zwaar bewolkt en nevelig met nu en dan enige regen. Aan vankelijk zwakke wind hoofdizake- lijk tussen Noord en Oost. Later zwakke tot matige Zuidelijke wind Iets lagere temperaturen. Voor de rest van het land: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk ne vel of mist en af en toe enige re gen of motregen. Zwakke tot ma tige wind hoofdzakelijk uit Zui delijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. ZONDAG 26 FEBRUARI. Breskens 6.52 8.41 Terneuzen 8.27 9.16 Hansweert 9.07 9.56 Walsoorden 9.17 10.06 MAANDAG 27 FEBRUARI. Breskens 9.15 10.08 Terneuzen 9.50 10.43 Hansweert 10.30 11.23 Walsoorden 10.40 11.33 26 7.34 18.13 27 7.32 18.15 28 7.30 18.17 Maan- Opk. Ond. 10.50 4.18 11.42 5.19 12.50 6.06

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1