Minister Lieftinck antwoordt de Eerste Kamer «rsïu&w asïïfw js ss-sf* Parijs heeft nog geen tijd voor 2000ste verjaardag TRUMAN OVER ONTMOETING MET STALIN VERZOEK OM VRIJLATING NEDERLANDSE MILITAIREN j* rc rsf SUGGESTIES VAN HOFFMAN ua groolooJers til«i ADRES INZAKE AANSTAANDE HUURVERHOGING Van wolvenvel tot k.m lipstick Kou op de borst -*.•» TWEEDE BLAD Zaterdag 18 Februari 1950 6e Jaargang No. 1350 Belastingverlaging in voorbereiding Avonturen vau 12 Indonesische schip breukelingen Keltische nederzetting op het lie de lo Cite in slilips Een verenigd Europa is dringend nodig XelTroisie door Oost Zeeuws-Vlaanderen in 1880 Wapensmokkel in het Verre Oosten Baggerwerkzaamheden Frankrijk DAN GA IK NAAR DE POLITIE. Gevolgen van mijnwer- kersstaking in V S. Hitier wilde Vaticaan wegvagen Postdui venvl uchten kunnen doorgaan EEN STROOM VAN SLAGROOM DE VRIJE ZEEUW Bij de Eerste Kamer der Staten-Generaal is ingediend de Me morie van Antwoord op het voorlopig verslag over de Be groting van Financiën. Voor de invloed van het belastingstelsel op de arbeidspro- dnctviteit heeft de Regering een open oog- Het wetsoni werp tot verlaging van de Inkomstenbelasting en Loonbe lasting, waanvan een verhoging van het belastingvrije mini mum een belangrijk bestanddeel uitmaakt, acht zij in opzicht belangrijk. Verdere maatregelen op fiscaal gebied, beogende de arbeids- lost en de arbeidsprestaties te prikkelen, zijn in studie geno- men. Herziening fiscale Wetgeving. De Minister deelt mede, dat vrij wel het gehele belastingstelsel op de helling is gezet. De accijn zen en de Omzetbelasting, de In komsten- en de Loonbelasting, de Vennootschapsbelasting en de Ondernemingsbelasting om de voornaamste bestanddelen van ons belastingstelsel te noe- j^en zijn reeds aanhangig. De herziening van het belas tingstelsel moet niet worden be schouwd als een op zichzelf staand vraagstuk, dat een duur zaam geheel vormt. Telkenmale moet het belastingstelsel by de wisselende verhoudingen op so ciaal, economisch en internatio naal gebied worden aangepast. Het verheugt de Minister van Financiën, dat hem by de be handeling van deze materie een breed samengestelde commissie van advies ter zyde staat, waar in het niet-ambtelijke element "oFSK'enstelling dezer com- mSfl!S Burgemeester van Rotterdam, VoorzitterDr M. W. Holtrop, President van de Nederlandsche Bank, Vice-Voor- zitter; H. J. Hofstra, Lid van de Tweede Kamer, Secretaris; Mr H. Albarda, Directeur vande N e derlandsche Handel Maat schappij; Mr E. D. M. Honing, Directeur Van Doornes Aan hangwagenfabnekProfDr F Kuin, Adviseur by de Unielever, Mr W F. Lichtenauer, Secreta ris van de Kamer van Koophan del te Rotterdam; Dr M. J. Prin sen, Secretaris-Generaal van het Ministerie van Binnenlandse Za ken" Prof. Dr B. Schendstok, Raadadviseur in Algem. Dienst b/h Ministerie van Financien; C A Takken, Directeur van 'sRijks Belastingen en Domei nen" Mr Dr E. Tekenbroek Ac countant en Belastingconsulent De Minister is voornemens te bevorderen, dat nog m de loop van 1950 de noodwetgeving doo. »en wet wordt vervangen. Het is zijn bedoeling, dat bij deze u/et zowel de onderwerpen, be Streken door het buitengewoon navorderingsbesluit, als die, be streken door het besluit uitbrei ding bevoegdheden belasting ambtenaren, nader worden ge- ieinmlddels is thans reeds ad ministratie! een b^erking m het leven geroepen met betrek- king tot de hantering van de zg. politiële bevoegdheden. Deze zullen voortaan uitslui tend worden uitgeoefend door een klein aantal ^specialiseer- de ambtenaren, terwijl bedoeling is, dat iedere door ™%?jTïci>Urs,rcI f ïngenidiu cu er de schetste moeui. fa\1fl9^-1951 opgeltelde tijd- den bevorderd. schema de hand wordt gehou- deS'e Minister wijst er op, dat, hoewel met de aanmaak van nieuwe munten bevredigende vorderingen worden gemaakt, het tot ultimo 1951 zal duren, voordat voldoende kwartjes, dubbeltjes, stuivers en centen aanwezig zijn voor de circula tip hier te lande. Over de spaaractie verklaart de Minister het eens te zyn met de leden die een gezond geld wezen de beste propaganda voor het sparen achten. Het op peil houden van de waarde der munteenheid acht de Minister echter onverbrekelijk verbonden met het bevechten van. onze economische zelfstandigheid en het verstevigen van de grond slag der economische welvaart door spaarzaamheid en ver meerdering van ^Productieve krachten. Er wordt meer ge SPInrhet jaar, geëindigd per 31 October 1949. was het verbruik van gedistilleerd per hoofd der bevolking 3.31 liter tegen 2.87 liter in het voorafgegane jaar en slechts 1.57 liter in 1939. De eerste grote actie, die van de Nationale Spaarraad is uit gegaan, is de jeugd-spaaractie. Begonnen werd met een zegel actie waarvan de eerste serie 'zingende torens" bestaat uit afbeeldingen van tien bekende torens in Nederland. Aan deze actie namen 666.000 kinderen deel. De positie van kerkelijke, charitatieve, culturele en we tenschappelijke insfeZa^enbe- sDrekend, betoogt de Minister, dat de moeilijkheden voor in stellingen van deze aard, waar op verscheidene leden de aan dacht vestigden, niet uitsluitend aan de belastingdrukmogen rirnrripn eeweten. De Minister is bereid te overwegen, of door enige maatregelen op fiseaal oebied verlichtmg van de ge Ichetste moeüijkheden kan wor- Twaalf Indonesiërs, dije 3 dagen lang in -de door haaien onveilig gemaakte Javazee hadden rond gedobberd, zijn aan boord van de Noorse tanker „Elise" in Freman- tle (Ajustralië) aangekomen. "Hun zeilboot, de „lUsaha Masudji'', ver voerd^ een lading timmerhout van Sumatra naar Djakarta, doch werd bij het binnenvaren van Straat Sunda verzwolgen. De be. manning dreef 3 dagen op .een lang smal geïmproviseerd vlot, waaraan men zich had vastgebon den om minder gevaar te lopen weggespoeld te worden. De Indo nesiërs hadden voedsel noch water. Gedurende de laatste uren op het vlot dronken zij zeewater. De kui kens, die zij bij zich hadden, stier, ven de tweede dag, doch zij kon den hun kat redden door deze in kleren te wikkelen. De bemanning dankt haar redding aan een Chi. nees aan boord van de tanker, die zwak geroep om hulp hoorde. De schipbreukelingen zullen aan boord! van de tanker blijven, tot de Indonesische riegering hun re patriëring geregeld heeft. (Van onze Parijse corresp.) Meer dan twintig eeuwen geleden Sing eens een ^eLt aan het varen. Hij had zijn vrouw in de holle boomstam sezet en de wind dreef hem de Seine op. Na weken liep zijn boomstam vast op een eilandje in "vien Onze visser stapte uit, ervoer, dat er voldoende wild en vis zat, bouwde derhalve een hut en.Parijs was geboren. Hij kreeg kinderen en er vestigden zich hier nog meerdere Kelten, aangetrokken door de rijkdom aan vis en wild. En toen Julius Cesar hier in 52 voor Christus kwam, rap- norteerde hij dat er een Keltische vissersnederzetting be stond die men Lutèce noemde. In 52 v. Chr. bestond Parijs dus al. Ergo moest het vroeger geboren zijn. Dit jaartal heeft men evenwel nimmer kunnen ontdekken. Het is verloren gegaan met de wouden en de wolven. Daarom accepteren de Parijzenaars al sedert jaar en dag 50 v. Chr. als de geboortedatum van Parijs. Parys is dus 2000 jaar oud. President Truman heeft ver klaard dat Amerika steeds de deur openlaat voor vredesonder handelingen, doch dat ee"vo" aende conferentie met Maar- maken Ichalk Stalin te Washington nen maken moet worden gehouden. Truman, die dit op een pers conferentie verklaarde weiger- de elk commentaar op y chills voorstel, dat een nieuw bespreking met Stalin een emde aan de koude oorlog zou kun NUuws ua In de laboratoria van Philips te Eindhoven is men er in geslaagd een nieuwe gloeilamp te ontwik kelen, die op grond van een geheel nieuw procédé bij een hoog licht- rendement een voor de ogen wel. dadig licht verspreidt. De nieuwe gloeilamp is van het type „Argenta", een naam die herinneringen oproept aan de lamp van die naam uit het jaar 102*1, die een ballon had bestaan de uit 3 lagen glas, waarvan de middelstes geopaliseerd was, het geen uit de aard der zaak een be langrijk lichtverlies ten gevolge had. (Het nieuwe procédé, dat bij de fabricage van de nieuwe lichtbron toegepast is, heeft tot gevolg dat de hoeveelheid licht bij hetzelfde stroomverbruik aanzienlijk groter is dan bij de oude „Argenta" lamp, terwijl ook de lichtkleur bijzonder prettig aandoet. De nieuwe lamp zal worden ge leverd in de waarden van ICO, 150 en 200 watt. Advertentie Waarom de Francaises zwart haar hebben Toen de Romeinen in Lutèce kwamen schrokken de Parisii, zoals het Keltische volkje werd genoemd, zich naar. Ze ver brandden hun hutjes en ijlden de wouden in. Maar de Pari- sienne van toen was de groot moeder van die van thans, nieuwsgierig en charmant. Het eerste was oorzaak, dat het ijs tussen de Romeinen en de Pari sii snel was gebroken en het feit, dat zovele soldaten huw den' met Luteciaanse vrouwen, zal wel goeddeels op rekening van het tweede komen. Hoe het ook zij, de Parisii bouwden hun nederzetting weer op en leefden vredig en gelukkig tot nu toe. Een paar honderd oorlogen, sta kingen, epidemieën en revolu ties laten we gemakshalve bui ten beschouwing. Maar de vraag waarom de Parijse meis- kes zwart haar hebben en don kerbruine ogen is hiermee op gelost. De Romeinse invloeden waren destijds sterker dan de Keltische of de Gallische. Öfe fundamenten liggen er nog. Die stenen hebben twintig eeuwen overleefd. Op de fun damenten van de Arena bouw den die van Parijs een gloed nieuwe arena, waarin tot op de dag van vandaag nog open luchtspelen worden gehouden en op die van het Palais des Thermes vestigde de Cluny zijn hotel, thans musee de Cluny. Ook het oorspronkelijke offer altaar van de eerste Kelt heeft men nog ontdekt. Het staat nu in het Musée de Cluny en op de plaats waar het gevonden wordt, verheft zich nu de mach tige Notre Dame de Paris, het fraaiste monument van gothiek ter wereld. Deze wonder mooie cathedraal van Parijs wordt dit jaar 750 jaar oud. Overigens is de Notre Dame slechts een van de honderden Parijse monu menten. Indonesische strijdkrachten in Djakarta en Bandung werden ge arresteerd. Men meent dat de soldaten betrokken waren nj t actie van Westerling. :n maii.cu. Hij voegde eraan toe, dat ae Amerikaanse ambassadeurs o de gehele wereld bereid zyn ieder vraagstuk te bespreken met iedere staat, die besprekin gen wil beginnen. De V. S. hebben m de Ver enigde Naties nooit gebruik ge maakt van hun veto-recht, zei Truman. Hij achtte de tyd niet geko men een speciale missie naar Moskou te zenden. Er vielen scherpe woorden, toen de correspondenten Tru man kapittelden over het exclu sieve interview, dat hij aan de 'New York Times" had toege staan. Zij achtten het onjuist, dat de President belangrijke verklaringen over het regerings beleid aan één krant mededeel de in plaats van aan de cor respondenten bij het Witte Huis gezamenlijk. Hierop antwoordde Truman enigszins ontstemd, dat de President vrij was te hande len zoals hem dat goed dacht. De Brusselse politie heeft een aantal pamfletten in beslag genomen, die door de Belgische communistische partij werden uitgereikt. De arbeiders werden aangespoord het lossen van de schepen, die Amerikaanse wapens en munitie aanvoeren te weigeren. Van offersteen tot Notre Dame. Wat is twee duizend jaar als ge „in steen gaat spreken?" De Romeinen bouwden hier pu blieke badhuizen,de beroemde Arena van Lutèce, die plaats bood aan 15.000 toeschouwers, het Palais des Thermes enz. De adminisrateur van de Marshallhulp, Paul Hoffman, heeft Donderdagavond in een rede in de Columbia University een drie delig program ontvouwd „om de uitputting en fantastische ellen de van een nieuwe oorlog te voorkomen. •Hoffman drong aan op: 1. Voortdurende versterking van dp banden der V. S. met alle vrije landen door middel van het plan_Mjarshall, om een bolwerk te scheppen tegen agressie. 2. Bespoediging van de unifica tie der Europese landen om te Ongeveer 17 militairen van de Nederlandse strijdkrachten, van wie 5 Europeanen, werden vast gehouden. Verscheidene van de niet-Europese soldaten zouden ernstig geslagen zijn om hen aan het spreken te krijgen. Men afschrift van het Neder landse verzoek is. naar de Unci Voorts zou aan Nederlandse of ficieren niet zijn toegestaan de ge arresteerden te bezoeaen. Een verzoek van de Unci om faciliteiten voor de militaire waar nemers, teneinde zich vrij in Indo nesië te bewegen, werd verworpen door het Indonesische Leger, dat niet wil, dat zij buiten de gebieden waar de Nederlandse soldaten ge concentreerd zijn, begeven. Het Indonesische commando verklaart, dat de commissie geen algemene militaire waarneming meer nodig heeft. in. Naar Axel. aantrekkelijk dorp, regelmatig gebouwd. De kleine, nette hui zen op het ruime kerkplein za gen er uit, of zij pas de vorige dag geschilderd waren. Het koperwerk der deuren en ven sters fonkelde als goud en de lindebomen voor de stoepen waren met de uiterste zorg glad geschoren. Hulst, Axel was toen reeds een zin delijk stadje, met een ^ooie brede hoofdstraat en deftige huizen, die deden herinneren aan betere tijden. Het was Zaterdag, dus markt dag. Vele phaetons, tilbury s, karretjes en elders weinig meer voorkomende rijtuigsoorten brachten een menigte markt- gangers naar het oude stadje Het was een waar gewoel in de straten en in de „uitspannin gen". De ouderwetse kamers van het logement „Het Gulden Vlies" waren gevuld met Vlaam se en Zeeuwse boeren, graan kopers en vlashandelaars. Na een drukte van enkele uren reden de wagens weer huis waarts, de winkeliers en her bergiers telden hun ontvangsten en het stadje dommelde weer rustig in tot de volgende Zater dag. i. Tijdens de kermis duurde het gewoel tussen de kramen en koektafels en in dë herbergen enige dagen achter elkaar tot laat in de nacht. Tegen „den baren van de Schelde in Hans- weert bracht. j a H P.S. In het 2e artikel van „Uit grootvaders tijd" komt een vergissing voor. Men dient te lezen Bij de eenvoudige Hervorm de Kerk te Hoek zag hij de graf zerk van Christiaan Meeuse, een brave matrozen-dominee, die eerst loods en visser was, en later predikant werd." J. A. H. Leonard Pomeroy van de afde ling munitie van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken schrijft in het wekelijks bulletin van het ministerie, dat „gewetenloze bandieten, geluk zoekers en wapenmakelaars" een bloeiende handel in gesmokkelde wapens in het Verre Oosten drij ven. Volgens Pomeroy zijn Ame rikaanse, Britse en Japanse wa penen naar de opstandelingen in clandestiene wapenhandel warei.Kromm^ jeugd begon gevestigd in Cicutta, Smgap n met loden schre- nu.t" V»"»» met moeite een „internationale zwarte handel" in wapens, gesto len uit legerdepots in het gebied van de Stille Oceaan, bedwingen. rond te draaien, wat ze dansen noemen." Vervolgens werd een bezoek gebracht aan Zaamslag, een Onze reiziger genoot in Hulst van de historische bouwwer ken. De eeuwenoude St. Wiue- brordskerk met zijn 86 meters hoge toren, de hoogste van Zee land! Met zijn godsdienstoefe ningen voor Rooms-Kathoheken en Hervormden, onder hetzelfde dak, doch gescheiden door een muur. Het stadhuis uit de 16e eeuw, met een zevental afbeeldingen van vroegere gouverneurs. Het Landshuis, eertijds de zetel van het bestuur van Hu- sterambacht, met een verdien stelijke voorstelling der gerech tigheid een schoorsteenstuk door Jordaens, uit de 17e eeuw. De hoge wallen, waar het loof der olmen en populieren nog fluisterden van strijd, moord en brand in het woelige verleden. De tocht door de „achterhoek aan den overkant" liep ten ein de. De reiziger spoedde zich naar Walsoorden, waar de pro vinciale boot gereed lag en hem in korte tijd over de rusteloze 1D De Franse regering heeft het uitvoeren van een baggerwerk op de Seine hij Rojiaan in Frankrijk oegund aan Adr. Volkers Maat schappij N V. te Sliedrecht. Deze firma was de laagste inschrijf ster voor een bedrag van plus minus 145 millioen Franse fres. komen tot economische stabiliteit en als waarborg tegen oorlog. 3. Uitbreiding van overzeese beleggingen door Amerikaanse particuliere belangen en aanvaar ding door deze kringen van een ruimere invoer uit bet buitenland. Hoffman was van mening, dat een oorlog afgewend en de „plan nen van het Kremlin voor de verovering van de gehele we reld'' verijdeld kon worden, alleen als een dergelijke gedragslijn zou worden gevolgd en alleen als de V .S. sterk en welvarend bleven. Voigens Hoffman waren reusach tige vorderingen gemaakt om Europa uit handen van dje com munisten te houden. De Ameri kaanse steun had de Europeaan geholpen zijn productie te vergro ten en 'n hogere levensstandaard te bereiken, maar de strijd zal voortduren". Hoffman legde de nadruk op het verhogen van de productie en vergroting van de uitvoer naar de V .S. en andere dollar-markten. Aandringend op een Verenigd Europa zeide Hoff. man: „iZo lang Wtest-Europa in hokjes verdeeld blijft ch elk der 1'8 landen streeft naar autarkie, kan het al zijn mogelijkheden ter verkrijging van welvaart en vei ligheid niet verwezenlijken". Van 50 vóór tot 1950 na Christus. Parijs is thans een begrip' ge worden. Montmartre, Montpar- nasse, Champs Elysees, St. Ger main des Pres, Place de l'Opera hebben hun speciale geur, hun eigen charme, een wisselend raffinement en hun typische bekoring. Eens, vele jaren ge leden, toen de meisjes nog blo zen konden, kleurden haar wan gen als iemand over Montmar tre sprak en de jongelieden spitsten hun oren. Doch de metselaars van de Sacré Coeur hebben de artisten van Mont martre verdreven, de Champs Elysees van Napoleon is thans het domein van de elegante Pa- risienne, de excitensialisten heb ben St. Germain des Pres in be slag genomen. Waar eens de groentetuintjes van Parijs la gen, passeert nu het wufte nachtleven van Clichy en Pi- galle en op de open plek in het oerbos, waar eens de wolven ver gaderden, komen nu de sjieke boulevards samen op de Place de l'Opera. Maar het quartier Latin bleef de studentenwijk der wereld. Och, wat wilt ge? Zwarte kof fie, slecht bier, dure maaltijden, onbeleefde taxi-chauffeurs, oor- logen-armoede, stakingen en re geringsloosheid? Ge kunt het hier allemaal krijgen. Maar toch komt de wereld naar Pa- irijs. Misschien omdat Parijs de wereld is, want geen stad op de aardbol biedt een dergelijke ver scheidenheid. Daar dribbelen de Francaises, die jaarlijks twee duizend kilometer lipstick ge bruiken over de Avenue de l'Opera. Knap, charmant en lief. Haar grootmoeders zaten met de breikous in de hand naar het eentonig werk van de guil lotine te kijken. Kunstenares sen in raffinement, want hun garderobe lijkt geweldig, doch bestaat in negen van de tien gevallen uit twee jurkjes en een paar schoenen. En over dat alles domineert thans de lange Jan van Staal de Eiffeltoren. Als ge tot de derde étage „lift", kunt ge met een oogopslag zien hoe onmete lijk rijk de Franse hoofdstad is, hoe groots en hoe machtig. En toch slapen de clochards onder de Seinebruggen. C'est Paris! Wieken aan de Eiffeltoren? Die van Parijs hebben geen tijd om dit jaar de jaardag te vieren. Ze hebben het veel te druk. In 1949 kwamen er 3 mil lioen buitenlanders naar het He de la Cité en in 1950 komen er allicht nog een paar millioen meer, omdat vele Rome-pel- grims het aangename met het geestelijke verenigen en een weekje in Parijs gaan bede vaarten. Derhalve heeft men besloten de viering van het 2000-jarig bestaan uit te stellen tot 1951. Men heeft dan een heerlijk excuus om een jaar lang feest te vieren en opnieuw mil- lioenen touristen te trekken. Het zal er dan gaan spanned. De feestperiode moet al het voorgaande slaan. Men komt nu al met de meest fantastische ideeën aandragen. Zo wil men b.v. de Eiffeltoren in 1951 van enorme wieken voorzien, zodat het een Eiffelmolen wordt. Daarnaast wil men het boven Parijs parfum laten regenen, terwijl de Seine bedekt zou wor den met een lichtgevend poeder. Misschien doet men het. Mis schien niet. Maar hoe men het ook zal regelen, het feest zal in ieder geval klinken als een klok. Mej. A. S. uit Rotterdam, die enige tijd in betrekking was ge weest bij een Bredase familie, zocht in een aantal winkels goe deren uit en liet deze op reke ning zetten van haar vroegere mevrouw. Toen de winkeliers zich met de rekening bij deze laatste vervoegden, wist deze natuurlijk van niets. Een partijtje goederen had mej. S. echter in bewaring gege ven bij een bodehuis in Breda. De politie wist dat en toen het meisje om haar spulletjes kwam, kreeg ze die niet mee. „Dan ga ik naar de politie", zei ze, en ze deed het nog ook. Het gevolg was, dat ze van het aangifte-lo kaal ineens naar de cel verhuis de. In de Staat New York is da steenkool-rantsoenering ingevoerd wegens de vermindering van de voorraden brandstof als gevolg van de mijnwerkersstaking. Van Zondag a.s. af zijn alle pu bliciteitsverlicb tingen (die van Broadway inbegrepen) tot 200 Watt beperkt. Rudolf Rahn, de laatstje nazi ambassadeur in Italië, heeft voor een zuiveringsrechtbank te Mün- chen verklaard, dat Hitier, toen Italië in 1943 capituleerde,, bevel gaf het Vaticaan „weg te vagen", omdat i^t „een nest van gealli eerde spionnen" was. Rahn zou de nazi-leider echter overreed hebben dit bevel niet te doen uitvoeren. In de winter van 1944 zou Hitier opnieuw bevel hJebben gegeven het Vaticaan door een bombardement te verwoesten. Toen Het Ned. Verbond van Midden standsverenigingen heeft een adres gericht tot de leden van de Tweede Kamer in verband met het ontwerp van wet 'betreffende de huurprijzen van onroeremj goed en de bescherming van huur ders. Het motief voor deze algemene huurverhoging, do verhoging van de Ikosten voor het onderhoud, kamt adressant alleszins redelijk voor, voorzover deze huurverho ging een redelijke verhouding brengt tussen huur en onderhouds kosten. Daartoe moge voor nor male woonruimte als regel een huurverhoging gerechtvaardigd zijn, voor bedrijfsruimte, waar onder begrepen werkplaatsen of winkelhuizen, is dit niet het ge val. Eet is gebruikelijk, dat voor winkelhuizen en voor werkplaat sen een aanzienlijk hogere huur prijs wordt genomen dan voor normale woonhuizen. Van een verhouding tussen huur en onder houdskosten is hier dan ook geen sprake. Immers, deze meerdere hur rprijs brengt geen meerdere onderhoudskosten met zich mee. Het is om al deze redenen, dat adressant verzoekt, te willen be vorderen, dat een bepaald gedeel te van de huurprijs voor werk plaatsen of winkelhuizen met woonruimte van tenminste 1/3 van de huurprijs, en winkelhuizen of werkplaatsen zonder woonruimte, geheel of voor -/;j deel van de huurprijs vrijgesteld worden van de voorgenomen huurverhoging. Manden bij terugkomst ontsmetten. Voor de duivenhouders is deze week door de Veeartsefiijkundige Dienst te 's-Gravfenhage een be langrijk bericht bekend gemaakt zou Rahn I In tegenstelling tot de lopende door middel van de chef van d" geheime dienst uitvoering van dit bevel hebben weten te voorkomen. Rahn trad op als getuige in het proces tegen Giselher Wirsing, voormalig hoofdredacteur van hei nazi-blad „Neue Nachtrichten". geruchten zullen dit jaar n.l. de vluchten uit België en Frankrijk worden toegestaan. De voorwaarde is echter, dat de manden bij terugkeer uit het hui tenland onder deskupndig toezicht moeten worejeö. ontsmet. Een van de vrachtauto's van de Roermondse melkinrichting „Hygia", die dagelijks tonnen zuivelproducten naar het bui tenland vervoeren, is in de om geving van Schaik (N.-Br.) ge kanteld. De wagen was geladen met 5000 liter slagroom en was op weg van Brabant naar Luxemburg. In een scherpe bocht moest de chauffeur uit wijken voor een tegenligger. Hierbij raakte hij in het zachte gedeelte van de wegberm, kan telde en belandde vervolgens met zijn wagen in een beekje. In een oogwenk was dit beekje gemetamorphoseerd in een zacht kabbelende stroom van slagroom, die bij de toeschou wers luilekkerland-ideeën op riep. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De scha de wordt door verzekering ge- 1 dekt.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 5