Engeland in het midden der belangstelling De „Eemdijk" weer thuis Demonstratie F" B. H. POT - Axel Stakingen in Frankrijk PRINS BERNHARD TE RIO DE JANEIRO Matrassen Nog slechts enkele dagen scheiden ons van de verkiezin gen in Engeland. Op Donderdag a-s. gaan de Engelsen ter stem bus en is de strijd om de zetels tussen Socialisten, Conservatie ven en Liberalen weer ten einde. Het is begrijpelijk, dat het Brit se volk op het ogenblik voor wei nig anders belangstelling heeft. De grote wereldproblemen raken de burger en ook de staatslieden voorlopig niet meer. De eerste moet voorzover hij geen vurig aanhanger van een der genoem de partijen is, al zijn aandacht besteden aan het lezen van pamfletten en artikelen en aan het aanhoren van redevoeringen in natura of voor de radio. De laatste concentreert zich tot het uiterste om zijn drukke propa- ganda-programma af te wer ken. Van Churchill wordt bij voorbeeld gemeld, dat hij dage lijks achttien uur werkt, een prestatie, die hij ook in Wereld oorlog n leverde. Truman spreekt aan diner Denderde verjaardag van Prinses Marijke WEERSVERWACHTING. ZON- EN MAANSTANDEN Fbr. Opk. Ond. Opk. Ond. 18 7.50 17.59 8.38 19.50 19 7.48 18.— 8.48 21.03 20 7.46 18.02 8.57 22.14 21 7.44 18.04 9.06 23.26 HOOGWATER. Protestantse Stichting Zuid-Nederlands Sanatorium Koninklijke vermelding per dagorder van m. s. „Kampar" De Paus weer aan het werk Nieuwe partij bij Staten verkiezingen De buitenlandse diplomaten te Moskou Koningin bezoekt het Gala-concert van het Rode Kruis Gift van H. M. de Koningin voor het Diaconessenhuis te Breda Morrison Premier in nieuwe Labourregering Het ondergrondse vuur te Charleroi H. M. de Koningin Maar dag naar St. Anton Vogelpest in België 24 NIEUWE BOER- DERIJEN IN N.O -POLDER. Frankering bij Abonnement: Terneuzen nrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 18 FEBRUARI 1950. 6e Jaargang No. 1350. Verschijnt Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct., iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum p«r advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer Bureal van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uui Men zou misschien denken dat een en ander wel wat over dreven wordt, daar de partijver houdingen immers vrijwel vast liggen. Een vurig Labouraan- hanger zal niet op de Conserva tieven stemmen of andersom. Wie dit denkt heeft slechts ten dele gelijk. Beide partijen trach ten de kleurloze middenmoot voor zich te winnen. Dat zijn dus al diegenen, die aarzelen aan wie hun vertrouwen voor de ko mende vijf jaar te schenken. En deze middenmoot is juist in En geland vrij groot en kan de be slissing brengen. Daarnaast speelt zich een merkwaardige strijd om de Li beralen af. Deze partij heeft zelve niet de minste kans om de uiteindelijke zege weg te dra gen. Zij kan slechts enige in vloed in de komende Regering krijgen, indien Conservatieven en Labour ongeveer eenzelfde aantal zetels zouden behalen. In dat geval zou geen van bei den zonder de betrekkelijk klei ne Liberale Partij kunnen rege ren. Deze laatste zou dan wat men noemt op de wip komen te zitten en bij de samenstelling van een Regering waarvan zij deel zou moeten uitmaken, eisen kunnen stellen ten aan zien van het te volgen beleid. De Conservatieven hebben eerst getracht de Liberalen te bewegen samen te gaan om zodoende een eenheidsfront te vormen tegen de aan de macht zijnde Labour-regering. Dit is van de hand gewezen en zij heb ben practisch in alle districten eigen candidaten gesteld, die vanzelfsprekend het meeste af breuk zullen doen aan de Con servatieve kansen. Vandaar dat Churchill en de zijnen hun frontaanval ten dele verlegd hebben en thans het hevigste te keer gaan tegen de Liberale partij. Labour daarentegen, die slechts te winnen heeft bij een behoorlijk aantal Liberale stem men, die immers aan de Conser vatieven onthouden worden, houdt de Liberale partij groot moedig de hand boven het hoofd. Een ander ietwat merkwaar dig aspect van de verkiezings strijd is het ontbreken van be paalde tegenstellingen op het gebied van de buitenlandse po litiek. Hierover zijn de partijen 't vrij eens, zodat de strijd meer gaat over binnenlandse vraag stukken, zoals nationalisatie van grote industrieën en een vrijere economie. Wat het buitenlandse beleid betreft staat het wel vast, dat Engeland dezelfde politiek als tot dusverre zal blijven volgen ten opzichte van Amerika en de Sovjet-Unie. Slechts de com munistische partij zou hierin het roer willen omgooien, doch deze heeft geen enkele kans en het is zelfs de vraag of zij een zetel in het Parlement zal weten te behalen. Het is een opvallend ver schijnsel, dat de Engelsman nooit iets heeft willen weten van partijen, die van uit het buiten land worden geleid. Vergelijkt men dit met de overige West- Europese landen, dan is het verschil heel duidelijk. Het ver raadt de nuchtere kijk op de dingen en het diep gewortelde nationale gevoel, waarmee hij weliswaar niet te koop loopt, doch dat iedere Engelsman in zich draagt. Of er ook geen verschil van mening tussen de partijen be staat over de vraag in hoeverre men met de West-Europese plannen tot samenwerking op economisch gebied moet mee gaan is minder duidelijk. Zoals men weet worden op het vaste land van Europa nogal wat ver wijten aan het adres van Enge land gericht. De Britten zouden de eenwording van West-Europa in de weg staan. Een en ander zou zelfs tot ge volg hebben gehad, dat onze Nederia'ndse Minister van Bui tenlandse Zaken, Mr. Stikker gekozen is tot algemeen bemid delaar van de organisatie van Europese economische samen werking (de O.E.E.S.) inplaats van de bekende Belgische staatsman, de heer Spaak, die al te openlijk zijn misnoegen over het gebrek aan Engelse medewerking heeft kenbaar ge maakt. De redenen van de Op een diner van de Demo cratische Partij heeft President Truman verklaard de voorstel len voor een bezuiniging op de Amerikaanse defensie en de uitgaven voor hulp aan het bui tenland van de hand te wijzen. De opbrengst van dit Jefferson Jackson-diner, dat 100 dollar per persoon kost, is voor de partijkas bestemd. Volgens Truman willen zijn politieke tegenstanders, dat de V. S., de rest van de wereld de rug toekoren en de pogingen tot versterking van de binnenlandse economie opgeven". Een verkeerde economie zou op den duur niet alleen een ge vaar vormen voor hun eigen zak, maar voor hun leven en voor het voortbestaan van de beschaving zelf, aldus Truman. Truman wees ook de beschul digingen van de Republikeinse partij van de hand, dat het door hem en President Roosevelt uit gevoerde programma „socialis me" betekent. Britse houding vormt een on derwerp op zichzelve. In de komende week zal zeker geen antwoord te krijgen zijn op de vraag of een eventuele con servatieve overwinning de En gelse houding ten opzichte van de West-Europese samenwer king zou wijzigen. Wie tenslotte de overwinning bij de stembus zal behalen zul len wij spoedig weten. Een voorspelling is onmogelijk te doen. Volgens opinie-onderzoe ken zou op het ogenblik Labour de grootste kans maken. Doch deze onderzoeken zeg gen niet veel. De geweldige flater, die de bekende institu ten bij de Amerikaanse presi dentsverkiezingen hebben be gaan door unaniem steeds de heer Dewey als overwinnaar aan te wijzen, hebben wel bewezen, dat men zeer moeilijk de pu blieke opinie kan peilen. Vastgesteld kan slechts wor den, dat elkè nieuwe Regering het zeer moeilijk za-1 krijgen, daar nog tal van vraagstukken om een oplossing vragen en vele nieuwe gevaren opdoemen. „De een zijn dood is de ander zijn brood", zei kapitein K. Bou- man, gezagvoerder van het 9894 ton metende s-s. .Eemdijk" van de H- ,A C. Hij doelde daarbij op die „Thrtmes", de sleepboot van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst, die de „Eem dijk", toen deze door schade aan de tunnelgang 190 mijl van de kust in de Atlantische Oceaan dreef, assistentie kwam ver lenen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig van hedenochtend tot hedenavond. Meer bewolking. Droog en aanvankelijk nog aonnig w(eer, doch later vanuit het Westen opkomende bewolking. Matige wind uit Zuidelijke richtin gen. Zeer zacht voor de tijd van het jaar. Zon- Maan- ZATERDAG 18 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZONDAG Breskens Terneuzen Hansweert v.m. 2.54 3.29 4.09 4.19 n.m. 3.18 3.53 4.33 4.43 19 FEBRUARI. 3.28 3.51 4.03 4.43 4.26 5.06 „We waren op weg van Rotter dam naar Havanna en andere havens in de Golf van Mexico. Op 30 Januari 's nachts om half zes waren we ten Westen van de Azo- ren. Het weer was zo slecht, dat we al vaart geminderd hadden, toen er plotseling een verschrik kelijke trilling door het schip ging. Direct stelden we een on derzoek in en .toen bleek, dat de tunnel, waardoor de schroefas loopt, was ingedeukt. Met het slechte weer staat alles op een schip aan erge spanningen bloot. Hierdoor toegaf een luik het. Een deel van de lading betonijzer, die op het luik lag, kwam naar toe, neden en precies op de tunnel gang. De machine moest stopge zet worden, want de schroef wil de niet mger draalen." „Daar de .Eemdijk'' een enkel- schroef-schip is, moest men wachten op assistentie en die kwam in de vorm van de sleep boot „Thames" die te Morta, de Donderdag is te Breda opge richt de Interkerkelijke Protes tantse Stichting Zuid-Neder lands Sanatorium. Tot voorzitter werd gekozen Ds. Mr. F. C. M. Boenders, Herv. predikant te Oisterwijk; tot secretaris Ds. K. Veenstra, Geref. predikant te Klundert. Voorts zijn benoemd de volgen de bestuursleden: A. J. van Heel, bankdirecteur te Goes, Ds. Dacosta, Herv. predikant te Oudenbosch, mej. J. Kleinod te Eindhoven, Ds. J. H. van Eldik te Schuddebeurs, H. Beek te Breda, E. W. Sprey, notaris te Dordrecht, Ds. P. van Til, Herv. predikant te Middelburg, E. S. v. d. Rest, apotheker te Dor drecht, J. Beekman te Eind hoven, D. Kodde, burgemeester van Zoutelande en Dr. J. D. Edens, arts te Eindhoven. Het college -van commissaris sen werd gekozen door verschil lende Protestantse kerken uit het Zuiden van ons land en Bel gië. havenplaats van het eiland Fayal, is gestationneerd. De volgende nacht kwam de „Thames" in zicht en de morgen daarop werd de „Eemdijk" vast gemaakt en de reis naar Horta begon. „Waren er geen passagiers aan boord, kapitein „Ook dat. negen nog wel, onder wie een 75-jarige Amerikaanse dan^e van Nederlandse afkomst, die in Nieuw-Mexico woonde. Ze waren wel even geschrokken, maar de eerste schrik was spoe dig voorbij. Op 2 Februari kwamen we in Horta aan. waar door de bevoegde autoriteiten een onderzoek werd ingestgld. We kregen een certi ficaat voor de sleepreis en toen komen we de thuisreis aanvaar den op 14 Februari.. Het weer was nog steeds slecht, maar zodra de open ^ee was bereikt, werd het kalm". De thuisreis van 1700 mijl heeft dertien dagen geduurd. De pas sagiers, behalve de 75-jarige da me,, bleven in Horta achter. Ze moesten veertien dagen op een boot wachten, die hen naar het dichtstbijzijnde vliegveld zou bren gen. De thuisreis bad e<6n vlot ver loop. Vóór het Kanaal werd het weer slechter, maar een dergelijk reisje is de kapiteins van sleep boten wel toevertrouwd. Gelukkig was het roer van de „Eemdijk" in tact gebleven, an ders was het moeilijker gegaan. We zijn weer thuis en hier in Rotterdam zullen ze de „Eemdijk" wel weer in orde maken". Bij K. B. is aan het m.s. „Kam par", toebehorende aan de N. V. Koninklijke Pakketvaart Maat schappij, de Koninklijke vermel ding bij dagorder toegekend we gens het volgende feit: Het m.s. „Kampar", met geen andere bewapening dan 2 gewe„ ren, voer op 17 Januari 1942 ter Oostkust van Sumatra, toen het uit een, regenbui komende een Japanse onderzeeboot voor de boeg kreeg. Zonder zich te be denken, zette de gezagvoerder volle kracht koers op de sneldui. kende onderzeeboot, die, naar moet worden aangenomen, ernstig werd geraakt. Medio Februari 1942 heeft het schip des nachts in Straat Banka een eskader Japanse oorlogssche pen verkend en is door handig manoeuvreren aan vernietiging ontsnapt. De volgende dag is het schip, dank zij gqede camouflage aan een bombardement door Ja panse vliegtuigen ontkomen en heeft tenslotte veilig de Javakust kunnen bereiken. Prinses Marijke zal vandaag ter gelegenheid van haar derde verjaardag ontvangen: mevr. Post, de weduwe van Johan Post, die een van haar peten was. De andere peet, Mr. An- dré Wittens heeft uit Indone sië een cadeautje aan het jarige Prinsesje gestuurd: een kleine zilveren tjitjak (kleine muurhagedis). Te ca. kwart over elf wordt op het paleis ontvangen een delegatie van het jongste wa pen der Kon. Landmacht, de verbindingstroepen, die Prinses Marijke als hun petekind mogen beschouwen. Met de inspecteur van het wapen, Kolonel J. J. Marlet komen een subaltern of ficier, een sergeant en een sol daat het Prinsesje gelukwensen. Een groot aantal geschenken werd reeds op paleis Soestdijk ontvangen, o.m. een zending in Nederland vervaardigde speel goedbeesten. Prins Bernhard, die Woens dag te Rio de Janeiro aankwam, heeft Donderdag met de Brazi liaanse President Dutra de lunch gebruikt in diens zomer verblijf Petropolis op de heu vels boven Rio. Prins Bernhard overhandigde de President het grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw en ontving het grootkruis van de Zuidelijke Kruis-orde, de hoogste Brazi liaanse onderscheiding. Tevo ren had de Prins een krans ge legd bij het monument van Hertog Caxias, oprichter van het Braziliaanse leger. Bij zijn terugkeer van Petro polis woonde de Prins een ont vangst van de Nederlandse ko- j lonie op de legatie bij. 1 Woensdagavond, zes uur na zijn aankomst, was de Prins te gast bij de Braziliaanse millio- nair Raimunde Castro Maya, die nauw betrokken is bij de pas op gerichte olieraffinaderijen in Brazilië. Paus Pius XH is na zijn influe- za weer aan het werk. Men ver vacht, dat hij Zondag een belang, rijke rede uitspreekt tot drie hon derd Katholieke journalisten, die voor een internationaal perscon- gres te Rome vertoeven. Donderdagavond zou de Prins aanzitten aan een diner, dat door Raul Fernandes, de Minis ter van Buitenlandse Zaken, wordt gegeven. Hedenavond, vlak voor het eerste carnavalbal, geeft de Prins een officieuze partij, waar 34 gasten worden verwacht. Heden zal de Prins ook een picnic van vooraanstaande Bra ziliaanse zakenlieden en van de jachtbezitter Antonio Lei te Gar cia op een eiland in de baai van Rio meemaken. Tijdens een persconferentie te Rio de Janeiro heeft Prins Bern hard zich voorstander verklaard van een federatief Europa, van liet nemen van alle maatregelen tot het bevorderen van de uit wisseling van goederen en de geldcirculatie en voorts van het verlagen van de douane-tarieven, die door velen als de voornaamste belemmering van de ontwikke ling der wereldeconomie worden beschouwd. Vervolgens de voornaamste po. litieke gebeurtenissen aanroerend verklaarde de Prins, die niet in de mogelijkheid van een nieuwe oorlog gelooft, te menen, dat de aan Indonesië verleende onafhan- kelijkhheid zekere verliezen voor de Nederlandse economie heeft veroorzaakt. De Prins zou gis teren de marinewerf en andere militaire centra van Rio de Janei ro bezoeken. (Advertentie, i RAT noch MUIS ontsnap. aan het onweerstaanbare haal een doos bij Uw Drogist In 't ziekenhuis Westeinde te Den Haag is overleden de 29. jarige mevr. H. J. S. V. Op 29 Januari kreeg zij ernstige brand wonden, doordat haar peignoir, waarmede zij de haard raakte, in brand vloog. In de peignoir was oellusose verwerkt. (Advertentie.) VAN DE BEKENDE fyi€>dd> TOT 23 FEBRUARI ZIE ETALAGES VRAAGT INLICHTINGEN IN DE ZAAK- Bij de dit voorjaar in Fries land te houden verkiezingen van" leden van de Provinciale Staten komen de leden van de Gereformeerde Kerken, onderh. art. 31 K. O., die zich van de Anti-Rev. partij hebben afge scheiden en een eigen partij hebben opgericht, met een can- didatenlijst uit. Lijstaanvoerder is de heer T. Holwerda te Bui tenpost. Sir David Kelly, de Engelse ambassadeur in de Sovjet-Unie, die met verlof en voor besprekin gen in Engeland vertoeft, heeft het Engelse ministerie van Bui tenlandse Zaken gemeld, dat de laatste maanden nieuwe strenge beperkingen zgn opgelegd aan de bewegingsvrijheid van buiten, landse diplomaten. De beperking zou betrekking hebben op de uit Moskou leiden de wegen, die de buitenlandse diplomaten met hun auto mogen berijden. Verder zouden alle tweedehands „westelijke" boeken vit de circulatie zijn genomen. Buitenlandse boeken kan men nu alleen in Sowjet-Russische uit gaven kopen. Ook is het contact tussen buitenlandse diplomaten en Sowjet-Russische zakenlieden verder beperkt. Levensmiddelen, die een paar maanden geleden van Russen aan de deur gekpcht werden, moet men nu via de speciale winkel voor buitenlandse diplomaten be trekken. 'Het galaconaert, dat Donder dagavond ten bate van het Rode Kruis in Tivoli te Utrecht werd gegeven en waar het Amsterdams Concertgebouworkest optrad, is bezocht door H. M. de Koningin, vergezeld door Baron Baud en echtgenote. H. M. werd ontvan gen door de voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis ,Ir. F. C. B. Baron Van Tuijl van Seroos- kerken van Zuijlen, waarbij bloe. men werden aangeboden. Achter eenvolgens werd ten gehore ge bracht symphonietta, een werk van de jonge Utrechtse componist Jurriaan Andriessen, l>et viool concert van Brahms, gespeeld door de violist Thomas Magyar cn de vijfde symphonie van Tsjai. kofski. Het orkest stond onder leiding van Hein Jordans. In de pauze werd Thomas Ma- gayr aan H. M. voorgesteld. Het concert werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin in Utrecht, de heer M< A. Reinalda, ae burgemeester van Utrecht en een aantal burgemeesters uit de omgeving van Utrecht. Na afloop van het concert ver bleef H. M. enige tijd in Hotel des Pays-Bas. Op onze administratie ligt voor belanghebbenden ter inzage: de lijsten van de Troepentrans- portsehepen „Pasteur" en „Atlantes" vermoedelijke aan komsten resp. te Amsterdam 25 Februari en Amsterdam 3 Maart I960. H. M. Koningin Juliana heeft een bedrag beschikbaar gesteld voor het fonds, dat in het leven is geroepen tot financiering van de bouw van een Diaconessenhuis te Breda. Aan het fonds zal eveneens ten goede komen de ophrehgst van een tweedaagse bazar in „Concor. dia" te Breda die op 23 Februari wordt geopend. In politieke kringen te Londen wordt voorspeld, dat Herbert Morrison, de tegenwoordige vice- premier. minister-president zal worden, als de Labourpartij de overwinning behaalt. Attlee's leiderschap in de partij wordt niet aangetast, doch men .gelooft, dat hij er niet veel voor zou voelen, opnieuw vijf jaar het kabinet te lieden. Attlee heeft 10 jaar achtereen in het kabinet ge zeten en thans is hij 67. Evenals de meerderheid van de tegenwoordige kabinetsministers behoort Morrison tot de rechter, vleugel der Labourpartij, maar zijn bekwaamheden zouden hem een grote reputatie ook bij de linkervleugel hebben verschaft. Naar uit Charleroi wordt ge meld, verwacht men het onder grondse vuur in de wijk Mam- toóurg, dat enkele maanden gele den opnieuw oplaaide, in de ko. mende weken geheel te kunnen bedwingen. In dit verband wijst men er op, dat enige huizen in genoemde wijk zijn afgebroken, doch dat dit voornamelijk verband hield met de houw van een nieuw tentoonstellingspaleis, dat hier zal verrijzen. Wel heeft men als gevolg van de ondergrondse vuur haarden enkele bijgebouwen van plaatijzer en hout moeten ont ruimen. Volgens de eerste berichten over de stakingen in Frankrijk, die zijn uitgeroepen ter onder steuning van eisen der arbeiders (loonsverhoging en toekenning van premies), is het spoorweg verkeer vertraagd. Het is niet ge heel onderbroken. In de steenko lenmijnen ligt het werk stil. Er waren twee stakingen uit. geroepen door het Algemeen Vak verbond (C.G.T.), de grootste vakbond In Frankrijk, waarin de communisten de meerderheid heb ben, een spoorwegstaking van 2 uur en een mijnwerkersstaking van 24 uur in het Noorden. .De spoorwegstaking is bedoeld als waarschuwing aan de rege ring tegen verder uitstel in het toekennen van een premie van 3000 fr. en tegen ontslagen en beperkingen van de voorrechten met betrekking tot reizen van het personeel. De andere vakbonden hebben de staking een politieke staking genoemd en hun leden opdracht gegeven door te werken. Te Parijs werden de eerste ge volgen van de spoorwegstaking gevoeld op de lijnen, die de voor steden verbinden. Volgens het Franse ministerie van buitenlandse zaken zijn de stakingen een „mislukking". Veiligheidstroepen waren ge mobiliseerd, maar behoefden niet op te treden, daar er geen be. langrijke incidenten voorvielen. In de Noordelijke steenkoolge- bieden is twee derde van de mijn werkers aan het werk. De staatsspoorwegen deelden mee, dat ,,'t verkeer voor 90 pro cent normaal was. De langste vertraging was een uur. De sta kers bevonden zich vrijwel geheel bij de onderhoudsafdelingen''. Alleen de eiectrische treinen in de Parijse voorsteden werden ra dicaal opgehouden. RAPPORT OVER FRANS KAMEROEN. Een missie der V. N. heeft te Genève rapport uitgebracht, dat reeds aanzienlijke voortgang is gemaakt op de weg naar het stichten van een moderne staat. In het zuiden van Kameroen schijnt het gezag der opperhoof den te verminderen. De enige klacht, die de missie kreeg, was over een zekere rasdiscriminatie op medisch gebied: Blanken zou den voordelen genieten boven de inboorlingen. Eten niet nader ge noemd opperhoofd strijdt tegen de gewoonte van de bruidsschat, ,,die jonge vrouwen tot handels, artikel maakt". Eten vader mag zijn dochter alleen uithuwelijken, indien degeen, die naar haar hand dingt, een grote som betaalt, die tot 40.000 frs. bedraagt. Volgens dit opperhoofd veroorzaakt dit ernstige sociale moeilijkheden en is prostitutie en achteruitgang van het geboortecijfer er een ge volg van. H. M. de Koningin hoopt de va- cantiereis naar St. Anton as. Maandag te kunnen aanvaarden. De Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet zullen Haar Moeder Mergezelien. Tijdens de afwezig heid zal H. K. H. Prinses Wilhel. mina zich met het toezicht op Haar jongste kleinkind Prinses Marijke belasten. De Koningin is voornemens medio Maart naar Nederland te)rug te keren teneinde Prins Bernhard bij zijn aankomst in het vaderland te kunnen be groeten. De heen- en terugreis zullen per Koninklijke trein wor den afgelegd. Gedurende het verblijf buiten lands van de Koningin kunnen requesten en andere verzoeken op de gebruikelijke wijze geadres seerd worden aan het Paleis Soestdijk. De vogelpest breidt zich -snel uit in het Oosten van België, waar haarden gemeld worden te Herve, Bauieo, Stenbert en Heusy Men denkt dat de ziekte overge bracht wordt door kraaien, ek sters en woudduiven. Er is vastgesteld, dat de ziekte slechts vat heeft op hanen en kip pen en dat ander gevogelte er voor gespaard blijft. Deze week is men in Noord- Oostpolder begonnen met het bouwen van 24 boerderijen. De constructie is gelijk aan die van de „betonboerderijen", alleen worden deze van steen opge trokken. Het bouwen geschiedt onder toezicht van de directie Wierin- germeer.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1