DE REIS VAN PRINS BERNHARD POLYGAMIE IN KAMEROEN ARRESTATIES IN PASUNDAN Aantijging tegen Prof. Einstein AMERIKAANSE WAPENS NAAR IND0-CHINA? Bedriifsautoverkeer vers de Nederlandse Spoorwegen Pas op Dw Borst H. M. de Koningin bezoekt revalidatie* centrum „Aardenburg" Mr. Stikker op reis Nationale herdenking van gevallenen WEERSVERWACHTING. Reisdeviezen voor Zwitserland zonder loting en zonder wachttijd Incidenttussen militairen der T.R.I.S. en van het K.N.I.L. Annulering benoeming vertegenwoordigers van Pasundan in parlement R.I.S. ^Militaire actie tegen Darul Islam 'Indo-Nationale partij en actie Westerling ZON- EN MAANSTANDEN HOOGWATER. De Chinese leiders te Moskou Sow jet-Russisch hooggerechtshof beves tigt vonnissen tegen Japanners Een stukje koude oorlog Waarschuwing tegen H bom Truman stelt zich herkiesbaar Explosie voor Fins parlementsgebouw Einstein zou zich met Communis tische activiteit in de Ver. Staten hebben ingelaten De werkloosheid in de Belgische zeehavens Nieuwe kolenlaag ontdekt in de V. S. Hongaarse groothandel genationaliseerd Oostenrijk moet Marshall- gelden terugbetalen Relletjes van Inheemsen in Johannesburg Dief had angst voor telepaath Kostbare vondst van duikers Frankering bij Aounnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent ZEEUW WOENSDAG 15 FEBRUARI 1950. 6e Jaargang No. 1347. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pee advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer Bumm van dit blaji 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Prins Bernhard heeft Zondag middag «en rondrit door Parama ribo gemaakt en in de palmentuin een padvindersdemonstratie bijge woond. De leden van het gevolg lieten ziek door de padvinders bereide Inheemse spijzen goed smaken. Maandagmorgen was Prins Bemhard aanwezig bij een demon stratie in het militaire kampement Gemenelands-weg. Na de prestatie aanschouwd te hebben gaf Z.K.H. toestemming het .kamp de naam Prins Bemhard kampement te geven. Ter gelegenheid van de verjaar dag van Mr. W. van Tets kwamen Maandag Surinaamse markt, vrouwen op oudJSurinaamse wijze feliciteren- De vrouwen iboden Mr. van Tets enige zilveren arm banden aan. De vrouwen waren gekomen, omdat de Prins met zij» gevolg Zaterdag met genoegen eea alf uurtje op het marktvrou- woafoal was geweest. OJVTV ANGST MB. MOtt BOEM OP KON. PALEIS. Vroeg in de middag bracht H. M. Koningin Juliana gisteren een informeel bezoek aan het revali datie-centrum „Aardenburg" (het militair herstellings- en trainings- oord te Doom). In het gezelschap va» de Koningin bevonden zich vioe-admiraal N. A. Rost van Tonmngen, chef van het militaire huis van H. M. de Koningin en de particuliere secretaresse van Hare Majesteit, mevr. N. SmitAvis. Te vier uur ontving Hare Ma jesteit de Hoge Vertegenwoordi ger van Indonesië in ons land, Mio(h. Roem en diens echtgenote op een thee ten Paleize. Mr. D. U. Stikker heeft giste- reaochtend te Londen op het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken een onderhoud gehad met Ernest Bevin cn Sir Stafford Oripps. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken zal zich op 16 Februari naar Parijs begeven en vervolgens naar Nederland terug keren. De minister hoopt op 22 en 28 Februari een bezoek te brengen aan Bonn, om daar de hoge commissarissen en leden van de Duitse regering te ontmoeten. Op uitnodiging van de Amerikaan se autoriteiten zal minister Stik ker op 26 Februari voor een kort bezoek naar Washington vertrek ken. De minister onderneemt deze reizen in zijtn functie van politieke bemiddelaar (bij de O.E.E.S. Naai1 wij vernemen heeft de raad van ministers goedkeuring gehecht aian het plan van de Oom missie Nationale Herdenking om op 4 Mei aanstaande weer een al gemene herdenking te houden van hen, die voor de vrijheid van het Vaderland gevallen zijn. In dit verband zullen worden herdacht de militairen van de Nederlandse strijdkrachten, de zeelieden, de verzetsstrijders, de Geallieerde militairen en alle overigen, die waar ook ter wereld in de jaren van de jongste oorlog te land, ter ze of in de lucht voor de vrijheid vain het Koninkrijk zijn gevallen of als Nederlander of Nederlands onderdaan tengevolge van tegen hen gerichte vijandelijke actie zijn omgekomen. De wijze, waarop deze henden- Inng zal plaats hebben, wijkt niet af van vorige jaren. medegedeeld door het K_N_M.L te De Bilt, geldig van hedenochtend tot hedenavond. Tijdelijk regen. Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Matige, langs de kust tot krachtig toe nemende wind tussen West en Zuid. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. Op de rondrit van Zaterdagmid dag bezocht de Prins ook nog de „Prinses Beatrix Stichting voor Ouden van Dagen'', waar de 100- jarige Anna Matroos aan hem werd voorgesteld. De heer M. Hijlard, hoofd van de Oranj esc hooi, die reeds 22 jaar in dienst is, ontving Maandagmid dag de zilveren medaille van Oran je Nassau. Een groep Indianen voerde aan boord van de Van Speyck enkele dansen uit. Volgens een mededeling van de Nederlandse Bank is van het de- viezenoontingent voor Zwitserland nog een vrij belangrijk bedrag in Zwitserse francs overgebleven, dat alsnog voor wintersport- en voor- jaarsreizen in Februari en Maart van dit jaar toegewezen kan wor den. Aanvragen hiervoor kunnen tot nader order bij de deviezenbanken en (bij de erkende reisbureaux worden ingediend. De toewijzing geschiedt door de Nederlandse Bank 'zonder loting en zonder wachttijd: in de volgorde van hei binnenkomen der aanvragen. Zolang het deviezemcontingent toereikend is, kan dus zonder meer op toewijzing van een be drag van maximum Zw. fr. 500 per persoon (van 14 jaar en ouder) gerekend worden indien men althans in 1950 nog geen reisdeviezen heeft opgenomen. Nabij Tjibinong heeft Maandag ochtend een incident plaats gehad tussen militairen van T.R.I.S. en het K.N.I.L. te Buitenzorg. Op 'n plaats waar de weg dooi' zandzak ken was versperd, beschadigde 'n passerende fourage-auto van het K.N.I.L. de barricade. De be stuurder dier auto kreeg na een kort oponthoud toestemming om door te rijden. Op- de terugweg van Bogor werd de wagen op de zelfde plaats 'beschoten, evenals een op een afstand van 200 m volgende jeep, waarvan de chauf feur, een korporaal van het K.N. IL-, dodelijk werd gewond. De dienst voor iegercontacten meldt, dat de zaak in onderzoek is. Intussen meldde de correspon dent van An-eta nader, dat de post te Tjibinong thans is bezet door leden van de Polisie Negara en Nederlandse militaire politie. De begrafenis van het slachtoffer had onder grote belangstelling plaats. De commissaris der R.I.S. in Pasundan zond aan de regering der RXS. een telegram met het verzoek, de benoeming van 21 vertegenwoordigers van Pasundan in het parlement der R.LS. te wil len annuleren. Een telegrafisch antwoord meldde, dat aan dit verzoek gevolg is gegeven, thans moeten op zeer korte termijn nieu we vertegenwoordigers voor Pa sundan te worden aangewezen, waartoe Dinsdagochtend te Ban- dlung een vergadering werd be legd tussen de commissaris d'er R.I.S. en vertegenwoordigers van verschillende politieke stromingen. Als resultaat daarvan is een lijst samengesteld, welke thans ter goedkeuring naar Djakarta is ge zonden. Het antwoord uit Dja karta werd nog Dinsdag ver wacht. In de omgeving van Garut heeft de T.N.I. een zuiveringsactie in gezet tegen de Darul-Tslam, welke actie een succesvol verloop heeft. De mobiele brigade heeft 'n ach tervolging ingezet van troepen der Darul Islam, die waren door gedrongen tot de hoogvlakte van Pengalengan. In de omgeving der onderneming „Tjinjiruan" werden enige bendeleden gevangen geno men. De Indo_Nationale partij ver. oordeelt ten sterkste de actie van groepen als de A.P.R.A. en de Darul-Islam, aldus wordt gezegd in een bekendmaking van het be stuur dier partij. De beweging van de moderne Don Quichotte Westerling verstoort de goede verstandhouding tussen de Indo nesische en de Europese bevol kingsgroep op een ogenblik, dat deze uiterst teer is. De partij doet een beroep op alle Indo-Europea nen om zich niet te laten veront rusten door ondergronds gewroet van lieden als Westerling en Thiessen, welke laatste een ac tieve leider is van de z.g. Nieuw- Guinea-beweging. De Bond voor Bedrijfsautovexkeer in Nederland, .de B-B-N-, heeft zich tot de Vereniging van Nederl. gemeenten gewend in zake het plan van de Ned. Spoorwegen om in samenwerking met de B-O-V-A.G. personenauto's zonder chauffeur aan particu lieren te gaan verhuren. Eten commissie der iBeheerschaps- raad van de V. N. verklaart in 'n rapport over die polygamie in Brits-Kameroen t Afrika)dat Po lygamie in dit gebied ,,een soort sociale zekerheid" is. Deze toe stand zal gehandhaafd moeten blyven, „totdlat de Westerse be schaving de bewoners van Afrika langs paedagogische weg" over tuigt, dat een andere gedragslijn beter en verkieslijker is'', aldus het rapport van de commissie, die 17 dagen in Kameroen een onder zoek instelde. ,,Het gehuwd zijn met meer dan'één vrouw is gedeeltelijk een middel tot het onderhouden van de betrokken vrouwen, vandaar ook, dat een opperhoofd de vrou wen van zijn gestorven voorgan ger erft". De commissie verkiest een ge leidelijke ontwikkeling naar mo derne omstandigheden en zelfbe- Zon- Maan- Fbr. Opk. Ond. Opk. Ond. 15 7.56 17.53 7.54 15.53 16 7.54 17.55 8.13 17.16 17 7.52 17.57 8.27 18.34 18 7.50 17.59 8.38 19.50 19 7.48 18.— 8.48 21.03 20 7.46 18.02 8.57 22.14 21 7.44 18.04 9.06 23.26 WOENSDAG 15 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.50 1.25 2.05 2.15 n.m. 1.21 1.56 2.36 2.46 Zondagavond is te Bandung gearresteerd Pandji Sunario, lid van het parlement van Pasundan, die lid was van de delegatie van Pasundan ter R.T.C. Zaterdag avond waren reeds gearresteerd de commissarissen van politie van Pasundan Jusuf en Bjakanum. De heer iSunario is hoofdcommissaris van politie te Bandung. Zijn echt genote, een dochter van de Wali Negara Wiranata Kusumah, maakte onlangs een reis naar de Verenigde Staten. Ook de heer Suria Kartalegawa, die speciaal in ''47 van zich deed spreken door de „Pasundan-Coup" te Buiten zorg, 'bevindt zich onder dé ge arresteerden. De arrestaties wer den uitgevoerd door het corps polisie militèr. Hoewél er in verband met deze in hechtenisnemingen geen offi ciële inlichtingen werden ver strekt .deelde de heer Sujoso, de voorzitter van de Fraksi Indone- Rii in het parlement van Pasun dan, anede, dat te Bandung alge meen wordt 'aangenomen, dat de arrestaties verband houden met de affaire-Westerling. De heer Sujoso deelde voorts mede, dat de maatregel van de commissaris der R.LS. in Pasun dan van het voorlopig op non- actieif stellen van het parlement van Pasundan, zal worden bespro ken met de minister van binnen landse zaken der R.IjS. Mao Tse Toeng en Tsjoe en Lai, resp. minister-president an minis ter van buitenlandse zaken van de Chinese volksrepubliek, hebben Maandagavond in gezelschap van Molotof in de grote schouwburg te Moskou een voorstelling bijge woond. Het feit dat hoogge plaatste Russen als Molotof, Wy- sjinsky en maarschalk Worosjilof Mao en Tsjoe vergezelden, wordt te Moskou uitgelegd als een nieu we logenstraffing van die in het buitenland verspreide geruchten, als zouden ernstige meningsver schillen zijn gerezen tussen de Chinese en Russische onderhan delaars, Men is integendeel van mening, dat verst rékkende ac- coorden zijn gesloten en dat de bekendmaking daarvan niet lang meer op zich zal laten wachten. stuur boven onmiddellijke ingrij pende veranderingen in dit ge bied. Het grootste vraagstuk op politiek gebied noemt dit rapport liet leggen van een behoorlijke on dergrond voor de politieke organi satie bij de brede massa van de be. volking. De commissie had de in druk gekregen/dat de vraag onder het volk naiar onderwijs- de mate, waarin daartoe de gelegenheid wordt gegeven, verre overtreft. Het Sowjet-Russische hoogge rechtshof heeft Maandag de von nissen van een militair tribunaal tegen Japanse deskundigen op het gebied van de bacteriologische oorlogvoering bevestigd. Twaalf Japanse officieren en manschap pen werden eind vorig jaar te Chaibarofsk, een plaats aan de Sowjet-Russische-Mandsjoerijse grens veroordeeld tot gevangenis straffen van 2 tot 25 jaar. Na het proces stelde de Sowjet-Russische ambassadeur in de Ver. Staten voor, de Japanse Keizer Hirohita en anderen, wier namen in het proces te Chabarofsk werden ge noemd, eveneens te berechten als aanstichters van een bacteriologi sche oorlog. Naar aanleiding van de minuut stilte in Dresden wordt bericht, dat aan het eind van de dag de „Vrije Duitse jeugd'' te Dresden een door 20.000 leden bezochte bijeenkomst heeft gehouden, waar Jack Stuart het woord voerde, een Engelse parachutist, die verleden jaar uit West-Duitsland deserteer de naar de Sowjet-zone. Volgens Stuart werd Dresden door Amerikaanse en Engelse bommenwerpers vernield, omdat net Sowjet-leger op het punt stond de stad te veroveren. Behoudens de B.B.N.-opvat- ting, dat een dergelijke samen werking tussen spoorwegen en particulieren bij welslagen zou leiden tot exploitatie van per sonenauto's door de spoorweg maatschappij zelve, bevat deze brief een waarschuwing voor de mogelijkheid, dat de N. S. op den duur zal gaan treden in het gemeentelijke vervoerbeleid. In vele gemeenten wordt door het gemeentebestuur al dan niet in overleg met vervoerscommis- sies gezocht naar een sociaal en economisch verantwoord even wicht in het personenvervoer. Indien zulk een evenwicht door de N. S. wordt doorkruist, aldus de brief, zal dit evenwicht wor den verstoord, waarmede het gehele automobiel- en garage bedrijf wordtt bedreigd. In een rondschrijven aan de Nederlandse garagehouders wordt eveneens gewezen op de mogelijkheid, dat de spoorwegen bij welslagen der plannen zelf de exploitatie van personen auto's zonder chauffeur ter hand zullen nemen. Als gevolg hiervan stelt de B. B. N. bedreiging der taxi bedrijven, garages en reparatie- werkplaatsen in het vooruit zicht. Indien immers de N. S. zelf wagens gaan exploiteren en onderhouden, waarvan het gebruik voor particulieren voor deliger of gemakkelijker zou kunnen zijn dan exploitatie van een eigen automobiel, waar blij ven dan de klanten der tegen woordige verhuur- en verzor- gingsbedrijven? Naar aanleiding van de rege ling tussen de spoorwegen en de B.O.V.A.G. in zake heit ver huur van auto's zonder chauf feur van diverse stations deelt de A.N.W.B. nog mede: Verhuur zonder chauffeur is in samenwerking tussen de Fe deratie Personenvervoer (F. N. O. P.) en de verkeersbonden (A.N.W.B., K.N.A.C., K.N.M.V. en Dr. Linus Pauling, vooraan staand Amerikaans scheikundige en directeur van de afdeling voor scheikunde van het technologisch instituut van Californië, heeft op een bijeenkomst tegen de 'H-bom, welke onder auspiciën van de na tionale raad van Kunsten, Weten schappen en geleerde beroepen in Carnegie Hall wérd gehouden, verklaard, dat de H-bom „dood, verwoesting en volledige vernieti ging van de beschaving" zou be tekenen. Dr. Pauling schatte, dat 10000 millioen mensen zouden kunnen worden gedood met ongeveer 40 H-bommen. Hij stelde voor, dat het congres uitgebreide openbare audities zou organiseren over de H-bom, dat 'de Ver. Staten een research-program van vele mil- lioenen dollar zouden subsidiëren ter voorkoming van oorlog door middel van de nationale academie van wetenschappen en dat de Ver. Staten en Rusland bilaterale on derhandelingen zouden voeren. De onder-voorzitter van de de mocratische partij van Californië, George Luckey, heeft na een on derhoud met president Truman verklaard, dat de president er in heeft toegestemd zich in 1952 op nieuw candidaat te stellen ,bij de presidentsverkiezingen op voor waarde, dat dezelfde groep hem zou steunen. Totnogtoe heeft de president nog niet openlijk te kennen gege ven, dat hjj van plan is zich op nieuw candidaat te stellen. Gisterochtend vroeg heeft zich een explosie voorgedaan hjj de hoofdingang van het Finse par lementsgebouw te Helsinki. Er werd enige schade aangericht. De politie heeft de omgeving afgezet. De Amerikaanse democratische afgevaardigde John E. Rankin heeft verklaard, dat Prof. Einstein een ,,oude bedrieger" is met een staat van dienst als handlanger van de communisten. Hij zeide, dat Prof. Einstein lang geleden reeds uit de Ver. Staten gewezen had moeten worden. Einstein had volgens Rankin niets uit te staan met de ontwikkeling van de atooim-boni- (Reuter tekent hierbjj aan, dat verklaarden, dat het rapport was de Ver. Staten het project van de atoombom aanvatten, nadat Prof. Einstein president Roosevelt tij dens de oorlog had geschreven, dat de vervaardiging van een bom mogelijk was en had gewaar, schuwd, dat de Duitsers hierin zouden kunnen slagen). Rankin had in de handelingen van het Congres uittreksels inge last van een voor hem opgesteld rapport van de commissie voor on-Amerikaanse activiteit. In het rapport worden z.g. com munistische frontgroeperingen op gesomd waarmee Prof. Einstein in verbinding zou staan. Woordvoerders van de commissie gemaakt op verzoek van Rankin en zich baseerde op gegevens uit de dossiers van de commissie. Het werd niet door de commis sie gepubliceerd. In een verklaring, die hjj met het rapport bij de handelingen van het Congres heeft gevoegd, zegt Rankin, dat Prof. Einstein reeds lange tijd zich met commu nistische activiteit in de Ver. Sta ten heeft ingelaten en voorts, dat Prof. Einstein niets met de atoombom te maken heeft gehad. Amerikaanse geleerden hadden deze ontwikkeld. De „onzin", die Prof. Einstein, aldus Rankin, thans „uitkraamde" over een we reldregering „komt: eenvoudig neer E.V.O.) reeds uitvoerig geregeld. De regeling, die sinds begin 1949 in voorbereiding is, zal in de loop van de maand April in werking treden. Deze regeling houdt in, dat de belangen van de huurder door keuring van het materiaal en door verzekering volkomen zijn gewaarborgd. Een legitimatie bewijs voor huurders wordt niet vereist. Huurders kunnen ech ter onder bephalde voorwaarden een dergelijk legitimatiebewijs verkrijgen. Zij behoeven dan geen waarborgsom te storten en betalen mindeT premie. De verhuurders zijn over het gehele land verspreid. Zij ver plichten zich tegenover de sa menwerkende organisaties hun materiaal aan een periodieke controle te zullen onderwerpen." De werkloosheid in de Bejgische zeehavens neemt nog steeds toe. In Januari bedroeg het aantal werklozen in de Antwerpse haven 6042 tegenover 5586 een jaar ge leden ;in de haven van Gent 657 tegen 612, in de haven van Oosten de 190 tegenover 157, in de haven van Brugge 108 tegenover 63. Vooral onder de scheepsherstel- lers in de haven van Antwerpen heerst grote werkloosheid en deze zou thans 4*0 procent bedragen. De Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Oscar L. Chapman, heeft medegedeeld, dat in Noord-Maryland een kolenlaag is ontdekt, die op 600 millioeD ton wordt 'geraamd. De laag be vindt zich onder twee reeds ge- exploiteerde en brjna uitgeputte kolenlagen. De groothandel in Hongarije, wel ke voor een groo.' gedeelte in han den van de staat was, is nu volko men genationaliseerd. Bij decreet is het aan ieder par ticulier verboden groothandel te drijven. De enkele resterende grossiers zijn verplicht hun voor, raden aan genationaliseerde be drijven af të staan. De ECA heeft Maandag bekend gemaakt, dat zij aan Oostenrijk heeft verzocht een tbedrag van 91.03(3 dollars terug te betalen, omdat „op onwettige wijze" ge neeskrachtige kruiden met geldeti van de Marshall-hulp in Hongarije zijn gekocht, dié in Amerika ge kocht haddien kunnen worden. Volgens de EGA betreft het 3 zendingen in het voorjaar van .1945. De ECA heeft de terugbe taling der gelden verlangd, omdat in de aankoopvergunning uitdruk kelijk de Ver. Staten als land van oorsprong der kruiden stonden aangegeven. (Advertentie.) Bestrijdt een beginnende hoest direct met de snelwer kende cn slijmoplossen.le AKKER» op het uitvoeren van de commu nistische orders". (Prof. Einstein richtte Zondag een waardschuwing tot de mens. heid om het oorlogvoeren te sta ken, daar zij anders van de aard bodem zou worden weggevaagd door het geweld van de moderne wapens. Hij stelde de öpricnting voor van een super-nationaal rech terlijk en uitvoerend orgaan ter beslissing van kwesties van on middellijk belang voor de veilig, heid der landen.) Volgens Rankin vermeldt het genoemde rapport, dat Einstein aangesloten was bj het congres an Amerikaans-Sowjet-Russische vriendschap, het Amerikaanse co mité voor de bescherming van ge naturaliseerde Amerikanen en het comité van anti-fascistische vluch telingen Binnen enkele dagen zal Ein. steins nieuwe theorie, welke de eenheid van zwaartekracht en electro-magnetisme behelst, te Princeton (New Jersey) worden gepubliceerd. Geleerden zeggen, dat als de theorie bevestigd wordt, de ontdekkingen, die eruit voort zullen komen, even verras send kunnen zijn als die waartoe zijn twee vorige theorieën aanlei ding Robert Allen van de „New York Post" verklaar l in dit blad, dat men bezig is Amerikaanse wapens naar Indo-China te zenden, tenein de het Franse leger, dat onder zware druk staat, te steunen. De ze militaire steun was te verge lijken met die aan Griekenland „in zijn strijd tegen communistische agressie" en bestond uit tanks, artillerie en speciale uitrustings stukken voor de strijd in het oer woud. In een wijik van Johannesburg, die door "inheemsen wordt be woond, zijn Maandag onlusten uit gebroken, waarbij het tot schiet partijen kwam tussen Inheemsen en de politie. De politie voerde herhaalde charges uit. Treinen en auto's, die politieversterkingen aanvoer den, werden met stenen bestookt. De onlusten begonnen, toen po litiemannen, die met twee auto's een verdachte opspoorden, de identiteit van voorbijgangers wil den controleren. In minder dan geen tijd kwam de gehele natureï- lenwijk in opstand. De politie werd met stenen bestookt. Zij ant woordde met schoten en traangas- bommen en krege hulp van blan ken die, gewapend met geweren en revolvers, eveneens het vuur r panden op de naturellen. Later rukte een groep demon stranten op naar het station waar de politie moest chargeren om de weg voor een trein vrij te maken. Eten andere groep natu rellen kon aan de grens van de blankenwrjk tot staan worden ge bracht door vrijwilligers, die daar in allerijl waren gemobiliseerd. De communistische guerillastrij- ders in Indo-China werden van buiten af gesteund, in het bijzon der van Birma en het door de com munisien beheerste China uit. Volgens berichten van de ge heime dienst zijn de Chinese com munisten de laatste weken bijzon der actief geweest. De hulp aan China zal betaald worden uit het vele millioenen belopende pro gram voor militaire bijstand. De hulp aan Frankrijk zal uit twee delen bestetaneen deel voor de opbouw van de militaire macht van Frankrijk in Fturopa en een kleiner deel voor de versterking van de Franse verdediging' tegen het communisme in Indo-China. Kort geleden verdween zoals gemeld uit het kleed kastje van een kellner in de A.V.R.O.-studio een nieuw electrisch scheerapparaat. Enkele dagen later verscheen op het mededelingenbord in de s, udio het bericht, dat de tele paath Jonglisto, die in een Bon Je Trein-programma optrad naam en adres van de dief langs telepatische weg had opgespoord. De dief moest het gestolen apparaat vóór giste ren terugbezorgen, anders zou hij door de telepaath worden ontmaskerd. De dief heeft dit risico niet durven nemen. Ilij heeft in een anoniem postpakket het scheerapparaat aan de bestole ne teruggezonden. Meer dan 100 vazen, bedekt met veelkleurige algen, zijn door dui kers van het Italiaanse bergings- vaartuig „Axtiglio" ter hoogte van Albenga in de Golf van Genua, waar tweeduizend jaar geleden een met graan en olie geladen schip zonk, naar de oppervlakte gehaald. Ften uit een legering van lood en zink bestaande wlelvormig instru ment met een diameter van onge veer 50 cm is eveneens ontdekt. Dit is een zeer zeldzaam zee- aartinstirument ult.de Komeinse, periode. STAATSSUBSIDIES AAN AMERIK. SCHEPEN. Een subcommissie van de Am er rikaanse Senaat bestudeert een wetsontwerp dat tot strekking heeft de uitbreiding van de Ame rikaanse koopvaardijvloot te sti muleren door alle schepen in de grote vaart te subsidiëren. Wanneer het wetsontwerp aan genomen wordt, zal de Ameri kaanse regering leningen kunnen verstrekken aan reders van pas sagiersschepen, die door het de partement van marine worden be schouwd als „.wenselijk voor de nationale veiligheid". Dinsdag is te Usquert (Gr.) in de ouderdom van 65 jaar over leden het Eerste JCamerlid I>r S V V 7"» l

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1