Prins Bernhard in het binnenland VERHOGING VAN 'T BIJZONDER INVOERRECHT OP BENZINE HET INCIDENT OP DEHAGN0 TE ROTTERDAM DAMPO DE ATOOMCONFERENTIE TE HARWELL McCloif te Berlijn Uil grcclvaJcrs lijd De Waalse kwestie en kwestie der niet-aangegeven effecten in België H.M. do Koningin in Groesbeek Band tussen blank Soestdijk en donker Suriname ACTIVITEIT VAN WESTERLING Herinneringen aan de Barbarijse zeerovers Amerikaanse lening voor Indonesië Wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet BtlSEM HOESTBOHBOHS NEUSDRUPPELS De kwestie-Fachs Protest van ex-bewoners van Helgoland Last van zenuwen Een reisje door Oost Zeeews-Vlaanderen in 1880 n. Speciaal Belgisch invoerrecht op Nederl. landbouwproducten WEERSVERWACHTING Uitbreiding van Chinese nationalistische blok kade HOOGWATER. ZON- EN MAANSTANDEN Atoomplannen van India Frankering bi.i A_/jnnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent ZATERDAG 11 FEBRUARI 1950. 6e Jaargang No. 1344. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct^ iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pet advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer Bureaa van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vrijdagmorgen bracht H. M. de Koningin een informeel be zoek aan de Nederlandse cen trale voor practische hulp aan alleenstaanden te Groesbeek. Hare Majesteit was vergezeld van Haar particulier secreta resse Mevr. SmittAvis. In het kinderhuis „Prinses Beatrix" van de Ned. Centrale werd de Koningin om elf uur verwelkomd door de voorzitter van het dagelijks bestuur de heer H. de Goede. De directeur, de heer H. W. Smit gaf daarna een toelichting op het ontstaan en de groei van de Centrale, die thans zeven te huizen voor alleenstaande kin deren en volwassenen beheert. Nadat H. M. de Koningin het kinderhuis had bezichtigd bracht zij een bezoek aan het tehuis voor mannen „De Munt- berg" en aan de werkplaats en tenslotte bezocht zij het dames tehuis „Nicoline". De Koningin onderhield zich met de verpleegden en toonde grote belangstelling. De burge meester van Groesbeek Jhr. R. M. J. F. L. van Grotenhuis heeft een overzicht gegeven van de opbouw van het dorp. Het bezoek van de Koningin duurde ongeveer anderhalf uur. Donderdag heeft Prins Bernhard een tocht gemaakt naar de bosnegerdorpen aan de Boven-Surinamerivier. waar zijn leven vrijwel de gehele dag inhanden is geweest van de bos neger Asinnie, in wiens corjaal (kano) de Prins samen met gouverneur Klaassesz, was gezeten. Asinnie stuurde het ran ke bootje zonder ongelukken op kundige wijze door een zes tal gevaarlijke soelas (stroomversnellingen), samen met 2 andere bosnegers, die met koe las (vaarbomen) de corjaal van de rotsblokken moesten afstoten. Er was een hachelijk moment, toen op een gegeven ogenblik de voorste koela-man miste en in het bootje viel. „INDONESIA RAYA» OVER: Volgens „Indonesia Raya" zou den leden van die strijdkrachten van Wetserling de militaire pos ten van Paperageung en Pamoja- r.an in Zuid-Preanger hebben overvallen. Bij deze overvallen zcra 1 T.NJT.-er gedood en 18 per sonen gewond zijn. Om de dessa Pagerageung wordt nog gevoch ten, terwijl de desa Pamojanan in handen der T.N.I. is. Vier aanval lers zouden zich hebben overge geven, onder wie een Nederlander. Minister Mononutu heeft mede gedeeld, dat Virginia Slijper, cor rective van de Javabode, van daag vrijkomt. De Javabode be licht dat die vrijlating van Kosak binnen enkele dagen tegemoet ka» worden gezien. Per tramwagen ging het ge zelschap van Paramaribo naar het kabelstation, waar indertijd Prinses Juliana het zeridings- hospitaal van de Evangelische Broedergemeente heeft bezocht. Daar stapte het gezelschap over in een vlootje van 15 corjalen. Eerst werd een bezoek gebracht aan het heidense dorp Kapasi- kree, waar de Prins werd ont vangen en rondgeleid door de hoofdman Giyon, die daarna door de Prins werd uitgenodigd verder mee te reizen. Van Kapasikree volgde een moeizame tocht door waterver snellingen naar het Christen dorp Gansee, waar een plechtige dienst werd gehouden in het kerkje, welke dienst werd geleid door Ds F. Mittemeyer. De in landse cathechist J. Leerdam zegde dank voor de eer, aan het dorp verleend. Velen hadden het onmogelijk geacht, dat de Prins zo ver zou komen en hij sprak de hoop uit, dat de Prins zou te rugkeren met de overtuiging, dat tot in deze uithoek van het Koninkrijk de trouw aan het Huis van Oranje leeft. Vervolgens werd er een kroe- toe (raadsvergadering) gehou den met de drie hoofdlieden van Gansee. Zij zeiden, hun vreugd" niet onder woorden te kunnen brengen dat het de Prins had behaagd, hen in hun armoede te komen opzoeken en ze ver zochten de Prins hun groeten aan de Prinsesjes te willen over brengen. Gaarne zouden zij een kanon willen ontvangen, om dit bij feestelijke gelegenheden te kunnen afschieten. De Prins be loofde hiervoor te zorgen. Bij dit onderhoud fungeerden de Landsminister A. Brakke en de districtscommissaris J. Michels als tolk. Na de Kroetoe werd een schit terende voordracht bijgewoond. De sprekers droegen in uitste- ■ZEVEN BATALJONS SOHIP. OP EEN kend Nederlands de geschiede nis der Bosnegers voor, hetgeen werd afgewisseld met zang en dans. Na afloop verklaarde de gouverneur, dat Gansee de Prins het hart van Suriname heeft la ten zien en dat hier de sterke band tussen blank Soestdijk en donker Gansee was getoond. Daarna werd vlechtwerk en houtsnijwerk aangeboden. Na Gansee werd een bezoek gebracht aan het dorp Lombe, waar een kleine influenza-epi- demie heerst en liederen werden gezongen door hoestende kinde ren. Onder een brandende zon volgde de terugreis naar het ka belstation. Prins Bernhard en de andere leden van het gezel schap ontdeden zich van hun bovenkleren, toen er plotseling een hevige stortbui viel, zodat het gehele gezelschap kletsnat werd. Van het kabelstation werd de reis per tram voortgezet naar Paramaribo. De meereizende journalisten hebben een halve nacht in de jungle doorgebracht, doordat 'n as brak van de aparte wagen, waarin zij zaten. Zij hebben zich bezig gehouden met zang en dans bij de Bosnegers en kwa men als eersten weer in Para maribo aan. Op 6 Februari is van Tandjong Priok vertrokken het troepen schip „Atlantis'' met 925 passa giers. Aan boord bevinden zich de volgende onderdelen der Kon. Landmacht: :15 en 16, 4e en 6e eskadron pantserwagens. Op 7 Febr. heeft de „Pasteur" met 3944 passagiers Priok ver iaten. Dit schip vervoert zeven bataljons infanterie, allen beho rend tot de 2e divisie, nl. 4R.I., 4—12 RX, 43 R.I., 44 R.I., 4<6 RX en 49 RX en boven dien nog een detachement der Kon. Marine ter sterke van 200 man. De Export-Import-Bank te Was hington heeft Vrijdagmiddag be kendgemaakt, dat zij voor Indo nesië een crediet heeft geopend van maximaal 100 miUioen dol lars om dit land te helpen de in voer te financieren van goederen voor zijn wederopbouw. Het crediet zal een rente dra gen van 31% <>/o en aflosbaar zijn in 20 jaar. Met de terugbetaling van de hoofdsom zal na vijf jaar worden begonnen. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer over het ontwerp van wet tot verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine en tot wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet. De regering erkent, dat tegen vervoer moeilijk kan worden be de voorlestelde maatregelen be- zuinigd, h^eent de regering te zwaren zijn aan te voeren, doch moeten bestrijden. Het kan met zij is van oordeel, dat de ont- worden ontkend, dat, bi] de wikkeling van de rijksfinanciën grote uitbreiding welke he toe moet leiden deze verho- autopark heeft ondergaan, zeer ïng met spoed, tot stand te veel:me slechte te- Advertentie geneesmiddel b ijG diverse verkoudheden Prikkeldraad, gevangenismuren en honderd km schelden de mannen, die wellicht de sleutel van de toekomstige sa_ menwerking tussen Engeland en de V. S. op het gebie van 'de atoomenergie in handen hebben. De Ierse rechter O'Flynn, die te Dublin de zaak leidde over het gedrag van de vijf Iersie zeelieden aan boord van de Nederlandse veerboot „Hagno" ip de Rotter damse haven, verklaarde, dat hun gedrag „herinneringen oproept aan de Barbarijse zeerovers". De rechter behandelde een aan klacht vani één dei- vijf zeelieden, Holloway, tegen de andere vier, daar hij mishandeling vreesde op grond van een aanval, die te Rot terdam op de „Hagno" op hem was gedaan. In het hof werd verklaard, dat de .Nederlandse politie te Rotter dam aan boord van de „Hagno" had moeten gaan om een ruzie onder de bemanning te stuiten en dat de brandweer een brandje aan boord had moeten blussen. De rechter verklaarde, dat de mannen niet terecht stonden we gens een vergrijp, en dat hij geen veroordeling kon uitspreken, om dat de beweerde incidenten bui ten jurisdictie van heit Ierse hof waren voorgevallen. Het voorval had naar de me ning van de rechter wel aange toond, dat er in de Rotterdamse haven onder zekere groepen een Deskundigen uit Canada, de V. S. en Engeland, bewaakt door extra-politie van het Brit se ministerie van Oorlog, zijn Donderdag begonnen met be sprekingen over veiligheids- kwesties in het Research-cen trum voor de kernenergie te Harwell, terwijl in de gevange nis van Brixton in Londen Dr. Klaus Fuchs, die beschuldigd wordt van het prijsgeven van atoomgeheimen, zijn berechting afwacht, die gisteren zou begin nen. De zaak-Fuchs staat niet op de agenda van de deskundigen der drie mogendheden. Het is evenwel zeker, dat de gevolgen van deze affaire onofficieel worden besproken. Tijdens de conferentie, die zo geheim is, dat gebruikte notitie- bloes en vloeipapier dagelijks worden verbrand, zullen de des kundigen uitmaken, welke bij zonderheden van het atoom voor publicatie kunnen worden vrij gegeven. Er is deze week weinig gepu bliceerd over Dr. Fuchs, een van Harwells vooraanstaande wetenschappelijke medewerkers, omdat de Britse pers door de wet en de traditie gehouden is, zich van commentaar te ont houden over een zaak, die nog voor een rechtbank moet die nen. In diplomatieke kringen ver klaart men, dat de V. S. Enge land niet gepolst hebben over de mogelijkheid Fuchs uit te leveren, zodat hij in de V. S. zou kunnen terechtstaan, doch men verwacht, dat het verzoek vroeg of laat zal worden inge diend De deining, die in de V. S. is ontstaan naar aanleiding van het geval-Fuchs en de be dekte bedreigingen, die geuit zijn, dat de V. S. het niet veilig vinden om geheimen over de atoomenergie en de H-bom in de toekomst met wie ook te delen, hebben geleerden en re geringsfunctionarissen te Har well verontrust. Men verwacht, dat strenger op buitenlandse geleerden in de V. S., Canada en Engeland ge let zal Worden, of zelfs dat dezen van het werk aan de atoomenergie zullen worden uit gesloten. Met de verdediging van Fuchs is belast een advocaat uit Lon den, J. Thompson Halsall. Hij is Duitser van geboorte, maar verkreeg de Engelse nationali teit. Het proces-Fuchs is begon nen met een openbare zitting. staat van wetteloosheid heerste. Twee der vijf zeelieden werden van rechtsvervolging ontslagen, doch de drie andere, onder wie Holloway, moesten een iborgsom van 100 pond sterling storten, die z'j zouden verliezen als zij binnen twee jaar zich opnieuw aan een dergelijke vechtpartij zouden schuldig maken. Holloway had ein dergelijke uitspraak tegen de vier andere zeelieden geëist. De „Halluner Moats Club", een vereniging van voormalige bewo ners van Helgoland, hebben te Hamburg een protest ingediend tegen het gebruiken van „hun eiland als speelplaats voor bui tenlandse vliegtuigen". De Helgo- landers, die na de oorlog het eiland moesten ontruimen, spre ken de verwachting uit, dat aan het bombarderen door vliegtuigen een eind gemaakt zal worden, „opdat onze voorouders in de gra ven op het eiland rust kunnen vinden." brengen. Verhoging van de benzinebelasting maakt tevens een onderdeel uit van de unifi catie der accijnzen in Benelux- verband. Wat de urgentie van de voor gestelde maatregel betreft, ves tigt de regering er de aandacht op, dat bij herhaling mede deling is gedaan, dat, wil de Be nelux slagen, stap voor stap die maatregelen moeten worden ge nomen, welke mogelijk zijn en dat door uitstel het doel naar een verder verschiet zal worden verschoven. Ten aanzien van de deviezen- positie merkt de regering op, dat er inderdaad andere goederen dan benzine zijn aan te wijzen, waarop door beperking van de in te voeren hoeveelheid een de- viezenbesparing kan worden laden, ja zelfs met geheel ledige wagens wordt gereden. Een centralisering van het vervoer moet tot een inkrimping van het rijden met ledige of ge deeltelijk beladen auto's kun nen leiden. Ook bij het particuliere per sonenvervoer komt, naar de me ning van de regering een niet te onderschatten gebruik voor. dat evengoed achterwege zou kunnen blijven of op meer eco nomische wijze kan worden ge organiseerd. Een besparing van 10 moet naar haar oordeel redelijk worden geacht. Met betrekking tot de voor land- en tuinbouw gevreesde nadelige gevolgen wordt er op gewezen, dat de tractoren e.d., die in de land- en tuinbouw - "nf k,an worden gebruikt veelal op an verkregen. Het is de zorg van brandstoffen dan op ben de Minister van Financiën de bestaande mogelijkheden te rea- Nu het bijzonder invoerrecht liseren. Nederland heelt zien i J - de laatste jaren de weelde ver oorloofd een onbeperkt be^izine- verbruik toe te staan tegen prij zen, die tot de laagste behoren van het continent. Dit heeft het gebruik van motorvoertuigen krachtig bevorderd. De devie zen-uitgaven, die daaraan an nex zijn, overtreffen die voor benzine aanzienlijk. Dat op het goederenvervoer en op het betaalde personen- „DELFTDIJK" HOEK VAN HOLLAND BI NNT'INGESLEEPT. Vrijdagmorgen omstreeks elf uur kwam het motorschip „Delft- dijk", dat onlangs nabij de mon ding van de Wcser op een mijn liep, de Nieuwe Waterweg bij Hoak van Holland binnengesleept door de sleepboot „Zwarte Zee". Van Hoek van Holland af werd ook nog assistentie verleend dooi de sleepboten „Maas", „Achilles" en „Mlinerva". De tocht naar Rot terdam vorderde slechts lang zaam. Eerst ongeveer twee uur arriveerde het schip in Rotter dam. De afdelingen van de Belgi sche Kamer hebben het voorstel van de Waalse Liberaal Deste- nay tot het houden van een volksraadpleging over de Waal se kwestie verworpen, De socia listen onthielden zich in alle afdelingen van stemming om- Advertentie Mijnharde'! Zenuwtabletteo helpen U er overheen. moderne huizen van bemiddelde landbouwers, ontworpen door Gentse architecten, met grote bloemrijke tuinen met gladge- knipte en geschoren hagen, kleine gekleurde beelden, don kere priëlen en bontgeschilderde koepeltjes. Philippine. Onze reiziger uit 1880 sloeg in Philippine de uitgebreide mos selvangst gade in de meer en meer dichtslibbende zeeboezem. Bij laag water kwamen de slik- platen bloot, die het dorpje scheidden van het Mauritsfort. Bij de eenvoudige Hervormde kerk zag hij de grafzerk van Christiaan Meeuse. een brave matrozen-dominee, die eerst loods en visser was en later predikant van Philippine werd. In de pastorie woonde een bejaard kinderloos echtpaar, dat geen groter genot kende, dan tot zegen te zijn in de kleine dorpskring die weinig Rooms- Katholieken telde en genoe gen te verspreiden in de kin derwereld daarbuiten, waar de raadselen en versjes van „Mina uit Hoek" niet weinig jeugdige harten sneller deden kloppen van verlangen en jonge ogen deden schitteren van pret. Men kan er op vertrouwen, dat de geallieerde en Duitse autoriteiten in West-Berlijn op doeltreffende wijze zullen op treden tegen een communisti sche poging om de stad eind Mei door middel van een putsch van de jeugd in bezit te nemen, al dus heeft de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, Mc- Cloy, Vrijdag op een perscon ferentie te Berlijn verklaard. „De communistische plannen voor een jeugdmars naar Ber lijn met Pinksteren, waarvan melding is gemaakt, zijn niet van zodanige aard dat men er zich bezorgd om hoeft te ma ken", zo verklaarde McCloy, die Vrijdagmorgen in Berlijn aan kwam voor een bezoek van 12 uur. „Wij zullen een wakend oog op de toestand moeten houden, gcnuui, van ncv nam.- - maar de Westelijke autoriteiten en van de rust, slechts nu en moeten haar plannen nog niet dan verstoord door een schom- bespreken, voordat zij meer A- weten over wat eigenlijk gaan de is". McCloy keerde Vrijdagavond naar Frankfort terug na be sprekingen met gen.-majoor Maxwell Taylor, de Amerikaan- Naar Westdorpe. Na zijn bezoek aan Sas van Gent volgde hij de brede dijk naar Axel, een deel van de oude Graaf Jansdijk, de vermaarde waterkering van Antwerpen „De drie schouwen' Aan de herbergen „De drie schouwen" en „Het huis ten halve" volgde hij rechts de weg na^r Zuiddorpe. De polders hier werden vroeger door een brede stroom van het land van Axel gescheiden. Vandaar het ver schil tussen de bevolking ten Noorden en ten Zuiden van Axel. Aan de ene zijde de streng Katholieke Vlaming, luchthartig, opzichtig gekleed en de Zondag doorbrengende voor een groot deel in de bol baan of bij het gaaischieten, onder het genot van een onge lofelijk grote hoeveelheid bier, en aan de andere zijde de stug ge nakomeling van de Zeeuwse kolonisten, nauwelijks kleuren aan zijn donkere kleding dul dende, streng „griffermeerd", de Zondag als een sabbath be schouwende, buiten kerktijd, bij een kopje slappe koffie, lang zaam en lang, met zijn geest verwanten over afgetrokken een Vlaams voorkomen. Huizen zonder stoepen. Namen en op schriften waren met grote let ters op het pleisterwerk geschil derd. Hij ontmoette er de „sam- petter", de veldwachter, een tachtigjarige krasse baas, die nog altijd dienst deed; recht als een kaars, met heldere ogen, die schitterden als hij verhalen ging van zijn huzarentijd en de woedende cavaleriecharges bij Waterloo. De ridders van Gistelles had den hier vroeger een aanzien lijk kasteel. Vermaard was Joost van Gistelles, die reizen naar Indië en Palestina ondernam en waarvan verhaald wordt, dat hij tussen de bladen van een zakboekje boekweitaaad heeft meegebracht van zijn verre reizen en dat in Zuiddorpe ge zaaid heeft, van waar het zich over Vlaanderen verspreidde, het land ten zegen. Het aanzienlijk geslacht is uitgestorven, het slot spoorloos verdwenen en een verbrokkelde zerk, bij de ingang der sacristie, waarop men met moeite een naam ontcijferen kon, herinner de aan de onbestendigheid van rijkdom en aanzien. J. A. H. (Slot volgt.) dat ze twijfelden aan de grond wettigheid van het voorstel. De C.V.P. stemde tegen omdat zij tegen elke vorm van federalis me is. Ook het socialistische voorstel tot het instellen van een par lementaire commissie, die een onderzoek zou moeten instellen naar de knoeierijen met de niet- aangegeven effecten werd in 4 van de 5 afdelingen verworpen. De C.V.P.-leden waren van oor deel, dat een dergelijke commis sie geen bevredigende resultaten kan boeken, aangezien het on derzoek zich zou moeten uit strekken tot honderden zeer ge compliceerde dossiers. Boven dien zou, 'naar het oordeel van deze leden, een parlementaire commissie het justitieel onder zoek belemmeren. De C.V.P. ver trouwt volkomen dat de Minis ter van financiën deze zaak in het reine kan brengen. De economische ministeriële raad van België heeft Donderdag besloten een speciaal invoerrecht te heffen op sommige Nederlandse land- en tuinbouwproducten. Dit invoerrecht dient ter vervanging van de uitvoerrechten, die tot dus_ verre door Nederland op de be trokken producten worden gehe ven. De producten, waarop deze maatregel betrekking heeft, zijn vooral boter en andere zuivelpro öucten. waicihciiuo u x-ver WalitCil uvci aistnuivau. naar het Zwin, opgeworpen op kerkelijke leerstukken redene- last van Jan van Namen. Hij rend. genoot van het fraaie uitzicht se commandant over Berlijnse problemen. De onbezorgde Vlaming de stoere Zeeuw, ondanks alle pun ten van verschil, beiden loten van dezelfde stam! melende huifkar met klinkende bellen aan het haamtuig en ge kleurde strikken aan het vlie gennet van het stevige Vlaamse paard. - - .- Het welvarende Westdorpe, weer onze reiziger. Zijn mdruk- een gemeente zonder dorps- ken van Zuiddorpe waren de straat. De woningen verspreid, volgende: op en onder de dijk. Enkele Een vriendelijke plaats met De „sampetter Na deze uitweiding volgen we medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot -avond. Door de Chinese nationalisti sche autoriteiten is gisteren be kend gemaakt, dat de op hun last uitgeoefende blokkade vanaf Zon dag a.s. het gedeelte van de Chi nese kust tussen Tienpai, dat ten Oosten van het Lltsjou-schier- eiland is gelegen en Tungsjing, afin de grens met Indo-China, zal omvatten. Dit betekent, dat de nationalistische blokkade thans in feite op de gehele Chinese kust van toepassing is. Veel wind. Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regenbuien. Aan vankelijk krachtige tot harde, later vooral langs de kust storm achtige Zuidwestelijke wind. Iets minder zacht dan gisteren. ZATERDAG, 11 FEBRUARI. op benzine met ongeveer 50 zal worden verhoogd, zou er aanleiding zijn ook de verho ging van de motorrijtuigenbe lasting voor dieselauto's, welke verhoging thans 150 be draagt, in dezelfde verhouding te verhogen. De verhoging zou dan van 150 op 225 moe ten worden gebracht. De tech nische commissie heeft evenwel voorgesteld de verhoging te be perken tot 200 met welk voorstel de regering zich kan verenigen. De belastingen op het wegver keer zijn geleidelijk aan ver hoogd. Een verhoging van spe cifieke rechten bij een algemene stijging van de prijsindex be hoeft geen vermeerdering van druk te betekenen. Vergelijkt men de gestegen kosten van het wegvervoer met die, welke drukken op het ver voer per rail, mede in verband met de verhoogde kolenprijzen, dan valt deze vergelijking voor het wegvervoer zeker niet on gunstig uit. Van de totale kosten, welke in Nederland op vrachtauto's druk ken, maakt de verhoging van de benzinebelasting slechts een gering percentage uit. Zij vari eert naar gelang van het type vrachtauto van 18,82 tot- 5,45 Ook het percentage, dat het bedrag van de verho ging uitmaakt van de waarde van de vervoerde producten, is in dit opzicht van belang. De totale kosten van het gehele vrachtautovervoer (eigen ver- Voer en beroepsvervoer) kun nen, exclusief de voorgestelde verhoging van het bijzonder in voerrecht op benzine, in 1948 gesteld worden op 5 van de netto-productie-waarde van de goederen. De voorgestelde ver hoging correspondeert met een stijging van slechts 0.3 van die waarde. Dat de doorwerking van de verhoging van het bijzonder in voerrecht op benzine voor het vrachtautovervoer een ongun stige concurrentieverhouding t. o. v. de spoorwegen zal mede brengen, wordt door de regering ontkend, aangezien voor het vrachtautoverkeer de recente loonsverhoging en andere ge stegen kostenfactoren, alsmede de voorgestelde verhoging van het bijzondere invoerrecht een verhoging van de tarieven met uiterlijk 15 noodzakelijk maken, terwijl voor de spoor wegen reeds onlangs een alge mene tariefsverhoging voor het, goederenvervoer van gemiddeld 15 is goedgekeurd. Breskens Terneuzen Wemeldinge Walsoorden v.m. 8.01 8.36 9.16 9.26 n.m. 8.54 9.29 10.09 10.19 Zon- Fbr. Opk. Ond. 10 8.06 11 8.04 12 8.02 13 8.— Maan- 17.44 17.46 17 48 17.49 Opk. 2.59 4.26 5.44 6.44 Ond. 10.46 11.18 12 06 13.12 India wil „binnen enkele jaren een kleine atoomzuil vormen", al_ dus heeft Dr. Balakrispna Keskar, plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken, in het parle ment verklaard. Volgens Keskar zal binnen een jaar een fabriek geopend worden voor het vervaar, digen van „grondstoffen voor atoomenergie". Hij zei niet, waar dit zou gebeuren, maar voegde er aan toe, dat een kern van arbei ders, die voor deze fabriek beno digd is, reeds is opgeleid. Minister-President Nehroe beeft een parlementslid meegedeeld, dat de regering binnenkort een mona. 2ietfabriek wil openen en atoom onderzoek wil aanmoedigen.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1