f)c «Ü^ens „S. U. ;bezit Waterstofbom" Ontploffing te Nijmegen Belgische Koningskwestie SPEELT MET VUUR Betere werking van 4 beroemde geneesmiddelen. Chefariite 4 Sersccnfcrenlie Uil «grootvaders fagd De verongelukte K.L M.-machine ALDUS WYSJINSKY VAN JESSUP TE DJAKARTA Kindje verkouden? Wanneer bij pijnen of griep een ander middel faalt, neem dan eens Chefarine „4". De 4 bestanddelen zijn elk stuk voor stuk al wereldberoemd. Maar samen in één tablet werken zij nog beter. Het ene middel ver sterkt de werking van het andere, zodat de totale werking wel bij zonder krachtig en weldadig is. NIEUW AMERIKAANS REUZENVLIEGTUIG. j Drie doden PRINSES WILHELMINA VOOR DE RADIO. Prins Bernhard in Aragua Een reisje door Oost Zeeuws -Vlaanderen in 1880 Opsporingswerkzaamheden voortgezet Sowjet-Unie negeert commissie voor zakenman het Verre Oosten Twee moordenaars vsin communistischs keuteiboer terechtgesteld WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- EN MAANSTANDEN A rtinementTerneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent ZEEUW ZATERDAG 4 FEBRUARI 1950. 6e Jaargang No. 1339. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.. iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pee advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer Burem® van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Wij ouderen kinderen met verbieden onze vuur te spelen, omdat de gevolgen verschnkke lijk kunnen zijn. Men kan na melijk slechts met echt vuur spelen als men van te voren dusdanige voorzorgsmaatregelen heeft genomen, dat geen onge lukken kunnen gebeuren. De mens zelve is echter op het ogenblik met dusdanig vuur aan het spelen, dat hij de gevolgen niet kan overzien. De mede deling van President Truman, dat hij opdracht heeft gegeven de fabricage van de waterstof- superbom voort te zetten, be tekent niets anders, dan dat de kleine mens thans een vernieti gingswapen gaat maken, dat niet alleen alle vorige overtreft in uitwerking, maar waarvan hij de gevolgen niet overzien kan en waartegen hij niets kan uitrichten. Indien ooit een dergelijke bom gebruikt zal worden in een toe komstige oorlog, dan zal ver moedelijk een gebied van 250 km! door de enorme hitte ver woest worden. Toen de oorlog met Japan snel besloten werd door het uit werpen van twee atoombom men, vroeg de mensheid zich in angst en verbazing af, waar de wereld naar toe ging. De wa terstofbom heeft een uitwer king, die op het duizendvoudige van de atoombom wórdt ge- Nog geen vijf jaar na het ein de van de oorlog heeft hét menselijk brein, koortsachtig doorwerkend aan de plannen tot vernietiging, deze super-bom uitgevonden. De H-bom, zoals men dit nieuwe wapen noemt, is eigen lijk een logisch gevolg van de atoombom. Zij berust op het zelfde principe als de laatste, namelijk op de splitsing van atomen, waarbij energie vrij komt. Nu splitsen zich water stofatomen slechts bij enorm hoge temperaturen. Zo hoog, dat deze in laboratoria niet op gewekt kunnen worden, doch deze hoge temperaturen ont staan wel bij de splitsing van het uranium 235 of plutonium, zodat de atoombom beschouwd kan worden als de noodzakelijke voorloper van de waterstofbom. Daar waterstof het mensdom in grote hoeveelheden ter be schikking staat, terwijl uranium zeer schaars is en de H-bom een veel grotere uitwerking heeft dan de atoombom, kan men thans met dezelfde hoeveelheid uranium een veel grotere uit werking teweegbrengen. En daar de mens wel een vernieti ger is, maar gaarne een econo mische vernietiger wil zijn, gaat thans de productie van de wa terstofbom beginnen. Deze Amerikaanse zet is als een schaakzet te beschouwen In het politieke schaakspel, dat met Rusland gespeeld wordt. De Russen kondigden in de zomer van 1949 aan, dat ook zij over de atoombom beschikten. Thans komt Amerika met het nieuwe wapen, dat echter ook door Rusland gemaakt kan wor den, daar het principe van de fabricage geen geheim meer is voor diegenen die de atoombom maken kunnen. Het bericht, dat President Truman besloten heeft de ver vaardiging van de waterstof bom voort te zetten heeft in de wereld verschillende reacties te weeg gebracht. Over het alge meen kan men zeggen, dat de reactie van het grote publiek over de atoombom heftiger was. De Amerikanen zelve schij nen voldaan te zijn over de be slissing van hun President. Zij moeten immers zichzelve op alles voorbereiden. Daar de Russen in het internationale gesprek niet naar rede willen luisteren, zo redeneert men te Washington, is het noodzakelijk dat de bewapeningswedloop, die sedert de laatste oorlog door beide rivalen is ingezet, van Amerikaanse kant met volle kracht wordt voortgezet. Aanvallend zowel als verdedi gend dient men te trachten de ander voor te komen en indien men een voorsprong heeft deze te behouden. Moreel gesproken echter is het mensdom toch wel ver afgezakt. Nu maakt het principieel wei nig verschil of men met een bom, geworpen uit een vliegtuig of in een raket, tien, duizend, honderdduizend of een millioen onschuldige burgers doodt, doch de vernietigingsmiddelen die thans gefabriceerd worden heb ben reeds lang de grens van het redelijke overschreden. In dit opzicht kan men dan ook het standpunt van het Vaticaan on dersteunen, dat de wereld 2000 jaar terug is gezakt wat haar moraal betreft. In plaats van een noodlottige bewapenings wedloop, die in de geschiedenis nog altijd is uitgelopen op een oorlog, wordt het thans de hoog ste tijd door internationaal overleg te komen tot een be hoorlijk controle-systeem. Nu zijn er in de aparte atoom- energie-commissie van de Ver enigde Naties reeds jarenlang pogingen gedaan om tot een af doend controle-stelsel te komen. De Amerikanen dienden een plan in, dat er in het kort op neerkomt, dat een te stichten internationaal lichaam alle mijnen in beheer kan krijgen, die de grondstoffen voor de atoomenergie, uranium en tho rium leveren. Ook de fabrieken, die de atoomenergie voortbren gen zouden onder het beheer van dit lichaam moeten komen, dat dan tevens aan de verschil lende staten deze energie zou gaan distribuéren. Het zou de bevoegdheid moeten hebben overal ter wereld te inspecteren en te onderzoeken, desnoods door middel van vliegtuigen, of er niet in het geheim atoom wapens worden vervaardigd. Dit plan, dat volkomen rond loopt, wordt echter door de Rus sen afgewezen. Deze wensen geen inspectie van hun fabrie ken, mijnen enz., door vreem delingen. Hier ligt het eerste grote ge schilpunt. De Russen willen wel controle, doch willen geen over dracht van hun mijnen en fa brieken en geen onbeperkt in spectie- en onderzoekrecht. Het tweede geschilpunt is, dat de Russen steeds voorstellen, dat de bestaande atoombommen eerst vernietigd moeten worden voordat het controle-apparaat gaat werken. De Amerikanen daarentegen willen eerst een goed controle-stelsel en daarna vernietiging van hun voorraad. Het besluit van Truman in zake de waterstofbom' heeft deze tegenstelling nog weer eens in het licht gesteld, maar het mensdom tevens voor de vraag gesteld of het niet beter is het spelen met v.uur ten spoedigste te verbieden, voordat de brand uitbreekt. Op onze administratie ligt voor belanghebbenden ter inzage: de lijsten van de Troepentrans portschepen „Cheshire", ,,Ta- binta" en „Dorsetshire", ver_ moedelijke aankomsten resp. te Rotterdam 18 Febr., Am sterdam 19 Febr. en Amster dam 25 Feibr. 1950. (Advertentie.) t 'DE GENEESMIL NÉÉN TABLET TEGEN PiJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN a t 0.75 Voor de Amerikaanse lucht vloot wordt momenteel een nieuw reusachtig transportvlieg tuig gebouwd, dat het grootste transportvliegtuig zal zijn, waar over de Amerikaanse strijd krachten beschikken. Het is de C12 Globemaster, een vliegtuig dat ongeladen ongeveer 78.750 kilo weegt en bijna 2ié maal zo zwaar is als het type C-54 Sky- master, dat in de oorlog en voor de luchtbrug naar Berlijn ge bruikt wordt. Het vliegtuig, dat door de Douglas Aircraft Com pany in de Staat Californië ge bouwd wordt, is voorzien van 4 Pratt Whiteney motoren van elk 3500 p.k. De spanwijdte der draagvlakken ijs 53 meter, de lengte 38 meter en de hoogte 14 meter. De eerste van de se rie van 30 exemplaren, die door de Amerikaanse luchtmacht be steld is, heeft onlangs voor de eerste maal proef gevlogen. Het toestel bleef bij deze proefvlucht 55 minuten in de lucht. Het feit, dat de Sowjet-Unie niet alleen de atoombom maar eveneens de waterstofbom bezit, betekent niet alleen een enorm succes voor een socialistische staat, maar brengt tevens een geweldige slag toe aan de imperialistische oor- loqsstokers, die nu genoodzaakt zijn hun toon te matigen en in hun internationale betrekkingen meer omzichtigheid aan de dag te leggen", zo heeft Wysjinski, de Sowjet-Rus- sische Minister van Buitenlandse Zaken, in een toespraak te Moskou verklaard. In de provincie van Char- levois, die 190 km ten Noorden van Quebec is gelegen, zijn uit gebreide uraniumlagen aange» troffen. Ben gebied ter opper vlakte van 15.000 acres is afge paald. Buis met trotyl de oorzaak. De besprekingen tussen eerste- Minister Eyskens, de Minister zonder portefeuille. Carton de Wiart, de Minister van Lands verdediging Devèze, de Minister van Justitie Lilar en de Socia listische Ministers van Staat Spaak, Buset en Huysmans, hebben ruim twee uur geduurd. Zoals bekend, is op deze bij eenkomst onderzocht, of de Koningskwestie op andere wijze dan door een volksraadpleging is op te lossen. Na afloop van de vergadering werd geen verklaring afgelegd. Minister Devèze beperkte zich tot de opmerking: „Het is nog niet afgelopen". Daarna werd een bijeenkomst gehouden, eveneens ten huize van de heer Eyskens, waaraan o.a. de voorzitter van de Kamer, A. van Cauwelaert, de voorzit ter van de C.V.P. baron Van der StraetenWaillet en de Katho De reizende ambassadeur der Verenigde Staten, de heer Ph. C. Jessup, die op het ogenblik een reis maakt door het Verre Oos ten, heeft te Djakarta een persconferentie gehouden waarin hij ».a. het volgende heeft medegedeeld: Op de vraag, of de Verenigde Staten de militaire hulp zouden uitstrekken tot Indonesië was het antwoord, dat militaire overwe gingen in de gedachten der Ver_ enigdte Staten niet de voornaam ste plaats innemen. In de op 13 dezer te Bangkok te houden bij eenkomst van Amerikaanse di» plomatieke vertegenwoordigers in het Verre Oosten zal, zo voegde de heer Jessup hieraan toe worden uitgemaakt, welke Amerikaanse buitenlandse politiek in het Verre Oosten dient te zijn en zal worden vastgesteld, welke aanbevelingen er aan het State Department zul len worden gedaan met betrek king tot de speciale vraagstukken en behoeften van de landen in het Verre Oosten. De heer Jessup zeide verder, dat die (R.I.S. nog maar een korte periode heeft gehad om haar hou, ding te bepalen ten opzichtg van vraagstukken waarvoor zij thans wordt gesteld. De Verenigde Sta» ten hebben generlei verlangen, om zich in dergelijke zaken te men» gen of om een bepaalde houding voor te schrijven, doch wanneer aan de regering der V. S. om hrlp wordt verzocht, zal zij met genoegen, voor zover zullïs in haar vermogen ligt, haar bijstand verlenen, Ben dergelijke hulp zal niet worden verleend uit egoïs tische overwegingen, doch omdat de Ver. Staten er van uit gaan, dat hun land en de R.I.S. grote gemeenschappelijke belangen heb» ben en dat een stabiele politieke toestand, het handhaven der de mocratie en voorspoed in beide landen tot hun beider voordeel zullen strekken. De heer Jessup ziet in, dat de betrekkingen van Indonesië met Nederland en de Aziatische gebie den uiteraard nauw zullen zijn; doch de Ver. Staten stellen zich op het standpunt, dat in de inter» nationale betrekkingen bet con tact tussen bevriende mogendhe den niet exclusief behoeft te en dit ook niet mag -zijn. De Ver» enigde Staten hebben, zo eindigde de heer Jessup, van hun verlangen naar het voortbestaan van nauwe en vriendschappelijke betrekkin gen met Indonesië de nodige -blij ken gegeven. (Advertentie). lieke fractieleider De Schrijver deelnamen. De vertegenwoordigers der 3 partijen, die Donderdag hebben deelgenomen aan een vergade- rin om het voorstel van Spaak te bespreken, bewaren een vol komen stilzwijgen. De Socialis ten zouden een verbeterde sta tus hebben voorgesteld, welke hierin zou bestaan, dat de Ko ning naar België kan terug keren, teneinde door persoonlijk contact een oplossing te zoeken. De Vorst zou in die periode niet mogen regeren. Een ander voorstel van de socialisten is de Koning te laten terugkeren om afstand te doen van de troon. Het Katholieke blad „De Standaard" kenschetste de toe stand als volgt: „De C. V. P. heeft van deze geheime bespre kingen niets te verwachten. De socialisten zullen een troonaf stand in een of twee étappes eisen. Het heeft echter geen zin op het laatste ogenblik terug te deinzen en zich door de linkse partijen te laten intimideren. Het socialistische blad „Le Peuple" schrijft, dat de grootste -geheimhouding is opgelegd om trent het resultaat der bespre kingen. Volgens het blad zou den de Katholieke onderhan delaars meer begrip voor de si tuatie hebben getoond dan de rechtse pers, doet veronderstel len en het blad besluit met de woorden: „De C. V. P. staat op een tweesprong Dan rug, keel of borstje inwrijven met (Advertentie.) BIJ GRIEP IN T HOOFD of andere pijn een Santellïntje, en U voelt zich weer fijn. Santelline tabletten in buisjes a 20 tabletten 75 ets. Drogisterij W. DINGEMANSE Axelsestraat, Terneuzen. Vrijdagmorgen kwam in de smederij van J. P. Haerkens te Nijmegen een ontploffing voor, tengevolge waarvan drie perso nen werden gedood. Tot ver in de omgeving werd een knal gehoord, als van een bominslag. De huizen wankel den evèn. Toen de smeden bezig waren met het slaan op een aambeeld, vloog de smederij in eens de lucht in. De smid J. P. Haerkens en zijn 23-jarige knecht Pierlot uit Wijchen bij Nijmegen, die dicht bij de uitgang stonden, werden ogenblikkelijk gociood. De 22- jarige knecht Van Bremen uit i Malden bij Nijmegen, die ver moedelijk bij het aambeeld heeft gestaan, werd onder het neervallende puin bedolven. Hij werd een uur later levenloos door brandweerlieden onder de stenen vandaan gehaald. Een neef van de smid, de 20-jarige J. Haerkens die aan de poort stond, werd zwaar gewond. Hij brak een arm en liep enige zware vleeswonden op. Hij werd overgebracht naar het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen. Een gedeelte van het woon huis ging mee de lucht in, ter wijl de voorkant van de tame lijk kapitale woning tamelijk onbeschadigd bleef. Alleen wa ren overal de ruiten uitgesla gen. Merkwaardig was, dat van de omliggende woningen zo goed als geen ruit gebroken is. De brandweer, geneeskundige dienst en geestelijke hulp waren onmiddellijk ter plaatse maar konden weinig hulp meer bie den. Brand is bij deze ontplof fing niet ontstaan. Omtrent de oorzaak kon men Vrijdagmorgen om half twaalf nog geen uitsluitsel geven. De veiligheidsdienst heeft vastge steld, dat het acetyleentoestel dat in een hoek van de smidse stond, nog onbeschadigd was, daardoor kan dus de ontplof firig niet ontstaan zijn. Het kan zijn, dat men hier te maken heeft met naweeën van de oorlog. De smederij ligt aan de Agneetenstraat te Neerbosch bij Nijmeggn, waar jarenlang Duitsers en later ook Engelsen gelegen hebben. In de ruïne van de smidse zijn lege grana ten gevonden. Voorts meent men te weten, dat de smid dezer dagen van een boer uit de omgeving een paar buizen gekregen heeft. De mogelijkheid wordt niet uitge sloten geacht, dat er trotyl in gezeten heeft. De buizen zou den in de smederij hebben ge legen. Zekerheid daaromtrent bestaat echter nog niet. Het onderzoek wordt voortgezet. Wysjinsky zei, dat de Sowjet- Unie Stalins belofte van 1939 zal nakomen en dat Rusland over 10 a 15 jaar op economisch ge bied de meest gevorderde kapi talistische landen zal overtref fen. Hij stelde de .anti-Russi sche coalities aan de kaak, en legde er de nadruk op, dat al- H. K. H. Prinses Wilhelmina zal Zondag a.s. om 18.10 uur het woord, richten tot de jeugd tij dens de sluitingsdienst van de jaarlijkse conferentie van de Nederl. Oecumenische Jeugd raad, die dit weekend in het Hervormd Lyceum te Amsterdam wordt gehouden. Deze sluitings dienst wordt door het I.K.O.R. uitgezonden van 17.50-18.30 over Hilversum I301. De Wereld omroep zendt de rede van Hare Koninklijke Hoogheid uit in het Nederlands, Engels, Frans, Afri kaans, Spaans en enkele andere talen. Gebleken is dat inderdaad de oorzaak moet worden gezocht in het gebruik van buizen, waar in zich trotyl bevond. De En gelsen gebruikten deze buizen tijdens de oorlog, om ze langs de weg te leggen. De trotyl kwam dikwijls vanzelf tot ont ploffing. In de smederij van H. was Donderdag een partij van deze buizen gebracht, waarvan er enige recht getrokken moesten worden. Toen men één van de buizen in het vuur stak, ont stond een hevige explosie. De 18-jarige neef, de heer P. H. uit Malden is in het zieken huis onderzocht. Het blijkt, dat de jongeman nog verscheidene ijzersplinters in het lichaam heeft, welke verwijderd moeten worden. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Prins Bernhard is Woensdag naar Maracay gevlogen, 160 km van Caracas gelegen, waar hem een lunch aangeboden was door de gouverneur van de staat Ara gua. De Prins verleende de gar nizoenscommandant van Mara cay een Nederlandse onder scheiding. Later bezocht de Prins Car- don, in de Staat Falccn. waar zich reusachtige olieraffinade rijen bevinden. De Prins werd door de Neder landse consul en plaatselijke autoriteiten begroet. Des avonds was de Prins aan wezig op een partij, gegeven door de Nederlandse gemeen schap te Cardon. leen dank zij Stalin het Engels- Sowjet-Russische-Amerikaans blok in stand kon blijven" tij dens de tweede wereldoorlog. De Minister verweet het En gels-Amerikaanse blok de ver nietiging van de V. N. na te streven, haar betekenis te ont zenuwen en haar taak als vre- desinstrument te miskennen. Hij herinnerde aan Stalins waarschuwing in 1934: „Zij, die trachten ons land aan te vallen, kunnen rekenen op een zo over weldigende repliek, dat zij zich nooit meer tot hier zullen wa gen". HET VATICAAN OVER DE WATERSTOFBOM. Het officieuze Vaticaanse blad „Osservatore Romano verklaart in een commentaar op Trumans besluit om tot de fabricage van de waterstof bom over te gaan, dat „de wereld in haar moraal 2000 jaar terug" is gegaan. Het politieke aspect van deze kwestie is, dat Amerika gedwon gen is te blijven zoeken naar wapenen, die krachtig genoeg zijn om de vrede te beschermen. De morele kant van de zaak acht het blad echter ernstiger. Na twee oorlogen, die moes ten dienen om aan alle oorlogen in de toekomst een einde te maken, gaat de wereld op de zelfde wijze door. „De verschrikkelijke afgrond, waarheen wij ons spoeden, moet een tijdige waarschuwing zijn tot zelfbeheersing en tot inter nationale controle in plaats van een bewapeningswedloop", zo schrijft de Osservatore. In 1880 bezocht een reiziger de „Achterhoek aan den Over kant", waarmee hij Oost Zeeuws-Vlaanderen bedoelde. Zijn indrukken, interessant vooral voor de oudere lezers, die zich een en ander nog zul len herinneren, volgen hier onder, in het kort. Met de Provinciale boot, die slechts eenmaal per dag voer, vertrok hij naar Terneuzen, waar hij een groot uur later aankwam. Hier trof hem de drukte bij de aanlegplaats, het schutten van grote zeeschepen met bestemming naar Gent en de menigte wachtende mensen bij het afsluiten der grote draaibrug. Terneuzen, worstelend om een vooruitstrevende handelsplaats te worden, had reeds een „tim merwerf", die echter'in die ja ren meer bekend was om zijn afbraak, dan om zijn bouwen. De „Economie" en de „Prinses Marianne" eerbiedwaardige schepen, waren er gesloopt. In de Molenstraat zag hij het herbouwde stadhuis. Buiten de vroegere landpoort lag op het kanaal een barge, die de verbin ding onderhield met Gent. Hij Naar van de zijde der K.L.M. wordt medegedeeld, bestaat er slechts een geringe hoop, dat de opsporingen nog tot resultaat zul len leiden. Vrijdagmorgen om acht uur is een K.L.M.-Dakota van Schiphol opgestegen om de opsporingswerkzaamheden voort te zétten in de omgeving van de plaats, waar de PH-T.E.U. is ver» ongelukt. In Hoek van Holland lag een sleepboot gereed om eventueel oo het eerste sein van het vliegtuig uit te varen. Het lag in de bedoeling de Op sporingspogingen met geregelde tussenpozen de gehele Vrijdag voort te zetten. WRAK VAN DE DAKOTA GEVONDEN? Bij de marineluchvaartdienst op Valkenburg is bericht ontvangen, dat het wrak van de K.L.M.-Da» kota is gevonden. Het Deense stoomschip „Rig- mor" eou zich bij het wrak van de Dakota bevinden in de buurt van de Donderdag door de „ftig- mor" opgegeven positie. Langs de hoge vestingwallen en een smalle brug over de diepe gracht bereikte onze rei ziger het station van het spoor naar Gent en Mechelen, een eenvoudig houten gebouw. Als er weinig vrachtgoederen wa ren, geschiedde het personen verkeer tussen Terneuzen en St. Nicolaas per stoomtram. „Een genot om in die reusachtige, luchtige en lichte glazen kamer schier onmerkbaar door het land te glijden." Onze reiziger koos echter niet de stoomtram, doch nam plaats in de trein naar Sas van Gent, die hem door een rustig land schap voerde, een landschap met spichtige populieren, gol vende biezen en roerloos sta rende hengelaars, het paradijs der Belgische vissers. En aan de andere kant vruchtbare akkers en schilder achtig gelegen hoeven, in pol ders, nog niet zo lang geleden aan het "water ontwoekerd, met nog hier en daar een stuk schor- grond en een ondiepe kreek: het oude Sassche Gat, dat eer tijds in verbinding stond met de Braakman. Na 25 minuten bereikte hij bezocht de vroegere Moffen-lsos van Gent, zijn verval- schans, waar burgemeester Ser- lippens in vroegere tijden een tuin liet aanleggen. Een tuin, die dank zij de goede Zorgen van dominee Petrus Hondius, tevens een bekend dichter, vermaard is geworden om de voortreffe lijke vruchten en groenten, de verscheidenheid van zeldzame bloemen en planten. Moeite noch kosten werden gespaard om er vreemde gewassen te kweken. Vele bekende personen be zochten de tuin, o.a. Jacob Cats, Heinsius, Vossius en zelfs Prins Maurits kwam er meermalen, naar aanleiding waarvan Hon dius dichtte: „lek de kerse die daer stond En van hem met lust ghe-eten Maurits' kerse heb geheeten. Die te voren sonder name, Bij de cruyden was gestelt, Deelt nu mede in de fame Van den aldergrootsten helt." len bolwerken, de dubbele hou ten draaibrug over het kanaal, zijn ouderwetse huizen met trapgevels, hoge stoepen, kleine ruiten beneden en slagvensters boven, die achter een rij linde bomen zich spiegelden in de vaart. Het schutten door de sluizen gaf in Sas nog al enig vertier, en de ketsersbazen de voor het slepen van vaartui gen zorgende voerlieden had den doorgaans goede verdien sten. Bij het wachten op de sche pen zocht menigeen troost in een pittige dronk, gevolg gevend aan de uitnodiging, voorkomend op het uithangbord van een herberg: „De flesch en 't glas, dat [gij hier ziet, Die zullen niet vermaken, Maar kom in huis en proef [mijn drank, Die zal u beter smaken." J. A. H. (Wordt vervolgd.) De Sowjet-Unie heeft in Januari j.l. medegedeeld geen bijeenkoms ten van de geallieerde commissie voor zaken betreffende het Verre OosteW meer te kunnen bijwonen, zolang de vertegenwoordiger van de Chinese nationalistische rege ring de vergaderingen. In de commissie zijn 11 staten verte genwoordigd. Gisteren hebben de Russen hun aangekondigde negatie van de bij eenkomsten der commissie waar gemaakt. De Sowjet-Unie was niet vertegenwoordigd. Voor een militair gerechtshof te Szeged, in Zuid.Hongarije, hebben 3 mannen terecht gestaan, die er van werden beschuldigd een com munistische keuterboer te hebben doodgeslagen. Toen het lijk van de verslagene werd gevonden, ble ken de ogen uit hun karkassen te zijn verwijderd. Gisteren zijn de 3 beklaagden ter dood veroordeeld. Twee van hen werden nog dezelfde dag te rechtgesteld. De straf van de derde veroordeelde zal mogelijk worden verzacht. medegedeeld door het K.NÜ.I. te De Bilt, geldig va» uedenochtend Lot hedenavond'. Weinig verandering. Matige tot krachtige en in het Westen van het land tijdelijk harde wind tussen Zuid en Zuid- West. Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen en enkt e •■erspTeide opklaringen. ZONDAG 5 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Wemeldinge Walsoorden v.m. 3-27 4.02 4.42 4.52 n.m. 3.50 4.25 5.05 5.15 MAANDAG 6 FEBRUARI. v.m. n.m. Breskens 4.06 Terneuzen 4.41 Wemeldinge 5.21 Walsoorden 5.31 4.32 5.07 5.47 5.57 Zon- Fbr. Opk. Ond. 4 8.16 17.33 5 8.15 17.34 6 8.13 17.36 Maan- Opk. Ond. 19.39 9.18 21.06 9.31 22.32 9.42

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1