De gebe SP ■P ftumoerige zÜlmg Na nylon kousen nu de nylon landkaart! UIT DE PROVINCIE De Sowjet-Unie en China mm Motie van vei vai in ]de Belgische Kamer IP Ni Geheime overeenkom tussen China en Sowjei Damrubriel Lichtgevende wegenkaarten sparen lucifers RODE ROZEN TERNEUZEN Agenda Donderdagochtend he parlement van Pasundan heime zitting 'n motie va trouwen tegen het kabin genomen. Van de 59 aai leden stemden 32 vóór er gen en één blanco. Tevor de waarnemend premier, Suradiradja, aangekondi de te Bandung aanwezi nisters, in geval de mo worden aangenomen, middag hun portefeuil schikbaar zouden steller van de leiders van het le Westerling, J. H. van de len, die deelnam aan de op Bandung en Dinsd vuurgevecht leverde in 1 bied van Tjiandjur, hee Woensdagavond laat op derneming Maleber i Tiiandjurse gemeld. Vi Meulen bevindt zich tb arrest bij politie en T Tjiandjur. Woensdagc werden te Patjet in de ne van het sanatorium aldE deserteur van het K.N.I.! politieagenten, die uit bang gedeserteerd waren T.N.I. en politie gearreste gearresteerden bleken gulden bij zich te hebber Overzicht Dienst contacten. De dienst voor Legen ten meldt: „Thans is het lijk aan de hand van c rapporten een overzicht ven van de loop der ge nisserWn Bandung en om voor zover commandante derdeien of groepen van strijdkrachten onder Nedi bevel daarbij in het gedi geweest. Op 22 Januari omstre uur kwam bij de staf 1 Nederlandse troepencoi dant te Bandung een 1 van de zijde van het (Tentara Republik Ine Serikat Indonesische binnen om de Nederlands pen te Batudjadjar, Tjiir. Bandung te consigneren, bij een overval, vermc van een bende van de A een document in handen T.R.I.S. gevallen was, ds aanvalsplan van de A.P.I bovenvermelde plaatsen hield. De Nederlandse st de Nederlandse commanc Batudjadjar hierna opdrs Nederlandse troepen aid consigneren. De Nedei commandant te Tjimah opgedragen de Nederlanc litairen te verbieden zl straat te begeven andei voor dienst. Voor het coi ren van troepen te Be meende de Nederlandse st zien de rust, dat in dit gel tijd daarvoor nog niet wa; „Twee geheime overeenkt zijn gesloten tussen het ci nistische China en de S Unie, waarbij de Sowjc „speciale rechten" worde lèend op Mandsjoerije, heeft het Amerikaanse Mil van Buitenlandse Zaken i gemaakt. In een gedetailleerd „do over de achtergronden" dat langs door Minster Aches uitte verklaring bevestigt, meegedeeld, dat „de Sowjt het rijkste industrie-gebi Ohina stevig achter het Verre Oosten gelegen gedee het ijzeren gordijn hei plaatst". In de bekendmaking v Amerikaanse Ministerie va tenlandse Zaken worden d- „geheime overeenkomsten", van sprake is, de accoord' „Moskou" en van „Charbi noemd. Eén partij besliste In het korte, maar belar kende tournooi te Huisse de oeslissing feitelijk in i ronde, toen Verpoest erin de zijn partij tegen Van 1 winnen. Met 3 koplopers i korte wedstrijd is een win tij tussen 2 der koplopers al beslissend. Deze levendige partij hier: O. Verpoest (Wit) G. E. van Dijk (Zwa 1. 34—29, 17—22; 2. 11—17; 3. 4440, 7—11; 4 44, 1—7; 5. 31—26, 16—2 „Scheveningse" variant. Keiler afkomstig); 6. 32— Haas t gaf dit antwoord in een partij tegen Keiler ter met minder resultaat) 32; 7. 37X28, 19—23 gische voorzetting)8. 19, 14x23; 9. 41—37, 1 10. 2924' (een voortzettin Fabre, die weinig bevrec voor Wit), 20x29; 11. i -10 (zéér agressief is 2 dat tot levendig spel ka; den); 12. 34—30, 14—19; 12 32? (laat zich verrassen aoor een kleine tactische wending), 2228 (belet zowel 4237, als 3227, wegens 2833, enz.); 14. 474i (dus vrijwel gedwongen), 28X37; 15. 41x32, 10—14; ERNSTIG INCIDENT. De debatten in de Belgische Kamer over de terugkeer van Koning Leopold hebben zich gekenmerkt door een ernstig incident- Toen de voorzitter van de Belgische socialis tische party Buset aan het woord was en in de loop van ryn betoog verklaarde: „Indien de Koning naar België terugkeertviel zijn partijgenoot Fiévet, voordat Buset zijn zin hiad uitgesproken, hem in de rede en riep alt: on I'abattra" (dan schieten wij hem neer). Deze uitroep ontlokte felle pro. testen van de Katholieke en libe rale banken, doch verwekte even eens ontsteltenis in de socialisti sche gelederen. Buset verklaarde onmiddellijk, dat hij deze opvat ting persoonlijk niet kon onder schrijven en andere socialisten poogden de onvoorzichtige ver klaring van hun partijgenoot te verzachten door te betogen dat de uitdrukking „on I'abattra" op tweeërlei wijze kan worden uitge legd en Fiévet niet bedoelde te verklaren: „Dan schieten wij hem neer' maar „dan zal men hem neerschieten". Fïévet verklaarde evenwel, dat hy in naam van het ondergronds verzet had gcisproben en liet niet veel tvvyfel bestaan over de juiste waarde van zijn uitroep Spaak die kennelyk verlegen was met de uitlating van zijn partij genoot, begaf zich naar diens zitplaats om hem te bewegen zijn woorden in te trekken. Fiévet gaf hieraan geen gevolg. Ook de voorzitter kon Fiévet niet bewegen zyn woorden terug te nemen. Ook da voorzitter kon Fiévet niet bewegen zijn woorden terug te nemen. De Katholieke volksvertegen woordiger Lefèvre betwistte dat de Koningskwestie een Waalse en een Vlaamse kwestie ls. Het is een iBelgische kwestie. Spr. zei dat in twee Waalse provincies een meerderheid voor de terugkeer van de Koning bestaat en in twee andere Waalse provincies belang rijke Koningsgezi, de minderhe den voorhanden zijn. De heer Le- fèbre vertelaarde, dat de Koning automatisch zijn prerogatieven dient te hervatten en zelde te ho pen, dat spoedig de dag zal terug. leeren, waarop de Belgen eensge- zir d rondom Leopold III zullen staan. De voorzitter moest geducht hameren om aan het na deze ver klaring ontstane tumult een ein de te maken. De socialistische partijvoorzitter Buset meende, dat het niet vast stond of de Koning wel afstand van de troon zou doen, indien hij de 55 procent niet haalde. De Ko ning had slechts toegezegd, dat hij in dat geval de uitoefening van zyn ambt niet zou hervatten. Wat zal er in het land gebeuren, indien de Koning terugkeert zon der een overtuigende meerder heid te hebben -behaald? Voor de heer Buset betekende een onbetwistbare meerderheid 06 procent van alle stemmen in België en 50 procent in elk der drie gewesten, Vlaanderen, Brus sel en Wallonië. Spr. herinnerde er aan, dat Ko ning Leopold de e: ige vorst uit bet kamp der Geallieerden was, die zich krijgsgevangen had laten maken. Hij wees op het voorbeeld van Koning Haakon van Noorwe gen en Koningin Wi'.helmina en herinnerde aan het enthousiasme, waarmede deze bij hun trugkeer op vaderlandse bodem werden ontvangen. De heer Buset achtte de troons afstand nog steeds de beste op- lóssi. g van de Koningskwestie en verzekerde, dat deze oplossing niet afhankelijk was van de Ko ning, doch van het parlement. Naar sprekers oordeel had de Koning ook de grondwet geschon den, door' aan het burgerlijk hu welijk, het kerkelijk huwelijk voor af te laten gaan. Biuset weidde hierna uit over de geringe belangstelling, die Koning Leopold voor het verzet had ge toond en vroeg zich af, wat er van de zijde der ondergrondse strijders zou geschieden, indien de vorst terugkeerde. Op dit mo ment speelde zich het in aanvang geschetste incident af, doordat de socialist Fiévet uitriep: „dan zul len wij hem neerschieten". De liberaal v. d. Wiele stelde de volgende vragen aan de eerste minister: 1. Hoe denkt de regering zich de juridische en constitutionele status van de -echtgenote van Leopold III 2. Hoe is de juridische status van het kind, dat uit hun echt verbintenis is geboren? Aan het einde van de zitting bood de heer Fiévet excuses aan en verklaarde met „on I'abattra" slechts bedoeld te hebben, dat de toestand bij een terugkeer van de Ko. ing zeer ernstig zou zijn en de Koning gevaar zou lopen. Een gewelddaad zou hij echter ten stelligste afkeuren. De voor zitter nam genoegen met deze rechtzetting. Vandaag worden de debatten hervat. De liberaal Van de Wiele heeft aan het einde van de vergadering tegenover de pers verklaard, dat, Indien de regering geen duidelijke opheldering ixan verstrekken over de status van de echtgenote van Koning Leopold, de liberale par- lementsgroep haar houdi. g ten opzichte van het regeringsplan zou herzien. RECHTSZAKEN Air- Rechtbank te Middelburg. De Middelburgse rechtbank deed uitspraak in de volgende zaken: J. A. V., aannemer te Ter- neuzen, werd wegens oplichting veroordeeld tot 2 maanden ge- vai geniststraf. De eis was 6 maanden. J. M. d'H., zonder be roep te Walsoorden, weg'ens dief stal 7 maanden met aftrek. S. C. S. te St. Jansteen wegens heling 4 maanden met aitrek voorarrest. V/. J. A„ smid te Wemeldinge, wegens heling 50 of 25 d., bene vens 4 mnd. gevangenisstraf voow. met een proeftijd van 2 j. en onder toezichtstelling. IN WATERPUT GEVALLEN. Toen Zaterdagmorgen in alle vroegte de 40-jarige echtgenote van de landbouwer B. ten Dam in de buurtschap Yptlo, gemeente vVierden, een emmer water uit de waterput wilde halen, is zij door de gladheid voorover gevallen. Zij viel in de diepe waterput en ver dronk. Landkaarten hebben ten alle tijde tot de verbeelding van de mensen, gesproken. De eerste kaarten werden al in de grijze oudheid getekend,; in het jaar 450 v. Christus maakte Herodotus reeds een kaart van het aardrijk, welke een voor die tijd verwon derlijk groots beeld van de aarde geeft. Erathosthenes, ook een Griek schreef een goede eeuw later het eerste handboek der aardrijkskunde. De oude zeekaar, ten met ..hum karvelen en vissen, de wereldkaarten bezaaid- tnet wit te plekken doen ons in diep ge peins verzinken, terwijl wij beden ken hoeveel groter de wereld in de. loop der e.uwen geworden is. En ook, hoeveel klemer, want naarmate de veelbetekenende woorden „terra incognita" van de kaart verdwenen, vielen ook de mogelijkheden tot nieuwe en sen sationele ontdekkingen weg. Men kan wel zeggen, dat de moderne kaarten zo precies en nauwkeurig geworden zijn, dat er voor onze fantasie weinig plaats overblijft, al zal de reislustige het traject van zijn vroegere of toekomstige zwerftochten altijd nog met het aantrekkelijk aureool de wijde lokkende verten kunnen omhullen...... Het nieuwe jaar heeft ons ge lukkig weer wat nieuws gebracht in de uitvoering van de kaarten. I'i de Verenigde Staten werden er wegenkaarten op de markt ge bracht, die voor het gebruik bij nacht en duisternis bedoeld zijn, waz.it door een bepaald procédé zijn ze lichtgevend gemaakt. Overdag zien zij er precies zo uit als de gewone kaarten voor auto mobilisten, waarop de rivieren blauw en de wegen rood zijn aan gegeven. Maar 's nachts lichten zij op in verschillende kleuren en dit lichten heeft niets gemeen met bet zwakke schijnsel van de glim worm. De kaarten kunnen boven dien tegen een stootje; zij kunnen zelfs vierentwintig uur in het water liggen of gedurende een gehele week aan het zonlicht wor pen blootgesteld, zonder dat dit enige verandering in het licht gevende vermogen brengt. Het belang van deze kaarten ligt voor de hand. Ze zullen niet alleen een grote hulp zijn voor de automobilist, die in de duister nis de weg kwijtgeraakt is en al zijn lucifers verbruikt in een ver geefse poging, iets op de kaart te vinden; men kan zich voorstellen dat ook voor militaire doeieinuen, bijvoorbeeld bij een streng doorge voerde verduistering, 'n dergelijke vinding uitermate nuttig is. Maar met deze uitvinding gaat het al net ee. der als met de atoombom; zij is niet allesn in het bezit van de Amerikanen, ook andere lan den doen op dit gebied onderzoe- iangen. Helemaal modern worden de kaarten die zich, om het zo eens uit te drukken, ia een nylon gewaad gehuld hebben. Dat ls een Franse uitvinding. Ze heeft het voordeel, dat een dergelijke kaart niet gauw kan scheuren, bijna onkreukbaar is en heel wat practischer is dan een linnet kaart. En wat die practische kant betreft, blijft ons ook nog altijd de mogelijkheid, deze nylon- kaart op een kcude, winderige dag om de hals te dragen. De briefkaartactie van de Belg. Socialisten Het z.g. nationale actiecomité van de Belgische Socialistische partij gaf enige weken geleden een briefkaart uit met het op schrift: „Dat Leopold III zich terugtrekke, opdat de Belgen in 1950 verenigd biyven" en spoor de zijn aanhangers aan, deze kaart aan de Koning, die op het ogenblik te Nice verblyft, toe te zenden. Als gevolg van deze campagne zou volgens „Le Peuple'" de Bel gische Vorst overstroomd zyn met deze kaarten. De postkan toren hebben thans een circu laire ontvangen, op grond waar van het verboden wordt deze briefkaarten te bezorgen, aan gezien de tekst beledigend is voor de vorst. De heer Bohy, voorzitter van de socialistische Kamerfractie, zal Donderdag besprekingen voeren met de Minister van Verkeerswezen. In Socialistische kringen wordt verzekerd, dat, indien de Minister zijn maat regel niet ongedaan maakt, de Socialistische Kamerfractie een verzoek tot interpellatie zal in dienen. Van Katholieke zijde wordt er op gewezen, dat de meeste van deze briefkaarten welke aan de Vorst werden toe gezonden, geen handtekening dragen. Onderhandelingen tussen werkgevers en -nemers in Frankrijk De Franse Senaat heeft het re geringsontwerp 'betreffende de wederinvoering van collectieve onderhandelingen -tussen werkne mers en. werkgevers met enige wijzigingen goedgekeurd. Het werd aa, genomen met 209 tegen 105 stemmen. Volgens de tekst, welke 4oor de senaat is goedgekeurd, geldt het ontwerp niet voor arbeiders in genationaliseerde industrieën, waar geen concurrentie is. Verder moet bij iedere staking of uitslui ting bemiddeling en arbitrage worden toegepast, zoals voorzien in de regiem .nten voor het op lossen van collectieve arbeidscon flicten. Het geamendeerde wets ontwerp gaat thans ter tweede lezing naar de Assemblée. i Advertentie.) sniK'ti of De Amerikaanse senator Tom Conally, voorzitter van de Se naatscommissie voor buiten landse betrekkingen, heeft zich in een verklaring te Washing ton aangesloten bij Achesons mening, dat de Sowjets gedeel ten van Noord-China opslokken. „Het Chinese gezag heeft zich reeds uit buiten-Mongolië te ruggetrokken en de Sowjet- Russische vangarmen hebben zich meedogenloos tot in Sin- kiang en binnen-Mongolië uit gestrekt, waar het proces van politieke en economische pene tratie reeds een eind gevorderd ls", aldus Conally. De republikeinse senator Wil liam Knowland deelde mee, dat hy er van overtuigd is, dat de Chinese communistische leider Mao Tse Toeng te Moskou on derhandeld heeft over econo mische rechten voor de Sow jet Unie in Mongolië om de vrije hand te hebben voor het door stoten van zijn legers naar Z.- Oost-Azië. dat jullie aandacht op mijn nede rig artikel is gevallen", glimlach te' Arthur Wtohbrüctto, hoofdredac teur van de „Berliner Abendzei- Volgens een bericht van de „New York Times" uit Parijs wil de Sowjet-Unie o.a. volledig be heer van zeven belangrijke ha vens in Noord-China. Deze 7 havens zyn: Tsjin- wang-Tao, Haitsjou, Tsjefoe, Waihaiwei, Tsingtao, Dairen en Port Arthur. De laatstgenoemde twee havens staan reeds onder supervisie van de Sowjet-Unie. De Sowjets zouden nog drie an dere eisen gesteld hebben: be schikbaarstelling van 500.000 Chinese arbeidskrachten, meer voedsel-verschepingen uit Mandsjoerije naar de Sowjet- Unie, hoewel China met honger snood bedreigd wordt, en ver strekkende concessies van de Chinese communisten aan „minderheids"-groepen in Sin- kiang, binnen-Mongolië, Mand sjoerije en Tibet. De Chinese communisten zouden deze eisen nog niet ingewilligd hebben en even ingrijpende tegeneisen hebben gesteld, aldus het blad. l) LIEFDES OVERWINNING door H. VöLMEK. L (Nadruk verboden). EINDEXAMEN DBS. De schriftelijke eindexamens van de Hogere Burgerscholen en de Handelsdagscholen zullen dit jaar worden gehouden op 24, 25 26 en 31 Mei en op 1 en 2 Juni. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. In de gemeenteraad van Mid delburg werd de traditionele nieuwjaarsrede uitgesproken door de loco-burgemeester, de heer J. W. Kögeler. Deze herinnerde aan het over lijden op 6 September 1949 van de burgemeester van Middelburg, Jhr. Mr. W. C. Sandtoeig tot Es. senburg. Opvallend was in 1949 de toe nemende bedrijvigheid in de we deropbouw van Middelburg, aldus spr. Het maakt de indruk, dat sedert de bouwstop der Duitser? in 1942 de herbouw nog nimmer in die mate op gang is gekomen als in het afgelopen jaar. In totaal is voor herbouw en herstel een .bedrag verwerkt van 1.210.771,10. Het rijk stelde in 1949 voor her. bouw van verwoeste particuliere par.den bouwvolume beschikbaar tot een totaal bedrag van rond 1.900.000,—, waaronder begre pen een deel van het woningbouw volume. De realisering van dit totale bouwvolume voor het grootste deel verwerkt in de her bouw van de stadskern is voor een deel reeds geschied en voor een ander deel gaande of in voor bereiding. Bi. nen de wallen van de stad waren op 31 December in aan bouw 31 particuliere panden met 36 woningen, buiten de wallen 3 particuliere woningen. De vooruitzichten voor wat betreft de herbouw van de stads kern zijn gurstig. In 1949 kwamen gereed 142 middenstandswoningen, 52 arbei derswoningen en 42 duplexwonln- gen. Het huisvestingsprobleem is daarmee r.og lang niet van de baan: Op 1 Januari j.l. bevatte alleen de zgn. trouwlrjst reeds meer dan 170 aanvragen, terwijl bovendien nog ongeveer 130 an dere aanvragen op afdoening wachten. Tenslotte z(jn er nog 60 geval len van geëvacueerden, die nog niet naar Middelburg konden te rugkeren. De wnd. burgemeester deelde mede, dat de beëindiging van de Inwendig- restauratie van het Go- thische deel van het stadhuis op de markt te Middelburg tegen het einde van het eerste halfjaar kan worden tegemoetgezien. Oök verklaarde hij, dat de kan sen op het slagen van de organi satie ener Algemeen Zeeuwse ten toonstelling in 1953 in Middelburg ter gelegenheid van het 850-jarig bestaan van de stad vrij gunstig zijn. De begroting voor 1950 kon slechts met veel moeite en door ver doorgevoerde bezuinigingen sluitend worden gemaakt. De heer Kögeler beëindigde zijn rede met het uitspreken van de wens, dat spoedig een opvolger van Jhr. Sandberg zal worden benoemd. TOERISTENDIENST V LISSING EN—FOLKESTONE. Op Vrijdag 3 Februari a.s. zal de „Folkestone Chamber of Com merce" zijn jaarvergadering hou den, waarin o.m. planren zullen worden bespraken in verband met de hervatting van de toeristen- dienst Vlissingen-Folkestone van de Stoomvaart Mij. „Zeeland". Aan deze vergadering zullen daarom twee vertegenwoordigers van de Vlissingse Middenstands- Centrale deelnemen. De bedoelde, toeristendienst zal waarschijnlijk op 3 Juni a.s. worden hervat. HET ZEEUWSE INTERN. VRACHTVERVOER IN MOEILUJKHEDEN. Het Zeeuwse internationale vrachtvervoer verkeert in moei lijkheden. Het zal zelfs volkomen van de baan zijn, wanneer Frank rijk niet op korte termijn machti ging verleent om dit land vrjj bin nen te rijden. Zoals bekend, heb ben Belgische grensambtenaren aan de Belgisch-Franse grens 40 Nederlandse vrachtauto's jmet groenten waaronder enige Zeeuw se wagens, vastgehouden. De BeL gen stellen zich op het standpunt, dat, wanneer Frankrijk geen machtiging verleent om dit land binnen te komen, België niet lan ger het transitoverkeer lean ge dogen. Dit betekent, dat de Nederlandse internationale ver voerders niet verder dan de Bel gisch-Nederlandse greas zouden Kunnen ryden om daar de voor Frankrijk bestemde goederen over te laden in Belgische wagens. Het kan ook betekenen dat de Fransen en Belgen zelf de producten in Nederland komeni halen, daar voor hen in West-Europa geen belem meringen bestaan. De „Interzeeland", de organi satie van het Zeeuwse internatio nale vervoer, heeft 'gepoogd voor haar leden Individueel Vergunnin gen te krygen om 200 ton per week naar een vast adres in Frankrijk te mogen vervoeren. Telkens werd dit geweigerd. Woensdag zal de mosselexport aar Frankrijk weer beginnen. Dit vervoer vormt het leeuwen aandeel van het werk der 'Zeeuwse vervoerders. Komt er voordien geen oplossing, dan acht men het niet denkbeeldig, dat de Belgen de mosselen komen halen om deze in Frankrijk af te leveren. De directeur van „Imterzeeland", de heer B. Stang, heeft een lang durig onderhoud gehad met de Commissaris der Koningin tn Zee land, die zich ten volle achter de Zeeuwse vervoerders stelt. Giste, ren voerden vertegenwoordigers van,,Interzeeland'te Middelburg een bespreking met het Zeeuwse Kamerlid Mr. W. F. E. Baron van der Feltz, die het voornemen heeft deze kwestie in de Tweede Kamer aan de orde te stellen. hof en!'1' vulde Kretschmer aan. „Man, wat laat jij je in de kaart kijken! We zijn oude vrienden; het geeft ons het recht, elkaar tung". Hij nipte van zijn glas. fris de waarheid te zeggen. Wed- Kretschmer's idee is neg niet zo e'en, dat de librettist Von Dern. kwaad, 'k Doe mee en stel me berg je onverschillig liet, als hij beschikbaar voor 't ontwerpen niet tevens de rijke baron von ,,Neem nog een cocktail", spoor, de Hermann Deibitz zijn vriend en medewerker baron Heinrich von Dernberg aan, terwijl hij hem met de knop van zijn wandelstok ir. de zijde jporde. „Ze zijn uitmun tend. "t Katserhof heeft geboft met de nieuwe mixer; dat hij lang moge mixen!" Hij wei.kte de kell- ner, maar Vou Dernberg schudde 'l hoofd en hield een hand boven zijn ledige glas. ,,'k Moet zeggen, dat jullie van daag kolossaal zijn gestemd!" spotte Waldemar Kretsclimer, in zijn kringen bekend als „de Man met de twijfelachtige Reputatie". Hij wisit het en trok er zich niets van aan. „Hoe denken jullie er ever, een begrafenisonderneming op touw te zetten? Wohlbrück heeft ons ingelicht, dat 't sterfte cijfer abnormaal hoog is voor de tijd van 't jaar. Grijp deze gele genheid daarom aan, lieden!" ,,"k Constateer met voldoening, van een reclamecampagne. „Ze moet onmiddellijk inslaan", ging Kretschmer op de scherts in. „Bijvoorbeeld: „Eenmaal gepro beerd, nooit and're begeerd Lever ons een pakkende slagzin, Wohlbrück! Het ls je toever trouwd." „Jullie stellen je toch niet voor, dat er enige geestigheid jn dit discours zit?" Vroeg von Dern berg gemelijk. Freiherr Ernst Von Richthof en mengde zicfh in It gesprek. „Beste lcerel, je begaat de dwaasheid, Kretschmer en Wohlbrück ern stig te nemen! Trouwens, jij hebt er zelf schuld aan, dat de stem ming eerder doet denken aan een begrafenisonderneming dan een gezellig samenzijn in de har van 't Kaiserhof. Het is belabberd, dat het niet wil vlotten met de nieu we operette. Daarom herhaal ik: schud 't Berlijnse stof van je voe ten en kom naar Steinbach. Daar vind je natuur, rust, mogelijk In spiratie en..." „De bekoorlijke Irene von Rictn- Bernberg was? Nu?" „Wanneer jij met even gering succes waarheid spreekt als on derstellingen uit Kretschmer", antwoordde Von Richthofen scherp, „doe je verstandig, in mijn bijzijn je mond .gesloten te hou den. Het ls onkies, mijn dochter bi het geding te brengen. ,,'k Heb alle respect voor Irene von Richthofen. Zij is een van de mooiste en aardigste meisjes, die ik ken." „Lof uit jouw mord strekt een dame niet direot tot aanbeve ling." j „Dat heeft veel weg van een insinuatie!" Even leek het, alsof Kretschmer wilde opstuiven. Hij bedacht zich en schokschouderde. Wél ja! 'k Ben eenmaal de Man met ds twijfelachtige Reputatie! Maar vergeet niet, dat de één soms de naam krijgt, terwijl de ander de daad heeft Vors Dernberg vroeg geprikkeld: „Slaat dat op mij? Waarom keek je hij de laatste woorden speciaal mij aan?" „Alle goden, wat zijn jullie ge zellig!'" Wohlbröck kwam over eind, riep de kellner en rekende af. Kretschmer volgde zijn voor beeld. „Loop jé mee, Waldemar?," Kretschmer knikte. Hij en Wohl brück namen kort afscheid en stapten naar de garderobe. „Ziezo", zei Von Richthofen toen het tweetal was vertrokken. „Ik ben er riet rouwig om, dat Kretschmer van de baan is. Wat Wohlbrück bezielt, om één lijn met hejn te trekken, is me een raadsel." Deibitz antwoordde verwijtend: „Jij bent er oorzaak van, dat het discours grof dreigde te worden." „Kretschmer laat geen gelegen heid voorbijgaan, me een hak te zetten. Hij vergeeft me niet, dat "k hem duidelijk aan 't verstand heb gebracht, dat "k Irene te goed acht voor zijn gezelschap." „We stappen van hem af', be sliste Von Dernberg. Ongevraagd bestelde hij drie vermouth. „Ik heb wel oren naar je voorstel, Von Richthofen. Het is gauw Mei en dan slullen we de schouwburg. Als 'k in Steinbach de inspiratie vind, waar 'k hier reeds maanden vergeefs op wacht, zal 'k je dank baar blijven voor je uitnodiging." (Wordt vervolgd). DORPSKERK VAN ZOUTE" LANDE WEER IN GEBRUIK Op 2 November 1944 werd de 660 jaar oude dorpskerk te Zou- telande door oorlogsgeweld zwaar gehavend. De Amsterdamse archi tect E. P. Messer maakte een plan tot restauratie van dit kerkje, waarbij hij er naar streefde de oude schoonheid zoveel mogelijk te behouden. Deze restauratie ls thans voltooid. Met een bijzondere dienst, waar in de plaatselijke Ned. Hervorm de predikant Ds. J. F. Wagenaar voorging, is het herstelde kerk gebouw opnieuw in gebruik geno men. Een groot aantal Sprekers voerde het woord om bewondering uit te spreken over het nieuwe in terieur en de Ned. Hervormde gemeente van Zoutelande geluk te wensen. De kerk werd door de president-kerkvoogd de heer P. Leijnse, overgedragen aan de kerkeraad. Ds. Wagenaar had als tekst voor zijn eerste preek in het ver nieuwde gebouw het tweede boek van de Kronieken 24 13 slot: En zij herstelden het huis Gods in zijn 'gestaltenis en maakten het vast." Opgepast, gladde wegen! In verband met de gladheid der wegen en straten zyn de in woners dezer gemeente verplicht volgens art. 159 der Politieveror dening deze wegen en straten te bestrooien met zand, as of ande re daarvoor bruikbare stoffen. Arm gebroken- Zondag kwam de echtgenote van de heer A. Loof in de Chry santstraat alhier zo ongelukkig HEDEN: TERNEUZEN: Hotel des Pays-Bas, 4.30 uur: Afd. Ter- neuzen der Z. L. M., Geluids film „Der zee ontrukt". Leger des Heils, 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. Luxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Titanen strijd", MORGEN: AXEL: Het Ce-itmm, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Het ver geten bruidje". TERNEUZEN: Concertgebouw 8 uur: Bioscoopvoorstellin; ,,'t Is feest vandaag". Luxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Titanen strijd". Leger des Heils, 3 en uur: Bijzondere Meetings. 24, XIPXZ; 3D. 4U35, 1/21, 40. 3833, 21—27 (nu is er van voordeel voor Zwart geen sprake meer); 41. 45—40. 13—19; 42. 24x13, 18X9; 43. 40—34, 9—13 (omdat op 1218; Wit wint door Wit speelt en wint- die tot psychologische verschijn selen leiden, welke een hypo- vitaminose simuleren, welke in werkelijkheid niet bestaat. Dr. P. H. VAN DER HOOG. microfoon de 150 dubbel en dwars waard zal tonen, maar de Amsterdamse dierenarts, Dr. Gajentaan, is minder optimis tisch. Zoals elk beest, dat wordt geëxporteerd, moest Pieter on- 766.516 g dcelteiijk werklozen get' controleerd, of resp. 1.198 eu 11.944 meer dan in do vooraf, gaande week. De stijging is toe te schrijven aan de ongunstige weers gesteldheid. 19.00 Nieuws; 19.30 Gram 19 50 Radiolfeuillaton; 20.00 Kamer orkest en soliste; 21 00 Actualitei ten; 21.15 Gram.; 2200 Ni:uws; 2x15 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2