f)c Itwesite l^esteriang m jfbom" Geenlonderhandelingen met Westerling Persgesprek met Mr. Mohammed Jamin Luitenant-Generaal Sudirman overleden Negarahoofd van Pasundan stelt zijn mandaat ter beschikking Nederl. Gereform. Radiovereniging r Telegram san Minister-President m y" TWEE VEILIGE WEGEN VERKLARING VAN HET NAT. JONGERENVERB. wiêmm». De reis van Prins Bernhard NAAR VENEZUELA VERTROKKEN. HOOGWATER. ZON- EN MAANSTANDEN Toespraak van Churchill MEDEDELING. Export van paarden naar Duitsland Aardbevingen nabij Perzische golf ;tofbom. nie negeert oor zakenman e Oosten denaars vsn che keufeiboer itgesteld l. RWACHTING WATER. Kindje verkouden? ZON- EN MAANSTANDEN rrankeriag bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen TeL 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs f 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Loose nummers 6 cent Verschijnt dagelijks DINSDAG 31 JANUARI 1950. 6e Jaargang No. 1335. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. A-"vprtpntieprijs: per mm 10 et. minimum per advertentie 1,5C Rubriek Kleine Advertenties: 8 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Een woordvoerder van het Mjpisterie van Defensie der R.I.S. heeft ontkent, dat Kolonel Sadik in onderhandelingen met Wester ling heeft gevraagd. AMER. PERSSTEM OVER NIEU W.GUINEA EN AC TIE-WESTERLING. De „New York Times" schrijft, dat volgens diplomatieke waarne. mers in Den Haag de kans, dat Nieuw „Guinea onder Nederlands beheer zal blijven, is vergroot door het optreden van Westerling, met name door diens minachting voor het gezag van de regering der R.I.S. Deze waarnemers twij. felen er niet aan, dat het de re gering.Hatta zal gelukken, de rebellie van Westerling de kop in te drukken, maar zij zijn eveneens van mening dat men aan de zijde waarvan in het verleden sterke steun kwam voor de Indonesiërs in hun strijd voor de onafhanke Itjkheid, thanjs enige aarzelin; zal tonen om de verantwoordelijk, held voor Nieuw-Guinea in han. den te leggen van een regering, die niet in staat is om in haar eigen gebied orde en rust te hand haven. Hierbij dient niet uit het oog te warden verloren, dat zowel Australië als de Verenigde Staten Nieuw.Guinea uit een militair oogpunt van groter strategisch belang achten dan de overige eilanden yan de Archipel en dat beide landen het hoogste belang hebben bij de stabiele politieke toestand in dit gebied. In dit ver. band achten bedoelde waarnemers het veelbetekenend, dat tijdens de R.T-C. de Unci op Nederland geen aandrang heeft uitgeoefend tot afstand van Nieuw-Guinea, zelfs niet toen op een gegeven ogenblik het succes der gehele conferentie van deze kwestie afhing. Volgens de correspondent van de N. Y. Times in Den Haag, Gruson, die het vorenstaande schrijft, la men daar van mening, dat het juist de toekomst van Nieuw. Guinea is, die de Indonesiërs tot de beschuldiging bracht, van een officiële relatie tussen de Neder, ders en Westerling. MINISTER VAN MA A US E VEE N OVER WESTERLING. Op zijn doorreis naar Bali heeft Minister Van Maarseveen in een onderhoud te Soerabaja gezegd, dat Westerling een vijand is zowel van Nederland als van de R. L S. en dat zjjn actie voor beide landen een even groot gevaar vormt. In haar afkeuring van hetgeen thans door Westerling wordt onderno men en in haar opvatting, dat zpjr actie dient te worden geliquideerd staat de Nederlandse Regering volkomen aan de zijde der R. I. S. ONDERHOUD MET MOEDER VAN WESTERLING. „Ik hoop d'at mp zoon koning van Indonesië zal worden", zo verklaarde de moeder van kapi. tein Westerling, die te Istamboel woont, aan een AFP-correspon. deqt. Zij heeft er aan toegevoegd nat haar zoon sedert hij twee jaar geleden Mohammedaan was geworden, in Indonesië zeer aan 'i-okkelijko huwelijlksvoorstellen heeft gekregen. Mijn zoon, zo zei mevr. Westerling verder, is een flink schutter en een kranig rui. ter. Hij spreekt vloeiend Turks, Grieks, Frans, Duits, Nederlands, Chinees en de Indonesische dia. lecten. TOCH ONDERHANDELEN? Na de tegenspraak komt thans het 'bericht, dat de onderhande lingen tussen kapitein Westerling en de kolonel Sadilun reeds zijn begonnen. II I-S-FUNCTION A RIS WIL GEHEEL NIEUW-GUINEA, BRITS-BÖRNEO EN PORTUGEES-TIMOR BIJ VIS- INLIJVEN Mr. Mohammed Jamin, die raadgever van de Republikeinse dele gatie ter Ronde Tafel Conferentie was en die thans voorzitter is van de staatswapen-commissie van de R T S-, heeft aan Aneta een persgesprek toegestaan, waarin hij de eis stelde dat Australisch- Nieuw-Guinea, Brits-Borneo en Portugees Timor bij de Ver- Staten van Indonesië zullen worden ingelijfd. •Volgens deze inlichtingen ont- vii gen Sadikin en andere Indone sische officieren Westerlings ver tegenwoordigers op een militaire post op het vliegveld Andir bij Eandung. Sadikin deelde aan deze vertegenwoordigers mede, dat hij zonder machtiging uit Djakarta niet in staat is, hun lei der de door deze verlangde zeker heden te verschaffen. Westerling had binnen 48 uur antwoord ver zocht. De Band Nederland-Indonesië" heeft mede namens de landelijke organisatie „Voor onze militairen Overzee" een telegram aan de Minister-President gezonden, waarin verzocht wordt geen toe stemming te verlenen om Ne derlandse militairen in Indonesië voor de in West-Java ingezette gewelddadige actie in de strijd te brengen. Teneinde de Nederlandse mili tairen ook in de toekomst geen onnodige risico's te laten lopen, wordt de regering verzocht de repatriëring onmiddellijk op gro tere schaal te doen geschieden. Het Hoofdbestuur van het Nationaal Jongeren Verbond heeft zich beraden over het standpunt, dat het Verbond zal innemen, nu de souvereiniteit over Indonesië definitief is overgedragen. Dit stanapunt heeft het Hoofd bestuur neergelegd in een uit voerige verklaring, waarvan hef Hoofdbestuur de volgende sa menvatting geeft: Het Nationaal Jongeren Ver bond heeft steeds een oplossing in de Indonesische kwestie voor gestaan, welke zou tegemoetko men zowel aan de verlangens van hen, die volledige zelfstan digheid wensten, als aan die van hen, die tot Nederland wilden blijven behoren. Dat aan laatst genoemde verlangens geen recht is gedaan, heeft het Ver bond diep teleurgesteld. Het Verbond heeft echter de HIJ BEREIKTE DE LEEF TIJD VAN VEERTIG JAAR. Luit.-generaal R. Sudirman, die bfc Presidentieel besluit van 28 December 1949 was benoemd tot chefstaf van de weermacht der Prins Benhard is Zondagavond uit Willemstad naar Venezuela vertrokken. Op het Gouverne mentshuls werd hij uitgeleide ge daan door de z.g. „grote commis sie", die hem ook heeft ontvan gen. Voorts waren neg luitenant kolonel Leezer, kapitein-ter_zee Meeas en majoor Rompen aanwe- zig. De Prins vertrok te tien minu ten vóór acht, begeleid door de Gouverneur, aan boord van het mo.orjacht „Beatrixvan het Gouvernementsplein naar de ma rinebasis Papera, waar de „Heemtikerk" op de boeien lag. Het samengestroomde publiek juichte de Prins bij zijn vertrek Heden, 31 Januari, viert ons toe. Zondagavond te negen uur oudste Prinsesje Beatrix haar zou de „Heemskerck" het anker twaalfde verjaardag. lichten. De Wali Negara van, Pasundan heeft bekend gepnaakt, dat hij in overig met zijn wakil (plaatsvervanger) zijn man daat ter beschikking zal stellen. Deze mededeling werd gedaan in de vergadering van het parlement van Pasundan, dat gisteren bijeenkwam. De heer Wiranata Kusumah zegt in zijn schrijven aan het par lement, dat hij op normale wijze is verkozen en steeds met hart en ziel de belangen der Negara heeft behartigd. „Later zijn er stromin gen ontstaan, die naar de ophef fing der Negara streven. Ondanks de besluiten van de Rondetafel conferentie hebben deze groepen de strijd niet gestaakt en is in de Pasundan de onrust nog toegeno, men". In verband daarmede niet de heer Wiranata Kusumah zich Niet slechts het westelijke ge deelte van Nieuw-Guinea, dat on der Nederlands gezag staat, wordt door de V. S terug geëist. Indien deze eis van de R. I. S. Is ingewilligd, dient de Indone sische regering ook met Australië besprekingen te houden over het oostelijke gedeelte van Nieuw- Guinea. Dit gebied, dat thans on der beheerschap van Australië staat, is ook Indonesisch. Indien een staat met het beheerschap over een bepaald gebied wordt be last; houdt dit in dat het betrok ken gebied in de gelegenheid dient te worden gesteld om na zekere tijd over zijn eigen lot en toekomst te beslissen. Zowel Australië als Nederland hebben te San Francisco het im perialisme begraven en dit is ook in overeenstemming met het At lantisch handvest. Indien Austra lië en. Nederland voornemens zijn hun gezag op Nieuw-Guinea te handhaven, betekent dit een „be stendiging van het kolonialisme". Wanneer de Verei igde Staten van Indonesië de Nieuw-Guinea. kwestie met Nederland en Austra lië hebben afgehandeld, dient het vraagstuk van het Portugese ge deelte van Timor met de Portu. gese regering te worden behan deld. want ook dit gebied is Indo nesisch en het voortbestaan van Portugees gezag aldaar betekent voortzetting van het kolonialisme, uitgeo:fend temidden van een on afhankelijk land. Kortom, het kolonialisme moet absoluut en onvoorwaardelijk wor den uitgeroeid. Het eindpunt van de Indonesi sche nationale strijd is nog niet bereikt. Ook het Britse gedeelte an Borneo dient op een gegeven tijdstip bij Indonesië te worden ingelijfd. Eerst wanneer dit alles is bereikt, zal de o; afhankelijk heid van Indonesië volkomen zijn", aldus Mr. Mohammed Jamin in een persgesprek met Aneta. WEERSVERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagmor gen tot Dinsdagavond. Meer wind, minder vorst. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw en in het zuiden van het land ook enige re gen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en oost. Meest lichte vorst, doch in het zuiden van het land temperaturen om het vries punt of lichte dooi. gegeven feiten te aanvaarden. I dan ook genoodzaakt, zijn man- Het wil niet omzien naar wat is oaat ter beschikking te stellen. WOENSDAG 1 FEBRUARI. v.m. n.m. Breskens 0.35 1.03 Terneuzen 1.10 1.38 Wemeldinge 1.50 2.18 Walsoorden 2.— 2.28 Zon- Maan- Jan. Opk. Ond. Opk. Ond. 31 8.23 17.25 14.01 7.29 Fbr. Opk. Ond. Opk. Ond. 1 8.21 17.27 15.17 8.11 2 8.20 17.29 16.42 8.41 3 8.18 17.31 18.11 9.02 geweest. Het moet ervan uit gaan, dat Verenigde Staten van Indonesië zich, getrouw aan hun grondwet zullen ontwikkelen tot een waarachtige, democratische republiek. Het Verbond meent, dat juist Nederland aan de opbouw in In donesië kan en moet meewer ken. Daarnaast is er in Neder land, in de West, in Nieuw-Gui nea, en overal ter wereld een taak voor de Nederlanders. Het Verbond vertrouwt op de kracht der jongeren. Het wil trachten hen een weg te wijzen. Hiertoe wil het onveranderd de Nederlandse jongeren de natio nale gedachte bijbrengen en hen wijzen op de betekenis der Ne derlands-Indonesische Unie. Het wil de strijd tegen het commu nisme met kracht voortzetten. Het wil opwekken tot intensie ver deelnemen aan het interna tionale contact. Het wil het sociale besef der jongeren versterken. Trouw aan Oranje, zal het Verbond onvermoeid verder ar beiden aan zijn taak. Winston Chuchill heeft in een dankrede voor zijn zesde candi daatstelling in 25 jaar in het diS' trict Woodford verklaard, dat de conservatieven de socialistische regering hadden gesteund bij het verzoeken om een Amerikaanse lening, doch dat veel van deze „kostbare hulp is verspild aan Amerikaanse films en tabak en grote hoeveelheden voedsel en fruit, die voor het herstel van Groot-Brittannië niet onmisbaar ware. Verder leverde hij critiek op de „niet betaa'.de exporten voor gro te bedragen naar India en Egyp te welke landen het „aan onze vloot en legers te danken hebben, dat zij voor verovering door de Japannezen of de Duitsers gevrij waard zijn gebleven." besprekingen in verband met de arrestatie van de minister-presi. dent van Pasundan, de heer Tjo. kroaminoto. Zoals reeds gemeld, heeft het parlement Vrijdag een motie van wantrouwen aangenomen tegen het kabinet-Tjokroaminoto. Tot zover het schrijven van de Wali Negara. Vervolgens ging het parlement over tot de behandeling van de reeds eerder ingediende motie. Sujos, waarin er op wordt aange drongen, dat de bevoegdheden der Negara worden overgedragen aan de regering der R. I. S. en het ne men. van verdere besluiten om. trert het gebied der Negara zal worden overgelaten aan de cen trale regering te Djakarta. Deze motie was ingediend door de frac ties Indonesia, Demokrasi en Ke_ satuan gezamenlijk. Zij werd toegelicht door de voorzitter van de fractie Kesatuan, de heer Ha- san Natapermana. De voorzitter der fractie Partai Kebangsaan In donesia, de nationale partij, be tuigde met de motie zijn adhaesie, onder voorwaarde, dat de tekst zodanig zou worden gewijzigd, dat hij in overeenstemming zou zijn met de grondwet der R. I. S. Het parlement ging met deze voorwaarde accoord, waarna de motie met algemene stemmen werd aangenomen. interview met anak AGUNG. De minister van binnenlandse zaken der R. I. S„ Anak Agung, heeft in een interview met Aneta verklaard, dat de oplossing van do politieke moeilijkheden in Pa. sundan waarschijnlijk hierin zal liggen, dat de regering van Pa sundan de bijstand der centrale regering inroept. •Het ministerie van binnen landse zaken der R. I. S. is reeds doende, plan-en te ontwerpen voor de bestuursvoering in Pasun dan. Anak Agung zeide, dat hij zich naar Bandung zal begeven voor het uitwerken dier plannen. Zaterdag zijn op uitnodiging van Anak Agung twee leden van het kabinet der regering van Pa sundan, n.l. de waarnemende pre. mier Surad'redia en de 11 eer B"<r Tengevolge van de regen zijn de wegen spiegelglad geworden en zal hierdoor de bezorging van ons blad vermoedelijk vertraging ondervinden. De export van Nederlandse paarden naar Duitsland is op het ogenblik belangrijk. Het zijn in hoofdzaak koudbloedpaarden, die uit het gehele land afkomstig zijn en waarvan er maandelijks vele honderden over de grens gaan. Het record-aantal, dat deze maand bij Glanerbrug over de grens gevoerd en daar door Duit se handelaren overgenomen werd is 160 per dag. R.I.S., is overleden. Lt—generaal Sudirman, die voormalig opperbe velhebber van de T.N.I, was, was reeds geruime tijd ziek. Hij ver bleef de laatste maanden te Ma. gelarg. Lt.-Generaal Sudirman bereikte de leeftijd van 40 jaar. Hij was oorspronkelijk onder wijzer. Tijdens de Japarse bezet ting nam hij dienst hij het Japans- Indonesische hulpcorps en werd opgeleid tot officier. Hij maakte tier een snelle bevordering en had bij de Japanse capitulatie de rang van majoor. Hij nam daarna de leiding op zich van een der Republikeinse strijd-organisaties, die na het uit roepen der Republiek Indonesia werden gevormd. Later werd hij commandant van de toenmalige T.N.I., het Republikeinse 'eger Na de overdracht der souvereini teit werd dit Republikeinse leger cmgezet in de landmacht der R.I.S. (T.R.I.S.) en werd generaal Sudirman benoemd tot chef van de generale staf der strijdkrach ten van de R.I.S. Hij leed reeds meer dan een jaar aan t.b.c. Toen de Nederlandse troepen Djokja bezetten lag hij ziek In het palels van de Sultan van Djokja. Hij wordt automatisch opge volgd door de sous_chef van de generale staf, kolonel Simatu- pang, die thans te Djakarta ver toeft. Minister-president Moh. Hatta heeft medegedeeld, dat luit-ger.e- raal Sudirman posthuum tot ge neraal is bevorderd. BEGRAFENIS VAN SUDIR MAN. Gcneraal-Majoor Mollinger is aangewezen om Luit-Generaal van Buurman van Vreeden bij de begrafenis van generaal Sudir man te vertegenwoordigen en om namens de Nederlandse leger- strijdkrachten een krans aan zijn groeve te leggen. Van de officiële gebouwen te Djakarta werd gisteren halfstok gevlagd in verhand met de dood van Sudirman. Vier ministers, on der wie de Sultan van Djokja ver- trokken voor het bijwo-en der be grafenis. (Advertentie.) MENTHO-REX Ver kt>ud heidszalf INADEMEN INWRIJVEN Bestrijdt de kou van buitenaf langs twee wegen RUIM 1500 DODEN. Van regeringszijde is gisteren te Teheran vernomen, dat, te be ginnen met Woensdag j.l. een reeks aardbevingen heeft plaat3 gevonden in de nabijheid van de aan de Perzische Golf gelegen haven Bushire. Ongeveer 20 dor pen zijn, door de aardbevingen, van de aardoppervlakte wegge vaagd. Als gevolg van de heersen de koude, welke gepaard ging met sneeuwval, hebben uitgezon den reddingsploegen hst toneel van de ramp nog niet kunnen te reiken. Militaire autoriteiten zou den gisteren trachten de slacht offers der aardbevingen door Ie lucht van levensmiddelen en kle ren te voorzien. Doordat alle verbindingen van het geteisterde gebied met de bui tenwereld, als gevolg van de aard bevingen, waren verbroken, is het nieuws van de ramp eerst thans doorgekomen. In een te 's-Gravenhage gehouden vergadering is besloten tot oprichting van een Nederlandse Geref Radiovereniging. d<t vereniging heeft als grondslag amvaard Gods onfeil baar woord, waarvan de hoofdsom in de drie formulieren van enigheid is vervat- In het voorlopig bestuur hebben Het doel van de vereniging is zitting: mej. J. Bouwman, Rijns., radio-uitzendingen tot stand te burg en de heren J. van der Jagt, brengen, waarin door lezingen Rotterdam S. v. Rensen, Utrecht, over allerlei onderwerpen de rijk- Jac. Vermij, 's.Gravenhage, G. dom van Gods Woord zal worden Vink, Rotterdam, B. Wezeman, uitgedragen, alsmede voorlichting Groningen, en Joh. van der Ziel te geven over het wereldgebeuren te Eibergen (Geld.) in het licht van de H. Schrift. Het secretariaat is voorlopig De vergadering stond o der lel. gevestigd te Den Haag, Emma. ding van d'e heer Jac. Vermij uit j kade 19. 's.Gravenhage. Nader wordt bericht, dat het Reads waren uit alle delen van voorlopig bestuur behoort tot de bet land smpathisbetuigingen bin. Gereformeerde Kerk, onderh. nas te Djakarta aangekomen voornengekomen. I art. 31 K. O. 5 regels 60 ct.; t.; minimum pee lummer Bare** iamiddags 2 uur i de atoombom tent niet alleen at, maar brengt rialistische oor- aon te matigen r omzichtigheid de Sowjet-Rus- een toespraak ,alin het Engels- he-Amerikaans ton blijven" tij wereldoorlog, verweet het En- se blok de ver- de V. N. na te etekenis te ont- ar taak als vre- te miskennen, de aan Stalins ri 1934: „Zij, die ad aan te vallen, i op een zo over- iek, dat zij zich hier zullen wa- OVER DE i ze Vaticaanse atore Romano" ten commentaar esluit om tot de de waterstof- gaan, dat „de ar moraal 2000 gegaan. aspect van deze Imerika gedwon- ven zoeken naar krachtig genoeg e te beschermen, int van de zaak echter ernstiger, ogen, die moes- aan alle oorlogen ïst een einde te e wereld op de- 'or. tkelijke afgrond, ns spoeden, moet aarschuwing zijn ng en tot inter- öle in plaats van ngswedloop", zo :rvatore. ie heeft in Januari geen bijeenkoms- llieerde commissie effende het Verre kunnen bijwonen, gemvoordiger van onalistische rege- ideringen. In de 11 staten verte en de Russen ham legatie van de bij commissie waar SowjetrUnie was ordigd. ;air gerechtshof te .Hongarije, hebben ht gestaan, die er chuldigd een com- terboer te hebben Toen het lijk van erd gevonden, ble- hun karkassen te de 3 beklaagden ■deeld. Twee van f dezelfde dag te. De straf van de elde zal mogelijk pr het K.NJJ.I. te va., iiedenochtend verandering. mchtige en in het let land tijdelijk sen: Zuid en Zuid waar bewolkt met e regen en enlw e Iringen. FEBRUARI. v.m. 3-27 4.02 4.42 4.52 n.m. 3.50 4.25 5.05 5.15 6 FEBRUARI. v.m. n.m 4.06 4.41 5.21 5.31 4.32 5.07 5.47 5.57 zich in dergenjire zaken te men, gen of om een bepaalde houding ▼oor te schrijven, doch wanneer aan de regering der V. S. om hrlp wordt verzocht, zal zij met genoegen, voor zover zullfs in haar vermogen ligt, haar bijstand verlenen. Een dergelijke hulp (Advertentie). Dan rug, keel of borstje inwrijven met te zetten m plaats, waar de PH-T.E.U. is ver ongelukt. In Hoek van Holland lag een sleepboot gereed om eventueel oo het eerste sein van het vliegtuig uit te varen. Het lag in de bedoeling de Op dat het wrak van de K.L.M.-Da. kota is gevonden. Het Deense stoomschip „Rig- mor" eou zich bij het wrak van de Dakota bevinden in de buurt van de Donderdag door de „Rigr mor" opgegeven positie. flu nan1 lieni met iusx gne-eten Maurits' kerse heb geheeten. Die te voren sonder name, Bij de cruyden was gestelt, Deelt nu mede In de fame Van den aldergrootsten helt." [gij hier ziet, Die zullen niet vermaken, Maar kom in huis en proef [mijn drank, Die zal u beter smaken." J. A. H. (Wordt vervolgd.} Zon- Fbr. Opk. Ond. 4 8.16 17.33 5 8.15 17.34 6 8.13 17.36 Maan- Opk. Ond. 19.39 9.18 21.06 9.31 22.32 9.42

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1