De gebeurtenissen in Indonesië Atoombesprekingen LUXEMBURG EN HET HUIS VAN ORANJE VECHTPARTIJ IN WEST-DUITS PARLEMENT DE „DELFTDIJK" NIET OP DRIJVENDE MIJN GELOPEN m m, m. m,m m NEDERLANDSE PAPEGAAI MOET ENGELS LEREN Medische Rubriek m m m m Motie van vertrouwen tegen Kabinet van Pasundan j WÈ Wi WAT BRENGT DE RADIO? e Nieuwe arrestaties Geheime overeenkomsten tussen China en Sowjet-Unie Damrubriek GEBRUIK EN MISBRUIK VAN VITAMINES. DE MIJNSTAKINGEN IN AMERIKA. EEN DRAAIENDE DOELLAT. LOONTOESLAG IN. FRANKRIJK. a e u z s e e 0. tl S Donderdagochtend heeft het1 men. Met de Indonesische mill- parlement van Pasundan in ge heime zitting 'n motie van wan trouwen tegen het kabinet aan genomen. Van de 59 aanwezige leden stemden 32 vóór en 26 te gen en één blanco. Tevoren had de waarnemend premier, Raden Suradiradja, aangekondigd, dat de te Bandung aanwezige mi nisters, in geval de motie zou worden aangenomen, Vrijdag middag hun portefeuille be schikbaar zouden stellen. Een van de leiders van het leger van Westerling, J. H. van der Meu ten, die deelnam aan de aanval op Bandung en Dinsdag een vuurgevecht leverde in het ge bied van Tjiandjur, heeft zich Woensdagavond laat op de on derneming Maleber in het Tiiandjurse gemeld. Van der Meulen bevindt zich thans in arrest bij politie en T.N.I. in Tjiandjur. Woensdagochtend werden te Patjet in de nabijheid van het sanatorium aldaar een deserteur van het K.N.I.L. en 8 politieagenten, die uit Palem- bang gedeserteerd waren, door T.N.I. en politie gearresteerd. De gearresteerden bleken 80.000 gulden bij zich te hebben. Overzicht Dienst Leger - contacten. De dienst voor Legercontac- ten meldt: „Thans is het moge lijk'aan de hand van officiële rapporten een overzicht te ge- i vevan de loop der gebeurte- r;ss 3n*in Bandung en omgeving, i voor zover commandanten, on derdelen of groepen van land strijdkrachten onder Nederlands bevel daarbij in het geding zijn geweest. Op 22 Januari omstreeks 21 uur kwam bij de staf van de Nederlandse troepencomman dant te Bandung een verzoek van de zijde van het T.R.I.S. (Tentara Republik Indonesia Serikat Indonesische leger) binnen om de Nederlandse troe pen te Batudjadjar, Tjimahi en Bandung te consigneren, daar bij een overval, vermoedelijk van een bende van de A.P.R.A., een document in handen van de T.R.I.S. gevallen was, dat het aanvalsplan van de A.P.R.A. op bovenvermelde plaatsen in hield. De Nederlandse staf gaf de Nederlandse commandant te Batudjadjar hierna opdracht de Nederlandse troepen aldaar te consigneren. De Nederlandse commandant te Tjimahi werd opgedragen de Nederlandse mi litairen te verbieden zich op straat te begeven anders dan voor dienst. Voor het consigne ren van troepen te Bandung meende de Nederlandse staf, ge zien de rust, dat in dit gebied de tijd daarvoor nog niet was geko- „Twee geheime overeenkomsten zijn gesloten tussen het commu nistische China en de Sowjet- Unie, waarbij de Sowjet-Unie „speciale rechten" worden ver leend op Mandsjoerije, aldus heeft het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. In een gedetailleerd „document over de achtergronden" dat de on langs door Mi nster Acheson ge- uitte verklaring bevestigt, wordt meegedeeld, dat „de Sowjet-Unie het rijkste industrie-gebied van China stevig achter het in het Verre Oosten gelegen gedeelte van het ijzeren gordijn heeft ge plaatst". In de bekendmaking van het Amerikaanse Ministerie van Bui tenlandse Zaken worden de beide „geheime overeenkomsten", waar van sprake is, de accoorden van „Moskou" en van „Charbin" ge noemd. taire autoriteiten werd overeen gekomen hierover de volgende morgen nogmaals te beraadsla gen. Omstreeks hetzelfde tijdstip Zondagavond meldde de com mandant van het regiment spe ciale troepen, dat een poging tot desertie van een groep militai ren van dit regiment door de eigen officieren verhinderd met uitzondering van een vijf- en-twintigtal militairen, die met bewapening en 2 vrachtauto's tevoren reeds het kampement verlieten. Nadat van de zijde .van het T.R.I.S. was gemeld, dat de ze militairen met trucks de weg van Tjimahi naar Padelarang blokkeerden, werd de comman dant van het regiment speciale troepen opgedragen persoonlijk contact op te nemen met bedoel de militairen en hen te gelasten onverwijld naar hun kampe ment terug te keren. Zij werden echter niet op genoemde plaats aangetroffen; wel werd verno men, dat men twee trucks met Nederlandse troepencomman dant betrok met enkele officie ren zijn staf-kwartier om ver der de gebeurtenissen en berich ten af te wachten. Na het aan breken van de dag kwamen van geen enkele zijde berichten over ongeregeldheden. Een militair wegconvooi, dat circa 06.15 uur van Bandung naar Djakarta was vertrokken, kon Tjimahi ongehinderd pas seren. Omstreeks 7 uur Maandag morgen kwam bij de Nederland se staf het eerste bericht bin nen, dat men automatisch vuur gehoord had ten Westen van Tjimahi. Een hoofd-officier werd naar Tjimahi gezonden om de situatie op te nemen. Een uur later werd gemeld, dat een aantal geüniformeerde groepen door Tjimahi was ge trokken en langs de grote post weg naar Bandung oprukte. Tezelfdertijd arriveerde de chef-staf van de Siliwangi- di visie, vergezeld van zijn hoofd-operaties op het Neder landse stafkwartier. Hij deelde mede, dat hij reeds een bataljon van het T.R.I.S. tegen genoemde strijdgroepen had ingezet. De Nederlandse troepencommandant gaf last alle troepen onder Nederlands bevel te consigneren en onver wijld de nodige maatregelen te militairen was tegengekomen, treffen ter beveiliging van de die naar Tjiandjur reden, de eigen legerplaatsen en de on- chef-staf van de Siliwangi-divi- der Nederlandse verantwoorde- sie werd hierover onmiddellijk lijkheid staande objecten. Hier- telefonisch ingelicht, terwijl bo- bij dient te worden opgemerkt, vendien alle commandanten van de omliggende onderdelen ge waarschuwd werden. In de nacht van 22 op 23 Januari cir ca 02.00 uur kwamen bij de Ne derlandse staf inlichtingen bin nen, dat Bandung zou worden aangevallen en dat militairen van een der onderdelen van het K.N.I.L. aldaar zouden deserte ren. Maatregelen werden ge troffen dit te verhinderen, zo dat in de militaire overeen komst van de R.T.C. uitdruk kelijk bepaald werd, dat de re gering der R.I.S. verantwoorde lijk blijft voor de handhaving van rust en orde in de rayons, doch dat de handhaving daar van onder de leden van de Ne derlandse strijdkrachten ge schiedt door daartoe bevoegde Nederlandse organen en dat daartoe patrouilles kunnen» wor- Op de herhaalde voorstellen, die met betrekking tot deze aan gelegenheid van Nederlandse zijde werden ingediend, heeft de regering der R.I.S. geant woord, dat operationele bijstand van de Nederlandse landstrijd krachten uitsluitend op rege ringsniveau kon worden ge vraagd en dat de bevoegdheid daartoe niet kon worden gede legeerd aan lagere organen. Op 23 Januari om circa 08.00 uur in de ochtend meldden de commandant van het regiment speciale troepen en de directeur van de centrale opleiding, dat niettegenstaande de getroffen maatregelen toch een aantal militairen van dit regiment de serteerde, terwijl bovendien een aantal prae-federale recruten uit het depót Purabaja, 25 km ten Westen van Bandung, ver mist werden. Uit veraere berichten bleek, dat de opmars van gewapende groepen naar Bandung geen hinder of weerstand ondervond en snel vorderde. De eerste groepen bereikten de Westrand van Bandung om 08.30 uur. Om 09.00 uur verzocht de Neder landse troepencommandant de plaatselijke waarnemers van de U.N.C.I. op zijn stafkwartier te komen, teneinde volledig te kunnen worden ingelicht. Hij besloot voorts de oprukkende groepen persoonlijk tegemoet te gaan en te trachten hen te be wegen de verdere opmars te staken. Drie militaire waar nemers vergezelden hem op zijn tocht. Hierbij werd vastgesteld, dat de leden van de gewapende groepen gekleed waren in de uniform, die zowel door Neder landse strijdkrachten als door leden van het T.R.I.S. en van de Darul Islam gedragen wordt. Onderscheidingstekenen of rangdistinctieven ontbraken ge heel. De V. S„ Engeland en Canada komen tussen 9 en 11 Februari in het Engelse instituut voor atoom onderzoek te Harwell (Berkshire) bijeen om de bescherming der vei ligheid van inlichtingen over de atoomenergie te herzien, aldus is officieel te Washington bekend gemaakt door de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie. De conferentie zou ook „rekening houden met" de jongste be. end- making over een atoomexplosie in do Sowjet-Unie. De bestaande be_ pali. gen over de vraag welke in lichtingen geheim worden geacht en wlke niet, zouden herzien wor den. De heer P. Weber, professoi aan de universiteit van Brussel en directeur van de Kamer van Koopha idel te Luxemburg heeil in een der zalen van de Nederland se Economische Hogeschool onder auspiciën van het Beneluxcocmité", de „Alliance Fra icaise" en het ge nootschap Ned.-Frankrijk gespro ken over „Luxembourg, pivot de la politique étrangère de la maison d'Orange". 'Spr. schetste de situatie vai het oude hertogdom Luxemburg in het vroegere Europa, de tijc de inlichting juist zou blijken, den uitgezonden, die uitsluitend Van dit onderdeel deserteerden kunnen optreden tegen de leden geen militairen. Ivan deze strijdkrachten. De De chef-staf van de Siliwangi- overeenkomst bepaalt verder, divisie werd door een Neder- dat de Nederlandse strijdkrach- lands hoofd-officier persoonlijk ten slechts operationeel mogep gewekt om hem op de hoogte te worden ingezet, indien dit door Voor het eerst in de parlemen taire geschiedenis van dc West- Duitse staat is het Donderdag in de wandelgangen va.i het parle mentsgebouw tot een vechtpartij gekomen tussen twee vertegen woordigers. Het waren de vluchtelingenlei. der Giinther Götzendorf van de Neomational socialistische econo mische wederopbeuwpartij van Dr. Loritz en de Christen demo cratische afgevaardigde Hans Bo densteiner. Onlangs had Götzendorf in het openbaar verklaard, dat hij Bo- denstein r in het gezicht zou slaan, als deze niet binnen een week een persoonlijke opmerkh-g ever hem zou terugnemen. Donderdag wa3 de termijn ver streken en nadat Bodensteiner stellen van alle inlichtingen, waarover de Nederlandse staf op dat ogenblik beschikte. De de regering der R.I.S. wordt ge vraagd en met toestemming van de Nederlandse regering. Uit het onderzoek, door mari tieme experts na het ongeval met de „Delftdijk", die enkele dagen geleden nabij het lichtschip P 11 op een mijn liep, is het volgende komen vast te staan De oorzaak van het ongeval i geen drijvende miljn, doch eer. Eén partij besliste In het korte, maar belangwek kende tournooi te Huissen viel de beslissing feitelijk in de 4de ronde, toen Verpoest erin slaag de zijn partij tegen Van Dijk te winnen. Met 3 koplopers in zo'n korte wedstrijd is een winstpar tij tussen 2 der koplopers meest al beslissend. Deze levendige partij volgt hier: O. Verpoest (Wit) G. E. van Dijk (Zwart) 1. 34—29, 17—22; 2. 40—34, 11—17; 3. 44—40, 7—11; 4. 50— 44, 1—7; 5. 31—26, 16—21 (de „Scheveningse" variant, van Keiler afkomstig); 6. 3227 (De Haas t gaf dit antwoord eens in een partij tegen Keiler, ech ter met minder resultaat); 21x 32; 7. 37x28, 19—23 (De lo gische voorzetting); 8. 28x 19, 14x23; 9. 41—37, 10—14; 10. 2924' (een voortzetting van Fabre, die weinig bevredigend is voor Wit), 20x29; 11. 33x24, 510 (zéér agressief is 2328, dat tot levendig spel kan lei den); 12. 34—30. 14—19; 13. 37— 32? (laat zich verrassen door een kleine tactische wending), 2228 (belet zowel 4237, als 32—27, wegens 2833, enz.); 14. 4741 (dus vrijwel gedwongen), 28X37; 15. 41x32, 1014; Er bestaat, geloof ik, géén ge bied van ae meaiscne weten schap, waarop gedurende de laatste 40 jaren zo grote ont dekkingen zijn gedaan en zulke enorme vorderingen gemaakt als dat van de voeding. De hele geschiedenis b.v. van de ontdek king der vitamines, de verande ringen die, bij een tekort eraan, in het lichaam optreden, en de merkwaardige therapeutische resultaten, die men ermee kan bereiken dit alles is iets wat op de phantasie van het publiek een diepe indruk heeft moeten maken. Het gevolg hiervan is geweest, dat niet alleen de fa bricatie van alle soorten vita minen tot een reusachtige in dustrie is uitgegroeid, maar dat ook door het publiek zeer dik wijls de beslissing over de nood zakelijkheid van een toediening ervan in eigen hand wordt ge nomen. Wanneer mensen last hebben van vermoeidheid, uit putting, gebrek aan eetlust, prikkelbaarheid of slapeloos heid, dan komen ze er al heel gauw toe dit alles toe te schrij ven aan een veronderstelde „hy- povitaminose" en het vermeen de tekort dan zelf bij te gaan vullen. Laat ik beginnen met U te vertellen, dat in een land als Nederland, waar de voeding van de bevolking op een zo buiten gewoon hoog peil staat, uitge sproken gevallen van avitami nose door verkeerde voeding, zoals beri-beri, scorbut of pella gra bijna niet meer voorkomen. Hoogstens zien wij doctoren sporadisch zo'n enkel geval bij een oude, alleen wonende man, die geen vrouwelijke verzor ging heeft of bij mensen met een abnormale geestesgesteld heid, die het hun vodrgeschre- ven voedsel weigeren. Wel kunnen dergelijke toestanden zich in Het verloop van andere afwijkingen ontwikkelen, b.v. tengevolge van een maagdarm ziekte, waardoor de spijsverte ring en de absorptie geleden hebben, of gedurende de zwan gerschap, het zogeh, een te snelle groei of een sterk ver hoogde stofwisseling. Voor nor male mensen, die zich normaal voeden, is de extra toevoer van vitaminepreparaten dus geheel overbodig. Ze doen misschien geen kwaad, maar zeker geen goed en zijn dus in zulke ge vallen oneconomisch. Wanneer zich bij een patiënt dusdanige verschijnselen voordoen, dat men het recht heeft aan een tekort van één bepaalde vita mine te gaan denken, dan komt het maar zelden voor, dat dit berust op een voedingsfout ten opzichte van die éne vitamine alleen. Bijna altijd blijkt het dan, dat de voeding ook in an dere opzichten grote tekort komingen heeft. Met een toe diening van die éne vitamine in kwestie komt men/er dan niet. Het is b.v. gebleken, dat men bij arme, slecht gevoede 'school kinderen, die aan een duidelijke A en D avitaminose leden, bij na geen succes had, wanneer men hun zonder meer een Vi tamine A en D preparaat gaf, maar wel de prachtigste resul- 16. 30—25, 19X30; 17. 25x 34, 1319 (door uitstekend openingsspel heeft Zwart nu enig voordeel); 18. 3933, 9—13; 19. 44—39; 4—9; 20. 35—30, 11— 16 (in aanmerking kwam 2323 enz. om de ontwikkelingsvoor- sprong te handhaven/21. 30 25, 7—11; 22. 34—29, 23x34; 23. 39x30, 19—23 (Zwart maakt zijn stand vrijwillig topzwaar, 18 23 was zeker zo goed)24. 43 39, 13—19; 25. 39—34 (Wit voelt zéér goed, waar het zwaarte punt van de stelling ligt en ver mijdt klassieke formaties we gens het stuk op 26), 913; 26. 4641, 2328 (neeft nu weinig zin. Beter was 1721x21; en vervolgens 21—27, enz.); 27. 32x 23, 19X39; 28. 34x43, 17—21 (het is duidelijk, dat Zwart, die zijn lange vleugel heeft uitgedund, iets moet gaan doen); 29. 26x17, 11X22; 30. 41—37, 6—11; 31. 4339, 1621 (nog belooft de „doorstoot" naar 28 meer); 32. 3933, 2126 (2127, om daar na naar 23 en, zo mogelijk, naar 28 op te rukken, was een beter plan); 33. 33—29, 12—17; 34. 40 35, 1319 (Zwart weet geen goed speelplan te vinden. Er is weinig samenhang te bespeu ren. 172127 lag in de lijn); 35. 49—44, 8—13; 36. 44—40, 2—8; 37. 30—24, 19x30; 38. 35X 24, 1S=-12; 39. 40—35, 17—21; 40. 3833, 21—27 (nu is er van voordeel voor Zwart geen sprake meer); 41. 45—40, 1319; 42. 24x13, 18x9; 43. 40—34, 9—13 (omdat op 1218; Wit wint door 33—28, 37—31, enz.); 44. 34—30!! (door de dreiging 3328, enz., is de Zwarte stand na delicaat), 12 18?? (een blunder, die mate- riaalverlies oplevert, maar het zou niet meevallen een remise variant te ontdekken); 45. 33— 28!, 22X24; 46. 30x8, 3X12; 47. 37—31, 26X37; 48. 42x13 en na nog een aantal zetten moest Zwart opgeven. Door deze nederlaag was Van Dijk practisch voor de eerste plaats uitgeschakeld. Daar Gordijn tegen Van Dijk en Verpoest niet meer dan re mise kon bereiken, bleef onze nationale kampioen één punt achter in de einduitslag Bladproblecan. Wit speelt en wint taten als ze een liter melk per dag kregen (dat wil dus zeg gen: behalve die vitaminen ook eiwitten en bepaalde voe- dingszouten). En de psychologische invloed die er van een vitamine toe diening uitgaat, bleek duidelijk uit de gunstige rapporten, die onderwijzers uitbrachten be treffende kinderen van wie zij meenden, dat ze met vitamine preparaten waren bijgevoed, terwijl dit in werkelijkheid maar een controle-preparaat zonder enige waarde was ge weest. j Een van de belangrijkste ont dekkingen van de laatste tijd is I wel het feit, dat sommige vita minen in ons eigen darmkanaal 1 door de zich daar bevindende bacteriën worden gevormd. Daaruit blijkt hoe moeilijk het is om vast te stellen, hoeveel vitamineft van elke soort een mens nodig heeft om gezond te blijven. Geeft men iemand een 'dieet, dat absoluut geen vita mine A en C bevat, dan duurt het dikwijls maanden, voordat zich de duidelijke tekenen van een avitaminose ontwikkelen. En deze symptomen verdwijnen weer na toevoeging van een hoeveelheid vitaminen, die veel geringer is dan volgens het boekje vereist zou zijn. Het aan zichzelf of anderen voorschrijven van een vitamine preparaat om op die manier een blijvende goede gezondheid te waarborgen en een hypo- vitaminose te voorkomen is een vorm van dwaasheid en onver stand. Wanneer een patiënt bij ons komt, die dagelijks een stukje vlees of vis gebruikt, 40 of 50 gram boter of margarine, een ei of een stukje kaas (15 gr.), Va. liter melk (of meer), een zekere hoeveelheid groenten, 3 a 4 aardappelen (of meer), een appel of een andere vrucht en daarbij nog enige boterham men dan is het practisch on mogelijk, dat hij aan een avita minose zou kunnen lijden. In ieder geval, waarin deze diagnose gesteld wordt of het vermoeden op een hypovitami- nose wordt uitgesproken, zal men er niet mee mogen volstaan zonder meer het aanvullende Vitamine-preparaat voor te schrijven, maar zal men tevens een nauwkeurig onderzoek in stellen, hoe de voeding was en of daarbij niet grote fouten ge maakt werden, of er een maagdarm-afwijking bestaat die de normale absorptie tegengaat en die dus eerst behandeld moet worden of er een toe stand van verhoogde stofwisse ling, van te sneile groei of van zwangerschap bestaat. Kan men niets van dat alles vinden, dan kan men er zeker van zijn, dat er óf een verborgen organische afwijking bestaat, óf dat er in de huiselijke omge ving of bij het werk van de pa tiënt ongunstige factoren zijn, die tot psychologische verschijn selen lelden, welke een hypo- vitaminose simuleren, welke in werkelijkheid niet bestaat. Dr. P. H. VAN DER HOOG. gr andmijn en in dit geval een magnetische mijn. Tijde s het ongeval stond de Degaussi g in stallatie, waarmee het sch'p i3 uitgerust, niet bij. De „Delft- dijk" kreeg geen gat maar liep echiade op aan de machinekamer en maakte water door lekkende nagels enz. Reeds meermalen ls van de zij de der Kon. Marine erop gewezen, dat het niet mogelijk is, dat een vaart lope d schip in aanraking lrcwnt met een drijvende mijn. De mijn wordt namelijk door de boeg_ golf opzij gezet en het schip loopt vrij. Er is dan ook uit de practijk geen enkel geval bekend, waarbij ts vastgesteld, dat het schip een drijvende mijn aanvoer. geweigerd had de opmerMng te rug te nemen, sloeg Götzendorf hem in het gezicht. Bodensteiner sloeg terug en bet. den mannen raakten in gevecht, totdat zij door de vice-kanselier Blücher gescheiden werden. Toen de bondsdag na het inci dent weer bijéei was, besliste de voorzitter, Dr. Koehler, dat GöL rendorf voor 20 zittingsdagen zal worden geschorst. Koehler legde Schumacher in dertijd dezelfde straf op, toen deze Adenauer „kanselier der Ge allieerde.."' ncemde. van het Rooms.Duitse rijk tot in de 15e eeuw, daarna behorend tot de Bourgondische landen, de Spaanse e.i de Oostenrijkse Neder landen. Vervolgens de Napoleon, tische periode waarin het een deel van Frankrijk was. Het Weense Caagrcs gaf Lu xemburg in 1815 als groot-hertog- dom aan Koning Willem i; doch als onderdeel va i do Duitse Bond Het was de Londenss conferentie, die Luxemburg in tweeën ver deeld, waarvan het ene thans nog de Belgische provincie Lu xemburg uitmaakt. Eindelijk in 1867 werd Luxem burg souverein verklaard en de vesting 'Luxemburg door de Prui- sen ontruimd. Door al deze wis selingen had me.i volgens spr. lange tijd als in een hel geleefd Hij belichtte vooral de figuur van Willem II als voor Luxemburg, de grote vorst van Oranje, o der wiens leiding de financiën van het groot-hertogdom sterk vooruit gingen en de industrie op de we reldmarkt wat ging betake en. Spr. eindigde zijn betoog met ie.hoop uit te spreken, dat de Beneiuxidee der drie lanuen, di met en zonder elkaar zo' i grote rol hebben gespeeld in de historii van West-iEuropa, opnieuw nau wer tot elkaar zal bren ;e,L. De heer Julius Wandel in Stuttgart, een oud-scheidsrech ter, heeft een nieuw soort doel- lat uitgevonden, waardoor, naar hij beweert, voorkomen zal wor den dat de bal, na de onderkant van de lat geraakt te hebben, terugspringt in het veld. Zowei de lat als de palen zijn De voorzitter van de Ameri kaanse verenigde mijnwerkers- bond, John Lewis, heeft een voorstel van de maatschappijen, bij deze nieuwe constructie niet om op 1 Februari opnieuw be- hoekig maar rond. De beide sprekingen aan te knopen over palen hebben van boven kogel vernieuwing van het arbeids- lagers, waarin de dwarslat contract der mijnwerkers, aan- draaien kan, wanneer de bal er vaard. tegen aan komt. De Franse nationale vergade ring heeft met 500 tegen twee stemmen bij zestig onthoudin gen een socialistische motie aanvaard, waarin de regering wordt verzocht te besluiten tot de toekenning van een premie van 3000 fr. in Januari aan alle Franse arbeiders, die minder dan 20.000 fr. per maand ver dienen en tot een verhoging met twintig procent van de gezins toelagen. Vóór de stemming had pre mier Bidault meegedeeld, dat de regering er niet tegen was, dat over de motie zou worden gestemd, maar dat zij geen ge volg kon geven aan het verzoek, daar de schatkist bij aan neming er van 26 milliard fr. zou moeten uitkeren, hetgeen de Franse economie niet kan dragen. Bidault gaf echter te kennen, dat de regering zou besluiten tot enige geldelijke hulp voor de minst betaalde ar beiders vóór 1 Februari. ZONDAG 29 JAN. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram,; 8.30 Protestantse vroegdienst; 6.30 Nw_s en waterstanden; 9.45 Gram.; 9.55 Hoogmis; 11 30 Gram.; 11.40 Pianovoordracht; 12.15 Apologie; 12 35 Gram.; 1140 Pianovoordracht; 12.15 Apologie; 12.35 Gram.; 12.40 Lunchconcert; 12.55 De Zoane- v/.-'zer; 1300 Nieuws en medede- li gen; 13.20 Lunchconcert; 13.45 Uit het boek der boeken; 14 00 Oratorium; 14.45 Boekbespreking; 16 15 Reportage; 16.30 Lef; 17.00 Gerei Kerkdienst; 18.30 Ned. Str.jd'krachten; 19 00 Kamerkoor; 10.15 Kent gij uw bijbel? 19.30 Nieuws; 19.45 Actualiteiten; 19.52 Boekbespreking; 20.05 De gewone man; 20.12 Gevarieerd program ma; 20 45 Avondgebed en liturgi schs kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 8 00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.30 Voor dis tuin; 8i45 Amusementsmuziek; 9.10 Sporti ieuws; 915 Verzoekpro gramma; 9.45 Causerie; 10.00 Voor de kinder:n; 10.30 Remon strantse kerkdienst; 12.00 Strijk kwartet, trio, tenor, viool ea pia no; 12.30 Voor de jeugd; 12.40 Pianospel; 1300 Nws. en mede delingen; 13 15 Gram.; 13.20 Zuid- Amerikaans orkest; 13.50 Even afreke en, heren; 14.00 Gram.; 14,,05 Boekbespreking; 14 30 Ra dio Philh. Orkest en soliste; 15.39 Filmpraatje; 15.46 Dansorkest; 16.10 Koorooacert; 16.30 Sport- re\«ue; 17.00 Causerie; 17 20 De- i clamatie; 17 30 Hoorspel; 17.50 Kinderk.; 1805 Reportage; 18.15 Nieuws en sportuitslagen; 18.30 Cabaret; 19.00 Radiolympus; 19 30 Lichte muziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Orkestconcert; 20 35 Actua- Het was een sprekende pape gaai, maar hij zei geen woord, zelfs niet, toen hij ergens op het Centraal Station een paar uur iang onder ander expresse-goed bedolven zat en enige spoorweg mensen over alle perrons luide „lorre-koppie krauw" riepen. Hij kostte 150 guiden en kwam helemaal uit Tilburg en hij moest naar Berlijn. Of dit hem niet bepaald sympathiek was, is niet bekend, maar het is een feit dat de anders zo spraakzame papegaai geen mond open deed. Pieter de papegaai is gekocht door de Amerikaanse omroep in Duitsland en de American Overseas Airlines om op te tre den in een programma „The march of dimes", destijds inge steld door wijlen president Roo sevelt ter bestrijding van de kinderverlamming. Gisteren is Pieter naar Frank fort en vandaar naar Berlijn vertrokken. De Amerikanen menen, dat het beestje zich straks voor de microfoon de 150 dubbel en dwars waard zal tonen, maar de Amsterdamse dierenarts, Dr. Gajentaan, is minder optimis tisch. Zoals elk beest, dat wordt geëxporteerd, moest Pieter on derzocht worden en Dr. Gajen taan was er heiemaal voor naar het A. O. A.-kantoor op het Leidseplein gekomen. Pieter voelde zich kiplekker en wan delde welgemutst op de hand van zijn onderzoeker rond, maar weigerde hardnekkig ook maar een kik te geven. Tot verbijste ring van de Amerikanen be weerde de dokter, dat Pieter minstens veertien dagen in Ber lijn zal moeten acclimatiseren, voor hij bereid zal zijn zijn woordenkennis ten toon te spreiden. En dan te bedenken, dat de Amerikanen hem nog wel Engels hadden willen leren De werkloosheid in BIg<ë Blijik' ns de statistieke! der werkloosheidsverzekering werden in de week van 15 tot 21 Januari in België per dag gemiddeld 214.930 volledig wert lozen en 766.516 g dcelteiijk werklozen ge controleerd, of resp. 1.198 en 11.944 meer dan in de vooraf gaande week. De stijging is toe te schrijven aan de ongunstige weers gesteldheid. liteiten; 20 50 Metropole Orkest; I 21.20 Cabaret; 21.45 Kamerorkest en soliste; 2-v30 Vioolspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.) :12,00 Liederen; 12.15 Lichte muziek; 13.0)0 Nws I 13,15 Graan. ;13 30 Voor de solda ten; 14.00 Gram 16.00 Repor tage; 16.45 Gram.; 17.00 Sympho- nie Orkest en solist; 1830 Gods die istig halfuurtje; 19.00 Nieuws; 15 30 Lichte muziek; 20.00 Ge varieerd programma; 21.45 Ac tualiteiten; 22.00 Nieuws; 2215 Instrumentaal ensemble; 23.00 Nieuwis; 23.05 Gram, MAANDAG 30 JANUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.45 Een woord voor de dag; 8 00 Nieuws en weerberichten; 8.10 Sportuitslagen; 8.20 Gewijde mu ziek; 8,45 G'iam.; 9.15 Voor de zieken; 9 30 Familiecompetitie; 10.05 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram..; 1120 Voordracht; 1140 Pianorecital; 12.10 Koor en piarjo; 12 30 Mededelingen; 12.33 Trio; 13 00 Nieuws; 1315 Mando- linomuziek; 13.45 Gram.; 14.00 Schoolradio; 14.35 Sopraan en harp; 15O0 Causerie over kamer planten; 15 25 Sopraan, alt, tenor, bas, cello en cembalo; 16.00 Bij bellezing; 16.45 Gram.; 17.00 Voor de kinderen; 1715 Koperkwartet; 17.45 Regeringsuitzcndi g; 18 00 Pianoduo; 18.20 Sport; 18.30 Ned Stijlkrachten; 1900 Nieuws; 19.15 Engelse les; 19 30 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20 00 Nieuws; 20.05 Gram 20.15 Marinieirsk. 20.45 Hoorspel; 21 45 Verzoekpro- gramima; 22.05 Intern, evangel, commentaar 2J15 Kamerkoor en Bach-ensemtie; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. (HILVERSUM H: 7.00 Nieuws; 7 15 Gram.; 8.00 Nieuws eu weer berichten; 3J.5 Radio ochtend blad; '8.40 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 9.30 Water standen; 9 35 Gram; 10.00 Mor- g.nwyding ;10.15 Populair conc.; 10.50 Gram.; 11.00 Voordracht; 11.15 Carillon en orgel; 12 00 Semi-klassieke muziek12 30 Me dedelingen; 12,33 In 't spionnetje; 12.38 Oowboyiiedjes; 13 00 Nws.; 13.15 Hongaarse muziek; 13.50 Gram.; I j 00 Causerie; 14.20 Viool en piano; 14.45 Voordracht en harspel; 15.00 Blaascnsemble; en Piano; 15.30 Gevarieerd pro gramma; 16 35 Voor die kinderen; 16.45 Muziek; 17.30 Voor de pad vinders; 17 45 Gram.; 18.00 Nws.; 18.15 Causerie; 1825 Gram.; 18.30 Radio filmkrant; 19.00 Voor de Kinderen; 19.05 Amiusementsmuz. 13 30 Muzikale causerie; 19.45 Regeringsuitzo- ding; 20 00 Nws.; 20.05 Radioscoop; 23.00 Nws.; 23.15 Reportage. BRUSSEL (VI): 1200 Gram..; 12.30 Weerberichten; 12.33 Voor dc landbouw; 12.40 Pianoduo; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Voor de vrouw; 17 00 Gram.; 17.05 Nws.; 17.15 Lachte muziek; 1800 Pianorecital; 18.26 Boekbespre king; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuw319.30 Gram; 19 60 Raddolfeuilleton; 20.00 Kamer orkest en soliste; 21 00 Actualitei ten; 21.15 Gram.; 2200 Nieuws; 2a 15 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 6