Debat over de Volksraadpleging in België INDIA TOT REPUBLIEK UITGEROEPEN DUITSLAND Spaak over bet antwoord van Koning Leopold PROGRAMMA van Prins Bernhard aan Ned. Antillen Paradijs voor zwendelaars Harten-Orie Strenge maatregelen tegen sabotage en spionnage Comité tot verlaging van onderhoudsplicht en verhaal Zaterdag 28 Januari 1950 No. 1333 VOETBAL LEERVAK OP SCHOOL. Communistische demonstratie de kop ingedrukt SANAPIRIN IN 1949: 90 K.L.M- VLUCHTEN PER DAG. van het bezoek LONEN EN TARIEVEN IN KAPPERSBEDRIJVEN. CHINEESPROTEST. BUITENZORG HEET VOORTAAN BOGOR. VERGADERING K.N.I.L- MILITAIREN. De Vrije Zeeuw West-Duitsland is op het ogenblik eert paradijs voor allerlei soorten zwendelaars. Hoewel het pubüek wordt gewaarschuwd, loopt men er telkens weer in. De zwarte handelaren verloren hun broodwinning sinds er voldoende aanvoer is van delicatessen, tabak, koffie en van al de waren waarin zij vroeger een monopolie had den. Nu hebben deze parasieten andere wegen ontdekt om zich te verrijken- dewaande edellieden.! Een prachtige zwendelzaak Gewaande eaemeaen. oniangs dQor de >>Neue Verscheidene dezer zwende- zeitung", een door de Amerika- laars opereren als graven, prin- nen uitgegeven blad, in Frank- sen en oaronnen. ue arcrneven f0rt onthuld. Een vroegere cir- handeld. De beslissing viel uit ten ongunste van appellant. De woon_ ruimtevordering kon dus door gang vinden. Op 11 Januari 1950 hield het voorlopige stichtingsbestuur van de schooltandartsendienst een be spreking met de tandartsen. De beide Aaltense tandartsen en de Eibergse tandarts verklaarden zich bereid in hun gemeenten de dienst te verzorgen. De Winterswijkse tandartsen verklaarden zich solidair met hun confraer, bij wie de woonruimte was gevorderd en stelden zich niet voor de dienst beschikbaar. Verscheid ne raadsleden gaven hun ontstemming te kennen over dit besluit en brachten o.a. naar voren, dat het Wel een grote des illusie voor de Winterwijkse be volking zou zijn als deze „van zo groot sociaal belang zijnde dienst niet zou kunnen werken". van ue Duitse aaei te Wisoerg- hoizen djj Aiteia in de britse zone ontmaskeren gemiaüeid loo van ueze pseudo-eaenieaen per week. Onaer deze ontmaskerde roof ridders bevond zich het hoofd van een stedeiijk politiecorps, twee vroegere oincieren, oie zich uitgaven voor een hertog en een prins en nog zo'n edei- man, me ais „prins Karl van hannover en brunswijk" be weerde een neef te zijn van de koning van Engeland. Anuere misaaaige elementen zagen er vooraeei in zich uit te geven als vroegere S.S. officie ren, die „wegens de vervolging aoor ue geauieerden moesten onderduiken". Een van ueze lieuen, uie er verscheidene aris- tocrauscne namen op na hield, siaagae er niet alleen in, geld los te krijgen van sympathise- renden, maar ook namen en aai essen van vrienden van zijn s.acntoifers in andere piaat- sen, van wie hij eveneens hulp en bijstand kon verwachten. Toen dit heerschap te Augs burg in Beieren onlangs tot zés jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, beroemde hij er zich op, oat hij 200.000 mark bijeen gebracht had. n.en echte ex-officier van de S.S. uit Dresden begaf zich naar het bijmand, nam een Joodse naam aan en werd een groot zakenman. Hij was zeifs lid van het bestuur der synagoge! Later rees er echter argwaan, maar hij wist nog tijdig een goed heenkomen te zoeken. De politie in Frankfort heeft in de laatste twaalf maanden niet minder dan honderd lieden ge arresteerd, die zich voor ge neeskundigen uitgaven en een medische practijk uitoefenden. Eén van deze elementen, die in werkelijkheid kantoorbediende was, bevond zich onder de 50 sollicitanten naar de betrek king van hoofd van het hospi taal in Baden-Baden. Hij werd benoemd en voerde honderden operaties uit, voordat de andere leaen van de medische staf arg waan kregen. Nu moet hij acht jaar in de gevangenis doorbren gen, omdat hij 235 patiënten schade aan hun gezondheid be rokkende. Goede jachtvelden voor huwelijks-zwendelaars. Huwelijks-zwendelaars be schouwen West-Duitsland als een uitermate gunstig jacht terrein, voornamelijk omdat hier zuik een groot vrouwen-over schot bestaat. De politie neemt aan, dat de helft der slacht offers geen aanklacht indienen uit vrees belachelijk te schijnen, hoewel zij door deze practijken toch haar geld en kostbaar heden verloren. Eén van deze zwendelaars, die thans in Hamburg een jaar gevangenisstraf ondergaat, knoopte vriendschapsbanden aan met weduwen tijdens de begrafenissen der overleden echtgenoten, waarbij hij ervan gewaagde, zelf kort tevoren ook zijn beminde levensgezellin ver- loren te hebben. Hij slaagde er in vijf gevallen in, sympathie te winnen en het tot een ver loving te brengen. De vijf ge dupeerde vrouwen brachten hem een 5000 mark op. Zogenaamde emigratie-agent schappen zamelden honderd duizenden marken in van Duit sers, die graag in het buiten land een nieuw leven wilden be ginnen. Buitenlandse consula ten en andere autoriteiten, die zich met dergelijke zaken bezig houden, alsmede reisbureaux, hebben herhaaldelijk tegen deze zogenaamde emigratie-centra- les gewaarschuwd. Die agentschappen adverteren gewoonlijk, dat er Duitse arbei ders worden gevraagd, bijv. bij een Zuid-Amerikaanse maat schappij. De gegadigden wordt dan verteld, dat alle emigratie formaliteiten door de betrokken firma zelf worden afgewikkeld en dat men kan volstaan met 20, 50 of misschien 100 mark te storten. Zodra deze gelden ge- ind zijn, verdwijnt het agent schap. Een kellner uit München maakte het zich nog gemakke lijker. Hij adverteerde eenvou dig: „Bureauwerk aangeboden. Slechts enkele uren werk per week. Goede verdienste. Se rieuze sollicitanten ontvangen inlichtingen na toezending van tvtfïïe" mark." Niet minder dan 27.000 mensen gaven daaraan gehoor. De kellner werd echter later gearresteerd en tot een half jaar veroordeeld. cusartist en een stern-imitator hadden verschillende rijke ex- nazi's (natuurlijk behoorlijk BLOEDDORSTIGE HERDERSHOND. Het zuid-westelijk deel van Tiel wordt de laatste tijd onvei lig gemaakt door een herders hond, die vele konijnen dood bijt. gezuiverd) voor een particuliere Dezer dagen behoorden ook een bijeenkomst uitgenodigd. Nadat zestal eenden tot zijn slachtoffer Het debat in de Belgische Kamer droeg gisteren een rus tiger karakter dan daags tevoren- Van Cauwelaert, die twee dagen ziek was, had zijn voorzittersplaats weer inge nomen. Spaak maakte tijdens de discussie bekend, dat hij zijn aangekondigde uiteenzetting later zal houden. Spaak las zijn antwoord voor op de brief, die de secretaris van de Koning, Pirenne, Woensdag namens de vorst aan Minister Eyskens heeft overhandigd. hij het gehoor geheimhouding had doen beloven, zette hij zijn „ondergronds radio-station", genaamd „herleving", aan. Vervolgens hield de stem-imi- tator een donderrede, geheel in de trant van wijlen Hitier. De „Führer" deelde hierin mede, dat hij „samen met zijn vrouw en zoon in het verborgen leefde, het grote uur afwachtende waarop Duitsland zou herleven". Aan het eind van de bijeen komst vond er een collecte piaats „voor het onderhoud van de Führer". Een bedrag van 70.000 mark was op deze wijze Dijeengebracht, vóórdat de Brit se militaire politie een eind aan het spel maakte. Op dit beest, dat reeds grote schade heeft toegebracht, wordt druk jacht gemaakt. TANDARTSEN WEIGEREN ME3DE TE WERKEN AAN SCHOOLTANDARTSEN DIENST. In de Donderdag te Winters wijk gehouden raadsvergadering hebben B. en W. inlichtingen ver strekt over de gang van zaken bij ae schooltandartsendienst. De op zet was, dat in Winterswijk de vijf plaatselijke tandartsen de dienst zoude.verzorgen. Deze opzet slaagde. De plaatselijke tandartsen verklaarden zich hier toe bereid tot bij een tandarts te Winterswijk woomruimte werd gevorderd. Het beroepschrift van deze tandarts tegen de woning- ruimtevordering werd door een een oommissie uit Ged. Staten be- Het ministerie van opvoeding in Oostenrijk heeft besloten, dat voetbal zal worden opgenomen in het programma van de lichame lijke opvoeding op de Oostenrijkse scholen. De leerlingen van de hoogste klassen zullen verplicht worden de wedstrijduren bij te wonen. GEVECHT MET BENDE VAN GIULLANO Kolonel Ugo Luce, hoofd van de speciale troepen, die tegen de Si- ciliaanse bandietenleider Giuliano zijn ingezet, beleefde een hachelijk ogenblik, toen zijn auto met een salvo van machinegeweren handgranaten werd bestookt. Kolonel Luca, die een patrouille zou inspecteren, welke rond de bergschuilplaats van de handiet opereert, sprong uit zijn auto en gaf zijn lijfwacht bevel de ban dietenstelling op een heuvel, die de weg beheerst, aan te vallen. Een ba diet, de 28-jarige Sal- vatore Pecorraro, werd gedood. Verrast door de kracht van de aanval, trokken de bandieten zich terug en lieten het lijk van Peco- raro achter. Op het hoofdkwartier van Luca meende men dat Peco_ raro een van zijn voornaamste handlangers is In alle steden van India heerst feestvreugde. Een gejuich uit tienduizenden kelen brak los, toen de presidente vlag langzaam om hoog ging op het dak van het regeringsgebouw te New Delhi. Voor hij officieel in functie trad, verbleef president Radjei dra Pra sad met zijn echtgenote een kwartier bij de -plaats, waar „de vader der natie'Mahatma Gan dhi, is gecremeerd. Zij legden bloemen neer en wan delden drie maal om de heilige plek met de handen in gebed ge vouwen. De officiële naam van deze eer ste republiek bim en het geme nebest is Bharat. Een 92 jaar cude band met de Britse kroon is verbroken. Gedurende een periode van niet langer dan 15 jaar zal Engels de officiële taal blijven. Zij wordt later door Hindoesta. ni vervangen. De nieuwe republiek telt onge veer 320 millioen inwoners en om vat 28 staten, alsmede de (eilan dengroepen) Andamanen en Nte coharen. De grondwet voorziet in 'n parlefnentair regeringssysteem, dat in essentie federaal van struc tuur is. Zolang er nog geen al gemene verkiezingen zijn gehou den, zal de constituërende verga dering als het parlement van de unie fungeren. Uit vele delen der wereld zijn gelukwensen ontva; gen, o.a. van de Britse Koning en van Presi dent Truman. Te Bombay hebben burgers en politie gisterenochtend een einde gemaakt aan een communistische „zwarte-vlag' demonstratie tegen de republiek1. De demonstranten bekogelden een groep feestgan- (Three of Hearts) Een vrolijKe gescmedenis. van Berta Ruck Vertaald door F. van Velsen gers.. De politie opende het vuur. Door burgers werden vijftig de monstra. ten gegrepen en aan de politie overgeleverd. Kort na tien uur plaatselijke tijd heeft de Indiase gouverneur- generaal, Radjagopalatsjari, de re- publiek India uitgeroepen. De plechtigheid had plaats in Durban Hall te New Delhi. Dr. Radjendra Prasad legde onmiddellijk de eed af als eerste president van de re publiek India. In dit schrijven wordt Spaak verweten in zijn artikelen in ,Le peuple" het Belgische opperbevel (met aan het hoofd de Koning) ervan te hebben beschuldldg de bruggen over de Yser niet te heb ben laten springen en de haven van Zeebrugge niet buiten ge bruik te hebben gesteld. Spaak betwistte, dat de critiek, die hij op het opperbevel heeft uitgeoefend, de eer van de Ko ning, van het leger en van het land zou hebben aangetast. „Hot is absoluut noodzaklijk", aldus Spaak „dat de Koning, die in 1940 zowel op politiek als militair ge bied heeft willen handielen zonder zijn ministers te raadplegen, zich de geoefende critiek aantrekt". In dit verband merkte hij nog op: „De tijd van de absolute mo narchie kan niet weerkeren". De eerste spreker was Moyer- soen (CVP), die betoogde, dat het door de Koning in 1940 genomen besluit in België te blijven, door vrijwel alle Belgen werd goed gekeurd. Moyersoen wees op de procla matie der Londense regering in September 1944 waarin o.a. wordt vermaard„Het staatshoofd zal de uitoefening van zijn constitu tionele preragotieven hervatten en de monarchie blijft wat zij gedu rende een eeuw is geweest: een essentieel element van de eenheid der Belgische natie". De christelijke volkspartij aldus Moyersoen, blijft aan deze ver klaring trouw. Spinoy (Soc.), die vervolgens het woord voerde, stelde in het licht, dat er geen enkel verschil van opinie bestaat tussen Vlaam se en Waalse socialisten. „De Vlaamse socialisten zijn niet tegen de monarchie" zo zeide hij. Volgens spreker heeft het voorstel tot het houden van die volksraad pleging een sociaal-politieke ach tergrond en bedreigt het de een. „eid van België. De Koning moet iiet symbool z(jn van de ee-heid .j het land, doch de volksraad- pl ging zal deze in gevaar bren gen. Vlaanderen zal nimmer zijn wil kunnen opleggen aan Wallo nië, Koning Leopold als vorst te aanvaarden, en de moeilijkheden jullen eerst ontstaan, wanneer de volksraadpleging is gehouden. Spincy wees hierna op de my the, die in het Vlaamse land rond ie Koning hangt eu zei, dat in de atmosfeer, die vyordt geschapen, nog slecht3 een absoluut vorst past. De Koning is in de ogen van de CVP almachtig en men probeert do beschuldigingen, die tegen hem worden ingebracht, nauwelijks te weerleggen. Spr eindigde met er op te wijzen,, dat de Vlaamse socialisten een terugkeer naar het verleden nimmer zullen accepte ren. De liberale minister van weder opbouw verklaarde voor zichzelf te spreken. Minister Rey verwon derde zich over de hartstocht, die tijdens het debat tot uiting komt. Hij verweet de socialisten twijfel te hebben laten bestaan omtrent hun houding met betrekking tot de volskraadipleging. Thans zijn zij categorisch tegen een volksraadpleging, maar in Augustus 1948 zei Spaak de raad pleging te willen accepteren, op voorwaarde dat de Koning twe derde van het totaal aantal uit gebrachte stemmen op zich zou verenigen. Volgens Rey is er nog wel plaats voor een vorst in België, doch deze moet zich aan de grondwet houden en dient te be grijpen, dat het tijdperk van het koningschap hij de gratie Gods voorbij is. Minister Rey sprak in dit ver band over de verachting, die de Koning voor het parlement koes terde Dit was duidelijk tot uit drukking gekomen, zo zeide hij tijdens het bezoek dat Koningin Wilhelmina vóór de oorlog aan België bracht en waarhij de vorst het niet noodzakelijk achtte de leden van het parlement aan de Koningin voor te stellen. Rey verklaarde voorstander te zijn van een volksraadpleging, doch niet om dezelfde redenen als de Katholieken. Hij verwacht n.l„ dat deze raadpleging het bewijs zal leve ren, dat de Koning de uitoefening van zijn prerogatieven niet zal kunnen hervatten. De Minister bepleitte een telling per gewest en verzocht de CVP te aanvaarden, dat de Koning de eenvoudige meerderheid moet be halen in elk der taalgebieden van het land en 65 procent ven het to tale aantal stemmen In het gehele land op zich moet verenigen om terug te kunnen keren. Met betrekking tot het Waalse probleem gelooft spreker niet, dat de Koning nog over het nodige ge zag zal beschikken om dit pro bleem op te lossers Aan het slot van zijn betoog riep Minister Rey het Belgische volk op, uitspraak te do^n door middel van de volks raadpleging en zich om een vijfde (nieuwe) Koning der Belgen te scharen. Zijn toespraak werd ont haald op een langdurig applaus van de socialistische en liberale banken. Donderdagmiddag heeft Spaak met betrekking tot de brief, die de secretaris van Koning Leopold aan eerste Minister Eyskei s heeft overhandigd, een verklaring afge legd, waarin hij o.a. zcgi.: „Ik betwist ten stelligste, dat critiek op de commandant van het Belgische leger een aantas ting van de eer van het leger en va- de eer van het land zou kun nen vormen, zoals de Koning be weert. Deze opvatting om in een enkele persoon zowel hec een ais het andere te 'belichamen, is er een van een ander tijdperk en het spijt mij, dat ik deze niet kan on derschrijven". „Wat de technische kwestie be treft, stel ik vast, dat neg steeds geen an-woord is gegeven op mijn belangrijke vraag: waarom heeft de Koning, toen hij op 26 Mei 1940 generaal Blanchard heeft ontvan gen, niet van deze gelegenheid gebruik gemaakt om met hem de maatregelen te bespreken, welke genomen moesten worden met het oog op de capitu'.a.ie, waartoe in feite was besloten en die 24 uur later een feit zou worden". Ook oud-premier Kamiel Huys- raans had tevoren een verklaring i de Kamer van volksvertegen woordigers afgelegd, waarin hij 'a Middags om half vijf parade ren de landmacht, politie en be man. Ing van de „Van Speyck". De jeugd-organisaties defi.eien daarna. 's Avonds neemt de Prins een kijkje op het voliksbal op de markt. Een lunch voor genodigden vindt Zondag de 12e plaats. Die middag rijdt de Prins weer door de tsad en woont een padvinders demonstratie lil de Palmantuin bij. 's Avonds zal hij ten paleize rokelfilms van het land zien, door lr. Hermans opgenomen. Maandagmorgen de 13de de monstreer.. ue landi.:acht in het kampement Gemenelandsweg. Des middags té 16.00 uur zijn aa- de beurt de cacaopiniere, de bos bouwkundige en mijnbouwkundige dienst, het landbouwproefstation. '3 Avonds om half acht af scheidsreceptie, waarop mensen worden genodigd die normaal niet in contact met de Prins kwamen. Dinsdag is de Prins nog hier om te rusten of -og wat rond te kij ken. Hij vertrekt dan naar Zuid- Amerika en zal op de terugreis nog een dag in Suriname door brengen. (Advertentie) TABLETTEN keren een opkomende kou of griep. Koker 75 en 40 ct. Gedurende het jaar 1949 wer den door K.L.M.-vliegtuigen 32.971 commerciële vluchten uit- met betrekking tot de brief van gevoerd. In Indonesië werd het de secretaris des Konings ver- j meest gevlogen, n.l. klaarde noch in Vlaanderen noch In Wallonië ooit gesproken te hebben over de vernieling van de sluis van Zeebrugge, zoals in het betreffende schrijven wordt be weerd. De heer Huysmans sprak de verwachting uit, dat de secre taris des Konings deze fout zou herstellen. 11.544 vluchten, in Europa 9590, in West-Indië 6900 en in Neder land 2481 vluchten. Op de N. Atlantische dienst werden 931 viuchten .gemaakt, reso naar New York, Montreal en Cura sao. Gemiddeld werden per dag meer dan 90 vluchten door de K. L. M. uitgevoerd. De Oost-Duitse regering heeft Donderdagavond medegedeeld, dat er door verschillende maatregelen strenger zal worden opgetreden tegen sabotage, brandstichting en spionnage in de Oost-Duitse Republiek. 106) (Nadruk verboden) „Een betere opleiding en in lichtingen aan de veiligheids organen van de staat moeten deze in staat stellen de toegenomen activiteit van saboteurs, brand stichters en spionnen met succes te bestrijden", aldus de medede ling. De regering zal tevens aan alle ministers der provincies opdracht de directeuren van de genationa liseerde industrieën er van op de hoogte te stellen, dat zij verant woordelijk zullen worden gesteld voor de veiligheid van hun fabrie-1 ken. „De gevallen van georganiseer- I de brandstichting in de Duitse democratische republiek zijn zo zeer toegenomen, dat de bevoegde veiligheidsorganen veel besteden dan tot nog toe". „Wij doen een berr.jp op alle functionarissen der staten hun waakzaamheid tegenover de vij anden van onze democratische orde, die op het punt staan al hun krachten op het saboteren van onze vredesindustrie te con centreren, te verhogen", zo besluit de mededeling. VOETBAL. Alle wedstrijden afgelast- ~n°en3..t^ Zaterdag 4 Febr. komt Z.K.H. Prins Ber, hard in de middag te rond half vijf op Zanderij aan. In het K.L.M.-gebouw te Zan derij zal een koele dronk gebruikt worden, waarna naar Paramaribo wordt gereden. Aan de stadsgrens zal een po- l.tiegroep de eerbewijzen bren gen. In het gouverneurspalelj maakit de Prins na aankomst ken nis met de leden van hoge colle- giën, z.a. college van alg. bestuur, hof van justitie enz. Te 7.00 uur begeeft Z.K.H. zich te voet naar de staten, waar hij een boodschap zal voorlezen. Te 8.00 uur zullen er enkele gasten, voorzitters vai, vollegiën, aan een oficieel diner ten paleize aanzit ten. Zondagmorgen 5 Febr. maakt Prins Bernhard te 10 uur een tochtje stroomopwaarts met de „Oranje" tot 13.00 uur. 's Mid dags van 16.0017.00 uur maakt hij een rondrit door Paramairbo. Van 17.0018.00 uur zal hij het concert van de militaire kapel op het plein volgen. Om 19.00 uur woont hij de dienst in de Her vormde Kerk bij. Maandagmorgen 6 Febr. vindt er een huldiging plaats door marktvrouwen. Daarna vertrekt de Prins naar de districten Sara- maoca en Coronie. Onderweg zal hij o.a. het bedrijf Von Freyburg bezoeken. In Coronie zal hij cle oliebereiding bezichtigen. In de namidag gaat Z.K.H. bij de Coppename Punt aan boord van de „Van Speyck", waarmee van Niak'erie gereisd wordt; aan komst de volgende ochtend, ver trek vandaar des avonds 19.00 uur naar ParamaJbo. (Deze ver trekuren moeten zich regelen naar het getij). Woensdagmorgen 8 Febr. wordt de Bruyzeel fabriek bezocht. Na de lunch staan het St. Vincentius ziekenhuis, landsgrond Boniface, de s achting Arya Dewaker en E thesda op het program. Des avonds ontvangt Z.K.H. enkele gens om half acht de markt be zocht. Gehoopt wordt, dat er geen samenscholing plaats vind.. zodat de Prins de markt te haar gewo- .1.0 doen kan zien. Daarna zijn Billiton en Para- nam aan de beurt. Op de terug weg wordt Domburg aangedaan. 's Middags wordt een bezoek gebracht aan de cantine van de Geme- elandsweg en de officiers club. M.erzorg ziet de Prins Zater dagmorgen de 11e, evenals de nieuwe onderneming, Ue gevange nis te Nw. Amsterdam, Marlen, burg, de citrustuonen van Vveder- zorg. Per „Oranje" keert de Prins .erug. Met ingang van 20 Januari 1950 is de loon-toeslag van 5 met een minimum van 2,per week toegekend aan personen van 23 jaar en ouder, werkzaam in het kappersbedrijf, zo deelt de Nederlandse kapperspa troonsbond mede. Een toeslag van 1,per week is toegekend aan tweede bedienden in het tweede jaar, die de leeftijd van 22 jaar heb ben bereikt. Deze toeslag is voor het gehele kappersbedrijf van kracht geworden. De Nederlandse kappersbond heeft hierbij na oveneg met de Nederlandse R. K. kappers patroonsorganisaties en met in stemming van de algemene ledenvergadering besloten de tarieven voor de navolgende prijsklassen vast te stellen: prijsklasse 2: 55 cent, prijsklasse 3: 65 cent; prijsklasse 4: 80 ct; prijsklasse 5: tenminste 1. Alle voor Zaterdag 28 en Zon dag 29 Januari door de K.N.V.B. vastgestelde wedstrijden zijn afgelast. Het programma wordt meer verschoven naar Zaterdag 4 en 1 aandacht daaraan zullen moeten zondag 5 Februari „Natuurlijk", stemde Billy toe. Maar het meisje dat zo veilig tegen hem aan leunde zei: „ik heb er echter nog eens over nage dacht. Weet je niet, ventlief, dat zij jou liefhad?" „Dat geloof ik niet", protesteer de Billy en bloosde onbehaag'lijk. Nora vervolgde op zachte toon: „Lorne beminde je. En zij geloof de, dat je haar, al was het dan ook slechts een ogenblikje, ook Heb je dat „Bedoel je of ilk haar alles heb uitg-legd, wat op die balavond gebeurd is en wat kapitein Hun- bemind moest hebben. Ik ik zou haar niet graag dat gelukki ge ogenblik willen ontnemen, bes te jongen." Er volgden enige ogenblikken van stilte. Billy Somers mompel de zoiets vain enfin, ik geloof, dat een vrouw het best kan oorde len, over hetgeen een andere vrouw zou wensen; ik ben een boon als ik het weetDan te had bedreven? „Ja dat bedoel ik, geschreven?" „Neen', zei Nora zacht. „Billy, ik heb er goed over nagedacht, of ik dat doen zou of niet. Eerst was ik van mei ing, dat zij het be hoorde te weten dat jij eenvou dig niet wist, dat je haar ten hu welijk had gevraagd." schraapte hij zijn keel en zei op za clijke toon: „Dus zij zal het nooit hor n. In orde. Hoeveel mensen kennen de eige. lijke toe dracht van de ellendige geschie denis?" Nora telde op haar vingertjes en begon bij datgene, waaraan de Smaragd van Billy prijkte. ,,Die twee Hunters, jij, ik, papa en ma ma, mevrouw Hallett (en Jim, veronderstel ik) dus niet veel maar acht. Heb je het ook aan Lily Gansenhurst verteld? En ben je het niet van plan?" ,,Neen", zei Billy met een knip oogje. „Dat popje geniet er van dat zij tegenover haar verloofde zo onheus handelde en hem de bons gaf ten behoeve van de man die zij liefhad, 't Zou jammer zijn haar dat genoegen te ontnemen. Anders is er toch niemand die be- Donderdag 9 Febr. wordt be steed aan een reis heen en terug naar Kbel, Ganzee, Lombe en teapasikriki. Vrijdag de 10de wordt 's mor- hoeft te weten wat er gebeurd is hé?' „Neen." „En van nu af moeten wijzelf dit- hele geschiedenis vergeten, behalve ons gedeelte, Nora „O; moeten wij dat? Nu, ik ge loof niet, dat ik ooit zal kunnen vergeten, hoe ellendig ik door jou geweest ben." „Ellendig door mij?" antwoord de het luitenantje in zeer natuur lijke verrassing. „En toen jij je aanstelde als een barbaar, toen je me negeerde en me als een hond van je afschopte „Nu, dat bedoel ik juist", ver klaarde Nora. ,,Ik weet niet hoe ik in staat zal zij aan )e te her stellen, wat ik je heb aangedaan." Hij lachte. Ilij was juist begon, nen, niet met haar te begrijpen, want waar liefde heerst is begrij- Een aantal Amsterdammers, die door de gemeente worden aangeslagen voor bijdragen ter ondersteuning van in gemeen telijke-, provinciale- en rijks verzorgingshuizen of inrichtin gen opgenomen familieleden, hebben een comité opgericht, dat er naar streeft „de finan ciële lasten der onderhouds plichtigen op korte termijn te verlichten". Dit comité, waarvan de heer J. J. Bierman voorzitter is, heeft op een persconferentie uiteen gezet, dat het een herziening van de berekening der bijdragen in het onderhoud of de verple ging van familieleden nood zakelijk acht, waardoor deze bijdragen meer in overeenstem- I ming worden gebracht met de tegenwoordige kosten van levensonderhoud. De verpleeg de familieleden zullen van een dergelijke verlaging niet de dupe worden, aangezien de ver zorgingshuizen in stand gehou den worden door gemeenten, provincies of het rijk. Het comité stelt voor de thans bestaande normen zodanig te wijzigen, dat de bijdrage niet wordt berekend naar het belast bare inkomen, doch naar het in komen na aftrek der belasting en zonder bijtelling van de kin derbijslag. Volgens het comité wordt aan de thans bestaande normen in vrijwel alle steden streng de hand gehouden. In kleinere plaatsen is men soms soepeler. Het comité zal een onderzoek instellen naar de wijze van ver- haaltoepassing in andere ge meenten van ons land, teneinde na te gaan, in hoeverre het vor men van een landelijk comité- mogelijk is". De Minister van Buitenlandse Zaken van de regering .te Pe king heeft bij de regering van Thailand „krachtig geprotes teerd tegen de slechte behan deling en het doden van Chi nese onderdanen door de rege ring van Thailand." De officiële naam voor Bui tenzorg'is voortaan Bogor, al dus deelde de Minister van Voorlichting, A. Mononutu, deze week op een persconferentie te Djakarta mede. pen iets overbodigs, doch zich met cigenaTdifjheidjes ver trouwd te maken, even als haar vader zich vertrouwd gemaakt had met de dikwijls onbenullige onredelijke en toch zo onweer- staa. baar lieve eigenaardigheid jes van haar Ierse moeder. „Probeer maar, mij te vergeven", fluisterde hij, terwijl hij zich voor over hoog. „p.egin maar direct. Als wij een akelige tijd achter de rug hebb n, nu is het er zoveel te heerlijker om. Is het niet zo?" T(?en hij haar donker kopje naar zich toe trok, lag er een glimlach van volkomen vertrou wen en geluik op haar gelaat en in de blik tot haar jo gen weer spiegelde zich al haar liefde voor hem, die nu voor altijd de hare was. I EINDE. Vrijdag werd te Makassar een vergadering gehouden van K. N. I. L.-militairen, welke door ongeveer 800 personen werd bij gewoond. Er is een motie aangenomen, waarin werd besloten: accoord te gaan met vrijwil lige dienstneming bij de A. P. R. I. S.; indien de leiding in handen zal zijn van officieren van het K.N.I.L.; indien de troepen, die mo menteel in Makassar zijn, daar gelaten worden met hun peng- hulus en legerpredikanten en indien zij gedurende mins tens een jaar niet vermengd zul len worden met leden van de T. N. I.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 5