De gebeurtenissen in Indonesië Directeuren N.V. Amsterdamse Droogdokmaatschappij Prins Bernhard bezoekt Aruba Geen Nederl. slachtoffers Met één Fokker en één Luchtlijn Onderhoud met de Gouverneur van Nieuw-Guinea VOOR RAAD VAN CASSATIE Frankering bij AbonnementTemeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent WOENSDAG r>5 JANUARI 1950. 6e Jaargang No. 1330. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 et; iedere regel meer 12 cent Advertentieprijs: per mm 10 et.; minimum per advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer Buren van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur De actie van Westerling ZON- EN MAANSTANDEN HOOGWATER. DONDERDAG 26 JANUARI. GEEN VERANTWOORDING VOOR DESERTEURS REACTIE REGERING VAN PASUNDAN Hoe de K. L. M. in West-lndiê begon n.m. BU de incidenten in Bandung zijn onder de Nederlandse mili tairen geen slachtoffers gevallen. De Indonesische regering heeft Dinsdagochtend vroeg een verklaring uitgegeven, waarin wordt bevestigd, dat de troepen van Westerling Bandoeng hebben verlaten. Er worden geen redenen voor deze taktiek van Westerling opgegeven. 800 NEDERLANDERS HET LEGER VAN WESTERLING IN In de verklaring woTdt verder gezegd, dat zich onder de troepen van Westerling 3O0 Nederlanders bevonden, die kort geleden uit hun troepenafdelingen waren ge deserteerd. De Indonesische Rege ring had de Nederlandse Regering er herhaaldelijk op gewezen, dat de mogelijkheid van desertie naar Westerling bestond voor de in en om Bandoeng gelegerde Neder landse troepen. De Nederlanders hadden de verzekering gegeven, dat zulks niet zou geschieden. Daarop waren verschillende een heden van de T.N.I. voor het vol brengen van een taak naar elders gezonden. „Westerlings gewa pende benden, gesteund door Ne derlandse deserteurs hebben van deze gelegenheid gebruik ge maakt om Bandoeng binnen te rukken", aldus de verklaring. Er waren reeds operaties tegen de troepen van Westerling begon nen, welke voortgezet werden, ULTIMATUM VAN DE HO GE COMMISSARIS De Indonesische functionnaris- sen, die uit Djakarta te Singapore zyn aangekomen, hebben ver klaard, dat de Hoge Commissaris Dr. Hirschfeld, een ultimatum aan de „rebellen en deserteurs" in Westerlings leger in bet gebied van iBandoeng heeft gericht. In het ultimatum wordt gezegd, dat de Nederlandse troepen, in samenwerking met de T.N.I. krachtig zouden optreden, indien deze rebellen en deserteurs niet onmiddellijk naar hun eenheden terug zouden keren. John Coast, adviseur voor bui tenlandse aangelegenheden van de regering der R.I.S heeft ver klaard, dat tot het stellen van bo vengenoemd ultimatum besloten is na een onderhoud tussen Moh. Hatta en Dr. Hirschfeld in Dja karta. Maandagmorgen verga derde het Republikeinse kabinet om de laatste ontwikkelingen te bespreken. John Coast zeide verder, dat de versie der Indonesische regering over de bezetting van Bandoeng als volgt was: Zondagavond trokken de Indo nesische troepen uit de stad om in het omliggende gebied een zuive ringsactie tegen de Darul-Islam te beginnen. 25 tot 30 Duizend Nederlandse troepen bleven achter voor het handhaven van rust en orde. Volgens betrouwbare bron nen, aldusCoast, waren de troe pen in de kazernes gebleven. GEEN NIEUWS VAN BAN DOENG In een uit Djakarta opgevan gen Nederlandse radio-uitzending wordt gezegd, dat te Djakarta niets nieuws vernomen is omtrent de verdere gebeurtenissen rond Bandoeng. De uitzending vormde een waar schuwing aan de Nederlanders in het leger van Westerling, dat de Nederlandse regering „niet altijd een houding van toegevend heid kan aannemen, indien de Nederlanders niet de zijde van de orde kiezen". De stafchef van d? TNJ. kolonel Simatupang, heeft verklaard, dat 80 leden van de TJJI gedood of gewond werden WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot -avond. Koud en zonnig. Droog weer met slechts hier en daar wat bewolking en meest matige Oostelijke wind. In de ochtend matige en hier en daar strenge, midden op de dag lich te tot matige vorst. Zon- Jan. Opk. Ond. 26 8.30 17.16 27 8.29 17.18 28 8.28 17.19 Maan- Opk. Ond. 11.11 11.26 11.47 1.43 2.57 4.12 bij de gevechten rond Bandoeng. De toestand In Bembang, ten Noorden van Bandoeng, was nog steeds verward. Wat te Bandoeng was gebeurd was in feite, „een muiterij op grote schaal" onder de daar gestationeerde Nederlandse troepen. NEDERLANDSE BEVEL HEBBER WERD GE WAARSCHUWD De Indonesische autoriteiten hadden de Nederlandse bevelheb ber, generaal Engles, Zondag ge waarschuwd, voor de mogelijkheid van het uitbreken daarvan. De opstandelingen, aldus Simatupang, passeerden Nederlandse posities, toen zij de stad binnentrokken. Generaal-majoor Engles heeft Dinsdagochtend een verklaring afgelegd, waarin hg zegt, dat hg en zijn staf bemiddelend zijn op. getreden, waardoor de actie van de A.P.R.A. werd stopgezet, ter wgl de leiders van de groepen werden bewogen de stad te verla ten. Engles verklaarde geen en kele verantwoording te kunnen en willen dragen voor eventuële de serteurs van het K.N I.I, die zich bij de A.P.R.A. aangesloten had den, evenmin als de T.N.I. ver antwoording kan nemen voor de T NX.deserteurs, die zich in de gelederen van de A.P-R.A. bevin den. De speciale correspondent van Aneta meldde voorts, dat de re gering van Pasundan Dinsdag ochtend bij monde van vice.pre- mier Suradiredja een verklaring reeft afgelegd, waarin het ge beurde ten sterkste werd afge keurd en waarin zij haar spijt hierover betuigt. Suradiredja ver ving premier Tjokroaminoto, die zich naar Djakarta, had begeven. De regering van Pasundan heeft een telegram aan de minister van Defensie der Republiek Indonesia Serikat gezonden, met het verzoek zich persoonlijk van de feiten op de hoogte te willen stellen. In het parlement van Pasundan, waarin bovengenoemde verklaring werd afgelegd werden vervolgens de gevallenen herdacht, die ten gevolge van het optreden van de A.P.R.A. sneuvelden. Daarna ging men over tot de algemene ■beschouwingen op de regerings verklaring van vorige week AANTAL SLACHTOFFERS NOG NIET BEKEND Het Indonesische Rode Kruis kon aan Aneta nog geen medede lingen doen over het aantal doden en gewonden. IN BANDOENG ALLES WEER NORMAAL Van Nederlandse militaire zijde te Bandoeng werd aan Aneta me degedeeld, dat de eenheden van de A PR.A. Maandagmiddag om 4 uur de stad ordelijk in Westelijke richting verlieten. Met ingang van Maandagmiddag waren ook alle Nederlandse militairen gecon signeerd. Te Djakarta verklaarde een woordvoerder van de regering aan Aneta, dat Bandoeng zijn normaal aanzien herkregen had en dat de kantoren, ook de particuliere bu reaux geopend waren. VERKLARING INZAKE ARRESTATIES lotussen deelde de woordvoerder van de militaire Gouverneur van Djakarta Raya mede, dat Maan dagavond arrestaties zijn verricht van verscheidene personen van wie men over gegevens beschikt dat zij 'direct of indirect betrokken zgr. Bijna 6C0 (000 passagiers, 5-800 ton vracht en 656 ton post heeft de K Lj.M. in de 15 jaar, dat zij op de eilanden in de holte tussen beide Amerika's haar luchtvaartbedrijf uitoefent, vervoerd. Het be gon op 19 Januari met de opening van de 125 km lange luchtlijn van Curlagao naar Aruba door de Fokker F-XV1II ,,Snip", die nauwelijks een maand tevoren de beroemd geworden vlucht over de Atlantische Oceaan van Nederland naar YVesti-Indtë had gemaakt. Breskens Terneuzen Wemeldinge Walsoorden v.m. 6.d4 7.29 8 09 8.19 7.25 8.— R .19 8.50 Toen de „Snip" op dit lijntje begon te vliegen, beheerste de witte West-Indische schoener met zijti I7de eeuwse voorsteven nog het gehele interinsulaire en inter nationale verkeer tussen de exo tische eilanden van de Caraibi- sche Zee en de Midden-Amerikaan se staten. Het vliegtuig bracht daar een hele ommekeer in het verkeerswezen teweeg. Over de afstand Curagao-Aruca deed zo'n schoener op zijn minst zeven uur en van Curagao naar Maraca.bo zelfs een heel etmaal. Geen wonder, dat na de eerste aarzeling, welke nieuwigheden nu eenmaal altijd veroorzaken, het vliegtuig al heel gauw populair werd. Want die lange reizen werden nu door het vliegtuig tot eni'.iele te verwaarlozen uren be kort. In 1935 was er vrijwel al leen nog maar luchtverkeer tus sen Curagao en Aruba en van de 2700 personen, die er in dat jaar tussen de beide olie-eilanden reisden, kozen 2654 het vliegtuig. Het West-Indisch bedrijf van de K.L.M groeide gestadig en in het laatste jaar voor de oorlog, 193®, was de lengte van het lucht net toegenomen tot 1325 km, ter wijl er in dat jaar ruim 14.500 passagiers werden vervoerd, 'loen de tweede wereldoorlog uitbrak, bracht deze ook in het luchtver voer in West-Indië enige achter uitga., g tew.eg, maar dit w.is n et van ingrijpende betekenis. Wat erger was, nu moest het jon ge bedrijf volkomen op zichzelf staan, aangezien de gehele orga nisatie van de K.L.M. in Neder land door de oorlog was uiteen gevallen. Doch ook dit onoverko melijk schij. end nadeel is later een voordeel gebleken, omdat het aan zichzelf overgelaten jonge K.L.M.-bedrijf zich door de moei lijkheden heen moest slaan. De omstandigheden bleken gunstig, hoewel men met personeeltekort en materieelschaarste de gehele oorlog door te kampen had. In 1944 was de lengte van het lucht net tot bijna 10.000 km uitge breid, terwijl er in dat jaar 34.000 passagiers, 180 ton vracht en 34 ton post werden vervoeijfU O.a. werd in de oorlogsjaren de ver binding door de lucht Curagao en Miami op Florida tot stand ge bracht. Direct na de oorlog, toen alle belemmeringen uit de weg waren geruimd, ging het nog sneller. De gehele luchtvloot werd gemoder niseerd, terwijl ook personeel uit Nederland kon worden aange voerd. In 1945 vlogen 40.000 pas sagiers per K.L.M.; in de daarop volgende jaren siteeg dit aantal geleidelgk tot 50.000, 67.000 en 119.000, terwijl in 1949 ongeveer 140.000 passagiers in West-Indië van de K.L.M.-diensten gebruik maakten. De toename van het vracht- en postvervoer hield hier mede ongeveer gelgke tred. Thans is het West-Indische luchtnet van de K.L.M. ruim 14.000 km lang. Negentien steden worden er regelmatig dcor de „Vliegende Hollandersaange daan, o.a. Miami, Caracas, Ha vanna, San José, Panama City, Maracaïbo, enz. De luchtvloot be staat uit zes DC—3 en vier DG 4 machines. Ook heeft de K.L.M. in de afgelope.i jaren grote delen van Suriname en Venezuela uit de lucht gefotografeerd. Daarnaast worden er veel chartervluchten uitgevoerd, speciaal voor levens middelen, terwgl ook voortdurend arbeiders door de lucht naar hun arbeidsterrein worden vervoerd. Verme.denswaard La nog, dat de K.L.M. gedurende zes achtereen volgende jaren door de I.. ter American Safety Council werd onderscheiden met het veilig heidscertificaat. Ook het jaar 1949 is in dat opzicht zeer voor spoedig geweest, zodat binnen kort voor de zevende maal deze onderscheiding aan de K.L.M. zal worden uitgereikt. De functie van de luchtvaart in West-Indië is van geheel andere aard dan in Europa. Zij heeft zich in de laatste jaren tot een onmis bare factor gemaakt, die niet meer is weg te denken uit het verkeer tussen de ver uit; en lig gende eilanden in de Caraïbische Zee. De lujhtvaart is er zo popu lair, dat men er regelmatig hole families per vliegtuig een uitstap je ziet maken, terwijl ook sport clubs en groepen verkenners re gelmatig door de lucht andere eilanden bezoeken. Zelf3 gaan veie Venezolaanse huismoeders per K.L.M. winkelen op Curacuo. bij de jongste gebeurtenissen te Bandoeng. Deze arrestaties zijn bedoeld als preventieve maatregel, terwgl de onderzoekingen thans nog gaande zijn. Van andere zij de werd vernomen, dat zich onder de gearresteerden o.a. de heer J. H. Ritman, voormalig hoofd van de Voorlichtingsdienst en thans adviseur van het Ministerie van Voorlichting bevond. BEKENDMAKING COM MANDANT TE BANDUNG Nader meldt Aneta's speciale correspondent, dat de basiscom mandant te Bandung, overste Sentot Iskandardlnata een be kendmaking uitgaf, luidend: Maandag viel een grote bende onruststokers, bestaande uit de. serteurs, komende uit de richting BatudjadjarTjimahi, plotseling militaire posten in de stad Ban dung aan. Door de bende werd o-rn. het hoofdkwartierbezet. Na een ogenblik verwarring, ontstaan door de verscheidenheid van groe. pen en de aanwezigheid van leden van het Nederlandse leger, kon de T N.I. zich consolideren op een plaats in de stad. MASSAMOORD KON WOB DEN VOORKOMEN Tussen 13 en 14 uur werd de T.N.I. door generaal Engles ver zocht het schieten' te staken, op dat hij zijn eigen leger kon con signeren, aldus de bekendmaking. Oim 16 uur werd de T.N.jl. bevel gegeven de posten wederom te be zetten Om 17 uur trok de bende zichi terug. Om 1'8 uur was de stad' weer geheel rustig en stond z'j onder het militair bestuur, waardoor massamoord werd voor komen. Thans wordt een onderzoek in gesteld naar de omvang van het aantal slachtoffers en men is bezig met de identificatie. Op het volk wordt een beroep gedaan rustig te blijven en zijn dagelijkse bezigheden normaal voort te zetten. De handhaving van rust en orde is weer veilig in handen van het leger en politie, tot zover de bekendmaking van overste Sentot Iskandardinata, die op vragen van de zijde van de pers nog verklaarde, dat als lo gisch gevolg van de actie van Maandag tegen de A.P.R A. zal worden opgetreden. Voorts kan gemeld worden, dat, voorzover tot heden kan worden I nagegaan, Maandag bij de gebeur tenissen 'n Chinees jongetje werd j gedood en een Chinese vrouw en i een betjakvoerder werden gewond. Te Tjimahi zouden 2 burgers ge wond zijn. 270 DESERTEURS Een woordvoerder van het Ne derlandse leger verklaarde, dat 270 deserteurs van wie 127 be hoorden tot de Nederlandse strijd krachten te Bandung en de overi gen tot de onder Nederlands commando staande pro-federale strijdkrachten Pasundan, gisteren naar Djakarta zijn gevlogen. NEDERLANDSE TROEPEN BEHEERSEN BANDOENG De Nederlandse troepen beheer sen Bandung. Men meent, dat de strijdkrachten van Westerling zich in de bergen ten Noordwesten van de stad bevinden. Ongeveer 50 gedeserteerde Ne derlandse militairen zijn vrijwillig naar hun onderdelen teruggekeerd na het terugtrekken van Wester ling, terwijl 100 Indonesische mi. litairen, die enige weken geleden overliepen naar Westerling in Pasundan zijn teruggekeerd. (Zie verder Pag. 2, le kolom) De directeuren van de Amsterdamse Droogdokmaatschappij, de 70-jarige P. R. F. en de 61-jarige A. M. V. waren in beroep geko men vegen een vonnis van het Amsterdamse Bijzondere Gerednts- hol, waarfbij zij ieder tot een jaa gevangenisstraf waarvan 8 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, alsmede een geld boete van 15-000 gulden werden veroordeeld. Het gerechtshof hatj hen schuldig bevonden ,aan het feit, dat zij tussen Mei 1940 en October 1944 werkzaamheden hadden laten verrichten voor rekening en ten behoeve van de Duitse militaire en burgerlijke organen en ondernemingen. Zo stond In de tenlastelegging tegen F., dat deze zou hebben me degewerkt aan aankopen van Ne derlandse schepen en motorsloep bootjes voor de Duitsers, aan herstellingen van Duitse marine schepen, het maken van fundaties voor het opstellen van scheeps geschut enz. Mr. D. Giltay Veth, die ten aan zien van de strafmaat van F. reii pleidooi hield, schilderde z'n cliënt al3 een voortreffelijk techni cus, ruw en bruut in de mond, doch met een warm hart. Zeke: heeft F. zekere beperktheden, die hem als leider van het bedrijf in oorlogstijd minder geschikt maak ten. Hij is uit de laagste rangen opgeklommen en heeft In zijn op treden altijd iets van een Amster damse volksjongen behouden Mr. Giltay Veth bestreed de opvatting, dat de A. D. M. van het begin af Duitse opdrachten met gretigheid zou hebben aangepakt. Als tegen spraak voerde hij het voorbeeld aan van het voor oorlogsdoelein den ombouwen van een aantal Scheveningse loggers, waartoe de werf opdracht kreeg. Deze is aanvankelijk niet aan vaard, Na overleg met de eige naren en met werknemers is na lang aarzelen dit werk aange pakt in het belang van bedrijf en arbeiders. De verdediger voerde diverse voorbeelden aan van metaalbe drijven, die tijdens de bezetting voor de Duitsers werkten, zolang het niet om schietwapens ging. De A D. M. heeft geen Duits werk gezocht. Men heeft Nederlandse opdrachten uitgevoerd met mate riaal, dat in Duitse handen was geraakt. ïd 22 gevallen van sabotage is F. bij de Sicherheitsdienst ter ver antwoording geroepen. Dank zij zijn optreden, aldus Mr. Giltay, is aan niemand ooit een haar ge krenkt. Hij heeft nooit iemand de schuld gegeven, doch steeds zelf alle moeilijkheden met de Duitsers opgelost. In September 1944, na het be kend worden van instructies van de Nederlandse regering en van plannen der Duitsers tot vernie tiging van de Amsterdamse ha vens met behoud van de droogdok- maatschappij, besloot men het be drijf te sluiten en onder te dui ken. Verschillende dokken liet men zinken Directie en staf verdwe nen. Eerst werd 14 dagen loon uitgekeerd met de toezegging, dat voldoende geld liquide was om door te betalen. Mr. Giltay Veth bestreed ten stelligste, dat F. in Sept. 1944 op dracht zou, hebben gegeven de Duitse correspondentie en teke ningen te vernietigen. Slechts 2 mappen zgn verdwenen, hetgeen de verdediger evenmin duidelijk bleek als voor de president. Men zou, aldus Mr. Veth, de grote werkgevers in 1940 als lafaards en deserteurs tegenover hun ar beiders beschouwd hebben De meesten zijn gebleven, ondanks' het feit, dat hier de consequentie van werk voor de vijand verbon den was. Men heelt, steeds de Nederlandse belangen voor ogen g had, ook al moest men noodge dwongen werk voor de Duitsers verrichten. Mr. Gilthay, die vermindering van straf, speciaal wat betreft het onvoorwaardelijke gedeelte van de opgelegde gevangenisstraf, bepleitte, zeide tenslotte, dat alle Amsterdamse havenbedrijven na diepgaand onderzoek onvoorwaar delijk buiten vervolging werden gesteld. De president twijfelde aan de juistheid van sommige buitenver- volgingstellingen. De verdediger was van mening, dat in de andere oedrijven nre_ cles hetzelfde is geschied als bij de A. D. M. en dat, zo er straf moest worden opgelegd, deze dan toch veel lichter zou mosten zijn Na een pauze kreeg Mr. H. G. wat er van te maken was voor be- drijf en arbeiders. Directeur V. zorgde voor de lo nen en voor clandestien voedsel voor de arbeiders. Voor dit laatste zijn tonnen besteed. De heer V. dekte sabotage en gaf bij diefstal len van Duits materiaal de order niet aan de poort te foui-leren. In de hongerwinter kwam hij als on derduiker op een gammele dames- flets van Loosdrecht naar Am sterdam om de belangen der ar beiders te behartigen. Is dit een houding voor een col laborateur? zo vroeg Mr. Stibbe. Hij concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, daar men deze directeur (Versluijs), die de initia tiefnemer van de Nederl. walvis vaart Is, 5 jaar na de bevrijding, niet meer in de gevangenis kan opsluiten. De procureur-fiscaal zeide Ie zijn conclusie, dat beide óirectsu, ren schuldig moeten worden ge acht aan het aankopen van sche pen voor de Duitsers om het „fahren gegeb Engeland" moge lijk te maken. ■Hierdoor is medegewerkt aan de oorlogvoering en verhoging van het oorlogspotentieel. Beide di recteuren stonden goed aange schreven bij hun Duitse meesters. Hoewel deze directeuren geen lid waren van een mantelorgani satie of van de N.S.B., kregen zij op hun verzoek gedaan, dat zij hun radio mochten behouden en vrijgesteld werden van het betalen van zoengelden. De procureur-fiscaal achtte de te Amsterdam opgelegde straf on- Stibbe als verdediger van direc. juist, hoofdzakelijk omdat hij be. teur A. M. V. het woord. Hij zeide, dat hij zijn betoog in hoofdzaak op dezelfde gronden, overwegingen en feiten zou base ren als zgn voorganger. In 1940 stond men voor de keus om weg te lopen of om te maken, twgfelde of de requiranten de boeten kunnen betalen Hij con cludeerde tot 1 jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf tegen bel de verdachten. Uitspraak op 13 Februari. OPTIMISTISCHE VOORUITZICHTEN. „Mijn eerste taak in Nieuw-Guinea, dat voor een groot deel nog onbekend en onbetreden gebied is, zal zijn een amb telijk apparaat op te bouwen en de bestuursvoering te inten- siferen. Een geregeld bestuur over het gehele land is een eerste vereiste voor de verdere ontwikkeling, ook op econo misch terrein, aldus verklaarde Gouverneur Van Waarden burg, die Maandag 30 Januari naar Hollandia vertrekt. zullen Na van Woensdag tot en met Zondag te Curagao te hebben vertoefd heeft Prins Bernhard Maanda»g zgn eerste bezoek aan een van de andere eilanden ge bracht. Ruim kwart over acht in de ochtend vertrok de Prins met Gouverneur Peters en zijn gezel schap van het vliegveld Hato. De directeur van het West-Indisch bedrijf der K.L.M., Dr. IJsselstein, voegde zich bg het gezelschap. Alvorens m te stappen liet de Prins de bemanning van 't vlieg tuig, met als gezagvoerder Van Oorschot aan zich voorstellen. Daar de Regerings-Dakcta nog Boy Ecuryplein ln Oranjestad, waar kortgeleden een gedenk teken voor de in het Nederlandse ondergrondse verzet gevallen Arubaa, se student Boy Ecury is opgericht. Om de gevallen strijder te eren legde Prins Bernhard een krans bri het monument, waarna hjj de cuders en andere familieleden de hand drukte. Voor de Julianaschool in Oran jestad werd vervolgens Z.K.H. een aubade gebracht door alle leerlingen van de Mulo-school. Na afloop gaf de Prins de schoolkin deren een vrije dag. Tijdens een rondrit door de stad bezichtigde niet beschikbaar was, werd ge- de Prins het San Pcdro-hospitaal bruiik gemaakt van de DG4 „ParamariboNa het vertrek begaf de Prin3 zich naar de stuur hut. Bij aankomst op het Arubaanse vliegveld Dakota, een half uur later, werd de Pri. s, na de ere wacht te hebben geïnspecteerd, door de gezaghebber de heer W. A. Hessling en een grote commis sie van ontvangst begroet. Bij de landing loste de „Van Speyk" 35 saluutschoten. Padvinders vorm den een erehaag. Onmiddellijk na de verwelko ming reed de Pril s onder grote publieke belangstelling naar het 1 en de nieuwe zeer moderne Pro testantse kerk, die nog niet in ge bruik genomen is, terwijl het carillon vaderlandse liederen speelde. Een bezoek aan het bedrijf van de „Arend" Petroleum Maat schappij, een dochteronderneming van de Shell, was het volgende punt op het programma- Tot besluit van de ochtend werd het nieuwe stationsgebouw „Da kota dat nog niet in gebruik ge- romen is, bezichtigd. Het Prinselijk gezelschap en genodigden gebruikten vervolgens de lunch in de Pasanggrahan. Op de vraag of er van de zijde van het particulier initiatief be langstelling voor Nieuw-Guinea wordt getoond, antwoordde hij be vestigend. „De belangstelling is zeer g-oot, doch uiteraard werkt het „Dubio-jaar", waarin over oe status van dit gebied zal worden beslist, remmend op een daadwer kelijke realisering van deze be langstelling. De heer Van Waardenburg ver klaarde, dat zijn eerste werk zaamheden liggen in de uitvoering van de bewindsregeling Nieuw Guinea. „Het crediet, dat mij door de regering is verstrekt, stelt mij in staat, de overheidsdiensten een eerste inrichting te geven", zei de Gouverneur. Sr zullen om te beginnen vier diensten komen: in de eerste plaats binnenlandse zaken waaronder justitie en politie zul len ressorteren aan het hoofd waarvan resident Van Seckhoud zal komen te staan. In de twee de plaats financiën, ten derde volksgezondheid, culturele en so ciale zaken, en tenslotte een dienst waaronder economische zaken en In de namiddag werd een be zoek gebracht aan het kerkje van Noord, waar de Prins door de Pastoor rondgeleid werd en grote belangstelling voor het interieur toonde, onder meer voor de preek stoel, die afkomstig is uit de kerk van de Heilige Antonius aan de Oude Scheveningse weg te Den 'Haag. Deze preekstoel werd in 1925 naar Noord gezonden. Van o uur tot half acht werd in Passanggraham een receptie gehouden, die, evenals die op Curagao, druk bezocht was De Prins verbleef met zijn ge volg enige tijd aan een baal, waar gerust en gezwommen werd. Om 8 uur werd de terugreis aanvaard. Ook thans nam de Prins weer in de stuurhut plaats en nam zeif het stuur ln handen. Op Hato werd de Prins door dezelfde commissie begroet, die hem ontvangen had. verkeer en waterstaat worden ondergebracht. De Gouverneur wees er op, dat Nieuw-Guinea een groot gebied is, waarvan nog weinig bekend is. Veel zal derhalve afhangen van de bevindingen van hem en zgn medewerkers. „Het ligt in de bedoeling" zo vervolgde de Gouverneur „om aantsonds over te gaan tot de vorming van adviesraden, opdat de bevolking kan worden gehoord en uiting kan geven aan haar ver langens. Via deze adviesraden kan de bevolking gereed gemaakt worden voor verkiezingen van de Nieuw-Guinearaad". Op de vraag o fhij contact zou opnemen met zijn Australische collega's aan de andere zijde van de grens, verklaarde de heer Van Waarden burg gaarne bereid te zijn ikeni-is te nemen van de erva ringen der Australiërs in de Oos telijke helft van het eiland, die verder zijn dan wij en er ook veel meer voor over hebben gehad dan Nederland." Men is op Nieuw-Guinea bezig met het bouwen van een zender, die mogclgk eh.d Februari gereed zal zgn en waarmede radiogra fisch contact tussen Nederland en Nieuw-Guinea kan worden onder houden. Op de vraag of hij contact zou punt der Nederlandse regering is ten aanzien van kolonisatie, ant woordde de heer Van Waarden burg, dat men daar zeer welwil lend tegenover staat, doch dat „wilde kolonisatie" zeer beslist zal worden tegengegaan. Onder zocht wordt, welke mogelijkheden er voor kolonisatie aanwezig zijn, o.a. voor Nederlanders en dan in het bijzonder voor Nederlandse boerenfamilies, voor wie mcgelijtle in het bergland geschikte gebie den kunnen worden gevonden. Dieven stalen uit een auto te MUnchen 4 koffers vol schoe nen. Later werd de buit onbeheerd aangetroffen. Do gestolen schoe nen waren namelijk allemaal oud.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1