Westerling is Bandung binnengevallen DE REGERING OVER DE 5% De bom is gebarsten! PRINS BERNHARD OP CURA9AO De oproeping van dienstplichtigen K™chtigzKrampvrij Verklaring Mevr. Tsjiang Kai Sjek Spaak uit Amerika vertrokken I.AXEER-AKKERTJES De commandant van het „.eger van de Ratu Adii"^ de ^voormalige kapitein van het K.N.I.L., Westerling is Maandagmorgen vroeg Bandung binnengetrokken. NEDERLANDERS TEGEN NEDERLANDERS Verklaring van Jessup Mr. Dr. Van Rhljn beantwoordt vragen ZON- EN MAANSTANDEN Zon- Jan. Opk. Ond. 25 26 27 8.32 8.30 8.29 17.14 17.16 17.18 HOOGWATER. Chinese communisten Indo-China binnengerukt Aanslag op Spaanse ambassade te Rome verijdeld ,j_"" - werken tegen verstopping Verjaardag Groothertogin Charlotta President Aurlol, neemt 600 flessen Bordeaux wijn mee naar Engeland Watersnood in de V. S. Frankering bij Aounnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent ZEEUW Verschijnt dagelijks DINSDAG 24 JANUARI 1950. 6e Jaargang No. 1329. Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; Iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Af en, toe verbrak een geweer schot of het geratel van een ma chinegeweer de stilte in de nog lege straten. Niets wees op enig verzet van de troepen der Indonesische repu bliek. Enige uren vóór de aanval ver klaarde Westerling, dat hij van plan was de Tentara Nasional In donesia, de geregelde strijdkrach ten van de republiek, in West- Java en Batavia op te rollen, het kabinet te arresteren en een nieu we regering te laten vormen. De troepen van Westerling heb ben reeds Tjimahi en het hoofd kwartier van de TM te Ban dung bezet. Een woordvoerder van het In donesische leger te Djakarta heeft verklaard, dat Bandung is aan gevallen door „meer dan 600 man ongeregelde troepen, die de stad uit het Westen en Noorden bin nenvielen". Het Indonesische kabinet was te Djakarta in vergadering bijeen, toen de inval begon. Drs. Hatta, de eerste-minister, onderbrak de vergadering voor overleg met de Nederlands Hoge Commissaris. Daarna gaf hij een verklaring uit, waarin gezegd wordt dat hg en de Hoge Commissaris beslo ten hadden, ,dat „gezamenlijk zou worden opgetreden". Dit zou betekenen, dat de Ne derlandse leger.autoriteiten zul len pogen de Nederlandse deser teurs in bedwang te houden, die in het leger van Westerling die nen Het Nederlandse leger heeft nog een divisie-hoefdkwartier te Ban dung, maar alle Nederlandse strijdkrachten zijn daar, evenals elders In iDdonesië, in kazernes geconsigneerd. Westerlings troepen hebben ook net hoofdbureau van politie te Bandung bezet. Het normale con tact met Djakarta werd verbro ken, toen een der telefooncentra les In handen der aanvallers viel: Van de zgde van de Nederland se troepen te Bandung is ver klaard, dat de strijdkrachten in de kazernes zullen blijven in afwach ting van instructies. Nederlandse burgers zouden aan het hoofd van enkele pelotons van Westerling staan. De aanvallen de'troepen waren ia groene uni formen gekleed, gedeeltelijk ge motoriseerd en hadden de beschik. Van de zijde vau et basiscom mando van Bandung heeft luite- nanc-ikolonel Sentot Iskandardi- naita van de T.N.I. bekend ge maakt, dat de avondklok ver vroegd is en thans duurt van 13 tot 6 uur. Tevens werd een offi ciële mededeling van de volgende inhoud uitgegeven: 1. Op Zondag zes uur in de avond vingen onverantwoordelijke troepen een actie aan en vielen de politie- en T.N.I.-posten in het gebied van Tjililin ten zuiden van Bandung aan. 2. Om acht uur Maandagoch tend hebben bovengenoemde groe pen het politiekantoor van Tji mahi bezet. 3. Eenheden van de T.N.I. uit Bandu. g en omgeving hebben maatregelen getroffen. De ge vechten zijn nog steeds gaande. 4. Het volk blijve kalm en vertrouwe op de machtsapparaten van de regering. Deze mededelingen werden om 11 uur te Bandung uitgegeven. Op dat moment was de toestai d tc Bandung betrekkelijk rustig, al valt omtrent de werkelijke situa tie niets te zeggen. In de omge ving van het Preangerhotel aan de Grote Positweg bad omstreeks 10 uur nog een kort vuurgevecht plaats. Uit twee richtingen, n.l. uit de richting Tjimahi en de richting Lembai.g, resp. 14 km ten westen en 12 km ten noorden van Ban dung, ruikten „deserteurs'' onder bevel van kapitein Westerling op naar Bandung. De oprukkende troepen maakten gebruik van trucks. Volgens op het Ministerie van Defensie van de R.I.S. ontvangen inlichtingen werd de actie Maan dagochtend tussen 5 en 6 uur in gezet. Men kon daar geen nadere uitleg geven van hetgeen werd bedoeld met het woord „deser teurs". OFFICIEEL COMMUNIQUÉ RLS. De Indonesische premier, Drs Hatta, en de Nederlandse Hoge Commissaris, Ur. Hirschfeld, zijn «vc/e.mgekom, dat gecoördi neerd gehand, id zal worden in verband met de gebeurtenissen te Bandung, aldus het officiële com muniqué van de regering der R.I.S., dat luidt: Er zijn berichten ontvangen, dat zich gewapende benden in de om geving van Bandung en in Ban dung bevinden. Van deze benden maken gedeserteerde militairen van de onder Nederlands beveel staande landstrijdkrachten deel uit. De Minister-President der R.I.S en de "Hoge Commissaris van het Koninkrijk der Nederlan den hebben de situatie besproken en zijn overeengekomen, dat in deze aangelegenheid gecoördineerd zal worden gehandeld. TOESTAND RUSTIG Het hoofd van de politie te Bui tenzorg heeft verklaard, dat, in tegenstelling met uit Bandung ge melde geruchten, de toestand in Buitenzorg, Tjiar^djur en Sukabu- mi volkomen rustig is. Volgens tot dusver bekende gegevens zou in het betrokken gebied de in vloed van de A.PA.A. zeer groot zijn (De A.P.R-A. is het leger van Westerling) POLITIETROEPEN VAN T-N.I. BEWAKEN VLIEG- VEUD ANDIR Meer dan 250 man politietroe- pen van de mobiele brigade zijn in vliegtuigen naar Bandung ver trokken voor bewaking van het vliegveld Andir, dat tot dusverre nog niet door de Apra is bezet. Dit vliegveld ligt halverwege TjimahiBandung Deze troepen' zijn speciaal be stemd voor de bewaking van het vliegveld en zullen niet Bandung binnentrekken. De burgervlieg tuigen van de Garuda Indonesian Airways zijn uit Bandung in Dja karta aangekomen, doch het ver voer van burgers per vliegtuig van Djakarta naar Bandung is voorlopig stopgezet. De T.N.I. te Bandung is op he vel van luitenant kolonel Sento' Iskandardinata teruggetrokken in het Noordelglt stadsdeel ten Noor den van de spoorweg, die de stad in 2 helften deelt. Deze spoor lijn was tijdens de Britse bezet ing de scheidslijn tussen het door de Engelsen bezette en het Repu blikeinse bezette deel. (Zie verder Pag. 2, le kolom.) Philip Jessup, de reizende am bassadeur der V. S. heeft op een vergadering met gesloten deu- ern aan het comité van het Philippijnse congres doen weten, dat de Verenigde Staten zich verbonden hebben, de Philippij- nen hulp te verlenen als dit land zou worden aangevallen. Mevrouw Tsjiang Kai-Sjek, die onlangs van een verblijf van 3 maanden in de Verenigde Staten naar Formosa is terug gekeerd, heeft te Taipen ver klaard, dat de Chinese nationa listen over voldoende soldaten beschikken om zonder hulp van Amerikaanse troepen de com munisten te bevechten. De re gering heeft slechts militaire uitrusting, vliegtuigen en brand stof nodig. Wij zouden blij zijn met een groep Amerikaanse militaire adviseurs, technisch personeel en met iemand uit Amerika, die China en de zaak, waarvoor het vecht, begrijpt, zo zeide zij. Mr. Dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het Ministerie van Sociale Zaken heeft voor de radio tal van vragen beantwoord over de loonsverhoging. Spr. zeide een grote stroom van brieven te hebben ontvangen, die hom voor grote moeilijkheden plaatseni Om ze alle voor de microfoon te beantwoorden, zou een uur zend tijd nog niet voldoende zijn. Er zijn enkele briefschrijvers, aldu3 spr., die mij willen verlei den, het vraagstuk van een rechtvaardige verdeling van het nationale inkomen te behandelen. Er zijn er, die van de gelegenheid handig gebruik maken om mij te vragen, waarom Ministers en Ka merleden zoveel meer verdienen dan... ja... dan wie eigenlijk? Maar in deze vergelijking schuilt juist een belangrijke factor, want wij zullen het er toch wel over eens zijn, dat Ministers en Ka merleden belangrijk, leidingge vend werk doen en dat zij verge leken kunnen worden met topfi guren in handel en Industrie. Welnu, deze topfiguren in handel en industrie verdienen veel meer dan een minister en velen van hen zouden er' or bedanken om zich voor een dergelijk salaris dag en nacht in te spannen en over laden te worden met werk en zorgen. En dat voor een salaris, waarvan nog een gedeelte voor representatie moet worden uitge geven. Neen, werkelijk, Ministers en Kamerleden verdienen niet te Het programma van Prins Bemhard was Zaterdag weer overvol. Des morgens bracht de Prins, vergezeld van de Gouverneur, een bezoek aan de Marineb-sjs Parera en het militaire kamp Suffisant. Bij aankomst op de basis werd hij in het uniform van vice- admiraal gekleed, .begroet door de Marinecommandant van de An tillen, kapitein ter zee M. Merens, waarna de officieren aan de Prins werden voorgesteld en in carré aangetreden manschappen !ï?rjL°.y€r j^°1(^^d®ja^t0matische I hem werden geïnspecteerd. Vervolgens werd een rondwandeling over de terreinen gemaakt, waarbij de magazijnen, kwartieren enz. werden bezichtigd De Prins sprak even met de leden van het langs de weg opgestelde burgerpersoneel. Aan boord van de gepavoiseerde „Van Speyckf', die de Prins eveneens bezocht, stonden de officieren en manschappen aange treden. Bij het vertrek juichte de bemanning wapens. Zg vertelden, dat kort na het begin van de aanval de In donesische strijdkrachten, die de dorpen in de buurt van Bandung bezet hielden, naar de heuvels waren uitgeweken. VERKLARING VAN MIN. GÖTZEN OVER DE ACTIE VAN WESTERLING Minister Götzen, de minister zon der portefeuille, die tevens op treedt als waarnemend minister van Unie-zaken en Overzeese Rijksdelen, heeft medegedeeld, dat nog geen bevestiging van de Hoge Commissaris binnen is betreffen de de actie van Westerling. Met grote bezorgheid heeft de Minister van deze berichten ken nis genomen. „Ik moet", zo zeide hij, „een dergelijke actie ten sterkste ver oordelen,, arndat ik voorzie, dat de consequenties daarvan niet anders dan funest voor Indonesië kunnen zijn". WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Koud. Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. In de ochtend meest matige vorst. Midden op de dag lichte vorst tot temperatuur om het vries punt. Maan- Opk. Ond. 11.— 11.11 11.26 1.43 2.57 WOENSDAG 25 JANUARI. Breskens Terneuzen Wemeldinge Walsoorden v.m. 6.11 6.46 7.26 7.36 n.m. 6.40 7.15 7.55 8.05 Bij aankomst in het kamp Suffi sant werd de Prins, begroet door de commandant van de Land macht der Nederlandse Antillen, luitenant-kolonel I. E. Leezer. De Prins inspecteerde de in open carré aangetreden troepen, die on der commando stonden van de troepencommandant van Curasao, majoor Rompen. Tevens waren 2 secties van de marine opge steld Nadat de ban geopend was, las majoor Geertsema, adjudant van de Prins 't volgende Konink- jive Besluit voor, waarbij aan de Landmacht van de Nederlandse Antillen een vaandel wordt gege ven1: „Wij Juliana, bg de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prin ses van Oranje Nassau enz. enz., op de voordracht van onze Mi nister van Overzeese Gebiedsdelen van 2 December 1949, 6 e afdeling nr. 3, hebben goedgevonden en ver staan: le. De Landmacht in de Neder landse Antillen zal een vaandel voeren; 2e. Het onder le genoemde vaandel zal gelgk zijn aan het mo del der vaandels van de Infanterie van het leger in Indonesië, behou dens dat het opschrift zal luiden: i.andmacht Nederlandse Antillen. Onze Minister van Overzeese Gebiedsdelen is belast met de uit voering van dit besluit". De Prins reikte vervolgens na mens de Koningin het vaandel uit door dit over te dragen aan lui tenant-kolonel Leezer in het mid den van het veld. In een korte toespraak zei de Prins, dat de Landmacht der Nederlandse An tillen weliswaar niet groot in ge tal is, maar door haar gedrag, houding en plichtsbetrachting heeft getoond, dat de troepen het vaandel waardig zijn. Dc Prins verklaarde, dat men goede erva ringen heeft van het personeel dat van hier afkomstig is. Als vor. beeld noemde hij wijlen George Maduro, die als officier van de cavalerie in 1940 de militaire Wil lemsorde ontving. De Prins hoop te, dat het vaandel voorspoed, kracht en vertrouwen zou mogen geven In tijden van vrede en ook van oorlog. Nadat het vaandel aan overste Leezer was overge dragen, trad de vaandelwacht aan en werd de vaandelmars geblazen. I districtsmeester, J. M. S. van Bps, In zijn antwoord-rede wees Leezer zich bij het gezelschap. De gehele zodat de ven lang een strijdster was voor die waarheden, die in het Neder landse geestesleven altijd op de eerste plaats hebben gestaan, na melijk vrijheid en gerechtigheid. Dit „geroepen zijn"' gold echter niet alleen voor de groten. „Wij worden elke dag geroepen In één opzichht zijn wij allen gelijk. Wg worden aangesproken door God". Ds. Pijpers bad aan het einde van de dienst om de zeg'en voor de Koningin en alle leden van het Iluis van Oranje. Men zong het „Wilt heden nu treden" uit de liederenbundel van de Nederlandse Protestantenbond en „O Heer die daar des Hemels tenten spreidt". Tot slot zong men staande het zesde vers van het Wilhelmus. De Prins zat in de Gouverneursbank naast de Gouverneur. AUTOTOCHT VAN PRINS BERNHARD Na de kerkdienst maakte Prins Bernhard met de Gouverneur, me vrouw Peters, schout-bij-nacht Willinge, en verder gevojg een autotocht door het derde district. Bij de grens daarvan veegde de er op, dat de Bandmacht der Ne derlandse Antillen binnenkort 3 jaar oud is. Hij bood dan ook met grote vreugde en gezonde trots mede namens allen, die deel uit maken van deze in wezen nog jeugdige Nederlandse Antillen, aan Koningin Juliana de oprechte dank aan, dat zij dit kleinood van de allergrootste betekenis wilde schenken. PRINS BERNHARD WOONT KERKDIENST BIJ Prins Bernhard heeft Zondag te Willemstad de kerkdienst in de uit 1769 daterende fortkerk der Ver. Prot. Gemeente van Curagao bijgewoond. Ds. C. C. Pijpers preekte naar aanleiding van de tekstwoorden van Johannes 11, vers 28 „De Meester is daar en Hij roept U'\ Vele figuren uit de geschiedenis aldus Ds. Pijpers, dankten hun grootheid aan het feit, dat zij zich geroepen wisten. Voorheelden uit het oude tes tament waren Jesaja, Mozes, Je- remia en uit de jongere geschie denis Willem de Zwgger cn Hcn- riëtte Roland Holst, die haa le. dag scheen de zon, Prins volop gelegenheid had te filmen. Herhaaldelijk liet hij stoppen om uit de wagen opna men te maken. In de voormiddag stapte men uit bfj Barber en de Westpunt, waar kinderen met vlaggen en Oranjestrikken opgesteld stonden en een zanghulde brachten In Barber werd een demonstra tie gegeven met typisch Cura, gaose muziekinstrumenten, het kai-orgel en de wiri. De lunch werd op het landhuis Knip van de heer R. R. Muskus gebruikt. In de open lucht wer den hier jonge geiten en varkens geroosterd. Het „Koenoekoe". orkestje speelde het Wilhelmus en Curagaose wgsjes. Op de terugweg werd bij Soto en Willibrordus wederom een zanghulde door een aantal kinde reu gebracht. Bij de bewoonde gedeelten langs de weg bg de huisjes van inheemse bevolking werd met Oranje gevlagd. Hedenavond zal de Prins depu taties van verenigingen ontvangen en morgen brengt hg zijn eerste bezoek aan Aruba. veel. Hun werk is de beloning aubbel en dwars waard! Men zou met evenveel recht kunnen vragen, waarom een ge schoolde arbeider meer verdient dan een geoefende en een geoefen de meer dan een ongeschoolde. Op het onderwerp „rechtvaar dige verdeling van het nationaal iniaomen" ga ik niet in, omdat het niet aan de orde is. De 5 ■%- loonsverhoging is gegeven ter compensatie van de prijsstijging en niet ter correctie van de ver houding tussen de inkomens. DE GEPENSIONNEERDEN. Wat injj in de brieven liet meest heeft getroffen, dat zijn de moeilijkheden van die groepen die geen 5 hebben gekregen- Een belangrijke groep daarvan vormen de gepensioimeerden 1. De gepensionneerden, die een overheidspensioen genieten. 2 De gepensionneerden, die een ondememir.gspensdoen ontvangen. 3. De gepensionneerden, die leven van een lijfrente. Het vraagstuk van de over- heidspensdoenen ligt in een geheel ander vlak dan de lonen. Pensioe nen zijn geen lonen meer. Niette min gaat de regering na, wat voor de gepensionneerden, die het na de devaluatie moeilijk heb ben, kan worden gedaan. Met de tweede groep is het las tiger. Deze mensen krijgen een uitkering uit een bedrijfspensioen fonds of van een onderneming. De regering heeft over deze uit kering geen zeggenschap. Hier ziet men, hoe pijnlijk de gevolgen van een devaluatie voor velen zijn. Het is niet voor niets, dat de re gering slechts in de uiterste nood tot devaluatie is overgegaan en alles in het werk stelt om een nieuwe devaluatie te voorkomen. Gelukkig kan door de noodwet- Drees, waar nodig, hulp worden geboden. Misschien ook zijn de vroegere werkgevers bereid de pensioenen aan. te vullen. De derde groep is het moeilijk ste te helpen. Hier kan in nood gevallen door kerkelijke, particu liere en overhclds-instanties de helpende hand worden geboden. Er is geen enkele rechtsgrond om een particulier pensioentje van overheidswege te suppleren. Ge val voor geva! moet worden be keken, of er reden is krachtens de sociale bijstandsregeling hulp te bieden. KLEINE ZELFSTANDIGEN. Een aantal brieven komt uit de kring der kleine zelfstandigen. Dat deze groep het moeilijk heeft, wisten wij. De minister heeft reeds toegezegd, dat zij vanaf het derde kind een kinderbijslag krij gen. die door de slaat wordt be taald. Helaas heeft een deel van de zelfstandige z.g. randbedrijfjes geen levensvatbaarheid. Zij zijn niet door kinderbijslag of hoe ook te helpen. Hier baat slechts één middel: sanering, gezondmaking van 't bedrijf. De overheid werkt daaraan mede door aan nieuwe bedrijfjes eisen van vakbekwaam heid en financiële draagkracht te stellen. DE BRANDSTOF-GULDEN. Tal van vragen, houden zich bezig met de terugbetaling van de z.g. brand3tofgulden. Ik geef toe, dat de getroffen regeling niet ideaal is, maar een andere metho de van vergoeding zou veel admi nistratieve rompslomp hebben meegebracht en daardoor veel geld hebben gekost. Daarom moest men wel tot de thans ge kozen regeling komen. Die heeft de goede kant, dat de grote ge zinnen hec rm est worden gehol pen. Wie een besprek! g in de commissie had kunnen bijwonen, zou niet meer zo gauw denken, dat de regering er zich met een „Jantje-van-Leiden" af maakt. OPVOERING DER PRESTATIE. In verschillende brieven werd de vrees geuit, dat de opvoering der prestatie zal leiden tot het vóóroorlogs jaagsysteem. Die vrees is begrijpelijk, maar ongegrond. Vóór de oorlog im mers werd het tarief eenzijdig vastgesteld, maar kon ook eenzij dig worden veranderd, wat ook wel gebeurde, als de werkgever meende, dat de arbeider te veel ging verdienen. Een dergelijke wijziging van het tarief is nu niet mogelijk, omdat de vakorganisa tie daarin wordt gekend. Boven dien geschiedt het vaststellen van het tarief op meer verantwoorde wijze dan vóór de oorlog. Er is een briefschrijver, die meent, dat het euvel schuilt in een te groot aantal persoren in de tussenhandel, waardoor de pro ductie wordt geremd. Hij heeft eens in een bijenkorf gekeken, in een echte bijenkorf. Er was een goede jonge koningin aanwezig, wat zeer belangrijk is. Ook met de werkbijen was het wel in orde, maar er zaten te veel darren in en daarom was de honingproduc- tie in die korf te laag. Dus con cludeert de briefschrijver: de dar ren eruit! Hier zit wat in, maar ik denk toch, dat mijn correspondent te rug zou schrikken voor de radi cale oplossing der bijen. Die weten met die darren wel raad: ze ma ken ze af. Het verschil is, dat de bgen geen redelijke wezens zijn. Dit neemt niet weg, dat misstan den ook in het productiepro ces moeten worden weggeno men, desnoods door gebruikma king van krachtige middelen. Dat dit sociaal verantwoordelijkheids besef nog krachtig leeft, blijkt uit de 'brief van een oud-arbeider, die meent dat het gehele probleem is opgelost, indien iedere arbeider een uur langer wenkt om het land en zichzelf vooruit te helpen. Ik weet niet, of daarmee het probleem zou zijn opgelost, maar wel ben ik het met hem eens. dat een vrijwillige werktijdver lenging in verschillende bedrijfs takken een stap in de goede richting zou zijn. Want hoe men het ook wendt of keert: verho ging der productie Ls en blijft het enire middel om uit de misère te komen. Volgens een nationalistisch bericht zijn Chinese communis ten Indo-China binnengerukt en werken samen met de strijd krachten van Ho Tsji Minh. Gevechten zouden plaats heb ben aan de grens van Tonkin. Aan beide zijden zouden zware verhezen zijn geleden. Een woordvoerder te Parijs heeft namens de Franse pre mier verklaard, dat geen berich ten zijn ontvangen over een in val in Indo-China. Er was niets in die geest door de Franse hoge commissaris in Indo-China, Leon Pignon, gerapporteerd. Paul Henri Spaak is Zondag middag per vliegtuig uit New York naar Brussel vertrokken. Tijdens zijn verblijf in de Ver enigde Staten heeft Spaak over leg gepleegd met vooraanstaan de politieke personen, onder wie President Truman en staats secretaris Acheson. Vóór zijn vertrek zei Spaak: „De West- Europese landen hebben vooral het hoofd te bieden aan munt- kwesties en aan het vraagstuk van het vrije handelsverkeer". In verband met de geruchten, als zou Truman hem graag aan het hoofd van de O.E.E.S. zien, verklaarde hij: „Ik kan niet Iets aanvaarden, dat mij nog niet ls aangeboden". Spaak wilde geen commen taar leveren op de kwestie van de aanwezigheid van de Chi nese nationalistische afgevaar digde in de V. N. Hij keurde de Sowjet-houding in de Verenigde Naties echter niet goed. Door weg te blijven als er moeilijk heden rezen, kon men niet tot een oplossing komen. De Sow- jet-boycott van de verschillen de organisaties der V. N. wegens de aanwezigheid der Chinese nationalistische delegaties was volgens hem maar van tijdelijke aard. Hij begaf zich naar Brussel om deel te nemen aan het debat in de Kamer over de volksraad pleging met betrekking tot de Koningskwestie. Die raadple ging en de terugkeer van Leo pold III op de Belgische troon zou den voor België nadelige ge volgen hebben, omdat de raad pleging het land dreigde te ver delen en het de voornaamste plicht van de Koning was, een „bindmiddel" te zijn en geen „splijtzwam". Spaak verzekerde eens te meer, dat hij tegen Leopolds terugkeer was gekant, wegens diens houding tijdens de oorlog De politie heeft Zondag te Rome een 63-jarige man ge arresteerd, die in het bezit was van een landmijn. Volgens de politieverklaring had de man bekend „een onaf hankelijke anarchist" te zijn, die van plan was de Spaanse ambassade op te blazen „ten einde het verdrukte en gemar telde Spaanse volk te wreken". Men vond In de koffer, waarin de mijn was opgeborgen, ook nog een handgranaat. De man, een Italiaan, had ook nog een pistool in zijn zak. Hij werd ge arresteerd, toen hij voor de am bassade heen en weer slenterde. A dvertentie WORDT DE LICHTING 1950 NIET ONDER DE WAPENEN GEROEPEN? De heer Fens (K.V.P.), lid der Tweede Kamer, heeft aan de Minister van oorlog enige schriftelijke vragen gesteld over de op roepipg van dienstplichtigen. 1. Is het juist, dat de voorjaars- ploeg van de lichting 1950 niet on der de wapenen wordt geroepen? 2. Worden de dienstplichtigen, die zich opgaven voor de lichting 1950 1, geheel vrijgesteld en wor den zij, die zich opgaven voor de lichting 1950 2, in werkelijke dienst geroepen? 3. Wordt daardoor de ene groep niet bevoordeeld boven de andere 4. Is de Minister bereid, ge zien de geringe sterkte van het in 1950 benodigde aantal dienstplich tigen, voor 1950 een mildere toe passing te bevorderen van uitstel ten behoeve van voort te zetten studie en betreffende broederdienst te bepalen, dat vrijstelling wordt Traw»er wonr prj,n«.B verleend aan dienstplichtigen, af- a Wit. voo an 56 KUS! Itomstig uit gezinnen, waarvan gezonken reeds een zoon in werkelijke De trawler „Korrigan G.V. 6533 dienst is of was? is in de nacht van Zaterdag op Zondag op 2 mijlen van de kust bij Quimper op een klip gelopen. Zondagochtend zijn de lijken van 5 van de 6 bemanningsleden aan gespoeld. Men meent dat de schip breukelingen, die voorzien waren reddingsgordels, een prooi Groothertogin Charlotte van Luxemburg vierde gisteren haar 54ste verjaardag. Zij treedt het 32ste jaar van haar regering in. De Groothertogin werd als doch ter van Groothertog Willem IV en van Prinses Marianne van Bra- gance geboren op het kasteel van Berg op 23 Januari 1896. Zondag a.s. zal te Harer ere in de Ko ninklijke kerk St. Jacques een Te Deum worden gezongen. Er werden onlangs uit Bordeaux 600 flessen rode en witte wijn af gezonden, speciaal gakozen uit de jaren 1929, 1934 en 1937. Een groot gedeelte ervan wordt ge vormd door de wijnsoorten: Sau- temes, Médoc en Saint-Emilion. Het ligt in de bedoeling van de Franse President deze flessen tij dens zijn officiële reis naar Groot. Brittannië, die op 7 Maart a.s. aanvangt, door het Engelse hof to laten proeven. van de koude zgn geworden, zesde is nog niet gevonden. De In Arkansas en Tennessee zijn bijna tienduizend personen dak loos door een overstroming van de St. Francisrivier. Een roei boot sloeg om en er wordt een dode en een vermiste gemeld.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1