DE HUREN 15 pCt HOGER VAL DA Optreden van recherche te Assen Wijziging Kinderbijslagwet Bij onderverhuur hoogstens 10-13 pCt WESTERLING tplichtigen ONTVANGT JOURNALISTEN uit Amerika rtrokken AKKERTJES Britse Liberalen zelfstandig I EEN INVAL IN NIEUW-GUINEA DOOR DE REGERING DER R. I. S. IN VOORBEREIDING 1 De grootste en de beste! ZON- EN MAANSTANDEN HOOGWATER. v.m. n.m. Poolse droom En werkelijkheid... V. S. I. tracht een lening van Export-import bank te krijgen Tunesisch schip voor Spaanse kust vergaan Neem een doos echte PA STILLES KEELPIJN De Niwin en Nieuw-Guinea Onthulling gedenkplaat oud-gijzelaars De Britse verkiezingen Verhoging Fransespoorwegtarieven Trygve Lie over de Sowjet-houding in de V. N Kinderfeestje op Soestdijk 1 op Spaanse >ade te Rome srijdeld f erken Aurlol, neemt sen Bordeaux naar Engeland HOOGWATER. Dor Franse kust izonken Watersnood in de V. S. Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. Verschijnt dagelijks MAANDAG 23 JANUARI 1950. 6e Jaargang No. 1328. Jitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 et.; minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine Advertenties: regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Bij de Tweede Kamer is inge diend het wetsontwerp betref fende de huurprijzen van on- Erkend kan worden, dat deze berekening van de stijging der lasten aan de krappe kant zijn. roerend goed en de bescherming De huurverhoging is als blijvend van de huurders (Huurwet). Aan de uitvoerige toelichting ontlenen wij het volgende: De huurprijspolitiek, die er op gericht was de vóóroorlogse prij zen te handhaven, dreigt, hoe zeer zij ook noodzakelijk was in het achter ons liggende tijdperk, haar doel voorbij te schieten, in dien zij niet tijdig wordt gecor rigeerd. Indien de huuropbrengsten on voldoende zijn om het gebouw de onroerende goed in behoor lijke staat te onderhouden, is onvermijdelijk verwaarlozing het gevolg. De voorbeelden hiervan zijn reeds in ernstige mate waar neembaar. Daar in de mogelijkheden voor normaal onderhoud aanzienlijke verbetering is gekomen, is hand having van de bestaande huur prijzen in het belang van de in standhouding van onze woning voorraad niet langer verant woord. Ook de financiering van de nieuwbouw vraagt grote offers van de gemeenschap. Van de bouwkosten van nieuwe wonin gen is thans niet meer dan l/3e rendabel. Dit kan niet zo voort gaan. Men kan niet verwach ten, dat door wijzigingen in de conjunctuur de bouwkosten zo zeer zullen dalen, dat een ren dabele exploitatie van de nieuw bouw op vóóroorlogs huurprijs niveau bereikbaar is. Huurverhoging 15 procent. Voor het ogenblik meent de Regering daarom te moeten voorstellen de huurverhoging te beperken tot een percentage, hetwelk enerzijds niet al te sto rend werkt op de loon- en prijs politiek, anderzijds de eigenaren in staat stelt het onderhoud op redelijke wijze te verzorgen en de stijging van andere op het gebouwde onroerende goed druk kende lasten op te vangen. Dit percentage kan worden gesteld op 15. De Britse Liberale partij, die waarschijnlijk in 400 kiesdistric ten candidaten zal stellen, heeft afwijzend geantwoord op de Conservatieve pogingen om de Liberalen in een gemeen schappelijk front tegen de So cialisten te betrekken. De Liberale leider in het Ho gerhuis Burgraaf Samuel, heeft té Cambridge verklaard, dat een verbond tussen Liberalen en Conservatieven de nederlaag van de Socialisten niet verze kert, doch wel de vernietiging van de Liberale partij. Hij sprak de verwachting uit, dat velen, die in 1945 op de La- bourpartij stemden en sindsdien teleurgesteld zijn, op de Libera len zullen stemmen. Als de Liberalen geen candidaten stel len, zullen deze mensen zich van stemming onthouden, of anders toch op de Socialisten stemmen, zo zeide hij. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Nog Oostenwind. Zwaar bewolkt met plaatselijk mist en hier en daar enige mot regen. Zwakke tot matige Ooste lijke wind. Temperatuur om het vriespunt. bedoeld. Landelijk onroerend goed valt er buiten. Een belangrijke categorie die van het landelijk onroerend goed, waarvoor het Pachtbesluit geldt is van deze wettelijke regeling uitgezonderd. Dit ont werp toch beoogt huur-prijzen te regelen. De pachtovereen komst valt daaronder niet. Het gebouwde onroerende goed, dat vóór 27 December 1940 is tot stand gekomen, dient te wor den onderscheiden van het later gebouwde goed. Verder moet de mogelijkheid bestaan bepaalde categorieën van het onroerende goed van de huurprijsvoorschriften geheel uit te zonderen. Men denke in dit verband aan de wenselijkheid om voor de woningen, welke na 31 December 1949 zonder steun van Rijkswege zullen worden ge bouwd, de huurprijzen vrij te laten. Onderhuur. Terwijl de hoofdhuren, dank zij de gevoerde huurprijspolitiek, meestal op eenvoudige wijze zijn vast te stellen en in het alge meen op het geoorloofde niveau liggen, is dit met de deelhuren in veel mindere mate het geval. Derhalve heeft de Regering ge meend ten aanzien van de deel huren niet op dezelfde wijze, als ten aanzien van de hoofdhuren geschiedt, de laatstbetaalde prijs als uitgangspunt voor de nieuwe huurbepaling te moeten nemen. Met betrekking tot de onder huur wordt een andere metho de gevolgd, welke hierin bestaat, dat een norm voor de huurprijs bepaling in de wet wordt voor geschreven, welke onafhanke lijk van de tot dusverre betaal de huurprijs toepassing behoort te vinden. Deze norm houdt in, dat de prijs van het gehuurde gedeelte proportioneel zal zijn ten opzichte van die van het ge hele onroerende goed. Daarbij zal het gebruiksgenot maatstaf moeten zijn. Hiermede wordt tevens een poging gedaan om waarborgen te scheppen tegen het heffen van onredelijke huur prijzen bij deel- of onderhuur. Geen strafsancties. De Regering heeft gemeend het beginsel van het huurbe- schermingsbesluit 1941, dat ont ruiming slechts in enkele met name genoemde gevallen kan worden gevorderd, in dit ont werp over te moeten nemen. Het bepaalt, dat wanbetaling geen grond voor ontruiming op levert, indien zij uitsluitend te wijten is aan een tussen partij en bestaand geschil over de vraag, welke de betalingsver plichting van de huurder is. Tenslotte bepaalt het ontwerp dat de rechter steeds, indien hij heeft geconstateerd dat de huur der zich aan wanbetaling heeft schuldig gemaakt, alvonens de ontruiming uit te spreken, deze een termijn kan gunnen, om alsnog aan zijn betalingsver plichting te voldoen. De strafsancties ter zake van de huurprijsovertredingen heb ben in het verleden niet gunstig gewerkt. De taak van de prijzenbureaux op het gebied van vaststelling van huurprijzen zal in de toe komst door de rechter worden uitgeoefend, die meer waarbor gen biedt voor objectiviteit. De Commandant van het „Le ger van de Ratu Adil," de ge wezen reserve-kapitein van het K. N. I. L. Westerling heeft jour nalisten ontvangen in zijn „tij delijk hoofdkwartier," ergens buiten Bandung. Hij heeft bij deze gelegenheid o.a. gezegd, dat de Regering der R. I. S. van plan is, een inval te doen in Advertentie.) (Advertentie). per rol Zon- Jan. Opk. Ond 24 8.33 8.32 8.30 25 26 17.12 17.14 17.16 Maan- Opk. Ond. 10.49 24.31 11.— 11.11 1.43 DINSDAG 24 JANUARI. Breskens Terneuzen Wemeldinge Walsoorden 5.37 5 59 6.12 634 6.52 7.14 7.02 7.24 Enige jaren geleden werden in Polen algemeen betaalde va- canties ingevoerd, die alle cate gorieën van werkende mensen omvatten. Dank zij deze rege ling vulden de Poolse vacantie- oorden aan zee en in de bergen zich met millioenen(?) toeristen en werden Zakopane, Krynica en Jastarnia bereikbaar voor landarbeiders, mijnwerkers uit Silezië en textielarbeiders uit Lodz. Thans worden er plannen uit gewerkt voor speciale betaalde vacanties voor moeders met kleine kinderen. De organisatie van een dergelijke actie op gro te schaal kost veel tijd; nlete- min zal zij nog dit jaar in wer king treden. In 1955 zal deze actie reeds 1.000.000 moeders en kinderen omvatten en 8 milliard zloty kosten (ƒ805.000). De Poolse regering heeft 2 milliard zloty bestemd voor de scholing van anal- phabeten. Stefan Matuszewski, de rege ringsgevolmachtigde voor de bestrijding van het analphabe- tlsme, heeft in een interview met het Poolse persagentschap PAP zijn werkplan voor 1950 uiteengezet. Gedurende het vorige jaar hebben 450.000 personen op 26.107 cursussen les gehad. Een gewichtige gebeurtenis bij de doorvoering der werk zaamheden was de Strijdweek tegen het analphabetisme. On der meer werd in die tijd een extra registratie van analpha- beten gehouden. In 1950 zullen 50.000 nieuwe curussen voor 750 personen worden georganiseerd. Wij zullen streven naar een beter bezoek van de cursussen, want dit was in vele gevallen zeer onvoldoende. De regering heeft voor de be strijding van het analphabetis me ongeveer 2 milliard zloty ter beschikking gesteld. Dr. Raden Djuanda, minister van welvaart en economische za ken van de Ver. Staten van Indo nesia, is per vliegtuig te New York aangekomen. Hij zal een aanyraag indienen bij de export- importbank voor een lening van 500 millioen dollar. Zijn taak is de Ver. Staten om een lening te verzoeken. Geen grote lening, wanneer men het he. drag vergelijkt met de mllliarden, die de Ver. Staten in Europa heb ben gestoken. Indonesië heeft 500 millioen dollars nodig om de raderen van het economische le, ven in beweging te krijgen. De R.I.S. beschikt over hulp bronnen om de terugbetaling te garanderen. Dr. Djuanda zeide, dat zijn land zou trachten particulier kapitaal, niet alleen uit de Ver. Staten, doch ook uit andere landen van Euro pa te interesseren. Verschillende vliegtuigen, waar. onder een watervliegtuig, zijn op gestegen op zoek naar de kapi tein en 8 leden van de bemanning van het Tunesische stoomschip „Tebourta", dat voor de Spaanse Oostkust is gezonken. De mannen bevinden zich op een vlot in zwaar weer. Een lijnvliegtuig op weg van Algiers naar Parijs heeft opdracht ontvangen een rubberboot aan een parachute neer te laten bij de plaats waar het schip gezonken is. Nader wordt gemeld, dat een radiobericht van het schip „Ville d'Oran" ontvangen is, dat alle 25 leden van de bemanning gered zijn. De Ville d'Oran was op weg naar Marseille en had gezocht naar het vlot. Dat de Niwin ook aan de op Nieuw-Guinea verblijvende on derdelen haar volle aandacht geeft, moge blijken uit de om standigheid, dat zij reeds 16 rimboekisten, een aantal film projectoren voor het geven van filmvoorstellingen en radio's naar deze troepen zond. Deze goederen zullen er ongetwijfeld het hunne toe bijdragen om het verblijf van onze soldaten al daar të veraangenamen. Uiter aard is hier slechts sprake van een begin en zullen nog verdere zendingen volgen. De heer Weiter, lid der Twee de Kamer heeft de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het de Minister bekend, dat alle leden van een comité, in totaal 16, die op 13 Decem ber j.l. te Assen een vergadering hadden belegd om te proteste ren tegen het in Indonesië door de regering gevoerde beleid, in de periode van 36 Januari 1950 door 2 rechercheurs van de gemeentepolitie te Assen zijn verhoord, waarbij hun de vra gen werden voorgelegd, wie de vergadering had georganiseerd, wie de spreker had uitgenodigd en of de comitéleden tevoren op de hoogte waren van de te hou den voordrachten? 2. Acht de Minister het in overeenstemming met letter en geest van het grondwettelijk recht van vereniging en verga dering, dat door de politie op de koffie is vrij in frankrijk De Franse regering heeft beslo ten, dat vanaf 25 Januari de kof fie vrij verkocht mag worden. Dit was het laatste artikel, dat nog op de bon was. Het lijkt redelijk de Kinderbij slag voor het eerste kind te stel. len op 4j2 cent, voor het tweede en derde kind op 46 cent en voor het vierde en volgende kind op 57 cent per kind. Bij de Tweede Kamer is ingediend een onwerp tot wijziging der Kinderbijslagwet. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: In het op 22 December 1949 uit gegeven communiqué inzake de politiek der regering met betrek king tot da arbeidsproductiviteit, alsmede de lonen en de prijzen, is medegedeeld, dat ter compensa. tie van de kosten van levensonder, houd met ingang van 1 Januari een loonsverhoging wordt aanbe volen voor mannelijke en vrouwe lijke werknemers van 23 jaar en ouder van 5 procent van het in geld genoten loon. Het ontwerp heeft ten doel, op basis van de huidige wettelijke re. geling een aanvulling op de toe gestane loonsverhoging te verze. keren aan loontrekkenden, wier gezin één of meer voor Kinderbij slag in aanmerking komende kin deren telt deze wijze wordt gereageerd tegen de uitoefening van dat recht, klaarblijkelijk bedoeld als middel tot intimidatie? 3. Indien de vorige vraag ontkennend wordt beantwoord, is de Minister dan bereid, de burgemeester van Assen zijn af keuring te doen blijken over het optreden der politie in die ge meente? Op het gemeentehuis te St. Michielsgestel is dezer dagen een gedenkplaat onthuld, aan gebracht door de oud-gijzelaars, die destijds in het klein-semi- narie waren ondergebracht. On der de aanwezigen bevond zich ook de regent van het semina rie. Burgemeester Mr. R. van der Heyden uit Loon op Zand herinnerde in een toespraak aan de materiële hulp en steun, van de inwoners van St. Mi chielsgestel ondervonden. Daarna voerde het woord Mr. W. Francissen, burgemeester van St. Michielsgestel, het woord. De bronzen gedenkplaat is van de hand van de Bossche kunstenaar H. van den Thillart. Iedere naam, op de plaat ge graveerd, vertegenwoordigt een provincie. Tussen de Britse socialistische partij en de Coöperatie-partij, die eveneens deel uitmaakt van de regeringspartij, is een over eenkomst gesloten, waarin wordt bepaald dat 33 leden van de Coöperatie-partij door de Socialistische partij candidaat zullen worden gesteld by de ko mende algemene verkiezingen. De Coöperatie-party heeft haar tien millioen leden-verbruikers verzocht by de verkiezingen op haar candidaten of op die van de Socialistische party te stem men. Met ingang van heden zullen de Franse spoorwegtarieven met 25 procent worden verhoogd, aldus heeft het departement van verkeer te Parys bekend gemaakt. Een eerste-klassebiljet voor een enkele reis ParijsMarseille zal dan 3452 francs in plaats van 2589 francs kosten. (Een Franse franc is één cent waard.) Trygve Lie, de secretaris generaal van de Verenigde Na ties, heeft de toestand, ontstaan door het vertrek van de Russen uit verschillende organen der V. N. „niet gelukkig voor de Verenigde Naties" genoemd. Hy bevestigde, dat hy een telegram van de Chinese com munistische regering had ont vangen, waarin gevraagd werd „wanneer de onwettige Kwo- mintang-reactionnaire clique uit de Verenigde Naties zal wor den gezet". Nieuw-Guinea, „op dit ogenblik, nu zy alle pogingen in het werk dient te stellen om in haar eigen gebied voor orde en rust te zor gen." „Ik weet zeide Westerling - van mensen van het Indonesi sche leger, dat er landingsdeta chementen met landingsvaar tuigen worden opgeleid, zowel openlijk als in het geheim, voor een landing in Nederlands Nieuw Guinea. Of men de moed zal kunnen vinden om het plan ook uit te voeren, is een andere vraag. Hij gaf ook nog een uiteenzet ting van zijn bedoelingen: een goede regering, orde en rust, niet alleen in West-Java, maar in geheel Indonesië. Hy vreest niet in staat te zijn, op de duur zyn mannen te weerhouden van een actie tegen de Regering der R. I. S. en voegde hieraan toe, dat, in weerwil van de bedrei gingen der z.g. Regering om hem te arresteren, hij nog steeds op vrije voeten is, want voegde hij eraan toe men weet, dat zijn arrestatie ernstige gevolgen zou hebben, daar ik in staat ben, een massabeweging onder het volk te ontketenen, die de Regering omver kan werpen. Ik ben, zeide Westerling ver der, niet bang voor het Indone sische leger, de politiemensen zyn mijn vrienden en de bevol king van West-Java weet, dat ik haar vriend ben. Enige van Westerling's onder commandanten, die by het on derhoud tegenwoordig waren, zeiden, dat het Indonesische le ger slecht wordt geleid en slecht gedisciplineerd is en niet in staat orde en rust te handhaven en dat verschillende afdelingen ervan in West-Java een terreur uitoefenen. De bevolking ver wacht van het „leger van de Ratu Adil," dat het de rust za) herstellen. Westerling voegde hieraan toe, dat zijn leger die rust kan bren gen en handhaven, niet alleen in West-Java, maar binnen kor te tijd ook in Oost-Java, en dat men in Oost-Indonesië verlangt naar een nieuw regime. Hij be weerde voorts, dat President Sukarno geen bezoek durft te brengen aan Bandung, waarop een Engels sprekend Indonesisch officier van Westerling opmerk te: „Neen, hy zou er niet meer vandaan komen." Westerling zeide ook nog, dat zijn leger op elk gewild ogen blik in staat is Djakarta binnen te trekken. Naar zijn mening is de z.g. In donesische Regering in werke lijkheid de Republikeinse Rege- ring van Djokja en niet repre- sentatief Voor Indonesië. ADMIRAAL MOORE DANKT KAPITEIN VAN DE ALMBffJK Admiraal Moore, „Commander n Chief of the More", binnen wiens ressort enige dagen geleden m de monding van de Theems de Britse onderzeeboot „Truculent' verging, heeft in een telegrafische boodschap aan de kapitein van het Nederlandse stoomschip „Alm- dijk zijn dankbaarheid' uitgespro ken voor de actieve steun, die on middellijk nadat de „Truculent" was aangevaren, door hem en zijn nemanning werd geboden. Dertig schoolvriendinnetjes en vriendjes zyn Zaterdagmiddag gast op het Paleis Soestdyk ge weest om de verjaardag van Prinses Margriet „na" te vieren. De organisatie van het feest was geheel in handen van H M. de Koningin en Prinses Irene. Er werden kinderfilms ver toond, waaronder „Prima Bal- 'erina" en er werden spelletjes gedaan, waarvoor Prinses Irefte reeds de dag te voren een groot aantal ballonnetjes had inge slagen. Gezamenlyk met de Koningin en de Prinsesjes aten de kinde ren aan lange schragen sand wiches en daarna taartjes met limonade. les: 5 regels 60 ct.; 10 Ct.; minimum per :r nummer Bureau 's namiddags 2 uur •i Spaak is Zondag vliegtuig uit New Brussel vertrokken, n verblyf in de Ver- n heeft Spaak over- met vooraanstaan- personen, onder wie Truman en staats- Vcheson. Vóór zyn Spaak: „De West- aden hebben vooral s bieden aan munt- aan het vraagstuk e handelsverkeer". 1 met de geruchten, aan hem graag aan an de O.E.E.S. zien, hy: „Ik kan niet irden, dat mij nog eboden". llde geen commen- op de kwestie van gheid van de du alistische afgevaar- V. N. Hij keurde de ing in de Verenigde :r niet goed. Door en als er moeihjk- kon men niet tot g komen. De Sow- van de verschillen- ies der V. N. wegens gheid der Chinese che delegaties was maar van tydelyke f zich naar Brussel emen aan het debat over de volksraad- t betrekking tot de stie. Die raadple- terugkeer van Leo- de Belgische troon België nadelige ge en, omdat de raad- land dreigde te ver iet de voornaamste ie Koning was, een te zijn en geen t ■rzekerde eens te hij tegen Leopolds ras gekant, wegens ag tijdens de oorlog s heeft Zondag te 63-jarige man ge- lie in het bezit was dmijn. de politieverklaring bekend „een onaf anarchist" te zijn, an was de Spaanse op te blazen „ten- ïrdrukte en gemar- se volk te wreken". In de koffer, waarin as opgeborgen, ook idgranaat. De man, had ook nog een n zak. Hij werd ge- aen hij voor de am- 1 en weer slenterde A dvertentie DE WAPENEN lamer, heeft aan de gesteld over de op- •nlangs uit Bordeaux ide en witte wijn af- eiaal gakozen uit de 1934 en 1937. Een te ervan wordt ge le wijnsoorten: Sau- en Saint-Emilion. de bedoeling van de lent deze flessen tij- ■iële reis naar Groot, lie op 7 Maart a.s. oor bet Engelse hof 'en. Tl 8.29 17.18 11.20 2.0/ WOENSDAG 25 JANUARI. Breskens Terneuzen Wemeldinge Walsoorden v.m. 6.11 6.46 7.26 7.36 n.m. 6.40 7.15 7.55 8.05 mens de Koningin het vaandel uit door dit over te dragen aan lui tenant-kolonel Leezer in het mid. den van het veld. In een korte toespraak zei de Prins, dat de Lar 'macht der Nederlandse An tillen weliswaar niet groot in ge tal is, maar door haar gedrag, houding en plichtsbetrachting Vele figuren uit de geschiedenis aldus Ds. Pijpers, dankten hun grootheid aan het feit, dat zij zich geroepen wisten. Voorheelden uit het oude tes. tament waren Jesaja, Mozes, Je- remia en uit de jongere geschie denis Willem de Zwijger en Hcn- riëtte Roland Holst, die haa le. zanghuid door een aantal kinde-de van vergoeding zou veel admi- ren gebracht. Bij de bewoonde nistratieve rompslomp hebben gedeelten langs de weg hij de meegebracht en daardoor veel huisjes van inheemse bevolking geld hebben gekost. Daarom werd met Oranje gevlagd. moest men wel tot de thans ge- Hedenavond zal de Prins depu- kozen regeling komen. Die heeft taties van verenigingen ontvangen de goede kant, dat de grote ge en morgen brengt hy zijn eerste zinnen het meest worden gehol- bejjock aan Aruba. pen. Wie een besprekL g in de 32ste jaar van baar regering in. De Groothertogin werd als doch ter van Groothertog Willem IV en van Prinses Marianne van Bra- gance geboren op het kasteel van Berg op 23 Januari 1896. Zondag a.s. zal te Harer ere in de Ko ninklijke kerk St. Jacques een Te Deum worden gezongen. .Korrigan G.V. 6533 ht van Zaterdag op mijlen van de kust op een klip gelopen, ld zijn de lijken van emanningsleden aan. a meent dat de schip die voorzien waren sgordels, een prooi zijn geworden. De niet gevonden. In Arkansas en Tennessee zyn byna tienduizend personen dak loos door een overstroming van de St. Francisrivier. Een roei boot sloeg om en er wordt een dode en een vermiste gemeld.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1