E UIT^DE PROVINCIE SÏröcalliilase-iajustrie] Kerkdiensten! Chefariwe.4 Gemeenteraad van Uzendijke VOOR DE ZONDAG SPORTNIEUWS 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Niktlisme Mcdisckc Kroniek MAAGPIJN Dj Waterstofatoombom INBREKERSPECH. Wanneer U zich „grieperig" voelt, neem dan eens CHEFA- RIME „4". Onmiddellijk voelt U de weldadige werking. Chefarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de hele we reld al beroemd zijn geworden. Eén ervan - Chelarox - zorgt dat, niettegenstaande de krach tige werking, de maag toch niet van streek raakt. _0 Agenda TERNEUZEN. Ijsbaan geopend- Donderdagnamiddag tot OOSTBURG. s. SCHOONDIJKE. VOETBALLEN. WIELRENNEN. De gezondheidstoestand van de Paus Brand in het Ministerie van Onderwijs te Parijs HOEK. l-merikaarse student gearresteerd Parlement van de Saar keurt twee wetsontwerpen goed worden is. Ze zijn mensen die t weten van Gods beloften. Ze fTPt npinnt bptekent voor miihebben die gelezen in de Bijbel, niriï -ozeaoenvelen Nog 26 hebben zich aan die beI°ften mt%'dPr^n zeaaenik kan NIET vastgeklampt en zijn er door Sr mIom Wie kan nü vertroost geworden. Ze hebben nog geloven, zo horen wij van f^ng9tussen dezTbeiofte^en yiT7z> v-nntor, n-ppmi het. ni- stelling tussen aeze oeiojien en de werkelijkheid. Ze hebben het echter kunnen verdragen, maar nu kunnen ze het niet langer. Er is toch ook een grens aan het ver draag vermogen van een mens! NIET MEER kunnen geloven. Onder hoeveel levens van tegen woordig zou dit geschreven moeten worden! O, we willen 't ons zelf mis schien niet toegeven, we willen alle kanten, nu overal het ni hüisme ons aangrijnst, d.w.z. die levenshouding die alle gees telijke waarden ontkent! Wie is er, die dit nihilisme geheel buiten zijn leven weet te houden? De nihilistische levenshouding die alle geeste- ttfke waarden ontkent is im mers overal. Ze is in de lucht die we inademen, ze is boven ons en om ons en onder ons. Ze omgeeft ons aan alle kan ten. En zou deze levenshou ding haar oorsprong niet vinden in het verschrikkelijk wereld gebeuren onzer dagen? Waar is de gerechtigheid, de waarheid, de barmhartigheid nog te vinden op deze wereld? Doét rnen niet allerwege of dit ovèfióonnen begrippen zijn, waar niets meer mee aan te vangen is en die dan ook voor goed begraven moeten worden en blijven? Wie zok er in zulk een wereld dan kunnen geloven in God, niet de wraakzuchtige tyran, maar de Vader van onze Here Jezus Christus? Ik kan NIET MEER geloven! Dit is de klacht van velen om dat de tegenstelling tussen Gods beloften en de werkelijkheid van het leven hen te groot ge- onze eigen armoe niet beken nen, we houden de uiterlijke kentekenen van ons geloof mis schien nog wel aan, maar het leven, de pit is er uit. We heb ben 't idee dat we 't beste van ons leven verloren hebben. Maar het Evangelie zegt, dat het ware geloof nooit zijn oor sprong vindt in wat we ZIEN, maar in het Woord des Heren. Wat we zien is nu en altijd in tegenstelling met het geloof. In dit aardse leven, zegt Cal- vijn, vindt het geloof geen en kele grond en het kan daarom altijd van uit dit aardse leven aangevochten en bestreden wor den. Zalig zijn zij, die NIET zullen gezien hebben en NOCHTANS zullen geloofd hebben Alléén zó wordt het nihilisme over wonnen. 9V*l i ptjn ontstaat. Vóórtdurende en Of ik- m mijn jeugd veel aaii dikwijls terugkerende maagpijnen maagpijn geleden heb, kan ik mij i kunnen ontstaan, ook zonder dat er herinneren. Maar ik fr anatomische veranderingen van wel veel, en zeker meermiaag bestaan en eveneens ont- 1"*"' breekt het zekere bewijs, dat het meer er ■ZATERDAG 21 JANT^AKL Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 22 JANUARI. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. P. J. Penrings, bed. H.A.; 2.30 u. Ds. P. J. Pen- ninigs, bed. H.A. Hoeft10 en 2.30 u. Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 9.15 u. Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 10.45 u. Ds. A. Soetekouw, foev. Diakenen. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van de Graafï.'*- Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van de Graaff. Sluiskil: 10 en 2.30 u. Ds. P. Se- bestyén, van Axel. Terneuzen: 10 u. Ds. P. A. van der VTugt; 2.30 u. Ds. J. Schol ten. Zaamslag: 9.30 u. Ds. G. Jansma; voorber. H A.; 2.30 u. Ds. G. Jansma. Aardenburg: 10.30 Ds. L. S. Blom ■Biervliet: 10 u. Ds. H. C. P. M. Wiefoosch, bed. H. Doop. 2 u. afscheid van mej. K. Ver- hage. Breskens: 10 en 6.30 u. Ds. van Beusekom. Gadzand: 10 en 6 u. Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 u. Ds. C. B. Boere. .Hoofdplaat: Ds. J. J. Winckel. Nieuwvliet: 10 u. Ds. M. J. W. Schopenhauer. Oostburg: 10 u. Ds. W. J. Tour nier. Retranchement: 10 u. Ds. P. J. Bamouw Schoondijke: 10.30 u. Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis. 9:30 u. Ds. M. N. Schrale. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. M. N. Schrale. 6t. Kruis: 9 u. Ds. L. S. Blom. Waterlandkerkie: 2 u. Ds. J. H. van Beusekom, Uzendijke: 10 u. de heer B. C. Bouwen. Zuidzande: 2.30 u. Ds. P. J. Bar- nouw. tiooosgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- nius. Geref. Kerk Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. E. A. Groenewegen, van Bennebroek. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. H. Pest man. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. J. Ritsema. Geref. Kerk (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. van Til Terneuzen: 10.30 en 3 u. Ds. Ten tHove. Béd H. Avondmaal. Chr. Geref. FW>- Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente Hoek: 9.30 en 2 u. leesdienst Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk Axel: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Clmge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30. 7.45, 9 en 10.30 u. H Missen. Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Sluiskil: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Sas van Gent: 7, 8,30 en 10 u. H.H.Missen. Zandstraat: 7,30 en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Westdorpe: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Leger des Heils Terneuzen: 7, 10 en 7.30 u. samen, komsten in de zaal; 6.30 u. openlucht Nieuwstraat. ui et heb dan andere kinderen, over ge klaagd. Ik g-eloof nu, dat dit kwtam doordat, wanneer ik klaag de, ik van mijn moeder altijd di rect enige druppels Eau de Car„ mes op een lepeltje suiker kreeg, wat lang niet slecht smaakte. En, gelukkig vcor mij (en voor het famüiebudgiet) heeft zij er niet verder over nagedacht, dat maag pijn ook wel eens een symptoom van ernstig maaglijden kan zijn, dat er aandoeningen bestaan van t ndere organen welke in de buurt van de maag liggen de darm, vualblaas, alvleesklier welke zeer dikwijls met maagpijn ge paard gaan en det ditzelfde symp_ toom ook bij ziekten van de blin dedarm (appendix) en bij een lies breuk kan voorkomen. De dokter werd dus niet geroepen om mijn maagpijn op zijn juiste waarde te taxeren En in zoverre was dit maar gelukkig, omdat men ook thans nog altijd enigszins in het duister tast en niet precies weet. op een gestoorde functie zou moe ten berusten. Want kramp van de sluitspier (zg. pylorospasmus) lean wel eens geheel zonder pijn verlopen. Ook is het niet nood- -rakelijk, dat een te grote afschei ding van zoutzuur er de oorzaak van is, aangezien ook bij een laag zuurgehalte, functionele stoornis sen optreden, bijv. retentie en op die manier kunnen er i-ngs indi recte weg bezwL ren optreden. Maar bij een maagzweer, waar bij een hoog zuurgehalte van de maaginhoud bestaat kunnen de pijnen ook wel eens geheel ont breken. De patiënten weten dan niets van het bestaan van hun kwaal af, totdat een plotselinge maagbloeding of nog ernstiger verschijnselen hen als een don derslag bij heldere hemel tref fen. Maar vele andere van der gelijke patiënten lijden tijden lang aan maagpijnen, die meest al direct na het eten of één A welke waarde dit symptoom op j:lvee uur later optreden en die zichzelf voor het stellen van de diagnose heeft en waardoor maag- Het Amerikaanse publiek moet in de gelegenheid worden gesteld zich uit te spreken over het al of niet ontwikkelen van de water stofatoombom, zo heeft Dr. Arthur H. Compton, atoomge leerde en Nobelprijswinnaar, op een persconferentie verklaard. Hij is zelf voorstander van zulk een ontwikkeling, maar meent, dat zij geen doorgang moet vinden, wanneer niet ten minste twee derde van het volk er voor is President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat hij de opening van onderhandelingen met de Sowjet- Unie over een waterstofbom, waarover onlangs berichten zijn verschenen, niet overweegt. Hg weigerde commentaar te leveren, toen hem gevraagd werd, of de productie van de waterstofbom zal doorgaan. Volgens de Oostenrijkse natuur- imndlge Dr. Hans Thirring zijn de mogelijkheden van de zogenaam de waterstofbom uitsluitend van militaire aard, daar de energie niet zou kunnen worden gebruikt voor industriële doeleinden, aldus meldt de Weense correspondent van het Londcnse blad „The Times". Een waterstofbom met een dui zendvoudige vernietigende wer king in vergelijking met de atoombom zou kunnen worden ge maakt, omdat de grondstoffen, die voor de'vervaardiging er van nodig zijn, in zeer veel grotere hoeveelheden .beschikbaar zijn dan die voor de vervaardiging van de atoombom, hoewel de vrijgemaak te hoeveelheid energie slechts twee maal zo groot zou zijn wan neer 'n gelijke hoeveelheid grond stoffen zou worden gebruikc, zo werd gezegd. Aan de andere kant gelooft Dr. Thirring, dat superbommen niet in onbeperkte hoeveelheid kunnen worden gemaakt en alleen in lan den, die de grondstoffen voor de atoombom bezitten. Op 26 Augustus 1947 sloegen twee Rotterdamse inbrekers een goeae siag in het distributie kantoor te Barneveid. waar hun stapeis bonkaarten, rantsoen- bonnen en toewijzingen in han den vielen. Ze werden lacer ge arresteerd en veroordeeld, maar hadden er tevoren zorg voor gedragen, dat hun buit naar ze dachten „in veilige haven' kwam. Een 45-jarige los-werkman kreeg f 11.500 toegestopt mei de mededeling dat hii voor moeite en risico 1500 mocht behou den. Toen dezer dagen de in brekers hun straf hadden uit gezeten en hun 10.000 gulden kwamen halen om er enige tijd goede sier van te maken, bleek er geen cent meer over te ziin. Maar dit was nog niet de erg ste strop. Er was n.l. nog een ander, een 44-jarige grondwer ker, aan wie ze 62.000 in con tanten in bewaring hadden ge geven, alsmede een grote partii bonnen, alles bij elkaar voor een waarde van ruim een ton. De tweede gang der inbrekers was naar hem, maar ook deze beweerde alles te hebben opge maakt. De inbrekers hebben zich daarop als „benadeelden tot de recherche gewend, die beide potverteerders achter slot en grendel zetten. buitengewoon heftig kunnen zijn. Als verdere symptomen noem ik U het braken dat dik wijls 's morgens vroeg bij nuch ter® maag optreodt, het bloed braken, dat een bijna zeker te ken van maagzweer is, de ver meerderde speekcelsecretie, dc pijnlijkheid bij druk van de maagstreek, enz. enz- De zeke re diagnose wordt door het Röntgenonderzoek gemaakt. Ook over de vraag hoe een maagzweer ontstaat, beeft men veel gestreden Men beeft aan de pepische werking van het mtiag. aap de schuld gegeven. Man beeft gedacht, dat de wijze waarop het slijmvlies door de bloedvaten ver zorgd wondt, er een grote rol bij zou spelen. Weer een andere theorie zocht de oorzaak in de zenuwen die de maag verzorgen. Abnormaal reagerende zenuwen vtn de ingewanden (welke toe stand wij vagatonie noemen) zou den tot kramptoestanden in het slijmvlies van de maag voeren, waardoor dit niet voldoende met bloed verzorgd wordt en daardoor tot de vorming van zweren aan leiding zou geven. De meest' moderne theorieën zoeken de oorzaak in een versto ring van het z.g. zuurbaseneven- wicht van het organisme. Het grondprincipe van de behandeling zou dus moeten berusten, niet op een neutraliseren door alcaliën van het maagzuur zelf, zoals men gewoonlijk doet, maar ook op een alcalisch maken van het gehele organisme. Hoe dit alles ook zij, een vaststaand feit is, dat het zenuwgestel er een grote rol hij speelt. En dit blijkt dan ook uit de uitstekende resultaten, die met enkele onzer moderne behande lingsmethoden. bereikt kunnen worden. Tegenwoordig behandelt men dikwijls zweren van de maag en de twaalfvingerige darm door middel van een slaapkuur. Door middel van lavementen met chlo- rolhydraat en het innemen van luminal laat men de patiënten 19 tot 20 uur per dag slapen. De overige tyd wordt benut om te eten. Men doet zo'n slaapkuur in drie perioden van 5 dagen, met afstanden daartussen van 3 tot 5 dagen. Zeer spoedig ziet men d(an de pijnen ophouden, de eet lust terugkeren, terwijl men door middel van het Rcutgenbeeld de genezing van de zweer kan con troleren, Het behoeft wel geen betoog, dat men gedurende de kuur toch ook niet verzuimen zal liet dieet nauwkeurig te regelen en dat dit zal moeten bestaan uit die lichte kost, welke gewoonlijk gegeven wordt, wanneer er ibij een patiënt een teveel aan maagzuur bestaat. Dr. P. H. van der Hoog Oprichting Fabriek in Zeeuws-Vlaanderen. In aansluiting op een bericht in zake de uitbreiding der pro ductiecapaciteit van de Neder landse Strocellulose-industrie (de fabriek „De Eendracht" te Appingedam en plannen tot op richting van een fabriek in Zeeuws-Vlaanderen) vernemen wij nog het volgende omtrent het bedrijf te Veendam: De strostoffabriek „Phoenix" te Veendam fabriceert gebleek te strocellulose sedert 1890. Aan vankelijk was de fabriek ge bouwd voor de verwerking van 6 millioen kg stro. In de loop der jaren is geleidelijk uitgebreid tot 20 millioen kg, zodat thans circa 8.000 ton strocellulose ge fabriceerd wordt. De verdere vergroting tot een stroverbruik van 35 millioen kg vordert goed. De „'Phoenix" heeft aan de bin nenlandse behoefte, sedert vele jaren, kunnen voldoen. Het verbruik door de papier fabrieken is beperkt, zodat in de geschiedenis der fabriek ook ja ren bekend ziin van grote afzet- moeilijkhederi. GEEN VOOBEREIDENDE KLASSE AAN ZEEUWSE AMBACHTSSCHOLEN. Er zyn momenteel in Nederland zes lagere nijverheidsscholen met een voorbereidende klasse. De Minister van O. K en W. heeft bepaald, dat dit aantal voorlopig niet wordt uitgebreid. Aan de plannen, die tal van Zeeuwse ambachtsscholen hadden om een voorbereidende klasse te vormen, zal dit jaar dus nog geen uitvoering kunnen worden ge geven. TOELATING NUVEKHEIDONDERWLJ S, De Minister van O. K. cn W. heeft de eisen vastgesteld voor toelating van leerlingen tot de lagere nijverheidsscholen. Tot de nijverheidsscholen voor meisjes mogen worden toegelaten de leerlingen, die zes klassén van de lagere school hebben door lopen. Voor de eerste klasse van ge- subsidiëerde ambachtsscholen voor jongens kunnen alleen die leerlingen worden toegelaten, die óf bij de aanvang van de cursus 12 jaar en 8 maanden oud zijn en zes klassen van de L. S. hebben doorlopen óf, indien zij nog maar 12 zijn, het zevende leerjaar met vrucht hebben doorlopen. Het openingswoord werd gespro ken door de heer Van Cadsand, die de belangstellenden een harte lijk welkom toeriep, alsmede de afgevaardigden van de andere afdelingen. Na gemeenschappe lijk ons Zeeuws-Vlaamse volkslied gezongen te hebben, trad een spreekkoor der Z. P. M. op en declameerde Marie Dekker een gedicht. Toen was de beurt aan het L. J. G -orkest om te laten noren, wat ze in hun mars naci den. Dit orkest heeft grote vor deringen gemaakt. Voor de komische noot were zorgd door de schets „Bij de fotograaf". Een zangkoortje liet tenslotte enige bekende nummer horen begeleid op de piano dooi Tonny van Dixhoorn. In de pauze werd een verloting gehouden. Een aantal Ibuke prij zen waren hiervoor beschikbaa: gesteld. Direct na de pauze werd begonnen met de opvoering van het toneelspel in drie bedrijven „Als stad en land elkaar ontmoe- ten'% Nog éénmaal trad het L J. G.- orkest op en ook ditmaal mochten de muzikanten een langdurig ap plaus iu ontvangst nemen. Eten kort woord sprak vervol gens de heer burgemeester A. F. Hanssen van Hoek, die namens het publiek zijn hartelijke -dank bracht vöor hetgeen men te zien en te horen had gekregen. Ten slotte sprak de streelcvoorzitter, de heer Dees, een meer persoon lijk woord tot de scheidende af delingsvoorzitter de heer Van Cadzand en hij dankte hem voor de samenwerking die er steeds tussen hen helden is geweest. De Hoekse accordeonnlst de heer Haak, liet de aanwezigen tussen door enkele goedgespeelde num mers horen. Staande werden de twee be kendste coupletten van ons „Wil helmus" gezongen. De Z. P. M en L. J. G. kan op een beste avond terugzien. HULST. Teraardebestelling van directeur Langenhorst Onder grote belangstelling had Donderdag te Hulst de teraarde bestelling plaats van de heer A. E. Langenhorst, In leven direc teur der R. K. Landbouwwinter- school en een toonaangevende fi guur op landbouwgebied. De basiliek van de H. Willi, brordus was geheel gevuld. In de stoet merkten wij o m de ver. tegenwoordigers op van tal var organisaties, leraren van de Mid delb. Landbouwschool, verschelde ne burgemeesters, het college var B. en W. van Hulst, vele geeste lijken en hoofden van scholen afgevaardigden van de Pachtka. mer, oud-Minister Prof. Gielen en pastoor Doens, en de oprichter van de N. C. B. in Oost Zeeuws. Vlaanderen. De Heilige Mis werd opgedra gen door Deken J Plasschaert met assistentie van rector Var Bael en kapelaajj Lannoe. Eer koor onder leiding van de heer Tvens zong de gezangen. Aan het graf werd niet ge sproken. (Advertentie.) GED. STATEN KRIJGEN OPSLAG. De jaarwedden van de leden van Gedeputeerde Staten In Zee land zijn verhoogd tot 5500. Dit besluit namen'de Prov. Staten in hun jongste zitting met 28 tegen 4 stemmen. Tegen waren alleen de V.V.D.-leden. Een voorstel om de rijksrege ling voor dé kinderbijslag ook van toepassing te verklaren op de leden van Gcdep. St,aten, werd verworpen met 22 tegen 10 stem men. Van HEDEN: HOEK: Kerk der Geref. Ge meente, 3.15 uur: Openbare vergadering Staatkundig Ge reformeerde Partij. TERNEUZBNijLuxot Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Het andere leven". Concertgebouw 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Singende Engel". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Bioscoopvoorstelling „De belevenis van Dr. Wassel". MORGEN: AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Bioscoopvoorstelling „De be levenis van Dr. Wassel"; 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Op stap naar Rio". TERNEUZENLuxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling .„Het andere leven"; 2 en 4.30 uur: Zondagmiddagvoorstel- lingen''. Concertgebouw, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Singende Engel"; 2.30 uur: Zondagmid dagvoorstelling. Nieuwe Rijks H- B te Oostburg. Oostburg kr|jgt een nieuwe H. B. S van twee verdiepingen. Het gebouw, dat in een T-vorm zal verrijzen, zal naast een vol doend aantal leslokalen, over een goede leraarskamer beschik ken. Daarnaast zijn vertrekken gereserveerd voor de directeuren, de amanuensis en de concierge. De bcuw zal vermoedelijk twee jaar in beslag nemen. Hiermee komt het oorspronke lijk plan om de H. B. S. in gedeel ten te herbouwen, te vervallen. Men hoopt het nieuwe gebouw thans spoedig te kunnen aanbe steden. Raadsvergadering De raad dezer gemeente zal in openbare zitting bijeenkomen op Dinsdag 24 Januari des avonds 18.30 uur. WESTDORPE. Droevige plechtigheid. Na een Heilige Mis in de paro chiekerk werd Donderdag onder grote belangstelling het stoffël|jk overschot ten grave gedragen van de heer L. C. L. van Waes. De heer Van Waes heeft vorige week Zaterdag te Rijsbergen (N.-Br.) een ongeluk gehad met zijn auto Hij: is met zijn auto geslipt en op een langs de weg staande boom terechtgekomen, waarb|j de heer Van Waes op slag moet z|jn ge dood. Dit jaar zou de heer Van Waes dertig jaar geworden zijn. Als een schok ging dit ontstellend nieuws door Westdorpe. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PUNEN EN GRIEP, 20 t AELETTEN 7öc Afgelaste wedstrijden Naar wij vernemen zijn alle wedstrijden van de Afdeling Zeeland van de K. N. V. B. voor het komende weekeinde afge last. DE RONDE VAN FRANKRIJK De 37e Ronde van Frankrijk is voor 1950 vastgesteld van 13 Juli tot 7 Augustus en bestaat uit 22 etappes. De laatste etappe Dyon—Parijs is tevens de langste (330 km). De totaal-afstand bedraagt ruim 4800 km. Functionarissen van het Vati- caan hebben medegedeeld, dat verschillende specialisten de Paus aan eten onderzoek hebben onder worpen. Ook de lijfarts, Dr. Riccardo Galeazzi Lisi, was b|j liet onderzoek aanwezig. Men zoekt naar de oorzaken van rheumatische pijnen, die de Paus reeds enkele weken verhin- aeren zijn dagelijkse wandeling in de tuinen van 't Vaticaan te ma ken. De functionarissen voegden er aan toe, dat er geen reden tot ongerustheid was. De Paus is thans 76 jaar oud. krijgen. Er staan nog 40 wo- Donderdagavond kwam de raad ningzo ekenden op ^de wachtlijst, bfleen Afwezig was met ken TT"t *'"1 Vrijdagmorgen viel een kunstma tige sproeiregen over de Temeu- zense tennisbanen. De vorst zorgde voor de rest en Vrijdag middag konden de schaatsliefheb bers op de spiegelgladde vlakte hun hart ophalen. Ook des avonds h|j kunst ver lichting wordt er geschaatst. Vrijdagmiddag telde reeds meer dan 100 bezoekers. Onjuist ANP "be richt. Het ANP.bericht, dat de boot- dienst Terneuzen[Hoedekensker- ke Donderdag wegens motorsto ring van de „Koningin Emma" zou zijn gestaakt, bleek bij infor matie onjuist De „Koningin Emma" heeft gisteren tot in de middag gevaren en is toen door dc oude en be proefde „Koningsplaat" vervan gen. Men hoopt, dat de „Emma" na een reparatie aan de schroef vandaag weer in dienst kan wor den gesteld. GOES. Gisterenmorgen is te Parijs een hevige brand uitgebroken in een •gebouw van 7 verdiepingen, dat aan het ministerie van onderwijs toebehoort en waar leermiddelen zijn opgeslagen. Het personeel van 5 brandweer kazernes bestrijdt net vuur. Men heeft de omvang ervan ten dele kunnen beperken. Vijf brandweer lieden dreigden door de rook te worden verstikt. Eén van hen verkeert in zorgwekkende toe stand. Zeeuwse fotografen vergaderden. De afd. Zeeland van de Neder landse Fotografenpatroons verga derde in Hotel „De Korenbeurs te Goes. Na een Inleiding van de voor zitter ,de heer Kees Heldsr over de instelling van een bedrijfsschap sprak de heer R. Elzinga uit Ter neuzen over „Stimulering der vraag". Op deze onderhoudende causerie volgde een uitvoerige g ed achtenwisseling. Besloten werd verder aan ge meentebestuur en hoofden van scholen in Zeeland te verzoeken, het maken van schoolfoto's alleen door Zeeuwse fotografen te doen geschieden. De voorzitter wekte de leden op het tweedaags congres en de internat. fototentoonstelling in Maart a.s. te Eindhoven b|j te wonen. nisgeving de heer C. Riemens. Onder de vele ingekomen stukken bevond zich een verzoek van de Zeeuwse Landbouw Mij, afdeling Uzendijke en Biervliet met ad- haesiebetuigingen van de afd. Uzend|jke van de N.C.B. om te bevorderen, dat er in het voor- en najaar een fok- en vetveemarkt zal worden gehouden. Besloten wordt aan dit verzoek medewer king te verlenen. Nieuiw raadslid beëedigd. Door de heren Taelman en Van Carzand worden de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid A. Del- laert (KV.P.) in orde bevonden. De Voorzitter feliciteert hem met zijn benoeming en heet hem welkom. Daar dit de eerste ver gadering is in 1950, wenst hij de leden een gelukkig nieuwjaar. Hij hoopt dat het met Gods zegen een vruchtbaar jaar mag worden. Er is in het afgelopen jaar niet veel belangrijks gebeurd. De ge meente heeft 2 woningèn ver kocht. Het besluit tot het instellen van een seizoen-veemarkt kon in de ogen van Ged. Staten geen genade vinden. Het wederopbouwplan is met veel moeit© en str|jd tot stand gekomen. Het riolerings- en stratenplan is gereed geko men. De beide wethouders de heren Sturm en Riemens hebben hun ontslag genomen. Hiervoor kwa men in de plaats de heren Van Damme en A. G. Calon. Ook dit college heeft niet lang mogen bestaan, want de heer Calon heeft zich wegens z|jn functie bij het waterschap genoodzaakt ge- den het ambt van wethouder neer te leggen. De woningbouw is nog niet wat we graag zouden willen. In 1949 werden 40 woningen gebouwd, waarvan bijna de helft op parti culier initiatief. Met noodwonin- Ontspanningsavond (De Zeeuwse Plattelandsmeisjes en de Landbouw Jongeren Ge meenschap, afdeling Hoek en Ter neuzen, organiseerde Donderdag avondavond te Hoek een ontspan ningsavond, die goed geslaagd ls. Het inwonertal is bestendig ge bleven. Spreker zegt dat Uzen dijke een levenskrachtige gemeen te is, gezien het groot aantal geboorten. Het is jammer dat te veel mensen onze gemeente ver laten. Hjj zou een onderzoek wil len instellen, om een mogelijkheid te vinden de mensen hier te hou den Verder dankt spreker de ambtenaren van de gemeente voor hetgeen z|j in 1949 hebben ge presteerd en voor de goede ver standhouding onderling. Verkiezing wethouders. Bij de verkiezing van een wet houder wegens het bedanken van de heer Calon werden 4 stemmen uitgebracht op de heer C. Doens en 2 op de heer P. Taelman. De heer Doens (K.V.P.) neemt de be noeming aan en dankt de raad voor het vertrouwen. H|j zegt toe de belangen der gemeente te zullen behartigen. De heer Tael man kan zich met de woorden van de heer Doens. niet verenigen wat betreft de dank aan de raad, daar h|j deze hierin niet heeft gekend Een subsidieregen. De vereniging „Koningin Wil- helmina" voor kankerbestrijding krijgt een subsidie van 50 gulden per jaar; de Prv. Bond „Het Wit- Gele Kruis" 100; de Kath. Blin denzorgvereniging „St. Antonius' te Grave 50,het fruitteeltproef bedr|jf „Z-Vlaanderen" krijgt 30 indien er tekorten z|jn. Van Ged. Staten was een schrij ven gekomen inzake bevordering van het schoolzwemmen. Beslo ten wordt de 2 hoogste klassen der scholen in klasseyerband gele genheid te geven het zwembad te Breskens te gebruiken Aan de R. K Toneelvereniging IJzendyke werd een subsidie ver leent gelijk aan de vermakelijk heidsbelasting. Van de v.v. „Uzendijke" was ten schrijven ontvangen inzake aanleg van een sportterrein. Op De vreemdelingenpolitie te Nijmegen heeft dezer dagen de Amerikaanse student Peter F. H. gearresteerd. De Amerikaan is naar het huls van bewaring te Arnhem overgebracht in af wachting van zijn uitwijzing naar de Verenigde Staten. H. maakte in de oorlog deel uit van een Amerikaanse para chutistendivisie. Na de bevrij ding van Nijmegen ontmoette hij in de oude Keizersstad een meisje, waarmee hij zich ver loofde. Na de oorlog vestigde hij zich in Nijmegen, waar hij aan de R.K. Universiteit studeerde. Het meisje deed hij trouwbeloften en hij schonk haar o.m. een auto. Van de zijde der politie ver nemen wij, dat de Amerikaan zich heeft schuldig gemaakt aan tal van onbehoorlijke han delingen. Zo heeft hij enkele malen opzettelijk valse aangif te gedaan en het onderzoek van de politie in bepaalde zakea bemoeilijkt of trachten te ver hinderen. Vorig jaar is hij reeds twee dagen in verzekerde be waring gehouden. Zijn verloofde heeft de hulp van de Amerikaanse consul in geroepen om te bewerken, dat H. alsnog vergunning zou krij gen om in Nederland te blijven. Blijkens uitlatingen van Neder landse zijde schijnt daar echter weinig kans op te zijn. gen mee zijn er sederi de bevrij- j voorstel van B. en W. zal eerst ding 100 woningen gebouwd, ter- advies worden ingewonnen. Men wijl er 112 zijn vernield. Vóór i zal door de Centrale Dienst een 1950 is er een grote activiteit kostenbegrotfng Jaten opstellen, door particulieren aan de dag ge- I Aan de Usvereniging „De Veste" legd. De gezamenlijke aanvragen j zal de voormalige vestinggracht belopen 11.000 kub m. Voor de kern zal nog een extra bouwvolu me worden verstrekt. Voor de Belgische ingezetenen zijn de moeilijkheden nog niet opgelost. De Voorzitter hoopt evenwel dat ook dit spoedig z|jn beslag zal worden verpacht gedurende het winterseizoen voor 1 Het voorstel van B. en W. tot uitdiepen van de voormalige ves tinggrachten overeenkomstig de plannen van de Heidem|j wordt goedgekeurd. Het parlement van de Saar heeft zijn goedkeuring gehecht aan twee wetsontwerpen, die de „democratische orde van de Saar", de grondwet, de regering en haar leden beschermen en „valse en misleidende" publica ties over de Saar als misdrijven aanmerken. Minister-president Johannes Hoffmann zeide bij de indiening van de wetsontwerpen, dat zij nodig waren om het land tegen een „propagandagolf" in West- Dultsland, die na het bezoek van Schuman begon, te bescher men. De wetten moesten de be volking weerhouden van „on beschaamdheid en onbezonnen heid". Hoffman prees de pers van de Saar, die op de juiste wijze had gereageerd op de West-Duitse propagandacam pagne". De regering van de Saar was zich bewust van de noodzaak van een goede verstandhouding tussen Frankrijk en Duitsland. Het land zou echter nimmer mer gedogen, dat men zich met zijn zaken bemoeide. De beide wetten voorzien in gevangenisstraf, onmiddellijk ontslag uit de openbare dienst en in enkele gevallen verlies van burgerschap van overtreders tegen de „democratische orde" van de Saar. Er zijn nog twee lezingen nodig, voordat de wet ten bindend worden.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2