Over een maand staat het Engelse volk voor de beslissing Sociale zekerheid in Amerika De Televisie Marinevliegtuig verongelukt 2000 betogers voor premievrij Staatspensioen Geen tabaksartikelen in café's HET REGIME VAN FRANCO Niets meuws*onder de zon IVÖRÖ L fzoetsing. rmt Juoro#is -emtfusse mtyndamssinq De bestuurder overleden Bezoek Prins Bernhard aan Venezuela Amsterdam-Djakarta HOOGWATER. ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 lbonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent Verschijnt dagelijks VRIJE ZEEUW ZATERDAG 21 JANUARI 1950. 6e Jaargang No. 1327. Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 cL; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Behalve de mededeling in de grote pers met eraan verbon den korte voorbeschouwingen van de komende Engelse ve kiezingen op 23 Februari a„ wijdt de wereld nog weinig aan dacht aan deze gebeurtenis. Dit zal zeker spoedig wel ver anderen, daar het wel degelijk voor Europa en de wereld daar buiten van groot belang is, of de komende vijf jaren het Brit se moederland opnieuw door de Labour- dan wel door de Con servatieve partij geregeerd wordt. Ook voor ons eigen land lijkt de uitslag van de verkie zingen van belang, daar wij ons na de oorlog nogal op Engeland hebben gericht. Zoals men weet, heeft Groot- Brittannië een ander kiesstelsel dan Nederland. Kennen wij hier het zogenaamde evenredig heidsstelsel, waarbij men op lijsten stemt, in Engeland heeft men het districtenstelsel. Hier bij stemt men op een bepaalde candidaat van een der mede dingende partijen uit zijn dis trict. Krijgt b.v. in een district de Labourcandidaat de meer derheid, dan gaan de op de can- didaten der andere partijen uit gebrachte stemmen verloren. Het nadeel van dit stelsel is, dat de zetelverdeling in het parlement geen weerspiegeling behoeft te zijn van de stemmen verhoudingen. Zo verkreeg in 1945 de Labour- partij 11.992.000 stemmen, waar van 382 zetels van de 640 zetels het gevolg waren. De overige partijen kregen meer stemmen, namelijk iets meer dan 12 mil- lioen, doch behaalden slechts 258 zetels, waarvan de Conser vatieven 215, de Liberalen 10 en de Communisten 2. Het voordeel van het distric tenstelsel is echter, dat men veeleer een regering uit één partij kan vormen, die dus haar programma kan trachten uit te voeren en daardoor een krach tiger politiek bewind kan voe ren. Zo heeft de Labour-partij de laatste vijf jaren in Engeland onder leiding van premier Attlee de scepter gezwaaid. De verkie zingen van 23 Februari a.s. geven thans aan het Engelse volk de gelegenheid om uit te maken of dit tevreden is over het gevoerde beleid. Laat ons daarom eens bezien, wat de So cialisten hebben klaar gespeeld. Direct na de grote eindover winning verkreeg de partij van Attlee en Bevin een flinke meer derheid. Dit was natuurlijk een geweldige teleurstelling voor de Conservatieven, die vast door de populariteit van hun grote oorlogsleider Winston Churchill hadden gerekend op een nieuwe overwinning bij de stembus. Het Engelse volk is echter een nuchter volk en zag in Churchill wel de grote man uit de oorlog, doch twijfelde aan zijn leiders capaciteiten in tijden van vrede. Labour kwam dus aan het be wind, steunende op een aan zienlijke meerderheid in het parlement. De partij kreeg van zelfsprekend te worstelen met de talrijke na-oorlogse proble men en had bovendien de schier bovenmenselijke taak een ver armd en uitgeput volk door deze problemen te loodsen. Daarnaast wilde zij natuur lijk een gedeelte van haar so cialistische programma uitvoe ren. Als voornaamste punten zijn hiervan te noemen de na tionalisatie van de sleutel-indu strieën, de geleide economie en de verbetering en uitbouw van de sociale wetgeving. Had niet een der hunnen, Lord Beveridge, een plan uitgewerkt, waarbij de arbeidende mens van de wieg tot aan het graf verzekerd zou zijn tegen alle eventuele kwade kansen? Labour nu kan zich aan het einde van haar vijf jarige periode erop beroemen de werkloosheid buiten de gren zen te hebben gehouden. De productie werd in behoor lijke mate opgevoerd. Nationa lisaties van verschillende be langrijke bedrijven vonden plaats, waarvan genoemd kun nen worden de mijnen en de spoorwegen. De tegenstanders van nationalisatie, in casu de conservatieve wijzen op de ver liezen, die deze bedrijven heb ben geleden en de moeilijk heden, die hiervan het gevolg waren. De voorstanders zijn van mening, dat hun beheer nog zo slecht niet is geweest. Talrijke noodzakelijke moder nisaties werden inderdaad aan gebracht en zo konden de mij nen alweer overgaan tot uitvoer van steenkolen. Indien straks Labour aan het bewind zou blijven, zullen ver dere industreën, zoals de staal industrie, de cementindustrie, de suikerfabrieken genationali seerd worden. Op sociaal gebied is er veel achterstand ingehaald, doch ondanks deze verbeteringen, heeft de Labour-regering niet kunnen voorkomen, dat het leven in Engeland voor prac- tisch een ieder uiterst moeilijk bleef. Hierdoor dreigden er tel kens stakingen en kwamen deze ook verschillende malen voor. Deze politiek kan alleen uit gevoerd worden door een streng stelsel van gereiae economie. En dit bracht weer een enorm ambtenarenapparaat mede en een zware belastingdruk. De conservatieven propageren veeleer de terugkeer tot een vrijere economie, inkrimping van het dure staatsapparaat en stopzetting van de nationali saties en verlaging van belastin gen. De devaluatie van het pond- sterling wordt door Labour toe gejuicht, daar dit de uitvoer naar Amerika en daarmede de deviezen-voorraad heeft ver meerderd. Tenslotte moet hier nog met een enkel woord gesproken wor den over de Liberalen, die wel iswaar wat zetel aantal betreft geen rol van betekenis spelen, doch die dit wel eens zouden kunnen gaan doen. Indien na melijk Socialisten en Conserva tieven een ongeveer gelijk aan tal zetels zouden behalen, komt de kleine Liberale partij op de wip te zitten. Eén der grote partijen zal dan immers teza men met hen moeten regeren en zij verkeren dan in de gun stige positie voorwaarden te kunnen stellen. Zo begint op 3 Februari de of ficiële verkiezingsstrijd. Gedu rende 20 dagen zullen de Brit ten overstroomd worden met redevoeringen, pamfletten en krantenartikelen. Aan een voorspelling over de uitslag durft niemand zich te wagen. De strijd gaat voorna melijk tussen de twee groten en over genoemde punten. Op het punt der buitenlandse politiek bestaat geen groot verschil van mening, al zou een overwin ning van Churchill en de zijnen misschien gunstig kunnen zijn voor de plannen van de West- Europese eenheid. Een vinger wijzing over de uitslag zou mis schien kunnen zijn, dat bij de verschillende tussentijdse ver kiezingen, nodig door het open vallen van een zetel, de Labour- partij geen enkele nederlaag leed. DE K.I..M, SCHRIJFT IN OP LUOHTRACE ENGELAND— n ieuw-zeelan d. De K. L. M. heeft besloten voorlopig in te schrijven voor de „Centennial Air Race", die, zoals bekend is, in 1953 zal worden ge houden over het traject Londen- Christchurch (Nieuw-Zeeland) De voorlopige inschrijving geldt ae zogenaamde handicapwed- strijd. De luchtrace bestaat uit een snelheidswedstrijd en een han_ dicap-wedstrijd, evenals de Mel- boumerace in 1934. De definitieve deelneming van do K. L. M. zal afhankelijk zjjn van de voorwaarden, die worden gesteld voor de handicaprace. Het is nog niet bekend, mee welk type vliegtuig de K. L. M. aan deze wedstrijd zal deelne men. Wel ligt het in de bedoeling om, evenals dit met de „Uiver het geval was in 1934, op deze vlucht lading te vervoeren. De uitvoering van de bestaande plannen voor de bouw van een televisiezender in het Gooi on dervindt moeilijkheden. Deze zullen vermoedelijk drastische wij zigingen van de plannen tengevol ge hebben, waardoor riet het Gooi met Amsterdam en Utrecht, doch de gemeenten rond Lopik tot en met Den Haag, Utrecht, Gouda en omgeving de bevoor rechten zijn, die het eerst van de televisie kunnen genieten. Het aanvankelijke plan hield in: van de studio in het hartje van Hilversum uit het program ma via een kabel over een zg. gerichte „link"-zender naar een grote zender te sturen. Dit ver eiste de bouw van een 200 meter hoge zendtoren op de Gooise heide. De bouw van deze zender wordt nu geremd, doordat geble. ken is dat de bestuurders van vliegtuigen van en naar Schiphol gebruik maken van kaarten, waarop als hoogste obstakel in het Gooi een hoogte van 75 m staat aangegeven Een 200 m hoge zender zou een ernstig ge vaar voor de luchtvaart opleve ren. Onderhandelingen met de betrokken instanties over een oplossing zijn gaande. Een onder zoek naar de draagwijdte van een zendtoren ter hoogte van circa 75 m wordt ingesteld. Ook wordt overwogen de zendtoren bij Lopik te plaatsen teneinde de moeilijk heden voor de luchtvaart te ont gaan. Men is doende het aantal a.s. „kijkers" vast te stellen, dat ia het gebied, dat van Lopik uit wordt bereikt, van de televisie kan profiteren. De televisiestu dio komt in ieder geval in Hil versum. Zij kan met een speciale kabel of een ,,link"-zender verbon den worden met de toren ir. Lopik. DETAILLISTEN TEVREDEN GESTELD. Blijkens een instructie van het Minis.erie van Finar.ciën aan de directeuren van 's Rijks belastin gen en domeinen wordt paal en p.rk gesteld aan de verkoop van cabaks-artikelcn buiten de bedrij ven der gevestigde kleinhandela ren. In hotels, café s en restau rants mogen voortaan slechts bij wijze van „diens.betoon" tabaks artikelen aan de clientèle worden verstrekt. Indien de verkoop Prins Bernhard wordt op 30 Januari in Maiquetia (Vene-1 zuela) verwacht. Op 30 en 31 Januari worden verschillende bezoeken in Caracas afgelegd. De volgende dagen komen Marcay, Punta Cardon en Me- negrande aan de beurt. Daarna gaat de reis naar Ma- racaibo, waar geluncht wordt en het Koningin Wilhelmina- plein wordt geopend. Na een afscheidsreceptie in Caracas vertrekt de Prins 3 Febr. per vliegtuig naar Para maribo. Zoals bekend zijn in Punta Oardon, Menegrande en Mara- caibo bedrijven van de Kon. Shell gevestigd. HET NEDERLANDSE SMAL DEEL NAAR DE WIST. Reportages. En de uitzendingen van het fitrtJdVrachtenprcgTamma van Zaterdag 21 en Zondag 22 Jan. zullen reportages te horen zijn van de oefenreis van het Neder landse Smaldeel der Koninklijke marine naar de West, welke reis floor Z.K.H de Prins der Neder landen wo dt meegemaakt. •De uitzendingen van het Strijd- Lrachtenprogramma geschieden dagelijks van 18.30 tot 19.00 uur via Hilversum I. Gisterenmiddag even na twee uur, is iets ten Zuiden van de „Haagse Schouw" en nabij de Rijksweg LeidenDen Haag, een Firefly" van de Marine Lucht vaartdienst neergestort. De enige inzittende, de eerste luitenant-vlieger Schuringa, die door de aanraking van het toestel met de grond uit de machine was geslagen, werd zwaar gewond. Hm toestel, dat laag over het net van de tramlijn Haagse Schouw_Wassenaar vloog, raakte met de vleugel de grond, stortte rcer en vloog onmiddellijk in brand. Direct nadat op het vliegveld Valkenburg, waar de „Firefly' thuishoorde, alarm was geslagen, rukten reddingsploegen uit. Men bluste de brand door middel van schuimblusapparaten. Door de botsing met de grond schoot de motor van de romp los. Tientallen meters in de omtrek trof men later de brokstukken van het vliegtuig aan. De brand heeft, volgens de tot dusverre entvangen berichten, de restanten van de romp geheel vernield. Het vliegtuig kwam uit de richting van het vliegveld Valken burg en vloog in de richting Voor schoten. Op ongeveer honderd me ter afstand van de ,,Haegweg' kwam het toestel ineens op de grond terecht. De piloot werd op circa twintig meter van de restan. het toestel het eerst de grond raakten. Huiverend van kou bewaken een paar marechaussees het toe stel. De mariniers, die vannacht de wacht zouden overnemen, had den reeds voorzorgen getroffen. In een, schuurtje op een aan grenzend welland zetten zij een kachel in elkaar. Personen, die het ongeluk za gen gebeuren, zijn van oordeel, dat de machir.e onder een te gro te hoek met de aarde, de grond naderde. Aangezien het vliegveld „Valkenburg' slechts 800 meter van de plaats van het ongeluk is verwijderd, vermoedt men, dat het vliegtuig reeds spoedig na de start onklaar is geraakt. De plaats van de ramp trok veel belangstelling. De Rijksweg was een half uur lang geblokkeerd door stilstaande auto's. De Wassenaarse politie maakte na haar aankomst ter plaatse spoedig een einde aan deze verkeersopstopping. Het ongeluk heext op het ma rinevliegkamp Valkenburg diepe 'naruk gemaakt. Dr. Schuringa, lie als hoofd van het vliegmedisch centrum de marine-vliegers keur. 1c, was bij alle marine-mensen cecr geliefd. Op het vliegkamp vas hij een graag geziene gast. Sinds hij zijn marine-vliegbrevet behaalde, maakte hij geregeld vluchten om zijn vliegvaardigheid 'e onderhouden Zo'n vlucht maakte hij ook gisteren. DE SCHEVENINGSE BUITENHAVEN. Zes groothandelaren en expor teurs hebben een telegram ver zonden aan de Minister van Ver keer en Waterstaat, waarin zij er ae aandacht op vestigen, dat deze week vele vissersschepen de Sche- v^ningse haven niet binnen kon den komen en elders zijn gaan nmrkten, wegens de slechte toe stand van de buitenhaven. De vishandel miste daardoor 100.000 gulden visaanvoer. Groot- en kleinhandel en aanhangende be drijven werden hierdoor zeer ge dupeerd. Er wordt dringend ver zocht, maatregelen te nemen. verder gaat dan dienstbetoon, worden die tijdelijke vergunningen ingetrokken. Het kwam voor, - dat café-hou ders door middel van raambiljet ten e.d. tabakswaren aanprezen Die is voortaan onmogelijk. Hier door komt aan de door de siga renwinkeliers als oneerlijk aange voelde concurrentie van café s speciaal na sluitingstijd, 'n einde Uit de instructie blijkt voorts, dat aan consumptietenten, auto ratieken, snelbuffetten, caféta- rials, ijssalons en strandcafé' geen tijdelijke tababsvergunnin gen mogen worden afgegeven. Adspirantswinkcliers in tabaks waren, die geen vestigingsvergun ning van een Kamer van Koop handel kunnen overleggen, krij gen voortaan geen tabaksvergun ning meer. Aan icor.troleerande ambtenaren voor de tabaksaccijnzen is opge. dragen strenge controle te houden naar hetgeen „verkapte nering in tabaksartikelen" wordt genoemd. In organisatickringen van de kleinhandel in tabaksartikelen beerts voldoening over de thans gnomen maatregelen. Men be schouwt deze als een stap vooruit en aio een zekere koppeling van de vestigingswet-kleinbedrijf met de tabakswet. Men wijst op een vroeger be haald succes ten aanzien van de bescherming van de banderolle- prijzen, waardoor aan concurren tie door ,,boi'.;sers' lang vóór de oorlog een eir.de werd gemaakt. Ondanks de successen is men in örganisatiekriugen van mening dat men de eindstreep van rege lingen op het gebied van de ta baksverkoop nog niet gehaald beeft. M!cn wijst in verband hier mede op de in deze kringen ge voelde wenselijkheid om aan ves- t'gingen van sigarenwinkels eisen van vakbekwaamheid te verbin den. Bij honderden waren de arbei ders uit de vroegere vervenings ten van het vliegtuig in ernstig gebieden van Beets en de Veen- gewonde toestand aangetroffen, hoop, de kleine zandboertjes van De piloot van de verongelukte Ureterp, Siegerswoude en Hou- Fireflv" de k 14 is aan ziin tigehage en vele andere arbei- T£eWn t t D?achtennietroSnodm Ie De bestuurder was luitenant ter betogen voor premievrij Staats- zee eerste klasse arts A. Schu- pensioen. De toeloop was zelfs ringa uit 'is-Gravenhage. Hij was zodanig, dat de organisatoren, 40 jaar oud, gehuwd en vader van die op een duizendtal betogers twee (kinderen. .hadden gerekend, op het laat- Luitenant-arLs Schuringa was ?te ogenblik het aantal beschik te het b:zit van het Internationaal vliegbrevet en kwam in 1935 als officier van gezondheid 2de klas se bij de marine-luchtvaartdienst. Hij was Ridder in de Orde van bare zalen tot vijf moest uit breiden, omdat er ln totaal 2000 bezoekers bleken te zijn. De Bond voor premievrij Staats pensioen, die een bedrag van 20.000 heeft uitgetrokken voor Oranje Nassau en drager van het het beleggen van een aantal de- bronzen kruis. j monstratieve vergaderingen in i ons land, zet hiermee een acte NOG GEEN KILOMETER j in om zijn doelstellingen bekend VAN HET VLIEGVELD. I te maken. In Drachten werd het woord gevoerd door de heren H. Het weiland, waarop het onge- Wolters, burgemeester van' Hee- luk gebeurde, ziet er troosteloos rewaarden, C. J. van Lienden, uit. Overal verspreid liggen op de Eindhoven. Tweede Kamerlid, R. bevoren harde grond zwart ge- Terpstra, Akkrum, Ds. J. Lu- blakerde brokstukken, omgeven chies, P^tersWerum,^^ y- door witte vlokken bevroren voorziening zal daarentegen door de vele administratieve romp slomp te kostbaar worden, zo dat als enige oplossing de weg van het premievnje otaauspen- sioen zal moeten worden geko zen. Teneinde de spaarzin van het volk niet aan te tasten, zal een bodempensioen moeten worden uitgekeerd, onafhankelijk van eventueel door bedrijfspensioe- nen, besparingen enz. verwor ven inkomsten. In een motie, gericht tot de Ministerraad, de Staten-Gene- raal en de pers, werd er op aan gedrongen het door de Minister van Sociale Zaken geopperde voornemen tot invoering van een ouderdomsverzekering te laten varen en een premievrij Staats- BEROEPSPERSONEEL KONINKLIJKE MARINE Korporaals en manschappen, be horende tot het beroepspersoneel der Koninklijke marine, die vóór of op 1 Januari 1946 „dienstein. diging" hadden en zich niet op schuim van de schuimblusappara-1 'prdomsvoorzienlng I nieuw wensen te verbinden, kun- ten. Twee diepe voren geven de n(^lt £et volk kan 0,nvat-| "en thans op verzoek uit de dienst plaatsen aan, waar de wielen van i £en ggn verpüchte ouderdoms- worden ontslagen. tema, Assen, Bondssecretaris. De sprekers betoogden, dat een De regering van Truman heeft haar pogingen hervat om het systeem van sociale maatregelen uit te breiden tot „praetisch alle mensen die in het arbeidsproces zijn ingeschakeld", met inbegrip van a„ landbouwers, landarbeiders er huishoudelijk personeel. Een betere bescherming tegen de gevolgen van werkloosheid, v erhoogde regeringsbijdragen vcor steun aan de ouden van dagen, blinden en van derden afhankelij ke personen, ziedaar wat Presi dent Truman's z.g. „Fair Dead" nastreeft. H.t Huis van Afgevaardigden nam tijdens de zitting van het vorige jaar een wetsontwerp aan, dat 11 millioen mensen meer on der het systeem van sociale wet ten zou doen vallen, zodat op in totaal 46 millioen mensen deze wetten van toepassing zouden zijn en dat de uitkeringen met onge veer 70 zou doen toenemen. Deze wet werd naar de Senaat gezonden, die hem terzijde legde tot deze zitting. Toen Donderdag de financiële commissie van de Senaat in openbare zitting bijeen kwam, verklaarde Arthur J. Alt meyer, Commissiaris vcor Sociale Zekerheid, namens de regering dat het wetsontwerp, in het Huis van Afgevaardigden aangenomen, een stap voorwaarts be'ekende. Da senaat kan het wetsontwerp nog (aanzienlijk) verbeteren. Er op wijzende dat het systeem van Sociale Verzekeringen in de Ver enigde Staten al 15 jaar in wer king is, zeide Altmeyer, dat het erin geslaagd is een voornaam deel te bereiken n.l. „de afschaf fing van het ouderwetse armen huis. Niettemin vind tk, dat de So ciale Wetten r.og niet ten volle het doel bereikt hebben n.l. door de instelling van een uitgebreid eystcem van verzekeringen waar voor de verzekerden premie beta len, te verhinderen dat personen in behoeftige omstandigheden ko men te verkeren. Altmeyer, die leiding geeft bi.: de uitvoering van het systeem van sociale verzekeringen voor het gehele land, verklaart dat het door het Huis aangenomen wets ontwerp „doeltreffender gemaakt kon worden"!, door: 1. Het verhogen tot 4800 dollai van de salarisgrens, waarboven belasting geheven wordt. Op het c-genbilk is deze 3000 dollar; de maatregel van het Iluis zou deze tot 3600 dollar verhogen. 2. Het verhogen van de uitke ringen aan de minder bedeelden met een groter bedrag dan waar in het wetsontwerp van het Huis voorziet; dit maak verhogingen tot 150 mogelijk. 3 Het goedkeuren van betere voorzieningen ten behoeve van mensen, die voor hun 65-ste jaar volkomen invalide worden, bene vens ten behoeve van afhankelijke personen. ivieei „ieun voor eu. pensioenen. 5. Uitbreiding van de hulp aan behoeftige kinderen. Altmeyer dreng erop aan de sociale maatregelen aan meer personen ten goede te doen ko men en verklaarde, dat de men sen,, die werkzaam zijn in de land bouw, de grootste groep waren, die buiten de toepalingen van de tegenwoordige wetgeving vielen. Als de landbouwers er wel or.der vielen, zouden boeren pensioen kunnen krijgen, als zij zich uit liet bedrijf terugtrokken, zelfs in dien zij nog altijd hun boerderij bezaten, zeide hij. „Hun pensioen zou hun dan een inkomen in con tanten opleveren, dat tezamen met hun andere inkomsten rente nierende landbouwers een behoor lijk bestaan zou verzekeren". Het Amerikaanse systeem van sociale verzekeringen wordt be kostigd uit gelijke bijdragen van werkgevers en werknemers. In het door het Huis goedgekeurde wets ontwerp worden deze bijdragen van wenknemers en werkgevers met ingang van 1 Jan. as ver hoogd van 1.5 tot 2 procent van het ioon. Deze bijdragen zul len in 1930 tot 2.5 procent, in 1965 tot 3 procent en volgende jaren tot 3,25 procent verhoogd worden. Geen hulp aan Korea Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wets ontwerp verworpen tot verle ning van economische steun aan de Zuid-Koreaanse Republiek. De steun ter waarde van 60 millioen dollar was bedoeld om de jonge Staat te steunen tegen communistische agressie. In een minderheidsrapport verkla ren de republikeinen zich tegen ae wee, „aaar ae Zuid-Koreaan se Republiek te allen tijde bloot staat aan een aanval door com munistische strijdkrachten. De Amerikaanse hulp zou de buit van een aanvaller slechts ver groten". Tijdens de vorige zitting van het huis werd een tussentijdse toewijzing van 60 millioen dol lar goedgekeurd. De stemver houding was 193 tegen 191. Het voorstel werd tegen alle ver wachtingen in verworpen. Op het laatste ogenblik deed de voorzitter van het huls, McCormack (Massachusetts), een beroep op de afgevaardig den om het ontwerp goed te keuren. Hij zeide, dat Zuid Korea het laatste bolwerp van de democratie in Zuid-Oost- Azië was. Korea zou verloren gaan, indien de steun niet werd verleend. In dat geval zouden de belangen in de Stille Oceaan in verband met de Amerikaan se veiligheid rechtstreeks be dreigd worden. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer zou op 31 Januari bijeen komen in de Rid derzaal in verhand met de in grijpende verbouwing in het ge bouw der Kamer. Het blijkt nu evenwel nog niet nodig te zijn, dat de Kamer haar tijdelijke be huizing betrekt. Het bestek is nog niet gereed en het ligt in het voornemen met de verbouwing zo mogelijk op 1 Maart te begin nen. De kamer zal met de thans aan de orde zijnde werkzaam heden waaarschrjnlrjk in veertien dagen gereed zijn on dan niet vóór de tweede helft van Maart weer bijeenkomen. Krijgen de bouwplannen op 1 Maart een be. gin van uitvoering, dan zal op de Ridderzaal beslag moeten worden gelegd. De stijgende vraag naar ver voer op de K.L.M.-lijn Amster damDjakarta maakt het nood zakelijk de frequentie var deze li;n, welke thans vijf maal per week bedraagt, te verhogen. Derhalve zal de K.L.M. met In gang van 7 Februari zes maal per week met „Constellations" vet traject Amsterdam-Djakarta v.v. vliegen. De nieuwe diensi, welke op Vrijdag zal worden uitgevoerd zal New Delhi in India aauioen. De route heen loopt over Cairo Bagdad, Karachi, New Delhi, Bangkok. De terugweg via Bang kok, Calcutta, New DeLii, Kara chi, Basra en Cairo. De New York Times meldt uit Madrid dat een fundamentele verandering in het regime van Franco voor de deur staat, die de benoeming van generaal Fran co tot regent kan insluiten. „In vele kringen is men van gevoelen, dat iets belangrijks wordt overwogen", zegt het blad. Van Spaanse zijde wordt ver klaard, dat generaal Franco aan de leden van de staatsraad heeft meegedeeld, dat hij de tijd geko men achtte om de fundamentele wetten, waarop het regime be rust, te herzien. Franco zal wel licht overgaan tot een referen dum om het volk gelegenheid te geven hem tot regent te be noemen. Een ander gerucht wil, dat Franco voornemens zou zijn de monarchie af te schaffen en de derde Spaanse republiek uit te roepen. De successiewet van 1947 be paalt, dat Franco hoofd van de staat is, mrar dat er na zijn dood een koning of een regent zal komen. Het Britse blad The Times schrijtjft. dat Spanje voor 'n finan ciële crisis staat, die alleen door Amerikaanse hulpverlening kan worden voorkomen. Spanje heeft een tekort aan graan, petroleum en buitenlandse credieten en het heeft niet de minste hoop goede ren uit Argentinië te kunnen be trekken. Ook volgens het Britse blad zou generaal Franco hebben be. sloteft de successiewet en de grondwet te wijzigen. ZONDAG 22 JANUARI. DE GENATIONALISEERDE MIJNEN IN ENGELAND. De voorziter vqn de Engelse nationale kolenraad, Lord Hynd- lely, heeft medegedeeld, dat de Britse genationaliseerde kolen mijnen over het afgelopen jaar vermoedelijk een winst van 10 millioen pond sterling te zien ge ven. Verder noemde hjj als rea listische voorspelling voor de Britse kolenproductie in 1950 een hoeveelheid van 205 tot 210 mil lioen ton. In het eerste jaar na de nationalisatie leed de kolen- industrie een verlies van 23(4 millioen pond sterling, doch de kolenvoorraad hoopt het vierde jaar te kunnen beginnen met een voor ruim de helft ingehaald verlies Breskens Terneuzen Wemeldinge Walsoorden v.m. 4.28 5.03 5.43 5.53 n.m. 4.49 5.24 6.04 6.14 WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt geldig van hedenochtend tot hedenavond. Nog vorst. Af en toe wat bewolking. Droog weer. Matige wind tussen Noord en Oost. In de ochtend meest matige, later lichte vorst. MAANDAG 23 JANUARI. Breskens Terneuzen Wemeldinge Walsoorden v.m. n.m. Zon- Maan- 5.01 5.25 Jan. Opk. Ond. Opk Ond. 5.33 6.— 21 8 33 17.07 10.21 20.55 6.16 6 40 22 8 35 17.09 10.31 22.08 6.26 6.50 23 8.34 17.10 10.40 23.20

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1