Begroting Binnenlandse Zaken 1950 Q Tegen pijnen! Het Grebbemonnment Het'debat over de Volksraadpleging in België "WITTE MUIS" Bezoek Prins Bernhard aan Nederlandse Antillen Truman ontvangt Spaak S. E. D. beschuldigt Deense Koningin van zwendel Het Franse „Generaalsschandaal" Wordt niet oud voor Üw tijd Paul van Zeeland naar Nederland De doeleinden van plan-Marshall het Amerika en deerkenning van communistisch China POEDERS - CACHETS -TABLETTEN Genationaliseerde Engelse" electriciteltsindustrie w Frans protest te Peking Prinses Margriet 7 jaar P.v.dA.-kamerleden naar Bonn Nota van Amerika Engeland en Frankrijk aan Sowjet-Unie De aan China verkochte Amerikaanse schepen HOOGWATER. ZON- EN MAANSTANDEN Zon- Jan. Opk. Ond. 20 8.38 17 05 21 8 36 17 07 22 8.35 17.09 Maan- Opk. Ond. 10.08 19.37 1.21 20.: 5 10.31 22.08 f nuRonng bi.i Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Radactie-adres: Noordstraat 65—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent DE ZEEUW VRIJDAG 20 JANUARI 1950. 6e Jaargang No. 1326. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Onder een blakende tropenzon, die een ui deze regentijd lang niet onbewolkte hemel neerzengde op het oude Willemstad, zijn kleurige huizen, zijn verweerde forten aan de haveningang en in de grote menigte der toegestroomde bevolking, doemde Woens dag het smaldeel der Nederlandse Antillen op, de imposante „Ka pel Doorman'" en de beide andere oorlogsbodems, „Jacob van Heemskerck" en Johan Maurits van Nassau", aan boord van welk laatste schip zich Z. K. H- Prins Bernhard der Nederlan den bevond- Toen het eskader zich voor de haveningang bevond, weerklonk een saluut van 21 schoten, afge geven door de „Jacob van Heems kerck," voor het gouvernement der Nederlandse Antillen, waarna de op de muren van het waterfort opgestelde saluutbatterij met een gelijk aantal schoten antwoordde. Nauwelijks was de galm van het laatste schot verklonken of weer dreunden saluutschoten, nu van de „Karei Doorman" en de „Jacob van Heemskerck", die elk 33 schoten afgaven voor de Prins, toen de „Johan Maurits van Nas sau" zich van het eskader los maakte en koers zette naar de haveningang, de St. Annabaai, waar de befaamde pontonbrug „Koningin Emma der Nederlan den" deze keer niet had behoeven open te zwaaien om de weg voor de Prins vry to maken, daar zij de vorige week is aangevaren en be schadigd langs de wal lag. Drie en dertig schoten van het waterfort weerklonken na dit sa luut eveneens voor de Prins, die Bijna twee millioen centen- Onlangs stond op ieder post kantoor in Nederland een offer bus. Alle landgenoten werden in de gelegenheid gesteld, daarin him bijdrage te storten in de vorm van koperen centen voor het te stichten legermonument op de Grebbeberg in Rheneh. De burgemeester van Rhenen heeft thans de afrekening van deze actie binnen. Het bedrag, op deze wijze bijeengebracht, vormt de som van ƒ10 437,40. Aan de in totaal bijeengebrachte som moet nu nog f 283,77 worden toegevoegd en de twee millioenste cent is geboekt. Op uitnodiging van het comité Benelux zal de Belgische Minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland op Maandag 13 Maart a.s. een bezoek aan Nederland bren gen. De heer Van Zeeland zal te Amsterdam aan een lunch deel nemen, welke te zijner ere door de afdeling Amsterdam van het comité Benelux wordt aange boden. Des namiddags zal de Minister een rede uitspreken in de Konink- iyke schouwburg te 's-Graven- hage. Paul Spaak is Woensdag door President Truman ontvangen. Na afloop van het onderhoud ver, klaarde de Belgische staatsman te menen, dat de omstandigheden voor de Europese aaneensluiting op het ogenblik gunstiger zijn en dat het jaar 1950 van uiterst groot belang zal zijn. Hij zeide voorts, dat President Truman hera verzocht had het voorzitterschap van de OEES te aanvaarden. Wan. neer hem dit door de Europese landen wordt aangeboden. Een groep Franse persoonlijk heden had eveneens een onderhoud met President Truman. Na de conferentie verklaarde de heer Lacour Gaillet uit naam van zijn collega's dat dit bezoek ten doel had President Truman te danken voor de bijdrage van de Ver. Staten tot het herstel van Frankrijk. Hij heeft ook de hoop uitgesproken, dat de Amerikaanse hulpverlening zou worden voort gezet, teneinde de bereikte resul taten te consolideren. Tenslotte gaf hij de President de verzeke ring, dat Frankrijk geheel gewon, nen Is voor het concept van de Europese Unie. nu op de „Johan Maurits van Nassau" het voorlopig einddoel van zijn reis naderde. Onder het geronk van 15 Fire flies van de marine luchtvaart dienst, die van het dek van de „Karei Doorman" waren opge stegen en boven het eiland bleven cirkelen tot de Prins zich had ontscheept, gleed de „Johan Mau rits van Nassau" statig tussen de eeuwenoude forten aan de haven ingang door, aan de ene zijde het waterfort en aan de andere zijde het riffort, om even achter het öruggehoofd te meren aan de handelskade, waar anders een druk beweeg is van schoeners, loodsboten en barken. De aan beide zijden van de be trekkelijk smalle St. Annabaai sa mengestroomde bevolking juichte, toen het schip met de Prins aan boord op korte afstand voorbij gleed. De Prins, die zich aan dek be vond, moet een onvergetelijke in druk hebben gekregen van de feestelijk met vlaggen versierde stads-entree bij dit tweede bezoek dat hy in heel wat prettiger om standigheden dan in 1942 aan dit Rijksdeel brengt. Langs de ge hele zijde van de Otrabanda en op de feestelijk versierde brug die langs de wal ligt, waren duizen den schoolkinderen opgesteld. Omstreeks half twaalf toen het schip aan de kade gemeerd lag, begaf zich de gouverneur der Ne derlandse Antillen zijne Excellen tie Ir. L. A. H. Peters, met zijn adjudant, kapitein R. van der Beek, aan boord om zijn opwach ting bjj Z. K. H. te maken. Ongeveer een kwartier later be trad de Prins ten tweede male Curagaose bodem, toen hij de „Jo han Maurits van Nassau" verliet en een op de handelskade opge stelde erewacht van de Konink lijke Marine inspecteerde, waarbij de commandant Marine Ned. An tillen, kapitein ter zee M. M. Me- rens zijn opwachting maakte bij Z. K. H. Onder de toejuichtingen van de bevolking begaf de Prins zich ver volgens met de gouverneur en zijn gevolg te voet naar het gou vernementsplein, dat bij het wa terfort en het fort Amsterdam bij de ingang van de St Annabaai is gelegen. AUTOTOCHT VAN DE PRINS. Woensdagmiddag heeft Prins Bernhard een autotocht gemaakt rond het schottegat van Osraban, da naar Punda. Z. K H. was in een open auto gezeten naast de gouverneur de heer Peters. De langs de weg geschaarde menigte juichte de Prins hartelijk toe. Des ochtends stortregende het, doch toen de „Johan Maurits" de haven binnenvoer scheen de zon weer. VAANDQEL UITREIKING DOOR PRINS BERNHARD. Morgen (Zaterdag) zal Prins Bernhard bij Zijn bezoek aan het jniiltaire kamp Suffisant namens de Koningin een vaandel uitreiken aan de Koninklijke Landmacht ih de Nederlandse Antillen. Na af loop zal de Prins in het kamp aanzitten aan een noenmaal voor genodigden, onder wie de gouver neur en mevrouw Peters. Bij de vaandeluitreiking zal Prins Bernhard een toespraak houden, waarin hij o.m. zal her inneren aan luitenant George Ma- duro, de enige Curagaose drager van de Militaire Willemsorde. De ouders van George Maduro, die in de oorlog is gevallen, zullen bij de plechtigheid aanwezig zijn. De strijd tegen het communis me en tegen het economisch na tionalisme in West-Europa zijn volgens Paul Hoffman de twee voornaamste doeleinden van het plan-Marshall in de komende jaren. De E.C.A.-adminlstrateur wees er in een rede voor de Kamer van Koophandel te Rochester op, dat de vrije Europese landen, dank zij het Amerikaans hulpprogram, er in geslaagd zijn op het gebied van de industrie en de landbouw de vóór-oorlogse productie te over treffen. Na de verklaring, dat het plan- Marshall een nieuwe fase Ingaat, zeide Hoffman: „Zo wij liet pleit niet winnen in onze strijd tegen het nationalisme in Europa, zal de Sovjet-Unie met veel genoegen de taak beëindigen. Het zou waanzinnig zijn onze hulp aan Europa tot heneden het vereiste minimum te verminderen". Tenslotte herhaalde Hoffman, dat de K-C A. 't congres zal ver zoeken, een crediet van ongeveer 3.200 000.000 dollar goed te keu ren voor de financiering van de economische herstelverrichtingen gedurende een periode van 12 maanden, welke op 1 Juli a.s aanvangt. „Neues Deutschland", het dagblad van de onder communistische leiding staande Socialistische Eenheidspartij, meldt dat Koningin Alexandrine van Denemarken zou hebben gepoogd de Oost-Duitse autoriteiten te bedriegen. Volgens het blad heeft de Deense Koningin geprobeerd het jacht slot Gelbensande in de nabijheid van Rostock met bijbehorende gronden ter oppervlakte van 44 hectare, dat het eigendom was van Groothertog Frederik Frans IV van Mecklenburg-Swerin, voor inbeslagneming door de staat te behoeden (zoals bekend, zijn de bezittingen van groot-grondbezitters in Oost-Duitsland in beslag genomen en herverdeeld). Aan het uitvoerig voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Binnen landse Zaken ontlenen wij het volgende: Vele leden hadden er met in stemming kennis van genomen, dat de Minister zich een over tuigd voorstander toont van de provinciale en gemeentelijke zelfwerkzaamheid. In dit verband wensten deze leden nog eens aan te dringen op een definitieve regeling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten, en wel zo tijdig, dat daarmede bij het voorbereiden van de gemeente begrotingen voor 1951 kan wor den rekening gehouden. Daar de gemeenten reeds in Mei beginnen met het opzetten van de begroting voor 1951, is het uitgesloten te achten, dat het rapport van de commissie- Oud nog tot basis zou kunnen dienen. Het kwam sommige leden daarom gewenst voor, de noodvoorziening ten minste een jaar te verlengen en te onder zoeken, welke wijzigingen, o.a. in verband met de devaluatie en de afschaffing van de onder nemingsbelasting, daarin moe ten worden aangebracht. Verscheidene leden onder schreven de bezwaren tegen de lange duur van burgemeesters vacatures, reeds in het voorlo pig verslag van de Tweede Kamer geopperd. Ten aanzien van het zeer on gewenste verschijnsel, dat her haaldelijk, voordat H. M. de Koningin burgemeesters heeft benoemd, hun naam reeds in de pers wordt genoemd, verklaar den enige leden redenen te „Neues Deutschland" schrijft verder: „De Groothertog overleed In November 1945 De kleinzoon van Koningin Alexandrine, Prins Frederik Ferdinand van Sleeswijk- Holstein, wist haar diets te ma ken dat, indien zij slechts ver klaarde dat het jachtslot en de bijbehorende gronden haar eigen dom waren, er geen inbeslagne ming zou plaats vinden, daar het eigendom van de Deense Konink lijke familie niet onder de ont_ eigeningsbesluiten viel. De Koningin besloot haar Duit se bloedverwanten te helpen. Zjj belastte een oude lakei, zekere Lobsien, met het beheer van haar „eigendommen". Lobsien wist de bureaucraten van Mecklenburg een rad voor de ogen te draaien, door met een document uit 1922 voor de dag te komen, waarin werd verklaard dat de broeder van de Groothertog van zijn erf, rechten op het jachtslot Gelben sande afzag en dat Koningin Alexandrine hem hiervoor schade loosstelling had gesteld. De Mecklenburgse autoriteiten, aldus het blad, namen alles voor zoete koek aan, verklaarden de landhervorming niet van toepas sing op Gelbensande en de bijbe horende gronden en behandelden deze bezitting als eigendom van de Deense Koninklijke familie. De autoriteiten te Rostock be taalden tussen Mei 1945 en Juni 1949 aan de agenten van Hare Majesteit een bedrag van 35.000 mark uit als huur voor het jacht slot, dat als ziekenhuis werd gé bruikt. Ook stonden zij toe, dat 5 kisten vol zilver en Chinees por, celein uit het jachtslot naar de Prins zu Gliicksberg in West. Duitsland werden gezonden. De Oost-Duitse egeringsauto- riteiten hebben deze zwendelarij ontmaskerd. In de toekomst zal niemand, zefs niet de Deense mi litaire missie in Be Oir. verande ring kunnen brengen in het feit, dat het volk de eigenaar is van Gelbensande", zo besluit „Neues Deutschland" zijn artikel. van de Christelijk-Historische Unie, zelfs tezamen met die van de Anti-Revolutionnaire Partij, een minderheid vormt in de gemeenteraad. Deze leden ver mochten in de bestuurservaring van de benoemde magistraat geen verklaring te vinden voor deze beslissing. Met voldoening had men ver nomen, dat binnenkort een ontwerp Zondagswet aan de Staten-Generaal zal worden aangeboden. Met aan ongeduld grenzende belangstelling verklaarden ver scheidene leden de regeling van het brandweerwezen tegemoet te zien. Naar verscheidene leden op merkten, viel het hun niet ge makkelijk 's Ministers zonnige visie op de ontwikkeling van de met zoveel vastberadenheid van taal uit het niet geroepen in stituten als reserve-politie, na- tionale-reserve en „steun wettig gezag" te delen. De daarmeae tot nu toe opgedane ervaring moge plaatselijk verschillend zijn, als geheel genomen heeft het initatief geenszins aan de verwachtingen beantwoord. Nu de regering daarenboven een drastische bezuiniging op het gehele beroepspolitieapparaat heeft ter hand genomen, be hoeft men zich over de weer slag daarvan op de animo voor de reserve-instituten geen illu sies te maken. Door tal van leden werd aan gedrongen op een spoedige vast stelling van de normen, welke zullen gelden voor de vergoe ding van de politiekosten der gemeenten. Daarbij worde niet in hoofdzaak met het aantal de centrale commissie voor ge organiseerd overleg. Moet hier uit echter worden afgeleid, dat de besprekingen over de toela ting van het ambtenarencen- trum opnieuw zulen worden ge opend? N.V.V., C.N.V. en K.A.B. ver tegenwoordigen tezamen ruim 800.000 arbeiders, neerkomend op zeker 2 millioen stemmen bij de verkiezingen. Is de Minister niet van oordeel, dat de in No vember 1948 genomen beslissing berust op de rechtsovertuiging van het volk? De aan het woord zijnde leden zouden een spoedige concretisering van de beslissing van Nov. 1948 toe juichen. (Advertentie.) Afstellen kunt gij het niet, maar uitsteller» welLaat stramheid en stijfheid niet do baas worden over Uw spieren; laat Reu matiek U niet belemmeren in Uw bewe gingen. Loop rechtop en niet geboge» door pijnlijke en stijve gewrichten. Reed» 3 geslachten roemen Akker"s Kloosrer- balsem als snel pijnstillend en afdoend werkend wrijfmiddel bij Reumatiek en spierpijn, spit, en lendenpijn en bovendien als zuiverend en genezend bij wonden van allerlei aard. Een balsem in de ware: zin des woords, waarvan men dan ook algemeen ^egt: „Geen goud» zo goed" hebben om aan te nemen, dat inwoners, maar tevens met de_ departementale lekken op hoger en op lager niveau niet zo zeer zijn uitgesloten als de Minister meent te mogen vertrouwen. Tal van leden waren van me ning, dat sommige burgemees tersbenoemingen bezwaarlijk zijn te rijmen met de politieke verhoudingen in de gemeente. Deze leden hadden zich afge vraagd, waarom het noodzake lijk was, dat in de gemeente 's Gravenhage werd benoemd een burgemeester, die de Chris telijk-Historische beginselen is toegedaan, hoewel de fractie Bij de voortzetting in de Belgische Kamer van het debat over de volksraadpleging ver klaarde de Liberale volksver tegenwoordiger Blum te betreu ren, dat de speciale commissie geweigerd heeft het voorstel ter goedkeuring aan de Raad van State voor te leggen. Hij zei dat in de parlementaire geschiede nis van België het referendum of de volksraadpleging steeds verworpen is. „De volksraad pleging zal het kiezerscorps dwingen zich uit te spreken over de houding van de Koning tij dens de bezettingsperiode". De heer Blum vreesde, dat de volks raadpleging grote agitatie zal veroorzaken in het land. Hij zal tegen het voorstel stemmen. De heer De Schrijver (CVP) zeide van oordeel te zijn, dat een referendum en een raad pleging om de mening van het volk te weten te komen, twee geheel verschillende zaken zijn. Een „raadpleging om advies der bevolking" zoals hij de volks raadpleging noemde tast Amerikaanse consulaire verte-1 geenszins het prestige van de genwoordigers in China slecht wetgevende Kamers aan. De werden behandeld. Het gedrag wetgever doet, aldus de heer De van de regering te Peiping, zoals Schrijver, een beroep op de be- bijv. het in beslag nemen Van het volking om een aanwijzing te consulaire bezit, deed het er naar verkrijgen. De eindbeslissing schijnen, dat de regering niet de blijft bij het parlement berus- wens koesti rt spoedig door de re. ten. gering der Ver. Staten erkend te De Socialistische volksver- worden, tegenwoordiger Fayat verklaar- De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- gon, heeft op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard, dat de Amerikaanse regering de erken ning van de regering in Peiping niet kon erkennen, zolang de de eveneens te betreuren dat de rechterzijde geweigerd heeft het advies in te winnen van Belgische rechtsgeleerden over de grondwettigheid van het voorstel. Namens de Socialis tische Kamergroep diende hij een motie in, waarin wordt ver klaard dat de volksraadpleging onverenigbaar is met de consti tutionele monarchie en afbreuk doet aan de ministeriële ver antwoordelijkheid. Spr. vroeg zich af wat er gebeuren zal in dien de Koning, na in zijn func tie te zijn hersteld, in conflict geraakt met zijn ministers. Zal men dan opnieuw zijn toevlucht nemen tot een volksraadpleging om te beslissen of de Vorst al dan niet afstand moet doen van de troon? Fayat voegde hieraan toe: „Indien de Koning de be slissing nam, die zich opdringt, zou men niet meer over de Koningskwestie spreken". De Liberaal Sabbe verklaarde dat hij vóór zal stemmen. „Ik doe dit niet om de CVP welge vallig te zijn, doch om mijn ge weten gerust te stellen", zo zei de hij. Spr. was van oordeel, dat het niet noodzakelijk is het voorstel aan de Raad van State voor te leggen en meende dat niemand de wil van het volk mag weerstreven. Het debat voortgezet. wo-dt vandaag De Franse Minister-President, Bidault, heeft ingestemd met een communistische eis tot instelling van een officieel onderzoek naar „het generaalsschandaal", waar tij een man, die vóór de oorlog twee jaar in de gevangenis zac en in 1948 het Legioen van Eer kreeg, ervan beschuldigd wordt geheimen betreffende Indo-China te hebben verkocht. De twee generaals, die bij dit „schandaal" zijn betrokken, zijn de 59-jarige Revers, die in Dec. ontheven is van een post als chef van de generale staf van 't leger, en Mast, die tezelfdertijd op de reservelijst werd geplaatst. Bidault verklaarde in de natio nale vergadering, dat er geen doorslaggevende bewijzen tegen de beide generaals gevonden zijn De zaak vond zijn oorsprong, ai- dus Bidault, in het uitlekken door diefstal of verlies van een zeer geheim rapport van generaal Re vers over Indo-China. De Franse politie stelde een onderzoek in, nadat bij een ruzie in een Parijse autobus een daarbij betrokken Vietnamees bij zijn arrestatie een uittreksel van het rapport bij zich bleek te hebben. Na de veTklaring van Bidault, protesteerde de communist Duclos tegen de toekenning van het Le gioen van Eer aan een zekere Peyre, die thans in Argentinië is en van wie de gearresteerde Viet namees het rapport zou hebben ontvangen. Volgens Duclos had generaal Revers in een brief aan de Minis ter van Defensie, Peyre als can- didaat voor het Legieon voorge dragen. De nationale vergadering nam tenslotte een regeringsmotie aan, die de commissie van onderzoek wilde samenstellen uit 4 leden van de juridische commissie der As- semblée, 4 leden van de commis sie voor overzeese gebiedsdelen en 4 van de commissie voor natio nale defensie. In een commissie van deze samenstelling zullen geen communisten zitting hebben. In het debat had Bidault tot de communisten gezegd: „Ik wenste, dat zekere leden, die over deze zaak gesproken hebben, hun neus niet in zaken staken, waarvan zij niets behoeven te weten". Generaal Mast heeft in. een in terview verklaard, dat hij het slachtoffer is van Roger Peyré, die „een ngent-provocateur was van de dienst voor documentatie en oontra-spionnage" (een afde ling van het bureau van de pre mier). Iedere aantijging^ dat hij of generaal Revers het geheim rap port over Indo.China aan Peyré hebben gegeven, noemde hij on waar. Mast verklaarde, dat Pey ré bij hem geiïntroduceerd was door „personen, aan wier eer niet kon worden getwijfeld". uitgestrektheid en de structuur der gemeente rekening gehou den. Verschillende leden, die tegen de voorgenomen inkrimping van het politie-apparaat geen overwegend bezwaar hadden, zouden toch gaarne de mening van de regering vernemen over de hier en daar geuite bezorgd heid over deze inkrimping. Verscheidene leden stelden de vraag, of de Minister, nu voor het overheidspersoneel dezelfde 'joon- en salarismaatregelen worden gevolgd als voor het per soneel in het particuliere be drijfsleven, daarbij ook in zijn beschouwingen wilde betrekken de gevolgen, welke zulke maat regelen voor de gemeente- financiën zullen hebben. Met het oog hierop bepleitten deze leden, dat aan de gemeen ten zal worden toegestaan een evenredig deel van de lasten door de bedrijven in rekening te doen brengen. Gevraagd werd, of het de be doeling is, de toe te kennen vacantietoeslag van 2 voort aan voor alle ambtenaren te doen gelden. Een onderscheid naar het ambtelijk inkomen achte men hier gewenst. Verscheidene leden achtten het begrijpelijk, dat de Minister zich wenste te bezinnen op het Goede resultaten De British Electricity Autho rity, het staatsorgaan voor de genationaliseerde electriciteits industrie, heeft het eerste boek jaar geëindigd met een winst van 4.391.683 p.st., in tegenstel ling tot de nadelige saldi der genationaliseerde spoorwegen, kolenmijnen en luchtvaart. Naar in het jaarverslag over het boekjaar 1948/49 wordt medegedeeld, heeft de Authority het record aantail afnemers van 12.2 millioen, hetgeen 2 millioen meer is dan voor de oorlog. Er werden meer eenheden opge wekt dan ooit tevoren en de stroomlevering geschiedde tegen lagere prijzen dan vóór de oor log. HET INWONERTAL VAN SURABAJA Het aantal inwoners van Sura- baja is nog steeds stijgende en bedraagt thans ruim 579.000. Tot vermeerdering droegen alle he, volkingsgroepen bij, uitgezonderd de Europese, die in December voor het eerst sinds lange tijd een achteruitgang vertoonde en wei met 45 personen. Het Franse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medege deeld, dat Frankrijk éen krachtig protest heeft ingediend tegen het inbeslagnemen door de Chinese probleem van het georganiseerd j communisten van Frans eigendom (Advertentie.) De 7de verjaardag van de Prin ses Margriet is op het paleis Soestdijk intiem gevierd. Het ja rige Prinsesje is als alle dagen naar schooi gegaan. Prins Bern hard zond een telegrafische ge lukwens. Met enkele bestuursleden van het Margriet-fonds en met zijn moeder kwam reeds Woensdag een jongen, die gis.eren 10 jaar werd en wiens vader als bootsman ter koopvaardij In de oorlog is omgekomen, namens dit fonds een grote taart aanbieden. Het huiselijk verjaarspartijtje voor genodigden, speelkameraad jes, enz. is vastgesteld op Zater dagmiddag a.s. Verhoging soldij in Indonesië Daar het wenselijk is gebleken de soldijen der in Indonesië die nende dienstplichtigen te verho gen, heeft de regering besloten de tropentoelagc op de soldij te vermeerderen met 30 ct. per dag. Derhalve zullen de soldijen tij dens verblijf in Indonesië thans bedragen voor een soldaat per maand ƒ63; voor een soldaat der le klasse, die op of na 1 Juni 1949 ouder de wapens is gekomen 69; voor hen, die vóór die datum reeds in dien-t waren 73,50 en voor korporaals van beide groe pen respectieve1 ijk 76,50 en 84. overleg en de samenstelling van Een aantal 2e Kamerleden van de Partij van de Arbeid zal zich op uitnodiging van de Sociaal- Democratische fractie in de West- Duitse bondsdag naar Bonn be geven om enige problemen te be studeren en fe bespreken. Naast de algemene politieke zijde van de verhouding tussen Nederland en Duitsland zullen ooi't speciale kan ten daarvan onder de ogen wor den gezien. Het gezelschap zal Maardagavond naar Bonn ver trekken en daar Dinsdag de eer- ste besprekingen hgbben. Het verblijf in Bonn zal drie degen duren. Amerika, Engclard en Frank rijk hebben een gezamenlijke no ta over het Oostenrijkse vredes verdrag aan de Sowjet-Unie overhandigd, zo werd op het Brit se ministerie van bui-cnlandse za ken medegedeeld. De nota werd door de drie am- j bassadeurs te Moskou, Alan Kirk (V.S.), Sir David Kelly (Enge land) en, Yves Chataigneau (Frankrijk) op het Kremlin in handen gesteld van Andrei Gromyko, de Sowjet-Russische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken. Naar verluidt is Wysjinaky orgesteld. Te Londen is van officiële zijde nog niets over de inhoud van de no.a verklaard, maar men neemt aan dat de drie westelijke mo gendheden aan de- Sowjet-Unie gevraagd hebben, of zij bereid is binnen redelijke tijd een onafhan- keIjk heids v e rd rag' voor Oosten rijk te voltooien. in Peking. De Franse consul- generaal, Michel Beal, heeft de protestnota aan de minister van buitenlandse zaken te Peking, Tsjou en Lai. overhandigd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft be kend gemaakt dat aan de Ame rikaanse consuls in 't Verre Oos, ten opdracht is gegeven, stappen te doen, teneinde te verhinderen, dat 42 vrachtschepen die in 1947 en 1948 aan de Chinese nationa listische regering werden ver kocht en waarop nog hvrotheek rust, uitvaren Van ambtelijke zijde verklaarde men dat de maat regel ten doel heeft te voorkomen dat de schepen in handen van de Chinese communisten vallen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K N.M.I. te De Bilt geldig van hedenoch tend tot -avond. Vriesweer. Droog weer. Af en toe enkele overdrijvende wolkenvelden. Meest matige Oostelijke wind. In de ochtend matige, later lichte tot matige vorst. ZATERDAG 21 JANUARI. Breskens Terneuzen Wemeldinge Walsoorden v.m. 3.51 4.26 5.06 5.16 n.m. 4.13 4.48 5.28 5.38

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1