Een Nederlandse Jaarbeurs in de Ver. Staten Prins Bernhard op Curagaoi Belgische Koningskwestie E950 inderdaadIdeaal* De Sowjet-Russische zetel bleef leeg De strjjd in China LAXEER-AKKERTJES Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. DONDERDAG 19 JANUARI 1950. 6e Jaargang No. 1325. Verschijnt dagelijks (Jitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. NEDERL. ARTILLERIE OEFENT IN ENGELAND. HET SAARGEBIED. Onze jarige Prinses De debatten in de Kamer ujerken VEILIGHEIDSRAAD CHINESE ZEELIEDEN SLUITEN ZICH AAN Bil DE COMMUNISTEN Russen verlaten Geallieerde raad De status van Jeruzalem De onderhandelingen tussen Israël en Transjordanië HOOGWATER. ZON- EN MAANSTANDEN t: 5 regels 60 ct.; ct.; minimum per nummer Bureau namiddags 2 uur udvoorÜwtijJ eerde Engelse" Itsindustrle tst te Peking na verkochte se schepen WATER. n.m. 4.13 4.48 ZON- EN MAANSTANDEN r. stwcs Advertentieprijs: per mm 10 ct,; minimum per advertentie 1,50 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. In het voorjaar wordt or in de warenhuizen van het Gim- ,bel-concem te Philadelphia een Nederlandse jaarjbeurs gehouden, die niet alleen een louter zakelijk, maar ook een sterk cultureel karakter zal hebben. Deze tentoonstelling zal daarna in andere delen van de Ver. Staten worden ge houden, Zo komt na Philadelphia de Wefstkust aan de beurt. Een Amerikaans zakenman, de heer C. Kaufmann, leider van het Gimbel-concern te Philadelphia en voorzitter van het bestuur van de Kamer van Koophandel te Phila delphia, die op uitnodiging van onze Minister van Economische Zaken een week in ons land ver toefde, deed hiervan gisterenmid dag in een persconferentie mede deling. De heer Kaufman deelde mee, dat sedert zijn aankomst hij en zijn Amerik. medewerkers elk beschikbaar ogenblik gebruikt hebben, ons land te doorkruisen en belangrijke industrieën in ons land te bezoeken. Zowel bedrij ven, die reeds lang bestaan als bedrijven, welke zich tijdens en sinds de oorlog hebben ontwik keld. Het bestuderen van de Neder landse markt heeft de Ameri kaanse bezoekers er van over tuigd, dat ons land de E.C A— fondsen en adviezen op de voor deligste wijze hebben gebruikt, om een economisch herstel te verwezenlijken, dat verwachtingen heeft overtroffen. „Het enthousiasme van de Nederlandse producenten, groot en klein, hun exporten naar de Ver. Staten te bevorderen, is zo spontaan geweest, hun bedrijven zjjn zo efficiënt en goed geleid, de arbeiders zo werkzaam, dat wij er nog zekerder van waren dan toen wij in het begin de uit nodiging aanvaardden, dat de Nederlandse producten prachtige mogelijkheden hebben op de Ame rikaanse markt. Ook waren wij onder de indruk van de oprechtheid waarmee de Nederlandse fabrikanten het een nationaal belang achten om te trachten dat deel van het natio nale inkomen te vervangen, dat verloren kan zijn door de veran derde omstandigheden met be trekking tot Indonesië." „DE HOLLAND PAIR" In verband daarmee hebben de Amerikaanse bezoekers de minis ter van Economische Zaken en Een detachement van 51 offi cieren en onderofficieren van het Koninklijke Nederlandse Leger, dat per vliegtuig in Engeland aankwam, is Dinsdag begonnen met de oefeningen aan een Nor- folkse luchtdoelartillerieschool. In verband met regelingen op grond van de Westerse unie ver trok verleden jaar reeds een En gelse luchtdoelbatterij met bedie ning, naar Nederland om de Ne derlandse troepen te oefenen. De oefening in Engeland kan be- -ochouwd worden als een voortzet ting hiervan. Het detachement zal -morgen weer naar Nederland terugkeren. Verslag van Schuman aan de Franse Ministerraad. zijn ambtgenoten in de Neder landse regering- aanbevolen in deze tijd een Nederlandse jaar beurs in de Ver. Staten te hou den. Daarbij heeft men geadvi seerd met de Amerikaanse con sument direct contact op te ne men, in plaats van het gebruiken van de gewone handelskanalen, zodat de Nederlandse fabrikanten uit de eerste hand kunnen zien wat de reactie van de Ameri kaanse consument is op hun pro ducten. De heer Kaufmann deelde mee, dat een dergelijke beurs meer dan louter een tentoonstelling van handelsgoederen van Nederland moet zijn en dat zij bovendien het Amerikaanse publiek een inzicht moet geven in het land en zijn Een belangrijk deel van de ten toonstelling ook de cultuur, het ambacht en de veelzijdigheid van het Nederlandse volk omvatten. Een belangrijk deel van de ten toonstelling zal, zo merkte hij op, er op gericht moeten zijn het Amerikaanse publiek te vertellen van de Nederlandse bcpoe vingen gedurende de oorlog en de op merkelijke resultaten, die na de bevrijding werden bereikt. Aanbevolen werd, dat deze beurs, de meest belangrijke die Nederland in het buitenland heeft gehouden, verdeeld is over drie afdelingen: 1 Een tentoonstelling van de -Nederlandse kunstwerken, van voorwerpen, welke betrekking hebben op de Koninklijke Fami lie en van materiaal, dat duidelijk illustreert well-: nauw verband er bestaat tussen de geschiedenis van Nederland en die van de Ver. Staten. 2. Een tentoontselling van Nederlandse ambachten en hand werk, zowel van costuums en an dere voorwerpen, die een beeld geven van het volksleven en de folklore van de natie. 3. De producten van de Ne derlandse industrie. Het Gimbel-concern, dat in het Vorig jaar een omzet had van 315 millioen dollars en dat een perso neel van 2-0.000 man in dienst heeft, -bood voor deze tentoon stelling, die „Holland Fair" zal genoemd worden, een ruimte aan van 25.000 „square feet", met in begrip van een zaal voor de wer ken van de grote meesters. De beurs zal geopend worden op een datum tussen 20 April en 5 Mei. Vertegenwoordigers van de Nederlandse regering zullen naar de Ver. Staten gaan om deze tentoonstelling te openen, in aan wezigheid van belangrijke Ameri kaanse autoriteiten en vertegen woordigers van de E.C.A. Het hierboven genoemde plan is reeds door de Nederlandse regering aanvaard. Heden viert Prinses Margriet haar zevende verjaardag. bij wijze van gratie, een strafver mindering verleend aan alle bij vonnis van een militaire of bur, gerlijke rechter veroordeelden, die op 18 Januari in de Nederlandse Antillen waren gedetineerd tot het ondergaan ener tijdelijke gevange nisstraf, hechtenis of vervangende hechtenis van een zesde deel der hoofdstraf, tot een maximum van 4 maanden strafvermindering. De Franse minister van buiten landse zaken, Robert Schuman, heeft aan de ministerraad ver klaard, dat hij bij zijn besprekin gen met Duitse leiders het Fran se standpunt ten aanzien van de status van het Saargebied krach tig had uiteengezet. Schuman had opnieuw verklaard dat de huidige regering van het Saargebied was ingesteld niet al leen bij overeenkomst tussen de Geallieerden, doch ook daadwer kelijk door de bevolking van het gebied, bij vrije stemming en door aanvaarding van de grondwet. In deze omstandigheden, aldus had Schuman gezegd, kan en wil Frankrijk het huidige economi sche systeem in het Saargebied garanderen. Totdat bij het vredesverdrag de status van het Saargebied na der geregeld zou wordpn, zou deze status bepaald blijven door de overeenkomsten der Geallieer den en de handelingen van de be volking. Voor de voortgezette bespre king in de Kamer van Volksver tegenwoordigers van het wets voorstel tot het houden van een Volksraadpleging, bestond veel minder belangstelling op de pu blieke- en- diplomatieke tribunes dan in de afgelopen week het ge val was. Daar de leden van de C.V.P. zich nauwkeurig hielden aan het gegeven ordewoord geen -incidenten uit te lokken, verliep de discussie in de grootste orde lijkheid en (kalmte. Allereerst werd een motie van liet socialistische kamerlid Tiele- mans behandeld, waarin wordt voorgesteld de tekst van het wetsontwerp, alvorens de behan deling ervan voort te zetten, ter goedkeuring voor te leggen aan de Raad van State. De heer Lefebvre (Lib.) merk te In dit verband op dat de volks raadpleging een precedent schept, dat in de toekomst een- groot ge- Vaar kan betdkenen voor de wet gevende kamers. Ook hij achtte het daarom wenselijk het voorstel voor te leggen aan de Raad van State dan wel aan een college van vier rechtsgeleerden der Bel gische universiteiten. Hij diende -een motie in die nagenoeg dezelf de strekking heeft als die van de lieer Tielemans, doch het tegelij kertijd mogelijk maakt, de Raad van State ook nog na de behan deling van het wetsontwerp in de kamer te consulteren. Nadat de heer Tuelemans ^ich aangesloten had bij de motie "van de heer Lefebvre werd overge gaan tot stemming. De motie werd hierop verwor pen met 104 stemmen tegen bij 2 Onthoudingen van Liberale volks vertegenwoordigers. Kamiel Huysmans (Soc.), die vervolgens aan het woord was, verweet de C.VJ. niet te willen erkennen-, dat het voorstel tot het houden van de volksraadpleging in strijd is met de grondwet Hij legde er de nadruk op dat de C.V.P. hierdoor een zware ver antwoordelijkheid op zich neemt. In dit verband wees hij op ge beurteniseen in 1921 en 1891, waarbij de Katholieken zich steeds verzet hebben tegen het houden van een volksraadpleging en hij doet voorlezing uit de ver slagen van die jaren. Hij sprak er zijn verwondering over uit, dat Graaf Carton de Wiart, die in '21 eerste minister was, zich niet meer herinnert, dat hij zich toen tertijd fel geweerd heeft tegen een volksraadpleging. ting kwam hij tot de slotsom dat alleen reeds door de continuïteit ir. de politiek der C.V.P. met be trekking tot een volksraadpleging voldoende is aangetoond, dat deze als in strijd met de grondwet moet worden beschouwd. In het debat in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordi gers over de terugkeer van Ko ning Leopold naar België, zullen nog dertig sprekers het woord voeren. Hiermede zal zeker nog een tweetal weken gemoeid zijn. Koning Leopold herstellende. Naar de „Nieuwe Gids" ver neemt, herstelt Koning Leopold, die op het ogenblik te Nice ver blijft, vrijwel volledig van de chro nische heupjicht, waaraan hij se dert geruime tijd lijdende is. De Koning zal de gehele maand in bet Zuiden van Frankrijk blijven om daarna naar Pregny in Zwit serland terug te keren. Prins Bernhard is gisteren in Willemstad aangekomen. Om streeks kwart voor twaalf plaat selijke tijd zette Z.K.H. voet aan wal, nadat de gouverneur der Nederlandse Antillen aan boord van de „Johan Maurits van Nas sau" zijn opwachting bij de Prins had gemaakt. Toespraak voorzitter Staten Antillen tot Prins Bernhard. Woensdagavond heeft Prins Bernhard op het Gouvernements huis te Willemstad de leden van de Staten, de leden van het colle ge van algemeen bestuur en de Raad van Advies ontvangen. De voorzitter der staten, de heer J. 'G. Yrausquin hield bij deze gele genheid een toespraak, waarin hij Z.K.H. namens de bevolking der Nederlandse Antillen van harte welkom heette bij 's Prinsen tweede bezoek aan deze eilanden De heer Yrausquin wees er op, dat het eerste bezoek heeft plaats gevonden in een tijd, toen de ge hele wereld in een strijd op leven en dood was gewikkeld. Neder land nog zuchtte onder de hiel ■van de bezetter en de Prins de reis naar de Antillen moest ma ken van vreemd gebied uit. Thans zeide spr. zijt Gij hierheen gekomen rechtstreeks uit een vrij Nederland, dat welis waar de slagen, die het zijn toe- Advertentie.) tegen verstopping De Joego-Slavische afgevaardigde in de Veiligheidsnaad heeft Dinsdag verzocht om een voorrangsbehandeling van de Sowjet- Russische eis tot uitsluiting van de Chinese nationalistische gede legeerde Tsjiang, doch dit verzoek werd door de raad verwor- oen met 7 stemmen tegen 1 en 2 onthoudingen. gebracht, nog niet te boven is, dioch dat met een onverzettelijke wilskracht bezig is, zich te her stellen op een wijze, die de be wondering van ieder tot oordelen bevoegde waarnemer afdwingt. De bevolking van de Antillen hoopt dat het tweede bezoek van de Prins even aangename herin neringen zal achterlaten als het eerste. In vergelijking met het eerste bezoek,aldus vervolgde spr. zal ZJC.H. naar het uiterlijk niet zo heel veel veranderingen waar nemen. Toen na het beëindigen der vijandelijkheden de aandacht weer kon worden gericht op wer ken van blijvende aard, is dat niet nagelaten. Als voorbeeld noem de de voorzitter der staten de bouw van een haven op Aruba, de havenverbeteringen op Curasao, de stichting van een luchtvaart station op beide eilanden, waar naast wordt voortgebouwd aan de uitbreiding van sociale maatrege len. Ook op staatkundig gebied hebben zich belangrijke wijzigin gen voltrokken en nieuwe liggen in het vooruitzicht, welke er op gericht zijn, verouderde verhou dingen aan te passen aan de steeds voortschrijdende evolutie in de maatschappij. Maar wat hier ongewijzigd is gebleven, is de aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje. Wij be grijpen aldus de heer Yraus quin dat de drukke en veelal drukkende staatszorgen het H.M. de Koningin niet mogelijk maken, Nederland voor langere tijd te verlaten, doch wij waarderen het hogelijk, dat het Haar heeft be haagd, Uwe Koninklijke Hoog heid als Haar vertegenwoordiger naar deze gewesten af te vaardi gen en wij grijpen deze gelegen heid aan om -te getuigen van onze aanhankelijkheid aan H.M de Ko ningin en Haar huis. Spr. eindigde met de wens, dat de Prins straks, wanneer zijn verblijf op deze eilanden tot het verleden -behoort, daarop met de zelfde gevoelens zal terugblikken ais waarmede de bevolking der Nederlandse Antillen hem thans welkom heet. PRINS BERNHARD TE SAN JU AN. Vliegtuigen van de nationalisti sche luchtmacht hebben Dinsdag de zwaarste aanval op Kanton uitgevoerd sinds deze stad verle den jaar in handen der communis ten viel. Het luchtalarm duurde vijf uur. Op de Parel-rivieT zou den verschillende schepen getrof fen zjjn. De schade en de per soonlijke ongevallen worden ge heim gehouden op grond- v: n de veiligheidsbepalingen der commu nisten. Chinese communistische strijd krachten en ongeregelde troepen hebben in de provincie Yoennan de stad Wensjan veroverd, die 65 kilometer van de grens van Viet, nam ligt, aldus wordt uit betrouw bare bron te Hongkong gemeld. Afgevaardigden van officieren en bemanningen van alle schepen in Hongkong, die behoren tot de Chinese Steam Navigation Com pany" hebben Dinsdag aan het pro-communistische vakverbond te Hongkong medegedeeld, dat zij zich bij de communisten aanslo ten. Zij wachtten op instructies uit Peking. Verheugd over dit besluit, hebben leden van het vak verbond een beroep gedaan op de zeelieden om met de communisti sche legers samen te werken bij de invasie van Taiwan (Formosa) dat zich nog in handen van de nationalisten bevindt. Met mede werking van de zeelieden en de schepen zou de invasie gemakke lijk uitgevoerd kunnen worden. Te Hongkong bevinden zich op het ogenblik 13 kustvaarders van genoemde maatschappij, die sa men een tonnage van meer dan 20.000 ton hebben. Di' Tsjiang, die deze maand voorzitter van de raad is, zeide, dat de -Sowjet-Rusaischc motie ais derde punt op de agenda stond en zou worden behandeld als zij aan de beurt was. De Russische zetel was nog leeg. De Russische gedelegeerde had de raad Vrijdag verlaten met de ver klaring, dat hij niet terug zou ke ren zolang Dr. Tsjiang niet werd uitgesloten. Een Joego-Slavische motie, waarin Dr. Tsjiang verzocht werd het voorzitterschap neer te leg gen, werd, met 6 stemmen tegen- 1 en drie onthoudingen verwor pen. Een voorstel van de Indiase af gevaardigde over vertegenwoor diging en geloofsbrieven Werd naar een commissie van deskun, digen verwezen. Een voorstel van Dr. Tsjiang, generaal McNaughton van Cana da, welk land sinds December geen lid meer is van de Veilig, heidsnaad, uit te nodigen op een bijeenkomst over Kasmir, vond Tot besluit van zijn uiteenzet- geen tegenkanting, Met 9 stemmen voor werd een Franse resolutie aangenomen, waarbij de door de algemene ver gadering goedgekeurde resolutie inzake het onderzoek tot regeling en beperking der bewapeningen en de telling der gewapende' strijdkrachten, naar de commissie voor de toegelaten wapen-en wordt gezonden Joego-Slavië nam geen deel aan de stemming, „omdat 2 permanente leden van de Veilig heidsraad (China en de Sowjet- Unie) hier niet vertegenwoordigd zijn". Voor de derde maal -binnen een maand hebben de Sovjet-Russi, sche afgevaardigden de bijeen komst van de geallieerde controle- raad te Tokio verlaten, daar zij de repatriëring van Japanse krijgs gevangenen niet wilden bespreken Zij maakten geen bezwaar tegen Je aanwezigheid van de Chinese nationalistische afgevaardigde, generaal Tsjoeh Sjih Min. Over het bezoek van Prins Bernhard te San Juan kan nog worden gemeld, dat de Prins aan de middagtafel de Gouverneur Van San Juan, de heer Louis Mu- noz Marin en andere autoriteiten, benevens de Nederlandse consul heeft ontvangen, nadat hij was bestormd door journalisten heeft de Prins een rondrit door de stad gemaakt, waarbij van de zijde der bevolking een grote belangstelling aan de dag werd gelegd. De Prins heeft later 'n tegenbezoek afge legd bij de Gouverneur, met wien bij op La Fortaleza het diner heeft gebruikt. De Prins heeft aan boord van de „Karei Doorman" de leden der Nedrlandse kolonie te San Juan ontvangen. De -bescha digde Dakota hoopt men over 10 dagen weer vliegklaar te hebben. GRATIEVERLENING IN OURACAO BIJ BEZOEK PRINS BERNHARD Ter gelegenheid van het bezoek van Prins Bernhard heeft de Gou verneur der Nederlandse Antillen Het Israëlische kabinet heeft een ontwerpbesluit over de status van Jeruzalem goedgekeurd, dat, naar men aanneemt, tendeert naar een regelrechte proclamatie van Jeruzalem tot hoofdstad van de staat Israël. Officieel is mede. gedeeld, dat het ontwerp-besluit aan de grondwetscommissie van het parlement zal worden voor gelegd. De Israëlisch-Transjordaanse wapenstilstands commissie is Dins dag- te Jeruzalem in principe overeengekomen, dat de grenspo- sities tussen de beide landen slechts door lichte artillerie en pantserwagens zullen worden in genomen. De overeenkomst maakt deel uit van de vorderingen, die gemaakt zijn in de verdeling van het gebied van de voormalige regeringszetel in Jeruzalem en in het bereiken van een definitieve vredesregeling. WEERSVERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot avond. Nog Oostenwind. Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Matige tot zwakke wind uit Oostelijke rich tingen. Temperatuur om het vriespunt. VRIJDAG 20 JANUARI. Breskens Terneuzen Wemeldinge Walsoorden v.m. 3.08 3.43 4.23 4.33 n.m. 3.34 4.09 4.49 4.59 Zon- Jan. Opk. Ond. 19 8.39 20 8.38 21 8.36 Maan- 17 04 1705 17.07 Opk. 9.51 10.08 10.21 Ond. 18.16 19.37 20.55 nmissie voor ge- :rleg. Moet hier- ien afgeleid, dat n over de toela- ambtenarencen- :ulen worden ge- r. en K.A.B. ver- tezamen ruim ers, neerkomend .oen stemmen bij i. Is de Minister ;1, dat de in No nomen beslissing rechtsovertuiging De aan het ;den zouden een etisering van de Nov. 1948 toe- Advertentie.) iet niet, maar uitsteller» id en stijfheid niet de Uw spieren; laat iheu- :mmeren in Uw bewe- itop en niet geboge» ijve gewrichten. Reed» ïen Akker"s Klooster- Ijnstlllend en afdoend Idel bij rheumatiek en ndenpijn en bovendien genezend bij wonden :en balsem in de ware /aarvan men dan ook' jeen goud-zo goed". roede resultaten lectricity Autho- sorgaan voor de le electriciteits- het eerste boek- met een winst st., in tegenstel- delige saldi der Je spoorwegen, i luchtvaart, jaarverslag over 1948/49 wordt ;eft de Authority ,aJ afnemers van ïtgeen 2 millioen or de oorlog. Er eenheden opge- tevoren en de geschiedde tegen lan vóór de oor- «TERTAL VAN lBAJA woners van Sura- eeds stijgende en ruim 579.000. Tot droegen alle be. bij, uitgezonderd in December voor Is lange tijd een vertoonde en wei iinlsterie van buu n heeft medege- trrjk ëen krachtig gediend tegen het door de Chinese a Frans eigendom i Franse eonsul- 1 Beal, heeft de de minister van aken te Peking, verhandigd. :aanse ministerie 5 zaken heeft be- lat aan de Ame- I in 't Verre Oos. gegeven, stappen e te verhinderen, hepen die in 1947 Chinese nationa- ng werden ver- jp nog hypotheek Van ambtelijke men dat de maat- :eft te voorkomen in hrnden van de listen vallen. {.WACHTING -or het K N.M.I. Ig van hedenoch- esweer. Af en toe enkele ikenvelden. Meest ke wind. In de later lichte tot 21 JANUARI. ^rèrSïff^HShandeld. Het gedrag van de re gering te Peiping, zoals bijv. het in beslag nemen Van het consulaire bezit, deed het er naar schijnen, dat. de regering niet de wens koesti rt spoedig door de re gering der Ver. Staten erkend te W" rden. wetgever doet, STïïTtStie heer De Schrijver, een beroep op de be volking om een aanwijzing te verkrijgen. De eindbeslissing blijft bij het parlement berus ten. De Socialistische volksver tegenwoordiger Fayat verklaar- ae mj. epr. was van oordeel, dat het niet noodzakelijk is het voorstel aan de Raad van State voor te leggen en meende dat niemand de wil van het volk mag weerstreven. Het debat voortgezet. wo"dt vandaag zhak gesproken hebben, niet in zaken staken, waarvan zij niets behoeven te weten". Generaal Mast heeft ia een in terview verklaard, dat hij het slachtoffer is van Roger Peyré, die „een egent.provocateur wa:-: van de dienst voor documentatie hiïh neus Ecïïragên ie dragen voor een soldaat per maand ƒ63; voor een soldaat der le klasse, die op of na 1 Juni 1949 onder de wapens is gekomen ƒ69; voor hen, die vóór die datum reeds in dienst waren 73,50 en voor korporaals van beide groe pen respectieve'ijk 76,50 en 84. nog niets over de inhou 1 van de no.a verklaard, maar men neemt aan dat de drie westelijke mo gendheden aan de Sowjet-Unie gevraagd hebben, of zij bereid is binnen redelijke tijd een onafhan- keöjkheidsverdrag' voor Oosten rijk te volt-o-oien. V.m. 3.51 4.26 5.06 5.16 5.28 5.38 Zon- Jan. Opk. Ond. 20 8.38 17 05 21 8.36 17 07 22 8.35 17.09 Maan- Opk. Ond. 10.08 19.37 19.21 29.C-3 10.31 22.08

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1