Radiobode N-y- Fi"»p-J- van DE SA¥E UIT DE PROVINCIE Ami» Wanneer komt Malik terua? Harten-Drie RECHTSZAKEN KERKNIEUWS Gloeilam Nieuwjaarsrede van;de Burgemeester van Terneuzen A.v.d. Schans IHKS8RE ONDERHOUD PHILIPS Radio Taze WILTÜ spoedig R'JBEWUS BEZI gehouden in de Raadsvergadering van Donderdag 12 Januari 1950 Zwakke Lnchtpijpen TERNEUZEN. HULST. BRESKENS. Haaf valtmeiKchen hef-l/k auto s opejeart SCHOONDIJKE. VLISSINGEN. Agenda De Nederlandse in China, de heer van Aerssen Beyer hol vertoeft op hel Den Haag, waar hi onderhoud met her Van Aerssen vertel over zijn vertrek Nadat de commui bezet hadden, verh tionale regering n Het gevolg was, dat king, nadat deze werd, nog ongevee: den onder commi wind leefde. De weigerden de funct maten te erkennen, hun als willekeuri lingen volle besche zondere voorrechte niet meer. Wat nu de Ne de bassadeur betreft, October van Sjangl verlaten met een Fi schip, dat hem na: bracht. Vandaar v< het Nederlandse s( dak" naar Singapo plaats uit bracht vrachtboot de fami sen in 50 dagen naa Onze ambassade mening, dat men toestand in China komstige mogelijkh listisch mogelijk m In China hebben vs nomische belanger scheepvaartgebied, daar sinds onheu hebben gehad. In zullen wellicht de meer op Indonesië en ook de uitwissel deren zal meer een belang worden. Nu teit, dat de commur te tijd de contro grootste gedeelte v gekregen hebben, men in aanmerking persoonlijke waarne ambassadeur te Sjanghai, de con troepen gedisciplim vatbaar zijn voor c< de bezetting van Sjanghai zijn dai plunderingen of ai sen voorgekomen, de bezetting waren voorraden, tegen ve ting in, gunstig, tei zen niet al te hoog nieuwstrahm-têrni .Alle soorti PRODUCTEN .ook met baj (Swan) fittini Noordstraat Tel. 2361 TERNEUZI MOTOR.ENRuwiELVt RIJBEWIJS A Celdig fot en met Afgeg«ven aan «h*- (2. Vervolg.) uitkering krachtens de Ar menwet: de uitkeringsnormen Ik wil U niet vermoeien met D,even het gehele jaar onge- een opgave van de veie werk- Wiizigd. Het aantal zorggeval- zaamheden door de onderschei- len beliep ca. 70 per week, het den Diensten verricht en er hoogste aantal was 77 op 19 slechts enkele aanstippen. Ver- Februari 1949, het laagste 64 op schillende straten, zo in Ter- 13 Augustus 1949. 3 personen neuzen kom als te Sluiskil, werhen voor hun ondersteuning werden herlegd en verbeterd, tewerkgesteld bii de dienst De veemarkt werd volledig aan- ji0UW- en Woningtoezicht, waar gelegd en in gebruik genomen. zich verdienstelijk maakten De bewoners van Sluiskil zorg- ;met het verrichten van lichte den zelf voor een keurige mu- werkzaamheden, waarvoor de ziektent, welke door de gemeen- :n0rmale werkkrachten niet in- te werd overgenomen. De plant- geschakeld konden worden. Op soen'en ontlokken vleiende be- deze wyze werd getracht de oordelingen van iedere bezoeker mensen te doen wennen aan en zijn een reclame voor vesti- regelmatige arbeid, opdat zij ging in deze gemeente, de werk- hun dagen niet in ledigheid be- plaats op de kwekerij werd hoeven door te brengen, daarvoor uitgebreid. Aanvragen kwamen binnen Het eerste gedeelte van het voor- kleding, ondersteuning, uitgevoerde rioleringsplan werd hulp in de huishouding, voor-; alsnog vrijwillig zijn in gebruik genomen, zodat we schot, begrafeniskosten, genees-tingen nakwam, in een gevai hier nu verder wel voor over- middelen. opname in gestichten werd tot betekening vande be en inrichtingen, ziekenhuisver- schikking overgegaan. Verhaald pleging en sanatoriumverple- waarvoor 260 werd uitgegeven. Krankzinnigenverpleging: 21 patiënten werden in 1949 voor rekening van de dienst ver pleegd, waaronder 7 nieuwe ge vallen. Bovendien werd bemid deling verleend bij de opname van 2 patiënten, wier verpleging voor rekening van een andere gemeente kon worden gebracht. Voor het vervoer naar de in richting kon in de meeste ge vallen gebruik worden gemaakt van de gemeente-auto, hetwelk de vervoerskosten sterk heeft gedrukt. De verpleegkosten be droegen ƒ27.500. Verhaal: In alle gevallen werd nagegaan of de onder houdsplichtige verwanten m staat waren in de kosten bij te dragen. Dit bleek bij zorggeval- len inderdaad het geval te zijn, waarbij 70 onderhoudsplichtige verwanten waren betrokken, In 3 gevallen was het noodzakelijk een rechterlijke beschikking uit te lokken, n.l. tweemaal voor het maerecht te Terneuzen en éénmaal te Middelburg. In alle gevallen werd door de Kanton rechter conform het request beschikt, waarna in twee ge vallen de onderhoudsplichtige alsnog vrijwillig zijn verplich Vatbaar voor kou of tocht? Sukkel niet de hele winter door, neem dagelijks 'n lepel: AKKER'S (Advertentie. dat we niet in finesses daarover behoeven te treden. De rolverdeling was in goede handen. Om iedere speler onder de loupe te nemen is onnodig. Als geheel en daaraan werkten alle 16 mede, was het gebodene uitstekend. Het is goed voor de jonge gene ratie door een dergelijk toneelspel te ervaren hoe het vroeger was, en hoe het nu is. Dan zullen ook zij de voorvechters van een maat schappelijk orde, waarin het een ieder mogelijk is te „leven" waar deren. En dat Heyermans één van die strijders was zal een ieder ten volle erkennen. hier nu verder wel voor over stromingen zijn behoed. De schilders, timmerlieden en met selaars der gemeente hadden geregeld werk, zo werd o.a. een paardenstal gebouwd bij het nieuwe woonwagenkamp. Uit het jaarverslag van de Gem. Dienst voor Maatschap pelijke Zorg zal het volgende Uw belangstelling hebben: Door de in diensttreding per 1 November van de Maatschap pelijke werkster, mej. M. B. A. Israëls, werd het personeel van de Dienst voltallig en kon door Maatschappelijke Zorg aan het werk in de a-sociale en sociaal- labiele gezinnen, alsmede aan het kinderbeschermipgswerk be gonnen worden. Thans be strijkt de dienst dus een groot deel van het uitgebreide terrein van de maatschappelijke zorg. De samenwerking met de ove rige op dit terrein werkzame in stanties en personen was het afgelopen iaar zeer prettig en vruchtdragend. Zowel met de maatschappelijke werkster van de N. H.-gemeente, als met de drie wijkverpleegsters, met heren doctoren, zowel als met de poütie, was geregeld contact. Gewestelijk bestond er contact met de maatschappelijk werk ster van de Stichting voor maatschappelijk werk ten plat- telande, mej. Van de Heuvel te Sas van Gent en met Wika De Ronden te Axel. Voor enige ge vallen was het noodzakelijk contact op te nemen met de ambtenaar voor de Kinderwet ten te Middelburg. Met uitzondering van de laat ste weken is het aantal perso nen die voor de Overbruggmgs- of Sociale Bijstandsregeling in aanmerking kwamen, vrij laag gebleven, zulks in tegenstelling met overig Nederland. Personeel: aan het eind van het jaar bestond het personeel uit zes leden, t.w. 1 directeur, 1 administrateur, 1 maatschap pelijk werkster, 1 rapporteur, 1 klerk en 1 typiste. De verhouding onder het per soneel is zeer goed, waardoor het mogelijk is het vele werk tot een goed eind te brengen. Vooral de omvang van het werk is oorzaak, dat de volle 100 van de mensen wordt geeist en soms meer dan dat. Administratie: het aantal persoonsdossiers vermeerderde in het verslagjaar met 318 Er kwamen 4345 brieven en andere stukken binnen, terwijl 2780 uit gaande stukken werden geno teerd. Liquidatie Burgerlijk Armbe stuur: hoewel steeds op afdoe ning van zaken bij de voormalig secretaris-penningmeester werd aangedrongen, is het tot op heden nog niet gelukt, de Uqui datie te voleindigen. en ging. Geheel of gedeeltelijk voor rekening van de dienst werden verpleegd: in een doofstommen- instituut 1 kind, in een kinder tehuis 6 kinderen, in een tehuis voor ouden van dagen 10 perso nen w.o. 1 echtpaar, in een te huis voor ongehuwde moeders 2 meisjes. Ook dit jaar werden wederom aan daarvoor in aanmerking komende gevallen extra uitke ring verstrekt, indien extra voeding werd voorgeschreven. De uitgaven hebben bedra gen' a. ondersteuning f26.230; b. extra voeding 1550; c. brandstoffen 2490. Ziekenhuis- en sanatorium- verpleging9 gevallen van zie- kenhuisvèrpleging en 11 geval len van sanatoriumverplegmg werden dit verslagjaar geno teerd. Voor deze vorm van on derstand werd uitgegeven 10.500. Geneesmiddelen: 2 patiënten worden voor rekening van de dienst voorzien van insuline, SCniKKlIlg uveigcgaan. werd een bedrag van 5577. Gezinszorg: de pogingen om te komen tot een de gehele ge meente omvattende Stichting Gezinszorg zijn helaas mislukt en tot op heden zijn nog steeds enkel de Ger. Kerk en de N. H.- Gemeente de enige instanties, welke gezinszorg uitoefenen. Nog steeds worden pogingen aangewend om op dit gebied tot verdere uitbreiding te komen. Mocht ook het lopende overleg falen, dan zal overwo gen moeten worden om van ge meentewege gezinsverzorgsters aan te stellen. Jeugdzorg: Ook in het ver slagjaar bleek, dat dit werk de volle aandacht verdient en dat alle krachten ingespannen die nen te worden om aan de be staande misstanden een einde te komen. De moeilijkheden zijn echter groot. In de eerste plaats de jeugdorganisaties verenigd in al haar schakeringen. Door de maatschappelijk werkster werd reeds met enige orgamsa- ties contact gezocht. (Wordt vervolgd.) Postagentschap- Met ingang van 16 Januari is ten huize van de heer G de Vriend, Axelsestraat 122, alhier, een postagentschap geopend, dat voor de uitgebreide nieuwe wijken van Terneuzen een uitkomst he kent. Reeds thans kan men er voor verschillende postaangelegenheden terecht, zoals zegelaankoop, (ook rentèzegels)postwissel-, giro- en spaarbankstortingen. Uitbetalingen vinden nog niet plaats. - Een ambtenaar van de P. T. 1. is momenteel nog aanwezig om de beheerder van het nieuwe post agentschap in de geheimen in te wijden. De P. T T. komt stellig een woord van lof toe voor de service, die hier geboden wordt- Verkiezing Prov. Staten. Voor de a.s. Prov. Statenverkie zingen keelt tie A .D. ia ue kring Hulst de volgende candida- ten gesteld: 1. H A. A. Baron Oollot d'Es- cury te Kloosterzsmde; 2. M. HojstmanVan Kleef te Sas van Gent; 3. P. J- Olijslager te Axel; 4. C. L de Smidt, Terneuzen. Heyermansherdenking. In het kader der Heyermans herdenking trad 16 en 17 Jan. voor de Terneuzense Bestuurders-; bond het Ned. Volkstoneel op in het Concertgebouw. De artistieke leiding was in handen van Ben Groeneveld en Ferd Sternberg. Ze brachten het „spel van de zee' in 4 bedrijven „GP Hoop van Zegen" van Herman Heyermans Het Concertgebouw was beide avonden tot de laatste plaats tep)e heer Van Diere, secretaris van de T.B.B- zei in z'n openings woord, dat men de nagedachtenis van Heyermans eert door het ten tonele brengen van een zijner stukken. We denken met grote dank baarheid aan de strijd, welke Heyermans streed voor de arbei dersklasse. Met een opwekking tot aanslui ting bij een vakorganisatie en het verzoek een te houden collecte te steunen gaf de heer Van Diere het woord aan het gezelschap. De inhoud van dit spel van de zee weten we voldoende bekend, zo- AXEL. Cabaretavond Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders. Teun Klomp en zijn makker en nog een viertal medewerkenden brachten hier Maandagavond een cabaret-programma in revue- vorm, waarvan de titel luidde: „Kijk uit... deze kant op!" Deze in een gedeelte voor en na de pauze ten tonele gevoerde sketches» liedjes en voordrachten gingen er in als koek en de artis- ten wisten de juiste snaar bij de aanwezigen te treffen, zodat er al aanstonds de stemming inzat, hetgeen bleek uit de herhaaldelijk meegezongen refreinen. Wim Bosch bracht als accor deon-virtuoos fraai spel ten geho re. Claire Russell vergastte de slechts voor driekwart gevulde zaal op populaire „songs''. Voor de pauze trad een H. B.- lid van de Ned. Bond v. Fabrieks arbeiders op met een propaganda- speeche. Deze spreker herdacht de Maandagmiddag grafwaarts gedragen overleden Hoofdbestuur der de heer F. C. Schrauwen. De heer Schrauwen was in deze stre ken geen onbekende. Bij 't einde werd door de voor zitter, de heer C. van Bendegem, aangekondigd dat stappen zullen worden gedaan om een spaarfonds onder auspiciën van de moderne vakbeweging in het leven te roe pen. Ook deelde de voorzitter mede, dat in Maart a.s. vanwege de A.BB. een opvoering wordt gegeven van „Op Hoop van Ze gen" in het kader van de Herman Heijermans-herdenking. Een gezellig bal besloot de avond. Tragisch einde. Toen de 72-jarige F. Picavet, inwonende -bij familie alhier, j.l. Zaterdag niet thuis kwam, wer den zijn huisgenoten ongerust en ging men op onderzoek uit. Zondag werd de grijsaard, die overigens tamelijk kras en ge-- zond was, levenloos aangetroffen in een watergang onder de ge meente Zuiddorpe, in de nabijheid van het Z-g- „Waterhuis". Het slachtoffer is voor sectie vanwege het parket naar het R.- K.-lijkenhuisje te Axel vervoerd, daar misdrijf niet uitgesloten wordt geacht. De vrachtauto had vrijwel geen schade Tegen de bestuurder van de vrachtauto werd p,roces-verbaal opgemaakt. HOEK. Geslaagd Bij het in December gehouden examen voor Moderne Bedrijfs administratie slaagde o.m. onze dorpsgenoot de heer J. J. Moens Oprichtingsvergadering van „Be Hoekse Sportvereniging". Maandagavond kwamen 25 sportlievende Hoekenaren bijeen in het jeugdgebouw voor de op richting van „De Hoekse Sport vereniging", die allerlei takken van sport zal omvatten, o.a. voet bal, athletiak, wandelsport, korf bal, e.a. 'Getracht zal worden te komen tot het verkrijgen van een sportterrein, waaraan op Hoek zo dringend behoefte is. Van de ;aanwezigen gaven zich 2il personen op als lid. In het voorlopig bestuur werden geko zen de heren A. Meeusen, K. Meertens en J. van Dixhoorn. Blijkens een advertenite in dit blad kan men zich aldaar als lid opgeven. Wij twijfelen er niet aan, dat velen het belang van een dergelijke sportvereniging inzien. 'Zij kunnen meehelpen de proble men, die er zijn, op te lossen. Veel succes, „Hoekse Sportver eniging*'. A. E- Dangenhorst. Directeur R. K. Landbouwschool. (Advertentie). AUTORIJSCHOOD Diploma A.N-W-B. en Vakgroep Personenvervoer- Westkolkstr. 20, Tel- 2571 Terneuzen rusland en de VER. NATIES. In New York neemt men aan, dat de Sowj et-Russische afge vaardigde Malik, nadat hij Vrij dagavond voor de tweede maal de vergadering van de Veiligheids raad heeft verlaten, niet zal te rugkomen, voordat nog twee le den de communistische regerin^., in China erkend 'hebben. Dan zou er namelijk goede kans bestaan op aanvaarding van een nieuw voorstel tot uitsluiting van de na tionalistisch Chinese gedelegeer de Dr. Tsiang. In welingelichte kringen zegt men, dat de V. S. de sleutel tot het probleem in handen houden. Wanneer de V. S. de regering van Peking zouden erkennen, zou Dr. Tsiang wellicht vrijwillig heen gaan "en aldus de wpg vrij laten voor terugkeer van de Sowjet- gedelegeerde en benoeming van een communistische Chinese afge vaardigde. Waarnemers zijn van mening, dat, waneer de kwestie niet wordt opgelost, de Sowj ets ook zullen weigeren zich te vertonen in de Trustschapsraad en de economi sche en sociale raad, waarin ook nationalistische Chinese gedele geerden zitting hebben. Aanriidinq Gistermiddag had alhier een aanrijding plaats tussen een luxe nieuwe „Vauxhall" perso nenauto, die uit de kom in de richting van Schoondijke reed en een vrachtauto van het trans portbedrijf van de heer W. A. du Bois alhier, die Breskens inreed. Hoewel de luxe Gelderse auto aan kwam rijden, trachtte de chauffeur van de vrachtauto nog een ter plaatse geparkeerde auto te passeren. Daar een bot sing tussen de Vauxhall en de vrachtauto dreigde, remden bei de bestuurders, doch daar beide wagens slipten volgde een aan rijding, waardoor de linkerzij kant van de Vauxhall als het ware werd opengereten. In de nacht van Zondag op Maandag is te Hulst overleden de heer A. E. Dangenhorst, in leven directeur der R. K. Dand- bouwwinterschool aldaar. De heer Dangenhorst was in 1893 te Breumel geboren. Zijn loopbaan bij het landbouwonder wijs begon hij te Boxtel, waarna hij eind 19i20 te Hulst werd be noemd. Ruim 29 jaar heeft de De heer Dangenhorst heeft zich t-oraat der R. K. Dandbouwschool te Hulst vervuld. IDUarnaast was hij lid van de Paehtkamer te Terneuzen en tech nisch adviseur van de Stichting voor de Dandbouw in Oostel. Zeeuws, Vlaanderen. De heer Dangenhorst l eeft zich ir. de loop der jaren in deze streek tot een figuur van betekenis ont wikkeld. De belangen van de landbouw, van de boeren en van heL landbouwonderwijs hebben in hem steeds een voorvechter ge vonden. Heinde cn ver was do thans overledene om zijn slag vaardigheid op vergaderingen be kend. De Vlassersschool te Koewacht, die voor de gehele streek haar betekenis heeft bewezen, kwam mede door zijn stuwende kracht tot stand. De regering verkende de verdienste van de heer Dangen horst door zijn benoeming tot Ridder in de OTde van Oranje- Nassau. Hulst verliest in hem een goed burger en een harde werker. Zijn nagedachtenis zal alom in ere worden gehouden. De uitvaart is bepaald op Don derdag 19 Januari in de basiliek van de St. Willibrordus te Hulst. (Diegenen met het langst aantal iaren van lidmaatschap kregen als herinnering een koperen schtid, terwijl aan de anderen een oor konde zal worden uitgereikt. Voor de vrolijke noot op deze druk bezochte avond zorgde het cabaretgezelschap Teun Klomp en zijn makker met de revue „Kijk uit... deze kant op". Medewer kenden waren Jan Blok, George du Bree, Mimi Kok, Claire Russell en Wim Bosch. Dit ensemble zorgde er voor, dat alle aanwezigen een genoeg lijke avond hadden. Kath. Jongerendag- In Schoondijke is Zondag een Katholieke Jongerendag gehou den. Nadat de vele uit geheel Westel. Zeeuws-Vlaanderen op gekomen jonge mensen 's morgens een Heilige Mis hadden bijge woond in de parochiekerk, kwa men zij 's middpgs hijeen in de Katholieke H. B. S., waar de heer J. van Liiere uit Uzendijijke voor hen sprak over: „Dit, is leven". Hierop volgde een gemeenschap pelijke maaltijd en sprak de heer A. Conjjn uit Hilversum over Christendom en de modemie jeugd. Een voortrekkersgroep uit Gent zorgde voor muziek en zang. IJZENDIJKE. Gemeenteraadsvergadering. Op Donderdag 19 Januari zal de raad dezer gemeente om 7.30 uur in openbare zitting bijeen komen. De lijvige agenda bevat niet minder dan 17 punten. Onder de ingekomen stukken bevindt zich o.'a. een verzoek van de Zeeuwse Dandbouw Maatschappij, om te bevorderen, dat er in het voor- en najaar een fok- en vet- veemarkt zal worden gehouden. In deze vergadering zal het nieuwe raadslid Arnold Dellaert beëdigd worden. Door het bedan ken van wethouder Calon zal ook een nieuwe wethouder worden gekozen. Vlissingen 23000 inwoners. Op 1 Januari 1950 telde Vlis singen 23.003 inwoners, (11649 mannen en 11 404 vrouwen) het geen een stijging betekent njet 1669, vergeleken hij 1 Jan. 1949. (Three of Hearts) Een vrolijke geschiedenis, van Berth Ruck Vertaald door F. van Velsei) HEDEN: AXED: Het Centrum, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Kermis vreugde". TERNEUZEN: Concertgebouw 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Het ontstuimige Blondje". Duxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Stieren vechters". Fa D. F. v. d. Heijden, Noordstraat Demonstratie met- en voorlichting omtrent gebruik van bevroren groenten en fruit. MORGEN: Ontspanningsavond der Z. P. M en D. J. C. SAS VAN GENT. Jubilea bij de Ned. Vereniging van fabrieksarbeiders. Ter gelegenheid van het feit, dat een groot aantal arbeiders, reeds ruim 30 jaar hij de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders aan gesloten is, heeft de afdeling Sas van Gent de jubilarissen op pas sende wijze in het Gebouw Reseda bij de heer H. van Haelst, Zon dagavond j.l., gehuldigd. 97) (Nadruk verboden) Mevrouw Hallett nam' echter geen notitie van haar. Zij voelde dat haar eigen werk nog niet af gedaan was. Toen zij zoeven met Nora de kamer was binnengeko men had zij gezien, wat zij te vo- len reeds gedacht had. Het was de weerzin die Dily Gansenhurst aan de dag legde toen Billy de drie étui'tjes op haar knieën leg de, om een ring uit te kiezen. Haar vlugge geest overzag on middellijk de situatie; ze ging vlug naar Nora. „Help mij eens om al die mensen te doen begrijpen, dat zo'n nach telijk alarm alleen maar een oefe ning is", mompelde zij» „De jon gelui gaan een paar uur over heg gen en sloten springen en dan komen ze weer thuis", voegde zij er, met stemverheffing en een ge baar tot het gehele gezelschap bij. Daarna nam zij de oudste dochter des huizes hij haar arm en zei, dat haar japon getornd was en of Dily haar niet even kon helpen aan een paar spelden. „Komt U maar even mee naar mijn kamer', stelde het goedhar tige bakvisje voor. Terwijl mevrouw Hallett in het snoezige boudoirtje druk met de fantasietorn in haar japon bezig was, zei ze vriendelijk en vertrou- 1 weljjk: „Het speet me vreselijk, dat ik je moest storen, nu je juist met mijnheer Somers alleen was. Het trof vreselijk ongelukkig. Ik hoop niet, dat je het mij kwalijk neemt." Zij stak een draad in haar naald en zei vervolgens met een glimglachje: „Was het de ring? Dat is het laatste ogenblik waarop je zou verlangen, dat een derde tussenbeide zou komen. Wat zal onze arme vriend het mij kwalijk nemen, want het is mijn schuld, dat het tot morgen moet uitgesteld worden." Dily stond bij een elegant ro- zenhout spiegelkastje en staarde verward, met half geopende mond naar de jonge vrouw. „Morgen?"1 herhaalde zij-zacht, doch angstig. „Gelooft U, dat hij morgen zeker terug zal komen?" „Ja natuurlijk", zei mevrouw Hallett bemoedigend, terwijl zij steek na steak door haar jurk haalde, die helemaal geen repara tie nodig had. „Ik zou denken, dat het zijn eerste werk morgen ochtend is Zeg, ik wist er van, dat hij die ringen vanavond bij zich had.'' „O, ja? Wist U dat?" „Jc vindt het, hoop ik, toch niet onbescheiden, dat hij het mij heeft verteld hé", glimlachte mevrouw Hallett. „Ik ben al zo'n oude vriendin van hem." „O, ja?" „Ja en ik hoop, dat wij ook goe de vrienden zullen worden". Deze uitnodiging door mevrouw op haar innemendste toon geuit, trof de weekhartige Dily onmid dellijk. Haar gemoed schoot vol en zij liet zich in haar bed vallen en leunde met baar hoofd tegen een der kopere stijlen. Op eens barstte zij los: „O mevrouw Hal lett, U weet niet, hoe ik in ver legenheid zit!" Mevrouw Hallett legde naald en draad op tafel en zei: „In ver legenheid, lief kind? Jij?" „Ja", riep zij met wanhopig ge baar, „en ik moet het iemand ver tellen! Zij lichtte haar kopje van zijn (koperen rustplaats. „Ik Ik Dikke tranen welden op uit haar kinderlijk blauwe ogen de eerste tranen van dat soort „Als U zo'n goede vriendin \an hem is, misschien is U dan de enige die 't hem zou kunnen zeg gen vragen o, mevrouw Hal lett! Zou U denken, dat 't zijn hart zou breken, als hij wist dat ijk dat ik van gedachte veranderd ben?'1' Ondanks haar humoristische aanleg, die haar hart deed tinte len bij de gedachte aan dit dwaze geval, gevoelde mevrouw Hallett toch een warme sympathie voor dit eenvoudige, kristalheldere kin derhart. Billy z'n hart breken? Om Dily?" Viendelijk klopte zij op de ron de knieën waar straks de ringen gelegen hadden. „Maak je maar niet van streek, beste Dily! (Dily snikte zonder op houden). Neen, huil maar niet. Die dingen komen wel meer voor" zei mevrouw Hallett „en harten van jorge mensen genezen wel weer op de een of andere manier. (Wordt vervolgd). GEKNOEI MET SODIMJ- GEDDEN. Voor de economische politie rechten te Arnhem is een ontdui king van de deviezenbepalingen aan het licht gekomen, die onze nationale deviezenpot ernstige schade kan berokkenen. Gebleken is, dat door militairen in Indone sië geknoeid werd met het over maken van soldijgeld aan familie in het vaderland. Om een voor beeld te noemen: Een Nederlands militair in Indonesië stuurde een gedeelte van zijn soldij, bijvoor beeld vijf en twintig gulden in Indische valuta naar het vader land, waar deze direct inwissel baar waren tegen vijf en twintig Hollandse guldens. Dit bedrag in Nederlandse va luta werd dan teruggestuurd en dezelfde militair ontving daar voor vier, of vijfmaal zoveel In donesische guldens tegen de nor male koers (vier of vijf Ind. gul dens voor één Holl.) Opnieuw werden de aldus verkregen honderd of honderd vijf en twintig Indone sische guldens naar het vaderland gezonden, waar voor eenzelfde bedrag aan Hollandse guldens werd uitgekeerd, zijnde nu het vier- of vijfvoudige oorspronke lijke soldijbedrag. Ben verdachte, die betrapt wend op het sturen van geld per gewone brief naar zijn broer in Indonesië, maar van wie niet be wezen kon worden, dat er met dat geld geknoeid Is als hoven om schreven, werd veroordeeld tot veertig gulden 'boete of 8 dagen hechtenis- GEREF. KERK. (Art. 31 K. O) Beroepen te Opende-Surhuister- veen (tweede beroep), Ds. I. van Til te Hoek 11i nil IiiiI tiiiillliitiliillliiii'lliiS!!1!!!!!!:!!, ",„||j|j,,r.. v|

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2