jcuctuiuuoue assails UIT DE PROVINCIE Harten-Drie 1 _Jl A f iiJ Gloeilam Nieuwjaarsrede van de Burgemeester van Terneuzen A. v.d.Sch Agenda N.V. Firma P.J. VAN DE SAN0E 1 ONDERHOUI PHILIPS Radio Taze WILTU spoedig R'JBEW'JS BEZI gehouden in de Raadsvergadering van Donderdag 12 Januari 1953 (iaat vahmenschen hetl/ ft auto s opejeepro BEROEPSKEUZE Pech voor „American Overseas Airlines" zaamslag. Mijnwerkersstaking in Amerika duurt voort xvn. De „Truculent" Jiüf De Nederlands in China, de hi van Aerssen Be; hol vertoeft op Den Haag, waar onderhoud met 1 Van Aerssen vei over zijn vertre Nadat de comn bezet hadden, vt tionale regering Het gevolg was, c king, nadat de werd, nog ongev den onder com wind leefde. Di weigerden de fur. maten te erkenn hun als willekei lingen volle besc zondere voorreek niet meer. Wat nu de Ne bassadeur betref October van Sjar verlaten met een schip, dat hem i bracht. Vandaar het Nederlandse dak" naar Singa plaats uit braclr vrachtboot de far sen in 50 dagen n Onze ambassai mening, dat me toestand in Chii komstige mogelijl listisch mogelijk In China hebben nomische belang scheepvaartgebiec daar sinds onhe hebben gehad. Ir zullen wellicht meer op Indones: en ook de uitwiss deren zal meer ee belang worden. N teit, dat de commi te tijd de conti grootste gedeelte gekregen hebben, men in aanmerkir. persoonlijke waan ambassadeur te Sjanghai, de ct troepen gediscipli vatbaar zijn voor de bezetting van Sjanghai zijn di plunderingen of ij sen voorgekomen, de bezetting ware voorraden, tegen v ting in, gunstig, t< zen niet al te hoog NIEUWSTRAA114 - TERK .Alle soort PRODUCTEN .ook met baj (Swan) fittini Noordstraat Tel. 2361 TERNEUZF. MOTOP- EN F?U Wig LW RIJBEWIJS A f? 9 tot en met AUTORIJSCHOOL Diploma A.N-W.B. en Vakgroep Personenvervoer- Westkolkstr. 20, Tel- 2571 Terneuzen Wederom hebben wij de ver woesting en de verwarring van oorlog en bezetting een jaar verder achter ons gelaten en wederom zijn wij een jaar dich ter genaderd bij de orde en de rust, die de nieuwe welvaart zullen inleiden. Het zij mij vergund U in het kort een overzicht te geven hoe in Terneuzen op de verschillen de terreinen van overheidszorg gestreefd werd, om vooruit te zorgen, opdat vrede en welvaart ook hier hun vaste woonstee kunnen vestigen. Dat de inwoners zich onder Uw bewind, wel thuis gevoelen, kan blijken uit de belangrijke toename der bevolking, welke van 12929 op 1 Januari 1949 met een aantal van 264 steeg tot 13192 op 1 .Januari 1950. In 1949 vertrokken er 623 per sonen en werden er 697 nieuw ingeschreven. Er werden hier 463 nieuwe Nederlanders gebo ren, waarvan 290 in Terneuzen woopachtig en 173 elders; 118 zochten in de gemeenschap van het huwelijk kracht voor de strijd in dit leven, 2 meenden daarentegen de huwelijksband beter te kunnen staken. 120 Terneuzenaren overleden in 1949, waarvan 9 elders, terwijl 58 elders woonachtigen hier het einde van hun levensbaan be reikten; er werden 21 aangif ten gedaan van levenloze ge boorten. In het bijzonder moge ik hier herdenken de heren Van Wijck en Lyppens, van wie de eerste tengevolge van een dienstongeval als luitenant bij de Marinevliegdienst het leven liet en Lyppens in Indonesië als militair het hoogste offer voor zijn vaderland bracht. Voor het onderdak brengen van de belangrijke aanwas der bevolking, alsmede om enige ruimte te verschaffen aan de nijpende woningnood, werd be sloten tot de bouw van 64 mon tagewoningen in Sluiskil en tot Voorlichting door de Arbeids- bureaux. Het is wenselijk gebleken, de situatie, waarbij de bureau's voor beroepskeuze van de Gewestelijke Arbeidsbureaux in tegenstelling tot de particuliere instellingen voor beroepskeuze geen vergoe ding vragen voor de verstrekte adviezen, niet te bestendigen. Daarom heeft de Minister van Sociale Zaken besloten, dat met Ingang van 16 Januari voor de door het Arbeidsbureau gegeven adviezen bij de keuze van een be roep of een studierichting in het1 algemeen een vergoeding ver schuldigd is. De vergoeding, welike afhanke lijk is gesteld van de financiële draagkracht van degeen, die ad vies vraagt of van diens wettelijke vertegenwoordiger, bedraagt mi nimaal ƒ1,en maximaal ƒ25. De mogelijkheid van kosteloze voorlichting blijft bestaan. Ook wordt kosteloos advies verstrekt, indien de betrokkenen ais werk zoekend bij het gewestelijk Ar beidsbureau een beroepskeuze advies wenselijik acht voor een doeltreffende arbeidsbemiddeling. het verlenen van financiële medewerking voor de bouw van 84 soortgelijke woningen in de kom Terneuzen. Voor bewoning kwamen gereed 239 woningen. Aan particulieren werd uitge geven 3100 m:i voor 11 wonin gen, waarvan er 9 gereedkwa men, terwijl de Woningbouw vereniging nog 6 woningen kreeg toegewezen te bouwen in eigen financiering. Ook het Rusthuis heeft in 1949 zijn voorgenomen uitbreiding kun nen verwezenlijken. Wanneer in aanmerking genomen wordt, dat voor 1949 een bouwvolume werd verleend voor 164 wonin gen, mogen wij niet ontevreden zijn, gelet op het uitefst 86- ringe bouwvolume voor geheel Zeeland. Dat de woningnood nog grote zorgen baart, is U allen oekend en ou net verder afnemen aer toe te wijzen volumina zou de toekomst er op dit punt duister uitzien, indien niet met voldoe ning kan worden geconstateerd, dat de particuliere bouw hoe langer zo meer wordt vrijgela ten. Te hopen is, dat het par ticulier initiatief inmiddels niet langs andere weg is lamgelegd en hier te Terneuzen van de geboden gelegenheid gebruik maakt. Bij een zo snelle aanwas ook van het bebouwd oppervlak der gemeente spreekt het vanzelf, aat gezorgd moest worden, dat ook in de verdere toekomst de gemeente over de benodigde oouwterreineii zal kunnen be schikken. Aangekocht werden üe gronden in de Zuidlandpol- der evenals de Molendijk, zodat de ten Zuiden hiervan gelegen gronden kunnen worden ont sloten. Het is U bekend, dat aan deze gemeente niet een, in verhou ding tot andere* gemeenten, zo groot bouwvolume zou zijn toe gewezen, indien enerzijds de Dienst' van Gemeentewerken niet tijdig met de bouwplannen gereed was geweest, doch vooral omdat anderzijds Terneuzen verondersteld wordt een be langrijke rol te spelen in de toenemende industralisatie van ons vaderland. Het was daar om, dat een groot deel der te bouwen woningen in Sluiskil werd geprojecteerd, waar in 1950 de fabrieken in volle werking zullen komen en het aantal ar beiders dus belangrijk zal toe nemen. Wanneer men zijn gedachten laat gaan over deze toewijzin gen van bouwvolume in ver band met de industrialisatie, ben ik geneigd deze gedachten zo te formuleren, dat de Rege ring wel genoodzaakt was deze woningen, welke op grond der bestaande industrieën werden gevraagd, te verschaffen. Wan neer echter aan de hand van de plannen der Regering zelve tot industrialisatie, o.a. van de strook langs het kanaal Ter neuzenSas van Gent, ge vraagd wordt, een bouwvolume toe te staan met het oog pp de te verwachten nieuwe indu strieën, kloppen wij aan een dovemans deur. Wij hebben het overigens hier in Terneuzen in het afgelopen voor onze noden en behoeften. Ook de exploitatie der spoor wegverbindingen, zo van be lang ook voor de haven van Terneuzen, gaat niet langs lij nen, zoals wij die zo gaarne ge trokken zagen en bij alle critiek die uit te oefenen was op het beheer der oude M.T.: bij haar bestond tenminste een duidelijk inzicht van de behoeften van Zeeuws-Vlaanderen en van Ter neuzen in het bijzonder. Gelukkig zijn naast het Ge meentebestuur vele andere in stanties die de zorg voor deze diverse gebieden tot zich heb ben getrokken, paraat en met name mag hier de aangename samenwerking worden genoemd met de Kamer van Koophandel en met de Vereniging „Haven- belangen Terneuzen". Het is verheugend, dat de overheid voor haar streven weerklank vindt bij de burgerij en nog altijd zie ik liever, dat initiatieven ontstaan bij de burgers dan dat wordt aange leund tegen hetgeen door het gemeentebstuur wordt onder nomen of voorgesteld. Met het oog op al die toe komstplannen moest het uit breidingsplan der gemeente lijk voor sportterreinen die hun voltooiing nu naderen, gedeel telijk voor plantsoen. De plannen voor het Oostelijk bolwerk vlotten niet zo goed. Toch zal ook op dit punt een oplossing moeten worden ge vonden. De Raadszaal kreeg een uiter lijk aanzien dat meer in over eenstemming is met de waar digheid van de Raad. doch dit ging ten koste van het onder dak van de Ontvanger, voor wie evenals voor de Dienst van Ge meentewerken een particuliere woning moest worden gehuurd. Het secretariepersoneel wringt zich nog over de versleten plan kenvloer langs de werktafels, het archief wacht als het ware tot het in de brand vliegt; bij de politie zijn de gedetineerden beter onder dak dan de agen ten; de brandweer verkeert nog steeds in de onmogelijkheid met de vereiste spoed zijn werk te doen, terwijl nog een nieuwe tweewielige motorspuit werd aangeschaft. Het brandweer corps werd in de lang verbeide nieuwe uniformen gestoken. De Dienst van Maatschappelijke Zorg moet zich eveneens behel HEDEN TERNEUZENLuxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Stierenvechters". Hotel „Des pays.Bas", 2.30 uur: Vergadering voor Melkveehouders en Melkslij- ters. C.M.M.C. „Vlaanderen". MORGEN: AXEL: Het Centrum, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Kermis vreugde". TERNEUZENConcertgebouw 8 uurBioscoopvoorstelling „Het ontstuimige Blondje". i Luxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Stieren vechters". Fa D. J. v. d. Heijden, Noordstraat Demonstratie met- en voorlichting omtrent gebruik van bevroren groenten en fruit. en met een verbouwd particu- worden herzien; het Westelijk lier huis. bolwerk werd bestemd gedeelte- (Wordt vervolgd.) DE P.C.J.V. IN ZEELAND. De Prot.-Christelijke journalis ten in Zeeland hebben Zich thans, evenals reeds eerder de R.K. col legers, bij een eigen principieel- gerichte organisatie aangesloten. In verband daarmede is de nood zakelijkheid gebleken tot vorming van een federatie-commissie voor de provincie Zeeland. Als com missieleden treden voorlopig op de heren G. Ballintijn, voorzitter; J. J. Tevel, secr.-penningmeester, W. L. M. Groffen en R. van de Velde, leden. In het uittreden van de heer J. J. Tevel uit het bestuur van de afd. Zeeland van de N.J.K. werd voorzien door de verkiezing van de heer R. van de Velde tot secr.- penningmeester. HOEK. Uitvoering O.J.M V. Op veler verzoek gaf de Hoekse C.J.M.V. „Semper Fidelis" Zater dagavond op de Gemeentelijke Gehoorzaal een heropvoering van haar programma. Dit program ma was opnieuw de moeite waard om te zien. Humor en ernst in muziek en spel wisselden elkaar' af. In zijn openingswoord wees de ere-voorzitter der C.J M.V., Ds Ten Haaft er op, dat deze keer het publiek hoofdzakelijk be stond uit mensen uit de omtrek, die met bussen waren gekomen. Hij verzocht de C.J.M.V.-ers dan ook, deze avond extra hun best te doen. Als bijzonderheid dient vermeld, dat de voorzitter der C.J.M.V. deze dag zijn verjaardag vierde. Aan het begin van de avond werd hem als blijk van waardering een geschenk aange boden door de C.J.M.V. Het pro gramma werd vlot afgewerkt. De Gehoorzaal was geheel bezet. „Elk Naar Zijn Krachten" onze gemeente vertegenwoordigen 1. de heer J. Mëertens (tuba) 2. de heer P. Lantsheer (bue- ghel); 3. de heer J. Nieuwelink ((bueghel); 4. de heer P. Ver gouwe (trombone), we hopen, dat ze met een flink We wensen hun veel succes en eh we hopen, dat ze met een flink puntenaantal voor de dag zullen komen om de vaan van „E. N Z. K." hoog te houden. waarbij ook de niet-ouders van schoolgaande kinderen toegelaten zouden worden, werd Zaterdag j.l. aan dit verzoek voldaan. Er was weer veel belangstelling en ook thans zagen de leerlingen hun spel herhaaldelijk met luid applaus beloond. SLUISKIL. Toneelconcours- „Vrijdag, de dertiende" Ziehier, wat er allemaal kan gebeuren als men een luchtlijn opent op Vrijdag de dertiende, zo als de A.O.A. wilde doen met haar nieuwe stratocruiserdienst Frank fortAmsterdamNew York: 1. De luchthaven van Frankfort zit potdicht. 2. De mist in Frank fort trekt enigszins op, maar Schiphol komt dicht te zitjen. 3. Vlucht wordt uigesteld tot vol gende dag. 4. Frankfort zit 's och tends opnieuw dicht. 5. Frank fort klaart op; stratocruiser ver trekt. 6. Motorstoring. 7. Niet zeker of men op Schiphol zal lan den of doorvliegen naar Shannon, waar motor gerepareerd kan wor den. 8. Toch landen op Schiphol. 9. Burgemeester van Amsterdam, die zou komen, blijkt verhinderd. 10. Ook Amerikaanse consul- generaal is verhinderd. 11. Klaar voor start van Schiphol. 12. Gronddienst A.O A. vraagt ver keerstoren aan piloot mede te delen naar Londen te vliegen. 13. Verkeerstoren zegt tegen piloot: .„Weersomstandigheden op Shan non slecht". 14. Piloot begrijpt dit niet en denkt, dat hij niet mag starten. 15. Toestel keert terug naar stationsgebouw. 16. Misver stand opgehelderd; machine ver trekt opnieuw; 17. Gevolg: 35 minuten oponthoud. jaar wel meer aan de stok ge had met de Regering in Den Haag. Ik behoef U slechts te herinneren aan de ook door dit gemeentebestuur fel meegestre den strijd om de vrije veren over de Wester-Schelde, welke nog niet tot een eindresultaat heeft geleid, doch waarnaar wij met vreze uitzien. Ik wijs U op de moeilijkheden, die de Stichting Protestantse Ziekenzorg ondervindt bi.i de goedkeuring van Raar plannen voor de bouw van het zieken huis in de kom. J Telkens weer blijkt, dat wil hier in Zeeuws-Vlaanderen nooit te veel de trom kunnen roeren ZWEDEN ERKENT CHINESE COMMUNISTEN. Ook Zweden heeft besloten de Chinese communistische regering te erkennen. (Three of Hearts) Een vrolijke geschiedenis, van Berta Ruck Vertaald door F. van Velsen Terug uit Indië* De Langestraat had Zondag een feesteljjk aanzien, want vele be woners hadden de vlag gehesen in verhand met de thuiskomst van korporaal Kees Meertens, die met de „Waterman" uit Indonesië mocht terugkeren. Op eigen terrein. Aan het op 28 Jan. te Hoek door de Bond van Muziekvereni gingen in Zeeuws-lVlaanderen te organiseren solistenconcours zul. den de volgende muzikanten van NIEUWVLIET. Raadsvergadering Vrijdagavond kwam de Raad van Nieuwvliet bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Everaars. De voorzitter hield een uitvoerige Nieuwjaarsrede. De Raad ging- z.h.s. accoord met fiet verzoek van de Rector van het Lyceum te Oostburg om de vervoerkosten voor het bezoeken van de tentoonstelling, uitgaande van het Indisch Instituut te Am sterdam ten laste der gemeente te nemen. Voorts werd de gewijzigde be groting 1949 z.h.s. goedgekeurd. De heer Dekker, thans ambte naar ter secretarie, werd met al gemene stemmen benoemd tot ge meente-ontvanger. De stemming voor de benoeming van 2 ambtenaren van de burger lijke stand gaf als resultaat: a. ambtenaar voor het sluiten van huwelijken: A. F. Rosendaal 6, Adr. Brakman 1; b. voor ambtenaar in de vaca ture P. Brakman: D. Dekker 6, blanco 1. De heren Rosendaal en Dekker namen hun benoeming aan. Overeenkomstig het advies van de commissie, belast met 't voor lopig onderzoek voor de bouw van een muziektent, besloot de Raad tot de bouw over te gaan op de gemeentegrond, die reeds bestemd is voor de aanleg van een plantsoentje. De rondvraag leverde niets bij zonders op, waarna sluiting volg de. RETRANCHEMENT. Jeugdtoneel. Voor Kerstdag voerden de leer lingen der O. L. School de toneel werkjes „Sprookjesland" en „De Kleermaker en de Kabouters" op. Daar er van verschillende zijden op aangedrongen werd een herha ling van deze uitvoering te geven, Zondagavond speelde in het Parochiehuis der R. K. Toneelver eniging „Thalia" uit Axel in het Zeeuwse toneelconcours „Om de W.K.A.-beker". De avond werd geopend door de Eerw. Pater Al- phonsus. Hierna ging het doek open voor het Noorse spel in drie bedrijven „En de bossen zongen hun lied", van Rosita Peters. Wat in dit stuk direct opviel, waren het goed verzorgde de oor en de geluiden op de achtergrond. Wat de spelers betreft, noemen wij in de damesrollen Olga, die een goede vertolking gaf van de rol van landjonkersdoehter. Bente de dochter van de houtvester, was goed in haar smart en opstandig heid. De huishoudster Karin gaf een rustig figuur, doch had iets ouder gegrimeerd moeten zijn. Van de heren noemen wij de stroper Mikkel Nielsen, het echte type van dronkaard en afperser en de landjonker Jörgen, die ster ke momenten had. In de rol van de houtvester Lars kwamen zwakke uitbeeldingen voor. Zijn zoon Claus was somtijds sterk. Van Peter, de oudste zoon van Lars ging niet genoeg uit. Ole, de onsoliede landjonkerszoon, speelde niet overtuigend genoeg. De pelsjager Soeren en de kodde beier vulden het spel goed aan. Beschouwen wij de voorstelling in haar geheel, dan viel het op, dat naa,st de werkelijk goede mo menten, ogenblikken voorkwamen van verslapping. Het leek, of de uitvoerenden niet op elkander waren ingespeeld. Niettemin hebben de aanwezigen genoten van 't verhaal, hetgeen tot uiting kwam in een dankbaar applaus. De beurt is thans aan Sluiskil op 5 en 12 Februari, waarna in Maart als laatste Hulst op het Sluiskilse toneel verschijnt. Terneuzense K.A.B. een tot in de puntjes verzorgde amusements avond voor de leden van de plaat selijke afdeling der K.A.B. Het programma viel zeer In de smaak. Dit gezelschap zal op z'n verder tournée overal succes heb ben. Ruiteravond der ,,Juliana- ruiters". Het Verenigingsgebouw was meer dan bezet, toen de voorzitter deze avond, opende. Hij heette vooral welkom de heer burgemeester met zijn echtgenote. Voorts her dacht hij de ruiters, die nog in Indië vertoeven en memoreerde daarna de resultaten der ruiters in 1949. Mien Dees declameerde vervol gens haar gedicht „Vertrek der gevorderde paarden in de nacht", van Lidy van IJsselstein. Volledig in de ruitergeest zon gen daarna de ruiter G. Dees en de amazone mej. Adri van Hoeve hun ruiterliederen, zichzelf bege leidend op de guitaar, terwijl het publiek de refreintjes uit volle borst meezong. Geheel andere muziek en zang léverde daarna de kleine, maar uitmuntende band van P. Meeuw- sen. Dit geroutineerde ensemble gaf de liefhebbers van echte ïnunst zeer veel te genieten. Na de pauze en na de geslaagde verloting trad het gezelschap Meeuwsen weer op, nu met popu laire Z.-Afrikaanse en Hollandse wijsjes, door het publiek opnieuw met grote animo meegejubeld. De slotphase van de avond be gon met het stuk „Boerenleven", vertolkt door de werkende leden. Anderhalf uur lang hebben deze jeugdige spelers en speelsters de aandacht gevangen weten te hou den met dit mooie, maar soms ernstige stuk, dat speelde in de crisistijd omstreeks 1933. De vee houder Piet Donk Ikan het hoofd niet meer boven water houden en moet geld gaan lenen hij de fami lie, waarbij de vinnige Tante Kee hem tracht tegen te werken. Gelukkig spreekt Grootvader Donk haar vermanend toe en komt het geld er. De zoons van Piet Donk kunnen later in de N. O.-Polder een bedrijf pachten, dank hun kennis, opgedaan op de landbouwschool. Uitstekend werden de karakters vertolkt, met enkele spelers als uitblinkers. Tot slot zong men staande 2 coupletten van ons oude Wilhel mus, waarna deze geslaagde rui teravond weer voorbij was. 96) Nadruk verboden. Ja, al die voorbereidingsweken va:i de grote revue te Ditchwater eindigden voor de ster van deze revue in een soort tragische grap. Zij leed, zover haar inzicht ging, even zwaar als Nora Wynne Prifcchard gedurende deze laatste we ken gedaan had en veel zwaar der dan de arme Lome Halliday, die zoals wij weten, haar vertroos tingen had gevonden. En jij, arme Billy met je jon gensachtig getob over het feit, dat je haar zo onheus behandelde, als je- niet tot een besluit kon ko men zag je dan niet, dat er iemand anders, die beter, veel be ter, dan jij het ooit zou kunnen, bezig was aan die eisen te vol doen? Las je dan niet die gewe- tenakwellende ellende in haar ogen, toen z:j met haar vingers het eerste doosje opnam. En zag je dan die ellende geen plaats maken voor onuitsprekelijke ver lichting toen zij, nog voor zij kon sproken, werd onderbroken? Want op dat psychologisch ogenblilk was het, dat mevrouw Hallett, als een zedige petemoei in het zwart, het vertrek binnen kwam en Nora, in haar wollen mantel, een stap achter haar aan. En mevrouw Hallett scheen er zich in het geheel niet aan te storen, dat Billy niet alleen was; zij stevende met tamelijk veel om haal op Billy af en vroeg hem met iets bevelends in haar stem, of hij miss Wynne-Pritchard even thuis wilde brengen. „O, ja, doe dat!" riep Lily met een diepe zucht, alsof zij zo juist uit een nachtmerrie was ont waakt; waarop haar verloofde van de leuning sprong en stokstijf bleef staan. Want plotseling stond hij van aangezicht tot aangezicht met Nora en keken zij elkaar weer met een vriendelijke glimlach aan, zoals zij in geen eeuwen van vervreemding, bitterheid en vij andschap hadden gedaan. Alles scheen plotseling in de kamer veranderd, alles en ieder een was weg. Mevrouw Hallett en het witgele bakvisje en de drie WESTDORPE. Nieuwbouw. Aannemer G. Gijsel alhier heeft een aanvang gemaakt met de bouw van twee woningwetwonin gen in de Beatrixstraat te West- dorpe. K-A.B--avond» Voor een goed bezette zaal gaf het cabaret-gezelschap van de Ongeveer 25.000 arbeiders van de vetkoolmijnen in West Penn sylvania, die in staking zijn, heb ben de aanbeveling van John Lewis om het werk te hervatten, genegeerd. In Noordwest Virgi nia hebben ongeveer tienduizend mijnwerkers besloten weer aan het werk te gaan. Volgens John Zusarello, de voorzitter van de vakverenigingen in het district Pittsburgh, waar 56.000 mijnwerkers zijn, zal het grootste gedeelte van de mijnwer kers in dit district weer aan het werk gaan. ètui's met de verlovingsringen, alles was yerdwenen. Niets was er overgebleven dan zijn blik, zo diep en zo warm als een liefko zing, die het blauw in haar ogen deed opflikkeren en haar hart op springen van geluk. Het scheen enige seconden te duren, dit tafereel. In werkelijk heid was het er slechts één. Want deze seconde werd op de voet gevolgd door Iets, dat het hele huis van mijnheer Gansen- hurst in rep en roer bracht; en het ging zo vlug als melk" die over kookt; en die melk was khaki- melk. Een tumult en een opwin ding kwamen als een windhoos aansuizen; en er begon een ge vlieg en gejaag in huis en alle jonge officieren schreeuwden door elkaar: „Mijnheer Somers! Waar is mijnheer Somers? Haast U! De commandant heeft zoeven ge telefoneerd! Uitrukken! Hij heeft ons tien minuten gegeven om onze auto's in orde te bren gen en naar het kamp te gaan!" Mevrouw Hallett biedt de behulpzame hand. Overweldigd door de plotselinge opschudding, waren alleen de da mes en enkele oudere heren als een bijenzwerm in de hal achter gebleven. De jonge dames Gan- senhurst en hun mama schenen vast te geloven, dat de Duitsers geland waren. ,,'t Is vreselijk! 't Is afschuwe lijk! Wellke kant zouden zij afko men, denkt U? Neen? Denkt U, dat het slechts een spiegelgevecht is? Ja; maar zij zeiden, dat zij slechts tien minuten tijd hadden." „De kolonel de kolonel heeft het zo gezegd." „Nu ik vind het zeer onkies, om .zo iets over hoop te halen, juist nu „Ja, waarom kon hij het niet tot Don derdag uitstellen; dan hadden zij toch niets anders te doen..." en zo babbelden en morden zij onder el kaar, terwijl mevrouw Milbanke, die niemand meer had, zich met haar bemoeide, nu opeens aan haar echtgenoot dacht. Zij begon nu te hopen, dat de auto maar vroeg voor zou komen, teneinde zo spoedig mogelijk bij haar zieke James te zijn. „Vindt U niet, dat ik er op aan had moeten dringen, om vanavond nog naar hem toe te gaan?" griende zij tegen mevrouw Hal lett. (Wordt vervolgd.) Volgens een bekendmaking van de admiraliteit zal de „Trucu lent" door de kracht van andere schepen van de zeebodem gelicht en dan langzamerhand in ondie per water gebracht worden. De methode, waarbij lucht in de ge zonken duikboot wordt gepompt, is in dit geval niet bruikbaar. Wanneer de boot aan de opper vlakte is gekomen, hoopt men de averij te kunnen herstellen en de boot naar het dok te slepen. Hoe lang dit nog zal duren, kon nog niet worden vastgesteld, daar dit grotendeels afhankelijk is van de weersgesteldheid. ONFORTUINLIJKE TIMMERMAN. Maandagmiddag omstreeks 12 uur moest een timmerman in het trapportaal van een perceel in de Fannius Scholtenstraat te Am sterdam enkele opmetingen ver richten voor reparatiewerk. Een bewoner van de eerste verdieping van het perceel, dacht met een indringer te doen te hebben. Hij sommeerde de timmerman onmid dellijk te verdwijnen en toen deze hieraan niet direct gevolg wilde geven, gaf hij hem een schop. De timmerman rolde de trap af, en kwam zo ongelukkig terecht, dat hij een been brak. Hij is in het Wilhelminagasthuis opgenomen, en tegen de bewoner van één hoog is proces-verbaal opgemaakt we gens mishandeling. "'"lllll11!' lillik i;lllllkil!IIÜII!iiili

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2