een set Tabellarisc stroopwafel: Wijziging Lager-Qnderwiiswet 1920 Een nieuwe kieswet Vragen over lonen en prijzen Dansschool Gf N.V. Fa P. J. Harten-Drie fluks en Feilloos LAXEER-AKKERTJES Een officiële toelichting Goudse Fa D. F. t. d. Heijd L. STOLK Voorlopig Versla? Eerste Kamer Attlee bezocht Koning George Agenda de De communisten en Vakbeweging grotere invloed der kiezers DeJapansecommunisten en de Cominform veranderen." DIEFSTAL IN FRANKRIJK VAN, AUTO'S. De bekend driegaat die alles bi te geeft, en veel op kt keukenforr Prijs sl Bijpassei Ook v DIJKSTRAA KENT DANSLES Vanaf Donderdag 12 les gegeven in de z Sluiskil. Om 7 uur voor Om 9 uur voor g Inschrijving van leei heer Faas te Sluiskil Voor verdere inlichti: NOORDSTRAAT 55 - NIEU WSTRAM14 TfcRNEUZEN per stuk 6 per pakje 35 per blik 1 Leven smi d delenbedrij f Telef. 2592 Terneui Gevraagd te Breda, in zin met 2 kinderen: N MEISJE, om samen n huisvrouw huishouding kinderen te verzorgen- Huisvrouw zelf afkoms uit 7..-Vlaanderen. Gr was buitenshuis, huisel verkeer. Brieven J. J. V, OVERBEEK, Teteringen: 27A, Breda. Inlichtingen HEMELSOET, Middenv 91, Sluiskil. Belastingzaken Boekhoudingen Administratiën TERNEUZEN Margrietstraat 15 Telefoon 27G0- ZITDAG te Zaamslag (Axelsestr- A 132x) iede re Zaterdag, van 25 u. ersv-ihenen is /het voorlopig verslag der Eerste Kan^r over het ontwerp van wet tot wijziging van de Lager-Onderwijswet 1920- Hieraan is het volgende ontleend: Enige leden achtten het Hveimg bevredigend, _d£.t nog geenjaar na de 'omvangrijke en vrij ingrijpende heraerang der Lager- Onderwijswet 1920 door de wet van 25 Juni (1948 opnieuw een wijziging dier wet aanhangig moest worden gemaakt- Quantitatief gezien, bevat het ontwerp voorstellen tot wyzigmg van 30 artikelen der Lager-Onderwijswet, die grotendeels los naast elkaar staan. Deakin schrijft in het officiële blad van de T.U.C, ,,The Record dat de communisten met alle mid delen trachten deze beslissing on gedaan te maken. De politiek'van de communis tische partij lijkt in niets op die van een andere partij- Onder de dekmantel van strijdbaarheid be pleit zjj een politiek die indruist tegen het standpunt van de vak- bond. Fabriekscomité's worden ui het leVen geroepen en programs uit gewerkt, die er op gericht zijn, net volk om de tuin te leiden. Deze leden meenden een afzon- I cïerlijk woord te moeten wijden aan artikel 19ter van het ont werp, ingevolge waarvan de be staande subsidiebepalingen voor gemeentelijke en bijzondere kweek scholen mede van kracht zullen blijven voor de nader door de Kroon voor subsidiëring aan te wijzen kweek schol en. In beginsel juichten zij dit voorschrift toe. Zij sluicen zich tegenover het be toog van het lid dier kamer de heer De Loor aan bij hetgeen de heer Terpstra had gesteld. Wan neer de Kioon het recht verkrijgt, kweekscholen voor subsidiëring aan te wijzen, dan wordt de mede werking der Staten- Genera alzo als die tot nu toe voor elk afzon derlijk geval werd vereist, ter zijde gesteld. Niet eVen gunstig konden de zelfde leden oordelen over wat de hoofdzaak is van het ontwerp: de nadere regeling van het lager on derwijs na het zesde leerjaar. Zij achtten deze regeling weinig door zichtig en niet homogeen. Het zou echter niet redelijk zijn, de oor zaak te zoeken bij de Minister Zij wezen verder op het gesig naleerde gevaar, verbonden aan de tijdelijke handhaving van be zettingsmaatregelen, het gevaar namelijk, dat deze worden omge zet in blijvende wettelijke rege lingen, zonder op de gebruikelijke en wenselijke wijze te zijn over wogen. De school voor voertgezet gewoon lager onderwijs als afzon derlijk schooltype is zonder ge noegzame voorbereiding door de Duitse overheerser in de wette lijke regeling van het lager on derwijs gebracht. Men had mogen verwachten, dat men na de be vrijding was begonnen, de rege ling van vóór de oorlog te her- stollen, met erkenning uiteraard van rechten van bestaande scho len, om dan rustig te overwegen ai wijziging van die regeling ge wenst was. In plaats daarvan hgeft men de regeling uit de oor log als zodanig eerst voorlopig en daarna (in 19481 definitief ge handhaafd. Kan men thans spreken van een geconsolideerde toestand op het gebied van het voortgezet ge woon lager onderwijs Zijn er thans genoeg leerkrachten? Be schikt men over voldoende locah teit en voldoende leermiddelen? Zijn doel en inrichting van dit on derwijs reeds algemeen zo afge bakend, dat er een algemeen aan vaarde grondslag voor bestaat, v.aarop men verder kan bouwen Vele leden juichten toe, dat met ingang van 1 Januari 1950 een einde zal komen aan de opschor ting van.de achtjarige leerver plichting. Een voorbereidende klas van ue lagere technische school en van de* land- en tuinbouwschool acht ten zij noodzakelijk, gezien de mo derne economische ontwikkeling van ons land. Hierbij veronder stelden zij, echter, dat het onder wijs er algemeen vormend zou zijn. Met het oog hierop drongen zij aan op de spoedige totstand- komlng van een daartoe strek kond. leerprogram. Voorts bepleitten zij, dat streng toezicht zou worden gehouden op de naleving van de Leerplichtwet Enkele leden waren van oor deel, dat ernstig acht zal moeten worden geslagen op het karakter van het onderwijs, te geven in de voorbereidende klas van de am bachtsschool en die van de lagere land- en tuinbouwschool. Zr- duchtten namelijk, dat aan dat onderwijs een te technisch karak ter zou worden gegeven. Voorts spraken de hier aan het woord zijnde leden de hoop uit dat ten plattelande zoveel moge lijk voortgezet gewoon lager on derwijs zou worden gegeven ter voorkoming van- het reizen van scholderen naar elders en met name naar de grote steden. dat de arbeider niet een hoog de schatkist zal worden betaald. De Engelse bladen wijden veel aandacht aan een bezoek, dat de Engelse minister-president Att lee aan de Koning heeft gebracht. Men neemt aan, dat Attree de spoedige lontbinding van het par lement heeft besproken. Heden komt het kabinet bijeen en sommigen voorspellen, dat daarna een verklaring over de da tum der verkiezingen zal worden uitgegeven. werkelijk loon, dus een loon, waarvoor hij veel kan kopenHet is een klein kunstje om de spiraal van steeds hogere lonen en steeds hogere prijzen in beweging te zet ten, waardoor de waarde van de gulden steeds geringer wordt en wij economisch naar de afgrond bollen. Juist de kleine man wordt daarvan de dupe. Onze minister president heeft in de Kamer eens terecht gezegd: De lonen stijgen in een dergelijk geval met de snelheid van de trap, maar de prijzen met de snelheid van de lift. Ettelijke leden betreurden, dat DE STAKING TE SYDNEY Vraag: Hebben vele kleine midden standers, die zelf al op zulke hoge lasten zitten, geen grote moeite om de loonsverhoging aan hun ar beiders te betalen? Antwoord: Ja, er zijn. vele kleine midden standers, die het buitengewoon moeilijk hebben. De regering ziet dat ook wel in. Vandaar, dat voor deze groep een kinderbijslag van af het derde kind wordt voorbe reid, die aanvankelijk geheel uit van financiën om de onderne- mingswinstbelasting af te schaf fen straks wordt doorgevoerd, zal ook voor vele middenstanders een verdere verlichting worden ver kregen. Vraag. Er is ook een verhoging van 5 procent aangekondigd voor de ouden van dagen, die krachtens de noodwet-Drees een uitkering ontvangen. Wordt deze verhoging spoedig toegekend? Antwoord: AI het mogelijke wordt gedaai om de uitkering van de verhoging- te bespoedigen, maar hiervoor i een wetsverandering nodig, die door de Tweede en Eerste Kamer moet worden goedgekeurd. Voorts het voor de administratie var CL VKJKJL "c de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid een enorme taak om de uitkeringen van enige honderdduizenden ouden van da gen opnieuw vast te stellen. Onze oudjes zullen niet achterop gera ken, want de verhoging heeft ook hier terugwerkende kracht tot 1 Januari 1950. HEDEN: OOSTBURG: Z. V. U„ Wim Sonnevelds Cabaret. CLINGEGemeentehuis, 10 uur: Aanbesteding ibouwen van vijf woningen in massa. TERNEUZENLuxor Theater, 8 uur-: Bioscoopvoorstelling „Dont fence me in". MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Dont fence me in". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Levens- stormen". ingevolge het wetsontwerp het voortgezet gewoon lager onder wijs en het onderwijs in het zeven de en achtste leerjaar in scholen met acht achtereenvolgende leer jaren thans op zich zelf worden geregeld. Dit achtten zij minder juist. Vooral het voortgezet ge woon lager onderwijs vordert een regeling, welke dient te worden opgezet in samenhang met de or ganisatie van het onderwijs na de lagere school, vooral in samen hang ymet het nijverheidsonder wijs. Arthur Deakin, algemeen secre taris van de Engelse transport- arbeidersbond, heeft verklaard, aat diegenen onder de leden van de algemene raad van de T.U.L. die niet herkozen kunnen worden, omdat zij tot de communistische partij behoren, getracht hebben wanorde te stichten door de op- arbeiders richting van een „vijfde colonne Scheepvaartautoriteiten te Sydney verklaarden dat zij vreesden, dat de staking van de havenarbeiders te Sydney zich zou uitbreiden tot alle Australi sche havens en mogelijk ook tot andere landen. De federatie van havenarbei ders heeft medegedeeld, dat alle havens schepen, die uit een ha ven aankomen waar wordt ge staakt, „zwart" moeten ver klaren. De scheepvaartautori teiten zeiden, dat daze richtlijn zich niet beperkte tot Australi sche havens. In Brisbane weigerden de na- venarbeiders Zondag werk te verrichten op het Nederlandse vrachtschip „Aagtekerk (8149 ton), hoewel het schip Sydney voor de staking verliet. In de haven van Sydney lig gen thans reeds* zeventig sche pen, waarvan de meeste bui tenlandse, werkeloos. Inmiddels hebben de haven arbeiders van Melbourne zich bij de staking aangesloten. Het Centraal Stembureau heeft aan de Minister van Binnenlandse Zaken een ontwerp van een nieuwe kieswet aangeboden. Sedert haai totstandkoming in 1896 is de kieswet 22 maal gewij zigd, hetgeen aan haar vorm niet ten goede: is gekomen. De wet telt thans ongeveer 250 artikelen- In de Gemeentewet zijn verder een kleine 30, in de Provinciale wet zelfs ruim 30 artikelen te vinden, die deze materie rechtstreeks betreffen. Het is dus nodig tot unificatie over te gaan, waardoor een s> stematischer geheel kan worden verkregen. Met de nieuw te regelen stof I cultatieve meeiwoudige ™orkeur Mr. Dr. A. A. van Rbü"- ^radkTin de regA stórie ,,van Toelichting" enige vragen Sïï"^TëS'sverhoglng beantwoord. procent loonsverhoging Aan de toelichtingen van Mr. Dr. Van Rhijn ontlenen wij het volgende Vraag: Waarom heeft de regering aan dc vergunning tot loonsverhoging de noodzakelijkheid van produc tieverhoging vastgekoppeld? Antwoord: Wij verbruiken op het ogenblik méér dan wij voortbrengen. Het meerdere, dat wij niet zelf voort brengen, krijgen wij uit het bu - tenland, vooral van de Marshall hulp. Natuurlijk kan dit niet door gaan. Daarom is verhoging der productie nodig Met de loonsver hoging zijn wij eigenlijk al op een productieverhoging vooruitgelo pen. In de Tweede Kamer is daar om 'terecht gezegd, dat deze loons verhoging is een „wissel op de toekomst", „een voorschot" op de productieverhoging, die nog ko- ïïieii moet. Wanneer de productieverhoging er niet zou komen, blijver, de ar- tikelen, welke de arbeiders met willen kopen, ontbreken en dan ontstaat een nieuwe pnjsstijgi g De productieverhoging moet er dus komen. In het overleg tussen legering werkgevers en arbeiders worden thans allerlei maatregelen daartoe uitgewerkt. Vraag: Is een loonsverhoging van 6 procent wel voldoende? Zijn de kosten van het levensonderhoud niet veel meer gestegen, zodat eigenlijk een verhoging van b.v. 10 procent nodig is? Antwoord en voorts tengevolge van splitsing van al te lang geworden artikelen ontstaat dan een wet, die zeker meer dan 400 artikelen zou. tellen, indign haar gebruikelijke vorm ge handhaafd werd. Op het voetspoor van het En gelse .gebruik kan echter een groot deel van de wet naar af zonderlijke regelingen worden overgebracht. I>eze bouw van de wet brengt grote voordelen met zich mee. De wet zelf kan tot mi tot een be perkte omvang worden terugge bracht. Zij behoeft met inbegrip van de strafbepalingen slechts een kleine 200 artikelen te tellen. Aan het ontwerp zijn niet minder aan 26 regelingen toegevoegd. Ieder dezer regelingen vormt een min of meer afgesloten geheel en bevat de nadere uitwerking van een beginsel, in één of enkele ar tikelen van de wet zelf vervat. Het Nederlandse stelsel van evenredige vertegenwoordiging heeft thans een practische toe passing van 30 jaar achter zicli. Hoewel het gedurende die jaren herhaaldelijk wijzigingen heeft on uergaan, zijn de grondtrekken on veranderd gebleven. dat wil zeggen, Aat de kiezer of kan stemmen op de lijst in haar geheel, waardoor hij mede de volgorde daarvan aanvaardt, of wel die volgorde door numme ring van de candidaten der lijst geheel naar eigen wens kan wij zigen- Het Is om verschillende rede nen niet geheel juist de partij invloed tot de uitsluitend beslis sende te maken. Met andere woorden: Het stelsel van de ge bonden lijst worde niet aan vaard, Aan de kiezers als zo danig moet ook invloed ten aan zien van de aanwijzing der ge kozenen worden toegekend. Het is nu eenmaal een feit, dat de grote massa der kiezers geen deel uitmaakt van enige politieke partij-organisatie. Naar aanleiding van een door de Cominform op de Japanse com munistische intellectueel Sango Nozaka uitgebrachte critiek ver wachten politieke waarnemers te Tokio een hernieuwde activiteit van de Japanse communistische partij De Cominform had Noza ka ervan beschuldigd „Bourgois- aenkbeelden" te koesteren, omdat liij de mening was toegedaan, dat in Japan een „volksdemocratie kon worden gesticht, terwijl het nog bezet was. Men verwacht een verandering der partijpolitiek, aoch over- de richting is weinig met zekerheid te zeggen, daar de partijleiders zeer uiteenlopende dieeën hebben over de zaak- Toenosadoera Takanocaki, een lid van hgt centrale comité, ver klaarde, dat de partij de critiek van de Cominform zou negeren en ook andere partijleiders hebben verdedigende woorden voor Noza ka gesproken. Het vorige jaar traden de Ja panse regering en generaal Mc- Arthur bij verscheidene commu nistische n incidenten met kracht op. Het zag er toen naar uit, dat de partij „ondergronds" zou gaan werken. Neen de kosten van het levens onderhoud zijn tot half December met de grootste nauwkeurigheid nagerekend. De prijsverhoging na dt devaluatie bleek nog geen procent te bedragen. Wij moeten voorzichtig zijn met een verdergaande loonsverhoging Een loonsverhoging vermeerdert de productiekosten en houdt daar door een prijsverhoging in zich. Onze grote taak Is te bevorderen, Geconcludeerd wordt dat het territoriale gedeelte van ons kies stelsel onveranderd gehandhaafd moet worden. Het stelsel van de enkelvoudige voorkeur, zoals dit thans voor alle verkiezingen geldt, wordt vervangen door dat van de fa- Geen enkele politieke partij telt meer dan de helft van haar aan hang onder de kiezers tot haar leden. Bij da meeste partijen is het I ledental slechts een klein deel van i. onnVian(rorg (Advertentie) ujerken teqen^ v e r s t o p het aantal aanhangers Om psychologische redenen is daarom het stelsel van de gebon den lijst onaanvaardbaar. Ons stelsel is ook practisch weinig bevredigend. De gesigna leerde onvolmaaktheid leidt er vaak toe, dat de kiezer in arren moede op nummer 1 stemt. Hij kan toch niet zijn werkelijke voorkeur uitdrukken. Het aantal zogenaamde „voorkeursstemmen blijft daardoor betrekkelijk gering. Hierdoor ontstaat de (valse) schijn, dat het uitbrengen van een voorkeursstem" toch niets geeft of zoals ook vaak wordt ge hoord geen enkele werkelijke betekenis heeft- Gevolg hiervan is wederom een vermindering van 't aantal „voor keurstemmen". 'Zo is in de prac- tijk een toestand ontstaan, waai - bij inderdaad bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer en voor de Provinciale Staten geen enkele candidaat meer tengevolge van „voorkeurstemmen" wordt geko zen. Er bestaat dus reden om op dit punt tol wijziging van ons kies stelsel over te gaan, door het stelsel "van enkelvoudige voorkeur te vervangen door dat van de fa cultatieve meervoudige voorkeur. Lij dit laatste stelsel heeft de kie zer de keus tussen het uitbrengen van een lijststem (hij vult dan een stemvak in boven de lijst zijner keuze) en het uitbrengen van een voorkeurstem waarbij de cijfers 1, 2, 3, 4 enz. plaatst in stem- v'akjes voor de namen van de can- didaten zijner keuze. De lijstvolgorde geldt echter dteeds, voor zover de kiezer er niet van afgeweken is. In de kleine gemeenten, met een gemeenteraad van i of 11 le den! (dit zijn de gemeenten met niet meert dan 6000 inwoners) dient nog een stap verder te wor den gegaan. Bij de verkiezingen van de kleine gemeenteraden verkrijgt de kiezer nog groter vrijheid, daar hij de bevoegdheid krijgt de num mering niet tot de candidaten van één lijst te beperken, maar zijn candidaten vrij te kiezen uit alle gestelde candidaten, op welke lijst zij ook voorkomen. Over het gehele land genomen zijn 28 procent der stemmen, in deze kleine gemeenten bij de raadsverkiezingen uitgebracht, voorkeurstemmen. Beoogd wordt een overgang van personen- naar lijstenstelsel. De lijsten worden hierbij naar vol gorde van voorkeur opgesteld, maar induviduële candidaturen („lijsten" met slechts één enkele candidaat) zijn zeer wel op hun plaats De lijsten worden naast of on der elkaar op het stembiljet af gedrukt. Dit stelsel geeft „eïk het zijne". Het systeem is to wezen logisch en rekenkundig onaantastbaar. Ook op ander gebied voldoet de wet niet meer aan de eisen, welke thans gesteld moeten worden. Dit geldt, om die drie belangrijkste onderdelen met name te noemen (Three of Hearts) Een vrolijke geschiedenis, van Berta Ruck Vertaald door F. van Velsen po) (Nadruk verboden). Zonder van plaats op het bank je te veranderen, zei Nora zeer kalm „Mevrouw Hallett, ik ge loof dat U het goed meent, maar wat U ook zeggen mag betreffen de betreffende die vriend van U. zal het aan de zaak weinig Laat ik het toch maar zeg gen"*, pleitte de vertrouwelinge van Billy. „Ik maak me bezorgd over hem. Jim was gek op hem en i'k ook. Je weet natuurlek, dat hii geëngageerd is; maar hij is gewoonweg ellendig", zei mevr. Hallett. n Het spijt me wel", zei Nora ijskoud en zich inwendig ver kneukelend van genoegen. Was Billy werkelijk ongelukkig? Zou hij tenslotte ongelukkig zijn? „Het kan hem niets schelen' vervolgde mevrouw Hallett, „wat er met hem gebeurt. Wat vertel de hij mij. De jongen is eenvoudig ongelukkig ellendig en dat weet je ook wel." Het gaat m ij toch met aan, of "mijnheer Somers ongelukkig is of gelukkig", zei Nora, die met wilde tonen, hoe belachelijk blij zii was. Het heeft wel degelijk met je te maken", drong de andere vrouw aan. „Het is om jou, dat hii zich verslingert". De muziek zweeg. Kreten van Bis, Bis!" klonken van uit de balzaal. Nora zei zo eenvoudig mogelijK. Hii is toch met dat beeldschone meisje verloofd. Dat weet toch iedereen.'' „Zou je denken, dat hij een sikkepitje om'haar geeft?" „Natuurlijk denk ik dat. Waar om verlooft een man zich anders met een meisje?" vroeg Nora met nadruk. Ogenschijnlijk schijnt hij ta melijk verliefd op miss Gansen- hurst te zijn.' Ik denk niet, dat je daar zelf een woord van gelooft", zei me vrouw Hallett vrij positief. „Weet ie wel dat het van avond de eer ste maal is, sedert dat ongerijmde engagement van hem, dat hij hier is. Weet je wel, dat hij nog geen tijd heeft kunnen vinden om haar ■een ring te geven? In al die we ken geen ogenblik kunnen benut ten, om haar een ring tegeven. Nora keek naar haar eigen ring, de opzichtige ring van Rex. „Erg nonchalant van hem", zei ze. „Hij was van plan het van avond te doen, de stakkerver klaarde mevrouw Hallett en zij voegde er bij: „Reken maar dat hij de hemel danken zou, als hij de ring uit het venster kon gooien, in plaats van te geven. Hrj had hem onder de voorstelling in zijn zak, vertelde hij mij". O, ja? Hij schijnt nogal openhartig tegen U te zijn.' „Ja, de arme jongen had be hoefte om iemand te zeggen, hoe hij op dat officierenbal in een net van complicaties was verward ge- Belangstellend richtte Nora zich op. „Deed hij dat?v „Ja, en hij zei mij, dat die ver warring ondraaglijk voor hem was." Een ogenblik stilte. Nora sprong op en stond met hoogrode kleur en half geopende mond voor me vrouw Hallett. Wrok, verachting, hulpeloze ellende en nieuwsgierig heid streden om de voorrang op haar gelaat. Nieuwsgierigheid won het pleit. Zij bloosde nog he vig toen zij losbarste: „Verwar ring! Bedoelt U toen hij, ik weet niet hoeveel meisjes hij ten huwe lijk vroeg?" „Het waren er maar drie'', ver beterde mevrouw Hallett rustig. „En een van die aanzoeken was eigenlijk het huwelijksaanzoek. En dat was toen hij jou vroeg. Hij geaft om niemand anders zoveel". Hier knipte mevrouw Hallett met haar vingers, om het minimum van minder dan niets aanschou welijk voor te stellen. „Die andere twee was een afschuwelijke ver gissing". „Vergissing?" zei Nora gejaagd. Hoe kan er een vergissing plaats 'gehad hebben. U wilt toch niet beweren, dat hij geen huwelijks aanzoek deed bij miss Gansen- hurst en dat andere meisje?' „Dat beweert hij ook niet", gaf mevrouw Hallett toe en zij ge voelde dat zij. nu bij het tere punt van deze geschiedenis was gena derd. „Hij „Hoe verklaart hij het dan? vroeg Nora begeriger dan z(j zelf wist. Mievrouw Hallett beet van er gernis op haar lip Ja daar zat m de knoop! Dat had Bllly nooit ge daan hij kon er geen verkla ring van geven. Dan keek Billy s beste vriendin Billy's enigste en oprechte liefde recht in haar ogen en pareerde: ,Heb jij hem in de gelegenheid gesteld, om «en verklaring te geven?" (Wordt vervolgd.) De inrichting van dei kiezers lijst, het stemmen to een ande re gemeente en het stemmen bij volmacht. Er wordt voorgesteld een kie- zersregister in te stellen, dat *a zijn vaststelling verder zal blijven bestaan en dat zal worden bijge houden op dezelfde wijze, als thans ten aanzien van het bevolkings register geschiedt. Ook in dc regeling van het elders stemmen kan verbetering worden aangebracht, terwijl ten slotte ook het stelsel van stem men bij volmacht aan een herzie ning is onderworpen. Voorgesteld wordt bet uitbren gen van de stem niet meer met rood doch met zwart potlood te doen geschieden. Proefnemingen heb- ben aangetoond, dat het rode pot lood niet voldoende hardheid be zit om het nummeren der candi daten naar wens te doen verlopen Het slijt zeer snel af, zodat het slechts" enkele kiezers diensten kan bewijzen, alvorens opnieuw geslepen te moeten worden. Talloos zijn verder nog de tech nische wijzigingen, die worden voorgesteld. De gendarmerie te Bar Sur Seine in het Franse departe ment Aube heeft de zeventien jarige Nederlander W. G. ge arresteerd wegens diefstal van een auto in Troyes. De jonge man verklaarde dat hij na een ruzie van huis was weggelopen en naar Amerika wilde. Hij was clandestien de Franse grens overgekomen en had eerst een auto gestolen in La Fere (Ais- ne). In Laon had hij deze wa gen in de steek gelaten om een I andere te stelen en in Troyes I was hij aan de derde toe. PUBLICATIE VAN HET CEBUCO Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit van de Nederlandse Dagbladpers wvw15v.11. tiDDun srtCjSX" REWEGH, Scheldekade 65, Temeuzen. Te koop: i.g.s.z. Kinderwa gen. Te bevragen Narcis- straat 11, Temeuzen.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2