9 Cud Rede pn.-President Drees DeNederlandseSpoorwegen i ii innen «Baveitnsse l nderert xtief flCUU) indlsche gepensioneerden in dienst van het Rijk Nieuwjaarsboodschap van Ex-Koning Michael van Roemenië in 1949 WEERBERICHT ïeen Secretaris ideA.N.W. B., ws-Vlaanderen et centrum der 1 Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande. Redactie-adresc Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. Verschijnt dagelijks MAANDAG 2 JANUARI 1950 6e Jaargang No. 1310 - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,56. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Het leven vliedt voorbij zon der dat wij het merken en niets is vlugger dan de jaren. Deze spreuk van Ovidius komt in onze gedachten, wanneer wij aan het einde van het jaar 1949 een terugblik werpen. Het leven gaat zo snel, vooral in de tegen woordige tijd en de gebeurte nissen volgen elkander zó vlug op dat er slechts weinige ogen blikken in een jaar zijn, waar op de mens zich realiseert, dat de tijd en daarmede zijn eigen leven voort spoedt. Eén van die ogenblikken is zeker Oudejaar en het is won derlijk, dat men op Oudejaars avond veelal met enige weemoed terugziet op het voorbije en tevens met nieuwe hoop, met tal van goede voornemens naar het nieuwe jaar uitziet. De jaartelling is in feite niets anders dan een middel om de voortsnellende tijd op te teke nen en aldus enig houvast te hebben. En hoewel het einde van een jaar dus ook niets an ders is dan een tijdstip, waarop de mens aan een komende reeks van seconden, minuten, uren, dagen, weken en maanden een volgend rangnummer toekent, betekent dit einde voor velen toch een van de weinige rust punten. Een rustpunt, waarop een ogenblik wordt stilgestaan om een blik achteruit en een blik vooruit te werpen. Het jaar 1949 is ten einde en het allerbelangrijkste is, dat de vrede bewaard kon blijven. Het is eigenlijk wel treurig, dat juist op dit feit zo de nadruk moet worden gelegd. Nog geen vijf jaar geleden werden de wapens gestrekt in de grootste wereldoorlog aller tijden. Nog bloedt de wereld uit tal van wonden en reeds opnieuw hing de oorlogsdreiging als een don kere wolk over veler bestaan. Maar gelukkig kan geconsta teerd worden, dat de spannin gen tussen Oost en West iets minder zijn geworden. Nog steeds is het Duitse vraagstuk niet opgelost en blijft dit de wereldpolitiek beheersen, al moet direct gezegd worden, dat dit in minder mate het ge val is dan een jaar tevoren, toen Berlijn door de Russen ge blokkeerd werd en slechts een luchtbrug van duizenden vlieg tuigen de hongerende bevolking van het hoognodige kon voor zien. Inmiddels werd een West- Duitse staat opgericht met als regeringszetel Bonn en als tegenzet een Oost-Duitse staat, op communistische leest ge schoeid. Het Berlijnse probleem is nog lang niet opgelost, doch door de opheffing van de Rus sische blokkade is er weer een soort status quo ontstaan. Een statuut voor het zo belangrijke Ruhrgebied, het rijkste Europese industriegebied, kwam tot stand. De economische toe stand in Duitsland verbeterde en zo op het oog is alles er vrij rustig. Toch ware het kortzichtig zich door deze schijnbare rust in slaap te laten sussen. Want uit eindelijk zal een nadere oplos sing gevonden moeten worden voor het Duitse vraagstuk. Vindt de buitenwereld geen vorm, waarin de eenheid van Duits land tot gestalte kan komen, dan zullen op de duur de Duit sers zelve een oplossing force ren. De 12 millioen vluchtelin gen in het Westen kan men niet negeren en de economische problemen van hun voeding, kleding en huisvesting en te werkstelling zullen zich in steeds sterkere mate aandienen. De roep om eenheid was ook buiten Duitsland sterk. De West-Europese landen, aange vuurd door Frankrijk en de Be nelux zetten hun pogingen om tot eenheid te komen voort. Het had er wel eens de schijn van, dat Engeland, dat zelve met grote economische moeilijk heden te kampen had, deze toch zo nodige zaak in stilte tegenwerkte. Ondanks de stroom dollars, die dank zij het Marshall-plan, naar de West-Europese landen bleef vloeien, was het tekort aan dollars alom groot. Het grootste wel in Engeland, waar een socialistische regering wel tal van sociale verbeteringen aanbracht, doch financieel een slecht beleid voerde. Een vrij ernstige devaluatie van het Pond Sterling, gevolgd door de valuatie van practisch alle ove rige Europese muntsoorten was niervan het gevolg. Of het helpen zal de uitvoer naar Amerika te verhogen, moet .worden afgewacht. Verkiezin gen zijn in zicht en de conser vatieven onder leiding van de onverwoestbare Churchill hopen het roer over te mogen nemen. Of het echter zover komen zal blijft voorlopig een vraagteken. Wel hebben de socialistische re geringen van de beide domi nions Australië en Nieuw-Zee- land het veld moeten ruimen, maar velen zien hierin geens zins een voorteken, dat nu ook het moederland volgt. Militair bezegelde Amerika zijn verbondenheid met West- Europa door het Atlantisch Pact, dat natuurlijk een doorn in het oog van Rusland is. Kijken wij naar Azië, dan blijkt ook in dit werelddeel de strijd tussen Rusland en Ame rika in volle gang. In China zegevierden de communistische legers volkomen. De nationalis ten onder leiding van maar schalk Tsjang Kai Sjek werden van de kaart geveegd. Hier mede is het geweldige land met zijn 400 milioen inwoners in het kielzog van Moskou gekomen. Natuurlijk betekent dit een lelijke verliespost voor Amerika. Toch dient ook hier de verdere ontwikkeling te worden afge wacht. Het is meer voorge komen in de geschiedenis, dat men zich in China heeft ver gist. Ook Tsjang Kai Sjek kwam als vriend van Moskou aan de macht. Indonesië verkreeg de onaf hankelijkheid. Vele vragen rij zen op, doch de invloed van de nieuwe, jonge staat moet nog worden opgebouwd. Tenslotte Rusland zelve. De binnenlandse toestanden blijven een mysterie. Duidelijk is ge worden, dat Molotov zijn voor name plaats als plaatsvervan ger van Stalin heeft moeten afstaan aan Malenkov. Voor hoe lang echter troont deze nu vlak onder de ijzeren dictator? Het Russische communisme heeft een lelijke duw gehad door maarschalk Tito, die een soort nationaal communisme schiep en in ernstig conflict kwam met Moskou. In de ove rige satellietstaten woedt een hevige terreur. Proces op proces likwideert een ieder, die niet volledig in de pas wil lopen. Zo gaan we dus 1950 in. De tegenstelling Oost-West be heerst de wereldtoestand en slechts een verbetering in de betrekkingen tussen de twee groten, Rusland en Amerika, kan die rust geven, waaraan allerwege zo'n grote behoefte bestaat. Moge dit werkelijkheid worden. s Stond de landspolitiek een groot gedeelte van het jaar 1949 in het teken van de Indone sische problemen, de gemoede nen in Zeeuws-Vlaanderen wer den in niet geringere mate in beweging gebracht door de drei gende opheffing der vrije veren over de Westerschelde. Beide vraagstukken vonden tegen het einde van Jiet jaar 'n oplossing. Geen oplossing, die elkeen bevrediging geschonken zal hebben, dat staat wel vast. Hoogstens een oplossing, die ten doel had uit de impasse te gera ken, waarin men in beide geval len was terecht gekomen, een compromis dus, dat immer naar twee kanten een onbevredigd gevoel achterlaat en waarvan men alleen maar kan hopen, dat het de resultaten oplevert, welke de ene groep in een soort van fatalistisch optimisme ver wacht en de andere zich voor spiegelt. Daarnaaja was 1949 het jaar van de Benelux. Nog heeft deze zijn definitieve vorm niet ge vonden, nog schaaft en vijlt en lijmt men om het model te com pleteren, maar duidelijk tekenen zich reeds de perspectieven af van een economische vriend schapsunie, die de belofte in houdt voor een hechte band tus sen de lage landen bij de zee. Voor Terneuzen zou die band nog van ingrijpender en waar devoller betekenis worden, in dien het eenmaal zijn voorkeur tarieven terug mocht krijgen, die vóór 1914 het havenbedrijf tot Terneuzens voornaamste le vensbron maakten. De industrialisatieplannen openen mogelijkheden voor Zeeuws-Vlaanderen die momen teel nog lang niet te overzien zijn. Langs het kanaal van Ter neuzen naar Gent strekkei} zich de ideaalst denkbare industrie terreinen uit langs een der best geoutilleerde grootscheepvaart- kanalen van Europa. „Wanneer hier geen industrieën tot stand komen, waar zouden ze dan wèl moeten verrijzen?" zo vroeg ons dezer dagen een regeringsamb tenaar, die voor „zaken" een deel van Zeeuws-Vlaanderen had afgereisd. Zo eenvoudig ligt de zaak nu natuurlijk ook weer niet. Tal van problemen dienen zich hierbij aan, waarvan we al leen maar de kwestie der be schikbare arbeidskrachten aan stippen, maar die we overigens rustig ter beoordeling en oplos sing aan de deskundigen kun nen overlaten. Spreken wij de hoop uit, dat het rijk gedocu menteerde industrialisatierap port, dat de gemeente Terneu zen heeft doen samenstellen, tot tastbare resultaten mag leiden. De Comp. Néerl, de l'Azote en de Cokesfabriek zullen in 1950 hun werkzaamheden hervatten. Voor velen ligt daar straks weer een bestaansmogelijkheid van blijvende aard. Ook West Zeeuws-Vlaanderen beijvert zich voor industrie-ves tiging. Nadat in Breskens een afdeling van de Mij „De Schel de" is opgericht, komt thans Biervliet aan de beurt, waar a.s. Zaterdag de opening plaats vindt van een textiel-bedrijf van de N.V. J. J. v. d. Werff uit Rot terdam. Voorlopig zal dit bedrijf niet van grote omvang zijn. Zestien a twintig aroeiusKraeiuen zul len er tewerk gesteld worden, maar het voormalige Willem- Beukelsz-kamp is zodanig ver bouwd, dat er rekening is ge houden met uitbreiding in de toekomst. De kans blijft dus aanwezig, dat naast de kinder- bovenkleding, waarmee men be gint, later meerdere artikelen gefabriceerd worden. Verblijdend ook zijn de vor deringen, in 1949 gemaakt op het terrein van de woningbouw, West Zeeuws-Vlaanderen heeft blijkens mededeling van Minis ter In 't Veld zijn totaal aantal huizen van vóór de oorlog terug. En men bouwt er door om de nog steeds grote tekorten aan te vullen. De oorlog heeft daar wonden geslagen, die niet in weinige jaren zijn te helen. Maar de regering heeft alle aan dacht voor dit zozeer getroffen gebied en doet ongetwijfeld wat zij kan, om ondanks de zorgwek kende toestand van 's lands fi nanciën de woningbouw te sti muleren. De nieuwe wijken, die in Ter neuzen verrezen, hebben het aanzijn geschonken aan 'n wel haast nieuwe stad. Honderden woningen hebe'n de nood voor 'n deel gelenigd, voor een belang rijk deel zelfs. Maar opgeheven is het tekort nog niet en al zijn de vooruitzichten voor 1950 min der gunstig, er blijft reden tot dankbaarheid voor wat tot stand kwam en er blijft vertrou wen, dat B. en W. in de gelegen heid zullen zijn met dezelfde voortvarendheid verder te wer ken aan de uitbouw der gemeen te. Zo is dan weer een jaar voor bijgevlogen met moeilijkheden op velerlei gebied. Wat zal 1950 ons brengen? Oorlog of vrede, economisch herstel of verdere teruggang? Wij weten het niet en mis schien is het gelukkig, dat wij het niet weten Laat ons in goed vertrouwen de dingen afwachten, die komen zullen. „Veel heil en zegen, ge luk en voorspoed", het zijn wen sen, die wij voor 1950 nodig zul len hebben, want hoopgevend ziet de toekomst er niet uit De Directie en de Redactie van „De Vrije Zeeuw", erkente lijk voor de in 1949 ondervonden medewerking, voegt haar heil wensen bij de vele, die op deze Nieuwjaarsdag hebben geklon ken. Zij wenst haar lezers en haar lezeressen, zowel persoon lijk als in zaken,' een goed en voorspoedig 1950 De Ministerraad heeft beslo ten te bevorderen, dat het be sluit tot het treffen van een regeling voor de salariëring van gepensioneerde Ned.-Indische, Surinaamse en Curagaose over heidsdienaren, hier te lande door het rijk aangesteld of op arbeidsovereenkomst naar bur gerlijk recht in dienst genomen, welk besluit een korting van 5 tot 25 procent inhoudt op de salarissen, alleen van toepas sing zal zijn op hen, die na de inwerkingtreding van laatstge noemd besluit (28 October 1948) zijn tewerkgesteld. De Minister van Binnenland se Zaken heeft aan zijn ambt genoten verzocht met het standpunt van de regering re kening te houden in afwachting van de goedkeuring door de Kroon van hetbesluit van de Ministerraad. Ex-koning Michaël van Roe menië heeft in een Nieuwjaars boodschap tot het Roemeense volk gezegd, dat „voor alle tot slavernij gebrachte volken de vrijheid begint te dagen." De sluier, die met duivelse vaardigheid is geweven rondom zoveel grote en vrijheidslievende naties, begint te scheuren op grond van die goddelijke wet, dat waarheid en recht het ten- -:1 itte zullen winnen" aldus de boodschap, die was onder tekend: „Michaël I, Koning van Roemenië bij de gratie Gods en door de wil van de natie." De Minister-President Dr. W. Drees heeft voor de wereld omroep een rede uitgesproken waaraan wij het volgende ont lenen: Ik vergis mij vermoedelijk niet, als ik onderstel, dat bij velen van U het gevoel leeft, dat het Nederlandse gebied is verschrompeld en de adem van grootheid van ons is geweken. Vier jaar lang hebben wij de weg gezocht naar een nieuwe verhouding tot wat waren de Overzeese Gebiedsdelen van het Koninkrijk. Een moeilijke taak als gevolg van de uitwerking van oorlog en revolutie in Z.O. Azië, maar ontzaglijk ver zwaard door de diepe gespleten heid in ons volk. Thans is de beslissing geval len, maar nog is zij vbor velen zwaar te verwerken, niet enkel voor wie zich in Indonesië zelf nog in gevaar voelen of onzeker zijn van hun toekomst, maar ook voor velen, bij wie vooral sterk is het gevoel, dat wij af stand doen van een grootse taak, door een klein land over zee verricht. Wat zich thans voltrekt, is van een gans ander karakter dan vroeger het teloor gaan van mogelijkheden, die zich in de 17e eeuw schenen te openen. Dat Nieuw-Amsterdam New York is geworden, dat de vesti ging in Brazilië werd opge geven, dat de Kaapkolonie ver loren ging, het is alles in hoofd zaak het onvermijdelijke gevolg geweest van het feit, dat Neder land te klein was om te omvat ten, wat zijn zeevaarders ont dekten of wat tijdelijk door Ne derlanders werd bezet. Met Indonesië staat het anders. Er zijn, welke critiek men ook op het koloniale stelsel kan uit oefenen, ongetwijfeld grote din gen gedaan. Het doeltreffende bestuur deed de archipel tot een eenheid groeien en schiep groter veiligheid en rechtszeker- „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst." Overeenkomstig deze zin, die als inscriptie aan gebracht is op het gedenkteken op de afsluitdijk, zouden we kun nen zeggen: „Een vervoersbe drijf, dat aan de eisen wil vol doen, moet zich instellen op de toekomst." Voor een bedrijf, als de Neder landse Spoorwegen, betekent dit een zich voorbereiden op de eisen, die de reizigers en de ver lader over enige jaren aan het bedrijf zullen stellen. De verwoesting tijdens de oor log, schiep de mogelijkheid om langzaam tot modernisering over te gaan. Moderniseren wil in spoorweg- taal zeggen electrificeren. Daar om kan het tot voldoening stem men te weten, dat in 1949 met de electrificatie van de hoofd lijnen in Limburg 142 km baan- vaaklengte aan de stam van 623 km geëlectrificeerd baanvak toe gevoegd werd. Begin 1950 zal het nieuw ge- electrificeerde baanvak Dor- drecht-Boxtel gereed komen. Electrische treinen zal men er echter nog slechts sporadisch tussen de stoomtreinen door zien rijden, omdat zij nog niet be schikbaar zijn. In Mei zal daar om eerst de officiële openstel ling voor het reizigersverkeer plaats vinden. De dienstregeling zal tot zolang geen wijziging ondergaan. In Mei 1950 zal ook de electri ficatie van de lijn Lage Zwalu- we-Roosendaal zijn voltooid. De totale lengte van de nieuw geëlectrificeerde lijnen in Bra bant bedraagt dan 91 km. De Nederlandse industrie werkt gestadig verder aan de uitvoe ring der orders, die de N. S. voor gestroomlijnde electrische trein stellen plaatsten. Het gebrek aan zitplaatsen is echter nog steeds nijpend. Op 17 Sept. 1944 be schikten de N. S. over 162.415 zit plaatsen. Thans, aan het einde van 1949, halen zij de 90.000 nog niet. Slechts ingewijden weten, welk een moeite het heeft gekost dit laatste aantal te bereiken. Ook de Nederlandse industrie had de gevolgen van de oorlog ondervonden, terwijl bovendien de aanvoer van materialen dik wijls grote moeilijkheden onder vond. Het aantal beschikbare plaat sen in het Diesel-electrische ma terieel werd in 1949 opgevoerd tot 3712 (vóór de staking be droeg dit aantal 11.136 en einde ■1948 slechts 2520). Door het herstel van het D.-E.- materieel werd het mogelijk met snelle exprestreinen te gaan rij den tussen de grote steden in het Westen en Leeuwarden, Gro ningen, Enschedé en Vlissingen. De exprestreinen naar het Zui den van het land worden ge trokken door electrische locomo tieven. Begin Januari zullen 16 Diesel- electrische driewagen treinstel len en 5 D.-E.-vijfwagen trein stellen voor de dienst beschik baar zijn. Het locomotievenpark bestaat dan uit 703 bruikbare stoomlocomotieven en 17 elec- trisShe locomotieven, waaron der zes gehuurde Franse en één Engelse. Einde 1949 ziet het park van het electrische materieel er als volgt uit: 97 motorrijtuigen, 93 aanhangrijtuigen, 21 2wagen- treinstellen, 27 3wagentreinstel- len 43 4wagentreinstellen, 13 öwagentreinstellen. Het aantal beschikbare zit plaatsen in stoomrij tuigen steeg van 45.292 aan het einde van 1948 tot 46.189 aan het einde van 1949. Vóór de spoorwegstaking be schikten N. S. alleen in dit ma terieel reeds over 101.077 zit plaatsen. Een intensief gebruik van het materieel zal de schaar ste zo goed mogelijk moeten ondervangen, totdat al het be stelde materieel is afgeleverd. In 1949 werden 84 rijtuigen voorzien van electrische verwar ming. Nog in bestelling zijn 60 rijtuigen en 10 bagegewagens met restauratieafdeling, die be stemd zijn voor de binnenland se exprestreinen, doch tevens geschikt zijn voor internatio naal verkeer. De N. S. verhelen zich niet, dat er in de komende jaren nog veel moeilijkheden overwonnen moeten worden. heid. De moderne wetenschap en de moderne hygiëne verbe terden de gezondheidstoestand en maakten tezamen metde economische ontwikkeling een sterke toeneming der bevolking mogelijk. Maar Indonesië kon nooit Ne derlands heten of worden in andere zin dan dat Nederlan ders als een bovenlaag leiding gaven in staat en maatschap pij. Daarmede stond vast, dat het ogenblik moest komen, waarop in de bevolking de krachten zouden groeien, die zelf het bestuur in handen kon den nemen. Het zou voor Nederland en Indonesië een geluk zijn ge weest, indien de ontwikkeling in die richting zich vóór de oorlog sneller en na de oorlog geleide lijker had voltrokken. Het zou voor beide volkeren noodlottig zijn geweest, indien Nederland in 1945 zich eenvou dig uit Indonesië had terugge trokken en het aan zijn lot had overgelaten. Thans is in de archipel sa menwerking verkregen tussen republikeinen en federalisten en is overeenstemming tot stand gekomen omtrent een blijvende samenwerking met Nederland op voet van gelijk heid. Nederland zal in Indonesië waardevolle diensten kunnen bewijzen, die gaarne aanvaard zullen worden, als de Nederlan ders zich voelen als medewer kers. Naast onze scheepvaart, die nog steeds op alle zeeën onze vlag hooghoudt, doet de ontwik keling van onze luchtvaart over vrijwel de gehele wereld de Ne derlandse naam met ere noe men. Natuurlijk verlangen de In donesiërs zelf ook in deze ar beid te worden geschoold en daarin mede leiding te kunnen geven, maar hun samenwerking met de K. L. M. is een eerste aanwijzing, dat, wanneer Jan Compagnie uit Nederlands Oost- Indië verdwijnt, hij in Indone sië niet door Jan Salie maar door Jan Kordaat wordt vervan gen. Van het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden blijven deel uitmaken Suriname en de An tillen. Dit jaar is ondanks ge rezen moeilijkheden een ver dere stap gezet op de weg naar een zelfstandig bestuur. Het bezoek, dat Z. K. H. Prins Bernhard er gaat brengen, zal zeker ten goede komen aan het nauwer aanhalen van de ban den, die wij allen in ere willen houden. Ondanks onze grote bevol kingsdichtheid zijn wij er tot dusver in geslaagd een ruime werkgelegenheid te handhaven en een redelijke voedselvoorzie ning te waarborgen, maar die taak wordt verlicht, wanneer een deel van ons volk, zoals het ook deed in vroeger eeuwen, het aandurft zijn toekomst te zoe ken in groter gebieden, waar op den duur ook ruimer armslag te vinden zal zijn. Gij, die in Canada, in Zuid-Afrika, in Australië of andere landen een nieuwe toekomst opbouwt, ik wens u van harte toe, dat uw durf en uw arbeid met succes zullen worden bekroond. Indien Nederland al klein is, in zijn beperkt gebied wordt hard en met vrucht gewerkt. Van dat gebied gaan naar alle kanten de verbindingen over de wereld, die tonen, dat een klein volk grote dingen kan doen. Namens het moederland wens ik u allen zegen in het komen de jaar. Moge dat jaar ook ons dich ter brengen bij vrede en vrij heid in de wereld. medegedeeld door het K.N.M.l te De Bilt, geldig tot Maandag avond. Meer bewolking. Voor het Noord-Westen van 't land: overwegend droog weer met tijdelijk veel bewolking. Meest matige Zuid-Westelijke wind met temperaturen boven het vriespunt. Voor het overig deel van het land: droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden Weinig wind met temperaturen iets boven het vriespunt. 5 regels 60 ct.j ft.; minimum per1 nummer Bureau namiddags 2 uur 'andekken. DeSul- Nederland kracbt ;ten uit de andere iet deel uit maaïtt de Benelux. Als fcnelux wel degelijk élangrijke leveran- President, Moham- irkaarde met stel- i reis naar Züricb 'inancieel economi- ïe achtergrond had. t heengegaan voor ieling en evenmin ig af te sluiten. Ik maar wat sneeuw tot rust komen". Nederland noemde rettig en hij was r de genoten gast- ap van de Verenig- 1 punt, waarover in ndonesische Minis- sp roken. Voonomg egenwoordiger van itaten van Indone- migde Naties. Wie zal opvfolgen of in il bijstaan, is nog avond. Later brekende bewolking. Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Later enkele versprei de opklaringen. Meest matige Noordwestelijke wind en iets zachter, vooral in het Zuiden van het land als een concrete poging van de Indonesische regering, om de in ternationale positie der R.I.S. te versterken, door ikracht te zoeken bij de V. N. De Indonesiërs gaan bij deze politiek uit van de over tuiging, dat Lake Success meer en mei r een centraal punt wordt vóór t' internationale politiek en zowel een goede luisterpost maueoureau, aai onuer ïeiumg van de heer Sudarpo, eveneens lid van het voormalige „Republic Indonesia Officie", komt te staan. De taak van ddt informatiebureau zal niet beperkt blijven tot poli tiek werk, doch zal zich ook uit strekken tot hei geven van in lichtingen omtrent rionesië op elk gebied. imperialistische politiek van het verleden, als zij Tsjiang Kai- Sjek militair zouden steunen. Hierdoor zouden de nieuwe in India, Indonesië en elders opko mende machten van zich ver vreemden en wellicht genood zaakt zijn zich uit Formosa te rug te trekken of aan de oorlog nemen. ^uu i.^jr*ni\ jlm. Mi. v Vier van de twaalf Japanners, die te Chabarofsk terecht staan wegens de beschuldiging bacte riologische oorlogswapenen te hebben ontwikkeld en gebruikt, zijn tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld De vonnissen i er anderen variëren van 2 tot 20 jaar. is. dat Zeeuws-Vlaanderen toe ristisch niet van Middelburg uit te bewerken en omhoog te brengen is. Met omvangrijke plannen in het vooruitzicht heeft Zeeland ten Zuiden van de Westerschel de zich klaar voor og en te hou den; dat het op eigen kracht is aangewezen en slechts voordeel puren uit eigen Kent gij uw land? gemiddelde Neder- lee, hoe Zeeuws- r uitziet? En ken- /s-Vlamingen hun rel? er heen", zegt de ïee. '„Dwing ze eon - in nemen in dat adje Hulst met z'n siliek en z'n oude „Giet de vreem- ïet rake propagan- len komen kijken brede strand van .r het Zwin, naar ;'n hertenkamp en itrand, naar Sluis, p Axel." >egint de victorie. noet hier en daar rekkelijk gemaakt t stemt tot voldoe- n daar op tal vaD k mee doende is. n de Ree noemde voorbeeld de ge- Bij de watertoren, rzijde van de weg In het toerisme in- n van alle gemak- 1 café-restaurant ieltuin. Hierachter itie-oord van Axel, er dan 12 ha groot leupdh^"b?-g met jnae -.zxtJiX-ls? I 9L Axel straks een rdige primeur in Vlaanderen. Voorts rermoedelijk reeds aanvang gemaakt •bereidende werk- Dor een uitgestrekt et wandelpark en np. leurden verkeren dp een hertenkamp in ïerd .stadium, op ite punten van het rk Is een kiosk ge let ronde ruit, die t over de gehele grote draaibare >p statief zal de i tegen een luttel at stellen van Vlis- Antwerpen te kij- osk worden de ge- 'uvenirs uitgestald, iefkaarten, molen- s, Zeeuwse „boer- s naar de heer Van Êvertrouwde, al ge- g de kiosk niet lat de mogelijkheid :ijkgr ergens op de P de Scheldekade eld. Een deel der de ouden van da- kunnen komen, clameborden in en vs-Vlaanderen zal .es van onze streek worden gevestigd, i. zomerseizoen zijn trips door geheel ideren vastgelegd toeristen, die in '49 ;n naar Gent en Antwerpen doorreisden. In samenwerking met de he ren J. de Bruijne en M. P. Harte heeft de heer Van de Ree een suggestieve toeristische kaart van Zeeuws-Vlaanderen ontwor pen, die als vouwblad in duizen den exemplaren zal worden ver spreid. (Wordt vervolgd). i

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1