PROCES TEGEN ZWEED Kerkdiensten Over eeo voetbalverslag.... UIT DE PROVINCIE Prins Bernhard aan boord van de Karei Doorman VOOR DE ZONDAG te Praag Kerknieuws Binnenlands Nieuws Gemeente Terneuzen IV!j hebben allijJ goede moed DODELIJK ONGELUK DOOK GESPKONGEN BAND En voetbalkenners De Ouderdomsultkering Wijziging kolenprijzen [Koffierantsoen verminderd met een derde De Gentse Floraliën Lonen Havenarbeiders Joop doet t zo Hoe je l doet.*, met Mascotte gaat-ie goed De kwestie Kasjmir Nogmaals De toewijzingen voor Nederland van de E. C. A. Totrekking van tweede Distributiestamkaart DE VEERGELDEN OP DE WESTER SCHELDE TERNEUZEN. SAS VAN GENT. VL1SSINGEN. IJZENDIJKE. Deze woorden van de apostel Paulus vinden wij in 2 Cor. 5 en 6. Wij zouden ze willen overne men Wij zouden wensen, dat deze woorden een aanduiding zouden zijn van onze levenshou ding. Stel U voor, dat dit eens het geval was. Wat zou ons le- ZATERDAG 31 DECE3MRER. (Oudejaar) Ned. Herv. Kerk- Axel: 6 u. Ds. P. J. Pennings. Hoek: 5 u. D9. D. A. ten Haaft. Hontenisse4 u. Ds. A. Soetekouw Hulst: 5 u. Ds. Dedeckere, van Souburg-. Sas van. Gent: 7.30 u. Ds. J. v. d. Graaff. Philippine: 4.30 u. Ds. J. van de Graaff. Sluiskil: 7 u. de heer C. H. Heij- 'coer, van Zaamslag. Terneuzen: 7 u. Ds. P. A. van der Vlugt- Zaamslag: 5 u. Ds. G. Jansma. Aard en.burg-7.30 u. Ds. Blom. Bev. Kerkeraadsleden. St. Anna ter Muiden: 6.30 u. Ds. Schrale. Biervliet: 5 u. DB. Wiebosch. Breskens: 6.30 u. Ds. van Beuse- kom. Cadzand: 7 u. Ds. ten Cate. Grocde: 7 u. Da Boere. Hoofdplaat: 7 u. Ds. Winickel. St. Kruis: 6 u. Ds. Blom. Nieuw vliet: 7 u. Ds. Wiebosch. Ocstburg: 19.30 u. Ds. Fournier. Rctranchement: 7 u. Ds. Barnouw Schoondijike8 u. Ds. Schopen hauer. Sluis: 8 u. Ds. Schrale. Waterlandkerkje: 5 u. Ds. Win- ckeL LJzendijke. 6 u. de heer B. C. Bouwen. macht toog het circuspersoneel van de noodwet Quderdomsvoor- aan het werk om de overstroming riening personen van Belgische ven dan een ander karakter dragen. Er zou nooit meer zijn een vluchten voor onze taak, noch voor onze plicht, er zou nooit meer zijn een zich ver bergen voor onze zorgen en moeiten en wederwaardigheden. Integendeel, alle dingen des le vens zouden wij blijmoedig on der de ogen zien. Niet meer zuchtend, veeleer zingend, met een opgewekte en blijmoedige geest zouden we onze weg door de wereld verder vervolgen. En werkelijk, er zijn er, die deze woorden schijnbaar kun nen overnemen. Ook nu nog klinkt het lied: wij hebben altijd goede moed. Maar het is op een andere toon gezet dan het lied van Paulus. In populaire vorm komt het voor onder het beken- de houdt er de moed maar in! worden "gered. Het is nog niet de baas te worden. Ongeveer 100 m3 water had een ware inun datie veroorzaakt. De voorstel ling werd onderbroken en gedu rende 'n kwartier zorgde 'n circus kapel voor muzikale afleiding. In die tijd lasten de technici een nieu we bus, zodat daarna het pro gramma normaal kon worden Voortgezet, Vrijdagavond is op de Lekdijk te Lekkerkerk, nabij de Hoekse sluis, van een met bieten gela den vrachtauto de voorband ge sprongen. De chauffeur raakte daardoor de macht over het stuur kwijt, waardoor de auto een voor de veiligheid geplaatst hek vernielde en in de rivier stortte. Van de beide inzitten den is de eigenaar, de heer L. C. Zwijns uit Mijnsheerenland, verdronken. De chauffeur kon nationaliteit geheel op één lijn worden gesteld met Nederlanders, zulks in het kader van het op 29 Augustus 1947 tussen Nederland en België gesloten verdrag be treffende toepassing der weder zijdse wetgeving op het punt der sociale verzekering. Voor deze niet-Nederlanders zal derhalvje niet meer de eis geiden, dat zij, teneinde voor een ouder- domsuitkering in aanmerking te kunnen komen, sedert het berei ken van de 45-jarige leeftijd on afgebroken hier te lande hun woonplaats hebben gehad. iZij zullen, voor wat betreft hun vestiging in Nederland, slechts behoeven te voldoen aan de voor waarde, gesteld in artikel 5, sub A der noodwet (gedurende de laatste 6 jaar onafgebroken in Nederland woonachtig). -Het besluit heeft terugwerkende .tracht tot 1 October 1949, de da tum van inwerking treding van eerdergenoemd verdrag. Doopsgezinde gemeente. Aardeniburg: 6.30 u. Ds. Nolthe- nius. Geref. Kerk. Hook: 3 u. Ds. G. K. Geerts, van Gent. Terneuzen: 7 u. De. H. Pestman. Geref. Kerk (Art. 31) Terneuzen: 7 u. Ds. J. ten Hove. ZONDAG 1 JANUARI. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. D. A. ten Haaft, van Hoek; 2.30 u. Ds. P. J. Pen nings, bev. Ouderlingen en Dia ken. Hoek: 10 u. Ds. P. A. van der Vlugt, van Terneuzen; 2.30 u. Ds. D. A. ten Kaaft. itontenisse: 10 u. Ds. A. Soete kouw. Hulst: 10.30 u. Ds. P. J. Pennings Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van de Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van de Graaff. Sluiskil: 2.30 u. de heer C. H. Heijboer, van Zaamslag. Terneuzen: 10 u. Ds. J. Schouten, bev. Ouderlingen en Diaken; 2.30 u. Ds. P. A. v. d. Vlugt. 'Zaamslag: 9.30 u. de heer .C. H. Heijboer; 2.30 u. Ds. G. Jansma. Aardeniburg; 10.30 u. Ds. Blom. Bev. Kerkeraadsleden. 3t. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale. Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch. Breskens: 10 u. Ds. van Beuse- kom. Bev. Kerkeraadsleden. Cadzand: 10 u. Ds. Ten Cate. Groede: 10 u. Ds. Boere. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Winckel. Nieuwvliet: 10' u. de heer P. de Visser. Oostburg: 10 u. Ds. Fournier. Bev. Kerkeraadsleden. Rctranchement: 10 u Ds. P. J. Barnouw. Schoondijke: 10.30 u. Ds. Scho penhauer, bev. ambtsdragers. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. Waterlandkerfcje: 2 u. Ds. Wie- boech. Uzendijke: 10 u. de heer B. C. Bouwen. Doopsgezinde Gemeente. Aarden-burg: 10.15 u. Ds. Nolthe nius. Geref. Kerk En de dragende gedachte daar van is: Och, neem het leven niet al te zwaar op; het valt altijd nog wel mee; het komt altijd veel beter uit dan we denken. Men predikt de levenshouding Lee} als een zieltje zonder zorg, zoek de zon op en de lach. En men schijnt ook werkelijk altijd te kunnen lachen, al klinkt die lach dan ook heel vaak vals. Zo bedoelt Paulus het natuur lijk niet. En toch zegt hij deze woorden. En, wat meer is: hij maakt ze waar in zijn leven. Wat dat betreft, kunnen wij zijn leven gerust onderzoeken; het kan er tegen. In de gevangenis te Philippi zingt hij psalmen; in de gevangenis te Rome, met de dood voor ogen, schrijft hij het onvergankelijk document der blijdschap, de brief aan de Phi- lippenzen. Als de gevaren zich aan alle kanten groot maken, donkere wolken zich samenpak ken, de broeders hem in de naam des Heren tegenwerken, ook dan, neen juist dan, getuigt hij van zijn goede moed. Waarin ligt het geheim van Paulus' kracht? Dit geheim ligt in zijn zwakheid. Van zichzelf kan hij niets. Nu is er alle ruim te voor Christus in zijn leven. Nu vermag hij ook alle dingen door Christus, die hem kracht geeft. Wij plegen elkander geluk te wensen aan de aanvang van het jaar. Soms ook wel sterkte. Laten we elkander nu eens zwakte toewensen, maar dan de zwakheid van Paulus. Dan is onze verwachting ook in de naam des Heren en het nieuwe jaar zal zijn een Annus Domini, een jaar des Heren. gelukt het lijk van het slacht offer te vinden. De rivier is ter plaatse 7 meter diep. Een Kon. Besluit is afgekondigd tot wijziging van het Kon. Besluit van 19 November 1947, Staats blad nr. H 368, tot vaststelling van e enalgemene maatregel van bestuur, als bedoeld in artikel 4, tweede lid, der noodwet Ouder- uomsvoorziening. De strekking van het nieuwe besluit is, dat voor de toepassing RECTIFICATIE In -ons verslag oyer het einde der campagne -v(r.n de Suikerfa brieken te Sas van Gent, welk verslag gpubliceerd werd in ons blad van gisteren, is tot onze spijt een storende zetfout geslopen. Na de vermelding, dat in totaal 302 millioen kg bieten verwerkt waren, schreven wij, dat de Eerste Ned. Coöp. Suikerfabriek hiervan 154 kg voor haar rekening nam. Dit moet natuurlijk 154 millioen kg zijn. Er is in de Zeeuwse pers nogal wat te doen geweest over de Clinge-speler Willaert, die op 2de Kerstdag tijdens de wedstrijd Ter reuzenClinge wegens natrappen uit het veld werd gestuurd. Deze voetballer moet al meer geschorst zijn geweest en van verschillende zijden wordt thans op doortasten de maatregelen aangedrongen. Terecht naar onze mening! Een voetballer, die bij herhaling z'n zelfbeheersing verliest en zich aan onsportieve en ongeoorloofde han delingen te buiten gaat, is geen plaats binnen de krijtlijnen waard. Het Belgische dagblad „Het Volk" schijnt daar anders over te denken. In z'n nummer van Don derdag 29 December geeft dit blad een verslag van bedoelde wedstrijd, daz er min of meer naast is. De Vos van Clinge brak z'n bril en moest het veld verlaten. „Terneuzen profiteert hiervan", schrijft „Het Volk", „en maakt de stand gelijk". Waarom verzwijgt „Het Volk" hier, dat de Terneu- zense aanvoerder een invaller toe stond, hoewel dit reglementair al lerminst verplicht was Een woord van waardering voor de sportieve geste van Terneuzen ware hier beter op z'n plaats ge weest. Met het gevat-Willaert maakt „Het Volk" het nog -bonter. ,,1-Iet terrein is een modder poel", aldus het Belgische blad, ,,de spelers kunnen zich moeilijk recht houden en grijpen elkaar vast. Richard Willaert bezondigt zich hier ook aan en wordt van het terrein gezonden." Iedereen, de scheidsrechter in cluis, heeft geconstateerd, dat Willaert opzettelijk natrapte en daarom volkomen terecht naar de kleedkamer werd verwezen. „Het Volk" noemt ten slotte de 5—2 uitslag geflatteerd en vindt, dat 21 de verhouding beter had weergegeven. Wij gunnen ieder z'n mening. Maar objectiviteit is toch anders! dat dit in feite steeds overal «al geschieden. Zoals reeds in genoemd com muniqué gemeld, zal in verband hiermede voor het lopende stookseizoen op een nader aan te wijzen bon van de levensmid delenkaart bij wijze van com pensatie een bedrag worden uitgekeerd van 1,per per soon. Zoals in het recente commu niqué over de loonpolitiek reeds is aangekondigd, heeft de Rege ring in verband met de nood zakelijke vermindering van de last der overheidssubsidies be sloten tot opheffing van het tot dusverre bestaande subsidie op kolen over te gaan. Op grond hiervan zullen de prijzen van kolen met ingang van 1 Januari a.s. worden gewijzigd voor zo ver het de courante huisbrand soorten betreft zal voor de grote steden de maximumprijs voor lste kwaliteit anthraciet na 1 Januari ƒ6,55 per mud bedra gen, terwijl die voor gascokes op 5,65 per eenheid van twee mud is vastgesteld. Voorts zullen de maximum- Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening vestigt er de Aandacht op, dat het koffierantsoen met een derde is verminderd. Het rant soen bedroeg n.l. tot nu toe 125 gram per vier weken. Met in gang van 26 Januari wordt het 125 gram per zes weken. De laatste bon was een dubbele bon, die recht gaf op 250 gram in-acht weken. TWEEDE KAMER Salarissen Rekenkamer Bij nota van wijziging heeft de Minister van Financiën aan de Tweede Kamer voorgesteld de wedde van de voorzitter van de Rekenkamer te verhogen tot 1125 per maand (thans 1100) prijzen van gas met cent per en die voor de leden van de m3 mogen worden verhoogd, Rekenkamer tot f 1000 per hetgeen evenwel niet betekent, maand (thans 950) (Advertentie) NED- HERV. KERK Ds. W. B. Bergsma, em. pre-d. te Driebergen, heeft het beroep naar Waterlandkerkje aangenomen. waterballet viel in het WATER Circus Strassburger is gisteren middag' bijna in zijn eigen water ballet verdronken. De voorstelling van het waterballet althans viel letterlijk en figuurlijk in het water In het Theater Carré te Amster dam kwam er aan de waterstroom tot Vermaak van het publiek, die aan de voorstelling van het water- ballet voorafgaat, geen einde, zo dat het water tenslotte overvloe dig door het circus spoelde en zich een weg baande naar de gangen en de stallen. De oorzaak van het euvel was een gebarsten buis. Met man en Woensdag is te Praag na een rechtszitting, die de gehele dag duurde, een- Zweeds zakenman, Holger Hjelm, tot 3 jaar dwang arbeid, een boete van 10.000 kro nen en confiscatie van zijn bezit tingen in Tsjech-o-Slowakij-e ver oordeeld. Het gerechtshof oordeelde Hjelm schuldig aan het ongehoorloofd exporteren van machinerieën voor de byouterie industrie. In het begin van dit jaar had hfr onder handelingen met Tsjecho-Slo- vvaakse byouterie-fabrikanten ge voerd en het was hem ondermeer gelukt onderdelen van een ma chine voor het vervaardigen van een bepaalde steen en vijftig kilo zilver in zij n auto uit het land te smokkelen. Verder had hfj zich schuldig gemaakt aan deviezen-overtredin gen; een aantal Tjsecho iSlowaken op ongeoorloofde wijze uit het land geholpen, onder wie een zekere fabrikant Pitas en de ge broeders Betd- Alle -beklaagden werden schul dig bevonden. Een fabrikant van zilverwaren, zekere Suchomet werd tot twee en een half jaar dwangarbeid veroordeeld en de leider van Hjelms bureau in Praag, Franc, tot twee jaai. De vonnissen van de andere beklaag den varieerden van tien maanden tot twee jaar. tien maanden tot twee jaar. Hjelm werd 28 September ge arresteerd juist toen hij het land ;per vliegtuig naar Stockholm zou verlaten. Eergisteren werd bekend ge maakt, dat het proces zou worden gevoerd en nog wist de Zweedse legatie niet waarvan hfj beschul digd was. De president van het gerechts hof verklaarde, dat er geen plaats was voor de Westelijke pers, daar alle toegangskaarten voor de pers reeds waren uitgereikt. Sr waren faciliteiten verleend aan vertegen woordigers van de Zweedse lega tie De verdediger van Hjelm was de Praagse jurist Dr. Jaroslac Taush. De Zweedse legatie heeft nog geen commentaar op het proces geleverd. De al-gemene indruk is, dat de bewijzen van het hof het vonnis niet rechtvaardigen. De Gentse Floraliën, waarvan de oorsprong dagtekent van 1809, en die telkens om de vijf jaar worden gehouden, zullen in 1950 plaats vinden van 22 April tot 2 Mei in een hal van meer dan 3 ha. Behalve een Belgische, komen er ooikl inzendingen uit Nederland, Engeland, Italië en Zwitserland. Tussen de Scheepvaart-vereni ging Noord en de Uniebonden is overeenstemming bereikt over de per 1 Januari te betalen lonen. De lonen, zoals die op 31 Decem ber 1949 gelden, worden verhoogd met 5 procent, nadat de bestaande duurtetoeslag van 1 Per week in die lonen is opgenomen. Ja, je hebt van die men sen, die spelen met de rook. De kringetjesblazas en andere „reek-artisten". Meestal zijn dat de lui, die met extra zorg hun shag en. vloeitjes kopen en die dan ook leggen: Aangezien de K.N.A.C. is ge bleken, dat nog vele automobilis ten menen, dat zij bij dichte mist aan de verplichting tot het voeren van een verlichting voldoen door het ontsteken van de parkeerlich- ten of de stadslampjes, zij er op gewezen, dat dit hoegenaamd geen nut heeft en kan in dit ge val de veiligheid alleen bevorde ren door met gedimde koplampen te rijden, zo mogelijk met gebruik an een mistlamp, die zo laag mo gelijk aan de linkerzijde van de auto dient te worden aange bracht, en op zodanige manier, dat de lichtbundel behoorlijk naar rechts is gericht. Bij de opening van een zitting van de Veiligheidsraad, waar de kwestie Kasjmir behandeld zou worden, heeft Jacob Malik (Sovjet unie) verklaard, dat de Sowjet- vaardigde van de Chinese natio- Hoek: 9 u. Ds. H. Pestman; 2.30 j naljsUsche regering, niet bevoegd u. leesdienst. acj1t <je bevolking van China in Terneuzen: 11 en 4 u. Ds. H. Pest. ae raad te vertegenwoordigen. De tegenwoordiger der V. N. aan te wijzen v-oor de supervisie der de- militarisatie, totdat de admini strateur van het plebisciet, de Amerikaanse admiraal Chester Nimitz, de leiding over zou kun nen nemen. man Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J J. Pwitsema. Geref. Kerk (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. van Ti) Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. J. ten Hove. Bev. Ambtsdragers. Chr. Geref. Kerk Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente Hoek: 9.30 en 2 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente Terneuzen: 9.30t 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk Axel: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Clinge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H. Missen. Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Sluiskil: 7, 8.30 en 10 u. H.H Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H Missen; 2.30 u. Lof. Terneuzen: 7, 8,30 en 10 u. H.H Missen. Zui-ddorpe: 7.30 en 10 u. H.H Missen. Westdorpe: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Leger des Heils Terneuzen: 7, 10 en 7.30 u. samen, komsten in de zaal; 6.30 u. openlucht Nieuwstraat. Chinese communistische regering heeft de V. N. reeds meegedeeld, ae wettigheid van de status der Chinese delegatie bij de Veilig heidsraad niet te erkennen, aldus Malik. Galagan (Oekraine) onder steunde Mialiks verklaring. Dr. Tsiang, die 1 Januari voor zitter wordt van de Veiligheids raad, antwoordde, dat de verkla ringen der beide gedelegeerden „een aanval zijn op de wettelijke en zedelijke grondslagen van de Veiligheidsraad en de V. N." Tsiang verklaarde in de alge mene vergadering reeds bewijzen te hebben aangevoerd, „dat de zogenaamde volksrepubliek van China niets anders is dan een marionettenregering, door de Sov- jet-IUnie uitgedacht en aan de macht geholpen, terwijl zijn rege- rirfg zich baseert op een grondwet en een president en vice-president, vrijelijk gekozen door vertegen woordigers van het volk, aan het hoofd heeft staan". GEVONDEN VOORWERPEN. De Korpschef van de gemeente politie te Terneuzen maakt be- •jend, dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarach ter vermelde adressen. Lipssleutel no. 1335, F. de Waele Kerkhoflaan 39; armband, M. Kiaassen, Beatrixtsr. 19; bruine sjaal, J. Feij, Axelsestr. 12; zilver bon, Van Campen, Havenstr. 5; kindertasje, De Feijter, Vogel- schorpolder P 170; grijze regen cape, G. de Wilde, Tholensstr. 17; blauwe vulpen, P. J. Notebaert, Vvetskolkstr. 46; rode bandschoen, R. de Rijk, Dr. Buijzestr. 9; kin- Er is deze week geen wijziging gekomen in het totale bedrag, dat Nederland aan toewijzingen van de E. C. A. te Washington heeft ontvangen. Per 30 December 1949 bedroeg dit bedrag 586.897.000 dollar. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat in verband met de intrekking van de tweede distributiestamkaartenbeschik- king 1946 geen uitgifte van nieuwe stamkaarten meer zal plaats hebben- Inlevering van stamkaarten behoeft voortaan eveneens niet meer te geschieden. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat de geldende bonkaarten van kracht blijven en dus moeten worden bewaard. De distributie van koffie en kolen geschiedt thans zonder gebruikmaking van de tweede distributiestamkaart. In verband met de bestaande plannen tot wederinvoering der tarieven v-oor de veerdiensten op de W-ester Schelde, werden dcor de Kamer van Koophandel te Ter neuzen reeds eerder twee adressen aan de Minister van Verkeer en Waterstaat gericht, waarin met klem werd aangedrongen, deze tariefheffing niet weer in te voe ren. De Kamer van Koophandel en Fabrieken v-oor Noord-iBrabant heeft, in aansluiting hierop zich dezer dagen eveneens in een adres tot de Minister van Verkeer en I Waterstaat gericht. In dit adres wordt aangedron gen op vrije overtocht over de Wester Schelde, niet alleen voor wielrijders en voetgangers zoals I thans in de bedoeling ligt, doch ook voor vrachtauto's en andere voertuigen. Nog steeds oorlogssouvenirs Donderdag vond de veehandelaar F'. Dieleman, wonende aan de Baandfjk hij het uitgraven v '-u een slo'-tje een kleine granaat of een kleine raketbom van een vl'eg- tuig ter grootte van ongeveer 7 cm. Door de politie werd het projec tiel verwijderd en zal dit door 'e i mijnopruimingsdienst te Oostburg o.vcbodelijk worden gemaakt. HOOFDPLAAT Welkom thuis Met de „Sibajak" repatrieerde onze dorpsgenoot C. Scherbehn op wijk Nummer Eén. Dc ouderlijke woning was bij deze gelegenheid in de bloemetjes ge zet en ook voor de woning ha-Jiei: de buurtbewoners voor een pa* sende versiering gezorgd. Jubilea Horstman, sprak namens de jon geren op het bedrijf. H(j waa er trots op hen te kunnen- feliciteren met dit jubileum. Als voorzitter der personeels vereniging had hy reeds in het orgaan van de vereniging ver klaard dat de afstanden door de jubilarissen van meer dan 40 ja ren dienst van huis naai- de fa briek en omgekeerd en in het toe- drijf afgelegd fantastisch zijn en de afstand naar de maan verte genwoordigen. Diegenen van de jubilarissen die met potlood omgaan, hebben in al die jaren ±1% kan potlood versleten. Met al het glas, dat verwerkt is, zou men heel Sas van Gent met een dak van spiegelglas kunnen beleggen. Ir. Horstman besloot zijn rede met het verzoek een „lang zullen zij leven" te zingen voor de jubi larissen en voor de maatschappij- Inmiddels was het muziekgezel schap „De Verenigde Vrienden" gearriveerd om de jubilarissen een serenade te -brengen. De heer Verhelst als voorzitter van >rDe Verenigde Vrienden" fe liciteerde hen en zei, dat het een genot mag zijn om na deze trouwe dienst van een pensioen te mogen genieten. Als vertegenwoordiger van het personeel sprak de heer Palmans een -kort woord van dank de lichte kruiser „Jacob van Heemskerck" tezamen vor- derschoerr, Coby Muller, Schelde- mend het „Smaldeel Antillen" Op 2 Januari te ca. 16.00 uur de bevelhebber der zeestrijd- zullen het vliegkampsehipkrachten, vice-admiraal Jhr. E. Karei Doorman", de onderzee- J. von Holthe, de chef van het bootjager „Johan Maurits" en' militaire huis van H. M. de Jto- Generaal MoNaughton, de huidige voorzitter van de raad, verklaar de de kwestie gesloten. Generaal McNaughbon legde de raad een voorstel voor om uit de impasse van de kwestie Kasjmir te geraken; geleidelijke demilita- risatie, gevolgd door een spoe dig mogelijk vrij en onpartijdig plebisciet, om het geschil tussen India en Pakistan bij te leggen kade 31; Schroevendraaier, J. Riemens, Julianastr. 13; kinder- portemonnaie, C. Zegers, Dekker straat 39; glas van horloge in omhulsel, J. v. Kouteren, Donze- Visserstr. 53; baluwe kinderwant, Postkantoor; glacé handschoenen, Van Aken, Markt; portemonnaie met inhoud, Meeusen, Bastionstr. zilverbon, Piet Klaassen, Tramstr. 17; zwarte damesschoen, De Schepper, Axelsestr. 48; parapluie fa. Fraaijenhove, Noordstraat; 2 armbanden, J. Meeusen, Nieuwstr. 17; handschoenen, Feij, Axelsestr. de haven van Rotterdam ver laten voor de reis naar de An tillen en de manoeuvres in de wateren aldaar. Z. K. H. Prins Bernhard zal aan boord van de „Karei Door man" deze reis meemaken. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin met waar schijnlijk de twee of drie oudste Prinsesjes bij dit vertrek tegen woordig te zijn. Te half twee zullen zich van het Willemsplein naar de „Karei Doorman" begeven de Minister- President, met tal van Minis ters en Ambassadeurs. Op de Willemskade nabij het afvaartpunt der sloepen betrek- Na de 24-uur staking van het personeel van de Tramweg- Mij. „Luik-Seraing" heeft thans 1 ken matrozen van het smaldeel McNaughton stelde voor een ver- niet te rijden. ook het trampersoneel van Char- de erewacht en stelt zich ook leroi besloten vandaag en morgen de Marinierskapel op. Om twee uur arriveren daar ningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen en de burge meester van Rotterdam. H. M. de Koningin, Prins Bernhard en de Prinsesjes wor den te kwart over twee ver wacht. Nadat de Koninklijke Familie is begroet door vice- admiraal Van Holthe wordt de erewacht geïnspecteerd. Aan boord van de „Karei Doorman" worden de hoge gas ten door de commandant van het smaldeel, schout-bij-nacht j. J. L. Willinghe en de com mandant van de „Karei Door man" kapitein ter zee C. W. Slot ontvangen. Te kwart voor drie gaan alle gasten van boord. Het geschut van de „Karei Doorman zal 35 saluutschoten lossen. Omstreeks vier uur vaart het smaldeel de Nieuwe Waterweg af en vangt de grote reis aan. Donderdagavond werd op de Spiegelglasfabriek een groot jubi leumfeest gevierd. B(j deze her denking waren niet minder dan 134 jubilarissen aanwezig, die meer dan 25 jaar op de Spiegelglasfa briek gewerkt hebben. Deze kun nen onderverdeeld worden in 16 jubilarissen met meer dan 40 ja ren dienst, 66 met 30 tot 40 dienst- ïaren en 62 met 25 tot 30 dienst jaren. Ir. Horstman als technisch di recteur heette allen hartelijk wel kom, alsmede de heren Van Gooi en De Vink als vertegenwoordi gers van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid. Aan de jubilarissen werd een oorkonde aangeboden met de ver melding van het aantal jaren dienst. De directeur-generaal Ir. de Bel stelde aan de jubilarissen een en- vteloppe met inhoud ter hand. Ir. Horstman deelde nog mede, dat allen een medaille zullen ont vangen. Deze konden jammer genoeg niet tijdig door de Rijks munt geslagen worden. De medailles zullen bestaan uit gouden, verguld zilveren en bron zen, naar gelang van het aantal dienstjaren. Na afl-oop Man de uitreiking der oorkonden werden van de 3 groe pen foto's gemaakt, waarna een koffiemaaltijd werd aangeboden. Hier werd het woord gevoerd door Ir. de Bel als directeur- generaal der maatschappij. Hij- noemde deze dag een mijl paal, waarbij stil gestaan moet worden. Namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel sprak Ir. de Vink. Hij verklaarde dat de stemming in de fabriek perfect moet zijn aangezien er zoveel jubilarissen met meer dan 40 jaren dienst wa ren. Er wordt veel gesproken over industrialisatie en het vesti gen van nieuwe bedrijven, maar ook de bestaande industriën moe ten krachtig worden. De Technisch Directeur Ir. Twee dodelijke oiigevmlhiu Gisterenmiddag zijn op de werf van de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde", twee dodelijke on gevallen voorgekomen. By het lossen yin platen is één van de platen omgevallen en te rechtgekomen op de 27-jjarige pas' gehuwde Vlissingse arbeider P. Klap. Deze werd ernstig aan het hoofd en 't onderlichaam gewond. In het ziekenhuis werd operatief ingrijpen noodzakeiyk geacht, maar kort daarna is Klap toch overleden. Een uur later is de 39-jarige arbeider Z. Bukraba in het ruim van het in aanbouw zijnde motor schip „Carimare" gevallen. Terwfjl uit het ruim materiaal werd ge hesen door middel van een hijs kraan, wierp hij een touw los en gooide dit naar beneden, maar een lus Van dat touw wond zich om zijn been. Daardoor verloor hij het evenwicht en stortte van een fyoogte van 13 m. Hij was op slag dood. Bukraba was een Pool, die behoord heeft tot de Poolse troe pen die ons land hebbenbevryd. Hij werkte sinds 1947 op „De Schelde". Gestaagd Onze dorpsgenoot de student G. van Lierde wist aan het Centre Européan te Parijs het certificaat in de landbouw- en bevolkings statistiek van de Food and Agi culture Organisation of the United Nations te behalen. WESTDORPE Waterleiding Bijna alle huizen welke zich wilden aansluiten zyn nu voorzien van waterleiding, die deze zomer en het najaar is aangelegd. Het is echter jammer, dat de wegen, die daardoor veel hebben geleden, niet gemaakt worden, terwijl deze toch al in een slechte toestand verkeerden. Het is te hopen, dat hierin spoedig verandering komt en aan de wegen een grondige verbetering zal worden aange bracht. REINIGINGSDIENST Op Maandag 2 Januari 1950 zal geen huisvuil worden opgehaald. In de plaats hiervoor zal dit voor de kom geschieden op Woensdag 4 Januari 1950. De overige, dagen blijft de dienst ongewijzigd.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2