Als de kalender zijn laatste blaadjes toont LOVINK terug in Nederland NIEUWS UIT INDONESIË Dr. A. Staverman legt zijn practijk neer Generaal Mc. Naughtèn Amerikaans raketvliegtuig driemaal sneller dan het geluid Veertig jaar chirurg in Vlissingen Eerste receptie van president Sukarno Amerikaanse pers over de Souvereiniteits overdracht De verbindiug AntwerpenRiju De prijs van gesmolten vet Prinsesjes exposeerden poppen over rol Ver. Naties in Indonesische kwestie Japanse wreedheden Dakota van Prins Bernhard op de Karei Doorman Bewering van Italiaanse ingenieur WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- EN MAANSTANDEN f-Vi-.-i.t-i-Miji hii AhoMrii'irieiii Terneuzen Onder Redactionele leiding van P. L- D. J van Oeveren. Bedaetie-adreaNoordstraat 55-57 Ter neuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent. ZEEUW ZATERDAG 31 DECEMBER 1949. 6e Jaargang No. 1309. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pe? advertentie 1.50. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct? Iedere regel meer 12 ct Vermelding brieven onder nummer Bureau uhb dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Een kalender wordt nooit oiuder dan één jaar, dan is hij verbruikt en als een boom in de late herfst verliest hij zjjn laatste blaadjes. En toch! is die kalender, die elk jaar wordt vernieuwd, al een zeer oude instelling, zó oud, dat niemand weet wanneer het geweest moet zijn, dat de men sen het In hun hoofd haalden te denken, dat een jaar een begin moest hebben en een einde» Het zal niet in de tropi sche luchtstreken zijn geweest, dat de mensen op dit lumi neuze denkbeeld kwamen. Daar immers is de natuur zo goedgeefs, dat men van DAG TOT DAG kon leven- In de gematigde luchtstreken evenwel, waar de mens slechts éénmaal per jaar oogst en men dus VAN JAAR TOT JAAR moet leven, daar waren de mensen wel gedwongen aan de toekomst te denken en te gaan rekenen, met jaar getijden en met jaren. Dag en nacht waren de eerste voorspellen wat er in een zelf onderscheidingen evenals de wisselende gestalten van de maan, waaruit de week van ze ven dagen en de maand van 29 of 30 dagen ontstond. De regel matige terugkeer van de seizoe nen, die de natuurlijke bedrij vigheid van de mens, de land bouw, de veeteelt enz. bepalen, leidde tot de indeling in jaren. Het bleek echter dat het zonne jaar langer was dan 12 maan maanden. Men hield namelijk nog ongeveer 11 dagen over. Toen ontstond, om het maan jaar met het zonnejaar in over eenstemming te brengen, de ge woonte om af en toe een der tiende maand in te schakelen. Dit was de practijk van de Me- sopotaniërs, de Syriërs, de Ma- cedoniërs enz. In het oude Grie kenland had men een jaar van 12 maanden of 354 dagen. In 8 jaar tyds werd echter driemaal een dertiende maand ingescha keld en zo werd met vrij grote nauwkeurigheid het zonnejaar met het maan-jaar in overeen stemming gebracht. De overstroming van de Nijl. De oude Egyptenaren moeten omstreeks het jaar 4241 vóór Christus reeds 'n kalender heb ben bezeten, waarin zij het jaar op 365 dagen hadden gesteld. Hoe ze dat zo precies hadden uitgevonden? In Egypte kent men geen scherpe scheiding tussen zomer en winter, maar de aandacht /an de mensen werd vooral op een tweetal natuurverschijnse len gevestigd, waaruit ze de aanwijzingen hebben geput om de lengte van het jaar te bepa len. Dat was in de eerste plaats de overstroming van de Nijl, die elk jaar in het midden van Juli buiten zijn oevers treedt, en in de tweede plaats waren het de schijngestalten der maan, waar naar met het jaar in maanden verdeelde. Hoe bijzonder scherp de oude Egyptenaren de hemel al hebben waargenomen, blijkt uit het feit, dat ze in het midden van Juli getroffen werden door de verschijning van de ster Sl- rlus, enige minuten vóór zons opgang in het Oosten. Deze ver schijning viel precies samen met het begin van de periode, waar op de Nijl in Midden Egypte bui ten de oevers treedt, een ge beurtenis, die door de Egypte naren wel als de belangrijkste van het hele jaar moest worden beschouwd. Het is niet zo ver wonderlijk, dat de Egyptenaren verband legden tussen de springvloeden van de rivier en het verschijnen van de ster Si- rius en evenmin, dat ze er toe kwamen te geloven, dat verdere waarneming van de sterren*de mensen in staat zou stellen te Volgens de „Los Angeles Ti mes" heeft het Amerikaanse ra ketvliegtuig X 1 in üe stratosfeer een snelheid bereikt van 3201 km per uur, dat is 3 maal zo snel als het geluid. De luchtvaartdeskundige mede werker van dit blad beroept zich voor dit bericht op „betrouwbare bron". Militaire en 'burgerlijke deskun digen te Washington achten een dergelijke snelheid wel mogelijk, maar vragen zich toch af, of de X 1 zijn maximum snelheid kan verdubbeld hebben in de betrek kelijke 'korte tijd, die verlopen is sinds het vorige bericht over een snelheid van 1642 kilometer per uur. De Amerikaanse luchtmacht heeft thans medegedeeld, dat de recente berichten over bepaalde snelheden die door het raket vliegtuig X 1 zouden zijn bereikt niet juist zijn. In een desbetreffen de verklaring zegt de luchtmacht o-m., dat de X 1, zoals eerder is bekend gemaakt, een toestel is voor experimentele doeleinden. Meer dan een jaar lang heeft de luchtmacht geen gewag ge maakt van snelheden met dit toe stel bereikt, behalve de medede ling, dat het honderden km snel ler dan het geluid had gevlogen. Wegens de voortgezette proever met dit model, aldus de verkla ring, is het om veiligheidsredenen uitgesloten, dat bijzonderheden over snelheden worden bekend gemaakt. re toekomst op aarde zou ge beuren. De mensen, die zich met deze waarneming van de sterren bezig hielden waren namelijk priesters, die aan hun werke lijke of vermeende kennis grote invloed en macht ontleenden. De oude Egyptenaren .hadden het jaar verdeeld in 12 maanden van dertig dagen, ze hielden dan nog 5 dagen per jaar over naar ze meenden; ze verwaarloosden echter één kwart dag per jaar de omwenteling van de aarde om de zon duurt immers 365% dag! met het gevolg, dat er op de duur een groot verschil ontstond tussen het kalender jaar en het astronomische jaar. Uit dit verschil heeft men later kunnen opmaken wanneer men voor het eerst begonnen was met de kalender, die nu door de hele mensheid is overgenomen en die enkel werd verbeterd door de invoering van het schrikkel jaar. Gregorius corrigeerde Julius Caesar. Het was de grote Romeinse veldheer Julius Caesar, die in met jaar 46 n. Chr. de Egyp tische tijdrekening overnam, maar ze tegelijkertijd verbeter de, doordat hij om de vier jaar een schrikkeljaar invoerde. De ze tijdrekening staat bekend als de Juliaanse kalender. Er zijn, in stenen uitgehouwen, nog Ro meinse kalenders bewaard ge bleven. De Christenen (De Ger manen hadden een zeer primi tieve kalender, de z.g. Rünenka- lender. Maar dat was vóór Karei de Grote), namen deze kalender van de Romeinen onveranderd over en meer dan 1600 jaar be hielp men zich er mee. Toen bleek dat men zijn tijd was vóór gekomen. Paus Gregorius XIII vaardigde toen een bul uit, het was op 13 Februari 1582, waarbij hij gelastte tien dagen eenvou dig van de kalender te schrap pen. De 13e Februari 1582 werd dus tot de 3e Februari verklaard. Maar nu moest men tevens nog iets bedenken om een dergelijk euvel voor de toekomst te voor komen. Besloten werd toen dat alle eeuwjaren, behalve de door 4 deelbare géén schrikkeljaren zouden zijn. Zo werden dus 1700, 1800 en 1900 géén schrikkeljaren. Het jaar 2000 zal daarentegen wel een schrikkeljaar zijn en eveneens het jaar 2400. Op deze wijze heeft men de duur van het jaar bijna precies gelijk gekre gen met de tijd, die de aarde nodig heeft om de zon te draai en. Maar helemaal precies is het nog niet. In 3800 jaren komen we op deze manier één dag ach ter. Laten we hopen, dat onze na komelingen de maatregelen zul len nemen om deze kleine fout te corrigeren. Ze moeten die ene dag maar slapende of feestvie rende doorbrengen en hem van de kalender schrappen. Daarna heeft de mensheid weer 3800 jaren voor er weer een onregel matigheid verbeterd moet wor den. Het is een hele geruststel ling, dat wij ons daar voorlopig nog geen bijzondere zorgen over hebben te maken. en verlichte bestuur. Niettemin versterking van het Britse rijk nam hun vastbeslotenheid om geheel vrij te zijn, toe. De jonge regering, de haar welgezinde buurlanden en de Westerse landen doen er goed aan samen te werken voor hun gemeenschappelijk welzijn. Die samenwerking is nodig om de opmars van de Sow jet tegen te houden. Mevrouw Eleonor Roosevelt schrijft in World Telegram: „Voor de Indonesische regering zal niet alles van een leien dak je gaan. Het zal moeilijk zijn zich te verschaffen, hetgeen zij direct nodig hebben. Onder hun eigen mensen zullen extremis- betekent dan tevoren. India weet, dat het voor bescherming op Groot-Brittannië moet reke nen, wanneer dat nodig is. Evenzo weten de Indonesiërs, dat zij bescherming van de Ne derlanders nodig kunnen heb ben. Mocht Indonesië de Neder landse soldaten nog eens nodig hebben, dan zal het niet aarze len een beroep op hen te doen". ZWEDEN PROTESTEERT TEGEN NATIONALISATIE IN HONGARIJE Het Zweedse Ministerie van ten zijn, die waarschijnlijk zul- Buitenlandse Zaken heeft be ien pogen hier en daar onge regeldheden of zelfs een revo lutie te veroorzaken. Sommigen zouden kunnen denken, dat de overdracht van deze eilanden aan de Indonesiërs een neder laag voor de Nederlanders is. Velen voelden hetzelfde bij het verlenen van vrijheid aan India door Engeland. Toch geloof ik, dat India op grondslag van vrij heid en gelijkheid een grotere kend gemaakt, dat Zweden zijn handels- en betalingsovereen komst met Hongarije buiten werking heeft gesteld als pro test tegen de nationalisatie van alle Zweedse ondernemingen, waarin meer dan 10 personen werkzaam zijn. De Zweedse regering heeft haar gezantschap te Boedapest opdracht gegeven, krachtig te protesteren tegen deze nationalisatie. De president van de R.I.S. en rneVrouw Sukarno hebben Don derdagavond in het paleis Koningsplein een receptie gehouden, die door ruim 5000 gasten werd bezocht. Drie uur lang kwamen bui tenlandse gasten, onder wie de heer Cochran, ambassadeur van de Ver. Staten, en Nederlandse autoriteiten., onder wie de Hoge Commissaris, Dr. Hirschfeld, vice admiraal Kist, luitenant (generaal Buurman van Vreeden en Indonesische gasten, vertegenwoordigen de alle lagen van de Indonesische samenleving van ministers tot burgerij, president Sukarno de hand drukken. De receptie begon om 7 uur en het was 11 uur, toen de laatste gasten het ipaleis verlieten. In een onderhoud zei president Sukarno: „Bij1 mijn terugkeer in Djakarta tussen die tienduizend koppige menigte, welke mij be groette, voelde ik mij als een vis in het water, als een karbouw, die terugkeert naar zijn kraal". Over de receptie zei de presi dent: „Ik ben zeer getroffen door de opkomst van de gasten, onder wie een groot aantal Nederlan ders. Ik ben erkentelijk voor hun komst en de goede wil, die zij hierdoor getoond hebben. De jonge staat Indonesia zal weldra zijn eerste aandeel aan de tot standkoming van de wereld vrede kunnen bijdragen". Voor de radio sprak Sukarno zijn dank uit over de hartelijke ontvangst, hem bij zijn binnen komst in Djakarta te beurt ge vallen. Bij deze gelegenheid be- ciende hij zich naast het Indone sisch en Engels voor de. eerste ih;> til in het openhaar van de Ne- derlandse taal. NOG STEEDS TERREUR Uit Bandoeng komt het -bericht, dat de spoorlijn TjiabatuTasik Alaja Donderdag tussen Warung- -bandek en Trowek oVer een af stand van 17 km op 10 plaatsen Is opgebroken. De telegraaf- en telefoonlijnen werden vernield en een werktrein, welke die richting uitging, weTd zodanig onder vuur genomen, dat men genoodzaakt was terug te keren. TELEGRAM VAN SO EK.A WATI AAN PRINSES VVIEHEEMINA De president van Oost-Indonesië, Soekawati, heeft in een redevoe ring bij de Souvereinlteitsover- dracht medegedeeld, dat in een te legram aan Prinses Wilhelmina uiting is gegeven aan de dank baarheid voor het feit, dat haar 7 jaar geleden uitgesproken woon den in vervulling zijn gegaan OPRICHTING VAN EEN AETOF.VBR1EK IN INDONESIË? Naar in Washington wordt me degedeeld, voeren de Ver. Staten van Indonesië onderhandelingen met de Kaiser Frazer over de stichting van een autofabriek in Piakarta voor de levering van voertuigen aan t Verre Oosten. DE KONINKLIJKE MARINE IN INDONESIË De Marine Ivtoorlichtingsdienst deelt mede, dat dezer dagen naar Hollandia (Nieuw Guinea) ver trekken enkele eenheden van de Koninklijke marine, namelijk een korvet Hr. Ms. „Boeroe" en zes Catalina's van de Mld. Aangezien Nieuw Guinea voor lopig nog onder Nederlands be wind zal blijrven, heeft de Konink lijke Marine daar rechtstreeks een taak te vervullen. Tot com mandant van de Koninklijke ma rine op Nieuw Guinea is benoemd de kort geleden tot kapitein-lui tenant ter zee bevorderde luite nant ter zee le klasse A. H. J. van der Schatte Oliveir, tot voor kort commandant van Hr Ms torpedo- bootjager „Evertsen". De afdeling Indonesische marine van het departement heeft reeds 2O0 verzoeken om dienstneming bij de Indonesische marine, waar van, zij de vorming voorbereidt, ontvangen. Deze aanmeldingen kwamen uit alle delen van de Archipel. Daar er nog niets bekend is omtrent de wijze van samenstelling van de Indonesische marine, kon de wer ving nog niet beginnen, maar deze zal niet lang meer op zich laten wachten" De laatste Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon-, de heer A. H. J. Lovink, vergezeld van zijn vrouw en zijn particulier secreta ris, is uit Indonesië in Nederland teruggekeerd. De heer Lovink werd op Schip hol verwelkomd door de Ministers Van Maarseveen, Van Schaik en Go toen. Nadat de heer Lovink de ere wacht van het tweede bataljon infanterie had geïnspecteerd, hoorden de aanwezigen met ont blote hoofden het Wilhelmus aan. In een gesprek met de pers zeide de heer Lovink, dat hij het volste vertrouwen heeft in de toe komst van de nieuwe Indonesi sche staat. Dit vertrouwen geldt ook de samenwerking tussen Ne derland en Indonesië. De heer Lo vink baseerde dit vertrouwen op de omstandigheid, dat de Neder landers in him hart slechts het geluk en de voorspoed wensen voor het Indonesische volk. Daar van zijn de Indonesiërs zich ook terdege bewust. Gevraagd naar de stemming onder de Nederlanders in Indone sië antwoordde de heer Lovink, dat men groot begrip toont voor de historische betekenis van de souvereiniteitsoverdracht, al is men natuurlijk onder de indruk van hetgeen gebeurd is. Op een andere vraag antwoord de de heer Lovink, dat natuurlijk niet verwacht mag worden, dat er thans in Indonesië die rust heerst, die wij hier in Nederland kennen. Het spreekt vanzelf, dat na het gebeurde nog enige onrust merkbaar is„ doch de heer Lovink meer.de, dat weldra de orde vol komen zal zijn hersteld. zorgd, dat de Dakota technisch in orde was. Na enig manoeuvreren van de sleepboot „IJsselmonde" was de drijvende bok in de gewenste po sitie gedraaid. Machines draaiden, lieren snorden en ratelden: het grote werk kon beginnen. Alleen moesten nog do lichters langszij van de „Karei Doorman" komen te liggen. Gedurende al deze voor bereidingen voeren bootjes af en aan om de „Jantjes", die de „Karei Doorman" gaan beman nen, aan boord te brengen. Grote koffers en dikke pakken wezen er op, dat er iets anders op het pro gramma staat dan een weekend reisje. De mannen op de lichter bevestigden de draden, die om de romp en de staart van het vlieg tuig vast zaten aan de takelloper, de machinist gaf een ruk aan de handle en daar zweefde de Dakota tussen hemel en lichter. Een ogen blik! later was het vliegtuig op het dek van de „Karei Doorman" beland; „En", zo zeiden wij tegen schip per Van Elzelingen van de bok, ,.een zwaar karwei?" „Ik zit al dertig jaar in dit werk, maar we hebben wel zwaardere kar weitjes gehad", klonk het ant woord. Morgen, 1 Januari 1950, zal Dr. A. Staverman zijn practijk als chirurg te Vlissingen neer leggen na een rijk en welbesteed leven in dienst van de lijdende mensheid. Dr. Staverman is een in Zee land zeer geziene figuur, die zich op verschillend gebied heeft bewogen. Hij was jaren lang lid van de Prov. Staten van Zeeland, in welk college hij zit ting had voor de voormalige Vrijz. Dem. Partij. In zijn studententijd reeds ging zijn belangstelling uit naar sociaal-geneeskundige arbeid en was hij o.m. voorzitter van de „Ziekenkas" te Amsterdam. Na een drietal jaren als assis tent te hebben gewerkt bij Prof. Rotgans, vestigde Dr. Staver man zich in 1908 als chirurg in Vlissingen, waar hij in menig opzicht baanbrekend werk heeft vericht. De ongevallendienst van de Mij „De Schelde" waarin Dr. Staverman een belangrijk aandeel had gehad, gold in de dagen der stichting als een voorbeeld voor het gehele land. Wat Dr. Staverman heeft ge daan vpor het Rode Kruis, de ziekenverpleging en het zieken- fondswerk, is van onschatbare betekenis geweest voor de 'Zeeuwse gemeenschap. De machtige hulde, hem gebracht bij zijn veertigjarig artsjubi leum, heeft dan ook ondubbel zinnig aangetoond, hoezeer zijn arbeid waardering heeft gevon den. De regering erkende zijn gro te verdiensten reeds in 1932 door hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Dr. Staverman is voorts ere lid van de afdeling West Z. Vlaanderen van de Ned. Maat schappij tot bevordering der Geneeskunde. In de loop der jaren is Dr. Staverman een trouwe Zeeuw geworden. Hij blijft in Zeeland wonen, waar hij, voornamelijk In Vlissingen, nog werk voldoen de zal vinden in tal van be stuursfuncties. Verder zal hij zijn medewerking verlenen aan de reorganisatie van het Zie kenfondswezen. Dr. Staverman is nu 70 jaar oud. Na een ingespannen en druk leven gaat hij een welver diende rust tegemoet in eeE kalmer leven, dat niet langer dag aan dag het uiterste van hem zal vragen. Moge het Dr. Staverman ge geven zijn nog heel lang van die rust te genieten. Zijn leven is werken geweest. Al zijn patiënten, al zjjn vrien den, al zijn medewerkers op velerlei terrein gunnen hem zo van harte een prettige levens avond. De historische gebeurtenis van de overdracht der souve- reinlteit aan Indonesië blijft de aandacht vragen in de Ameri kaanse pers. De Washington Evening Star schrijft, dat Koningin Juliana niet te ver ging met de veran dering een der meest aangrij pende gebeurtenissen in het be staan van het Nederlandse volk te noemen. Indonesië heeft im mers van generatie tot genera tie een sleutelpositie ingenomen in het economisch bestaan van Nederland. Indonesië staat tegenover zeer ernstige en drin gende moeilijkheden, waardoor dit land ernstig moet wensen nauwe betrekkingen van samen werking' met Nederland en met het Westen als geheel te vesti gen. In de nieuwe tijd hebben deze eilanden en hun bewoners Het tot standbrengen van een i echtstreekse verbinding- tussen de haven van Antwerpen en het Ruhrbakken vla Visé, Aken, Keu len en Neuss, waartoe België wenst over te gaan door de ver lenging van het Albertkanaal, is op verschillende bezwaren van de Duitse deskundigen gestuit. Het bestuur van de havens van Duis- burg-Ruhrort wijst er op, dat de verwezenlijking van dit plan de aanleg van een nieuw kanaal van 100 km lengte rnet 16 sluizen zou noodzakelijk maken, waardoor het totale aantal sluizen tussen Ant werpen en de Rijn op 22 zou wor den gebracht. Dit zou niet alleen een aanzienlijk tijdverlies, maar ook een merkbare stijging van de vervoerskosten met zich bren gen. Wanneer het reeds in Bel gië en Nederland bestaande kana- lennet (Albertkanaal, Juli&naka- naal enz.) benut wou worden om de haven van Antwerpen recht streeks met het Ruhrbekken te ■verbinden, zou slechts een kanaal van 40 km lengte met twee slui zen tussen de stad Venlo en de Ruhr moeten worden aangelegd. Tenslotte wijst het havenbe stuur er op, dat het de voonkieur zou verdienen verscheidene plan nen te onderzoeken om een be vredigende oplossing te vinden. Voor gesmolten dierlijk vet geldt sedert de opheffing van de vleesrantsoenering en in trekking van de maximumprij zen van rundvlees, niet langer een maximumverkoopprijs. Bak- en braadvet is evenwel nog steeds aan een maximum prijs voor de verbruiker van 41 cent per kilogram gebonden. Aangezien prijsaanduiding op de kleinverpakking zowel voor bak- en braadvet als voor ge smolten dierlijk vet niet ver plicht is en er enig misver stand blijkt te bestaan over de prijs van genoemde vetsoorten, raadt het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening het publiek aan er op toe te zien, dat het voor bak en braadvet de juiste prijs be taalt. Alle poppen, die in de loop der iaren in Paleig Soest dijk een te huis hebben gevonden onder de goede zorgen van de Prinsesjes, hadden gisteren een rendezvous in de kinderkamer van het Paleis. De Prinsesjes Beatrix en Irene hadden namelijk het plan opgevat liaar poppen te exposeren en de Koningin werkte onmiddellijk aan dit plan mee door talrijke poppen uit haar eigen verzameling be schikbaar te stellen. Vele kennissen en personeels leden met hun kinderen bevolkten de kinderkamer en de Prinsesjes incasseerden de entreegelden, die ten bate van het Nederlandse Ro de Kruis kwamen. De Prinsesjes hadden één van haar poppen beschikbaar gesteld voor haar of hen, die de naam van de pop zou raden, maar omdat niemand „Hilda" recht deed we dervaren, besloten zij de pop maar te verloten. Toen de gasten vertrokken waren, bleven de Prin sesjes nog geruime tijd bij elkaar om het geld te tellen. Dezer dagen kan het Rode Kruis een postwissel van 260 verwachten. Generaal A. G. L. Mc Naughton, de vertegenwoordiger van Cana da bij de Ver. Naties, heeft voor de internationale zender van de Canada Broadcasting Corporation om. gezegd: Bacteriologische proeven op krijgsgevangenen Japanse deskundigen in de oor logvoering met ziektekiemen heb ben in 1942 drieduizend met typhus- en paratyphnsbacillen be smette broodjes aan Chinese krijgsgevangenen uitgereikt en de gevangenen daarna vrijgelaten, opdat zij de ziekten onder de Chi nese bevolking zouden verbreiden Dit is door beklaagde Foeroetsji, destijds medisch assistent bij de afdeling voor bacteriologische oorlogvoering, verklaard tijdens het proces tegen 12 Japanners, dat in Rusland wordt gevoerd- Levende mensen, onder wie vrouwen, werden voor experimen tele doeleinden blootgesteld aan typhus, syphilis, bevriezing en blaartrekkende gassen, tot zij stierven. Een andere beklaagde verklaar de, dat zijn afdeling op grot. schaal vlooien kweekte, -vn deze later met pest te besmetten. De afdeling had een speciale gruep, die ratten ving om de vlooien op te fokken. Verklaring van Japanse kwartiermeester Hotta, voormalig kwartier meester bij de Japanse leger eenheid „731", die volgens de Sowjet-Russische beschuldiging bacillen bij de oorlogvoering gebruikte, heeft in het proces tegen 12 voormalige Japanse militairen te Chabarofsk ver klaard, dat krijgsgevangenen bij proeven met ziektebacillen in ijzeren kooien werden opgeslo ten „als dieren in een dieren tuin". Toen er eens een opstand kwam onder de krijgsgevange nen, omdat zij de vreselijke martelingen niet meer konden verdragen, en zij trachtten te ontsnappen, werden zij achter haald en doodgeschoten, aldus deze getuige. Volgens Hotta kregen de slachtoffers bij de proeven ijze ren schilden tegen de borst en de rug en waren de gebruikte lakens besmeurd met bloed. JAPAN ONKENT Het Japanse blad „Tokyo Sji- boen" heeft ontkend, dat Japan een bacteriologische oorlogvoering zcu hebben voorbereid of toege past. Japan heeft nooit meer dan 350 bacteriologen gehad en het zcu onmogelijk zijn geweest, een detachement van 3000 bacteriolo gen te vormen, zoals door Mos kou wordt beweerd. Het proces tegen de Japanners in Rusland noemt het blad „een list om de openbare mening in de wereld af te leiden van de kwestie der repatriëring van Japanners". „Er komt aan bakboord een bok voor de Dakota", schalden de luidsprekers over het dek van de „Karei Doorman", toen de drij vende bok, de .JEeuw" met een hefvermogen van tachtig ton, van W. A v. d. Tak's bergingsbedrijf uit Rotterdam, langszij van het vliegkampschip kwam. Twee lich ters lagen op 30 meter reeds te wachten. Op de ene de romp van de Dakota twee oranje wimpels hingen omlaag van het staartvlak en op de andere de vleugels. De twee lichters waren van ue Fokkerfabrieken uit Amsterdam voordeel geplukt van het wijze gekomen,, die er voor hadden ge- Een nieuwe souvereine staat heeft zijn intrede gedaan, de Re publiek van de Verenigde Staten van Indonesië en ik ben er van overtuigd, dat alle volken, die de vrijheid liefhebben, één zullen zijn in hun oprechte gelukwensen voor de voorspoed van deze jonge natie. Allen, die in de afgelopen twee jaren betrokken zijn geweest bij het werk van de Veiligheidsraad, kunnen voldoening putten uit de historische gebeurtenis, die in In donesië en in Nederland plaats vond!, omdat zij de bekroning is van de pogingen, waarin de Vei ligheidsraad een rol heeft gespeeld die er niet slechts een was van bijstand in stoffelijke zin, maar die een belangrijk en verstrekkend precedent betekent. Niet d,e minst 'belangrijke van de nuttige lessen, die we in deze aangelegenheid hebben geleerd, was de noodzaak van geduld en doorzetten, zelfs als men gesteld was voor ernstige teleurstellingen en tegenslagen. Het is een prachtige ervaring om te zien, hoe een kans op over een temming haar oorsprong kan vinden in wellicht volkomen on belangrijke zaken en haar dan groter te zien worden en groeien tot men niet beter meer weet of het hoort zo. Het is dit vruchtbare proces, dat we in de Indonesische kwestie hebben meegemaakt. Het is iets, dat aas een hart onder de riem steekt en dat een veelbelovende boodschap inhoudt. Ben Italiaans ingenieur, Gui- seppe Belluzzo, die onder het fas cistisch regiem minister van staat was, heeft een nieuw model straalmotor ontworpen, die de daarmede uitgeruste vliegtuigen een driemaal groter vliegbereik zou kunnen verschaffen. Volgens een verklaring van de uitvinder, welke in de „Giomale dTtalia" is verschenen, zouden met dergelijke motoren uitgeruste Russische vliegtuigen elk punt van de Verenigde Staten kunnen bombarderen en naar hun basis kunnen terugkeren. Het blad dringt er bij de Italiaanse over heid op aan, de uitvinding eens ernstig té onderzoeken, voordat vreemde mot 'dheden Beluzzc enig voorstel kinnen doen medegedeeld door het K.N.M2, te De Bilt, geldig tot Zaterdag avond. Rustig weer. Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Voor namelijk in het Zuiden van het land aanvankelijk nog mist. Matige Oostelijke wind en iets kouder dan Vrijdag. ZONDAG 1 JANUARI Breskens Terneuzen Wemeldinge Walsoorden v.m. 11.34 0.09 0.49 0.59 n.m. 11.58 12.33 1.13 1.23 MAANDAG 2 JANUARI. Breskens Terneuzen Wemeldinge Walsoorden v.m. 0.23 0.58 1.38 1.48 n.m. 12.38 1.13 1.53 2.03 Zon- Jan. Opk. Ond. 1 8.48 16.39 2 8.48 16.40 Maan- Opk. Ond. 13.49 6.30 14.24 7.43

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1