SLEEPBOOT VAN NEDERLANDSE MARINE GEZONKEN AMATEURISME EEN UTOPIE DE AMERIKAANSE MILITAIRE MISSIES NAAR EUROPA Kerstboodschap van Koning George N. C. R. V. schrijft prijsvraag over Televisie uit Bim en de ontvoering van Sinterklaas I an neer Wat brengt de Radio/ Openbare aanklager, cipiers en beklaagde vluchtten gezamenlijk De benzineprijs In Frankrijk Stadsbeeld in Batavia en Soerabaja Nederlandse troepen naar Nieuw-Guinea Nederlanders in Kopen hagen gearresteerd TYPHUS IN FRANKRIJK DE STANDENLIJST Bemiddeling emigratie naar Suriname Ere-kerkhof voor in Indonesië gesneuvelde militairen Het bakkersbedrijf en de loonsverhoging Bevin uit Londen vertrokken Genie en krankzinnigheid INTERVIEW MET TITO Voltrekt zich een wijziging in het klimaat? Binnenkort atoomcentrales in S. U. Agenda sin gen wreedbeden RWACHTING iWATER. v.m. 11.34 0.09 0.49 0.59 n.m. 11.58 12.33 1.13 1.23 ZON- EN MAANSTANDEN De sleepboot „R. S. 21" van de Nederlandse Koninklijke Marine is Zaterdag tengevolge van dik ke mist ter hoogte van Nordemey aan de grond gelopen. Pogingefc, gedurende de afgelopen dagen on dernomen, om het schip vlot te brengen, mislukten door hevige stormen. Een reddingsploeg uit Nordemey nam de bemanning van zestien personen aan boord. - Naai- het ANP bij navraag ver nam behoorde dte ,,R. S. 21"' ts Den Helder thuis en wist men evenwel bij het commandement van de Koninklijke Miarine aldaar niet te vertellen, of de boot naar Den Helder op weg was, of zich van Den Heldier naar de plaats van bestemming begaf. De sleepboot gezonken. De sleepboot „R. S. 21" van de Nederlandse Koninklijke Marine, (Ben Duitse fabrikant van pom pen was te Salzwedel in de Sov jet-Russische zone van Duitsland gevangen gezet, onder beschuldi ging op economisch gebied te heb ben gesaboteerd. Die verdachte is thans naar West-Duitsland ge vlucht, waarbij hij werd vergezeld door de met zijn. zaak belaste ■openbare aanklager en twee ge vangenbewaarders. De vier man nen zijn er ook in geslaagd al hun meubilair over de Sovjet-Russische zomiegrens te krijgen. De fabrikant gaat een nieuwe fabriek van pompen oprichten, doch thans in West-Duitsland. De K.N.A.C. heeft bericht ont vangen, dat de benzineprijs in Frankrijk met ingang van 1 Janu ari zal worden verlaagd tot 44.20 francs per liter. Tezelfder tijd1 ko men de verschillende prijzen, vast gesteld voor d'e twaalf sectoren, waarin het land was ingedeeld, te vervallen. In de loop van Januari zal een ..superbenzine" verkrijgbaar wor den gesteld, waarvan de prijs 49 of 50 francs per liter zal bedra gen. die Zaterdag ter hoogte van Nor- demey aan de grond was gielopen, is naar wij thans: vernemen in de golven! verdwenen en moet als verloren worden beschouwd. De „R„ S, 21" werd in 1016 gebouwd en had een waterverplaatsing van 238 ton. Het schip was op uit reis. In Noord Calcutta moest de politie Maandag tot charges over gaan tegen een „pro-communisti sche" menigte die haar met vuur werk en stukken baksteen be stookte. Verscheidene personen werden gewond. Er werden 33 arrestaties verricht. Batavia en Soerabaja boden op Kerstavond een onrustige aanblik. Nederlandse soldaten van de veiligheidspatrouilies werden vervangen door republi keinse strijdkrachten. De Ne derlandse soldaten bevolkten op de laatste vrije avond, alvorens In de kazernes geconsigneerd te worden, de café's en zongen lie deren. In Soerabaja hebben In donesische militaire autoritei ten in de stad waarschuwingen geplaatst, dat op „verstoorders van de rust" geschoten zou wor den. In Batavia hebben radio en pers de bevolking aange spoord kalm te blijven en nor maal haar bezigheden voort te zetten In de gewoonlijk vrolijk ver lichte Chinese wijken van Bata via waren de lichten gedoofd en de winkels vroeg gesloten. Een vooraanstaand Chinees zaken man zei, dat de Chinese kolonie „zeer zenuwachtig" was. De afgelopen weken zijn Ne derlandse troepen naar Nieuw- Guinea vertrokken. De laatste verscheping had plaats op 26 December. In totaal zijn thans overgebracht een bataljon van de Kon. Landmacht, een klein detachement van de genie voor de bouw van kampementen, een detachement van de vaartui- gendienst en verschillende in standhoudingsdiensten. De bases van de troepen zijn Hollandia, Biak, Manokwari, Sorong en Fakfak. De Kopenhaagse politie heeft twee Nederlandse smokkelaars, die 500 horloges het land bin nensmokkelden, in hechtenis genomen. Voordat zij werden gearresteerd, hadden zij reeds 200 horloges verkocht, die wa ren verborgen in het reservewiel van een zeer luxueuse auto, waarin de twee Nederlanders A. S. S. en W. S. in Denemarken arriveerden. De auto is in be slag genomen alsmede enige duizenden kronen, die de ar restanten in hun bezit hadden. Ff'tV:;:,, Juist toen Bim en BasU de jacht op de romimelbaUon wilden beginnen, kwam een agent die streng zijn hand opstak. „Waar gaat u heen?" vroeg de handhaver der wet. „Eventjes toeren" zei Basli on verschillig. Mag ik oven Uw vlieg brevet zien, Uw stijgvergunning, Uw daalvergunping, Uw paspoort en het getuigschrift van de lagere school? vroeg de agent. „Waarom?" vroeg Basli stom verbaasd. „Opdat wij het ministerie van luchtvaart binnen zes weken kun nen horen dat het U niet is toe gestaan werkelijk te vliegen" zei de agent somber. „Er is nu eenmaal orde of „Starten Bim"1', zei Basli kortaf. Bim wierp zich oip de trappers. De geweldige schroef begon te draaien en de handhaver der dui zend bepalingen ging zonder moei lijkheden voor de vlakte. „Hij valt vlotter flauw dan dat hij' een vergunning geeft" zei Bas li terwijl onze vrienden kwiek als leeuwerikken opstegen. VOETBAL. uitsluitend bedoeld voor de be vordering van het herstel van Europa. Het gebruik van deze gelden voor andere doeleinden zou koren op de molen zijn van de communistische critici, die 't plan-Marshall als een verkapte poging om Europa in een Ame rikaans slagveld te veranderen, hebben gehekeld. DONDERDAG 29 DECEMBER. HILVERSUM I: 8.30 Nieuws; .8.40 Radio ochtendblad; 9.00 Weer berichten; 9.03 Gram.; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.00 Mor genwijding; 10,15 Gram.; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Carillon; orgel en sopraan; 11.45 „Van Kertmis tot Driekoningen; 12.00 Miusette orkest; 12.30 Mededelin gen; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Pianospel; 13.(00 Nieuws; 13,15 Dansmuziek; 13.45 Gram.; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Strijkkwar tet; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Gevarieerd programma; 16.30 Sluiting; 17.80 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje 18.30 Voor de Nederlandse Strijd krachten; 19.00 Voor de .kinde ren; 19.05 Muzikale causerie; 19j45 Regeringsuitzending; 20.00 Nieiuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Phiih. Orkest en solist; 21.00 Plakboek 194®; 21.45 Piamovoor- ■oracht; 22.00 Hoorspel; 23.,00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.25 Klank beeld; 23.55 Gram. HILVERSUM H: 8.30' Gram.; 9.00 Weerberichten; 9.03 Gram.; 9.30 Waterstanden; 9.35 Kamer orkest en solist; 10.00 Gram.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gewijde muziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert12.30 Mededelin gen; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Bariton en orgel; 14.00 Vrouwenkoor; 14.25 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.30 Gram.; 15.45 Bijbellezing; 16.30 Sluiting; 17.30 Voordracht; 17.50 Regeringsuitzending; 18.00 Gram.; 18.15 Causerie; 18.30 Voor de jeugd; 18.55 Een goed woord voor een goede zaak; 19.00 Nieuws; 19.15 Causerie; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd programma; 21.(00 Familieoompe- titie; 22.05 Gram.; 22.15 Bui ten- lands overzicht; 22.35 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12A5 Lichte muziek; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 17.05 Nieuws; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gram.; 18.03 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Bas en piano; '19.50 Politieke causerie; 20.00 Verzoek programma; 21.00 Klankbeel over Henriette Roland-Holst; 21.30 Gram.; 21.145 Actualiteiten; 22,00 Nieuws; 22.15 Gram.; 22.50 Nws.; 22.55 Gram. De V. S. zullen ongeveer 200 militaire deskundigefi naar het buitenland zenden om behulp zaam te zijn bij het op gang brengen van het Amerikaanse bewapeningsprogram voor W.- Europa. De missies omvatten voor ieder land gemiddeld 20 man. Zij zullen gezonden worden naar Engeland, Frankrijk, Bel gië, Nederland, Luxemburg, De nemarken, Noorwegen en Italië. Behalve officieren van het leger, de vloot en de luchtmacht zullen de missies ook deskundi gen van het State Department en Amerikaanse deskundigen van het plan-Marshall tellen. Zij zullen allen staan onder de Amerikaanse ambassade, waar bij zij geaccrediteerd zullen zijn. De kosten, verbonden aan het instandhouden van de missie, moeten door de regering van het betrokken land worden betaald. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft voorstellen van zekere landen om gelden uit het plan-Marshall voor dat doel te gebruiken, af gewezen. Deze gelden zijn toch Nadat Maandag te Saint- Etienne in het Franse departe ment Loire melding gemaakt was van een honderdtal gevallen van typhus is deze ziekte thans gesignaleerd in verschillende wijken van Lyon, o.a. in een se minarie te Fourvière, waar een klaarblijkelijk besmette landlo per had overnacht. In een van -die ver van het Haagse stadscentrum gelegen nieuwe en uitgebreide woonwijken huist de linksbinnen van ons na tionale voetbalelftal, de in deze dagen veelbesproken Theo Tim mermans. Hij woont er naast een Terneuzense familie, die vóór de oorlog al naar Den Haag ver huisd is en zich thans, twee bus- ritten met een overstapje van de Wagenstraat en het Spul van daan, min of meer verwonderd afvraagt, wat die Zeeuwse agitatie over het vrije vervoer te beteke nen mag hebben. Theo Timmermans, die in de wedstrijd Nederland-Frankrijk te Rotterdam drie goals scoorde en deswege de aandacht der Franse profclubs op zich vestigde, is niet rver één nacht ijs gegaan. Na ampele besprekingen heeft hij een zeer gunstig contract afgesloten met de „Nirnes Olympique". Hij krijgt de beschikking over een flink huis, terwijl de financiële condities navenant zijn. Op 16 Januari vertrekt hij naar Zuid- Franikrijik en 22 Jan. speelt hij reeds z'n eerste wedstrijd tegen „Paris". In Juni 1950 hoopt Timmermans in het huwelijk te treden en zo wel A.D.O. als het Nederl. elftal zijn een speler kwijt, die node ge mist kan worden, maar die in het buitenland gaat zoeken, wat hem in het puriteinse voetbal-Neder land wordt onthouden. Na Bakhuijc, na Wilkes, De Harder, na Appel thans ook Tim mermans, die de uittocht van be kende en goede Nederl. voetbal lers naar buitenlandse profclubs voortzet. De geruchten rond Ter louw komen hardnekkig terug. Nog meer prominente voetballers staan op de prof-nominatie. In het belang van het voetbal spel in Nederland zou het wel eens de hoogste tijd kunnen wor den, dat de K.N.V.B. het roer om gooide. Te lang wachten kan be tekenen, dat de bloem onzer voet ballers de benen heeft genomen om een graantje mee te pikken van de rijke recettes, die zij ten slotte bij elkaar schoppen. Derde Klasse E. De stand is thans geworden: Terneuzen Corn Boys Axel Clinge Breskens RIA Sluiskil Aardenb. Oostburg Steen Hoofdplaat Bontenisse 13 10 2 13 9 3 13 9 3 14 10 1 11 7 2 13 14 12 13 14 14 14 6 1 5 1 3 4 4 1 4 1 1 1 11 19—57 0 2 11 17—59 56—16 22 40—11 21 50—22 21 44—20 21 34—19 16 34—28 13 2330 11 1531 10 26—43 9 30—52 9 3 2 De Centrale Stichting Land- bouw-emigratie waarschuwt te gen onberaden plannen tot emi gratie naar Suriname. Men heeft het oog op een organisatie, die emigratie van een groep landbouwers naar het Sara- manca-district in Suriname voorbereidt. Vernomen wordt, dat deze onderneming zeer spe culatief moet worden geacht, ook al omdat aan deze groep toegang tot dat land zal worden geweigerd. De bestaande plan nen schijnen hier te lande niet ernstig te worden genomen. De Centrale Stichting zegt in deze waarschuwing, dat zich ook bij emigratie naar Frankrijk en Brazilië personen als bemidde laar hebben opgeworpen, die of ondeskundig zijn, ofwel hun eigen belang najoegen. Naar de mening van de Stichting is het voor niemand nodig zich in een emigratie-avontuur te storten, aangezien hier te lande voldoen de organïsatief werk wordt ver richt om in noodzakelijke voor waarden en waarborgen te voor zien. Er zijn plannen in voorberei ding om te komen tot de stich ting van een militair ere-kerk hof in Nederland. Het ligt in de bedoeling, op dit ere-kerkhof de in Indonesië gesneuvelde mili tairen bij te zetten. Deze plan nen verkeren in een vergevor derd stadium. Reeds zijn be sprekingen gevoerd en een voorlopige commissie werd ge vormd, waarin zitting hebben; de res.-maj. W. Bijlsma, de heren A. van Krieken, H. Scher- renburg en A. F. Wildenburg, Dorpsstraat 60, Renkum. Aan laatstgenoemd adres kunnen adhaesie-betuigen wor den gezonden. De samenwerkende organisa ties van werkgevers in het bak kersbedrijf hebben zich, naar zij ons mededelen, beraden om trent de mogelijkheden om de loonsverhoging van 5 in hun bedrijfstak door te voeren. Una niem waren zij van mening, dat, hoezeer op zich zelf ook deze loonsverhoging sociaal gerecht vaardigd moet worden geacht, de rendabiliteit in het bakkers bedrijf niet toelaat de onderne mingen de daaruit voortvloeien de lasten te laten dragen. Zij achten derhalve deze loonsver hoging slechts dan aanvaard baar, indien gelijktijdig daarmee gepaard gaat een verhoging van de prijs van het zogenaamde re geringsbrood. In verband hiermede achten zij, zo delen zij ons tenslotte mede, het noodzakelijk, dat het college van rijksbemiddelaars in deze uitspraak doet, waardoor de verantwoordelijkheid uiter aard geheel bij dit college be rust. Volgens de 17 jaar geleden door zijn vader Koning George V in gestelde traditie heeft Koning George VI van Engeland, op Eer ste Kerstdag een persoonlijk woord gericht tot de bevolking van Engeland en het gemenebest. De Koning gaf zijn uiting aan zijn dankbaarheid, dat zijn gezond heidstoestand zover verbeterd is, dat hij weer vele openbare plich ten kan vervullen. Koning George noemde net ge luk der kinderen „voor ons oude ren" een van de voornaamste bronnen van vreugde. „En indien wij deze geest van Kerstmis in Ernest Bevin, de Britse Minis ter van Buitenlandse Zaken, is uit Londen vertrokken op weg naar Colombo (Ceylon), waar hij op 9 Januari de opening van de confe- rent ie van Ministers van het Brit se gemenebest zal bijwonen. Te Port-Said of Suez zal hij zich in schepen op de kruiser Kenya, die hem naar Colombo zal brengen. iMen verwacht, dat op de con ferentie de economische politiek van de landen van het gemenebest zal worden besproken. Een be langrijk onderwerp van bespre king zal de kwestie van een vre desverdrag met Japan zijn. 1950 met ons mee kunnen dragen, zal dit het leven niet alleen ge makkelijker maken, maar zullen wij kracht geven aan het grote gezin van het gehele Britse ge menebest". „Indien ieder onzer, dag aan dag zijn plicht tracht te vervullen in de geest van moed, volharding, verdraagzaamheid, onzelfzuchtigheid en sociale zin, kan hij ervan overtuigd zijn, dat hij zijn aandeel levert voor het doorkomen van deze gevaarlijke tijden. Hoewel Engeland nog „een lange weg te gaan heeft"' en „flink aanpakken" het parool zal zijn, kan niemand onzer tevreden zijn, voordat we weer overeind staan op eigen kracht. „Als wij er doorheen willen komen, moeten wij altijd het belang van ons land voorop stellen". De Koning bracht oprechte dank aan „onze goede vrienden in de V. S., de sympathie waarmee zij onze problemen beseffen en aan het werk gingen om ons er over heen te helpen". De Nederlandse Christelijke Radiovereniging is voornemens een prijsvraag uit te schrijven. Het bestuur dezer vereniging verlangt een verhandeling over de betekenis der televisie, in het bijzonder in Cn voor Nederland; haar opkomst en ontwikkeling, de psychologische factoren daarbij werkzaam, de mogelijk heid haar dienstbaar te maken aan de doorwerking van het Evangelie en de taak der N.C.R. V. in dezen. Antwoorden moeten onder een zinspreuk worden ingezonden bij de secretaresse van de jury te Hilversum vóór 1 Juli 1950. Zij moeten gesteld zijn in de Ne derlandse taal en vergezeld gaan van een verzegelde enveloppe, waarop dezelfde zinspreuk ver meld staat en die de naam en het adres van de inzender be vat. Een Londense zen/uwspecialist, Dr. W. Russell Brain, beweert, dat vele schrijvers uit de wereld litteratuur niet normaal waren. Daze arts heeft een lijst opge steld! van 26 schrijvers en dich ters, die tegenwoordig beschouwd zouden worden als lijders aan schizoprenie, aan een idee-fixe of als psychopathen, alcoholisten of als verslaafd aan verdovende mid delen op de bovengenoemde lijst zouden voorkomen: William Blake, John Bunyan, Lord Byron, Char les Dickens, John Ruskin, Percey B. Shelley, Lord Tennyson, Baude laire, Dostojefsky, Flaubert, Goe the, Nietzsche, Rousseau, enz. Maarschalk Tito heeft in een interview gezegd, dat Joego-Sla- vië een politiek voert van onaf hankelijkheid, zowel van de Sowj et-Unie als van de Wester se mogendheden. Het was vol gens hem mogelijk, een onaf hankelijke politiek te voeren. De laatste zitting van de algemene vergadering der V. N. had aan getoond, dat de Sowjet-Russi- sche beschuldigingen van ideo logische afdwaling slechts een dekmantel waren voor de niet- socialistische ambities van de Sowjet-leiders. -Nadat een Kerstboom in het plaatsje Hyndman (Pensylvanië) met een bevolking van 1590 zielen Zondagnacht vlam gevat had, bretidde het vuur zich snel uit tot andere houten huizen. De gehele zakenwijk werd in de as gelegd. De 60-jarige bewoonster van het huis waar de brand ontstond, kwam in de vlammen om. Volgens Engelse en Amerikaan se deskundigen op climatologisch gebied zou het klimaat in de we reld zich wijzigen. Grote gebie den, die tot nog toe door ijs be dekt zijn zullen spoedig bewoon baar worden. Volgens Dr. C. E. C. Brooks, een werefberoemd cli- matoloog, en Sir George Clarke Simpson, van 1920 tot 1938 direc teur van de Engelse meteorologi sche dienst, worden de zomers warmer en d'e winters kouder. Vermindering van de regenval is een van de opmerkelijkste fac toren der jongste klimaatwijzigin gen, b.v. in Zuid-Afrika. Het is nog te vroeg om reeds te kunnen zeggen, of dit proces, dat om streeks 1850 begon, van lange duur zal zijn, b.v. duizenden jaren, of slechts tijdelijk (een eeuw). „In de komende 25 jaar zullen we weten, of wij: terugkeren tot het klimaat van tussen 400 en 1000". Als mogelijke oorzaken, «die nog onderzocht worden, noem de Sir George de verbreiding van de zonnewarmte door cosmische wolken en de warmtegolven, die door de uitstraling van de zon veroorzaakt worden. Er worden beschikbaar gesteld' drie prijzen van resp. 1000, 500,— en 250,—. De inzendingen zullen worden beoordeeld door een jury, be staande uit Mr A. B. Roosjen, voorzitter der N.C.R.V., en Me vrouw Jos. Smeenk-Knap, bei den te Amsterdam, Ds H. J. Groenewegen te 's-Gravenhage en de heren M. Geerink Bakker en G. H. Hoek te Hilversum, ter wijl als secretaresse is toege voegd mej. A. J. Rijsdijk te Hil versum, Schuttersweg 8. In Rusland zullen binnenkort atoomcentrales in werking wor den gesteld, die in staat zijn aan de gehele Sovjet-Unie goedkope electrische stroom te leveren. Prof. Maximilianowitsj Jrizjil- hopski, deskundige op het gebied der electriciteit, verklaarde dat de electrificatie op bevredigende wij ze is gevorderd en dat de Sovjet- Unie momenteel de eerste plaats inneemt wat betreft de productie van de electrische stroom, afkom stig van de „(meest verschillende energiebronnen!". „Weldra zullen tot dusver to taal onbekende energiebronnen, atoomcentrales inbegrepen, begin nen te werken". HEDEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Romance in Rio". Driehonderd kinderen uit de sloppen van Napels, die als de ergste in Europa bekend staan, vierden Maandag Kerstfeest aan boord van twee Amerikaanse tor pedojagers, die een bezoek aan de stad brengen. Maandag is het aan natuur schoon rijke, religieuze centrum Nikko, ongeveer 140 km ten Noor- dén van Tokio gelegen, door een aardbeving van zijn trein-, en tele foonverbindingen met de buiten wereld beroofd. Te Imaichi, enkele km van Nikiko, stortten bijna alle 100 huizen in, alsmede het station Volgens officiële berichten is tot dusverre slechts 1 persoon om het leven gekomen, worden vijf ande ren vermist en zijn drie personen ernstig i gewond'. Door de aard beving verzakte de bedding van een rivier over een lengte van, enkele honderden meters en stroomde het, water door scheuren in de dijken. ct-; minimum per s: 5 regels 60 ct| mmer Bureau ws s namiddags 9 uur. en in tal van be- 3. Verder zal hij king verlenen aan itie van het Zie- n. ïan is nu 70 jaar ingespannen en .at hij een welver- tegemoet in eeE dat niet langer het uiterste van m. )r. Staverman ge- nog heel lang van enieten. s werken geweest, .ten, al zijn vrien- medewerkers op n gunnen hem zo n prettige levens- gische proeven op ingenen kundigen in de oor t ziektekiemen heb- 2 drieduizend met ratyphusbacillen be djes aan Chinese ten uitgereikt en de iaarna vrijgelaten, ekten onder de Chi- zouden verbreiden "klaagde Foeroetsji, ch assistent bij de r bacteriologische verklaard tijdens egen 12 Japanners, i wordt gevoerd, ensen, onder wie len voor experimen en blootgesteld aan ilis, bevriezing en e gassen, tot zij beklaagde verklaar- afdeling op grots kweekte, deze t te besmetten. De een speciale gr> .ep, g om de vlooien op aring van Japanse lermeester >rmalig kwartier de Japanse leger- die volgens de che beschuldiging de oorlogvoering eeft in het proces iormalige Japanse Chabarofsk ver- ijgsgevangenen bij ziektebacillen in werden opgeslo- Bn in een dieren- r eens een opstand de krijgsgevange zij de vreselijke liet meer konden i zij trachtten te verden zij aehter- 'dgeschoten, aldus otta kregen de ij de proeven ijze- tegen de borst en aren de gebruikte ird met bloed. JAPAN ONKENT blad „Tokyo Sji- ntkend, dat Japan ische oorlogvoering xyrbereid of toege eft nooit meer dan fen gehad en het zijn geweest, een an 3000 bacteriolo- zoals door Mos- veerd. egen de Japanners emt het blad „een lbare mening in de den van de kwestie g van Japanners". ioor het K.N.M.1 dig tot Zaterdag- ig weer. met enkele over- renvelden. Voor st Zuiden van het celijk nog mist. ijke wind en iets ij dag. 1 JANUARI aoeieinaen. £eer dan een jaar lang heeft de luchtmacht geen gewag ge maakt van snelheden met dit toe stel bereikt, behalve de medede ling, dat het honderden km snel ler dan het geluid had gevlogen. Wegens de voortgezette proever met dit model, aldus de verkla ring, is het om veiligheidsredenen uitgesloten, dat bijzonderheden over snelheden worden bekend gemaakt. den m vervulling zr)n gegaan. OPRICHTING VAN EEN ALTOFABKIF.K EN INDONESIË? Naar in Washington wordt me degedeeld, voeren de Ver. Staten ran Indonesië onderhandelingen met de Kaiser FYazer over de stichting van een autofabriek in Djakarta voor de levering van .^ertuigen aan t Verre Oosten. mers van generatie tot genera tie een sleutelpositie ingenomen in het economisch bestaan van Nederland. Indonesië staat tegenover zeer ernstige en drin gende moeilijkheden, waardoor dit land ernstig moet wensen nauw betrekkingen van samen werking met Nederland en met het Westen als geheel te vesti gen. In de nieuwe tijd hebben deze eilanden en hun bewoners voordeel geplukt van het wijze venae Dost ae „Eeuw met een hefvermogen van tachtig ton, yan W. A. v. d. Tak's bergingsbedrijf uit Rotterdam, langszij van het vliegkampschip kwam. Twee lich ters lagen op 30 meter reeds te wachten. Op de ene de romp van de Dakota -twee oranje wimpels hingen omlaag van het staartv lak en op de andere de vleug ^"s. De twee lichters waren van cie Fokkerfabrieken uit Amsterdam gekomen,, die er voor hadden ge- de nuttige lessen, die we in deze aangelegenheid hebben igeleerd, was de noodzaak van geduld en doorzetten, zelfs als men gesteld was voor ernstige teleurstellingen en tegenslagen. Het is een prachtige ervaring om te zien, hoe een kans op over een Vmming haar oorsprong kan vinden in wellichtvolkomen on belangrijke zaken en haar dan groter te zien worden en groeien voigens een rmg van «e uitvinder, welke in de „Giomale dTtalia" is verschenen, zouden met dergelijke motoren uitgeruste Russische vliegtuigen elk punt van de Verenigde Staten kunnen bombarderen en naar hun basis kunnen terugkeren. Het blad dringt er bij. de Italiaanse over heid op aan, de uitvinding eens ernstig té onderzoeken, voordat vreemde mocre 'dhedpn Beluzzc enig voorstel k-.umen doen aG 2 JANUARI. Breskens Terneuzen Wemeldlnge Walsoorden v.m. 0.23 0.58 1.38 1.48 n.m. 12.38 1.13 1.53 2.03 Zon- Jan. Opk. Ond. 1 8.48 16.39 2 8.48 16.40 Maan- Opk. Ond. 13.49 6.30 14.2 i 7 43

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3