De Vrije Zeeuw Over de derde Loonronde [SPORTNIEUWS 1\ Meer vrijheid voor de Bouwnijverheid Gemeentelijke Sociale Werkvoorzienings regeling voor Handarbeiders Stichting „Het Nationaal Nieuw-Guinea Comité' an neer Zaterdag 24 December 1949 No. 1304 Britse vertegenwoordiger bij Souvereinlteits- overdracht te Batavia EERSTE KLASSE. West L Kei*sftgescl«eni* zieke militairen Amerikaanse en Britse zakenlieden over de toestand in Indonesië Harry doet 't zo... Nieuw boek van' Dr. Van Mook op komst Verklaring van Feitsenhansel Hoe je 'I doet... met Mascotte gaat-ie goed ZON- EN MAANSTANDEN Spaans-Amerikaanse besprekingen Afgifte van Oevlezen-relsvergunnlngen IVOROL Bijdrage van Aruba tot verlichting watergebrek In New York De nieuwe Britse oliepolitiek tingen wreedbeden ÏWACHTING WATER. ZON- EN MAANSTANDEN Met betrekking tot de loons- Er zijn wellicht bedrijfstak verhoging van maximaal 5 ken die de verhoging niet kun- waartoe de regering toestem- nen dragen. Dat kan leiden tot ming verleent, zonder dat voor- faillissement werkloosheid, enz afgaande toestemming van het hetgeen met in het belang der college van MMMW arbeiaeraaou Bil een b» nodig is, vernemen wij nog het volgende Van de zijde der vakorgani saties werd aangevoerd, dat zich van 15 September af een stij ging der kosten van levens onderhoud heeft voorgedaan. Daar de statistieken niet on middellijk een juist beeld kun nen geven, viel dit moeilijk vast te stellen. Aangenomen werd, dat de stijging niet ver beneden 5 van het normaal budget ligt, d.i. 40 voor een gezin van man, vrouw en twee kinderen. Dat betekent een verhoging van ongeveer 2,02 per week. Deze derde loonronde is nu geheel gebaseerd op twee zui len: verhoging van de lonen in verband met de stijging der kosten voor levensonderhoud en verhoging van de productie. De loonsverhoging van 5 welke nu geoorloofd is, geldt voor werknemers van 23 jaar en ouder. Ook de kinderbijslag wordt met 5 verhoogd dende regeling werd gevreesd, dat men van de zijde der werk gevers zou komen met regelin gen, die niet passen in de loon- en prijspolitiek. Deze zouden ertoe kunnen leiden, dat de lonen boven het plafond komen te liggen. Tn^ns is het compromis tot tand gekomen, waarbij men ergunning verleent. Daarach- er blijft de bepaling staan, dat het College van Rijksbemidde laars, wanneer er moeilijkheden ouden ontstaan, een bindende beslissing kan nemen. Een dalende lijn wordt thans veer ingezet door een afschaf fing van de kolensubsidie (50 millioen gulden voor industrie kolen, 10 millioen gulden voor huisbrand) Behalve deze 60 millioen ko men er dan nog 52 millioen bij door de huisslachtingen. In totaal zou dit een vermindering der subsidies van 112 millioen gulden zijn. Daar er echter 10 lasting en de omzetbelasting, wil de Minister van Financiën een vermindering van de loon- en inkomstenbelasting stellen als compensatie. De volksver tegenwoordiging heeft niet de bedoeling de huurverhoging en de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting vóór 1 Jan. aanhangig te maken. Zou er nog een vierde loon ronde komen? Dit zou zeer ge vaarlijk zijn en men neemt aan, dat het bij deze derde zal blij ven. Men moet de gehele loon- en prijspolitiek in het grote ver band blijven zien. De door de regering krachtig aanbevolen loonsverhoging van maximum 5 met een minimum van 2 heeft betekenis voor de laagst beloonde arbeiders. De heer Malcolm Macdonald, de Britse commissaris-generaal in Zuidoost-Azië zal Groot-Brit- tannië vertegenwoordigen bij de overdracht der souvereini- teit te Batavia op Dinsdag a.s. De heer Macdonald. die thans te Bangkok verblijft, zal van daag naar Singapore terugkeren en zich Maandag per vliegtuig naar Batavia begeven. VOETBAL.. ZeeburgiaDOS. West II. SVVAjax; EDO—Xerxes. Oost. HengeloEnschcdese Boys. Zuid I. HelmondiaBBC; P&VSitt. Boys; NoadMIW. Zuid II. JulianaSpel, Emma; Maurits iLonga; BWBleyerheide. Noord- Leeuwarden'Frisia. Tweede Klasse B. AllianceRKTVVBaronie Rood Wit W; Internos—SET. Derde Klasse E. Axel—Sluiskil; Terneuzen .ClingeSteen-Hoofdplaat; Ria W Hontemsse. Tweede Klasse B. RiKTW, zal ook dit keer te Bergen op Zoom haar tegenstan der wel aan de zegesar binden. Nummer twee van de ranglijst dezer afdeling, de Baronie, krijgt .Tiei/ O /O VCi 11UU5U. Bü de besprekingen leverde millioen gulden word t i erugge- de vraag of de loonsverhoging geven voor de huisbrand (voor bindend moest zijn, »of dat al- het lopende stookseizoen zal er leen vergunning zou verleend door de regering op een nog worden tot verhoging, grotë nader aan te geven wijze een moeilijkheden op. Voor de vergunning pleitte cle wenselijkheid om werkgevers en werknemers meer verant woordelijkheid te doen dragen. De oproep van het depot van de Koninklijke Landmacht te Schoon hoven om een Kerstverrassing te schenken aan alle langdurige zie ke militairen, die in hospitalen, ziekenhuizen en sanatoria worden verpleegd, heeft veel weerklank gevonden. Het garnizoensbureau heeft een enorme hoeveelheid wenk verzet, teneinde tijdig de voorraden te vormen, die Woens dagavond door vrijwilligers uit het garnizoen in Kerstpakketten wer den verpakt. Zestienhonderd soldaten komen voor deze verstrekking in aan merking. Uit allerlei kring is steun ver leend en de leiding stelde er prijs op, dat in wijde kring bekend zal worden, wat met de giften is ge daan. De geschenken kwamen in allerlei vorm binnen. Er v/as een firma, die 1600 luxe mappen schrijfpapier met enveloppen be schikbaar stelde, een gift die in de duizenden loopt. Er zijn ook stapels boeken, waaronder de nieuwste uitgaven. Elk pakket bevat een Kerst brief van generaal Kruis, een map schrijfpapier, een boekwerk, een zakagenda, een brochure over de geschiedenis van ons Vorsten huis, chocolade, pepermunt, sui kerwerk, benevens een puzzle, waaraan een wedstrijd is verbon den met prijzen, waarvoor de zil verindustrie weer een bijdrage ganbood. Met groot enthousiasme is er tot diep in de nacht gewerkt am alles verpakt te krijgen. Bij elk pakket wordt nog afzonderlijk een stuk toiletzeep aangeboden. De pakketten zijn uniform, doch voor de 172 mannen, die zich in het Koninkl. Koloniaal Militair in validenhuis Bronbeek te Arnhem bevinden is een uitzondering ge maakt. Deze oud-gedienden vin den in hun pakket als extra-ver- sneipering een doos sigaren of een pakje tabak. HOOGWATER. ZATERDAG 24 DECEMBER. compensatie van 1,per per soon worden uitgekeerd) is de vermindering der subsidies in totaal 102 millioen gulden. De sociale lasten. De loonsverhoging zal enige stijging van de sociale lasten meebrengen. Volgens een schat ting zou deze stijging voor de ondernemers 6 bedragen. De bijdrage voor de kinder bijslag behoeft niet verhoogd te worden door de goede toestand van het fonds. De verevenings heffing van 4% komt de on dernemers op iets meer te staan en ook de ongevallenverzekering vraagt wat meer. De invaliden- uitkering niet, daar hiervoor een vast bedrag bestaat. De huurverhoging. Tegenover de huurverhoging, verhoging van de personele be- Engelse en Amerikaanse za kenlieden te Batavia hebben uit Londen en Singapore afkom stige persberichten tegenge sproken, volgens welke zij bezig zouden zijn Batavia en Soera- baja te verlaten uit vrees voor ongeregeldheden na de over dracht der souvereiniteit. Een Engelse handelsman zeide de toekomst met vertrouwen tege moet te gaan. De Engelsen heb ben eeuwenlang handel gedre ven in Indonesië en zij zien geen reden om daar nu mede op te houden. Een Amerikaanse importeur zeide: Wij hopen on ze zaken hier uit te breiden. Dr. Koets had reeds eerder verklaard, dat in zakenkringen te Batavia minder zenuwach tigheid merkbaar is dan een week geleden en naar zijn me ning zal met de Indonesische souvereiniteit een goede periode voor het zakenleven haar in trede doen. (Advertentie) het niet zo gemakkelijk, daar Rood Wit op bezoek komt. Het zal daar in Breda dus aan span ning en strijd niet ontbreken. Het wordt tijd dat Internos weer eens enige puntjes veroverd. Nu SET naar Etten komt, is een succesje voor de thuiscluo niet uitgesloten. Derde Klasse E. Na Corn Boys, Clinge. De laat ste lastige opgave vóór Terneu zen 1949 kan afsluiten. Clinge houdt zich dit seizoen bijzonder kranig. We zijn dan ook be nieuwd hoe de wedstrijd Maandag a.s. zal eindigen. De thuisclub is technisch sterker dan haar ko mende tegenstander, doch we kennen het grote enthousiasme van de grenskanters, welke in staat is dit technisch overwicht ,e nivelleren. Al met al een strijd waarbij het enige voordeel van de thuisclub is het eigen terrein, dat dikwijls doorslaggevend is geble ken en dat dit ook Maandag wel eens zou kunnen zijn. Sluiskil trelkt naar Axel.Zouden de bezoekers voor de grote Kerst- verrassing zorgen? Het zou de eerste maal niet zijn dat Sluiskil de Oranjehemden de voet dwars zette. Tenslotte moet Ria van Kontenisse kunnen winnen. Onderafdelinq Zeeland. Reserve Eerste Klasse A. Hulst 2Middelburg 3r Bier vliet 2—Vlissingen 3. Reserve Eerste klassé B Terneuzen ,3Clinge 2; Axel 3 —Sluiskil 2; Steen 2 Hoofdplaat 2. Tweede Klasse. Breskens 3De Zeeuwen 3. Derde Klasse B Aardenburg 3Middelburg 5. In Februari verschijnt bij de New-Yorkse uitgeverij Norton, een nieuw boek van Dr. H. J. van Mook, voormalig Luitenant Gou verneur-Generaal van Neder- lands-Oost-Indië, getiteld: „The Stakes of Democracy in South- East-Asia". („De kansen der De mocratie in Zuid-Oost-Azië"). In dit geheel nieuwe, in het En gels geschreven werk bespreekt Dr. Van Mook de mogelijkheden van de politieke toekomst van Zuid-Oost-Azië, terwijl hij de ge schiktheid van de Aziatische lan den tot zelfregering afweegt er hun vatbaarheid voor het com munisme onderzoekt. Volgens de uitgever neemt Van Mook de ontwikkelingen in Indo nesië sinds 1940 als voorbeeld voor zijn stelling, dat andere de len van dit gebied in hun politie ke physionomie verschillen. Karl Feitsenhansel, de leider 1 van de Duitse „Vaderlandse Unie", heeft verklaard niet te weten, dat voormalige S.S.-lie- den, Gestapo-mannen en S.D.- leden aanwezig zouden zijn ge weest op een onlangs te Mün- chen gehouden vergadering van zijn partij. In de verklaring van Feitsenhansel wordt ver der gezegd, dat de bijeenkomst niet geheim was en door een functionaris van het „Ameri kaans burgerlijk bestuur" op speciale uitnodiging was bijge woond. Hij geeft echter toe ge zegd te hebben, dat de Duitse soldaten zich fatsoenlijker ge dragen hebben dan de ge allieerde soldaten doen, en dat dit speciaal sloeg op het gedrag van de soldaten ten opzichte van de vrouwen in bezet gebied. Hij is een van die lang zame rokers, die voor zichtig hun sigaretje rollen, aansteken... en dan haast niet meer uit de mond nemen. De rokers van de korte trekjes en de lange as! Ook voor hen geldt: Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 4.44 5.19 6.09 n.m. 5.16 5.51 6.41 De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen laten weten: „Vooral de laatste tijd ont staat meer en meer een onbe vredigende toestand, doordat een aantal werkloze arbeiders ook bij werkloosheid van lan gere duur niet op ees of andere wijze kan worden tewerkgesteld. Dit bezwaar klemt het meest voor die handarbeiders, die op grond van persoonlijke eigen schappen niet of minder ge schikt zijn tijdelijk bij de Dienst Uitvoering Werken worden ge plaatst, zodat deze werklozen lange tijd in de sociale bij- standsregeüing blijven opgeno men. Als deze toestand voortduurt en het besef doordringt, dat de kansen om in het normale ar beidsproces te worden opgeno men afnemen, treedt veelal een begrijpelijke onverschilligheid en moedeloosheid aan de dag met alle demoraliserende gevol gen van dien. Om afglijding te voorkomen, is tewerkstelling van deze mensen op speciaal daarvoor uitgezochte objecten uit een oogpunt van arbeids- therapie zeer aanbevelenswaar dig. De mogelijkheid, die hier door geboden wordt een hoger inkomen te krijgen en verder de psychologische betekenis van het besef zelf weer in eigen on derhoud te voorzien, zal er toe bijdragen, dat deze werklozen hun arbeidsgeschiktheid ver groten of althans behouden. Voorts biedt het tewerkstel len van deze arbeiders op der gelijke objecten de gelegenheid hen op hun werkwilligheid te toetsen. Bovenstaande overwegingen hebben aanleiding gegeven om evenals destijds reeds voor de werkloze hoofdarbeiders ge schiedde, een regeling te tref fen, waardoor de mogelijkheid wordt geopend, met rijkssubsi die in de daaraan verbonden kosten speciale werkobjecten voor bedoelde werklozen in het leven te roepen". Voor de uitvoering van deze regeling heeft de Minister de medewerking der- gemeentebe sturen ingeroepen. Van 1 Juli 1949 af was reeds een algemene rijksgoedkeuring verleend voor bouwwerken tot een bedrag van 500. Thans acht de Minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting de tijd gekomen, deze goedkeuring uit te breiden tot werken waar van de bouwsom ƒ2000 niet overschrijdt. Van 1 Januari af behoeft voor bouwwerken, die minder dan ƒ2000 kosten, geen-rijksgoed keuring meer te worden afge geven. Wel moet voor de uit voering van bedoelde werken, evenals vóór de oorlog steeds het geval was, een gemeente lijke bouwvergunning worden aangevraagd. Geen rijksgoedkeuring is no dig voor werken aan opstallen, waarvoor geen gemeentelijke vergunning nodig is op grond van de woningwet, voor werken, welke komen ten laste van de gewone dienst van de provin cies, gemeenten en waterschap pen, voor werken welke ten laste komen van de gewone dienst van de Rijkswaterstaat, de Rijksgebouwendienst, de Genie, de Marine, de Noordoost- polderwerken en de Domeinen en voor werken van normaal- onderhoud der Nederlandse Spoorwegen. Dit betekent wederom een aanmerkelijke vereenvoudiging en meer vrijheid voor de bouw nijverheid, alsmede een belang rijke administratieve bezuini ging voor de overheid. ZONDAG 25 DECEMBER. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 5.35 6.10 7.— n.m. 6.01 6.36 7.26 MAANDAG 26 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 6.17 Terneuzen 6.52 Walsoorden 7.42 8.12 Ond. 22.01 23.15 Dec. Opk. Ond. Opk. 24 8.47 16.32 12.03 25 8.48 16.32 12.15 26 8.48 16.33 12.25 27 8.48 16.34 12.34 28 8.48 16.35 12.43 De Spaanse directeur-gene raal voor Economische Zaken, Ariano Yeturalde. heeft het eerste belangrijke officiële con- n tact van zijn land met de V. S. 6 47 sedert 1945 tot stand gebracht. 7 221 HiJ bracht gedurende vijftig minuten een bezoek aan Wil- lard Thorpe, Amerikaans onder- Minister van Buitenlandse Za ken, speciaal belast met de eco nomische aangelegenheden. Yeturalde zei, dat hij niet ge sproken had over een Ameri kaanse lening aan Spanje, maar voegde er aan toe, dat hij ook 0.06 een bezoek had gebracht aan de 1.37 export-bank. Aangezien het bureau zaken reizen van het Ministerie van Economische Zaken met ingang van 1 Januari a.s. wordt opge heven, zal de afgifte van de viezen-reisvergunningen ten be hoeve van zakenlieden van die datum af geschieden door het kantoor deviezenvergunningen van de Nederlandse Bank te Amsterdam en Rotterdam, als mede door haar agentschappen te 's Gravenhage, Groningen, 's Hertogenbosch, Maastricht, Middelburg en de correspon dentschappen te Oostburg en Terneuzen. De vóór die datum door het bureau zakenreizen verleende deviezenreisvergun- ningen behouden hun geldig heid gedurende de daarin aan gegeven termijn. De afgifte van urgentiever klaringen ter verkrijging van visa, de zgn. „ordres de mission blijft echter bij het Ministerie van Economische Zaken in Den Haag berusten. Gisteren is bij notaris P. J F. M. Stael te Den Haag de stich- tingsacte gepasseerd van het Nationaal Nieuw-Guinea-Comité. Het hoofdbestuur toestaat uit: De heer G. 'L. Tichelman, voor zitter; mevr. W. van 't Rood Gerth van Wijk, vice-voorzitster mevr. W. Mendes da Costa, eerste secretaresse; de heer G. Schrader. tweede secretaris; Jhr. W. P. de Koek, penningmeester; de heren C. D. Neumann, P. M. Verbrug- gen, leden. Vooraanstaande personen uit wetenschappelijke- en bedrijfs- kringen hebben in het comité zit ting genomen. De stichting stelt zich ten doel: Het verbreiden van kennis om trent Nieuw-Guinea, inzonderheid Nederlands Nieuw-Guinea, zowel op cultureel als op economisch ge bied, alsmede het bevorderen van gemeenschappelijke belangen van Nederland en Nederlands Nieuw- Guinèa. Om alle verwarring en mis verstand te voorkomen diene, dat deze stichting niet verwant is aan en geen voortzetting in welke vorm is van het Comiti Handha ving Rijkseenheid. De stichting „Het Nationaal Nieuw-Guinea Comité" is a-poli tiek en werkt in het algemeen nationaal belang (Advertentie) Tanden wit a/s a/pensneeuw met TAN D PASTA LIJK VAN BELGISCH KIND GEVONDEN In een watertank hij Pouhon is het lijkje gevonden van de vier jarige Jacques Goffinet, d e en kele dagen geleden op weg naar school nabij Malmedy was vermist PERSONENTREIN OP GOEDERENTREIN GEREDEN Gisterochtend omstreeks zeven uur is te Marienberg (O.) een personentrein op de achterste wa gens van een buurtgoederentrein gereden. Drie goederenwagens werden zwaar beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het treinverkeer werd zij het met en ge vertraging normaal onderhouden. Door het besluit te nemen om van 20 van de wekelijkse aan voer van zoetwater ad 1V4 mil lioen gallons, die per tankschip te Auruba worden aangevoerd, af te zien, levert Aruba een vrijwillige bijdrage in de ver lichting van het gebrek aan water, dat nu reeds enige tijd groter New York en omliggende gebieden teistert. Daar er op Aruba geen zoetwaterbronnen zijn, draagt de op Aruba werk zame dochtermaatschappij van de „Standard Oil Co of New Jersey" in het watergebrek op Aruba bij door in haar leeg naar Aruba terugkerende tank schepen, zoetwater aan te voe ren vanuit Bayonne in New Jersey, welke aanvoer dient als aanvulling op de hoeveelheid zoetwater, die op Aruba uit zeewater wordt gedestilleerd. Aruba heeft thans besloten om, zo lang het watergebrek in het gebied van New York aan houdt, het te stellen met vier vijfde gedeelte van het per tankschip aangevoerde rant soen. Engeland heeft een nieuwe po litiek aangekondigd, volgens wel ke alle overschotten aan olie, ge produceerd in het sterlinggehied moeten woroen pgenomen vóórdat dollars kunnen worden besteed voor Amerikaanse olie. De Ame rikaanse oliemaatschappijen moe ten gedeeltelijk sterlingolie distri buéren op de Britse markt in plaats van alleen dollarolie zoals op het ogenblik. De maatregel heeft in de eerste plaats betrek king op stookolie. Aan de Ameri kaanse maatschappijen zal wor den verzocht de dollaraanvoer ge heel te vervangen door aterling- aanvoer. Het besluit zal 8 a 16 van de Britse dollarkosten besparen, die voortvloeden uit de werkzaamhe den van Amerikaanse oliemaat schappijen in Engeland en het sterlinggebied, hetgeen gelijk staat met een verlaging met 5 a 10 o/o in de totale dollarkosten voor olie. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat het met de Brit se autoriteiten besprekingen zal voeren over het besluit de parti culiere invoer van Amerikaanse stookolie stop te zetten en de in voer van benzine met ingang van 1 Jauari as. met een derde te verminderen. Deze besprekingen zullen worden gevoerd met Victor S. Butler van het Britse ministe rie voor brandstoffen, die zich op het ogenblik in Washington be vindt voor het voeren van onder handelingen over olie. Een vooraanstaande Ameri kaanse oliedeskundige, Walter J. Levy, verklaarde met betrekking tot de nieuwe Britse oliepolitiek; „Deze is zeer verwarrend voor de Amerikaanse oliemaatschappijen. Ik begrijp de Britse moeilijkheden en het feit, dat zij met de rug tegen de muur staan, doch ik vraag me ernstig af, of deze laat ste maatregel verstandig is, voor al daar hij geen dollars zal be sparen noch Engeland zal helpen op de manier, welke berekend is op papier". In de „vakraad voor de grote Staalnijverheid" is overeenstem ming beneikt over do loonsherzie- ning overeenkomstig de richtlij nen van de regering. et-; minimum per s: 5 regels 60 et.) miner Bureau vbb 3 namiddags 3 uur. en in tal van be- i. Verder zal hjjj ting verlenen aan tie van het Zie- 1. tan is nu 70 jaar t ingespannen en at hij een welver- tegemoet in een i, dat niet langer het uiterste van in. >r. Staverman ge- ïog heel lang van mieten. s werken geweest, ten, al zijn vrien- medewerkers op i gunnen hem zo i prettige levens- ïische proeven op •ngenen tundigen in de oor ziektekiemen heb- drieduizend met •atyphusbacillen be ijes aan Chinese en uitgereikt en de aarna vrijgelaten, ikten onder de Chi- zouden verbreiden, klaagde Foeroetsji, :h assistent bij de bacteriologische verklaard tijdens egen 12 Japanners, wordt gevoerd, ensen, onder wie en voor experimen n blootgesteld aan lis, bevriezing en gassen, tot zg jeklaagde verklaar- afdeling op grote kweekte, om deze te besmetten. De ren speciale grt cp, f om de vlooien op iring van Japanse iermeester rmalig kwartier- Ie Japanse leger- die volgens de die beschuldiging de oorlogvoering eft in het proces ormalige Japanse Chabarofsk ver- jgsgevangenen bij ziektebacillen in werden opgesio- n in een dieren- eens een opstand de krijgsgevange zij de vreselijke .iet meer konden zij trachtten te erden zij aehter- igeschoten, aldus itta kregen de j de proeven ijze- egen de borst en iren de gebruikte rd met bloed. JAPAN ONKENT blad „Tokyo Sji- ltkend, dat Japan isehe oorlogvoering orbereid of toege- :ft nooit meer dan en gehad en het zijn geweest, een Ln 3000 bacteriolo- zoals door Mos- 'eerd, ïgen de Japanners ant het blad ,,een hare mening in de ien van de kwestie X van Japanners". oor het K.N.MX lig tot Zaterdag- g weer. met enkele over- envelden. Voor- t Zuiden van het elijk nog mist. jke wind en iets dag. 1 JANUARI v.m. 11.34 0.09 0.49 0.59 n.m. 11.58 12.33 1.13 1.23 "Sfeer dan een jaar lang "heeft de luchtmacht geen gewag ge maakt van snelheden met dit toe stel bereikt, behalve de medede ling, dat het honderden km snel ler dan het geluid had gevlogen. Wegens de voortgezette proever met dit model, aldus de verkla ring, is het om veiligheidsredenen uitgesloten, dat bijzonderheden over snelheden worden bekend gemaakt. OPRICHTING VAN EEN AUTO FABRIEK IN INDONESIË? Naar in Washington wordt me degedeeld, voeren de Ver. Staten van Indonesië onderhandelingen met de Kaiser Frazer over de stichting van een autofabriek in Djakarta voor de levering van voertuigen aan h;t Verre Oosten. t, tie een sleutelpositie ingenomen in het economisch bestaan van Nederland. Indonesië staat tegenover zeer ernstige en drin gende moeilijkheden, waardoor dit land ernstig moet wensen nauwr betrekkingen van samen werking met Nederland en met het Westen als geheel te vesti gen. In de nieuwe tijd hebben deze eilanden en hun bewoners voordeel geplukt van het wijze hefvermogen van tachtig ton, van W. A. v. d. Tak's bergingsbedrijf uit Rotterdam, langszij van het vliegkampschip kwam. Twee lich ters lagen op 30 meter reeds te wachten. Op de ene de romp van de Dakota twee oranje wimpels luagen omlaag van het staartvlak en op de andere de vleug s. De twee lichters waren van de Fokkerfabrieken uit Amsterdam gekomen,, die er voor hadden ge ne nuuige ïessén, aangelegenheid hebben geleerd, was de noodzaak van geduld en doorzetten, zelfs als men gesteld was voor ernstige teleurstellingen en tegenslagen. Het is een prachtige ervaring om te zien, hoe een kans op over een temming haar oorsprong kan vinden in wellichtvolkomen on belangrijke zaken en haar dan gvoter te zien worder en groeien uitvinder, welke in de °Giomale d ltalia" is verschenen, zouden met dergelijke motoren uitgeruste Russische vliegtuigen elk punt van de Verenigde Staten kunnen bombarderen en naar hun basis kunnen terugkeren. Het blad dringt er bij de Italiaanse over heid op aan, de uitvinding eens ernstig té onderzoeken, voordat vreemde mogendheden Beluzzc enig voorstel kannen doen Breskens Terneuzen Wemeldinge Walsoorden lO 2 JANUARI. v.m. 0.23 0.58 1.38 1.48 n.m. 12.38 1.13 1.53 2.03 Zon- Jan. Opk. Ond. 1 8.48 16.39 2 8.48 16.40 Maan- Opk. Ond. 13.49 6.30 14.2 7 43

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 5