Algemene Loonsverhoging van 5°/. De Soevereiniteitsoverdracht met een minimum van 12.- per week De arbeidsproductiviteit moet omhoog Kerstboodschap H.M. de Koningin De Belgische Koningskwestie Het N.V.V. over de 5 °/0 loonsverhoging Israël wil niet medewerken aan een Internationaal beheer van Jeruzalem Bijdrage in de kosten van emigratie naar Australië en Nteuw-Zeeland Verlenging termijn uitzending Dienstplichtigen VRIJDAG 23 DECEMBER 1949. Besprekingen te Moskou Prins Bernhard en twee Prinsesjes nscar Londen Mr. Ir. M. Goote Inspecteur-Generaal Nijverheidsonderwijs Extratreinen met de Kerstdagen De Pelgrims naar Rome Bezoek van de H.V.K. aan Sukarno Explosie in Belgische mijn Spaanse Koningskwestie De hoge commissie en de toevloed van vlucht»» iingen uit Oost-Duitslant Zware brand in Convent Garden Stoffelijke resten vangt- sneuvelde militairen naar Nederland Van Waardenburg Gouverneur van Nieuw-Guines? ZON-EN MAANSTANDEN Frankering bij Abonnement: Terneuzen Onder Redactionele leiding van F. L. D. J van Oeveren Redactie-adresNoordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Clironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent. DE VRIJE ZEEUW 6e Jaargang No. 1303. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs: per mm 10 et-; minimis® fet advertentie 1,50. Rubriek kleine advertenties: 5 regels S* otj Iedere regel meer 12 ct Vermelding brieven onder nummer Burst's. em dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddag»B» Het Ministerie van Sociale Zaken heeft het volgende communiqué uitgegeven: De laatste weken is tussen de interdepartementale loon- en prijscommissie en de Stiching van' de Arbeid overleg gepleegd over de te volgen loonpolitiek. Dit heeft geleid tot een resultaat, waarmede de Regering zich heeft verenigd. BÜ het overleg bleek, dat aan de hand van de thans beschikbare cijfers een stijging in de kosten van het levensonderhoud moest worden geconstateerd, welke niet ver heneden 5' blyft. Anderzijds werd vastgesteld, dat een loonsverhoging zonder nmer de economische moeilijk heden van ons land zou verscher pen- Daarom werd overeen stemming bereikt op deze grond slag, dat WEL een loonsverho- zou worden toegestaan, dat tegelijk maatregelen tot verhoging der productie zou den moeten worden toegepast teneinde de toegestane loonsver hoging economisch verantwoord te doen zijn. Ais maatregelen tot verhoging der productie is bij1 het overleg tussen de loon- en prijscommissie en de Stichting van! de Arbeid o.a. gedacht aan ruimere toepas sing van meerploegendienst, van overwerk en aan een uitbreiding van de beloning van bijzondere prestaties. Wat betreft de loonsverhoging, is overeenstemming bereikt over het toestaan van. een verhoging van maximaal 5 ingaande 1 Januari 1950. Dit geldt voor alle mannelijke en vrouwelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hehben bereikt. Een verhoging van 5 zal eveneens worden toegepast op de Kinder- b^slagen, evenwel zonder inacht neming van een leeftijdsgrens. Voor de mannelijke werknemers garandeert de regeling by een volledige werkweek een mini mam verhoging van f 2- Voor mannelijke en vrouwelij ke werknemers beneden de 23 jaar zal de mogelijkheid worden geopend om de jeugdlonen van het 18de jaar af tot het 23ste jaar geleidelijk opklimmend te verhogen- De thans te Moskou vertoeven de Oost-Duitse minister van bui tenlandse zaken, Dertinger, zou besprekingen voeren over een vriendschaps- en bijstaqdsverdrag met de Sowjet-Unie, dat als voor lopig vredesverdrag bedoeld zou zijn en een einde aan de oorlogs toestand zou maken. Verder zou de plaatsvervangen de minister-president van Oost- Duitsland, Walter Klbricht, die ook in Moskou is, te Berlijn met Wysjinsky besprekingen voeren over toetreding van de republiek der Sowjet-Russische zone van Duitsland tot de Kominform. De met ingang van 16 Novem ber 1918 tijdelijk toegekende loon- bijslag van 1 per week of 4,50 per maand zal tezamen met de hierboven genoemde loonsverho ging definitief in de loonbepalin- gen worden verwerkt. i Het is de bedoeling der Rege ring de positie van het overheids personeel afzonderlijk te rege len. De Regering beveelt het invoe ren per bedrijfstak van deze loonsverhoging krachtig aan. In die gevallen, dat de invoering in een bedrijfstak of in een bepaalde onderneming tot moeilijkheden aanleiding geeft, zal het College van Rijksibemiddelaars een bin dende beslissing nemen. Het is gewenst, dat beslissingen over de loonsverhoging zoveel mogelijk vóór 1 Januari worden genomen. Indien zulks niet mogelijk blijkt, zal aan de te nemen beslissing terugwerkende kracht tot 1 janu ari 1950 worden verleend. Het ligt in de bedoeling der Regering de kolen subsidie af te schaffen, hetgeen gepaard zal gaan met verhoogde kosten voor huisbrand en gas- Voor het lo pende stookseizoen zal door de Regering, op een nader aan te geven wijze, een compensatie van 1 per persoon worden uit gekeerd. Naast deze maatregelen op het gebied der lonen, werd voorts nog overeengekomen, de Regering de volgende punten aan te bevelen: 1. Overeenkomstige verhoging van de uitkeringen van de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning, van de invaliditeitswet en van de rijksregelingen voor sociale Jbijstand (waaronder de overbruggingsregeling) 2. Overeenkomstige verhoging van de gezinsleden-toeslag voor degenen, die onder de rijkssteunregelingen voor so ciale bijstand (waaronder de overbrugginsreeeling) vallen en van de Kinderbijslag voor de invaliditeitstrekkers. 3. Het bevorderen van een over eenkomstige verhoging van de tijdelijke uitkeringen ingevol ge de ongevallenwet en van de ziekengelden krachtens de ziektewet. 4. Verhoging van de loongrens voor de sociale verzekerings wetten tot S 4500, echter on- j der voorbehoud van nader overleg met betrekking tot de ziekenfonds-verzekering. Wetsontwerpen van deze strek king gullen zo spoedig mogelijk by de Staten-Generaal aanhangig worden gemaakt. Het College van Rijksbemidde laars heeft zlon met de loonsver hoging accoord verklaard. H. M. de Koningin zal Vrijdag avond 23 December om 18-15 uur over beide radiozenders een Kerstboodschap richten tot het Nederlandse volk. Z.K.H. Prins Bernhard is met de twee oudste Prinsesjes voor een kort bezoek naar Londen ver trokken. Gisterenmiddag hebben de Prins en zijn dochters een circusvoor stelling bijgewoond. COLLEGE VAN ET,KOP A De Belgische regering heeft voor 1950 een bedrag van 3 mil- lioen francs ter beschikking ge steld van het College van Europa te Brugge. Het stadsbestuur van Brugge heeft op zijn begroting een bedrag van fr. 500.000 uitge trokken. De eerste officiële leergangen zullen in November 1950 begin nen. Het College van Europa zal niet alleen een onderwijs- en vor mingscentrum zijn voor een keur van jonge Europese academici, doch ook eèn opleidingsinstituut voor allen, die op de hoogte ge bracht wensen te worden van de tegenwoordige Europese aangele genheden, zoals journalisten, on derwijzers en sociale werkers. DE PLECHTIGHEID TE AMSTERDAM AANKOMST DER EEERSTE GEDELEGEERDEN SCHIPHOL OT De Regeringsvoorlichtings- en de Nederlandse Antilleok, da dienst deelt mede: directeur van het Kabinet eter Nu de beide Kamers der Sta- Koningin en de secretarie ten-Generaal het wetsontwerp de Ministerraad. BRIEF VAN KONING GEORGE Soir", dat de Koning „ondanks ^PnU on Xt nu^verzameten ztch AAN KONING LEOPOLD T7C,, „itr, Sen- °P dat uur verzamelen zien voor de overdracht der souver- einiteit over Indonesië met de vereiste gequalificeerde meer derheid aanvaard hebben en de wet door H. M. de Koningin, bekrachtigd is, is bepaald, dat de overdracht der souvereiniteit toestel aan Dr. aan de Republiek der Verenigde gecommitteerde Staten van Indonesië, op 27 December a.s. door H. M. de Koningin zal geschieden. De plechtigheid zal plaats vin den in de Burgerzaal van 't Ko ninklijk Paleis te Amsterdam en te tien uur 's morgens aanvan- de aansporingen van zijn Minis Het Belgische blad Le Soir pu- 1 ter® en weerwil van de drin- bliceerde gisteren een op 25 Mei I,?*1 e. fLaPPen van Winston 1940 gedateerde brief, die Ko- Churchill en de wijze raadgevin- ning George VI van Engeland ?en, varï Koning George, in zijn LOONSVERHOGING EN BROODPRIJS Het te Rotterdam gevestigde comité „Goedkoop brood'' deelt mede, dat de bij het comité aan gesloten bakkersondernemingen niet in staat zullen zijn een loons verhoging toe te passen, zo lang niets bekend is aangaande de verhoging van de prijs van het volksbrood of omtrent enige an dere maatregel der regering om de bakkers in staat te stellen de loonsverhoging toe te staan. Het hoofdbestuur van 't N.V.V. deelt mede, dat .,in een vergade ring van de hoofdbesturen der aangesloten honden door de heer Vermeulen verslag is uitgebracht van de besprekingen met rege- rings- en werkgeversvertegen woordigers over de lonen. Met te- leursteling nam men kennis van het standpunt der werkgevers afgevaardigden, die niet verder dan op het geven van een alge mene vergunning om de lonen met maximaal 5 procent te ver hogen, wilden ingaan. Evenmin kon men instemmen met de tus senweg, die de regering blijkens het gisteren gepublicee,e rege- ringscommuniqué wenst te gaan. De vergadering besloot zich niet bij de door de regering ge wenste procedure neer te leg gen. Nog langer rekken van het over leg zou het bereiken van tastbare resultaten op 1 Januari 1950 practisch onmogelijk maken en cm dxe resultaten gaat het in ;'c eerste plaats. De door het ooilege van rijksbe middelaars te geven algemene vergunning tot maximaal 5 pro cent loonsverhoging geeft alle aangesloten organisaties de mo gelijkheid om in overleg met de werkgevers een 5 procent loon stijging te realiseren. Besloten werd, dat alle organisaties daar- Israël zal zijn medewerking niet verlenen aan het nakomen van de resolutie van de algemene verga dering der V. N„ die voorziet in het internationale beheer van Je ruzalem, of aan het bevel van de Trustsehapsraad tot ontruiming van Jeruzalem, aldus heeft Mosje Sjaret, de Israëlische minister van buitenlandse zaken,,voor zijn vertrek uit New York naar Euro pa verklaard. Het toestel van de Air France, waar hy mee vertrok, moest na het vertrek wegens mo torstoring terugkeren. Sjaret zeide verder in antwoord op hem gestelde vragen of Israël het besluit van de Trustsehaps raad zou uitvoeren: „Het is een voorstel, dat zichzelf teniet doet. Men kan het eenvoudig niet uit voeren. Men zou de regering er uit moeten zetten en de Trust sehapsraad kan dat niet ten uit voer brengen. Hoe zou men het gedaan kunnen krijgen? Men zou er een leger voor nodig hebben, en heeft men een leger?" Volgens Sjaret was het besluit tot internationale controle het werk van een „onverantwoorde lijke meerderheid". Op de vraag, of negering van de V. N. deze organisatie niet zou verzwakken zeide Sjaret: „Niet, wanneer men een oplossing vindt. Er staan vele mogelijkheden open." Op de vraag, of Israël zijn re gering uit Jeruzalem zou terug trekken antwoordde Sjaret: „Evenmin als welke andere rege ring ook." Er zou tussen Joden en Ara bieren geen onenigheid bestaan over de kwestie van internatio nale controle, aldus zeide Sjaret. De betrekkingen tussen Joden en Arabieren zouden juist verbeterd worden, doordat men van beide kanten tegen internationale con trole was. De heer Mr. Ir. M. Goote, chef der afdeling nijverheidsonderwijs van het ministerie van Onderwijs, K. en W„ zal Ir. G. Hofstede met ingang van 1 Januari opvolgen als inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs. De heer 'Goote blijft tevens de functie van hoofd der afdeling vervullen. toe de nodige stappen zouden on dernemen. De aanbeveling van regering en werkigeversvakcentralen, ge richt tot individuële ondernemers- en werkgeversverenigingen, om de 5 procent loonsverhoging in alle bedrijfstakken door te voeren werd met instemming en waarde ring begroet. De vergadering meende dit aldus te moeten ver staan, dat het college van rijks bemiddelaars, zo het bij moeilijk heden in enige bedrijfstak of enige onderneming geroepen wordt bij beschikking lonen vast te stellen, als algemene richtlijn een integrale doorvoering van de 5 prooent loonsverhoging zal hanteren. Zou van deze richtlijn worden afgeweken, dan wijst het N. V. V. bij voorbaat alle verant woordelijkheid voor de gevol gen daarvan af. De economische positie van ons land blijft zorgelyk. Het N-V-V. is bereid mede te werken aan maatregelen, welke de productie en de arbeidspro ductiviteit kunnen opvoeren, al ligt hier in de eerste plaats een taak voor ondernemers en over heid. Het zal, zo lang niet het uiter ste is geprobeerd om langs an dere wegen de economische moeilijkheden op te lossen, alle pogingen om op kosten van het arbeidsinkomen een oplossing te forceren, terugwijzen- In verband met de te verwach ten Kerstdrukte zullen de Neder landse Spoorwegen van Vrijdag 23 (heden) tot en met Dinsdag 27 December een groot aantal extra treinen inleggen. Onder de pelgrims, die ter ge legenheid' van het Heilige Jaar te Rome zijn aangekomen, bevinden zich Artajo, de Spaanse min ster? van Buitenlandse Zaken, die kort na aankomst door zrjn Italiaanse collega Sforza werd ontvangen en de minister van Bu tenlandse Za ken van Eire. KoninginnMoeder Elizabeth zal als eerste van de 40.000 verwach te Belgen in Rome aankomen, on geveer 20.000 zullen met extra treinen komen. B:j de openingsplechtigheid van het Heilige Jaar zullen ongeveer 40 Nederlandse pelgri.ns ainwezi-, zijn, later n het jaar gev». lgd door 10.000 anderen. aan Koning Leopold had ge schreven. In zijn brief neemt de Britse Koning er nota van, dat „Uwe Majesteit het als haar plicht beschouwt, bij haar leger in Bel gië te blijven. Bij het nemen van dit besluit zal Uwe Majesteit niet hebben nagelaten het grote belang in te zien van de vesti ging van een volmachthebbende Belgische Regering buiten het door de vijand bezette grondge bied. Niettegenstaande wij hul de brengen aan de toewijding van Uwe Majesteit, zien wij ons, ik en mijn Regering genoopt on ze ernstige bezorgdheid te uiten ten aanzien van Uwe beslissing". „Al zou het van mijnentwege verwaand zijn u raad te willen geven inzake uw plicht jegens uw volk, mag ik zeggen dat ik, wat de geallieerden betreft en de verwezenlijking van hun ge meenschappelijk oorlogsdoel, niet de indruk heb, dat Uwe Ma jesteit geroepen zal zijn het of fer te brengen, dat zij voorne mens is. Indien de mogelijkheid stond, dat U in België kon blij ven, vrij om namens uw volk te handelen en te spreken, dan zou dit wellicht van groot belang zijn geweest. Uwe Majesteit zal de mogelijkheid, zelfs de waar schijnlijkheid onder de ogen dienen te zien dat zij zal gevan gen genomen zal worden en misschien naar Duitsland zal worden overgebracht. In deze omstandigheden zou Uw volk zijn Koning moeten missen, zonder dat het, voor zover ik zie, enig voordeel in ruil daar voor zou verkrijgen". In zijn commentaar bij de brief van Koning George aan Koning Leopold schrijft „Le fouten heeft volhard" DE VOLKSRAADPLEGING IN BELGIË De Belgische Kamer heeft be sloten, in haar zitting van 10 Januari een aanvang te maken met de besprekingen over het wetsontwerp tot het houden van de volksraadpleging. Tevoren had de bijzondere commissie van de Kamer van Volksvertegenwoordigers het verslag van de heer Oblin over het wetsvoorstel tot het houden van een volksraadpleging over de terugkeer van Koning Leo pold met 12 tegen 6 stemmen goedgekeurd. Het voorstel zal op 10 Januari in de Kamer in be handeling komen. Verwacht wordt, dat de be sprekingen twee tot drie weken in beslag zullen nemen en de eigenlijke volksraadpleging niet eerder dan Maart gehouden zal kunnen worden. aan een grote, ovale tafel in de Burgerzaal de leden der delega tie welke de republiek der Ver enigde Staten van Indonesië bij de souvereiniteits-overdracht vertegenwoordigen, de voor zitters van de beide Ka mers der Staten-Generaal, alle Ministers, de vertegenwoordi gers in Nederland van Suriname De heer Lovink, de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon en zijn echtgenote, Dr Koets en Mr. Van Boetzelaer, lid van het kabinet van de H. V. K., beiden eveneens met him echtgenoten, zullen vandaag naar Djokja vliegen voor een bezoek aan president Soekarno om hem ge luk te wensen met zijn verkie zing tot president. Voor de heer Lovink zal dit tevens een af scheidsbezoek zijn. In hetzelfde toestel reizen mede de heren Soebardjo, mi nister Djoeanda en een adju dant van de H.V.K. Op Schiphol arriveerden' per K.L.M.-toestel uit Batavia Mr A. K. Pringgodigdo en de Iseer Mohamed Jahja. Voorts kwam met heteïae J. F. Bannier, voor IadBHt- sische zaken. Ter begroeting waren wezig de Secretaris-Generaal der R.T.C., Mr. Dr. M. L. Fm* sen en Dr. Ph. J. Idenburg, pe- litiek adviseur van Minister Maarseveen. Op 12 December werd bij de Tweede Kamer ingediend het ontwerp van wet tot wijziging van de begroting voor Sociale Zaken. Voorgesteld werd een bedrag van 1.000.000 uit te trekken als bijdragen enz. in de overtochts- kosten van ongeschoolde arbei ders naar Australië, tegemoet koming in de kosten van gede mobiliseerde militairen in ver band met emigratie rechtstreeks van Indonesië uit naar Austra lië en Nieuw-Zeeland en als Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verlenging van de termijn, ge noemd in de wet van 4 Augus tus 1947, met betrekking tot de uitzending van dienstplichtigen van de landmacht naar de Overzeese gebiedsdelen. Hieraan is het volgende ont leend. Om tweeërlei reden is het no dig de termijn van verblijf van dienstplichtigen der landmacht in Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen, toege staan bij de wet van 4 Augustus 1947, te verlengen. In de eerste plaats luidt de periode, welke deze militairen in Indonesië, in afwachting van hun repatriëring in 1950, nog zullen verblijven na 1 Januari 1950, immers een nieuwe termijn in, welke wettelijke grondslag behoeft. In de tweede plaats zullen in 1949 nog wel enkele kleine groe pen dienstplichtigen der land macht (waarbij te denken valt aan technisch, geneeskundig, administratief en dergelijk per soneel) naar Indonesië uitge zonden moeten worden. Zoals gezegd, zullen het slechts kleine groepen zijn; bij de besprekin gen over de militaire aange legenheden in de daarvoor be stemde commissie der Ronde- Tafelconferentie was dit reeds bekend en daartegen rezen ook geen bezwaren. Uiteraard ligt in verband met de voorgenomen souvereiniteits- overdracht het accent op de eerstgenoemde reden en niet op de tweede, zoals blijkbaar werd gemeend door de leden, die ver klaarden op principiële grond den bezwaar te hebben tegen uitzending van troepen naar Indonesië. De manschappen, die, terug gekomen op hun aanvankelijke weigering om te vertrekken, met de „Grote Beer" alsnog naar In- de overige dienstplichtigen der landmacht aldaar. Verandering van taak voor alle dienstplich tigen der landmacht aldaar zal dus ook hun gelden. Ten aanzien van Suriname en de Nederlandse Antillen ligt de zaak inderdaad iets anders dan ten aanzien van Indonesië. Dit verschil zal nog duidelijker spreken, wanneer het in zicht zijnde einde van het verblijf van dienstplichtigen der land macht in Indonesië zal zijn be reikt. Ook daarom zal met het treffen van een definitieve re geling op dit punt zonder be zwaar nog enige tijd kunnen worden gewacht. De zinsnede, voorkomende op biz. 1 der Memorie van Toelich ting, waarover in het Voorlopig Verslag nadere inlichtingen werden verzocht, vereist inder daad wel enige verduidelijking. De Memorie van Toelichting werd vastgesteld, toen nog slechts enkele maanden in het jaar 1949 voor de boeg waren. Toen kon dus reeds geconsta teerd worden, dat het gebruik van alle voor troepenvervoer be schikbare scheepsruimte de terugkeer voor het einde van 1949 van alle dienstplichtigen der landmacht uit Indonesië niet zou kunnen verzekeren; dus geheel afgezien van over wegingen van andere aard, die in het algemeen gesproken het al of niet vertrekken van troepen kunnen bepalen; over wegingen als laatstbedoelde konden dus buiten bespreking blijven, geheel overeenkomstig het technische karakter van het wetsontwerp. Een Hongaarse mijnwerker is Woensdag bij een explosi e in de steenkoolmijn te Hensies Pomme- roeul nabij Bergen om hef leven gekomen. Van de 42 mijnwerkers, die ge donesië zijn gedirigeerd, zull°n1 zÖn> zijn er slechts twee licht irh, voor wat de te er'ullcn i K7aamhedi n betreft, niet in een andere positie bevinden ^an Tien van hen werden kosten van garanties bij char tering van vliegtuigen voor ver voer van emigranten naar over zeese landen. Thans is verschenen het ver slag der Tweede Kamer. Algemeen had men met in stemming van dit wetsontwerp kennis genomen. Vele leden bepleitten uitbrei ding van deze regeling tot de meer-ontwikkelden. Andere leden zouden gaarne vernemen, of de regering een algemene emigratiepolitiek voor ogen staat. Zijn er reeds onder handelingen gaande met Zuid- Af rika? De overeenkomst in cultuur is in dit geval toch een belangrijke factor. Deze leden zouden ook gaarne een nadere uiteenzetting tege moet zien inzake de bevolkings politiek der regering. Zij erken den, dat de bevolking van ons land inderdaad sterk toeneemt, doch ze hadden het gevoel, dat dit door regeringsmaatregelen, o.a. de kinderbijslag sterk wordt gestimuleerd. Verschillende leden stelden zich op het standpunt, dat het Rijk geen maatregelen mag nemen, welke op het stelsel matig bevorderen van grote ge zinnen zijn gericht, maar wel rekening dient te houden met het feit, dat er grote gezinnen zijn. Overigens merkten zij op, dat het geboortecijfer na 1946 positief dalende is volgens de officiële gegevens. Deze leden drongen er op aan ook de emigranten naar Cana da financieel te steunen, voor al door verstrekking van devie zen. Tenslotte vroegen zij, waarom er ambtenaren van het Rijks arbeidsbureau naar Indonesië zijn gezonden om de emigratie voor te bereiden. Zou het niet beter zijn de verzorging van de emigratie naar Australië over te laten aan het georganiseerde bedrijfsleven? Spaanse monarchisten heb ben opnieuw uiting gegeven aan hun verzet tegen elke poging van prins Jaime, hertog van Segovia, oudste nog levende zoon van wijlen Koning Alfon so 13 van Spanje, aanspraken te maken op de troon. Zelfs in dien zijn huwelijk met de voor malige Oostenrijkse opera-zan geres Charlotte Tiedemann ontbonden werd, zou dit geen wezenlijk verschil voor hun ver zet maken, zo voegden zij er aan toe. In sommige kringen be schouwt men het niet geheel uitgesloten, dat prins Jaime zijn rechten afstaat aan zijn oudste zoon, de 12-jarige prins Alfonso de Bourbon. De nu De geallieerde Hoge OomsniSH* heeft in een brief aan de regensg te Bonn verzocht maatregelm tx treffen om de toevloed van vtaite- telinen ut Oost-Duits land tegsi te houden, zo verklaart het Wet» Uitse nieuwsbureauD DP A In de brief zou gezegd zyn, SC het toestromen van vluchteling» naar de Westelijke zones mog gevolg en bedoeling is van de j lit'ek der Sowjet-autoriteiten 1 einde plaats e maken voocr> i vische mensen in Oost-SDuitstead Volgens het nieuwsbureau «te#, ken dagelijks 500 persona» de zone-grenzen over. Woensdag is in een kelder de bloemenmarkt van Coveni i den te Londen, een zware uitgebroken. Het duurde 31 uur voordw «te brandweer, die versterkingen ««&- ving uit naburige districten, wifc Londen de brand meester was Een brandweerman is omge komen en verschillend^ persssw» zijn gewond. Er werd modern materieel ge bruikt, om. zunmstof appaneux voor de door rook bed welmoe». Schijnwerpers konden in het don- ter met hun stralen nauwelijks <S» dichte rook doorboren. De landelijke organisatie vwaü onze milita'ren overzee „Vo®o?" heeft een actie ingezet voor m terugbrenging naai' het vadeR&a#: en opnieuw ter ruste legging; het ereveld in vaderlandse van de stoffelijk Kesten van in Indonesië gesneuvelde ren. Zy die deze actie wenstas ïtr steunen en willen helpen de be doelde terugbrenging finaucieg mogelijk te maken, kunnen sie betuigen aan het adres de penningmeester van de „Vca Postbus 17 te Sliedreeht en financiële bijdflpige storten diens postrekening nr. 47767 Het ligt in de bedoeling vaa -ip regering om de heer Van Waar denburg, laatstelijk regeringsoon*- missar s voor Zuid-Sumatra (Px. lembang) te benoemen tot verneur van Nicuw-Guinea. Israël en Jordanië zijn by de jongste besprekingen te New- York tot een accoord gekojnec over de „gemeenschappelijke hou ding", die zij zullen aannemen ten aanzien van de internationali satie van Jeruzalem, waartoe door de algemene vergadering der- V. N. is besloten. WEERSVERW ACTING, medegedeeld door het K.N.MH te De Bilt, geldig tot Vrijdag avond. Overdrijvende wolkenvelden. Overdrijvende wolkenvelden met plaatselijk nevel of mist en overwegend droog weer. Midden op de dag temperatuur enkele graden boven het vriespunt, maar in mistbanken omstreek* 0 graden. In de kustprovincie matige wind tussen Zuidwest et Zuid, elders weinig wind HOOGWATER. VRIJDAG 23 DECEMBER. v.m. n.ifc Breskens 3.58 42» Terneuzen 4.33 5.04 Walsoorden 5.23 5.54 (gewond echter wegens gasvergiftiging I chisten schijnen de candida- naai liet ziekenhuis overgebracli1 tuur van prins Juan te steunen. I 27 Dec. Opk. Ond. Opk. Ond. 23 8.47 16.31 11.49 20.42 24 8.47 16.32 12 03 22.01 25 8.48 16.32 12.15 23.15 26 8.48 16.33 12.25 27 8.48 16.34 12.34 OJM

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1