Eerste Kabinet R.I.S. EMIGRATIE DOOR DE LUCHT DE HAVEN VAN GENT Slotacte in de Senaat begonnen De Nederlandse Vakverenigingsleiders in de Verenigde Staten DE NOORSE VLAG AAN DE SPITS UIT INDIË NAAR NIEUW-ZEELAND NEEM GEEN RISICO Uniformering van Britse, Canadese eng Amerikaanse strijdkrachten WOENSDAG 21 DECEMBER 1949. Gebrek aan begrip voor moeilijke vraagstukken Spaanse Koningskwestie De [loon- en prijspolitiek Dementi van Rasmussen Mijnramp in Saksen? Massale vlucht van Nationalisten naar Indo-China Arrestatie van twee hoofdofficieren van de Oost-Duitse politie Geen hinderpalen voor volledige samenwerking rum 2.48 334 ZON-EN MAANSTANDEN Frarikering bij Abonnement: Terneuzen Onder Redactionele leiding van P- L- D. J van Oeveren. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150- Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. DE VRIJE ZEEUW 6e Jaargang No. 1301. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw - Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimam pm advertentie 1.50. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 8® oUf iedere regel meer 12 ct Vermelding brieven onder nummer Bureau vm dit blad 15 cent meer- Inzending advertenties tot des namiddags 3 uot. Do Eerste Kamer over ie yoiivereinileitsoyerdfacht Van de 50 Eerste-Kamerleden waren er Maandagavond al 47 aanwezig, toen onze Nederland se Senaat de debatten over de Souvereiniteitsoverdracht over Indonesië opende. De heer Van Heuven Goedhart van de P.v.d. A. was met bekwame spoed uit Amerika overgekomen. Het A.R.- lid Mr De Wilde schijnt ernstig ziek, zodat men aanneemt, dat hij ook bij de stemming niet aanwezig zal kunnen zijn. Voor de oppositie betekent dat een streep door de rekening. Bij 49 uitgebrachte stemmen zijn im mers 33 stemmen reeds voldoen de voor de vereiste tweederde meerderheid. Er was weer veel belangstel ling op de tribunes. Een groepje aanhangers juichte Dr Drees toe bij zijn aankomst op het Bin nenhof 's Nachts klonken er na afloop der vergadering enige af keurende kreten van tegenstah- ders, maar van opstootjes of relletjes was ditmaal geen spra- k6. Eerste spreker was de heer Anema (A.R.), die geen ogen blik twijfel liet bestaan, maar zich namens zijn fractie vier kant tegen verklaarde. Spr. noemde de beslissing over dit wetsontwerp een keerpunt in de geschiedenis. Hij achtte de re sultaten der R.T.C. in strijd met de grondwet en noemde de ver dediging van Minister Van Maarseveen in de Tweede Ka mer een „weinig overtuigend advocaten-pleidooi". Het gezegde „Van twee kwa den het minste kiezen" geldt hier niet, aldus de heer Anema. Wij staan voor een principiële keuze, de noodtoestand is door het regeringsbeleid opgeroepen. Spreker verklaart tenslotte Wij staan hier om een non pos- s'umus en kunnen dus onze stem niet aan het ontwerp geven" De heer Molenaar (V.V.D.) betoogde, dat deze regering te rekenen had met de erfenis van het verleden. Wij stonden een reele unie voor". Niettemin is spr. van me ning. dat het thans bereikte niet in strijd is met de grondwet. Over de regeling van het zelf beschikkingsrecht is spr. zeer ontevreden. Hii hoopt, dat het ontwerp-garantiewet voor Nieuwjaar in de Eerste Kamer zal worden behandeld. De beslissing over het vóór of tegenstemmen zullen spr. en zijn fractieleden eerst nemen waneer zij kennis hebben geno men van wat in de debatten zal worden gezegd. De heer Kolff (C.H.) noemde de snelle behandeling van het ontwerp onverantwoordelijk. De overeenkomst van de R.T.C. be tekent slechts een volkenrechte lijke boedelscheiding. De handhaving van de Neder landse souvereiniteit over N. Guinea is volgens spreker niet zo stringent bepaald, dat alle twijfel is uitgesloten. „Voor sommigen onzer kan de regering in haar antwoord nog een aantal bezwaren wegne men", aldus spr. De heer Jonkman (Arb.) be toogt, dat de internationale "or ganen hun instemming met de resultaten der R.T.C. hebben be toond Regering en Tweede Ka mer troffen reeds voorbereiden de maatregelen voor de over dracht. Indonesië heeft deze re sultaten reeds aangenomen en is begonnen met de uitvoering. Spr. betwijfelt, of de Neder landers het ooit eens zouden zijn geworden over het tempo der hervormingen in Indonesië, over de rijpheid der Indonesiërs enz. Z.i. is de band van Nederland met Indonesië niet verbroken. Spr. acht de resultaten der R.T. C. niet ongrondwettig. De heer Van Santen (C.P.N.) betoogt, dat het regiem van de R.I.S. eigenlijk barbaars is. Hij verwijst hiervoor naar de von nissen, „die zijn uitgesproken tegen de vrijheidstrijders in In donesië". Zitting van 20 December. Gisteren werden de debatten voortgezet. De heer Pollema (C. HU.) zei. dat een parlement in voile vrijheid moet kunnen be slissen. De C.H.U. kent geen fractie-dwang. Wij zullen ieder individueel onze stem bepalen, na de regering te hebben ge hoord. De V.V.D. hééft haar stem in onvrijheid uitgebracht. Zij heeft Mr Stikker in het kabinet. „Moe ten wij Hare Majesteit deze gang naar de souvereiniteits- overdracht laten doen? Zij die dan met ecu gewone meerder heid had kunnen worden aange nomen. Spr. acht het dreigen der regering met aftreden onge motiveerd. De heer Kerstens (K.V.P.) be toogt, dat men onder de. Neder landers vóór 1941 nooit voldoen de aandacht heeft besteed aan het groeiende Indonesische na tionalisme. Het nationalisme heeft naar de vrijheid gegrepen en wij kunnen dit zelfs geen maand meer tegenhouden. De heer Kerstens is van me ning, dat tegenstemmen niet verantwoord is. De regeling van voor ons het symbool der vrij- het zelfbeschikkingsrecht acht heid is?" Dat is de vraag, die wij spreker onvoldoende, ofschoon de regering stellen. „Moeten wij hp njet jjan inzien, hoe men de- dan in deze dagen rond Kerst- ze' zaaij beter had kunnen rege- mis Hare Majesteit vergelijken j len Spr dringt aan op een on- met Christus, Die ook de weg j afhankelijke volksstemming in der vernedering moest gaangebieden als Ambon en Mina- Spreker heeft ernstige bezwaren basa. Spr. erkent het gevaar, tegen de bepalingen in het unie- dat de snelle overdracht der statuut betreffende het hoofd souvereiniteit met zich brengt, der unie De regering heeft niet Namens zijn fractie verklaart aangetoond, dat in dit ontwerp spr dat dit ontwerp aangeno- de Kroon niet is gebroken. Voor j men moet worden, ons staat vast, dat het Konink- Na de middagpauze kwam de rijk in tweeën wordt gesplitst. heer Algra (A.R.) op tegen de De regering heeft de overdracht bewering van de heer Pollema, van de souvereiniteit in een wetdat de heer Meyerink vanwege geregeld, maar de regering had fractiedwang tegen dit ontwerp dit zonder de Staten-Generaal zou hebben gestemd. Deze heeft kunnen doen, aangezien alleen de motivering van zijn tegen- de Kroon, d.w.z. de Koning met stemming duidehjk gegeven, de Ministers, hiertoe de compe- Spr verschilt volstrekt van tentie bezitten. „De Kroon staat mening met dè heer Kerstens volgens Lohman boven de over de schuld van de oppositie grondwet". in het Indonesisch beleid. Te- De regering zou dan na de genstrijdigheden en weifelingen TWEE VERKEERS ONGELUKKEN MET DODELIJKE AFLOOP. Gisterenmorgen om 8 uur slipte ten gevolge van gladheid op de Rijksverkeersweg UtrechtDen Haag, nabij Waddinxveen, een luxe wagen. De wagen, die met een snelheid van 80 km reed, sloeg over de kop. De 65-jarige A. Boutens uit Den Haag, die naast de bestuurder zat, werd uit de auto geslingerd. Hij werd met een schedelbasisfractuur opgeno men in het Sc. Josephs Gasthuis te Gouda en is later in de morgen overledten. De bestuurder liep geen letsel op. Gisterenmiddag tegen één uur sloegen twee paarden, gespannen voor een bestelwagen van Van Gend en Loos, op de haven in Gouda op hol, daar de voerman bij het opstappen de bok van de wagen trok. De dieren kregen de bok op hun lijf en renden verschrikt weg. Een honderdtal meters verder ramden zij een winkelpui. De dolle rit bleef niet zonder noodlottige ge volgen. Een 61-jarige wielrijder, de heer J. Duim uit Gouda, werd door de hollende paarden gegre pen en met zijn fiets een tiental meters meegesleurd. Enige uren later is het slachtoffer in het zie kenhuis „De Wijk" aan de opge lopen verwondingen overleden. De voerman, die nog getracht heeft de hollende dieren tot stilstand te brengen, viel bij zijn pogingen van de wagen. Hij liep hierbij geen verwondingen op. overdracht een wetsontwerp hebben moeten indienen, dat De 13 Nederlandse vakvereni gingsleiders, die onder auspiciën van de E.C.A. een rondreis door Amerika maakten om de Ameri kaanse productiemethodes te be studeren, vertrekken heden morgen per vliegtuig van de K.L.M. naar Nederland. Op een persconferentie heeft de heer Berger, secretaris van het N.V.V., verklaard, dat de groep sterk onder de indruk is gekomen van de massaproductiemer.hodes, die in de Ver. Staten in zwang zijn, doich zich ten volle er van bewust is, dat het overnemen van deze methodes in het kleine Ne-' derland alleen zin zou hebben, in dien buiten Nederland markten voor zo vervaardigde producten gevonden zouden kunnen worden. In dit venband herinnerde de heer Orrnel, secretaris van het C.N.V., er aan, dat de meeste Nederland se vakverenigingen de beweging voor een verenigd Europa steunen en dat uit hun contact met Ame rikanen vaak een gebrek aan be grip bleek voor de moeilijke vraagstukken, die met deze bewe ging samenhangen. Over het al gemeen is de levensstandaard van de Amerikaanse arbeider veel ho ger dan van de Nederlandse, hoe wel men de sociale voorzieningen in Nederland aanzienlijk beter achtte dan in de Ver. Staten. Evenzo acht men de samenwer king tussen directie en arbeiders, zoals dje in de Stichting van de Arbeid is verwerkelijkt, doelmati- waren sterk in de partij van de heer Kersten zelf. De antwoordrede van Minister Van Maarseveen in de Tweede Kamer noemde spr. „een stuk van een goed advocaat". Hij vergeleek die rede met de „de ductie van die, andere knappe advocaat Johan de Witt", die Prof. Kranenhufg heeft ge noemd een voorbeeld van „zal vende rhetoriek, geveinsde ver ontwaardiging en handig aan gevoerde precedenten". Spr. vraagt van de regering de toezegging, dat onze troepen in volle eer uit'het land .zullen vertrekken. De ambtenaren in Indonesië hebben geen voldoen de vrijheid van keuze gekregen. Met de overdracht van de sou vereiniteit eind gt naar süre kers mening riet alles. Dan opent zich nog een wijde hori zon, als ons volk bezield zal kun nen zijn met de geest, die zen ding én missie bezielen. De heer Wendelaar (V.V.D.) betoogt, dat de regering zich nooit voldoende schrap heeft ge zet tegen de internationale druk. Wat is er waar van de berich ten dat Indonesiërs in Bonn De eerste regering van de R.I.S. is Dinsdagochtend beëdigd. De officiële lijst bevat de volgende namen: Minister-President: Drs. Moh. Hatta; Buitenlandse Zaken; Moh. Hatta ad interim; Binnenlandse ZakenAnak Agung gede Agung; Defensie: de Sultan van Djokja; Zonder portefeuille: Sultan Ha- mid H; Justitie: Prof. Mr. Supomo; Economische Zaken:: Ir. Dju- anda; Gezondheid: Dr. Leimena; Verkeer en Waterstaat: Ir. H. Laoh; Financiën; Mr. Sjafruddin Prawiranegara Sociale Zaken: Mr. Kosasih; Onderwijs: Abuhanifah; Godsdienstzaken: Kiai Waohid Masjim; Arbeid: Wilopo; Voorlichting: Mononuto; Zonder portefeuille: Rum. (Advertentie) Mijnhardtjes: de cachet, die pijn verdrijft en kouafzet.40 -75 c. Laoh is nog niet beëdigd öaax hij niet te Djokja aanwezig waa. Het Kabinet telt 5 leden A tie kringen van de B.F.O. en Republikeinse kringen. Van de Republikeinse partf» behoren de heren Loah en W utspp» tot de PiN.L, Sjafruddin Pud ranegara, Moh. Rum, Kiai Wa. hn? Masjim en Hanifah tot de lï*s§- umi; Leimena tot de Ohristóijfee partij, terwijl Moh. Hatta, Fr»L Supomo en Ir. Djuanda met tot een partij behoren. Gelijk door Pres'dent Sukarno werd aangekondigd, in dit minir sterie een nationaal zakerikaSüaefc. Daar Moh. Rum nog geen feuille heeft gekregen, blijft Aneta verneemt zijn benoeming tot Hoge Commissaris in Neder land waarschijnlijk. ger dan in de Ver. Staten. De heer De Wit, voorzitter van met Duitse deskundigen hebben de R.K. Bond van kantoorbedien- onderhandeld over het bestuur van de Javasche Bank?. Dit is net Holland" dachten een vijftigtal Nederlandse jongens, toen zij in November van dit jaar door de ronde raampjes van de K.L.M.-Skymaster „Aalsmeer" omlaag keken naar de groene en vruchtbare stroken land rondom de Nieuw-Zeelandse stad Auck land Naarmate het toestel daalde, geraakten zij meer in verruk kin» over de treffende gelijkenis met hun vaderland- Misschien kwam er bij enkelen een gevoel van heimwee op, want Holland wasvoor deze jongens verleden tijd geworden, sinds zij besloten ür hun toekomst te zoeken in een nieuw vaderland op meer dan 20.000 kilometer afstand van het oude. derland over vijftig jaar veertien Twee dagen tevoren waren zij op het vliegveld van Batavia in gestapt. Na drie jaren harde tro- pendienst was hun demobilisatie een feit geworden. Zij, hadden er de voorkeur aan gegeven recht- streeka uit Indonesië te emigreren naar Nieuw-Zeeland, een land met mogelijkheden voor hun toekomst. Zij werden verwelkomd door een aantal autoriteiten, want zij vormden de eerste groep Neder landers, die in het welvarende Nieuw-Zeeland aan de slag zou den gaan. Nieuw-Zeeland ligt op de 40ste zuidelijke breedtegraad en het is in vele opzichten een land van be lofte. Het klimaat is er sub-tro pisch. Terwijl in Nederland de sneeuw en vorst dreigen, eet men daar thans aardbeien en kersen. Men kent er geen werkloosheid en er is geen overproductie. De oor spronkelijke bewoners, de Mario's zijn er volledig gelijk bcrechtigd en men spreekt er accentloos En gels. Overigens was deze onderne ming voor deze vijftig jongens geen avontuur. Reeds op de dag van aankomst hadden allen er een baan. Inmiddels heeft de K. L. M. een tweede groep van vijftig over gevlogen en ook deze vonden alle maal een betrekking in de land bouw of in de zuivelbedrijven. Het gemiddelde weekloon bedraagt zeven Nieuw-Zeelandse ponden, dit is ongeveer 75 gulden. De re gering van Nieuw-Zeeland heeft 100 Nederlanders uitgenodigd daar te komen werken. Deze emigratievluchten vestigen weer de aandacht op het grote probleem, waarmee Nederland te kampen heeft', namelijk de over bevolking. Op het ogenblik telt ons land tien millioen inwoners. Indien de groei van het Neder landse volk zo doorgaat, zal Ne- inwoners tellen. Dit is 420 per km2 of slechts een vijfde hectare per hoofd. Dit betekent, dat Ne derland niet voor iedereen het traditionele huis met een tuintje er voor zal kunnen hebben. Landaanwinning en industriali satie zullen dit probleem wel ver lichten, maar of zij de groei van ons volk zal kunnen bijhouden, is zeer de vraag. Een goed georga niseerde emigratie mag hij de op lossing van dit probleem niet ver waarloosd worden. Elk jaar ko men er ongeveer 100.000 jonge Nederlanders ons land, om zich jaren verlieten ongeveer 42.000 Nederlnaders ons land, om zich elders te vestigen. Deze cijfers vertonen het laatste jaar een da lende tendens. De Verenigde Staten laten prac- tisch geen emigranten meer toe. Toch blijven er veel mogelijkheden open. Australië, Zuid-Amerika, Nieuw-Zeeland en vooral Canada hebben landbouwers met vakken nis nodig. Zo stelt bijv. Canada in 1950 haar grenzen open voor niet minder dan 10.000 Nederlandse boeren. Er rijzen echter enkele proble men, welke een snelle en doel treffende emigratie belemmeren. Een van de voornaamste is wel Let transport. Hierin nu kan vooral het vliegtuig voorzien. Het bezwaar dat men veelal tegen luchttransport heeft, is, dat het zo duur is. Inderdaad is men met andere vervoermldelen goedkoper uit, maar als voor een groep emi granten van ongeveer vijftig personen een vliegtuig gecharterd wordt, komt de luchtreis toch niet zo duur. Zo heeft de K.L.M. in 1949 zes chartervluchten met tel kens ongeveer 50 emigranten naar Canada uitgevoerd. Deze reizen kwamen per man ongeveer 150 a 200 gulden duurder dan met een and re reisgelegenheid. den, merkte op, dat er in de Ver. Staten zoveel vrouwelijke arbei ders zijn. In sommige fabrieken, b.v. in de Admiral Radio Com pany te Chicago, vertegenwoor digen zij 60 70 pet. van het fa- briekspersoneel. In de abattoirs I zag men vrouwen werk verrich ten, dat men in Nederland voor hen niet geschikt zou achten. De heer Hagoort, algemeen se cretaris van het C.N.V., had veel waardering voor de hartelijke per soonlijke verhouding tussen direc tie en personeel in de bezochte fabrieken. De werkmethodes wa ren naar zijn mening efficient en het werk werd snel maar niet haastig verricht. Op de muren der fabrieken hangen bordjes met een aansporing aan de arbeiders te lopen, maar niet te rennen. De heer Kaper van het Vakver bond der bouwarbeiders legde de nadruk op het verschil in loonba- sis tussen de Amerikaanse bouw- industrie, waar het uurloon als basis geldt en zeer hoog is tegen over de betaling naar stukwerk in Nederland. Hij betwijfelde, of de bouwverenigingen dit hoge loon niveau zouden kunnen handhaven, zodra de vraag naar woonruimte begint te dalen. De vakverenigingsleiders zullen na hun terugkeer voor de E.C.A. een rapport samenstellen over hun bevindingen en conclusies. De verschillende takken der industrie zullen in dit rapport werden be handeld door de loden van de groep, die op een bepaald gebied in het bijzonder deskundig worden geacht. De heer Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) meent, dat de enig juiste handelwijze thans is: vóór het ontwerp stemmen. Het wetsontwerp vormt de registra tie van een aantal fouten in het verleden. Drie jaar geleden, toen de Tweede Kamer de overeen komst van Linggadjati goed keurde is de beslissing gevallen. Spr. komt tot de conclusie, dat dit ontwerp moet worden aan genomen in het belang van Ne derland en Indonesië. Hierna neemt Prof. Anema t nraesidium over en spreekt Prof. Kranenburg (P.v.d.A.) in het bijzonder over het ontwera in verband met het 14de hoofdstuk van de grondwet. Spr. zegt. dat ziin fractie bij de grondwetsher ziening uitdrukkeliik heeft ge formuleerd, dat zii de herzie ning aanvaardde, gezien in het licht van de algemene bedoeling dat de nieuwe rechtsorde door vrii overleg tot stand zou ko men. Hierna werd de vergade ring geschorst. Het lag niet in de bedoeling van de Kamer het wetsontwerp nog in de avondvergadering .in steming te brengen. Wij ontvingen het keurig uitge voerde en fraai geïllustreerde verslag van de haverubeweging van Gent over het jaar 1948. In siders en belangstellenden kunnen er een schat van gegevens in vin den. Wij bepalen ons hier tot en kele punten. De gunstiger wor dende cijfers op het eind van 1947 deden de hoop rijzen op een lang zame terugkeer naar meer nor male toestanden. Toch bleven de eindcijfers beneden de ver wachting. Tegenover de 1106 schepen, die in 1947 de haven van Gent binnenkwamen, staan voor 1948 in totaal 1087 zeeschepen ge registreerd (1.556.632 netto Moor som ton). Dit is 80 pet. van 1938 en slechts 53 pet. van het record jaar 1930. De zeeschepen rangschikkende naar hun vlag, valt in 1948 een verrassende wending te constate ren. De Noorse vlag neemt de eerste plaats in. Met 357.238 ton is zij de Engelse en de Zweedse vlaggen voorbijgestreefd, die met 327.733 ton en 191.788 ton resp. de 2e en 3e plaats innemen. Daarna komen Polen, België, Finland, Denemar ken. en Panama. Zeeschepen van 23 nationaliteiten voeren in 1948 de haven van Gent binnen. De aanvoer van ijzererts spande de kroon. Ook de invoer van steen kolen nam toe, evenals die van scheikundige producten en staal. Gewezen wordt op de uitsteken de industrieterreinen langs het kanaal van Terneuzen naar Gent, die als „ideale nijverheidsgron- den" worden aangeduid. Wanneer de nieuwe zeesluis te Terneuzen haar voltooiing zal vinden, een levenskwestie voor Gent, wordt de verdere industrialisatie door niets meer belemmerd. Gent is het knooppunt van een dicht waterwegennet, dat zich heinde en ver over Europa ver takt. De 30-jarige Hertogin van Se govia, sinds 4 maanden gehuwd met de tweede zoon van wpe* Koning Alfonso van Spanje, s om echtscheiding verzoeken, in dien haar echtgenoot hierdoor of de troon zou kunnen komen, aktes heeft Guido Orlando namens bei paar meegedeeld. Zij zou dit tsee® om Franco een vergelijk mogelijk te maken, doch de woordvoerder zei niet, of Franco 'n overeenstem ming over de Koningskwestie J voorgesteld. De 41-jarige tweede zoor Alfonso, die doof-stom gehore» werd en afstand deed van rij» rechten ten behoeve van zijn joor gere broer Don Juan, maakte dit jaar bekend, dat hij geheel 1 zen was en weer aanspraak 1 te op de troon. Men maakt uit Orlandos klaring op, dat het huwelijk van de Hertog met een niet-vorsteSijfc persoon troonbestijging in de weg zou staan. DE OP .GROTE BEER' THUISREIS. Met het troepentransportschip „Grote Beer'', dat op 17 Decem ber uit Tandjong Priok is ver trokken, repatriëren o.m. het ba taljon 311 R.I., alsmede militai ren van de 3e Hulpverbandplaats Afdeling, voorzover deze niet reeds onderweg zijn naar .Neder land per „Sibajak", welk schip omstreeks 30 December te Rot terdam wordt verwacht. In totaal bevinden zich 955 man aan boord van de „Grote Beer". „JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT" VRIJDAG NAAR BATAVIA De „Johan van Oldenbarnevelt" van de Stoomvaart maatschappij „Nederland" zal Vrijdag 23 De cember met ongeveer 400 passa giers naar Batavia vertrekken. De inscheping vindt plaats Vrij dagmorgen tussen 9 en 11.30 uur. De „Johan van Oldenbarnevelt" wordt 18 Januari te Batavia ver wacht. (Advertentie) MENTHO-REX Ver koud hei dszolf bestrijdt de kou van buitenaf langs twee wegen: inademen en Naar het A.N.P. verneemt is er thans volledige overeenstemming tussen de departementale loon- en pr ij zencommissie en de Stichting van de Arbeid ten aanzien van de te voeren loon- en prijspolitiek in de naaste toekomst. De definitieve beslissing over wijzigingen in de lonen zal zeer waarschijlijk in de loop van Don derdag a.s. gepubliceerd worden, nadat de Ministerraad in zijn vergadering van Donderdagmor gen de nieuwe maatregelen nog aan een laatste beoordeling zal hebben onderworpen. Gustav Rasmussen, de Deense Minister van Buitenlandse Zaken, kenschetste de berichten, die in de Ver. Staten in omloop zijn, vol gens welke hij gezegd had, niet te veel Amerikaanse officieren In Denemarken te willen hebben uit vrees om de communisten te prik kelen, als „verzinsels". Rasmussen zelde: „Het is waar, dat Denemarken verzocht heeft om Amerikaanse missies voor wa penhulp naar Denemarken te be perken, omdat wij een kleine mis sie voldoende achten." Rasmussen ontkende echter ooit iets gezegd te hebben over vrees voor de com munisten of zelfs maar over een te verwachten reactie van hen te hebben gerept. In de uraniummijn Dietrich te Unterriesdorf in Zuid-Saksen zijn 18 Duitse mijnwerkers om het leven gekomen, doordat een gang instortte. Drie mijnwerkers wer den gewond. Onmiddellijk na het ongeluk werd het terrein rondom de mijn door Russ: he troepen afgezet. Niemand mocht het betreden of verlaten. DE „ORANJE" MET EMIGRAN TEN NAAR AUSTRALIË De stoomvaart maatschappij, „Nederland" deelt mede, dal si- voor em'granten, die op reisge legenheid naar Australië waehte», in beperkte omvang de gelegen heid openstelt passage tweede of derde klasse te boeken op dk „Oranje". Het schip vertrekt li Januari as. van Amsterdam. Lr aansluiting op de aankomst de „Oranje" te Singapore! op 31 Januari kunnen de emi granten met vliegtuigen va» de BOtAC of de Quantas Airlines htm reis vervolgen. Deze luchtvaart maatschappijen hebben zich aeelt de maatschappij voorts m«Èr op verzoek van de „Nederland" bereid verklaard de frequentie «f- het traject SingaporeSydney fcf verhogen. Naar uit Hanoi wordt gemeld, vluchten duizenden nationalisti sche soldaten over de Tonkinese grens, de laatste dagen alleen reeds 30.000 man. De nationalis tische militairen worden aan de grens ontwapend en in colonnes van 5000 man naar Toenjen ge bracht, waar zij in kampen wor den verzameld om vandaar op transport gesteld te worden naar 1 Kamfa, een haven op 100 km ten Noord-OosteD van Haipong Hier is een verzamelcentrum ingericht. Naar het Oost-Duitse nieuws bureau A.D.N. gisteren heeft ge meld zijn twee hoofdofficieren van de Oost-Duitse politie gear resteerd. De beschuldigingen te gen hen zullen later worden be kend gemaakt. De betrokken functionarissen zijn Heinz Seidel, tweede assistent van de Oost-Berlijnse politiechef Paul Markgraf, en Conrad, hoofd van een afdeling. Volgens het West-Berlijnse blad ,Tele>graf' zouden de twee man nen zijn gearresteerd op grond van verduistering van goederen uit politiedepots. Het -blad zegt, dat nog andere vooraanstaande politie-functionarissen eveneens gearresteerd zullen worden. Seidel, die door de Russen in 1948 werd benoemd tot hoofd van de politie in hun sector onder Markgraf, die toen hoofd was van de gehele Berlijnse politie, stond bekend als een „zich aan het consigne houdende" communist en begon onmiddellijk na zijn benoe ming met de zuivering van de Oost-Berlrjnse politie van „poli tiek onbetrouwbare" elementen. Van Markgraf zelf Is officieel nog niets vernomen, sinds hij in Augustus met verlof ging. De West-Berlijnse bladen hebben verschillende malen het vermoe den geuit, dat hij als Titoist zou zijn weggezuiverd of eveneens In eeni corruptieschandaal zou zijn betrokken. Door een rechtbank in de Russische sector van Berlijn is een musicus tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld, om dat hij in een restaurant het nazi lied „Wir Fahren gegen Enge land" op tien wijnglazen gespeeld en eer protesterende pclitle- rent een der glazen naar het hoofd 0 "ooid had. Het Britse ministerie van defens e heeft officieel gewag gemaakt van plannen ter standaardisering van da Britse, Canadese en Ame rikaanse gewapende diensten wat betreft de bewapening, uitrusting en ople ding. „Deze regelingen zullen verzekeren, dat wanneer dat nodig mocht blijken, er geen materiële of technishee hinderpalen zullen besta»» voor volledige samenwerking tussen de betrokken strijdkrachten en zo economisch mogelijk zal worden omgesprongen met de gecom- bineerdehulpbronnen en energie". De drie landen zullen waarnemers uitwisselen ter bestudering van militaire oefeningen en de ontwikkel ng en beproeving vsjs materialen. Tri Londense diplomatieke krin gen is men van oordeel, dat de bo vengenoemde plannen de weg ef fenen voor een standaardisering der strijdkrachten van alle 12 Landen van het Atlantisch pact. In fe.te zo gaat Reuter verder, hebben de landen van de West- Europese Unie, Nederland, België, Luxemburg en Engeland, reeds aanzienlijke voortgang gemaakt bjj het standaardiseren door het aanschaffen van een hoeveelheid Britse uitrustingsstukken, vooral vliegtuigen. De samenwerking op dit gebied van Engeland, Amerika en Canada is naar men meent tot stand ge komen na de bestudering van de gezamenlijke ervaringen in de oorlog en rapporten over geza menlijke oefeningen. Volgens welingelichte waarne mers is evenwel nadruk gelegd op het standaardiseren van kleine onderdelen, zoals schroeven, ge reedschappen en dergelijke, als op die der grotere stukken. De standaardisatie van de uit rustingen vormt een aanvulling op de integratie van de strategische mannen. Inmiddels handhaven Amerika en Canada een regionaal verbond voor de verdediging van Alaska en de Poolgebieden. In welingelichte kringen te Ot tawa verklaart men. dat het jaren zal duren om de standaardisatie- pi '.nnen uit te voeren. Op gebied de. verbindingen en strijdmetho- nada's drie militaire radionetwer ken staan in direct contact met die in Londen en Washingta*. Men heeft ook „aanzienlijke voor uitgang" gemaakt in verband met het aanschaffen van nieuwe uit rustingen. De moeilijkheid is ech ter, dat de. drie landen grote voor raden hebben, zoals van gewem, die zij wegens de hoge kosten siet gaarne over boord willen gooien. Op gebied van motorrijtuigen I» nog veel wenk te verrichten WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.NJMLL te De Bilt, geldig tot Woensdag avond. Opklaringen. Aanvankelijk veel bewolking met in de Oostelijke provincies nog enige regen; overigens droog weer met later opklarin gen vanuit het Zuidwesten. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Weinig verande ring in temperatuur. HOOGWATER. WOENSDAG 21 DECEMBER. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 2.25 3.— 3.50 4.1* Dec. Opk. 21 22 23 den i. men zo ver gevorderd, dat24 1 Je 3 lan en zonder veel moeilijk- 25 heden samen kunnen werken. Ca- 26 8 46 8.46 8.47 8.47 8.48 8.48 Ond. 16.30 16.31 16.31 16.32 16.32 16.33 Opk. 10.57 11.28 11 49 12.03 12.15 12.25 Ond. 17.55 19 IS 20.42 22.01 23.15

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1