Stormweer op de Nederlandse kust US. Memorie van Antwoord Eerste Kamer over Ontwerp Souvereiniteitsoverdracht Zal de Eerste Kamer de Souvereiniteitsoverdracht aanvaarden Sukarno beëdigd Problemen van Organisatorische Aard bij Souvereiniteitsoverdracht inadese eaf chten MAANDAG 19 DECEMBER 1949. ZON-EN MAANSTANDEN ZWEEDS STOOMSCHIP „ASLOEG" IN NOOD. De zee eist haar slachtoffers Heiden der zee Tal van schepen in nood Mijnramp in Saksen? ioningskwesite samenwerking ZON- EN MAANSTANDEN Irarkemg bij Abjnnement: Terneuzen Onder Redactionele leiding van P. L. D. J. van Oeveren- Redactie-adres Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150- Abonnementsprijs: 3,90 per Kwartaal. Per week 30 cent Losse nummers 6 cent DE VRIJE ZEEUW 6e Jaargang No. 1299. Uitgave Stiuiting „De Vrije Zeeuw" - Verschijnt dagelijks - Drukkerij N. V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijsper mm lö Otj minimum per advertentie ƒ1,5®. Rubriek kleine advertentie»: B regels 60 ct.; iedere regel meec 12 ct Vermelding onder nummer Bu reau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot dut namiddags 3 uur. Aan de Memorie van Antwoord der Regering op het door de fierste Aamer uitgebrachte voor lopige verslag inzake net ont werp van wet voor ae overdraent der Souvereiniteit over mctone- sie, ondertekend door 11 leden van het KaDinet, ontlenen wij de voigenae gegevens: De icegenng ueeit net gevoe len van de leden, die verklaar den wemig behoefte te hebben om na de uitvoerige gedacnten- wisseling tussen de Regering en de Tweede kamer, in nernalin- gen te treden. De terugkeer der Republikein se Regermg naar Djocja, die deze leden ter sprake brachten, werd destijds van de Eerste Ka mer uit gekenscnets ais een om- verhanng van de enige pijler van recht en orde in dat gebied en als gebaseerd op een politiek van vertrouwen, die het tegen deel was van een reële politiek. De situatie, zoals zij zien sinds dien ontwikkelde, neeit echter deze sombere voorspellingen ge logenstraft. Onjuist schijnt het de Rege ring om ais strekking van net wetsontwerp te zien een- poging om goedkeuring van het gevoer de beleid te verkrijgen. Hoezeer de Regering overtuigd is, dat haar beleid onder de bestaande omstandigheden in grote lijnen juist is geweest, vormt niet dit beleid de stof van het wetsont werp, maar de overeenkomsten, die ter Ronde Tafel Conferentie zijn gesloten. Mitsdien zou het volkomen juist zijn, dat ook zij, die met het gevoerde beleid nimmer hebben ingestemd, toch aan het wetsontwerp hun steun geven, indien zij van oordeel zijn, dat in de situatie, waarin Nederland en Indonesië zich be vinden, verwerping van het wets ontwerp niet te verantwoorden is. Een ander beleid zou, volgens de Regering, de Nederlandse po litiek hebben doen uitlopen op het brengen van steeds grotere offers. Inderdaad heeft de Regering voorbereidingen getroffen met het oog op de overdracht der Souvereiniteit. Dit plaatst de volksvertegenwoordiging echter niet voor voldongen feiten. Wel dient erkend, dat geheel Indo nesië terecht of ten onrechte in de verwachting verkeert, dat de overdracht der Souvereini teit spoedig zal plaats vinden. Er zijn leden, die zich bezwaard gevoelen door de regeling van het zelfbeschikkingsrecht, maar de Regering kan niet begrijpen, hoe men zonder overdrijving deze regeling als een verraad van Nederland, gepleegd jegens de meest getrouwe Indonesiërs, kan zien. Voorts zijn er Kamerleden, die zich zorgen maken over de vei ligheid van de zich in Indone sië bevindende Nederlanders. Deze leden mogen echter over wegen, dat voor hun bezorgdheid meer aanleiding bestaat bij ver werping dan bij aanvaarding van het wetsontwerp. Aan de leden, die vrezen, dat, ondanks aanvaarding van het wetsontwerp, de toestand in In donesië op een catastrophe uit loopt, zou de Regering willen voorhouden, hetgeen zij in ant woord op de nota van de heer Weiter, schreef. Zij betoogde, dat en waarom, naar haar oor deel, het verwerpen van de re sultaten der R. T. C. zeker tot een blijvende chaos zal leiden, en dat de enige goede kans om de desstructieve elementen te bedwingen, juist gelegen is in het zo spoedig mogelijk over dragen van de Souvereiniteit. Veel hangt af van de kracht van de T. N. I. en van de vraag of dit machtsapparaat in ver band met communistische ele menten, die daarin zijn geïnfil treerd, een doeltreffend middel zal blijken te zijn tot bestrijding van communisme en Darul Is lam. Zoals in de dagbladen was ver meld, zijn 300 400 communis ten thans in Nederlandse ge vangenissen gedetineerd. Zij werden in de loop van het laat ste jaar gearresteerd, omdat zij naar de mening van de Rege ring van Indonesië een ernstige bedreiging vormden voor de vei ligheid van het land. Op ver zoek van de Republikeinse Re gering werden deze gevangenen niet vrijgelaten. Het gevangen houden van deze élementen, die anders ongetwij feld hun tegen de Republikein se Regering gerichte destructie ve actie zouden hébben hervat, kan inderdaad worden opgevat als een symptoom van samen werking tussen Nederlandse en Indonesische autoriteiten om het land te bevrijden van de structief communistische acti viteit. Als zodanig kan mede worden beschouwd het uitleve ren aan Nederlandse autoritei ten van Nederlandse deserteurs, die, nadat zij waren overgelo pen, zich aan destructief-com munistische activiteit schuldig Indonesië, diene, dat na de sou vereiniteitsoverdracht de zorg voor de handhaving van orde en veiligheid op de V. I. S. rust. De V. I. S. hebben het vaste voorne men alle personen, die zich in Indonesië bevinden, zonder on derscheid van ras of nationali teit, teschermen. wei verre van de mening der leden te delen, die vrezen, dat het binnentrekken in Batavia van onderdelen van de T. N. I. de bestaande gevaren slechts vergroot, meent de Regering, dat het op zichzelf gewenst zou zijn geweest indien nu reeds het gros van de voor Batavia be stemde T. N. I.-bataljons daar had kunnen zijn. De uitkomsten der Ronde Ta fel Conferentie kunnen slechts aangenomen of verworpen wor den. Verwerping acht de Rege ring volstrekt noodlottig. Met de wens om bij het aan hangig maken van een wettelij ke voorziening voor de verzor ging van het gebiedsdeel Nieuw- Guinea een duidelijke uiteen zetting te geven van Nederlands taak ten aanzien van Nieuw- Guinea en de plaats, welke voor alsnog aan dit gebiedsdeel in het Koninkrijk wordt toege dacht, kon de Regering tot haar leedwezen geen rekening meer houden, omdat het betrokken wetsontwerp reeds bij de Sta- ten-Generaal was ingediend. De Regering stélt zich voor zo spoedig mogelijk in deze leemte te voorzien. Het overleg met de Regering van de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië over Nieuw Guinea zou een toetssteen kun nen vormen voor de ontwikke ling van een goede en vrucht bare samenwerking. Het is de Regering niet geble ken, dat de grote meerderheid van het Parlement te Djocja de eis heeft gesteld, dat in de nieuwe constitutie die artikelen van de bestaande grondwet zou den worden opgenomen, welke nationalisatie van bodem en productie betreffen. Uit de ont vangen berichten valt slechts af te leiden, dat door enkele af- maakten en deswege door de T.gevaardigden de overneming is N.I, werden gearresteerd. bepleit van enige artikelen uit de grondwet van de Republic* Act aagbi.adbei.cht, volgens Indonesië in die van de Repu- hetwelk de Regering bereids de bliek der V. S. van Indonesië. erkenning van de Republiek der ^ete^f ^Republikeinse grondwet, o.a.: ..Land- en water en de natuurlijke rijkdommen Verenigde Staten van Indonesië als souvereine Staat bij de Ver enigde Naties zou hebben aan gevraagd, is niet juist. Op de vraag, of de Regering maatregelen heeft getroffen ter bescherming van de Europeanen, de nauw met Nederland zich verbonden gevoelende Indone siërs, de K. L. en het K. N. I. L. in die zich hierin bevinden, wor den door de Staat beheerd en zullen worden benut om de volkswelvaart zo hoog mogelijk op te voeren." Dit betekent uiter aard niet de nationalisatie van bodem en productie. Naar het oordeel van de Rege ring geeft deze gang van zaken geen reden tot bezorgdheid. In politieke kringen in Den Haag is al druk gedelibereerd over de kansen van 't „Wetsont werp Souvereiniteitsoverdracht Indonesië" in de Eerste Kamer. Er lopen geruchten, die uiter aard niet te controleren zijn, dat de niet-ongunstige berich ten, welke de afgelopen weken uit Indië komen, hun invloed zullen doen gelden op de hou ding van enige Eerste Kamer leden. Hedenavond begint de open bare behandeling. Wel schijnen de neuzen geteld, maar insiders blijven rekening houden met een mogelijke verrassing. Na de stemming in de Tweede Kamer neemt men stilzwijgend aan, dat de Regering in de Ka mer van vijftig zal kunnen re kenen op 17 stemmen van de K. V. P., 14 van de P. v. d. A. en Na de beëdigingsplechtigheid te Batavia, heeft Ir. Sukarno een redevoering tot het Indonesische volk gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Ik ben beëdigd als de eerste president van de R.I.S. Persoon lijk is het voor mij de meest gedenkwaardige gebeurtenis van mijn leven. Moge God mij bijstaan in het vervuilen va® mijn zware taak". „Op dit ogenbl k gaan mijn ge dachten uit naar het Indonesische volk, dat 'heeft geleden van de oorlog. „Ik ben de dienaar van mijn volk, niet hun meester. Daarom heb ik plechtig gezworen piijn land en mijn volk te dienen. Ik heb de eed afgelegd als een ge lovig man". „De R.I.S. is niet ons einddoel. Onze positie is zowel strategisch, politiek, economisch ais mil tair gezien goed. We willen een steeds hoger ,peil bereiken, hoger dan de huidige R.I.S..- daarom moeten wij voortgaan met ons werk." Sukarno zeide, dat in sommige landen de burgeroorlog woedt. „Bij deze gedenkwaardige ge beurtenis doe ik een beroep op U „Weest één. We zijn nu op het punt gekomen, dat we voor ons zelf werken aan de voleinding van ons doel. Daarom vraag ik van iedere groep in het land om z'ch aaneen te sluiten tot een hechte eenheid. En ik vraag aan de wereld: Geef ons de grootst mo gelijke welwillendheid. Wij wil len in vrede met de hele wereld leven en wij w.lien bijdragen tot het scheppen van een betere we reld 3 van de V. V. D.'ers. Dat is dus 34 n totaal, hetgeen juist ge noeg zou zijn om het wetsont werp te doen aannemen (n.l. 2/3 deel van 50). De 7 Anti-Rev., de 5 Chr.-Hist. en 4 Communistische leden blij ven in dat geval beneden een derde deel der stemmen. Het schijnt trouwens niet ge heel zeker, dat de C.-H.-fractie eensgezind zal tegenstemmen.- Doet zij 't wel, dan mag de Re gering niets tegenzitten en moe ten de 34 voorstanders bij de stemming allen present zijn om het veelomstreden wetsontwerp veilig te stellen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Maandag avond. Zwaar bewolkt met vooral aan vankelijk nu en dan regen en later enkele vrspreide opklarin gen. Krachtige tot harde en langs de Waddenkust wellicht nog stormachtige wind tussen Zuid-Wst en West. Ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. HOOGWATER. MAANDAG 19 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 0.49 Terneuzen Walsoorden 1.24 2.14 1.05 1.40 2.30 Dec. Opk. Ond. Opk. Ond. 19 8.45 16.29 9.01 15.32 20 8.45 16.30 10.09 16.36 21 8.46 16.30 10.57 17.55 22 8.46 16.31 11.28 19.19 23 8.47-v 8.47 16.31 11.49 20.42 24 16.32 12.03 22.01 De vliegende storm, die Zater dagavond en gisternacht over de Noordzee spookte, heeft het leven gekost aan twee mensen redders, die waren uitgevaren omdat anderen in nood verkeer den. Twee helden van de zee, Stel- lendammers, met gezinnen van respectievelijk vier en vijf kin deren, zijn niet teruggekeerd. Zaterdagavond om half negen toen het Zweedse stoomschip „Asloeg", dat bij Walcheren in nood verkeerde, dringend om hulp vroeg, en de storm het erg ste deed vrezen, voer de redding boot „Koningin Wilhelmina" uit de haven van Stellendam, be mand met zeven koppen, onder schipper B. de Blok. „Het wa,3 een waagstuk bij zulk noodweer, dat wisten de mannen, maar er waren mensen in nood en de plicht riep," zo ongeveer begon het verhaal, dat de overlevenden Zondagmiddag deden, toen zij doodmoe en ver kleumd van de koude te Hoek van Holland aan wal stapten. Het was een vreslijke nacht geweest. Het scheepje was ten prooi aan wind en golven, maar zocht moedig zijn weg over de hoge zeeën. Twee uur na 't uit varen gebeurde het fatale: plot seling werd de „Koningin Wil helmina" door een grondzee ge grepen en scheen zelfs om te slaan. De mast raakte als het ware het water. Toen de boot zich weer oprichtte, werden twee man vermist. Zij waren over boord geslagen. Het was de dienstdoende schipper B. de Blok zelf, een man van 45 jaar, vader van 4 kinderen en de 44- jarige H. Groteboer, vader van 5 kinderen. Onmiddellijk werden alle pogingen in het werk ge steld de drenkelingen te vinden, maar in de nacht bleek dit on begonnen werk te cijn. Toch bleef men urenlang zoeken tot tenslotte de pogingen gestaakt moesten worden. Beide mannen konden als verloren worden be schouwd. De reddingboot was p het ogenblik van het gebeuren nauwelijks 100 meter verwijderd van ,een ander onbekend schip, dat wel moeilijkheden had, doch het zelf nog wel kon klaren. In tussen woedde de orkaan met onverminderde kracht verder en men achtte het niet verant woord naar Stellendam terug te keren. Zo werd een angstige nacht op zee doorgebracht, tot dat eindelijk het licht daagde en besloten werd naar Hoek van Holland koers te zetten. Daar kwamen de 5 overleven den Zondagmiddag om kwart over twaalf aan. De 26-jarige zoon van schipper De Blok be hoorde tot hen. Zijn verslagen heid was groot. Niets te kunnen doen om je vader te kunnen redden, is iets onzettends", zeide hij. „Wanneer je uitvaart en er gebeurt niets, dan zeg je: Wij hebben een kwade nacht gehad. Maar dit is wel het ergste wat ons kon overkomen." De beide thans in rouw gedom pelde families uit Stellendam zijn reeds van het gebeurde op de hoogte gesteld. Per auto zijn de vijf overlevenden naar hun woonplaats teruggekeerd. De reddingsboot blijft voorlopig in de Berghaven te Hoek van Holland liggen om beter weer af te wachten. D eigenhjke schipper van de ..Koningin Wilhelmina", W. de de Jager, ligt in een zieken huis, waar hii een operatie heeft ondergaan. De verongelukte schipper De Blok was waarne mend kapitein. Het Zweedse stoomschip „As- lög", groot 1401 brt., varende in ballast van Rotterdam naar Gent, is tijdens het vliegend stormweer Zaterdagavond onbe stuurbaar geworden en dreef voortgezwiept door de hevige storm, recht op een zandpl'aat af. Het schip bevond zich toen op anderhalve mijl ten Zuidwes ten van de boei H.K. 6, dat is ongeveer ter hoogte van de Oosterschelde. In Vlissingen werd direct alles in het werk gesteld om het schip met sleepboten te hulp te ko men. Daar de loodsdienst we gens het stormweer gestaakt was, heeft het geen loods aan boord. Reddingsboten varen uit. Direct na het ontvangen van het bericht van het in nood ver kerend Zweeds stoomschip werd de in Veere gestationneerde mo tor-reddingsboot „Maria Blan- kenheim". onder leiding van schipper J. A. Minneboo, in ge reedheid gebracht om de „As- lög te hulp te komen. De red dingsboot moet om bij het in nooa verkerend schip te komen, ongeveer 35 zeemijlen afleggen, waarvoor de „Maria Blanken- heim" circa 4 uur moet varen, zodat zij niet vóór middernacht bij de „Aslög" kon zijn. De reddingsboot „President J. V. Wierdsma" vertrok uit Bres kens om een loods in Vlissingen aan boord te nemen. Daarna koos deze reddingsboot zee, en ving de strijd aan tegen de hui zenhoge golven. Om bij de „As lög" te komen heeft de „Wierd sma" drie uur nodig, daar zij wind, golven en getij tegen had. Om kwart over acht vertrok uit Stellendam de reddingsboot „Koningin Wilhelmina", welke tocht zulk een ramspoedig ver loop zou hebben. Sleepboten voeren uit, maar woi'den door de hoge zeeën gedwongen terug te keren. De sleepboot „Blankenburg" vertrok uit de haven van Hans- weert naar Vlissingen, om zo nodig de „Aslög" ook ter hulp te komen. Op dat ogenblik bevond de „As lög" zich naar schatting op 10 mijl afstand Westelijk van de .vuurtoren van Burgh-Haamste- de, in de buurt van de Zuid- Banjaard. De toplichten van het Zweedse schip, waren toen tus sen de buien door, te zien. In de buurt van de „Aslög" waren toen de zijlichten van een of twee andere schepen te zien, die uit Noord-Oostelijke richting kwamen. De positie van de „As lög" was toen nog niet gewijzigd en men kreeg de indruk, dat het op zijn ankers lag te rijden De sleepboot „Blankenburg" kon het tegen de woedende gol ven niet klaren en moest on- verrichterzake in de haven van Vlissingen terugkeren. Ook een sleepboot uit Hoek van Holland" is op weg geweest, doch ook deze moest wegens dë zware zee haar poging om de „Aslög" te hulp te komen, op geven. De Belgische sleepboot „Go liath" snelt ter hulp. De grotere en sterkere Belgi sche zeesleepboot „Goliath" ver trok Zaterdagavond van Wals oorden vertrokken De reddingsboten uit Veere en Breskens benevens de sleepboot „Goliath berei ken het schip. Te ongeveer middernacht be reikten de „Maria Blankenheim" met schipper J. A. Minneboo uit Veere, en de „President J. V. Wierdsma," met schipper J. Slis uit Breskens, benevens de sleep boot „Goliath" de „Aslög." De toestand van de ..Aslög" was toen niet zodanig, dat de be manning het schip moest verlak ten. Wel rukte het schip aan rite ene nog overgebleven ketting en sloegen zware stortzeeën over achterdek, doch tegen de mor gen nam de wind iets af en werd het daarenboven laag water. Zowel de beide reddingsboten als de „Goliath" keerden Zon dagmorgen naar hun respectie velijke havens terug. De reddingsboot „President J. V. Wierdsma," die de hele nacht van Zaterdag op Zondag bij de „Aslög" is gebleven, heeft door de zware stortzeeën ernstige schade geleden. Verschillende stuurstangen zijn verbogen en. het rooster van de machineka mer is weggeslagen. Bij zijn aankomst te Breskens verklaarde schipper J. Slis: „Wij hebben geluk gehad, maar het lot van de „Koningin Wilhelmi na" had ook ons kunnen tref fen." De sleepboot „Goliath" is Zon dagmorgen weer uit de haven van Vlissingen uitgevaren om te trachten de „Aslög" op sleep touw te nemen en naar Vlissin gen te brengen. Noors schip „Ogna" ge strand. Het Noorse stoomschip „Ogna'' komende van Antwerpen, is Za terdagavond op de „Hoge Plaat" op de Wester Schelde omhoog gevaren. De sleepboten „Blan kenburg" uit Vlissingen" en „John P. Best" uit Terneuzen voeren ter assistentie uit, doch konden toen het schip niet be reiken. Nadat het bergingsvaar tuig van Van der Tak's Ber- gingsmaatschappij 700 ton la ding had overgenomen, is de „Ogna" in de loop van Zondag bij hoog water vlot getrokken Engelse kustvaarder in nood Ter hoogte van het- lichtschip Texel verkeerde Zaterdag het Engelse kustvaartuig „Roxton" in moeilijkheden, daar het met machineschade te kampen had. De reddingsboot „Dorus Rij kers" uit Den Helder is daarop uitgevaren, terwijl ook de sleep boot „Holland" ter hulp snelde. Zondagmorgen om half 10 wist de „Holland" contact met het schip te krijgen, waarop de .Roxton" de ankers lichtte. De „Holland" heeft hierop de kust vaarder op sleeptouw genomes 1 naar de haven van Terschelling In officiële kringen in Den Haag houdt men zich reeds ge ruime tijd ernstig bezig met de oplossing van vele dringend* vraagstukken, weike 'n uitvloeisel zijn van de naderende over dracht der Souvereiniteit aan Indonesië, zodra tenminste d* Eerste Kanier het desbetreffende wetsontwerp zal hebben aan vaard. Unie-verband, de betrekkingen Zeer vele problemen van orga nisatorische, technische en admi nistratieve aard rijzen voot het Kabinet, nu de verhouding ten- opzichte van Indonsië geheel ver andert. Enige dezer vraagstukken, wel ke reeds öp het moment der over dracht tot oplossing moeten zijn gebracht, zou men als volgt kun nen formuleren: 1) Onder welke Minister of on der welk Departement zal het toekomstige Hoge Commissariaat an Nederland in Indonesië res sorteren 2) Komt er een afzonderlijke Minister voor Unie-aangelegen heden, voorzover deze Nederland betreffen En wat wordt de toekomstige positie en functie van bet huidige Ministerie van O. G. In sommige kringen heerst de mening, dat er een wijziging dient te worden aangebracht tus sen al die instanties die belast zullen worden met de afwikkeling van zaken, voortvloeiend uit de verhouding NederlandIndonesië, oals die tot nu toe is geweest. Er is thans een kie ne arnbte- liike commissie aan het werk om de reorganisatie-plannen uit te werken. Het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen zal in de toekomst de naam dragen van „Ministerie voor Unie-aangelegenheden en Overzeese Rijksdelen" (afgekort: Muor). Onder dit Ministerie zullen dan ressorteren de be trekkingen met Indonesië in met Suriname en de Nederlandse Antillen en het bestuur over Nieuw Guinea, dat in, de toe komst vanuit Nederland zal wor den gevoerd. Bij het bepalen van functie en positie van het commissariaat ;oor Indonesische zaken, dat in de toekomst onder verantwoordelijk heid van de Regering der RXS. zal .staan, is men uitgegaan van de feitelijke toestand dat de werk zaamheden van dit commissariaat zich tot nog toe hebben bewogen, zowel op specifiek Nederlands afc op specifiek Indonesisch gebied. In de toekomst zullen de Neder landse aangelegenheden aan dit commissariaat onttrokken moe ten worden. Het zal voorts een aantal krachten moeten leveren voor 't Indonesische Hoge Com missariaat in Den Haag. In ver band hiermede voert Dr. Banier, het hoofd van dit commissariaat, besprekingen in Batavia. Over de personeelsbezetting' vin het Hoge Commissariaat ia Batavia wordt eveneens druk cverlegd. Dr. Hirschfeld, die 23 of 24 December naar Indonesië zal vertrekken, is een grote .mate van vrijheid gelaten in de keuze ven zijn naaste medewerkers. Ook het Nederlandse gedeelte van het Unie-secretariaat zal re gelmatig contact onderhouden met het nieuwe Departement „Muor". Dit secretariaat zal van Neder landse zijde geleid worden door Di'. P. J. Idenburg met als ad junct-secretaris Mr. Bot. r ÏÓO Nederlanders uitgenodigd daar te komen werken. Deze emigratievluchten vestigen weer de aandacht op het grote probleem, waarmee Nederland ie kampen heeft, namelijk de over bevolking. Op hot ogenblik telt ons land tien millioen inwoners. Indien de groei van het Neder landse volk zo doorgaat, zal Ne- andere vervoermidele» goedkoper uit, maar als voor een groep emi granten vsm ongeveer vijftig personen een vliegtuig gecharterd wordt, komt de luchtreis toch niet zo duur. Zo heeft de K.L.M. in 1949 zes chartervluchten met tel kens ongeveer 50 emigranten naar Canada uitgevoerd. Deze reizen kwamen per man ongeveer 150 a 200 gulden duurder dan met een and re reisgelegenheid. In de uraniummijn Dietrich te Unterriesdorf in Zuid-Saksen zijn 18 Duitse mijnwerkers om het leven gekomen, doordat een gang instortte. Drie mijnwerkers wer den gewond. Onmiddellijk na het ongeluk weid het terrein rondom de mijn door Itms: "be troepen afgezet. Niemand mocht het betreden of verlaten. seine soiuacen over uc ruuiui«»e grens, de laatste dagen alleen reeds 30.000 man. De nationalis tische militairen worden aan de grens ontwapend en in colonnes van 5000 man naar Toenjen ge bracht, waar zij in kampen wor den verzameld om vandaar op transport gesteld te worden naar Kamfa, een haven op 100 km ten Noord-Oosten van Haipong Hier is een verzamelcentrum ingericht. een corruptieschandaal zou zijn betrokken. Door een rechtbank in de Russische sector van Berlijn is een musicus tot negen maanden .evangenisstraf veroordeeld, om dat hij in een restaurant het naz lied „Wir Fahren gegen Enge land" op tien wijnglazen gespeeld en een protesterende politie- rent een der glazen naar het hoofd v 'ooid had. en Canada een regionaal verbond voor 'de verdediging van Alaska en de Poolgebieden. In welingelichte kringen te Ot tawa verklaart mer dat het jaren zal duren om de standaardisatie- plennen uit te voeren. Op gebied j ck.. verbindingen en strijdmetho- den L men zo ver gevorderd, dat ie 3 lan len zonder veei moeilijk heden samen kunnen werken. Ca cti; minimum pats s: 5 regels fifi Cfc-f immer Burssa v*i :s namiddags 3 UU*« niet beëdigd «ia*i >kja aanwezig was. telt 5 leden uit. de Je B.F.O. eD rid uit 5 kringen. spublikeinse partije* ■ren Loah en Wüepps iSjafruddin Pnrwv h. Rum, Kiai Waeim? '<anifah tot de Masj-- tot de Christir-GfJ» Mob. Hatta, Pn»f- 'r. Djuanda niet tot oren. Pres'dent Sukam« xndigd, ls dit mmi- ioniaal zakenkabinet, im nog geen port» ekregen, blijft zaai rnt zijn benoeming amjssaris in Nwïer- jnlijk. e Hertogin van E«- 4 maanden géhnwÉ ;de zoon van wijjte* iso van Spanje, sa6 ding verzoeken, 'in- .tgenoot hierdoor c? runnen komen, aldUi irlando namens bet eld. Zij zou dit dee® :n vergelijk mogelijk :h de woordvoerder anco 'n overeenstem- Koningskwestie toaé ge tweede zoor van doof-stom geboren 'stand deed van rij* ,ehoeve van zijn joet- m Juan, maakte dit dat hij geheel gen ;er aanspraak mank- n. ct uit Orlandos at het huwelijk at een niet-vorstisigfc bestijging in de E" MET EMIGRAK- Yft AUSTRALIË waart maatschappij, deelt mede, dal si nten. die op rvlsge- ir Australië wachten, omvang de gelegwv- t passage tweede of te boeken op dfe et schip vertrekt 1) van Amsterdam. 1* >p de aankomst nnn te Singapore! <rrp kunnen de emi- vliegtiligen van «te 3uantas Airlines hun n. Deze luchtvaart en hebben zich se schappij voorts mede c van de „Nederland" ard de frequentie ingaporeSydney t* •ieel gewag gemaakt e, Canadese en Ame- wapening, uitrusting neer dat nodig mocht palen zullen bestaan >kken strijdkrachten ngen met de gecom- len ter bestudering en beproeving va» lihtaire radionetwsr- direct contact met tien en Washington, k „aanzienlijke voor- aakt in verband met fen van nieuwe uit- moeilijkheid is ecb- le landen grote yoar- zoals van geweren, i de hoge kosten «iet boord willen gooien, an motorrijtuigen if t te verrichten "ERW ACHTING door het K.NJMi ildig tot Woensdag- klaringen. Ük veel bewolking kostelijke provincies regen; overigens met later opklarin- het Zuidwesten, matige wind tussen it. Weinig verande- eratuur. iciiieuzeii Walsoorden JGWATEK. G 21 DECEMBER. v.m. m 2.25 2.4S 3.— 3.24 3.50 4J.4 Dec. Opk. 21 22 23 24 25 26 8 46 8.46 8.47 8.47 8.48 8.48 Ond. 16.30 16.31 16.31 16.32 16.32 16.33 Opk. 10.57 11.28 li 49 12.03 12.15 12.25 Ond. 17.55 19.19 20.42 22.01 23.15

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1