VOOR DE ZONDAG het jubileum Kerkdiensten De Terneuzense Ambachtsschool jubileert Bim en de ontvoering van Sinterklaas UIT DE PROVINCIE Ge neenteraad",van Axel der N.V. Terneuzensche Scheepsbouw Mij Gemeente Terneuzen OVERWINNENDE LIEFDE Dertig jaren van groei en bloei Uit de Memorie van Antwoord van het Departement van Wederopbonw Kunstmesit-smokkel En als hij nog verre u>as zag hem zijn Vader. Lukas 15 20 Selma Lagerlöf vertelt in haar hoek Jlnna Svard", over een verloren zoon. De moeder is door wat er plaatsgreep volko men gebroken, zowel lichame lijk als geestelijk. Voortaan kan ze haar kamer niet meer ver latenMaar zie, haar liefde ten opzidhte van de zoon blijft de zelfde. Toen de zoon nog niet aan Het 25-jarig bestaan der Ter neuzensche Scheepsbouw Mij is Donderdag op luisterrijke wijze herdacht. Des morgens werd in de ver gaderzaal van het kantoorge bouw de directeur, de heer J. F. de Klerk, die op deze feestdag tevens zijn zilveren jubileum vierde, in tegenwoordigheid van bestuur en genodigden, op har telijke wijze toegesproken door de president-commissaris, Mr R. J. J. Lambooij, burgemeester van Waalwijk, die de werk- iager wal was geraakt schreef kracht roemde van de heer De At? geregeld brieven aan zijn Klerk en hem een filmtoestel moeder. Zij had die bewaard, niet projectie-apparaat aan- E?i elke dag moest nu haarbood. deze brieven voorlezenj Vervolgens voerde namens de heeft groter liefde, de Raad van Commissarissen de v -ei r die altijd weer dezelfde1 heer J. Zandee het woord, die itr en wil horen-.lezen of de als herinnering aan deze dubbe- doch :?r die altijd weer bereid is le feestdag de heer De Klerk 'n adv het verzoek der moeder te wandbord van Delfts blauw, voldoen? Bij beide is de liefde jegens roer: en broeder wel heel echt. waarop het bedrijf was uitge beeld, aanbood. Nadat de heerw De Klerk de Maar tenslotte is deze liefde sprekers had beantwoord, wer- ioch machteloos. Want de zoonden verversingen rondgediend keert niet terug, hij blijft ver loren zoon. 3e Goddelijke Liefde waar aan in de tekst sprake is, is ech ter machtige Liefde. De zoon komt thuis, hij wordt behouden; wordt door deze Liefde ge trokken uit de duisternis tot het 'MM; hij vindt zijn tehuis in de rpcn armen des Vaders. Kaar is de Vader dan zo goe dig dat hij alles zonder meer maar door de vingers ziet en zegt: och hij is jong en 't is zo srg niet? Neen van goedigheid aara ie Vader is geen sprake. Deze mijn zoon was dood maar is weder levend geworden. Dood in zichzelven, maar Lenend geworden in de armen des Vaders. Zo verrijst voor ons vp het Kruis van Christus. Daar weten we: ons is barmhartig heid geschied. Se. dat niet toevallig of wille keurig maar alleen op grond vjzn het volbrachte werk van Christus. Daar verstaan we: Bet Leven was mij sterven tot Gij mij op deed staan. SATERDAG 17 DECEMBER. Ned. Herv. Kerk. "verneuzen: 7.30 u. Avondgebed. «ONDAG 18 DECEMBER. Xed- Herv. Kerk- axel: 10 u. Ds. P. J. Pennings; 130 u. Leesöienst. Boek: *10 u. de heer C. H. Heij- %oer, van Zaamslag; 2.30 u. Ds. a A. ten iHaaft. Hontenisse: 9.15 u. Ds. A. Soete- iouw. Holst: 10.45 u. Ds. A. Soetekouw, *an Hontenisse. Sas- van Gent: 10 u. Ds. J. v. d. Graaff. %,-Sppiae: 2.30 u. Ds. J. van de Sraaff. Aimakil: 10 u. Ds. D. A. ten "Staaft, van Hoek; 2.30 u. Ds. P. X Pennings, van Axel. Temeuzen: 10 u. Ds. J. Scholten; 130 u, Ds. J. Scholten; 7 u. Ds. 'J. Jansrna, van Zaamslag. Bi landere Adventdienst. •Zaamalag: 9.30 u. Ds. G. Jansma; 130 u. de heer C. H. Heijboer. .tardenburg: 10.30 u. Ds. Blom. it. Anna-Ier Muiden: 11 u. Ds Schrale. Biervliet10 U. Ds. Wiebosch. Breskens: 10 en 6.30 u. Ds. van Beusekom. iadzand10 en 6 u. Ds. ten Cate. 'iroede: 10 u. de heer De Visser. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Winckel. dt. Krui3: 9 u. Ds. Blom. NieuwvKet: 2 u. Ds. Van Beuse- "iam Ooetburg: 10 u. Ds. Foumier. Eetranchement: 10 u. Ds. P. J. jSaroouw. .échoondrjke: 10.30 u. Ds. Scho penhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. Waterlandkerkje: 10 u. de heer B. C. Bouwen. Xïzemdijke: 2.30 u. Ds. Schopen hauer en de heer B. C. Bouwen. Zuidzande: 10 u. Ds. F. J. ter Seek. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- oius Geref. Kerk Koek: 10 en 2.30 u. Ds. J. J. Rit- sema, van Zaamslag Bed. H.A. en dankzegging. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. H. Pest man. Geref. Kerk (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2^0 u. Ds. I. van Til Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. J. ten Rove en werd door het gezelschap het bedrijf bezichtigd en woonde het de kiellegging'by van bouw- nummer 46 een Nederlandse kustvaarder, groot 400 ton. Hierna werd bezichtigd het 800 ton grote Shelter deck schip, ingeschreven onder bouwnum- mer 44, waarvan de betimme ring reeds zo goed als gereed was en de tewaterlating binnen kort zal plaats vinden. Na deze officiële opening van de feestdag begaf men zich naar Hotel „Rotterdam" waar het be stuur der N.V. recipieerde. De grote ontvangzaal geleek door de circa 100 bloemstukken van zakenrelaties, verenigingen en persoonhjke vrienden van de heer De Klerk in een ware bloe mentuin herschapen. Talryke vertegenwoordigers van officiële instanties en voor aanstaanden uit industriële- en handelskringen maakten van deze gelegenheid gebruik om het bestuur der N.V. en de directeur te complimenteren met dit jubi leum. De heer Ir Lindenbergh bood de heer De Klerk namens de vriendenkring een fraaie ge combineerde barometer, ther mometer en vochtmeter aan. Vervolgens voerde namens de Jachthaven Terneuzen de heer Van den Berg het woord en bood als herinnering aan deze dag de heer De Klerk een sierlyke bu reaulamp aan. Na afloop van deze zeer druk bezochte receptie volgde een door de N.V. aangeboden intiem diner, waar, na de openingsrede van de president-commissaris Mr Lambooy, vele sprekers het woord voerden. Door de Voorzitter van de Industriële Kring van Werkge vers Kanaalzone, Ir De Bel, werd de heer De Klerk namens deze Kring een prachtvolle boeken kast aangeboden. Te ongeveer half 9 bracht de Harmonie Terneuzen aan de ju bilerende N.V. en haar directeur voor het Hotel „Rotterdam" een serenade. De heer Filius compli menteerde namens het muziek corps de jubilerende N.V. en haar directeur, daarby herinne rend aan de krachtige steun die de heer De Klerk verleende by de uniformering van de Harmo nie. Na een woord van dank van de heer De Klerk werd het ge zelschap tot een verversing uit genodigd, en was het verder een verrassing dat de Harmonie in de grote zaal verscheen om te midden van de bloemenpracht een nummer ten gehore "te brengen, hetgeen door de aan wezigen ten zeerste werd ge waardeerd. Een soiree, opgeluisterd door het Sasse dansorkest, besloot deze voor de Terneuzensche Scheepsbouw My en haar direc teur zo mooie herdenkingsdag. 7 stuur, voor directeur en leraren en voor de leerlingen een feest dag. De Ambachtsschool jubileert. Kon vijf jaar geleden door de oorlogsomstandigheden het zilve ren jubileum niet herdacht wor den, thans zal er alle aameiding bestaan, terug te zien op de afge legde weg. Er zal reden zijn tot voldoening over wat bereikt werd en een prikkel om op de ingesla gen weg voort te gaan. Veel gelukwensen zullen worden aangeboden. Van ganser harte voegen wij de onze er «bij. Moge het aan bestuur en leraren zijn gegeven hun school tot nog gro tere bloei te brengen tot heil van de aan hun zorgen toevertrouwde jeugd en tot heil van het goed- degelijke Nederlandse ambacht. „Het vakonderwijs is van grote betekenis. Wie de historie van ons vaderland kent, weet, dat N wier land juist door de wijze, waarop hier de ambachten werden beoefend, in den vreemde een naam heeft verworven en het is aan de re- shiltaten van wat onze voorouders op dit gebied tot stand brachten, te danken, dat ons land in een gezegende positie verkeert. De beoefening van het ambacht heeft Nederland groot gemaakt". Chr, Geref. Kwi* Saamslag: 9.30 en 2.30 u. Lees- lienst. Deze gedenkwaardige woorden sprak de Minister van Onderwijs, Dr. J. de Visser, ter gelegenheid van de enigszins verlate officiële opening der Terneuzense Am bachtsschool op 24 Juni 1920. Zijne Excellentie achtte het voor Terneuzen een groot voor recht, dat het in het bezit was ge komen van een degelijk inge richte ambachtsschool. Het had daar naar het oordeel van Dr. De Visser recht op met het oog op zijn ligging en de omvang der be volking. Jarenlang toch waren de ouders, die hun kinderen voor net ambacht wilden opleiden, aangewezen geweest op Hulst, hetgeen him op tamelijk grote offeirs kwam te staan, terwijl ze zich verder met de avondteken- chool moesten behelpen Z. E. bracht hulde aan het par ticulier initiatief, dat deze school tot stand bracht en verklaarde, dat de Regering de school gaarne alle steun had willen verlenen. Het moet voor Burgemeester Huizinga en zijn medewerkers op dat ogenblik een voldoening ge weest zijn, toen zij de bekroning van een stuk levenswerk van offi ciële zijde zo gewaardeerd zagen. Ongetwijfeld is de heer Huizin ga de grote promotor geweest, die in Den Haag met kracht van argumenten de noodzaak van een Ambachtsschool te Terneuzen heeft bepleit. Hij vond in zijn streven de onmisbare steun van tal van prominente figuren uit de burgerij, van wie wij slechts noe men de heren Nolson, De Jong, Van Hasselt, Eijke, Harte, Ir. Van Leeuwen en Meertens en het lid van Gedep. Staten, de heer Van Rompu. De meesten van hen heb ben jarenlang als bestuurslid hun k-achten aan de school gegeven. Burgemeester Huizir.ga was voor zitter van 1919 tot 1036, de heer Harte was bestuurslid van 1919 tot 1942, de heer A. L. de Jong secretaris van 1919 tot 1932, ter wijl de heer J. A. Meertens van de oprichting af zonder onderbre king in het bestuur zitting heeft chad. Voor de sector „kerken" is in 1950 11 millioen uitgetrokken te genover 4 millioen in 1949. De Basli belde zo dreigend en krachtig, dat hij de ouderwetse tra/schel in zijn hand hield. Maar de motorrijder, ook niet van gis teren, had al in het spionnetje gezien dat er een zwaarlijvig soort onraad opdaagde. Terwijl de vrouw van de motorrijder haar handen aan haar schort afveegde om open te doen, ging de heer des huizes achter de deur staan met iets zwaars om Basli te verplet teren. Basli rolde letterlijk de trappen raar boven, ongeveer zoals een lawine het zou hebben gedaan, be halve dan dat lawines meestal van boven naar beneden rollen Zou onze held blindelings in de val lopen? Noord Brabant 300 en Limburg 130. Getroffen gebieden. De systematische opbouw van de getroffen plaatsen, zoals die in de jaren 1940 tot 1943 ge- Minister is zich er wel van be- j schiedde (Rhenen, Wageningen, wust, dat ook een volume van 11 Scherpenzeel, Valkenburg (Z.H.) millioen nog onvoldoende is om binnen redeiyke tyd in de be hoeften te voorzien. Het ligt in het voornemen in 1950 ten minste 1000 boerderyen te doen bouwen. In overleg met de landeiyke adviescommissie voor de boerderij enbouw zyn deze als volgt verdeeld: Gronin gen 30, Friesland 20, Drenthe 40, Overijssel 70, Gelderland 210, Utrecht 20, Noord Holland 30, Zuid Holland 30, Zeeland 120, en Middelburg is enigszins in 't gedrang gekomen. De geweldige omvang, welke de schade in '45 had aangenomen in vergelijking met die van 1940, maakte het onmogelyk alles tegelyk aan te pakken. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren zijn bij een niet toene mende bevolking thans evenveel woningen (noodwoningen als woningen gerekend) aanwezig~ als vóór de oorlog. BIERVLIET. Oogstcollecte. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk te Biervliet heeft op gebracht de som van 318,09, terwyl in de brievenbus van Ds Wiebosch nog een enveloppe werd gedeponeerd, inhoudende 150. Een vaartuig van de Belgi sche kustwacht heeft de Neder landse tre Jers Hd 12 Hd 116 in beslag genomen wegens het vissen in de Belg. territoriale wateren. De schepen zijn inmiddels weer vrijgegeven doch de netten wer den ia beslag genomen. jaar .later toch bedroeg het aantal leerlingen reeds 61, terwijl de in middels geopende avondteken- school met niet minder dan 142 leerlingen was gestart. Ook het lerarencorps groeide door dë be noeming van de heren J. J. van der Giessen, H. E. Gelms, L. G.* van der Eijk en J. van der Peijl. Tot concierge was benoemd de heer r C. Plansoen te Sluiskil, die later als opvolgers heeft ge kregen de heren J. Ansink en L. K. K. Hamelink. Gereformeerde Gemeente Hoek: 9.30 en 2 u. leesdienst. Temeuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Qud-Geref. Gemeente temeuzen: 9.30t 2 en 6 u. Ds. A. <le Reuver. fSooms-Katholieke Kerk AXfil 7130 en 10 u. H.H. Missen. Cliaige: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H. Missen. Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Sluiskil; 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen, St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H Missen. 'emeuzen: 7, 8,30 en 10 u. H.H Missen; 2.30 u. Lof. Westdörpe: 7, 8.30 en 10 u. H.H Missen. Zuiddorpe: 7.30 en 10 H.H. Missen Leger des Heils Terneuzen: 7, 10 en 7.30 u. samen, komsten in de zaal; 6.30 -u ipenlucht Nieuwstraat. OPENING 15 DEC. 1019 opening der school had in De tegenwoordigheid van enige be langstellenden plaats gehad op 15 December 1919. Zowel de Minister als de Inspecteur, de heer Groote- Haar, waren verhinderd de ope ning bij te wonen. De Voorzitter, Burgemeester Huizinga, sprak in een warmgestemde redevoering als zijn overtuiging uit, dat de Ambachtsschool in een dringende behoefte voorzag en deelde mede, dat reeds 43 leerlingen voor de nieuwe school waren ingeschre ven. Op dat tijdstip was nog al leen de heer J. H. B. Buthfer, de eerste directeur, als vaste leer kracht aan de school benoemd. Als leraar waren voorgedragen de Toen de heer Buthfer in 1930 het directoraat overdroeg aan de heer K. de Vries, waren de 100 leerlingen bereikt, welk aantal nadien gestadig zou klimmen tot het in de jaren 1947 en 1948 de 200 zelfs ruim overschreed. Geen wonder was het dus, dat in de loop van de jaren meerdere malen tot uitbreiding van het schoolgebouw moest worden over gegaan. De belangrijkste verbou wing vond plaats in 1938/1939 en werd uitgevoerd door de heer J. H. Rijnberg te Temeuzen. Deze verbouwing kwam tot stand onder leiding van de heer E. Harmsma, die in 1937 de heer De Vries als directeur was opge volgd. Mochten de bestaande industria lisatieplannen voor Zeeuws- Vlaahderen langs het kanaal ver wezenlijkt worden, dan zal er nog een grote toekomst voer de Ter neuzense Ambachtsschool zijn weggelegd. De leiding der school is bij het bestuur en bij de huidige directeur, de heer A. de Nie, in goede handen en zij zullen onge twijfeld de Ambachtsschool de plaats weten te geven, die haar in een industrialiserende streek toe- omt. In het bestuur, dat thans de s:hool beheert, treffen wij de na men aan van mensen, die in het bedrijfs- en industriële leven hun sporen hebben verdiend, de heren Ir. A. P. Lindenbergh, voorzitter; C. A. Kaan, secretaris en J. F. de Klerk, penningmeester, vormen het dagelijks bestuur. De heer J. A. Meertens viert met de school z'n dertigjarig jubileum als be stuurslid. De heer -N. J. Harte, die eveneens sinds de stichting be stuurslid was geweest, overleed in 1948. In de dertig jaar van haar be staan heeft de school slechts twee secretariseen gehad, nl. de heren A. L. de Jong en C. A. Kaan (se dert 1932). Het zou ons echter te ver voe ren, de hele geschiedenis van de school weer te geven. Dertig lan ge, indrukwekkende jaren hebben een -beeld te zien gegeven van aanhoudende groei ener prachtige onderwijsinrichting, die zo talloos vele jonge mensen de weg heeft eopend naar een vakkundige Onder een lading geperst stro trachtte een Belgische bestuur der van een tractor een grote party kunstmest naar België uit te voeren. Echter was de douane aan de doorlaatpost Posthoorn (gem. Philippine) de smokkelaars te glad af. De ambtenaren namen met een steekyzer proeven en het bleek, dat er nog andere goederen onder de pakken stro verborgen waren. Na lossing kwam een groot aantal zakken kunstmest te voorschyn. Op een boerderij in de buurt stonden nog twee met stro ge laden landbouwwagens gereed voor uitvoer naar België. Bij één daarvan had de douane weer succes en nam nogmaals een party kunstmest in beslag. De inbeslaggenomeu 52 zakken kunstmest met een gewicht van 5300 kg hebben een waarde van ruim 1000, Tractor en de landbouwwa gens werden jitegen borgstelling vrygegeven. De smokkelaars zullen zich t.fe.t. wel te verant woorden hebben. AXEL Petitionement inzake ijaar borgen zelfbeschikkings recht In onze gemfeente is döor een de j vorige week alhier samengesteld comité een actie óp touw gezet voor de plaatsing van, handteke- n ngen op een adres aan de leden der Staten Generaal, luidende ais volgt. „Ondergetekenden verzoeken de Leden der Staten Generaal met klem een zodanige beslissing te nemen, dat voor een eventuele Souvereiniteitsoverdracht, waar borgen zijn, geschapen, dat het zellfoesch kkingsreeht van Am- bon, Timor en de Minahassa ten- volle kan worden uitgeoefend". Het aantal ondertekenaren schommelde (naar wij Vernamen) om de 2000. Te iaat! De Zwitsers-Franse strijder voor de menselijkheid had het volle bedrag reeds ge schonken aan het Intern. Rode Kruis Een kleinere film, die 't werk van ons Nederlands Rode Kruis in Indië in beeld bracht, ging aan dit ontroerende drama vooraf. In de pauze werd gecollecteerd voor een doel van plaatselyk be lang, dat door de heer A. P. Le- feber warm was aanbevolen, als onderdeel van de Rode Kruis- arbeid te dezer plaatse. IJZENDIJKE. Ingebruikneming Ned. Herv. Kerk. De Ned. Herv. Kerk, welke door de Monumentenzorg geheel is gerestaureerd, zal Zondag 18 December in gebruik worden ge nomen. De dienst zal worden ge leid door Ds. Schopenhauer uit Schoondyke en hulpprediker B. C. Bouwen. AGENDA HEDEN: IERNBUZEN. Luxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling, „Jody en het Hertenjong". Concertgebouw, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „De Prin ses en de Piraat". AXEL: Het Centrum, 6.30-uur en 9 uur; Bioscoopvoorstelling „Hallo, Noord 777". MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater, '8 uur: B oscoopvoorstelling „Jody en het Hertenjong" 1 2 en 4.30 uur: Zondagmiddag- voorstelling. Concertgebouw, 8 uur Bioscoopvoorstelling „De Prin- -ses en de Piraat"; 2.30 uur: ZondagmiddagvoorsteU ng. Café C. van Dinteren, Dijkstraat, 6.30 uur: Grote prijskaarting- Ned. Herv. Kerk, 7 uur: Bizoudere Adventsdienst. Terrein Molendijk 2.-30 uur: Terneuzen 2De Zeeuwen 2; Vooraf: 12.30 uur: Terneu zen 4Hulst 3. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Bioscoopvoorstelling „Hallo, Noord 777 8 uur: Jane Eyre". TERNEUZEN, DIJKSTRAAT 83- Van mens tot mens. Ter uitsluitende vertoning door het Ned. Rode Kruis is een groot dramatisch filmwerk on De raad vergaderde op Dins dag, 13 December 1949, des na middags om 2 uur. onder voor zitterschap van burgemeester P. L. D. J. van Oeveren. Secreta ris J. L. J. Maris. Alle leden wa ren aanwezig. De notulen van de vorige ver gadering werden onveranderd vastgesteld, zoals zy aan de le den zijn toegezonden. Enkele ingekomen stukken werden voor kennisgeving aan genomen, waaronder het bericht van Gedeputeerde Staten, dat geen bezwaar zal worden ge maakt tegen het voteren van gelden voor het aanleggen van 'n bos in de omgeving van Axel. De bestaande verordening in gevolge de Drankwet werd zoda nig aangevuld, dat geen verlofs der bovenstaande titel geën-1 en vergunningslocaliteiten mo scèneerd, waarin de beroemde gen worden gevestigd in de wyk, Franse filmacteur en toneelspe-gelegen tussen de Polen&traat en Ier Jean Louis Barrault de de Kanaalkade. Het aantal ver hoofdrol van Henri Dunant ver vult. Daarnevens trad in deze film ook op de Hollandse acteur Ben Groeneveld in de rol van de Nederlandse afgevaardigde naar Genève, „dokter Basting". Omtrent het veelbewogen le ven van Henri Dunant, de stichter van het Rode Kruis, zouden nietalleen kolommen, doch boeken te vullen zyn. Alles heeft hy opgeofferd om de ly- dende mensheid te dienen. Goed en bloed, werkkracht en gezond heid en om liet met de Voorzit ter der afd. Axel kernachtig uit te drukken, „zelfs zyn eer". In dit grootse filmwerk werd de levensloop van de stichter van het Rode Kruis, Henri Du nant, uitgebeeld en zien wy hoe te midden van de vreselijke el lende van het bloedige slagveld bij de tengere patricische koop manszoon het geweten wordt wakker geschud en de grote om mekeer in zijn leven komt, die de grondslag zal zyn van het machtige en zegenrijke werk van het Rode Kruis. Trots een strijd van jaren te gen vooroordeel en achteruitzet ting (en een financieel echec in zyn zaken) ging hij voort. Het Rode Kruis kwam er en de grote stichter, die tot bankroe tier werd, zien wy op zyn ont- gunningen en verlof werd niet verminderd. Naar aanleiding van door het lid de heer C. van Bendegem ge stelde vragen omtrent verzak king van woningwetwoningen en de bouw van een garage, waaraan personeel van gemeen tewerken zou hebben gewerkt, werd een besloten zitting gehou den. Na heropening der verga- Aan J. van Rysbergen werd 'n stuk grond aan de Evertsen- straat verkocht. Eenzelfde ver zoek van J. Sys werd afgewezen. Aan het schoolbestuur te Spui werd'een hoger bedrag ingevolge art. 72 der L.O. Wet 1920 toege kend, terwyl op een nieuw ver zoek medewerking werd ver leend tot een bedrag van ƒ395. Het aantal wekelykse lesuren, gedurende hetwelk aan de O.L. school vakonderwys wordt gege ven, werd vastgesteld op 3 13/16. Het bedrag per leerling werd voor de U.L.O.-school vastge steld op 25 en voor het ge woon lager onderwys op 20,20. By de behandeling van de be groting 1950 hield de heer C. v. Bendegem algemene beschou wingen. Hy behandelde de alge mene politieke toestand in de gemeente en analiseert de ge houden gemeenteraadsverkie zingen. Hierby veroordeelde hij het optreden met vrye lysten. Zyn fractie vond het onjuist, dat het college van B. en W. uitsluitend is samengesteld uit rechtse leden. Er is een grote groep links georiënteerden in deze gemeente; deze mogen bij de formatie van het college van B. en W. niet worden uitgescha keld. Dit is misbruik maken van de macht. Het zou goed zyn dat gemeente financieel niet zelf standig is. Hij geloofde, dat wy thans in de goede richting gaan Het stemt tot tevredenheid, dat er weer een sluitende begroting is en dat bovendien nog ƒ2000 kan worden afgeschreven op de oude tekorten. Hy wou nog even terugkomen op hetgeen hy gezegd had over de politieke samenstelling der gemeente. Jaren geleden is in de raad aan de orde geweest om de kermis weer in het leven te roe pen. Gezien de samenstelling van de gemeente meende hy, dat er verschillende groepen zijn die zouden verwachten dat hun partijen voor een kermis zouden stemmen, wanneer daartoe een voorstel werd gedaan. De heer Kesbeke deelde mede, naar aanleiding van een ge maakte opmerking door de heer C. van Bendegem, dat de fractie van de K.V.P. zich inderdaad als rechts beschouwt. De heer Pypelink deelde mede dat het al of niet opheffen van het B.A. voor de A.R. een princi piële kwestie is. De heer C. van Bendegem merkte nog op, dat reeds meer ter sprake was geweest een een andere behandeling der begro ting. Hy zou willen, dat de afde lingen de begroting bespraken zonder aanwezigheid van het college van B. en W. en dat iedere afdeling haar eigen rap port samenstelde. Hierop zou den B. en W. dan kunnen ant woorden. By de behandeling van de be groting stelde geen der leden prys op een artikelsgewyze be handeling der begroting. Gevraagd werd naar de loop- tyd van de overeenkomst t.a.v de Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht, terwyl ook het ophalen van huisvuil ter sprake kwam, alsmede de vee markt. Gevraagd werd nog naar de mogelijkheid van het met 1 Sep tember laten ryden van de schoolbus en naar de wyze van heffing van' de wegenbelasting. Besloten werd aan de beide muziekcorpsen een subsidie te verlenen van 350,per gezel schap, terwijl aan de Bond te gen het schenden door het vloe ken van Gods Heiligen Naam 'n subsidie van 10 werd verleend. De gemeentebegroting voor 't jaar 1950 werd vastgesteld met de volgende cyfers: Gewone dienst: Inkomsten ƒ572.806,88; Uitg. ƒ572.806,88 Kapitaaldienst; Inkomsten ƒ2144.557,47; Uitg. ƒ2142.557,47; Batig slot 2000. Begroting gem. gasbedrijf: Totaal baten ƒ281.261,70 en totaal lasten 281.261,70; Totaal kap. ink. ƒ92.643,21 en totaal kap. uitg. 92.643,21. Begroting Vleeskeuringabe- dryf, Kring Axel. Totaal baten 7441,50; totaal lasten 7441,50. Begroting gem. Woningbe drijf: Totaal baten64.435.39, to taal lasten ƒ64.435,39; Tot. kap ink. 14.153,20; tot. kap. uitg. 14.153,20. Begroting Burgerlijk Armbe stuur: Toaal ontv. en uitg. 25.750,—. By de rondvraag deelde de heer C. van Bendegem mede een voorstel te willen doen om in de eerstvolgende vergadering te behandelen of op 2e en 3e Pink sterdag weer kermis in deze ge meente zal worden gehouden. dering verklaarde de heer C. v j de wethouders werden gekozen Bendegem, dat hem duidelyk geworden was, dat de verzak king der woningen veroorzaakt was door een kleine plek slechte grond, wat niet te voorkomen was. Toch meende hy in het al gemeen te moeten opmerken, dat het toezicht bij de bouw van woningwetwoningen onvoldoen de is geweest. Ten aanzien van de bouw van de garage merkte hy op, dat hy gaarne zou zien, dat geen personeel van gemeen tewerken meer wordt gebruikt door en ten behoeve van parti culieren. De heer Iz. de Feyter werd herbenoemd als lid van het Bur- gerlyk Armbestuur. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heren J. Blok, P. J. van Driel, J. J. van Drongelen, W. E. I. de Jager, A J. M. Kesbeke, P. P. M. de Kort, F. van Langevelde, J. L. J. Maris roerende zwerftochten achter^® scholing. Dertig jaren van harde, volgd door een schuldeiser, die en J. J. de Ridder. rusteloze arbeid, waarin mensen ais een vampier gedroeg en W. de Groote, arbeider by de Pereep I gev°rmd Zijn, die met gevoelen:' die uiteindelijk, als de grijsaard gemeentelyke gasfabriek werd p en Hardorff te Den van dankbaarheid zullen terug- jn een tehuis VO'.r Ouden van aangesteld als stoker-machine denken, hun heel leven lang, aan Dageil op 72-jarige leeftijd de drijver, de gemeentewerkman J. T-r y ,sch°o1 hun aan kostbare hoogste eer in de vorm van de Overdulve werd aangesteld als meester Huizinga het wel goed kennis neeft meegegeven op de „Nobelprijs" wordt waardig ge-1 gemeentewerkman, tevens be liad gezien, toen hij de school een weg van hun bestaan. keurd, zelfs daarop beslag wilde last met het verwerken van fae- mooie toef komst voorspelde. Een Maandag is het voor het be-1 leggen. I caliën. Helder. Heel spoedig bleek, dat Burge- uit de grootste rechtse en linkse groepen. Daartoe is van de zijde van de P.v.d.A. een voorstel uit gegaan aan de A.R., doch de laatsten zijn daarop niet inge gaan. Op grond van het vorenstaan de kan hij dan ook niet namens zijn fractie mededelen volledig vertrouwen te hebben in het college van B. en W. De opposi tie zal echter loyaal zijn. Naar zyn mening wordt door het college te veel aan de amb tenaren overgelaten. Tevens toont het college te weinig res pect voor de Raad. De Raad moet meer getuigenis van zelf respect afleggen. Wat de uitvoering van prac- tische zaken in de gemeente be treft, merkte spr. op, dat thans dingen tot stand worden ge bracht, die jaren geleden door de soc. dem. zijn voorgesteld, doch waarvoor men toen geen goed woord over had. Hij wees in dat verband op het recreatie terrein met speeltuin, het uit- breidings- en saneringsplan en de in behandeling zijnde door braak. Met de gemeente-finan- ciën gaan wij in de goede rich ting. De gemeentelijke autono mie betekent niets, wanneer de GEEN SPREEKUUR Maandag 19 December zal door mij geen spreekuur worden ge houden. DE BURGEMEESTER KOSTELOZE INENTING EN HERIN ENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en Wethouders van TERNEUZEN maken bekend, dat op Dinsdag 20 December 1949, des namiddags 3 uur in het zie kenhuis te Terneuzen (Axelse- straat 58) door de gemeentearts v.- heer C. V. de Koek ëeiezen- heid „al worden gegeven tol no„- teloze inenting en herinenting te- ger. pokken. Er bestaat tevens gelegenheid tot koteloze inenting tegen diph- terie voor kinderen van 1 tot 6 jaar, welke niet één der ibewaar- fi .mlen bezoeken. In de geneeskundige wereld wordt algemeen aanvaard, dat de inenting tegen diphterie 't krach- Ligste wapen is. Wanneer iemand volledig is in geënt, daalt binnen enige maan den de vatbaarhe'd voor diphterie sterk, terwijl de ziekte bij geënten slechts uiterst sporadisch de dood tengevolge heeft. Temeuzen, ,16 December 1949. Burgemeester en Wet houders voornoemd, P. Teilegen, Voorzitter. A. J. Dees, secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2