BENELUX Nieuws uit Indonesië Souvereiniteitsoverdracht HET,PROCES TEGEN KOSTOF Frankrijk en Duitsland Groot verlof De piiis voor de suiker wordt niet verlaagd,s Het verslag van Secretariaat Koning Leopold WRINGERS GESTREMD LUCHT VERKEER ZATERDAG 10 DECEMBER 1949. De Marshallhulp De immigratie naa>* Canada De economische toestand in België ■ééMMéééééKéé Australië Reeds zesduizend inwo ners boven tien millioen HET SLOT VAN DE IN DE TWEEDE KAlViER Om 2 uur in de nacht waren alle 100 leden aanwezig Geldigheidsduur brand»-: stoffen bonnen De grens tussen Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije iHHM GEVAL VAN POKKEN AAN BOORD „KOTA INTEN" Or. Visser 't Hooft over het communisme Grieks stoomschip in nood ZON- EN MAANSTANDEN Hankering bij Abonnement: Terneuzen Onder Redactionele leiding van P. L- D. J van Oeveren. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150- Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal per week 30 cent Losse nummers 6 cent 6e Jaargang No. 1292. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw- - Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs: per mm 10 ct-minimum per advertentie 1,50. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ctg Iedere regel meer 12 ct Vermelding brieven onder nummer Bureau vas dit blad 15 cent meer- Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. L Wanneer men over de Econo- 1 mische Unie met België en Luxemburg schrijft of denkt dient men twee kanten goed in het oog te houden. In de eerste plaats de gevoels kwestie en in de tweede plaats de zakelijke kant van het lof waardige streven. Het is bijna onmogelijk deze twee kanten volledig uit elkander te houden. Het is ook niet wenselijk. Ons gevoel zegt dat het tot de Benelux moet komen. Ons za kelijke instinct vraagt zich af wat de economische gevolgen zullen zijn. En telkens als er schier onoverkomelijke zake lijke bezwaren op het een of andere gebied dreigen te ont staan komt gelukkig het gevoel naar boven, dat immers zegt, dat het moet. Willen is kunnen, wordt er dan gedacht en moei lijkheden zijn er om overwon nen te worden. Sedert de bevrijding is er in de drie betrokken landen en vooral bij de leidinggevende autoriteiten steeds weer een soort onverzettelijke wil ge weest om de Benelux tot stand te brengen. Hieraan kunnen ook opgewonden betogen en artikelen van sommige belang hebbende groepen gelukkig niets af of toe doen. Want om eerst de gevoelsfactor te be spreken, is het goed nog eens na te gaan, waarom deze Bene lux tot stand moet komen. Het was temidden ener ver scheurde wereld, dat de eerste plannen gesmeed werden door regeringen in ballingschap. Re geringen echter, die aan de horizon betere tijden zagen gloren. De geallieerde over winning was immers in 1944 duidelijk in zicht. Reeds toen kon men aanvoelen, dat een nauwere aaneensluiting van de goedwillende West-Europese landen op economisch en mili tair terrein misschien een waar borg In de toekomst zou kun nen vormen tegen nieuwe agressie van Duitsland of wie dan ook. Het lag nu eigenlijk voor de hand, dat de lage lan den aan de zee met de beoogde nauwere samenwerking zouden beginnen. Indien dit gelukte, kon het een voorbeeld worden voor verdere uitbreiding. Indien dit mislukte, dan kon men alle hoop op een grotere West-Europese eenheid wel la ten varen, daar immers België, Nederland en Luxemburg vele dingen gemeen hadden. Boven dien bestond reeds de B. L. E. U., de Belgisch-Luxemburgse Eco nomische Unie. Er geschiedde hierna een vreselijk ongeluk, dat men nooit uit het oog mag verliezen. Het grootste gedeelte van Neder land werd 8 maanden na Bel gië bevrijd, nadat het eerst was leeggeplunderd door de Duitse bezetters. Het eerder bevrijde Zuiden van het land werd door dat het slagveld was, deerlijk verwoest achter gelaten. Zo kwamen de Belgen vrij gunstig uit wereldoorlog no. II, terwijl Nederland, bloedend uit vele wonden voor de onmense lijke taak stond zich weer op te richten. Het is begrijpelijk, dat de economische toestand in de bei de toekomstige Benelux-part ners plotseling enorm verschil lend was. Dat desondanks de Benelux- gedachte krachtig voortgang vond, is een bewijs, dat de ge voelskant steeds een grote rol heeft gespeeld. Want ook nu nog geldt, dat de buitenwereld met meer dan gewone belang stelling de pogingen volgt, die beider regeringen doen om te slagen. Een mislukking zou immers catastrophaal zijn voor West-Europese eenheid. Wij komen nu als vanzelf aan de zakelijke kant. Juist omdat de economische toestand in België en Nederland zo ver schillend is geworden, zijn de moeilijkheden niet van de lucht. Aan de ene zijde een zich krachtig ontwikkelend gebied, dat reeds spoedig een sluitende begroting en een sluitende han delsbalans vertoont. Aan de andere zijde een zich herstel lende zieke, die nog steeds te zwak is om op eigen benen te staan. Die bovendien nog met grote moeilijkheden zit in het vroeger zo rijke Indië. Een ieder kan begrijpen, dat alles niet van een leien dakje ver lopen kon en dat een van de eerste gevolgen van de ontstane moeilijkheden een uitstel is van de volledige Unie. Hoe had men zich namelijk oorspronkelijk de gang van zaken voorgesteld? Een ontwikkeling in drie pha- sen hadden de verschillende regeringen uitgedacht. Eerstens zouden de douanetarieven ge lijk geschakeld worden. Een gemeenschappelijk tarief van invoerrechten ten opzichte van goederen uit andere landen, dan de drie partners zelve, en dan tevens een opheffing van de invoerrechten tussen de drie landen onderling. Sedert 1 Ja nuari de douane-unie in wer king trad, is deze eerste phase bereikt Ai= tweede punt wilde men de Op de derde dag van het De vroegere adviseur van de verschillende accijnzen, als sui- proces-Kostof getuigde Iwan Joego-Slavische legatie te So- acciins in de Slavov Gevrenoi, voormalig di- fia Blagoj Ivanov Hadjipana- iZt on Ske'hoogte recteur van de Bulgaarse rub- nof bekende schuldig te zyn drie landen op m*berindustrie en voor de oorlog aan de hem ten laste gelegde „m. p™ berindustrie en brengen. Ook dit lsvoor een een rijke rubberfabrikant.de groot deel gebeurd. Wel heelt BUigaarse staat benadeeld te vooral de Belgische regering heppen voor een bedrag gelijk moeilijkheden in het parlement j aan een zesde van het jaarlijk- iver enkele accijnzen, doch ge- se staatsbudget door middel van hoopt mag worden, dat ook dit georganiseerde industriële sa in orde komt. Het derde punt biedt de grootste vraagstukken. Beoogd wordt de volledige vrijheid van het personen-, goederen- en betalingsverkeer tussen de drie landen onderling. Juist om dit te bereiken worden vele econo mische belangen van de ver schillende bedrijfsgroepen in meerdere of mindere mate aan getast, Zo heeft de Belgische landbouw, om maar een voor beeld te noemen, ernstige be zwaren tegen het vrije goede renverkeer op landbouwgebied, daar zij vreest niet tegen de goedkoper producerende Neder landse boeren en tuinders op te kunnen. Daar staat tegenover, dat over het algemeen de Neder landse industrie huiverig staat tegen een vrij binnenlaten van de Belgische industrieproducten, daar onze Zuiderburen veelal een betere industriële outillage bezitten. Ook een vrij beta lingsverkeer ontmoet nog grote tegenstand, die echter sedert de devaluatie wel wat vermin derd is. Over deze zakelijke kanten van de Benelux een volgende maal. „otage. Verder verklaarde Ge- vrenof zich na de bevrijding bij de communistische partij aan gesloten te hebben „omdat hij dacht, dat het wel ergens goed voor was". Later was hij van gedachten veranderd. Tegen die tijd werkte hij ree'ds in op dracht van de tweede beklaag de, de vroegere minister van Industrie Ivan Stephanof, aan plannen ter omverwerping van de regering van Dimitrof, die vervangen zou moeten worden door een regering onder leiding van Kostof. Bij de processen in Moskou in 1936'37 was hij op getreden als getuige k décharge met name voor Kristoe Ra- covski, eertijds Russisch ambas sadeur te Londen en Parijs en een neef van de beklaagde Ste phanof. Willis Robertson, John McLel- ian en iBumet Maybank, 3 Ame, r'kaanse Senatoren, die van een reis door Europa in de Ver. Sta ten zijn teruggekeerd, hebben er op aangedrongen dat de Marshall hulp aan Europa voor 1950 met duizend millioen dollar zal worden verlaagd. Zij verklaarden, dat de Europese Staten onderling een grotere economische eenheid moesten verkrijgen. Dit en eigen krachtsinspanning hadden de Eu ropese landen meer nodig om hun herstel tc bespoedigen dan Amerikaanse dollars. Canada zal in 1950 opnieuw Nederlandse 'bóeren-immigranten toelaten en wel tot een totaal van 10.000. Sommigen van deze immigrant 1en zullen zich waarschijnlijk bij bloedverwanten, die reeds boer derijen in Canada bezitten, voe. Een delegatie van de federatie van Belgische industriëlen heeft aan de Min.-President van Bel gië, Eyskens, een nota overhan digd over de economische toe stand, waarin ojn. wordt gezegd, dat deze in leidende industriële kringen ais buitengewoon veron' DE OVERDRACHT DER MARINE IN INDONESIË De chef van de staf der Re publikeinse Marine, de kapitein ter zee Subiakto, is met enige of ficieren van de AL.R.I. (Angka- tan Laoet Republiek Indonesia, de Republikeinse Marine) te Sura- 'oaja aangekomen voor besprekin gen in verband met de overdracht. Aan het dagblad „Berita" heeft Subiakto medegedeeld, dat te Surabaja binnenkort een marine- bureau zal worden opgericht en dat er een Indonesisch corps ma riniers zal worden gelegerd. Dit corps telt thans 600 man en zal later tot 3000 worden vergroot. Voor twee korvetten, welke zul len worden overgedragen, is reeds een bemanning aanwezig. De lieer Subiakto sprak de hoop uit, dat de marine der R.I.S. over een jaar op eigen benen zal kunnen staan. Er zullen aan Nederland in structeurs worden gevraagd en men hoopt, cadetten naar Den Helder te kunnen sturen. De kapitein ter zee Subiakto, die thans 32 jaar oud is, studeerde scheepsbouw te Delft, diende tij dens de oorlog bij de Kon. Marine en keerde na het sluiten van de overeenkomst van Linggadjati naar Indonesië terug. 15 DECEMBER ONGE VEER 1000 MAN T.N.I. IN SURABAJA Het is thans practisch zeker, dat ongeveer op 15 December on geveer 1000 man T.N.I. in Soera- baja geleglrd zullen worden. De T.N.I—manschappen zullen direct worden ingeschakeld bij de handhaving van orde en veilig heid. Na de Souvereiniteits-over- dracht treedt Majoor Djarot op als plaatseijjk militair comman dant van Soerabaja. Voorts wordt vernomen, dat ko lonel Sungkono hoogstwaarschijn lijk zal optreden als militair gou_ vereneur van de R.I.S. voor Oost- Java met standplaats Soerabaja. Vermoedelijk wordt het hootd- kwartier gevestigd in het gemeen tehuis waar thans het hoofdkwar tier van de A-divisie Is. REGERINGSVERKLARING PASUNDAN De minister-president van de Pasundan, Djutnhana, heeft een regeringsverklaring afgelegd over de resultaten van de iR.F.C. Hij stelde vast, dat aan de beslissin gen van de inter-Indonesische conferentie krachtg was vastge houden en constateerde, dat de re. sultaten de beste zijn, welke be reikt konden worden, hoewel zij nog geen algehele voldoening ge ven. „Van nu af dient onze houding ten opzichte van de Nederlanders gewijzigd te worden: Zij die voor been onze tegenstanders waren, zijn thans onze vrienden en mede werkers. Als het parelement de resultatcp van de R.F.C. aan_ vaartd, worden zjj beschouwd als te zijn gerat'ficeerd. Als het par lement ze verwerpt, dan zal de regering van de Pasundan een zeer moeilijke taak te wachten, terwijl deze verwerping geen be slissende invloed op de atificering in het algemeen'', -aldus Jumhana. sultan van djokja OVER DE OVERDRACHT De Franse Senaat heeft een resolutie aangenomen, waarin hij zich uitspreekt tegen elke herbewapening van Duitsland. ten worden getroffen om te ver zekeren, dat het Internationale Ruhrorgaan zijn gezag over het Ruhrgebied kan uitoefenen en dat er toezicht blijft bestaan op de eigenaren van de voor naamste Ruhr-industrieën. Voorts dient duidelijk te wor den gemaakt, dat het stop zet ten der ontmanteling niet zal leiden tot het te niet doen van de maatregelen tegen de Duit se herbewapening. Tenslotte moet de Franse re gering zich rechtstreeks met de West-Duitse leiders in verbin ding stellen en met hen be sprekingen openen over de ba sis, waarop een economische en culturele overeenkomst tussen Frankrijk en West-Duitsland kan worden gesloten. spionnage. Hij beweerde, dat niet alleen Tito's leiders in Ma cedonië maar ook Tito zelf „vol komen onder Invloed stonden van de Britse en Amerikaanse missies tijdens de oorlog". Hadjipananof gaf toe, dat hij in November 1948 zogenaamd als een „anti-Tito-gezinde poli tieke vluchteling" in Sofia arri veerde op last van de Joego slavische geheime dienst. Hii maakte, zo vertelde hij, tijdens de oorlog deel uit van een Ma- cedonisch actie-comité, dat o.m. tot taak had te ageren tegen de Bulgaarse communistische par- Vandaag verkiezingen in Vandaag gaan bijna vijf mil lioen Australische kiezers en kiezeressen ter stembus. Men verwacht een uiterst spannende strijd om de stemmen tussen de socialistische regeringspartij en de liberale en boerenpartijen. De resolutie werd aangenomen"*"Beide laatstgenoemde partijen Het aantal inwoners in Ne derland bedroeg op 1 November j.l. 10.006.208, zo deelt het sta tistisch bulletin van het Cen traal Bureau voor de Statistiek mede. In October werden 7055 huwe lijken gesloten, 18.459 kinderen geboren (waarvan 298 onwet tig) en er stierven 5714 per sonen. Pjkheden !bij de overdracht der Souvereiniteit, welke dient te worden gevierd met plechtige bij eenkomsten. Feestelijkheden acht hij met het oog op de veiligheid ongewenst. De T.N.I. zal tijdig te Surabaja arriveren en er wordt onderzocht, of de rampok in deze stad is georganiseerd. De sultan beschouwt de tien dagen voor en de tien dagen na de Souvereiniteitsoverdracht als de critieke periode- De sultan is daarna naar-Djokja vertrokken, vergezeld door Mr. s' Jacob vice admiraal Kist, wel ke laatste van Djokja is doorge reisd naar (Batavia, na in het vl'egtuig met de sultan bespre kingen te hebben gevoerd. De heer s' Jacob zal te Djokja over leg plegen omtrent de overdracht van bevoedheden in de ontruimde gebieden. Uit Surabaja wordt verder ge meld, dat het daar Woensdag een rustige dag is geweest: Eén moor rustige dag is geweest: Eén moord en één roofoverval. Door de T.N.I. werden enkele rampok- kers gearresteerd. DE TOESTAND IN MID DEN JAVA Het onderhoofd van de Repu blikeinse staatspolitie, de heer Sumarto, deelde mede, dat er voor Midden-Java verscheidene Repu blikeinse poli te-chefs zijn aan gewezen. De heer Sumarto zeide voorts, dat de samenwerking tussen de Nederlandse en de Republikeinse politie mets te wensen overlaat en er geen vrees behoeft te wor den gekoesterd, dat de overdracht der Souvereiniteit met schokken gepaard zal gaan. Batavia, Surabaja, Bandung en Semarang hebben de speciale aandacht der autoriteiten. Met ministerie van Oorlog maakt bekend, dat met ingang van 20 December 1949 het vol gende personeel van de land macht, met inbegrip van de luchtstrijdkrachten, dat zijn dienst in Europa verricht, met groot verlof kan worden gezon den. Ten eerstedienstplichtige onderofficieren en korporaals met kaderopleiding, die vóór 1 Januari 1947 zijn opgekomen en ten tweede: dienstplichtige kor poraals zonder kaderopleiding en soldaten, die vóór 1 Januari 1949 zijn opgekomen. Van deze laatste groep zijn uitgezonderd, zij, die met de voorjaarsploeg 1949 zijn opgeko men, ongeacht tot welke lichting zij behoren; vervolgens zij door wier vertrek organieke tekorten zouden ontstaan en tenslotte zij, die bij de L.S.K. dienen en eén technische vakopleiding ge nieten of hebben genoten. Deze laatsten worden zodra zti 24 maanden in werkelijke dienst zijn. met groot verlof gezonden. Tenslotte kan met ingang van 1 Maart 1950 groot verlof wor den verleend aan dienstplichti ge onderofficieren en korporaals na een debat over de toelating van Duitsland tot de Raad van Europa. In de resolutie wordt ver klaard, dat de politieke wereld situatie het noodzakelijk maakt, dat Duitsland successievelijk in het Westerse internationale leven wordt ingeschakeld. Deze Duitse deelneming en met name de toelating van Duitsland tot een Europese organisatie dient echter slechts onder bepaalde voorwaarden te geschieden, o.a.: Afdoende maatregelen moe- zullen, indien zij gezamenlijk een meerderheid verkrijgen, een coalitie-regering vormen. De socialistische partij is reeds 8 jaar aan het bewind geweest. De inzet der verkiezingen wordt gevormd door de 123 zetels van het Huis van Afge vaardigden. Beide partijen ver wachten winst. De socialisten rekenen op een meerderheid van tien zetels; terwijl de libe rale en boerenpartijen tezamen acht zetels meer denken te ver werven dan hun tegenpartij. Naar de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening mededeelt, is het om technische redenen niet moge lijk over te gaan tot verlaging van de prijs van suiker. In de onderhandelingen, die thans worden gevoerd met de Stichting van de Arbeid over lonen en prijzen zal ook de prijsstijging van het varkens vlees én het feit, dat een ge deeltelijke compensatie door prijsverlaging van de suiker achterwege zal blijven, onder werp van besprekingen uitma ken. Het Rijkskolenbureau deelv mede, dat de hierna genoemde losse brandstoffenbonnen met ingang van 16 December 1949 hun geldigheid verliezen: rant soenbonnen „Brandstoffen 11 eenheden 1949/'50". Rantsoen bonnen „Brandstoffen 6 eenhe den 1949/'50", rantsoenbonnen ..Brandstoffen 1 eenheid 1948/ 1949", rantsoenbonnen „Brand stoffen voor a.s. moeders". Deze bonnen moeten uiterlijk op 15 December a.s. bij een brandstoffenleverancier worden ingeleverd. met kaderoolelding, die vóór Juni 1947 zijn opgekomen. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Wenen wordt bericht, dat Tsjecho-Slowakije een driedubbele haag prikkeldraad spant langs de grens met Oostenrijk. Achter de ze haag ligt een mijnenveld. Ook zijn er houten uitkijktorens, voor. zien van machinegeweren en zoeklichten. Deze afzetting, die zxh uit strekt van Bratislava langs de Slowaakse grens, is naar riien meedeelt een voortzetting van een dergelijke versperring, die Hon garije heeft aangebracht langs zijn gehele grens met Oostenrijk. Deze laatste staat bekend als de „muur des doods" vanwege de vele slachtoffers die in de mijnen velden vallen. Wanneer verkoud heid deademhaling belemmer^ maakt MENTHO-REX Ver koudheidszalf deluchtwegen weer vrij. Aan het verslag van het secretariaat van Koning Leo pold over de gebeurtenissen in de periode van Mei 1945 tot October 1949 ontlenen wij nog het volgende. Op 5 Juni 1945 had de toen malige eerste Minister Van Acker een onderhoud met de Vorst. Van Acker verklaarde Koning Leopold, dat de rege ring er op stond, dat hij een definitief besluit nam. „Wat mij betreft", zo zeide Van Acker, „Ik ben voor de Koning. Indien de Koning terugkeert, zal ik mijn functie voortzetten, doch de socialisten, communisten en liberalen, die deel uitmaken van de regering, zouden bun ontslag indienen. Na de politieke toestand m België als zeer slecht te hebben geschilderd, zei Van Acker: „Het belangrijkste punt is wel, dat ik de overtuiging heb, dat ook de Amerikanen en Engelsen tegen de terugkeer van de Ko ning gekant zijn. Ik heb de am bassadeur van Groot-Brittannie gesproken, deze achtte troons afstand noodzakelijk. Ook de ambassadeur der V. S. achtte troonsafstand de enige oplos- sing". mo Met betrekking tot deze bewe- Te Surabaja verklaarde de sul-1 n yan Van Acker verklaart1 tan van Djokja, bezwaar te heb- de Koning in zijn verslag het „Betreffende de inlichtingen, die de heer Van Acker heeft verstrekt aangaande de inter ventie der Geallieerden, heb ik op 3 November 1945 een onder houd gehad met de ambassa deur der V.S., Sawyer, in tegen woordigheid van Kolonel Pflie- gen. De ambassadeur verklaar de mij bij die gelegenheid, dat de „zgn verklaringen, die hij zou hebben afgelegd, volledig ver zonnen zijn". Men deelt ons van (militaire zijde mede, dat een opvarende militair van het troepentransport schip „Kota Inten", op thuisreis naar Nederland, te Aden is op genomen, lijdende aan pokken. De betrokken familie :s op de hoogte gesteld. De toestand van de patiënt is gunstig. Indien z'ch geen verdere gevallen op het laatste deel van de reis zullen voordoen, zal het schip op de nor. male datum, vermoedelijk 24 De cember, worden gedebarkeerd. De opvarenden zullen in dat 2'■val op de gebruikelijke wijze hu s orde rvoc--' Zoals wij reeds in een gedeelte van ons nummer van gisteren konden berichten', heeft de Twee de Kamer om 2 uur in de nacht van Donderdag op Vrijdag het Wetsontwerp inzalke de Souverei niteitsoverdracht over Indonesië aangenomen met 71 tegen 29 stemmen. Vóór stemde de K.V.P. (32 leden), die P.v.d.A. (27 leden), de V.V.D (8 leden) en 4 C.iH..leden n.l. Tilanus, Wttenwaal van Stoet wegen, Kikkert en Van de Wete ring. De vereiste tweederde-meerder heid werd hiermee ruim over schreden. Het was voor de eerste maal in de parlementaire geschiede nis van Nederland, dat alle honderd Kamerleden aan een stemming deelnamen. Wel een bewijs, dat alle fracties van de ernst van het wetsont werp waren doordrongen en dat er binnen de Kamer zo mogelijk neg méér spanning bestond dan er buiten. Bén Kamerlid was speciaal voor de stemming van dit uiter mate belangrijke wetsontwerp uit Amerika overgekomen. Een ander lid, de heer Borst van de C.P.N. lag ziek te bed, maar verliet in de late avond zijn legerstede om op tijd bij de stemming aanwezig te zijn. De publieke belangstelling ver minderde geen ogenblik, hoe lang de debatten ook duurden. Tot op het moment, dat de historische beslissing viel, bleven de loges en de tribunes der Ka mer bezet en na afloop van de vergadering groepten vele be langstellenden nog lang op het Binnenhof samen. CREDIETVERSTREKKIN G AAN INDONESIË. De Tweede Kamer heeft giste ren het wetsontwerp eredietver- strekking aan Indonesië 1949 zon de hoofdelijke stemming aange nomen. Volgens dit ontwerp wordt het bedrag aan crediet, dat bij wet van 27 Mei j.l. aan Indone sië ten behoeve van het herstel en de wederopbouw werd toege staan verhoogd van 850 millioen gulden tot 960 millioen gulden. BEGROTING P.T.T, Daarna begon de Kamer met de behandeling van de begroting 1950 van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefo nie. De heer Zegening Hadder." (V.V.D.) vindt het gewenst, dat de tarieven voor binnenlandse te. legrammen verhoogd worden. De heer Verkerk (A.R.) dringt aan op publicatie van het rap port inzake de particuliere radio- bedrijven. Gewaslkt moet worden tegen Zonidagsarbeid. Voorts bepleit hij de vrije 'Za terdagmiddag. De heer Posthumus (Arb.) ver klaart i en derde postbestelling niet nodig te achten. In het gebruik der Rijksautomo bielen moet z.i, wat meer organi satie komen. De Minister van Verkeer en rc-aat, ie hedb Spitzen, zegt 1 ri do P T T. getrac ht wordt ig .jk slacbtc fer iken. 2000 Man mo it in mili- re dienst. De goede ki-x.-hten hebben een leans gehad aan het bedrijf verbonden te blijven. Tariefsverhoging van telegram men zou direct vermindering van het aantal tot gevolg hebben. De personeelsbelangen worden z.i. bij de P.T.T. goed behartigd. De begroting wordt z.h.s. goed gekeurd. BEGROTING ZUIDERZEEFONDS. Vervolgens kwam aan de orde de begroting 1950 van het Zui- derzeefonds. De heer Van der Zaal (AjR.) klaagt over de schrielheid, waar mede de noodvoorziening voor ouden van dagen wordt uitge voerd. De heer Dien Hartog (V.V.D.) zegt te begrijpen, dat nog niet is te zeggen welke de eerstvolgende inpoldering zal zijn en daarom volstaat hij er mede de Minister wijsheid bij de keuze toe te wen sen. Spr zeg maar matig tevreden te zijn over het program van de boerderijerioouw voor 1950. De heer De Ruiter (C.H.) ver- klaat z'ch verheugd, dat de plan nen voor de inpoldering nu defi nitief zijn. Straks zal ons land 50.000 ha grond rijker zijn. De heer EngeJbertink (K.V.P.) merkt o.m op, dat slechts een zeer bepehkt aantal jonge mensen zich in de nieuwe polders kunnen vestigen. Door de grootte der te geven bedrijven kan 70 °/o der boe renjongens geen bedrijf pachten. De op- 'en uitbouw van de Noord-Oostpolder is naai- spre kers inzicht te zeer in ambtelijke handen. Dr. W. A. Visser 't Hooft, se- letaris-generaal van de Weield- taaid van Kerken, heeft op de Oost-Aziatische conferentie van jonge kerken verklaard, dat de algemene sociale revolutie in Azië „die het Christendom ernstig heeft aangetast" een onvermijde lijke revolutie was, die het com munisme voorafging. Dr, Visser 't Hooft, had in beslo ten zitting gesproken, doch vatte later op een persconferentie zijn rede samen. ,,De tragedie van onze tijd i» dat de wijdverbreide sociale re. volutiej haar kanaal in het com munisme heeft gevonden", zo zei hij. Het Griekse s.s. „Nikos" haö geseind, dat de stuurinstallatie defect was. De sleepboot „Hol land" van de rederij Doeksen op Terschelling voer onmiddel lijk uit. Wij vernemen thans, dat de „Holland" spoedig na haar vertrek terugkeerde, omdat men de afstand te groot achtte. (De „Nikos" bevindt zich onge veer 200 km ten Oosten van Edinburgh.) Gisterenmorgen seinde de „Nikos", dat zij door het bre ken van een sleeptros in gevaar verkeerde en onmiddellijk hulp wenste. VELO TERNEUZEN DIJKSTRAAT 83 De heer Van der Weijden (K.V.P.) betuigt zijn in-stemming met de voorgenomen verdere in poldering. Hij is het niet eens met de opvatting van de Minister, dat de pachten in de Wieringer- nieer te laag zijn. De heer Vondeling (Arb.) zegt, dat de memorie van antwoord voor hem zeer teleurstellend is geweest. Waarom, zo vraagt hij, is de Kamer niet beter ingelicht? De Kamer heeft toch te controle ren, of de plannen in overeen stemming zijn met de belangen van het Nederlandse volk. Spr. bepleit verder de mogelijk heid van de toekomstige polders een nieuwe provincie te maken. Voorts vraagt hij hoe de naam van de Noord-Oostpolder zal lui den. De heer Haken (C.P.N.) dringt aan op inlichtingen omtrent de inpolderingen en de wfjse waarop ze zullen geschieden. Er gaan na melijk geruchten, dat het in D.U.W—verband zou gebeuren. Hij betreurt het, dat bij de uit gifte van gronden de jonge boe ren vaak niet in de gelegenheid gesteld zijn een klein bedrijfje te verwerven, waar v zij hadden ge- lekend krachtens hun. arbeid in de polder. De kleine boerei. moesten z.i. het eerst in aanme king ko nen bij de uitgifte. 3 Mini? zal de volgende week xntwoo: en. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot -avond. Vrij koud. Wisselend bewolkt en plaatse lijk enkele buien, sommige met hagel of sneeuw. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk tus sen Zuid en West, later draaiend naar Noordelijke richtingen. De zelfde of iets lagere temperatu ren dan gisteren. HOOGWATER. ZATERDAG 10 DECEMBER. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 4.29 5.04 5.54 n.m. 4.58 5.33 6.23 ZONDAG 11 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 5.15 5.45 Terneuzen 5.50 6.20 Walsoorden 6.40 7.10 Dec. Opk. und. Opk. Ond. 10 8.36 16.29 21.20 12.34 11 8.38 16.28 22.44 12.51 12 8.39 16.28 13.04

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1