r V De Souvereiniteitsoverdracht Drogisterij YanDot REDE V&N DE GAULLE UIT DE PROVINCIE Ik ben niet populair inZweden Harten-Drie Keven8'6"1 So'"» mSSSS Nieuw snelheidsrecord voor vliegtuigen? De komende Belgische volksraadpleging Agenda Sowjet-Russische militaire voorbereidingen In Noordpool? Zweedse Minister in opspraak Oostenrijks Socialistisch blad vraagt waarborgen Oe inzending van, onze Luilokkerlcui prijsvraag sluit op 6 December I Altijd tot Uw dienst bereid po ervoor n< Bovenweg 49 Vervolg van pag. 1. Minister Stikker spreekt. In de middagvergadering sprak de Minister van Buitenlandse Za ken. de heer Stikker. IHjJ herinnert eraan, dat hij pas onlangs gesproken heeft over het Indonesische vraagstuk, hij de be handeling- in de Kamer van zijn begroting. Deze discussie is voor de heer Oud niet voldoende ge weest, maar er waren redenen van staatsbelang, die spr. verhin derden meer te zeggen. Het ligt voor de hand, dat de gebeurtenis sen in O—Azië haar stempel heb ben gedrukt op de gedachten der Indonesiërs. In. de landen, die niet bezet wa re, werkte de oorlog eveneens sti mulerend op de onafhankelijk heidsbeweging. Nederland kwam voor de taak te staan, Indonesië naar een nieuwe toekomst te leiden. De Verenigde Staten bleken niet be reid hun gewapende macht in te zetten in Indonesië voor een be zetting. De overgang van de Amerikaanse naar de Engelse in vloedssfeer geschiedde onder Ohurchills bewind. Steun moest worden, gezocht bij het Verenigd Koninkrijk en het duurde lang, voor deze beschikbaar kwam. Verder moest hulp van Austra lië worden ingeroepen. De revolutie breidde zich uit en het revolutionaire vuur kon niet worden geblust. Om rust en orde te garanderen, moest de Regering kiezen tussen een oorlog of over leg met de Republiek. De regering heeft steeds d® be%oeg(Hieid van de V. N. in liet conflict ontkend. Minister Stikker bespreekt ver volgens de kwestie der Marshall hulp en het Atlantisch Pact en de vete moeilijkheden, welke te overwinnen waren. Hij wijst op de Australische havenstaking en de houding- der Australische vakver enigingen na de eerste politionele le actie. Spr. zegt niet kracht van over tuiging te kunnen verklaren, dat ae gevolgen van verwerping der resultaten van de R- T. C. voor de toekomst van ons land inter nationaal rampzalig zouden zijn. De wereld zou z.i. Nederland kunnen dwingen de onafhankelijk heid van Indonesië te erkennen op voorwaarden, die ongunstiger zouden zijn dan die, welke na moeizame onderhandelingen zijn bereikt. In Indonesië zelf zouden naar ministers oordeel de gevolgen van verwerping niet minder rampzalig zijn. Spr. meent dat het onjuist is te •zeggen, dat degenen, met wie on derhandeld wordt, niet te ver trouwen zijn. Een mogelijkheid is gevonden om een nieuwe basis te leggen voor toekomstige samen werking.. Het vertrouwen is er, maar men moet er voorzichtig mee omgaan. Het vertrouwen der Indonesiërs mag men z.i. niet doen verdwijnen. Spr. beveelt aanvaarding der overeenkomst dringend aan. De Minister zonder portefeuille, de heer Götzen bespreekt hierna het prijsgeven van een schuld van 2 milliard gulden. Na uitvoerige financiële beschou wingen zegt Minister Götzen het verheugend te achten, dat er in W. kringen in Indonesië meer vertrouwen komt. Er is z.i. geen reden tot defatisme. Indonesië is een rijk land,dat er binnen enkele jaren weer geheel bovenop kan zijn. Vervolgens is het woord aan de 'minister van sociale zaken, de lieer Joekes. D«ze behandelde de regeling der positie van de ambtenaren. De ambtenaren werden benoemd door de regering van Indonesië en er is een rechtsverhouding tus sen regering vfji Indonesië en ambtenaren ontstaan. De eed van trouw aan de Koningin doet aan cteze rechtsverhouding mets af. De mogelijkheid is overwogen om een corps ambtenaren ter be schikking te stellen, doch dat zou met het oog op de rechtsver houding onjuist zijn geweest. Overleg zoals dat anders ge schiedt, kon niet gepleegd wor den, maar .het overleg is todh niet geheel uitgeschakeld geweest. De ambtenaren zijn in de mate waarin dat mogelijk was gehoord. Getracht is voor de bedienaren van de godsdienst en voor gepen sioneerden een regeling te tref. fcn. De garanties, welke jegens de ambtenaren worden gegeven, zullen in de wet moeten worden geregeld- Een desbetreffend ont werp zal de Kamer dezer dagen bereiken. binnen- de grenzen van de gron-T Het wetsontwerp is niet los te regeringstafel heeft niet veran- Generaal De. Gaulle heeft een samenkomst gehad met de meest vooraanstaande leden van de' R. P. F. in het Somme- departement. In een korte toespraak ver zocht de Generaal om de op richting van a-politieke vak honden, waarna hij heftig het „partijen-stelsel" hekelde. „Waarom ben ik uit de rege ring getreden?", zo vroeg de leider van de R. P. F. „Welnu, ik vraag u het volgende voort te zeggen. Alle partijen waren tegen mij gekant, hetzij open lijk hetzij in het geheim. Dit geldt niet voor de afzonderlijke leden van de partijen, maar voor de partijen als zodanig. Er waren drie oplossingen: het partijenstelsel aanvaarden en een van die minister-presi denten worden, die alle drie maanden wisselen, ofwel het bewind in handen nemen, dat is, een staatsgreep doen. Ik be schikte daartoe over de mate riële middelen. Dat zou dan echter dictatuur geweest zijn. Alle tegenstanders zouden in dat geval naar de communisten zijn overgelopen. Engeland en de Verenigde Staten zouden Frankrijk economisch gewurgd hebben en bij mijn dood zouden de communisten het bewind in handen hebben genomen. Er was ook nog een derde op lossing, die welke ik heb geko zen. plaatsmaken voor het par tijenstelsel, opdat het zijn on macht zou bewijzen. Volgend jaar zullen er onge twijfeld verkiezingen worden gehouden en zal de zege aan ons zijn, zo voegde de Generaal er aan toe. In feite gaat de keuze tussen ons en de commu nisten. De Generaal verklaarde ver der, dat er feitelijk geen Franse buitenlandse politiek is. „Frankrijk moet vrienden, maar geen meesters hebben". Tenslotte spreekt de Minister van Oorlog, de heir S'VU kiting. Er komen grote veranderingen en die zijn eigenlijk al begonnen bij het cease fire", zegt spr. De minister looft de wijze, waarop onze strijdkrachten hun dienst vervuld hebben. Spr. herdenkt degenen, die het hoogste offer bij het vervul len van hun plicht hebben ge geven. De heer Welter, had gezegd, dat voor de Kon. Marine als Neder lands apparaat ge n taak in In donesië te vervullen is. Volgens spr. moet men dit anders zien. In Willemsoord ziet men bijv. Ne derlandse, Belgische en Indone sische adelborsten. Er zal wel een taak voor de Marine zijn, maar anders, samen met anderen. De basis Soerabaja is gefinan cierd met Nederlands-Indisch geld en daarom men kan. dat betreuren moest ze overgaan naar de V.S.I. Tn de komende tijd zal veel van de itact en het geduld der militaire leiders aan heide zijden worden gevoerd. De sfeer, die er |nu is, geeft reden tot hoop op goede samenwerking. De vergadering wordt hierna geschorst. wet. Nu komt de heer Schenmerhorn verklaren, dat dit niet het geval is. Spr. blijft van gevoelen, dat de zin van de grondwetsherzie ning is geweest, een nieuwe rechtsorde mogelijk te maken, gepaard gaande met een over dracht der Souvereiniteit aan de te vormen V.S.I. Het overleg is ter zijde gesteld voor verschillende volkeren en be- volkinggroepen. Dit is naar spre kers oordeel in strijd met de be palingen van het 14e stuk der grondwet. Spr. merkt om. op, dat de re gering de volksvertegenwoordi ging in de achter ons liggende maande niet heeft geconsulteerd; alleen al omdat de zaak zo zwak was, had (hst op haar weg gele gen de Staten Generaal in eniger lei vorm te consulteren. Spr. is ervan overtuigd, dat de regering ten aanzien van het zelfbeschikkingsrecht wil doen wat zij kan, maar zij kan riet ongedaan maken, dat dit recht wordt uitgeoefend onder voor waarde en omstandigheden, die het in menig opzicht vrijwel il lusoir maken. Hoe hij het wendt of keert,- spr. moet een ernstig tekort con stateren ten aanzien van de handhaving en ten uitvoerlegging van het zelfbeschikkingsrecht. De heer Van der Goes van Na- ters heeft gevraagd offers te brengen, maar hier wordt ge vraagd een overtuiging ter zijde te stellen en dat gaat spr. te ver. Van democratische socialisten zou hij niet verlangen, dat zij een overtuiging in de Kamer los lieten. Hij vindt het onjuist te vragen boffers te brengen, zich daarbij beroepend op eigen offers. Spr. zegt geleid te zijn door een diep gewortelde overtuiging. Vrijhe'd moet tot stand worden gebracht in harmonie met het ge zag. De mededelingen (van de Mi nister van Buitenlandse Zaken waren voor een groot deel bekend. iSpr. vraagt zich iaf, hoe men moet denken over de verkiezings campagne van de V.V.D., gevoerd onder leiding van de heer Stik ker. maken van het regeringsbeleid. Het is er een gevolg van „Mijn geweten laat niet toe het mede voor mijn verantwoording te ne men", zegt de heer iSchouten. Spr. wil de Kamer niet plaat sen voor een concrete beslissing ter zake. Men heeft nu alleen de keuze tussen aanvaarden cn ver werpen. Spr. wenst noch ac~ tief noch passief zijn medewer king te verlenen. De heer Weiter herhaalt zijn opvatting, dat de overeenkomst in strijd met de grondwet is. Hij betoogt voorts o.m., dat waar de vlag neergaat voor onze han del en industrie het baken ver dwijnt. Uit de redevoeringen der Mi nisters zegt spr. te hebben op gemaakt, dat ieder tegen ons is, dat ons land maar klein is en uitgeput, dat zijn z.i. uitin gen van een slappe geest, voort vloeiend uit een slap bewind. Naar sprekers oordeel is het beter, dat dit Kabinet heengaat. De heer Tilanus (C.-H.) zegt van oordeel te zijn, dat de toe lichting der Ministers verhel derend heeft gewerkt en de grote verantwoordelijkheid heeft aan getoond, waarvoor de leden der Staten-Generaal zijn gesteld. Verwerping van het ontwerp, zo concludeert spr., betekent ver werping van de op grond van ge pleegd overleg ontworpen nieuwe rechtsorde. Verwerping is in strijd met geest en hoofdzaak van het 14e hoofdstuk der grond wet en zal chaos veróorzaken. T De heer Tilanus verklaart zich bereid het standpunt der rege ring en van vele leden der Ka mer te aanvaarden. Hij zelf en enkele leden van zijn fractie willen hun bezwaren onderdrukken; zij kunnen geen vrijmoedigheid vinden het ont werp af te wijzen. Spr. hoopt, dat de overdracht zal geschieden met soberheid, die past bij de gevoelens, welke ons volk bezielen. De heer Oud (V.V.D.) zegt dat er niet aleen de vraag der grondwettelijkheid is, maar ook de kwestie der inhoud der rege ling. Wat spr. heeft gehoord van de derd zijn opvattinng over li re-EEN WINTER SSerX' dfeTaf LfX? ZONDER WINTERTENEN vaarden of van het verwerpen9 l«kt cen onbereikbaar ideaal. Voor som- vaaraen oi van nee verwerpen f behoeft het niet eens echt wrnter- Die van verwerpen zullen z.i. we|, te zjjn of de kvveiiing van „winter- ernstiger zijn en ook de medede- handen" of „wintervoeten" begint al. De lingen van de Minister van Bui- kwaal bestrijden met Akker's Klooster- tenlandse Zaken doen hem er balsem betekent onmiddellijke verzach- ontwerp te geven. kloven of gesprongen handen, ontsmet Vermoedelijk zal het ontwerp en geneest wonden van allerlei aard de twee derde meerderheid wel en"*is een uitsiekend wrijfmiddet «bij krijgen; maar niemand kan zeg gen, dat hij geen verantwoorde lijkheid draagt, als hij tegen stemt. De zitting duurt voort. VERRUIMINGEN DOUANE BEPALINGEN VOOR TOERIS ME NAAR BELGIË Met ingang van 1 Januari a.s. zullen de douanebepalingen be treffende het bezoek van vreem delingen aan België verruimd worden o.a. wat de deviezen en goederen aangaat'. Vreemdelingen zullen het land kunnen binnenkomen met hun persoonlijke nieuwe of ge bruikte voorwerpen, alsmede een hoeveelheid levensmiddelen voor persoonlijk gebruik. Boven dien zullen zij in het bezit mo gen zijn van 400 sigaretten en 500 gram aan tabak en sigaren. Voor andere artikelen blijft het douanetarief echter van kracht. Avondvergadering REPLIEKEN Te zeven uur word de vergade ring hervat. De heer Schouten (A.R.) moet worden toegekend aan de grond wetsherziening van 1.948. Uit de aanvaarding van de wij ziging zou volgen dat Nederland zich verbonden heeft aan de over dracht mede te werken op voor waarde, dat dit zou geschieden (Three of Hearts) Een vrolijke geschiedenis, van Berta Ruck Vertaald door F. van Velsen TERNEUZEN. Protestants Ziekenhuis- In de vacature, die 1 Jan. a.s zal onstaan in het Protestants Ziekenhuis alhier door het vertrek van de huidige directrice, mevr. SlotboomWitzand, benoemde 't bestuur inmiddels mej. Zr. G. van der Ree te Rotterdam, die deze benoeming heeft aanvaard. Om streeks 1 Januari zal de nieuw benoemde directrice in functie treden. Buurtver. „Oranje-Nassau". Woensdagavond hebben de kin deren uit de z.g. Bloemenbuurt een prettig St. Niieolaasfetst ge vierd in de achterzaal van café 's Lands Welvaren". 'Sinterklaas en Zwarte Piet luisterde met een door de kleinen 1 zeer gewaardeerde aanwezighe d het feest op. Tal van versnaperin gen en cadeautjes werden rondge deeld en uiterst voldaan over de genotvolle avond keerden moe ders en kinderen, bestuursleden en St. Nicolaas na afloop huis waarts. Vandaag wordt aan de volwas- en leden en huisgenoten van de buurtver. „Oranje-Nassau een ge zellige avond aangeboden in de bovenzaal van „La Belle Vue". Het programma bevat o.m. de opvoering van een toneelstuk, ge titeld „Een schoonmoeder uit dui zenden'', waaraan goede krachten uit eigen kring medewerking ver lenen. „Oranje-Nassau'' ontwikkelt dit jaar als voorbeeld ener goede buurtver. een verblijdende activi teit, waarvoor haar stellig een woord van lof toekomt. Kapitein Charles Yeager, in- vlieger van de Amerikaanse lucht macht, zegt in een ,,X-l"-raket- vliegtuig' een snelheid te hebben behaald Van 1360 km per uur, hetgeen 160 km per uur sneller is dan de snelheid van 'het geluid. Dit zou dan tevens de snelste vlucht zijn die ooit met een vl'eg- tuig werd gemaakt. ELMER THOMAS: Elmer Thomas, leider van een groep Amerikaanse senatoren, die een reis doof Europa heeft ge maakt is met zijn reisgenoten te New York teruggekeerd. Thomas is voorzitter van de subcommissie voor toewijzingen die een onder deel vormt van de commissie voor militaire zaiken van de Se naat. Thomas verklaarde bij zijn aan komst: „Het komt mij voor, dat ik niet erg populair hen n Zweden. Een Zweeds blad waarschuwde zijn lezers in een hoofdartikel „op te passen voor die groep Amerikaan se Senatoren". Wij zijn drie da gen in Zweden geweest. In die tijd heeft slechts één regeringsfunctionaris met leden van onze groep gesproken". En hij voegde hieraan toe: „Zweden heeft onze hulp niet nodig en toch leent het geld van ons (tijdens zijn verblijf te Wenen) verklaarde Elmer Thomas dat er een Europees land was Zwe den dat nooit iets had gedaan voor EUropa en dat niettemin thans toch profiteerde van, de Marshall-hulp. Deze uitlating van de Amerikaanse Senator leidde tot felle reacties van de Zweedse pers en een officiële tegenspraak van de beweringen van Thomas door de Zweedse Minister van Buitenlandse Zaken)". rheumatiek, spit, spier-en lendenpijnen. In verhand met de langdurige bespreking in de bijzondere ka mercommissie van het 1 voorstel tot het houden van een volksraad pleging over de terugkeer van de Belgische Koning, wordt te Brus sel verklaard, dat de volksraad pleging niet eerder dan in de tweede helft van Februari gehou den zal kunnen worden. De algemene studentenbond van de Brusselse universiteit en de Vereniging voor het vrrje on derzoek" hebben in een motie ver klaard, dat het begirsel van de volksraadpleging in de Konings kwestie niet kan worden aan vaard en dat zij zich met 'alle kracht tegen de terugkeer van de vorst zullen verzetten. 52) Nadruk verboden. RETRANCHEMENT. Behouden thuiskomst. De militair Jaap Risseeuw keer de Dinsdagavond behouden uit Indonesië terug. „Ons Genoegen" bracht hem een muzikale hulde. Zenuwachtig stond hij naast de auto; de veelkleurige linten welke om haar talisman een zilveren zwaluw geslagen waren, wap perden en fladderden over zijn mouw. „Ja, ik ben al zo dikwijls van plan geweest naar je toe te gaan, maar Lily viel hem in de rede en schonk hem haar zonnigste glim lachje. „Ja, ik begrijpt het wel, beste jongen, 't Was mijn bedoe ling niet je iets te verwijten hoor! Wij weten het toch samen wel hè en wij weten allemaal, dat je het reuzemdruk hebt." „Dat heb ik werkelijk", zei Bil ly, terwijl hij zijn voet op de trede van de auto zette en dankbaar naar het rose gezichtje keek. Terwijl zij praatten, speelde I-ily met de linten van haar talis man. „Wij hebben je werkelijk niet verwacht, Billy. Wij hadden het zelf zo overstelpend druk, dat wij er niet eens aan konden den ken. O, dat is een mooi compli ment voor je hè", met een gilletje „Ik bedoel natuurlijk, dat ik niet altijd aan je gedacht heb. Maar met al die officieren in huis vliegt de tijd om. Ma zegt, dat het eten- klaarmaken een verschrikking is. En een rommel, dat ze maken! Niet, dat ze het hun niet gunt. Het is het minste wat wij doen kunnen en bovendien kunnen wij het doen. Ik moet haar natuurlijk helpen, om te bedenken, wat en hoe de officieren het graag heb ben „Natuurlijk," stemde Billy werktuiglijk toe, waarop Lily hem gichelend met het bosje linten tegen zijn wang sloeg en uitriep: „O, ik zou niet willen tonen, d»t ik jaloers was op iedereen die mijn attentie trok. Er is geen gevaar bij hoor, Billy. Kom maar zo gauw als je weg kan bij ons. Kan ik daarop rekenen?" „Zeker", zei de arme officier, die bij het vooruitzicht van vijf jaar dwangarbeid in Duitsland niet meer terneergeslagen kon zijn dan nu. Toen hij zijn voet van de trede nam, bedacht fcij, dat het toch welvoegelijk was om toch iets aardigs of passends tegen dat bakvisje te zeggen. Toen zei hij het eerste wat hem inviel. „Hoe gaat het met je pa? Goed?" „O, ja best hoor", antwoordde HEDEN: TFIRNEUZEN: „Pro Rege", 7 uur: Evangelisatie. „pro Rege", 7.30 uur: Evangelisatie-Samenkomst. Luxor Theater, '8 uur: Bioscoopvoorstelling „Fregola" MORGEN TERNEiUZENHotel Centraal, 3 uur: Jaarlijkse Algemene Vergadering Ziekenhuisverple ging in Z.-Vlaanderen. Ned. Herv. Gem., Con sistorie aan de Kerk, 2.30 uur. Verkiezing notabelen. Concertgebouw, 8 uur; Bioscoopvoorstelling „Wiener melod'e". Luxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Frego la". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Bioscoopvoorstelling „Een kin<j klaagt aan". Volgens de Parijse correspon dent van de „Chicago Tribune" treft de Sowjet-Unie in 't Noord poolgebied „intensieve maatrege len" ter voorbereiding van een mogelijke oorlog met de Verenig de Staten. Inlichtingen, verkregen van 2 personen, die „ontsnapt" zijn aan de gedwongen arbeid in het ge bied, geven als dé twee voor naamste militaire bases aan de pas gestichte steden Vorkoetsk en Fiks aan de mond van resp. de Potsjoera en de Lena. Aan de mond van vijf andere rivieren zijn havens gebouwd. Een strate gische spoorlijn zou zijn aange legd van het Baikal-meer naar de Beringzee tegenover Alaska, maar het Rode Leger gebruikt bévroren rivieren als voornaams te verkeersweg, aldus het blad. „Van bases in Frans-Jozefs- land, op het eiland Dickson en van Spitsbergen uit wil het Rode Leger via Noord-Groenland ope raties uitvoeren in de richting van Noord-Canada, van waar de Ver. Staten gemakkelijk te be reiken zijn"'. miss Gansenhurst, geheel kuiltjes en pareltandjes. „Hij vindt het enig, datal d e officieren in huis zijn. Hij zegt, dat hij er zich nu_ een denkbeeld van vormen kan, hoe het zou zijn als wij meisjes allemaal jongens waren; niet dat hij ons zou willen omruilen, neen, dat niet. Maar hij is zo met hen ingenomen, vreselijk en nu heeft hij de kleine zijkamer en de bi bliotheek hij elkaar laten trekken, zodat zij nu een extra rookkamer hebben. Je zal het wel zien als je komt. Maar nu moet ik heus weg." Zij nam het stuur ter hand en keek spiedend over de weg. „Zeg", zei ze, „heb je soms luitenant Or pington niet gezien, Bijly Je kent hem toch wel, is het niet Ja, want hij zei, dat hij je had ontmoet en dat je zo vreselijk stil was. Ik kon me niet inhouden om te lachen. Hij zed ook nog, dat je een echte geluksvogel was. Ik zou wel eens willen weten waarom (dit met een schalks glimlachje). Hij heeft zo'n prachtige stem! Je moet hem. eens horen in onze revue!" Zij keek rond, alsof zij dat wonder van zangkunst zocht. „Zoals je weet hebben wij al onze auto's, op de grote en deze na, aan de officieren afgestaan, want er zijn er maar drie, die een eigen v;gen hebben. Misschien wacht Orpington mij bij het hospitaal wel op. Nu, dag! Kom je gauw?" „Dag", groette Billy terug. Hij had een draaierig gevoel over zich en terwijl hij zijns weegs ging, ra telde haar stem nog in zijn oren na, en hielden zijn ogen het rose. it, blauw en goudgeel van het dartele kind in zich opgenomen. Nog geen honderd meter verder bij de opening in de heg tussen de weg en de brede strook grond met rijen witte tenten, ontmoette hij een ander lid der familie van blonde schoonheden. Dit was papa Gansenhurst in eigen persoon, op dezelfde wijze uitgedost zoals hij hem bij de notaris in de uitge brande keuken had gezien. Met dezelfde onstuimige jovia liteit groette hij de naderende jonge man reeds op twintig meter afstand. „Zo, Billy, zo m'n jongen, hoe maak jij het?*' Dit ging vergezeld van schou- öerknijpen, dat hij in vlagen van hartelijkheid steeds op zijn slacht offers toepaste. „Te druk om een ogenblikje vrijaf te nemen hè? Zelfs geen tijdi om je verloofde een ogenblikje te komen opzoeken Neen hè?" (Weer een schouder- marteling.) „Nou, Ik toeklaag je niet. Ik ben het gloeiend met je eens, dat je in deze crisistijd de zaken voor het meisje moet laten gaanOpstelken .(Wordt vervolgd.) Zoals gemeld, is de Zweedse socialistische minister voor de be voorrading, Gunnar Straeng, kort geleden afgetreden, op grond van een tegen hem ingediende klacht betreffende mibruik van zijn ge- zagsbevoegdheid. Ook de Zweedse Justitie houdt zich thans met deze zaak bezig. De politie te Goteriburg, die het vooronderzoek in handen heeft ge had, heeft een rapport van haar bevindinglen bij de Officier van Justitie ingediend. In dit rap port wordt verklaard dat een oude schoolvriend van ex-minister Straeng zich tot hem wendde, om vergunning te verkrijgen voor de invoer van metalen platen uit België. De vriend had deze ver gunning gevraagd namens een niet bestaande fabriek. Oorspron kelijk had de malafide importeur zijn vergunning aangevraagd bij het Zweedse ministerie van han del en hij de Zweedse industriële commissie. Geen van beide in stanties wenste hem echter de vergunning te geven- Daarop wendde de handelaar zich tot zijn oude schoolvriend, minister Straeng, die hem onmid dellijk de gevraagde vergunning gaf. De metalen platen zijn later tegen hoge prijzen op de zwarte markt verkocht. In overeenstemming' met de J-Zweedse gebruiken bij de rechter- lijke macht is de naam van deze vriend van ex-minister Straeng nog niet bekendgemaakt. Het socialistische blad „Ar- beiterzeitung" vindt het tijd „om waarborgen te eisen voor de veiligheid van onze Oosten rijkse vrouwen" en dringt aan op pubheatie van bijzonder heden over aanvallen van Rus sische soldaten op Oostenrijkse vrouwen. Het blad leverde commentaar op een bericht, dat het lijk van een 29-jarige verpleegster werd aangetroffen enkele uren nadat Russische wachten haar van een trein hadden gehaald om dat haar papieren niet in orde waren. Volgens het blad had den de Russen de Oostenrijkers, die de lijkschouwing verrichten, verboden hun bevindingen be kend te maken.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2