De Souvereioiteitsoverdracht „Laat UIT DE PROVINCIE Drogisterij VanDot WEK DE GAL IN UW LEVER OP Harten-Drie Kerknieuws ^StwaBÊKÊÊÊBBÊÊmm Korte berichten uit Indonesië PROV. STATEN VAN ZEELAND Plannen van de S.E.D. in Oost-Duitsland Zeven Europese landen moeten Marshall-gelden terugbetalen Altijd tot Uw dienst bereid We inzending van, onze LuilekkerUzm prijsvraag sluit op 6 December Bovenweg 49 (Vervolg van pag. 1) in de middagvergadering sprak de heer Gerbrandy (A.R.). Hij herinnert er aan, dat van- slaag zeven jaren geileden Ko ningin Wilhelmina haar rede ItiekL Voor deze rede is spr. mede verantwoordelijk. Spr. verklaart er verontwaardigd «ver te zijn, dat nog vóór het be sluit. gevallen, is, de bladen heb ben gemeld, dat op 27 December de overdracht der Souvereiniteit zal geschieden. Prof. Rornme had zich eerst verklaard als voorstander van de Kijkseenheid en nn spreekt hij zijn blijdschap uit over het door midden hakken van het Rijk, al dus spr. Het karakter van de overeen komst besprekend, betoogt spr. dat het in wezen over niets an ders gaat dan over de overdracht der Souvereiniteit. Deze overdracht is absoluut, on voorwaardelijk en dat is in strijd met gezonde opvattingen over de .Souvereiniteit. Het karakter van de overdracht wordt 't best uitgedrukt door de heer Meyer Ranneft„Het scherm valt, het ijzeren gordijn valt. Als dit doorgaat, hebt ge straks in Indië niets meer te zeg gen dan is het met Uw bevoegd heid afgelopen". Spr. is van oordeel, dat men bei de partijen voor de overdracht moet kennen. Aan de ene zijde staat Nederland, aan de andere tijde echter een staat in word.ng. Wanneer men let op de partij aan de andere zijde, ontmoet men personen, wier geloofsbrieven zeer onzeker zijn. Uit een publicatie der Regering vóór de tweede politionele actie in December 1S48 blijkt, dat het personen zijn, die- nooit hun woord houden. Hij releveert onregelmatigheden met opium en contracten met communisten, waanbij dê naam Hatta betrokken is. De heer Gerbrandy ontwikkelt bezwaren tegen de overeenkomst. Er zijn geen waarborgen voor rechtszekerheid, fundamentele rechten en vrijheden en goed -be stuur. Er is z.i. geen sprankje macht, waardoor een en ander zou kunnen worden gerealiseerd. Er heerst in Nederl-ands-Indië ©en verschrikkelijke toestand en 3pr. zal nooit medewerken aan een overdracht, waarbij hij prijs geeft de bevoegdheid om aan de millioenen, die in nood zijn, hulp te bieden. Door het aannemen van deze overeenkomst wordt steun aan Rusland verleend. De heer Schermerhorn (Arb.) is van oprdeel, dat er een einde moet komen aan het fabeltje, dat alles anders gekund had en dat we thans niet voor de Souverei- niteitsoverdracht hadden behoe ven te staan. De heer Schermerhom geeft te kennen, dat het Unie-ontwerp een instrument van samenwerking is. De heer Gerbrandy mist zi-i. het recht een redenering op te zetten, alsof het aanleggen van zedelijke maatstaven alleen zou leiden tot de politiek, die hij voorstaat. Evenals de heer De Graaf dringt spr. aan op spoed met de garan- tiewet voor ambtenaren. De heer Schermerhorn Ikomt terug op de opmerking van de beer Van de Wetering over een vergadering in Amsterdam. Er is een tijd geweest, dat men sen. die hier minder goed terecht konden, naar Indones. gingen. Spr. heeft tot uitdrukking willen brengen, dat die tijd voorbij dient te zijn. De heer Meyerink (A.R.) zegt om-, dat de uitkomst van het overleg ter R.T.C. bij de Neder landse delegatie een gevoel van teleurstelling heeft achergelaten. De Nederlandse Regering is voor de eisen der Indonesische delega tie teruggeweken en zij heeft alle steunpunten voor haar onderhan delingspositie prijsgegeven. Als een bezwaar tegen de tak- 51 tiek van de Partij van de Arbeid noemt spr., dat deze geprobeerd heeft de revolutionaire geest in Indonesië te aanvaarden. De geest van revolutie heeft zij laten voort bestaan, maar revolutionaire geest laat zich z.i. niet intomen. Spr- verklaart zich bereid tot volle medewerking aan de voor bereiding der Souvereiniteits- overdracht, mits de staatkudige organisatie zover zal zijn voort geschreden, dat de rechtsorde verzekerd is- Benauwend acht spr. het vraag stuk, of de jonge staat voldoende kracht zal hebben om het com munistische gevaar te weerstaan. Verwerping der voorstellen kan zeer ernstige gevolgen hebben. Z.i. moet de Kamer zich uit spreken voor nieuw overleg. De heer Schmal (C.H.) merkt op, dat het niet de eerste maal is, dat de Kamer voor voldongen feiten wordt gesteld. Omdat de Kamer gelegenheid moet hebben, zich zelf een oordeel te vormen, vraagt spr. overleg ging van de nodige documenten; deels ter inzage, deels bij de ge drukte openbare stukken. De heer Schmal licht enige con stitutionele bezwaren tegen het ontwerp toe, o.a. tegen 't schrap pen van „de Kroon der Unie" zo als het in de grondwet staat. Spr. vindt dat de Regering de Kroon heeft prijs gegeven. Hij hoopt, dat door het antwoord der Regering degenen, die sprekers mening delen, alsnog voor het ontwerp gewonnen kunnen wor den-. De heer Zandt (S.G.) maakt er bezwaar tegen, dat onderhandeld is met mensen als Soekarno. Der gelijke onderhandelingen hadden nooit mogen geschieden. Men be roept zich op de democratie. Hij acht het een mooie democratie, die gruwelen toelaat als in Indo nesië geschieden- en d-ie met een dictatoriaal bewind onderhan delt. Komende tot de overeenkomst betoogt hij, dat ze de volledige capitulatie van Nederland bevat. Daarbij heeft de heer Van Royen een belangrijke rol vervuld, waar voor hij in de wierook is gezet. Bezwaarlijk acht spr. het, dat deze zaak er zo snel doorgejaagd moet worden. Als de Regering toch wilde ca pituleren, waarom zijn er dan zovele soldaten gesneuveld, waar om is er dan zovee leed gebracht over Nederlandse gezinnen, waar om zijn dan zo grote uitgaven ge daan voor het leger zo vraagt de heer Van Zandt. Hij spreekt zijn misnoegen er over uit, dat ambtenaren en offi cieren gedwongen zullen zijn aan wezig te zijn bij feesten ter gele genheid van de Souvereiniteits- overdracht. De politiek van de Amerikaanse Regering in China heeft zich deerlijk vergist, aldus de heer Zandt, en het laat zich aanzien, dat in Indonesië hetzelfde zal ge beuren. Het gevaar is -groot dat Indo nesië met de overdracht aan het communisme wordt prijsgegeven. In Nederland wordt met de grondwet gesold. Ten aanzien van Nieuw Guinea bepleit hij de noodzakelijkheid, dat het onder Nederlandse Souve reiniteit blijft. Voor de overeenkomst stelt spr. verantwoordelijk de Regering en de partijen die haar steunen. de niet-communistische vakver enigingen. 2. Het uitnodigen van leden van Wcst-Berlijnse groeperingen van fabrieksarbeiders tot inspectieoe- zoeken aan genationaliseerde fa brieken in Oost-Duits land. 3. Het nemen van initilatief tot liet voeren van „boycot-campag nes gelijkende op die in Italië en Frankrijk tegen films en kranten die als oorlogsstokers optreden. 4. Het vormen van vredescomi- té's en groepen van de Duits- Sowjet-Russische vereniging, waarbij men hoofdzakelijk diende te steunen op uit de Sowjet-Unie teruggekeerde krijgsgevangenen Het West-Duitse nieuwsbureau verklaart uit welingelichte bron nen vernomen te hebben, dat het hoogtepunt van de campagne vol gens de plannen in Januari dient te vallen. De campagne zou hoofd zakelijk gericht zijn op 500.000 werklozen in Wlest-Berlijn. Het officiële Sowjet-blad „Taeg- liche Rundschau" juicht de plan nen toe en ze zegt onder meer, dat de Bcrlijners uit Oost-Berlijn de zelfde zijn als die uit West- Berlijn en dat „de omstandighe den, die in Oost-Berlijn natuurlijk zijn geworden ook in West-Berlijn natuurlijk dienen te worden"'. Uit Padang: Als eerste stap in Midden-Sumatra is Zaterdagmor gen Pajacoemboh met het om liggende gebied aan de Republiek overgedragen. Voorbereidingen voor de over dracht van Bukit Tdnggi (Fort de Koek) zijni in volle gang. Uit Surabaja: Een patrouille van de T.N.I. heeft ten Oosten van Surabaja een bende rampok- kers gearresteerd. Het K.N.I.L. leende haar een auto voor het overbrengen der arrestanten. Uit Batavia: Op 13 December zal een groep Republikeinse amb tenaren naar Nederland vertrek ken voor het bestuderen van aan gelegenheden op het gebied van het Nederlandse Ministerie van Buitenlandse Zaken, aldus meldt Radio Djokja. De verstekelingen hadden gel dige papieren om Argentinië bin nen te komen en zaten" behoorlijk in hun Belgische en Argentijnse geld. Naar het schijnt was het hun bedoeling een gratis over tocht te maken. Zij zullen worden uitgewezen en zijn reeds met de marechaussee op Belgische grens. U zult 's morgens kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders j verteert uw voedsel niet, het bederft, weg naar de u raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel- WESTDORPE gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover- Geslaagd troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes Onze oud-dorpsgenoot de neer G. van Dam, ambtenaar der In De voorzitter van het Cen traal Stembureau heeft in de door het vertrek van J. C. Voge laar, te Baarland, opengevallen plaats in de Provinciale Staten van Zeeland benoemd de heer J. P. van Wel, te Terneuzen. TERNEUZEN Vorige week maakten wij mel ding van een benoeming van de heer D. van Es, alhier, bij de Eer ste Nederlandse Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. De heer Van Es deelt ons mede, dat hij deze benoeming niet heeft aanvaard. Hij blijft werkzaam bij het .Accountants kantoor Moret De Jong. De door de communisten be heerste S.E.D. (.Socialistische een heidspartij Duitsland) is van plan West-Berlijn deze winter te „ver overen", zo blijkt uit Oost- en West-Duitse berichten. De hoofd lijnen voor deze campagne wer den door Dahlem, een lid van de centrale partij-comm'ssie, op een vergadering van het district- Berlijn uiteengezet. Franz Dahlem, die iri de Spaan se burgeroorlog gevochten heeft, zeide: „De Amerikaanse imperia listen hun bruggehoofd in Berlijn hebben gevestigd en hopen van hier uit de vooruitgang in de Oost-Duitse Republiek te sabote ren- Wij moeten dit bruggehoofd van binnen uit veroveren en het aan de handen van de vijanden van het Duitse volk ontrukken". De campagne omvat de volgende punten 1. Het vormen van plaatselijke verenigde fronten bestaande uit sociaal-democraten en leden van Verkecrsstagnatie Toen gisterennamiddag te on geveer 5 uur het schutten was afgelopen, wilde het personeel het omhoogstaande gedeelte van de Axelse brug weer naar bene den laten zakken. Door een of andere oorzaak weigerde echter de electrische krachtoverbren ging en bleef het wegdek om hoog staan. Natuurlijk vormden zich hoe langer hoe groter wor dende files van auto's zowel aan de stadszijde als aan de zijde van de Axelsestraat, waar de auto's zelfs tot voorhij de am bachtsschool stonden opgesteld. Het voetgangersverkeer kon plaats vinden over de kleine voetbrug aan de Blokken. Ook het busverkeer der Z.V.T. M. ondervond stagnatie, daar de bussen in de richting van Zaamslag en Axel niet naar of van de Markt konden rij'den en de passagiers derhalve aan de Axelsebrug moesten in- of uit stappen. Het duurde ruim een half uur eer het brugpersoneel er in slaagde met handkracht 't om hoogstaande bruggedeelte naar beneden te krijgen en het ver keer weer op normale wijze kon plaats vinden. Geslaagd „Concordia" een serenade aan het echtpaar Dobbelaar-Schieman aan de Julianastraat alhier, met het oog op de viering van de 50ste herdenkingsdag van hun huwelijksfeest. De helde oudjes zijn nog zeer kras en hebben tal van kinderen en kleinkinderen. Aan bewijzen van belangstelling ontbrak het, zoals gebruikelijk in Axel niet. De ganse buurt was bevlagd. Als waarn. voorzitter sprak de heer A. Th. 't Gilde namens de Harmonie de oudjes toe en wenste hen nog vele jaren in goede ge- zondhe'd en opgewektheid. Een en ander bracht veel volk op de been en de jeugd (kreeg ge legenheid achter de door de stra ten trekkende muziek -de henen nog eens extra in beweging te brengen. HOEK Sint Nicolaas bij de kleu ters .Rond zijn verjaardag heeft ie Sint het wel erg druk. Bezocht hij Zaterdag de kinderen der le den van de Hoekse Bestuurders bond, Maandagmiddag verscheen de oude Heilige op de Christelijke Fröbelschool en Dinsdagmiddag kreeg de Neutrale Fröbelschool een beurt. Voor de kleuters wa ren dit buitengewoon prettige mid dagen en ook vele ouders gaven blijk van hun belangstelling. voerrechten en Accijnzen te Rot terdam, slaagde te Utrecht voor assistent. Sint Nico Laas-feest Evenals vorige jaren bracht Sint Nicolaas ook een bezoek aan de kinderen der lagere school. Doch de echte St. Nicolaas-stem- ming van vorige jaren ontbrak, ditmaal omdat de Sint nu zijn be zoek in dë school bracht en wel in elke klas apart, aangezien het Patronaatsgebouw voor zulk een feestelijke bijeenkomst der kin-leren niet meer vertrouwd is. Doch niet tegenstaande dit waren de (kinderen toch wel in hun schik oandat de goede Sint hun weer niet vergeten had. ZUIDDORPE. Bomen-rooi,en Het grote aantal bomen (onge veer 200) welike op de lange dijk in vier rijen staan in de Oude Polder, welke dijk ook de schei ding is van Hollands en Belgisch gebied, zijn allen genummerd en bestemd om uitgedaan te worden en te worden verkocht. Zijn het eerst de kleine sparrenbossen, welke in de omgeving van deze dijk stonden, die in de oorlog zijn gerooid, nu moeten de grote bo men er ook aan geloven. ZUIDZANDE open" SCHOONDIJKE Van de dijk af Uit de richting Breskens kwam gisternamiddag omstreeks half vijf een tractor waarachter een trailer gajaden met bieten gere den Tengevolge van een defect aan de stuurinrichting reed de tractor met aanhangwagen de vrij hoge dijk af en sloeg over de kop. De bestuurder kwam met de schrik vrij, terwijl de tractor zo danig werd beschadigd dat de ze met een kraanwagen naar Oostburg moest worden gesleept. Bij het te Amsterdam gehou den examen voor oorsetièrre slaagde onze stadgenote Mevr. M. Bliek—Wagenaar. AXEL Gouden Bruiloft. Gisteravond bracht de harmonie (Three of Hearts) Een vrolijke geschiedenis, van Berta P.uck Vertaald door F. van Velsen Nadruk verboden VLISSINGEN Splaanse verstekelingen Woensdagmorgen zijn aan boord van het Franse stoomschip „Re don" op weg van Antwerpen naar 5uenos Aires, twee Spaanse ver stekelingen ontdekt. Zij zijn van boord gehaald en aan de mare chaussee te Vlissingen overgege- ven. Eerste steenlegging bare lagere school Maandagmiddag, 5 December, had de reeds eerder aangekondig de eerste steenlegging plaats van de nieuwe openbare lagere school alhier. De genodigden verzamelden zich in café Witte, waar het gemeen tebestuur thee aanbood. De Bur gemeester sprak een* welkomst woord tot de talrijke aanwezigen en memoreerde de moeilijkheden welke aan de bouw vooraf waren gegaan. Spreker bracht danl; aajn het hoofd der school voor het sipoedig weer op gang brengen van het onderwijs na de bevrijding en aan het architectenbureau Wesselo en Van Voorts te Bus- sum voor de verleende service. Ook aannemers en opzichters van de Centrale Dienst werd dank ge bracht. Spreker hoopte dat de afbouw in een vlot tempo zou ge schieden zodat een spoedige inge bruikneming zou .kunnen plaats vinden. Aan de oudercommissie, die ae gedenksteen aanbood bracht spre ker namens het gemeentebestuur hartelijk dank. Vervolgens sprak de heer H. Wesselo, die ook nog eens de po gingen om tot de bouw van een nieuwe school te komen, de revue liet passeren. Ook deze spreker bracht dank aan opzichters en aannemers voor de wijze waarop die zich van hun taak kwijten. Spreker hoopte dat de jeugd in de nieuwe school tot goede Nederlanders zou opgroeien Aan de Burgemeester bracht spreker hulde voor diens doorzet tingsvermogen iHiema begaf het gezelschap zich naar de In aanbouw zijnde school, waar de .kinderen verza meld stonden. De voorzitter der oudercommissie, de heer A. Lu- teijn, voerde hier het woord. Spreker haalde enkele jeugd- lierinneringen °P, verbonden aan de verwoeste school en verzocht daarna aan de jongste leerling der school, Willy Vermefr. om de gedenksteen met het opschrift „Eerste steen gelegd op 5 Decem ber 1949 door Willy Vermet, oud 6 jaar" in de daarvoor uitgespaar de ruimte in de voorgevel der school aan te brengen, hetgeen geschiedde. De Burgemeester bracht hierna dank aan de oudercommissie voor het genomen initiatief. De in aanbouw zijnde school werd daarna onder leiding van de heer Wesselo bezichtigd. Spreker deelde mede, dat eerst en vooral aandacht was besteed aan licht, zon en lucht voor de kinderen, waardoor de achtergevel mooier js dan dC voorgevel. Daarna be gaf men zich naar café De Kra mer alwaar men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. Sint Nicolaas op bezoek Maandagmiddag bracht Sinter klaas zijn jaarlijks bezoek aan de Openbare lagere school en de kleu terschool alhier. .De Bisschop en zijn knecht arriveerden per auto aan de o. 1 s.waar de kinderen al met ongeduld zaten te wachten Verschillende vermaningen moes ten worden aangehoord, doch ook werden goedkeurende woorden ge sproken. Elk kind kreeg Ti cadeau tje en werd flink op snoep ont haald. Vervolgens zette de Heilige zijn reis voort naar de kleuter school alwaar vele ouders) het feest met hun kinderen meemaak ten- Jammer, dat de tijd die Sint hier kon dejoribrengen wat kort was, zodat het programma waf tehaastig moest worden afge werkt. Ook hier werden de kin deren getracteerd, terwijl ze een door hen zelf vervaardigd plak- en/of vlechtwerk mee naar huis mochten nemen. Tenslotte kwa men nog niet schoolgaande kinde ren aan de beurt. Ook voor deze kleintjes had Piet nog wat in Je mand zitten. Een geslaagd Sint Nicolaasfeest, waarvoor behalve de gevers ook zeker het perso neel der school een woord van dank en hulde toekomt. Hun nieuw ongeëvenaard kwar tier, weerttalonl-i van hun vrolijke jonge stemmen, van hun voet stappen en liedjes; en hun gelach .•ermengde zich met het gegichel van de zwerm meisjes van Gan_ ic-nhurst. Elk van hen zag zich steeds geflankeerd door minstens twee ingökwartierden, waarmede zij (de meisjes) zalig verheerlijkt waren. Zelfs de veertienjarige Babs overwoog, of zij een zwart lint om haar gele krullen zou doen omdat luitenant Williams het zo schattig vond of wel een blauw, omdat luitenant Brown het ge woon engelachtig noemde. Nie mand van het gezin kreeg het in zijn hoofd, de officieren met „mijnheer" aan te spreken; het was steeds Sam Brown, Leo Wil liams enz., heel familaar en reu- zengezellig. De jongens waren harde werkers, maar buitentijds waren zij niet minder ijverig om hun verblijf zo aangenaam moge lijk te maken. Dan vulde een soort van driekleurige atmosfeer khaki witte jurken en gele krullen elke duim gronds. Zij tennisten op de prachtige banen, dansten in de hal-cantine bij de muziek van de duurste pianola en waren zelfs voornemens een revue op te voeren, getiteld: „Een, twee, links, rechts"' (batig saldo voor de armen). De jeugdige officieren schiepen voor Lily Gansenhurst en haar zusjes zo'h sfeer van nieuw leven en ontspanning, dat het die hele kudde luchthartige schepseltjes voorkwam, of niet tegenstaande de oorlog een vrese lijk monster bleek, eeninkwartie ring van tien jonge officieren een kostbaar voortbrengsel daarvan was. Lily Gansenhurst, die het leven zo heerlijk had gevonden, nu zij verloofd was, begon het zelfs nog interessanter te vinden, als ver loofd meisje door een wolk van andere leuke jongelui omringd te worden. Vooral, daar haar eigen officiële verloofde van het oude leger geen tijd had, haar een be zoek te brengen. Denjkf u, dat zij daar zo bizonder over nadacht? Heeft u nooit zulke meisjes ont moet en dergelijke verlovingen gezien, waarhij de jonge man slechts een gedeelte is; maar dan zeker niet het voornaamste. Op zekere morgen ontmoete zij haar eigen verloofde, kort nadat Nora haar verloving zo onver wacht aan Billy had bekend ge maakt. Lily reed in haar autootje met een .bezending perziken uit hun eigen tuin en was op weg naar het hospitaal. Billy, wiens auto in reparatie was, kwam uit tegenovergestelde richting en was op weg naar de in aanbouw zijn de nieuwe barakken. Zonder het zelf goed te weten hoe, stond hij opeens voor haar. Hij nam de houding aan van iemand, die een bekende ontmoet, die hem onlangs had geschreven, maar nog geen antwoord daarop ontvangen had. Het antwoord was van de ene dag naar de andere uitgesteld en van de ene week naar de volgende, totdat het ein delijk helemaal niet meer kon. Zo was het ook Billy gegaan. Hij had zich betreffende zijn gevoelens voor miss Gansenhurst op die morgen in de rozentuin, duidelijk moeten uitspreken en nu gevoelde hij, dat hij onmogelij|k bij haar aan huis kon komen. Maar door dat uitbreken van de oorlog, gevolgd door die scène met Nora in het Liefdelaantje, had hem de energie er. geesteskracht ontbroken, om miss Gansenhurst te schrijven. Maar zij wist niet beter, of zij was met hem verloofd. (Een eigenaar dige verloofde moet zij wel ge dacht hebben!) Haar ouders be schouwden haar ook als verloofd met Billy- Hun begoocheling was nu hij de gehele bevolking van Ditchwater bekend. In een soort onaange name droom had hij felicitatie brieven en -kaartjes ontvangen en bezoéken gehad van mensen, om hem geluk te wensen. Billy had dit alles met het niets zeggend gemompel beantwoord, waarmede het zijn sexe veroorloofd is, zich van verdere uitweiding af te ma- lien; en behalve voor zijn inspan nend werk, scheen zijn geest kracht met de dag af te nemen. De wolk die zijn gelaat verduis terde, klaarde niet op, toen hij het lieve, aardige meisje zag, dat haar auto direct stopte, toen zij hem gewaar werd. „Zo, vreemdeling", klonk het vroljjk, terwijl zij half uit de wa gen hing en haar beide handen naar hem uitstak. „Hoe maak je het? Vind je niet,dat het vrese lijk lief van mij is, om je nog aan te spreken, in aanmerking geno men de manier waarop je mij ver waarloosd hebt? Ik geloof niet een schattig puibnondje en een blik uit die blauwe kijkertjes on der dat kokette autohoedje Ek geloof, dat je helemaal niet meer van mij houdt!" De E.C.A. heeft 7 Europese lan den verzocht om Marshall-gelden tot een totaalbedrag van 30 mil- l'oen dollar terug te betalen, om dat zij in gebreke zijn geblever. te voldoen aan het in de Ameri kaanse wet op de hulpverlening bepaalde, dat minstens 50 pro cent van de Marshall-goedieren moet worden verscheept in Ame rikaanse schepen. Deze 7 landen zijn: Groot-Brittannië. Frank rijk Nederland,, de Belgisjch-<Lu- xemiburgse economische Unie, Zweden, Ierland en Denemarken. Functionarissen van de E.C.A. hebben echter (medegedeeld, dat de terug te betalen gelden zullen worden gebruikt om in het kader van het 1 plan-Marshall nieuwe goederen voor de betrokken lan den te kopen. Het verzoek om terugbetaling werd gedaan in een vorige week te Washington gehouden conferentie tussen ver tegenwoordigers van de E.C A. en van de O.E.E.S. Reeds in October j.l. had de E. C.A. genoemde zeven landen er van beschuldigd minder dan de vereiste 50 procent der Marshall- goederen te hebben vervoerd in Amerikaanse schepen, en terug betaling verlangd van de ver strekte Marshall-gelden voor 48.395 ton goederen, geleverd in het tweede kwartaal van dit jaar. (Sedertdien is het totaal voor genoemd kwartaal echter geste tot 150.000 ton ter waarde gen an 30 millioen dollar. 937 Soldaten en 538 burgers zijn bij het beleg en bombarde ment van Jeruzalem gedood door de Arabische kogels en granaten aldus een officiële Israëlische be kendmaking. Vele honderden zijn van honger en uitputting om het leven gekomen. (Wordt vervolgd.) CHR. GEEEF. KEEKEN Tweetal te Barendrecht Ds. C. Smits te Driebergen en Ds. J. C. van Ravenswaaij te Zaamslag. Tweetal te IJmuiden Ds. P. H. van Marrum te Nieuw-Amster- dam en Ds. J. C. van Ravenswaaij te Zaamslag.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2