SOUVEREINITEITSOVERDRACHT Van Acker over de historie der Koningskwestie Waar Nederland nog goed voor is tor de suiker et verlaagd, I GERS Regering laat 150 Straaljagers bouwen eVenalVerst0PP*9met Begroting van VerkeerenWaterstaat Resolutie inzake Indonesië aanvaard Kinderbijslagwet! DONDERDAG 8 DECEMBER 1949. DE VRIJE VEREN OVER DE WESTER-SCHELDE. Johnson: „V.S. zullen paraat zijn" ZON- EN MAANSTANDEN luizend inwo- tien millioen Jsduur brand*! mbonnenj >r 't Hooft over mmunisme stoomschip in nood De economische toestand in België v.m. n.m. 4.29 4.58 5.04 5.33 1 5.54 6.23 v.m. n.m. 5.15 5.45 5.50 6.20 6.40 7.10 ZON- EN MAANSTANDEN lisrkeft.ig bij Abonnement: Terneuzen Onder Redactionele leiding van P. L. D. J. van Oeveren. Redactie-adres s Noordstraat 55-57 - Temeuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150- Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent Losse nummers 6 cent- DE VRIJE ZEEUW 6e Jaargang No. 1290. Uitgave Sticuimg „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N. V- Firma P. J. van de Sande Advertentieprijsper mm 10 ctfl minimum per advertentie LSD. Rubriek kleine advertenties: 9 regels 60 ct.; iedere regel mear 12 ct Vermelding onder nummer Be- reau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties namiddags 3 uur. tot dec In de avondvergadering van Dinsdag heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp inzake de iSou- vereiniteitsoverdracht over In donesië voortgezet. De heer Weiter beëindigt zijn rede. Indonesië heeft er geen belang bij, aldus spr., de economische betrekkingen met Nederland te onderhouden. Als het wetsontwerp wordt ver worpen, zal er niets gebeuren. Spr. zegt ervan overtuigd te zijn, dat ons volk zich niet zal stellen achter het Kabinet. Wat gebieden eer en plicht? Het antwoord op die vraag zal ons rust geven- Het enige antwoord, dat Minister Van Maarseveen 7,.i- kan geven is: Neen! De heer Tilanus (C.H.), is van oordeel, dat de beslissing, welke thans genomen mofet worden, van blijvende betekenis is. Deze laatste gelegenheid om over de Indonesische kwestie te spreken, wil spr. 1 benutten om verantwoording jegens de Rege ring en volk af te leggen. Er zijn z.i. fouten gemaakt. Was het niet verstandiger geweest in 1938 de petitie-iSoetardjo niet ge heel af te wijzen? Hg herinnert, hoe hg tegen al lerlei beslissingen zijn verzet heeft doen horen. Spr. zegt, dat ten aanzien van het hoofd der Unje het Uniesta tuut niet de grondwettelijke for mulering heeft overgenomen. De heer Tilanus wijst er voorts op, dat maanden vóór de R.T.C. woorden zijn gesproken, die eefi omzwaai teweeg brachten en op nieuw ernstige moeilijkheden ver wekten. Zo bijvoorbeeld, de ver vroegde Souvereiniteitsoverdracht- De heer Tilanus brengt lof aan de Minister van Overzeese 'Ge biedsdelen voor de vervulling van zijn welhaast bovenmenselijke taak. Spr. vraagt zich af of het wel verstandig is van de Minahassa, Ambon en Timor, een afwijzende houding aan te nemen. Als het ontwerp wordt aange nomen, dringt spr. erop aan, dat het uiterste gedaan zal worden om aan de wensen van de&e ge bieden tegemoet te komen. Het belang der bevolking van Nieuw Guinea eist z-i., dat de Nederlandse Souvereiniteit hier blijft gehandhaafd. Het komt Vooral aan op ver trouwen en waardering. De de legaties van officieren en onder officieren van het K.N.I.L. zijn bereid hun werk in de jonge staat te doen. De nieuwe staat zal met zeer strenge hand het gezag moeten handhaven, strenger dan wij het hebben willen doen. Tenslotte verklaart de heer Tilanus, dat hij persoonlijk zijn vertrouwen zou willen schenken, ware het niet, dat er twee don kere schaduwen zijn: de grond wetskwestie en de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht. De heer Van der Goes van Na- ters (Arb.) betoogt, dat Indonesië eerst in de vorige eeuw tot staats zaak is geworden. De Partij van de Arbeid, zo be toogt spr., voelt zich erfgenaam van mannen als Van /Deventer, Van Vollenhoven, Van Kol, Van Gelderen en Stokvis. Hjj betreurt het, dat het tussen de twee organisaties niet tot een vorm van zelfbestuur is gekomen, waartoe de petit! e-Soetardjo ge legenheid gaf. Op één punt heeft spr. ernstige critiek op de Regering, n.l. wat de schuldenkwestie aangaat. Er is van een bedrag van '2 milliard afgezien, terwijl 1 mil liard ook al tehoog z.i. (vol doende zou zijn geweest. ISpr. verzekert geen strijd met de grondwet te zien. Als hij strijd vond, zou hij de overdracht zo nodig vinden, dat hij op alle manieren zou betogen: Er is wel strijd met de grondwet, maar er is staatsnoodrecht. Hen uittreden van de Minahas sa zou spr. een ramp vinden. Gaarne wil hij van de deskundi gen vernemen, hoe zij zich dat voorstellen. De heer Van der Goes van Na- ters meent,- dat er de nodige ga ranties zijn voor het zelfbeschik kingsrecht. Spr. verklaart zich de Unie anders te hebben voorge steld dan ze is geworden, maar we treuren er niet meer om, voegt hij eraan toe. Het staat vast dat de Souve reiniteit over Nieuw Guinea niet is overgegaan. Spr. vreest het deswege een moeilijk jaar. Vaak, hebben, de Socialisten ge stemd voor zaken, al waren deze niet in hun gedachtenleven. Zij brachten daartoe een offer. Aan andere Kamerleden vraagt spr. tenslotte, ook nu een offer te wil- en brengen in het belang van de gemene zaak. De heer Oud (V.V.D.) consta teert, dat het debat in de Kamer de aard heeft van rustig beraad, in tegenstelling met wat cr buiten de Kamer geschiedt, waarbij het sentiment wel zeer spreekt, het geen o.m._ blijkt uit telegrammen, welke spr. heeft ontvangen. Hij verklaart, dat zijn vrienden en hij de keuze nog niet hebben gedaan- Zij staan open voor elke argu mentatie. De belangrijleste vraag is voor hem die van de grondwettigheid. Voldoen de bepalingen van het Uniestatuut aan de grondwet In een uitvoerig betoog geeft spr. als zijn. oordeel te kennen, dat als er op ander gebied geen be zwaren tegen zijn, het Uniesta tuut niet wegens strijd met de grondwet afgewezen behoort te worden. Zitting van 7 December (11 uur). De eerste spreker de heer De Graaf (K.V.P.) zegt, dat Neder land een grote taak te vervullen zal krijgen in de samenwerking met Indonesië. Idealen op dit ge bied zullen niet bereikt kunnen worden, tenzij het Nedeiandse volk zijn taak verstaat en de kan sen grijpt. Het gedwongen overgaan van ambtenaren naar de R.I.S. acht hij op morele gronden niet aan vaardbaar. De band van de amb tenaar met Nederland is onmis kenbaar. Het heengaan van de oude overheid zou betekenen, dat de ambtenaar geen werkgever meer heeft. Spr. vraagt, of terzake overleg is gepleegd met de Indonesische delegatie en of deze een afwijzen de houding heeft aangenomen. Die ontwerp-overeenkomst stel de een integrale overdracht der ambtenaren aan de nieuwe sou- verein voor, mits aan de ambte naren een stem in het kapittel was gegeven. Dat is niet ge beurd. Spr. hoopt, dat een groot aantal zal overgaan in Indonesi sche staatsdienst. Uitvoerig be spreekt hij der rechtspositie der ambtenaren, die overgaan. De heer De Graaf acht het mo gelijk, dat de openbare behande ling van de garantiewet voor de datum der souvereiniteits-over- draeht kan geschieden. Hij dringt er bij de Regering op aan het ont werp zo spoedig in te dienen, dat het voor het Kerst-reces kan wor den behandeld. Wanneer de Regering geen be vredigend antwoord kan geven, zou de Kamer zich z.i. bij dit de bat hierover moeten uitspreken. De heer De Groot (C.P.N.) be toogt, dat de Nederlandse impe rialisten vier jaar koloniale oor log hebben gevoerd. De Neder landse Regering tracht via de R.T.C. te bereiken, wat ze door de politionele acties niet kon verwe zenlijken. De .besluiten van de R.T.C. brengen geen nationale zelfstandigheid aan Indonesië maar beogen de heerschappij Van het verkapt imperialisme te ver sterken. Naar sprekers oordeel is er geen sprake van, dat de troepen spoedig terugkomen. De Repu bliek Indonesia zal naar sprekers inzicht overwinnen als de volks republiek China, waarna de docu menten van de R.T.C. zullen be landen in de prullemand der ge schiedenis. De heer Van de Wetering (C.-H.) bespreekt economisoh-financiële aangelegenheden. Hij betreurt dat de voorstellen tot overdracht geen volledige schuldenverrekening be vat. Deze overdracht ondergraaft de financiële positie van Neder land. Het is nodig, vindt spr., dat de Regering duidelijk uiteenzet hoe de zekerheid van de transfer van penisoenen enz. geregeld is. Spr. vraagt in verband met een uitlating van Hatta, of de Ver. Staten van Indonesië rechtens be voegd zijn het Unie-statuut op te zeggen. Het moet ai. uitgesloten zijn, dat Nederlanders gedwongen wor den over te gaan in dienst van de andere Souverein. In verband met de betiteling „avonturiers" van degenen, die naar Indië gingen, hetgeen op een vergadering te Amsterdam is gepchied, zegt spr. hoog te willen houden de vaan voor al len, hoog en laag, die de belan gen en het welzijn van beide landen hebben gediend. Onoverkomelijk bezwaar heeft spr. tegen overdracht van Nieuw Guinea aan de Verenigde Staten van Indonesië- Hij wenst te weten, hoe het met deze zaak staat. Zie verder pag. 2, le kolom Naar aanleiding van vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Posthumus, deelt de Minister van Verkeer en Water staat in de Memorie van Ant woord aan de Kamer mede, dat de wetteiyke grondslag voor het Zondagsrijverbod op 1 Januari 1950 komt te vervallen. Volgens een uiterst moeilijk te maken schatting bedraagt het benzine verbruik op Zondag nauwelijks enkele procenten van het totale verbruik. Ten aanzien van de wederin voering van veergelden op de veren over de Wester-Schelde, vestigt de Minister de aandacht der Kamer er op, dat andere nog meer geïsoleerde landsdelen als bijv- de Wadden el Landen hieraan aanspraken zouden kun nen ontlenen indien de vrijstel ling zou voortduren. Gedurende de zomermaanden is door de S.M. „Zeeland" een toeristendienst onderhouden tussen Vlissingen en Folkestone met twee afvaarten per week in elke richting. De gestelde toeris tische verwachtingen van deze dienst, die weliswaar een verlies heeft opgeleverd, zijn niet te gen gevallen. De directie der maatschappij is bereid het vol gend jaar opnieuw een proef te nemen. Steun van het rijk voor de ontwikkeling van het toeris me in Zeeland zal daarbij drin gend gewenst zijn. De N.V. Maatschappij voor vliegtuigbouw „Aviolanda" in Papen- drecht heeft van de Regering opdracht ontvangen voor de bouw van 150 Gloster-meteor-straalj!a gers. Ook voor België zullen 150 van dergelijke toestellen worden gebouwd. «Aviolanda" zal dus de bouw van 300 vliegtuigen ondernemen, in samenwerking met Fokker. De z.g. frontfusillage, bestaande uit neus, cockpit en staart met stuurvlakken, wordt gebouwd bij Aviolanda", terwijl Kokker de eindmontage verzorgt. dere bouw. Zo zullen onder meer uitwerpbare stoelen worden ge plaatst, die het mogelijk maken, dat de piloten, wanneer zij plot se! mg het vliegtuig moeten ver laten, als het ware uit de vlieg tuigen kunnen worden geschoten. Het normale uit een vliegtuig "Springen is namelijk bij de ont zaggelijke hoge snelheden, die worden ontwikkeld ten enenmale onmogelijk. Deze vliegtuigen, die een enor me snelheid kunnen ontwikkelen (ongeveer 900 km per uur) zul len worden uitgerust met Rolls- royce-dewent-motoren, die in Bel- gjë worden gemaakt. Uiteraard tergen deze toestellen een bijzon- Ten aanzien van Nieuw Guinea zeide Moh. Hatta in een op 6 dezer gehouden vergadering, dat op grond van van het feit, dat het volk van Nieuw-Giidnea nog niet in staat is zijn status op democra tische wijze te bepalen en de Re publiek Indonesia Serikat buiten landse steun nog niet kan ontbe ren om over de moeilijkheden na de souvereinibeitsaverdracht heen te komen j's Nederland beter in staat Nieuw Guinea te beiheren- Dat wij Nieuw Guinea niet loslie ten bewijst 't feit, dat de Republi keinse delegatie 't Nederlandse voorstel verwierp tot vorming van con-dominium, hetwelk overheer sing zou betekenen. Verder verklaarde Hatta, dat de Nederlandse troepen, die op het ogenblik van de souvereini teitsoverdracht vrij van enige taak zijn, binnen zes maanden zullen repatriëren. Het is nodig op de ondernemin gen onmiddellijk het werk te her vatten, zo vervolgde hij. De rege ring zal sociale garanties voor de arbeiders in het leven roepen. De regering zal niet toestaan dat een gro|ot verschil bestaat in de positie der Nederlanders en buitenlanders. Ten aanzien van de marineba sis te Surabaja, zeide Hatta: „Wij zijn tot deze stap overge gaan, omdat wij nog niet in staat zijn de lange kustlijn met drie of vier schepen te bewaken ingeval van een grote aanval van de zijde ener grote mogendheid. Om die reden werd vtan de Nederlandse vloot geleend". Deze kwestie komt na een jaar wederom in behandeling. De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft de door veertien landen ingediende re solutie inzake Indonesië aan vaard met 44 stemmen vóór en 5 tegen bij 2 onthoudingen. Deze resolutie prijst de Neder landers, de Indonesiërs en de commissie der V. N. voor Indo nesië voor het aandeel in de overeenkomst te Den Haag. Voorts verwelkomt zij de „aan staande vestiging van de Repu bliek der verenigde staten van Indonesië als onafhankelijke souvereine staat." Op 1 Mei moet het eerste toe stel worden afgeleverd. Om aan deze verplichting te kunnen vol doen wordt op 1 Januari begonnen met de bouw van het eerste toe stel. Dit komt echter voor het grootste deel gereed uit Enge- and. De volgende toestellen zul len echter steeds meer en meer in Papendrecht worden gebouwd, zodat men 1 Jan. 1951 hoopt het eerste toestel, dat geheel in eigen fabriek werd gebouwd, te kun nen afleveren, afgezien dan van de montage, die bij Fokker geschiedt. Men hoopt in ongeveer twee jaar de opdracht te kunnen uit voeren. Dinsdag is men klaar gekomen met de aflevering van een serie van 90 z.g. Harvard-trainers, waarvan er 40 voor Zwitserland en 50 voor de Nederlandse lucht strijdkrachten bestemd waren. Het laatste toestel js Maandagmiddag' door de bekende invlieger van Fokker, Gerben Sonderman inge vlogen en in orde bevonden. Sinds enige tijd kan dit invlie gen van de startbaan van „Avio landa" af geschieden. Dit be treft hier een grasveld, dat men bij „Aviolanda" gewoonlijk het James Doolittle-field noemt, zulks omdat de bekende Amerikaanse vlieger-generaal van deze naam, in 1929 op dit veldje een landing maakte. Tijdens een persconferentie heeft Van Acker, die onmiddel lijk na de bevrijding van België eerste Minister was, enkele bij zonderheden verteld over de gesprekken, die hij met Koning Leopold, die toen nog te Sankt Wolfgang in Oostenrijk ver bleef, heeft gehad. Op 14 Juni 1945 had Van Acker een onderhoud met de Koning, waar hij deze aanraad de nog niet naar België terug te keren. De Koning antwoordde hierop, dat hij in ieder geval voornemens was naar Brussel terug te keren en dat hij er des noods troonsafstand zou doen. Hij sprak evenwel ook over ver kiezingen en erkende, dat er een politieke meerderheid tegen was, welke in hoofdzaak ge vormd werd door de vakvereni gingen en het ondergrondsver- zet. Van Acker wees de Koning in dit verband op de omstandig heid, dat het moeilijk zou zijn de orde te handhaven, daar de rijkswacht nog niet georgani seerd was, en dat het zeker was dat stakingen zouden uitbreken. Op 15 Juni had Van Acker opnieuw een gesprek met de Koning, tijdens hetwelk de Vorst de eerste Minister ver zocht, of hij bereid zou zijn een regering te vormen, indien hij naar België terugkeerde. Van Acker antwoordde hierop ont kennend. „Indien u terugkomt, bied ik onmiddellijk het ontslag van de regering aan en ik zou verplicht zijn u te doen weten dat ik niet in staat ben een nieuwe te vormen". Tijdens dit onderhoud heeft de Koning Van Acker een ont werp van de troonrede getoond. .Op de vraag van de Vorst of Van Acker met de tekst daar van accoord ging, heeft de toen malige premier geantwoord: „Persoonlijk ben ik ermee ac coord. Een troonrede is echter een regeringsrede, die door de gehele regering moet worden goedgekeurd." De Koning aan vaardde dit standpunt. De aankondiging, dat de Ko ning van plan was definitief naar België terug te keren, ont ving Van Acker kort voor zijn vertrek. De Koning zei hem toen: „Ik heb een beslissing genomen en ik keer Maandag 18 Juni naar Laken terug. U mag dit tegen niemand zeggen, noch aan mijn broer, noch aan de regering." Van Acker antwoordde de Koning hierop: „Ik ben ver plicht de Prins-regent en de regering op de hoogte te stellen van uw beslissing. De Prins regent is op het ogenblik het staatshoofd en de regering is de regering." Na de terugkeer van de eerste Minister Van Acker in België heeft deze onmiddellijk de Mi nisterraad bijeengeroepen en het nieuws medegedeeld. De regering nam toen de bekende beslissing: zij liet Koning Leo pold weten, dat zij bij een terug keer een nieuwe regering samen te stellen en wees iedere ver antwoordelijkheid van de hand met betrekking tot het hand haven der orde. Op 18 Juni ontving Van Acker een brief van de Koning met het verzoek een nieuwe regering te vormen. Van Aeker wees dit aanbod af onder opgave der motieven. De gewezen eerste Minister maakte tijdens de persconfe rentie van Woensdagmorgen ook nog gewag van een incident tussen hem en de Koning. Toen hij wederom een bezoek bracht aan Sankt Wolfgang om be sprekingen te voeren met de Koning, moest Van Acker plot seling om dringende redenen naar Brussel terugkeren. De Koning verzocht hem echter nog te willen blijven, aangezien hij nog met zijn moeder overleg wilde plegen. Ook de daarop volgende dag vroeg de Koning Van Acker opnieuw zijn ver trek uit te stellen, omdat hij nog verschillende andere per sonen wenste te raadplegen. Van Acker liet de Koning hierop weten, dat hij niet lan ger wenste te blijven. Hierop liet de Koning de premier bij zich ontbieden. De Vorst be vond zich in het midden van een ruim vertrek en had de armen over de borst gekruist. De Vorst stelde Van Acker de volgende vraag: „U verzet er zich dus tegen, dat ik bepaalde personen ontvang?" Van Acker antwoordde hier op! „Ik heb al het nodige ge daan, sedert de eerste dag die ik hier ben, om de verplaatsing van de personen, wier tegen woordigheid u hier wenst, te organiseren. Er zijn acht mil- lioen landgenoten. Ik ben be reid beurtelings hun reis naar Sankt Wolfgang te organiseren, doch u weet dat het de plicht is van een eerste Minister, gezien de huidige toestand, zich in België te bevinden." De Amerikaanse Minister van Defensie, Louis Johnson, heeft in een rede te New York voor het congres van de Amerikaanse in dustrie, verklaard, dat de Ver. Staten een militair plan had op gesteld om het hoofd te bjeden aan iedere plotselinge vijandelijke aanval „om vier uur in de mor gen". Johnson zeide, dat het plan, dat „hoofdzakelijk berustte op het be ginsel, dat wij een eerste aanval zouden moeten opvangen" éénpa- rig was goedgekeurd wat de hoofdpunten betreft door de* ge zamenlijke stafchefs. Johnsor voegde er aan toe, dat de Ver. Staten zich voorbereidden op krachtmetingen die naar zij hoop ten, nimmer zouden behoeven voor te komen. „De aanval om vier uur in de morgen zou morgen kunnen komen?', aldus Johnson, „doch ook de volgende week, de volgende maand, het volgend jaar of jaren later laat ons hopen nooit maar ik verzeker U dat wanneer en als hij komt wij pa raat zullen zjjn". WIJZIGING Aan de nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Ka mer betreffende het ontwerp van wet „Kinderbijslagwet" is het volgende ontleend: In de Memorie van Toelichting is er op gewezen, dat het ach terwege blijven van de voorge stelde wijziging er toe zou lei den, dat met ingang van 1 Januari 1950 zou worden terug gevallen op de voor de wet van 21 Dec. 1946 bestaande toestand, wat wel zeer ernstige gevolgen zou hebben, nu de concrete loonpolitiek nog in bespreking is met de Stichting van de Ar beid. Ook de gevolgen van de devaluatie zullen bij die bespre kingen in aanmerking worden genomen. De vraag of het niet gewenst zou zijn het bedrag, dat door de invoering van de kinderbijslag voor het eerste en het tweede kind aan de gezinnen is toege kend, in de lonen op te nemen, kan eerst worden beantwoord nadat daaromtrent, als onder deel van het gehele probleem van lonen en prijzen, overleg met de Stichting van de Arbeid heeft plaats gehad. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot -avond. Buiïg. Enkele buien met plaatselijke opklaringen. Aan de kust harde of stormachtige, in het binnen land krachtige tot harde wind uit Westelijke richtingen. Iets- kouder dan gisteren. HOOGWATER. DONDERDAG 8 DECEMBER. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. n.m. 3.12 3.32 3.47 4.07 4.37 4.57 Dec. Opk. Ond. Opk. Ond. 8.34 8.35 16.29 16.29 18.36 19.56 11.40 12.12 :t.; minimum per 5 regels 60 cLg amer Bureau va» namiddags 3 uur. inwoners in Ne- !g op 1 November zo deelt het sta in van het Cen- roor de Statistiek 'erden 7055 huwe- i, 18.459 kinderen .rvan 298 onwet- tierven 5714 per- nister van Land en Voedselvoor- leelt, is het om lenen niet moge- aan tot verlaging an suiker, •handelingen, die gevoerd met de i de Arbeid over ijzen zal ook de yan het varkens feit, dat een ge- ompensatie door van de suiker blijven, onder- sprekingen uitma- rolenbureau deelt hierna genoemde boffenbonnen met 16 December 1949 id verliezen: rant- „Brandstoffen 11 19/'50". Rantsoen- ndstoffen 6 eenhe- rantsoenbonnen n 1 eenheid 1948/ enbonnen „Brand- a.s. moeders". ;n moeten uiterlijk mber a.s. bij een leverancier worden Visser 't Hooft, se- raal van de We>: eld_ erken, heeft op de :he conferentie van i verklaard, dat de rale revolutie in Azië Christendom ernstig ast" een onvermig de e was, die het oom- waf ging. 't Hooft, had in beslo- esproken, doch vatte persconferentie zijn die van onze tijd i» [verbreide sociale re. kanaal in het com. ft gevonden", zo zei. :se s.s. „Nikos" haft de stuurinstallatie De sleepboot „Hol de rederij Doeksen ling voer onmiddel- ïemen thans, dat 1" spoedig na haar erugkeerde, omdat ,and te groot achtte. bevindt zich onge- km ten Oosten van ïorgen seinde de t zij door het bre- sleeptros in gevaar :n onmiddellijk hulp EN STRAAT 83 ^VERWACHTING d door het K.N.M.L geldig van Zaterdag- -avond. Vrij koud. i bewolkt en plaatse buien, sommige met leeuw. Zwakke tot id, aanvankelijk tus- i West, later draaiend elijke richtingen. De- its lagere temperatu- steren. Een delegatie van de federatie van Belgische industriëlen heeft aan de Mln.-President van Bel gië, Eyskens, een nota overhan digd over de economische toe stand, waarin om. wordt gezegd, dat deze in leidende industriële kringen ais buitengewoon veron' te zgn gerat-xtceciui- |mu- lement ze verwerpt, dan zal de regering van ide Pasundan een zeer moeilijke taak te wachten, terwijl deze verwerping geen be slissende invloed op de atificering in bet algemeen", -aldus Jumhana. SULTAN VAN DJOK-JA O V GR DE OVERDRACHT Te Suiabaja verklaarde de sul tan van Djokja, bezwaar te heb- ook de Amerikanen en Engelsen tegen de terugkeer van de Ko ning gekant zijn. Ik heb de am bassadeur van Groot-Brittannie gesnroken, deze achtte troons afstand noodzakelijk. Ook de ambassadeur der V. S. achtte troonsafstand de enige oplos sing". Met betrekking tot dezt bewe ringen van Van Acker verk'aart de Koning in zijn verslag het De betrokken familie 's op de hoogte gesteld. De toestand van de patiënt is gunstig. Indien zich geen verdere gevallen op het laatste deel van de reis zullen voordoen, zal het schip op de. nor male datum, verrrtoedelijk 24 De cember, worden gedebarkeerd. De opvarenden zullen in dat g"Val op de gebruikelijke wijze ar hu s worden vervoerd. De heer Posthumus (Arb.) ver klaart t en derde postbestelling niet nodig te achten. In het gebruik der Rrjksautomo- bielen moet z.i. wat meer organi satie komen. De Minister van Verkeer en wi .aat, e hart- Spitzen, zegt u-i do P I T. getracht wordt -o j 'og -ijk slachtc fer is iken. ^2000 Kan mo it in imU- t .ire dienst. De goede krachten D.U~W.-verband zou gebeuren. Hij betreurt het, dat bij de uit gifte van gronden de jonge boe ren vaak niet in de gelegenheid gesteld zijn een klein bedrijfje te verwerven, waarop zij hadden ge rekend krachtens Imn arbeid in de polder. De kleine boeren moesten z.i. het eerst in aanmerking ko- uen bij de uitgifte. a Minis zal de volgende week .uitwoon en. Breskens Terneuzen Walsoorden K)G WATER. AG 10 DECEMBER. iG 11 DECEMBER. Dec. Opk. und. Opk. Ond. 10 11 12 8.36 8.38 8.39 16.29 16.28 16.28 21.20 22.44 12.34 12.51 13.04

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1