Dc Souvereiniteitsoverdracht De behandeling in de Tweede Kamer Grote drukte op het Binnenhof De bemoeienis der Verenigde Naties ot de suiker et verlaagd, j GERS De veiligheidstoestand in Indonesië met de niet-zelfbesturende gebieden WOENSDAG 7 DECEMBER 1949. «y herinnert aan de eersite Regeringsverklaring van Minis ter Logenwm op 16 October 1945 die toen zei, dat spreken met Soefcamo even onwaardig als onvruchtbaar zou zijn- Interview met de Republ. Gouverneur van Oost-Java Ronde Tafel Conferentie voor West-lndië De zuivering in Bulgarije ZON-EN MAANSTANDEN uizend inwo- tien millioen Isduur brand- nbonnenS.o.' r 't Hooft over rnmunisme stoomschip in nood De economische toestand in België vun. n.m. 4.29 4.58 5.04 5.33 5.54 6.23 v.m. n.m. 5.15 5.45 5.50 6.20 6.40 7.10 ZON- EN MAANSTANDEN ViArkerLlg bij Abonnement: Terneüzen Onder Redactionele leiding van P. L. D. J. van Oeveren- Redactie-adres Noordstraat 55-57 - Terneüzen Tel 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150- Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent Losse nummers 6 cent. DE VRIJE ZEEUW 6e Jaargang No. 1289. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N. V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijsper mm 10 ct-j minimum per advertentie /ÜB- Rubriek kleine advertenties: 9 regels 60 et.; iedere regel meer 12 ct Vermelding onder nummer Bu reau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. De Tweede Kamer begon giste ren met de behandeling van het wetsontwerp inzake de Souverei niteitsoverdracht over Indonesië. Op het Binnenhof was het zeer druk Br weerklonken kreten: „Wij protesteren", en „Eerloos". Op de wijze: „Wij willen Hol land hooien" werd uiting gegeven aan de gevoelens van bepaalde groepen- Strooibiljetten werden uitgedeeld en teksten van liede ren. Wanneer Ministers aan het Kamergebouw arriveerden, werd er gejuicht en stegen er protest- kreten op- Toen Minister Lieftinck zjjn auto verliet, werd hem door een vrouwelijke demonstrante een pamflet in de handen geduwd. De bewindsman ging het gebouw binnen, glimlachend het pamflet lezend. De politie hield de de monstranten zoveel mogelijk op een afstand, doch voerde geen charge uit. Toen de zitting was begonnen, trokken de ongeveer 200 demon stranten af. Later werd aan het pufctóek de toegang tot het Bin nenhof ontzegd. Nagenoeg alle Ministers waren in de Kamer aanwezig. De banken der afgevaardig den vertonen slechts enkele open plekken. De loges en de tribu nes zitten stampvol. Barste spreker is de beer Schou ten (AJR.) In het debat heeft een der Ka merleden namens zijn fractie verklaard, dat hij oP dit histori sche ogenblik volkamen en zonder enig voorbehoud zich zou stellen achter de Regering, als zij wei gerde met Soekamo te onder handelen. Dat Kamerlid was de heer Van Pol, sprekende namens de K.K. Kamerfractie. De bepalingen van het 14e hoofdstuk van de grondwet moe ten volgens spr. zo worden gele- ze», dat de 'Souvereiniteit overge dragen zou worden, als er een or ganisatie, een staatsorganisatie in bet leven geroepen was, door middel waarvan orde en regel maat tot stand zouden worden ge bracht-en gehandhaafd. Hierin is op geen stuikiken na voorzien. Spr. is van oordeel, dat we van daag staan voor een hoogst ern stig tekort. Wat thans ter aan vaarding wordt voorgelegd, is In een interview heeft de Repu blikeinse gouverneur, kolonel Sunkono verklaard: „Ik heb een taak: rust, orde en veiligheid te brengen in Oost-Java. Deze rust, orde en veiligheid zijn niet alleen bestem<i voor de Indonesische be volk tag, maar voor allen, dit is mjjn eerste en belangrijkste taak en daaraan zal ik mijn krachten wijden. Ik geloof, dat het mij zal lukken deze veiligheid te bren gen. De troepen, die onder mijn bevel staan hebben vertrouwen in my en dat is van het grootste belang". Sungkano loofde de samenwer king met generaal Scheffelaar. Hij zeide geen communistisch gevaar .in Oost-Java te zien, hoewel be paalde gebieden zoals Malang wél moeilijkheden zullen opleve ren. „Wellicht kan niet ieder inci dent voorkomen worden, maar de veiligheid zal terugkeren". Uiter aard ié de periode vlak voor do overdracht moeilijk. Ben corres pondent van het blad „De Vrije Pers" vroeg: „Zult U hard sla-sc als het nodig is V'. Hierop antwoordde generaal Sungkono„Als het nodig Is zal ik hard slaan, maar ik geloof, dat het wel zal meevallen". niet in overeenstemming met de bepalingen der grondwet. In dit verband citeert spr. de Nieuwe Rotterdamse Courant, en wijst hij op een artikel van Prof. 's Jacob in diat blad- Voorts noemt spr. een artikel van Prof. G. van den Berg in Het Vrije Volk, die ronduit moest toe geven, dat wat de Regering voor stelt niet in overeenstemming is met de grondwet. De Regering schijnt hierover liefst niet te spreken, althans zo weinig mogelijk, zegt spr. Naar sprekers mening is er niets terecht gekomen van een voort leven van een in de Unie omgezet Koninkrijk. We hebben hier te maken met een Unie zo licht als een pluisje. In feite is het met de Unie zo, dat zij geen gezagsbevoegdheid heeft. Met het hoofd van de Unie is het evenzo. De bepalingen van de grondwet zijn in het statuut van de ontworpen Unie dermate uitgehold, dat niets is overgeble ven van wat werd aangenomen bij de behandeling der grondwetsher ziening. Van het zelfbeschikkingsrecht is niet terecht gekomen. Dit heeft teleurstelling gegeven en velen met ergernis vervuld. De volkeren in Indonesië heb ben zich in het algemeen niet kunnen uitspreken. Van het zelfbesch. Ikkingsrecnt zal eerst sprake kunnen zijn na overdracht der Souvereiniteit. De uitspraak had eerst in or de en rnst moeten kunnen geschieden eerst daarna had de overdracht kunnen volgen. Voor de Minahassa, Ambon en Timor staan zJ. de zaken nog an ders. Spr. vindt het heel erg, dat in feite geen gebruik kan worden gemaakt van het recht. Uit de stukken blijkt, dat) de Regering zelf uitermate teleur gesteld is- Spr. heeft zich afge vraagd of de Regering nog wei een onderhandelingspositie ter R.T.O- had. Of moest zij aan vaarden wat anderen wensten? De ambtenaren moeten z.i. vrij kunnen beslissen, of ze In dienst van de Verenigde Staten van In donesië willen overgaan. Het zijn geen roerende goederen, het zijn men,sén, die de eed van trio uw hebben afgelegd aan de Regering. De hele staatsorganisatie gaat over en daarbij gaan de ambtena ren mee. Dat is naar sprekers inzicht onverdedigbaar. Men mag de mensen, niet plaatsen voor een gewetensconflict. Wat Nieuw Guinea betreft kan er z.i. geen sprake van zijn, dat dit overgaat naar de Verenigde Staten van Indonesië. Dit wetsontwerp wordt voor gedragen als de bekrachtiging van het verdrag- Men kan 't aan" nemen of verwerpen, maar er is z.i- nog een derde weg mogelijk. Ais de Kamer van oordeel is, dat op bepaalde punten wijzigin gen moeten worden verkregen, dan moet de Regering het over leg met de Indonesische delegatie openen en de beslissing worden uitgesteld. De heer Schouten verklaart, dat zijn fractie haar medewerking aan dit wetsontwerp niet kan ver lenen. De heer Romme (K.V.P.) acht de beslissing niet moeilijk, maar wel zwaar! Eigenlijk moest het een dag van stille vreugde zijn, omdat het doel van het kolonise ren bereikt wordt n.l, de vrijheid. Spr. gaat na wat de gevolgen van verwerping van het ontwerp voor de consolidatie van Indonesië zullen zijn. Iedere Minister moet er, aldus spr. met een maximale zekerheid van overtuigd zijn, dat bij verwerping over grote delen van Indonesië de chaos zal komen. Ben tweede kernvraag is deze: Willen wij deze samenwerking met Indonesië zoals ze ter R.T.C. geconcipieerd is of willen we geen samenwerking Spr. betoogt, dat zijn partij vaart in hetzelfde schuitje als de Regering. Ook haar Unie-concep tie was een andere dan dié van de R.T.C. De heer Romme erkent, dat een andere conceptie hem liever ware geweest. De grondwet met haar 14e hoofdstuk heeft zonder enige twij- De Sultan van Djokja is Dins dag te Bandoeng aangekomen voor het voeren van besprekin gen met de regering van Pa- soendan inzake het handhaven van orde en rust gedurende de overgangstijd. Woensdag zal hij zich naar Semarang en Don derdag naar Soerabaja begeven. Uit Medan meldt Aneta, dat gedurende het weekeinde geheel Zuid-Tapanoeli door de Neder landse troepen is ontruimd. Blijkens een communiqué van de commissie voor het staken van het vuren in Tapanoeli is het de bedoeling, dat geheel Tapanoeli voor 14 December door de Nederlandse troepen zal zijn ontruimd. Ook Sibolga werd ontruimd. Aldaar had de Escomptobank met ingang van 1 December haar agentschap gesloten. De Europese handel te Sibolga heeft zijn kantoren ge opend gehouden, doch voor het merendeel onder leiding van Indonesisch of Chinees perso neel. Verscheidene Nederlan ders zijn uit Sibolga te Medan aangekomen, alsmede Neder landse planters uit Tapanoeli, alwaar het beheer der onder nemingen grotendeels is toever trouwd aan Indonesiërs. Voorts zijn te Siantar ongeveer 2000 Indonesische geëvacueerden uit Tapanoeli aangekomen. Uit Soerabaja wordt gemeld, dat de Kerkeraad van de Pro testantse gemeenten Zondag ochtend een kanselboodschap heeft doen voorlezen in ver band met de heersende onrust. „Gods woord zegt, dat angst een teken is van innerlijke armoede en van geestelijke nood, daarom is het de taak van de Kerk om allen, die door een panische angst zijn bezeten, te wijzen op wat Gods woord tegenover angst stelt". Intussen vielen er gedurende het weekeinde verscheidene nieuwe incidenten voor. Een textielfabriek werd door een honderdtal mensen gerampokt, waarbij een buit van ongeveer 30.000 werd gemaakt. Een politie-agent werd in zijn woning overvallen. Onder de politie-agenten hadden enkele deserties plaats en er werden drie berovingen gerapporteerd. Het Republikeinse dagblad „Be- rita" heeft een beroep gedaan op de bond van betjakbestuur ders (een betjak is een fiets taxi) om incidenten te vermij den, zulks in verband met de onverantwoordelijke wijze van optreden van sommigen dier be stuurders. WORDT MEDIO 1950 HERVAT Door de gouverneur van de Ne derlandse Antillen is medegedeeld dat de Nederlandse Regering voornemens! is de Ronde Tafe, Conferentie voor West-lndië waaraan wordt deelgenomen door Nederland, Sur name en Curacao omstreeks mjedio 1950 te her vatten. De gouverneur wees er op dat de uitwerking door de wet gever van de resultaten dezer con ferentie, o.a. in, verband met de herziening van da Gondwet, zo veel tijd zal vorderen, dat er alle aanleiding bestaat voor het tol stand brengen van een interim- regeling. „Deze oplossing ver dient temeer aanbeveling", aldus do gouverneur, „omdat op deze wij ze een oplossing kan worden gé- vonden voor een zo brandend pro bleem als het tot stand komen van de zelfstandigheid der eilan den en het regelen van een onder linge verhouding". fel invloed gehad op de Unie-conr ceptie zoals ze uit de R.T.C. is te voorschijn gekomen en nu zou de zelfde grondwet een slagboom stellen tussen Nederland en Indo nesië? Wat de waarborging der rechts - zekerheid, de fundamentele men senrechten en goed bestuur be treft, verenigt spr. zich met wat in de Memorie van Antwoord is gezegd. Uitvoerig gaat spr. in op de vraag of de regeling ten aanzien van het hoofd der Unie :n strijd is met art. 209, lid 3 van de grondwet. 'Z.i. is dat niet het ge val. De heer Romme zou 't onverant woordelijk vinden de voordracht te verwerpen, omdat in grote de len van Indonesië een chaos zou ontstaan en elke mogelijkheid van samenwerking in de toekomst zou worden afgesneden. In brede kringen van ons vol ie heeft de kwestie van het zelfbe schikkingsrecht een gevoelige snaar aangeroerd. Ter R.T.C. is aan dit recht tekort gedaan. De hoofdfout ligt aan Indonesische kant. De UNCI helde in sterke mate naar de Indonesische dele gatie over. A,an de Nederlandse kant had men zich z-i. vierkanter en vast beradener kannen houden. De Minahassa, Ambon en Timor vragen de Souvereiniteitsover dracht uit te stellen- Spr. is van oordeel, dat Souvereiniteitsover dracht NU de voorrang moet her- ben, omdat hij anders chaos ui grote delen van Indonesië vreest. Een nieuw Kajbinet zou niets anders kunnen doen, dan het re sultaat der R.T.C. binnen te krij gen of alle samenwerking met In donesië liquideren- De Katholieke fractie zal met kracht blijven volharden in haar houding. De heer Romme besluit zijn rede met de woorden„Nederland moet ten deze eindelijk eensgezind worden". De heer Welter (K.N.P.) zegt, dat sinds 1945 kapitale fouten en misstappen door de Regering zijn gemaakt ten aanz en van de Indonesische kwestie. De Partij van de Arbeid heel't van het begin af er naar gestreefd Indonesië los te maken van Ne derland. De heer Weiter verwondert zich, dat de heer Romme de beslissing niet moeilijk vindt. Deze dag moest z.i. voor hem juist uiterst zwaar zijn en de beslissing uiter mate moeilijk, want hij moet een politiek van vier jaar en positieve uitspraken inslikken. Spr. stelt de heer Romme ver antwoordelijk voor wat geschied is, omdat hij de Regering niet heeft weggezonden. Toen de heer Tjarda van Star- kenborch geëcarteerd was, zo be toogt spr., is het snel in de ver keerde richting gegaan. In strijd met de grondwet werd geen nieu we Gouverneur-Generaal be noemd. Volgens spr. wordt er te veel geheim gehouden. Waarom ont ziet gij de Republiek met voorbij zien van de openbare zaak vraagt spr. Minister Sassen, die een eind wilde maken aan toet onduldbaar intrigeren, moest aftreden, omdat toij de Verenigde Naties buiten de deur wilde zetten. Zijn opvolger, de heer Van Maarseveen komt de eer toe de weg naar de afgrond af te leggen met zevenmijlslaar zen. Spr. betoogt, dat de Socialis tische regeringen in Nederland de revolutie in Indonesië hebben ge steund. Over de K.V.P. in dit ver band wil de heer Weiter niet spre ke, omdat hij haar beschouwd als een bijwagen van de Pairtij van de Arbeid. De houding van de Nederlandse Regering jegens de Minahassa, Ambon en Timor is zodanig, dat spr. het niet in parlementaire be woordingen ikan uitdrukken. De heer Weiter wijst er voorts op, dat in een groot deel van Java en Sumatra angst bestaat. De heer Romme heeft de vrees uitge sproken voor chaos, maar deze chaos is er thans al. We staan nu voor overdracht aan ondeskundi ge en incompetente mensen, met op de achtergrond Oosterse despo tische machten en het jonge com munisme. De capitulatie, welke thans aan de orde Is, acht spr. beschamend. Waarom heeft de Regering geen steun gezocht bij het volk. Waar om .is zij bevreesd toe t*. geven wat de hele wereld weet, namelijk dat zij gebogen heeft onder druk van Amerika? Spr. meent, dat Nederland ge raakt is in een net van intriges en het gebrek aan homogeniteit in het Kabinet veroorzaakt moeilijk heden. Hij vraagt, of de Rege ring bereid is aan een commissie over te leggen de telegrammen e.d. welke gewisseld zijn met de Ambassadeurs om vast te stellen of het Kabinet voor Amerika heeft geblikt. Z.i. moet het voor de Regering aangenaam zijn te worden ontheven van een ver schrikkelijke verantwoordelijk heid, welke van haar wordt afge nomen, als blijkt, dat zij onder druk heeft gehandeld. Ilierna werd de vergadering ge schorst tot kwart over acht. ONDERWIJSWET WIJZIGING LAGER De Tweede Kamer had verleden week de eindstemming over het wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920 aange houden. Gisteren is het wetsont werp aangenomen. Tegen waren alleen de heren Zandt (S.G.)Van Dis (SjG. en de C.P-N. Per 1 Januari 1950 wordt het achtste leerjaar dus officieel in gevoerd. EERSTE KAMER In een korte zitting van de Eerste Kamer deelde de voorzitter mede, dat de heer G. E. van Wal sum (P.v.d.A.) wegens ziekte ont slag heeft genomen als Kamerlid. Indien de Tweede Kamer deze week het wetsontwerp Overdracht Souvereiniteit Indones aanneemt zal de Eerste Kamer het de voe gende week in de afdelingen be handelen. De voorzitter verzocht de leden er rekening mee te .vil len houden, dat dit reeds aja Maandag nodig kan zijn. Maandagavond is te Sofia be kendgemaakt dat de Bulgaarse M'nister voor de binnenland: e handel, Dobref „een ernstige be risping gepaard gaand met een waarschuwing heeft ontvangen. Ook zes andere functionarissen, ontvingen een berisping. Twee van hen werden tevens van nu* functies ontheven. In een door de Bulgaarse re gering en de centrale commissie van <je Bulgaarse communistische partij uitgegeven gezamenlijk communiqué Wordt medegedeeld dat het ministerie voor de bin nenlandse handel „op ongerecht vaardigde wjjze de hoeveelheden graan, welke de boeren verplicht zijn aan de regering te leveren, had verminderd". Voorts heeft het ministerie „verspilling" toe gestaan. terwijl het ook nog „con cessies" heeft gedaan aan bepaal de plaatselijke commissies en ra den, door deze organen toe te staan „op een ongezonde en scha delijke manier te werk te gaan". De Beheerschapscommissie der Ver. Naties heeft zich bezig ge houden met het samenstellen van een speciale commissie, die tct taak zou krijgen de V. N. mliohtingen te verschaffen over de w.j ze waarop koloniale mogendheden afhankelijke gebieden besturen. De algemene vergadering heeft haar goedkeuring gehecht aan de instelling van deze commissie, die gedurende drie jaar moet fun geren. Besloten is, dat 16 landen in de speciale commissie zitting zullen hebben, namelijk de 8 mogendheden, die afhankelijke gebieden oe- sturen Gr. Brittanië, Frankrijk, België, Nederland, de Ver. Staten, Australië, Nieuw-Zoeland en Denemarken en 8 andere Staten, die daartoe door verkiezing zullen worden aangewezen. De laatste 8 Staten zullen volgens dit plan, voor wisselende perioden in de speciale commissie zijn vertegenwoordigd. Groot-Brittanië, België en Frankrijk weigeren echter hun medewerking te verlenen aan de ten uitvoer legging van het be sluit van de algemene vergade ring. De vertegenwoordigers van deze drie landen hebben verklaard dat het gehele vraag stuk van het verstrekken van inlichtingen aan de comniissi£ over koloniale aangelegenheden een zaak is, die uitsluitend hun Regeringen aangaat. De Britse, Belgische en Franse i ertogenwoordigers hebben 'e commissie het recht ontzegd zich over bepaalde facetten van de ko loniale bestuursvoering te doen voorlichten. Zij verklaren dat de instelling van de speciale comm s- sie in strijd is met het handvest der Verenigde Naties. Inmiddels zijn reeds de „acht andere Staten", die in de speciale commissie van de Verenigde Na ties, belast miet het verzamelen van inlichtingen over de bestuurs voering in afhankelijke gebieden, vertegenwoordigd zullen zijn, ge kozen. De Sowjet-Unie, Egypie India en Brazilië zullen gedurende drie jaar leden der commissie zijn, Mexico en de Philippijnen twee jaar en Venezuela en Zweden één jaar. De Britse Minister van Staat, Hector McNeil, leider der Britse delegatie bij de Ver. Naties, keert in de loop van de volgende week uit de Ver. Staten jn Engeland terug. Hij zal onmiddellijk na aankoms'. bij Minister Bevin verslag uit brengen oven de wens der Ver. Naties om het oppertoezicht uit te oefenen over de Britse kola niale gebieden. Een woordvoerder van het Brit se Ministerie van Koloniën ver klaarde, dat de Britse Regering bepaald ongerust is over het aan vaarden door de algemene verga dering der Ver. Naties van de voorstellen der beheerschapscom missie, volgens welke koloniale mogendheden verplicht zijn inlich tingen op politiek en technisch gebied te verschaffen betreffende de wijze waarop de afhankelijke gebieden door hen worden be stuurd. Regeringsfunctionarissen te Londen voorspellen dat Groot- Brittanië overleg zal plegen met de andere koloniale mogendheden, die zich tegen de door de algeme ne vergadering goedgekeurde re solutie hebben gekant. In dit verband worden speciaal Frank rijk en Nederland genoemd. Ook zal het voltallige Britse Kabinet waarschijnlijk een zitting aan eer. bespreking van de resolutie der algemene vergadering1 wijden. Men meent te Londen dat de mogelijkheid bestaat dat Groot" Brittanië en de andere koloniale mogendheden zullen weigeren de resolutie ten uitvoer te leggen. Het officiële Britse standpunt :'s dat de algemene vergadering op ongerechtvaardigde wijze uit breiding heeft gegeven aan de be palingen van het |han.dveslt der Ver. Naties. Er wordt te Londea op gewezen dat de Beheerschaps- raad der Ver. Naties slechts het recht heeft tot oppertoezicht op vroegere mandaatgebieden var ae Volkenbond. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.1. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot -avond. Iets zachter IZwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Matige tot krachtige en aan de kust tij delijk hardie wind tussen Zuid- West en West. Iets zachter HOOGWATER. WOENSDAG 7 DECEMBER. Breskens Terneüzen Walsoorden v.m. n.m. 2.37 2.52 3.12 3.27 4.02 4.17 Dec. Opk. Ond. Opk. Ond. 7 8.33 16.30 17.35 10.56 8 8.34 16.29 18.36 11.40 t.; minimum par 5 regels 60 ct-g imer Bureau va» namiddags 3 Utxr« inwoners in Ne- g op 1 November :o deelt het sta in van het Cea- oor de Statistiek erden 7055 huwe- 18.459 kinderen rvan 298 onwet- ierven 5714 per- aister van Land en Voedselvoor- leelt, is het om lenen niet moge- a.an tot verlaging an suiker, handelingen, die gevoerd niet de de Arbeid over jzen zal ook de ran het varkens- reit, dat een ge- impensatie door van de suiker .1 blijven, onder- prekingen uitma- :olenbureau deelt hierna genoemde offenbonnen met 16 December 1949 d verliezen: rant- „Brandstoffen 11 9/'50". Rantsoen- ïdstoffen 6 eenhe- rantsoenbonnen 1 eenheid 1948/ ïnbonnen „Brand- a.s. moeders", n moeten uiterlijk nber a.s. bij een everancier worden Visser 't Hooft, se- ■aal van de We>:eld- :rken, heeft op de be conferentie van i verklaard, dat de ale revolutie in Azië hristendom ernstig ist" een onvermij de. e was, die het eom- rafging. t Hooft, had in beslo- ssproken, doch vatte persconferentie zijn lie van onze tijd i* verbreide sociale re. kanaal in het com- ft gevonden", zo zei- se s.s. „Nikos" haö de stuurinstallatie De sleepboot „Hol de rederij Doeksen ing voer onmiddel- emen thans, dat spoedig na haar rugkeerde, omdat md te groot achtte, bevindt zich onge- :m ten Oosten van orgen seinde de zij door het bre- sleeptros in gevaar onmiddellijk hulp N TRAAT 83 FERWACIITING t door het K.N.M.L eldig van Zaterdag avond. rrij koud. bewolkt en plaatse- juien, sommige met eeuw. Zwakke tot 1, aanvankelijk tus- West, later draaiend ilijke richtingen. De- ,s lagere temperatu ren. Een delegatie van de federatie van Belgische industriëlen heeft aan de Min.-Presidcnt van Bel gië, Eyskens, een nota overhan digd over de economische toe stand, waarin oun. wordt gezegd, dat deze in leidende industriële kringen ais buitengewoon veron! te zrjn gu JtntLBw lement ze verwerpt, dan zal de regering van de Pasundan een zeer moeilijke taak te wachten, terwijl deze verwerping geen be. slissende invloed op de atificering in het algemeen", 'aldus Jumhana. SULTAN VAN DJOKJA OVER DE OVERDRACHT Te ©urabaja verklaarde de sul tan van Djokja, bezwaar te heb- ook de Amerikanen en Engelsen tegen de terugkeer van de Ko ning gekant zijn. Ik heb de am bassadeur van Groot-Brittannie gesoroken, deze achtte troons afstand noodzakelijk. Ook de ambassadeur der V. S. achtte troonsafstand de enige oplos sing". I Met betrekking tot deze bewe ringen van Van Acker verk'aart de Koning in zijn verslag het De betrokken familie :s op de hoogte gesteld. De toestand van de patiënt is gunstig. Indien zich geen verdere gevallen op het laatste deel van de reis zullen voordoen, zal het schip op de nor- I male datum, yerrrtoedelijk 24 De cember, worden gedebarkeerd De opvarenden zullen in dat v-val op de gebruikelijke wijze ar hu s worden vervoerd. De heer Posthumus (Arb.) ver klaart i en derde postbestelling niet nodig te achten. In het gebruik der Rijksautomo- bielen moet z.i. wat meer organi satie komen. De Minister van Verkeer en i :n.-aat, :e hedk- Suitzen, zegt iat do P I T. getril H wordt i. j mg .^k slachtf fer uken. 200U Man mo t in mili- ,ire dienst. De goede krachten D.U.W.-verband zou gebeuren. Hij betreurt het, dat bij de uit gifte van gronden de jonge boe ren vaak niet in de gelegenheid gesteld zijn een klein bedrijfje te verwerven, waarop zij hadden ge rekend krachtens hun. arbeid in de polder. De kleine boeren moesten z.i. het eerst in aanmerking ko- .ien bij de uitgifte. a Minis zal de volgende week JCitwoci en. Breskens Terneüzen Walsoorden OGWATER. ,G 10 DECEMBER. i 11 DECEMBER. Dec. Opk. ond. Opk. Ond. 10 8.36 16.29 21.20 12.34 11 8.38 16.28 22.44 12.51 12 8.39 16.28 13.04

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1