V „Laat HJIT DE PROVINCIE Nederlandsche kustvaarder gezonken Drogisterij ïanDoi Harten-Drie Nieuwe Amerikaanse gasturbinemotor j^Glazen ferwarmingselamenten Russische politiek in Oost-Europa T" Rus steekt - Zweeds politie-agsnt i in de rug Tërneuzen."" Bekend detective overleden Luchtfoto's van eenj£ •fraket uit Bemanning gered Amerikaanse Kerstgeschenken voor Nederland Agenda De insending van onze Luilchkerltzw prijsvraag sluit op 6 December év a to° Altijd tot Uw dienst bereid ervoor n< Bovenweg 49 De AUison-af deling van de Aüue rikaanse „General Motors Corporation" maaktbekend een nieuwe gasturbinemotor met schroefblad te hebben gecon strueerd, die in afmeting en ge wicht de sterkste ter wereld wordt genoemd. Deze T 40 zal voor het eerst worden gebruikt in de XP5Y, de 70 ton metende vliegboot, die bestemd is voor dag- en nachtpatrouille over grote afstand tegen onderzeeboten en voor reddingsoperaties. Elk pond van het gewicht van de motor vertegenwoordigt 2 pk. Ln de Verenigde Staten is een procedure uitgevonden om glas van een dunne doorzichtige laag te voorzien, die warm wordt als er een electrische stroom doorheen gezonden wordt. Verklaard wordt, :Jat deze uitvinding van belang is voor de constructie van glazen koffiezetmachines, niet-bevriezen- ■de autoruiten en andere soortge lijke apparaten. De doorzichtige laag is uiterst taai en hecht zich uitstekend aan het glas. Er kunnen lagen aange bracht worden met een electrische weerstand van tussen de 10 en 10.000 ohm. De laag neemt op dezelfde wijze warmte op als de draden in electrische broodroos ters en strijkijzers, verklaart Dr. Robert H. Dalton, een van de che mici, die werkzaam is bij de Cor ning' Glass Works te New-Yorik. Volgens De Times is de Sovjet- Unie tot op zekere hoogte zelf het slachtoffer van de politiek, die eQ in Oost-Europa heelt ge voerd'. „Vrees voor de Westerse mo gendheden, de verschrikkelijke Ihgica van het Stalinisme, de ruw heid der Russische methoden en Bet immer knagende gevoel dat men op zijn hoede dient te zijn en daardoor beducht is voor samen zweringen hetgeen één van de kenmerken van alle tyrannieën is hebben de Sowjet-Russische leiders mogelijk verder op de een maal ingeslagen weg doen voort gaan, dan aanvankelijk hun 'be doeling was. Speciaal na de afvalligheid van Maarschalk Tito en de zijnen heeft op de Balkan een grimmige reeks processen, zuiveringen en arrestaties plaats gevonden", schrijft het blad. is op 81-jarigf leeftijd in zijn wo ning te Londen overleden. Wens- iey heeft het onderzoeik geleld in de meeste belangrijke moordzaken van de eerste dertig jaren van deze eeuw. O.a. leidde hij het onderzoek in de zaak van „Peter the Painter", van wie beweerd werd dat hij het hoofd was van een bende anarchisten en die bij een overval op een juwelierswinkel drie poli tiemannen gedood had. De jacht op deze man eindigde met een belegering van een huis in East End, waarin Peter zich met zijn kameraden had verschanst. Een legertje van duizend politieman en en artilleriesoldaten onder aanvoering van Winston Chur chill, die toen Minister van Bin nenlandse Zaken was, vocht het uit met Peter. Wensley verleende in 1934 op verzoek van de Franse regering ook hulp bij het onderzoe. naar de Stavinksky-affaire. In de onderwereld, welke hij op zijn duimpje kende, was Wensley bekend onder de naam van „De Wezel". De Zweedse politie speurt naar een 23-jarige Rus, Alexander Prishof geheten, die een politie agent met een mes stak, na in een toilet van de Gothenburg Stockholm-express gearresteerd te zijn. Prishof zou kort na het vertrek van de trein uit Gothenburg het toilet zijn binnengegaan. Toen een uur later de controleur kwam, weigerde hij het toilet te openen. De controleur opende daarop met zijn eigen sleutel het toilet. Pris hof kwam naar buiten, liet zijn kaartje zien, 'ging het toilet weef in en deed de deur opnieuw óp slot. In het volgend station werd Prishof door een agent van poli tie gearresteerd. Toen de Rus over het perron werd weggeleid, trok hij echter onverwachts een mes en stak de agent in de rug. Terwijl de gewonde politieman in een ambulancewagen werd ge dragen, wist Prishof te ontsnap pen, waarbij hij zijn paspoort liet vallen. St. Nicolaas op bezoek in ,,Schel<Le-oord." Het was voor de bewoners van „Scheldeoord" een verrassing toen gisteravond geheel onver wacht St. Nicolaas. een bezoek aan het Rusthuis bracht. Welis waar klonken er uit de aard der zaak geen St. Nicolaas-liederen toen St. Nicolaas de conversatie- zaal binnentrad, doch zijn komst werd niet minder gewaardeerd dan bij de jeugd, want de goede Sint had voor allen een verras sing, die hij in een persoonlijk onderhoud" overhandigde. Daar St. Nicolaas 'het druk had kon zijn bezoek niet lang duren, maar nog lang na zijn vertrek gingen de gesrekken in het Rust huis over dit gewaardeerde be zoek. AXEL De bekende detective Frederick Wensley, de laatste van Scotland Yards oorspronkelijk „Grote Vijf," Majoor D. M. Brown van de luchtvaartbasis Holloma (Nieuw Mexico) heeft bekend gemaakt, dat kleurenfoto's van de aarde zijn genomen van een „Aerobee"- raket uit, die een hoogte van 100 km bereikte, 15 minuten in de lucht bleef en eert snelheid van 6890 km per uur had. Dit was de eerste proef met een door de vloot ontworpen raket van 8 me ter lengte, die ook een radio- en radaruitrusting meevoerde voor het vaststellen van de luchtvaar- digheid. De 500 ton metende Nederland se kustvaarder „Sandbergen" van de maatschappij „Baltica" te ilmuiden bevindt zich, op een af stand van drie mijl ten Noord- Westen van Umulden, in zinken de toestand. Er bevinden zich, naar schatting, tien personen aan boord. 0e „Neeltje Jacoba", die ter assistentie was uitgevaren, is er in geslaagd de bemanning van de kustvaarder „Sandbergen" van boord te halen. De redding was moeilijk. De reddingsboot is drie kwartier buiten de pieren ge weest. De „Neeltje Jacoba" is met 9 opvarenden van de „Sandbergen" maar Umuiden teruggekeerd. De redders slaagden er in hen in vol le zee aan boord te nemen, juist op tijidi voor de coaster zonk. Nader vernemen wij, dat 6 man van de „Sandbergen" een sloep hebben uitgezet en dat deze tot tweemaal toe is omgeslagen. Toen men haar voor de tweede maal had recht gekregen, bleek een der mannen vermist. Het is de 48- jarige gehuwde II. Zijlemaker uit Amsterdam. Het schip was onder commando van kapitein A. Roossien uit Delf zijl, geladen met z.g. blokvormen voor het gieten van ijzer, op weg naar de hoogovens te IJmuiden. Rectificatie Aangaande het Sint Nicolaas- feest van de Bond van Platte landsvrouwen zij medegedeeld dat door een misverstand vermeld werd dat 200 dames deze bijeen komst bijwoonden. Dit berust op een abuis. Het aantal bezoekers bedroeg 100. De Sint Nicolaas-viering Het slechte weer ten spijt was Sint Nicolaas Zaterdagmiddag hier ter plaatse gearriveerd. Wel vertelde hij dat het maar een haartje gescheeld had ,om hier op tijd te zijn, doch hij had de tocht van Spanje uit ditmaal per Vliegtuig gedaan en had zodoende de woelige Gol' n Biscaje vei meden. Dit en nog veel meer vertelde hij aan de honderdkopp! ge Axelse kinderschare, die zich eerst had laten vergasten op zeer leuke gratis-kindervoorstelling in „Het Centrum" en daarna was te saam gestroomd voor het hotel ,„IIet Gulden Vlies". Van daaruit sprak de goede kindervriend de Axelse jeugd toe en wat hij de jongens en meisjes te vertellen hag kwam in hoofdzaak neer op: Gehoor zaam zijn aan vader en moeder, alsook aan de onderwijzers en onderwijzeressen op school en bo venal natuurlijk oplettend en vlij tig zijn. Dit waren de eerste vooi- wiaairden om in de gunst te komen van de goedheilige man. In de vooravond werden door de goede Sint aan honderden wo ningen per auto pakjes bezorgd voor de jeugd. E genhandig ging öe Sint deze in de huizen bezor gen en dat dit hier en daar nogal aanleiding gaf tot oonsternatie onzer jeugd laat zich begrijpen. Al met al werd het zo, dank zij iet initiatief iej ivmkeliersvei.' „Axel-Vooruit" een geslaagd en zeer interessant kinderfestijn op deze jaardag van Sinterklaas. Naar wij vernemen is ook de iklokjes-actie een klinkend succes geworden, zodat de omzet in en kele zaken naar wij, vernamen in de duizenden beliep. HOEK Sint Nicolaas op bezoek Het was van de Hoekse Be stuurders bond zeer zeker een goed idee, in verband met het Sint Nicolaasfeest, voor de km deren van de leden van de bond op de Gemeentelijke Gehoorzaal een feestmiddag te verzorgen. Dc prettige stemming bereikte haar hoogtepunt toen de goede Sint in levende lijve verscheen en met milde hand zijn gaven en vermaningen u tdeelde. De Hoekse Bestuurdersbond kai> terugzien op een uitnemend ge slaagde middag. J. Willemsen te Tentoonstelling Vrijdag 2 en Zaterdag 3 De cember werd op de bovenzaal van café Breepoel een tentoonstelling georganiseerd door de Hoekse Konijnen- en Pluimveefokkersver- eniging „Buiten Verwachting". Er waren een groot aantal in zendingen konijnen en pluimvee, waaronder zeer mooie goede exemplaren. Een aantal aardige attracties, waarmee mooie prijzen te winnen waren, was eveneens aanwezig. Menigeen ging met een tulband naar huis! De uitslag van deze tentoonstel ling was als volgt: Mooiste Konijnen: Grote rassen; Mooiste inzending van P. J de Fouw; Midden-rassen: mooiste inzending van W. Verhelsit te Axel; Kieine rassen: mooiste 'inzending \an J. Willemsen te Zaamslag, terwijl het mooiste konijn van de tentoonstelling eveneens toebe hoorde aan Zaamslag; Mooiste hoenders: A. van Loenen te Axel bij de grote en bij de krie len. t Door de buitengewone belang stelling waarin de d eren zich mochten verheugen in verband met de duivensport, ging veler aandacht natuurlijk ook naar deze dieren. De mooiste duif evenals de oudste doffer was van F. Diele- nian; de mooiste oudste duivin van F. Dieleman, de mooiste jonge doffer van E. A. Breepoel en ten slotte de mooiste duivin van F. Dieleman. De liefhebbers hebben op deze tentoonstelling van veel moois kunnen genieten. Veel inzendingen konden dan ook beoordeeld worden met „zeer goed'". Het organiseren van een derge lijke tentoonstelling is voor een plaatselijke vereniging ongetwij feld zeer nuttig, daar men dan ook eens iets van buiten de eigen gemeente te zien krijgt en daar over met elkaar van gedachten kan wisselen. SLUIS Bil jardwedstr ij il Zaterdag j.l. werd alhier een wedstrijd gespeeld tussen de Sluis- se biljartclub „Krijt op Tijd" eu de biljartclub „Zanzibar" uit Knocke. „Krijt op Tijd'" won deze wedstrijd met 9 gewonnen par tijen, terwijl „Zanzibar 4 partij en won. SLUISKIL Toneelconcours Het seizoen in het Parochiehuis is Zondagavond begonnen en wel met deopening van het Zeeuws Toneelcohcours 19491950 „Om de W-K.A.-Beker"1. 500 Kilo Kerstgeschenken zijn door de Amerikaanse vereniging „Save the children" naar Ne derland gezonden ter verdeling over scholen en individuele kinderen, die door de Ame rikaanse vereniging op voor dracht van Nederlandse instel lingen zijn uitgezocht. In het totaal heeft de vereniging meer dan 1000 kilo speelgoed, kleren schoenen etc. verzonden, het geen grotendeels bijeengebracht werd door Amerikanen van Nederlandse afkomst. (Three of Hearts) Een vrolijke geschiedenis, van Berta Ruck Vertaald door F. van Velsen 4j>). Nadruk verboden) Zij zetten de wandeling voort en opeens zei ze: „Ja, nu is er maar een pijl overgebleven. Die arme Lome is de stad uitgegaan, zoals je weet. De volgende dag al. Zij schreef hem, om hem zijn woord terug te geven. Ik heb ook een briefje van haar gehad, waar in ze het mij schreef." Zij hadden nu de bocht bereikt, waar de velden begonnen en Hun- ter hield het hek open. „Alle machtig, wat een vreemde snui ter", zei hij met de zelfvoldaan heid van iemand die zich onver dacht weet. „En heb jij- nog met die Somers gedanst?" „Ja," bekende Nora kortaf, ter wijl zij door de hekopening liep en trachtte te vergeten, hoeveel dan sen die ene dans voorafgegaan waren. „En was hij, nuchter ik be doel was er niets vreemds aan hem te bespeuren?" „Ik weet niet, hoe hij tegenover HEDEN TERNETUZEN: Luxor Theater, 8 uur; Bioscoopvoorstelling „Het stond jn de sterren". MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur; Bioscoopvoorstelling „Het stond in de sterren". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Bioscoopvoorselling „Tragische jacht". ZAAMSLAG: Gemeentehuis, 3.30 uur: Kosteloze inenting tegen pokken. HOEK: Ger. Kerk, 7 uur: Grote propaganda Vergadering N.C.L.B. vond hem heel gewoon." „Niet opgewonden of zoiets? Waar sprak hij zo al over? Her inner je je dat nog?" Of zij het zich herinnerde! Woordi voor woord! Zij hoorde nog zijn welke jongensachtige stem: „Ik bemin je, lieveling" en dan dat gebiedende: „Laat ik er eens een- op betrappen'', tóen zij gezegd had, dat anderen ook wel eens tegen haar beweerd hadden, dat zij haar beminden. Zij richtte zich met een ruik op, alsof zij die her innering van zich wilde afschud den. Enigszins geprikkeld zei ze: „O, ik weet niet meer, waarover wij het gehad hebben. Laten wij maar niet verder over hem praten." De ogen van kapitein Hunter klaarden op. „Wel neen", antwoordde hij zo sentimenteel, dat Nora een rilling Ikreeg. Ze zei dan ook een beetje gejaagd: „Ik bedoel, dat hij mij niet interesseert, behalve dat Ik niets van zijn eigenaardig gedrag begrijp", hier kneep zij haar handen zo stijf samen, dat de kuil tjes verdwenen en de knobbels uit staken „tegenover mijn vrien din". „Dat is zo", zei Hunter vrien delijk. ,,'t Is een vreemd geval de anderen is geweest, maar ik Hij zal niet geweten hebben, wat hij zei. Maar zoals je zegt", en hier hield hij het hek aan de an dere kant van het veld voor haar open, „wat gaan ons zijn zaken aan. Hebben wij samen niet ge noeg over onze aangelegenheid te praten?fOm te beginnen noem je me tot nu toe kapitein Hunter; ik zou graag hebben, dat je me voortaan Rex noemde, Nora." „Rex, zei Nora al's in gedach ten. „Dank je, lieveling", zei hij met zijn donkere ogen op haar geves tigd. Zij wandelden steeds verder en zagen reeds de schoorstenen van haar huis boven het geboomte uitsteken. „[Hier komen de soldaten niet", zei hij zacht met een vraagblik in zijn Spaanse ogen. Dit was de tweede maal, en Nora voelde wederom over zich komen dat besef van de onmo gelijkheid van de situatie. Wat kon zij er deze keer tegen doen. Dan maar het gewone excuus! Opeens zei ze; „O, wat heb ik een hoofdpijn." „Och", zei hij meewarig, maar bij zichzelf was hij vast overtuigd, dat hij hier met een leugentje te doen had'. „Dan zal ik je iets moe ten voorschrijven. Ik zal je direct naar huis brengen en dan moet je dadelijk sterke thee gebruiken. En dan*, voegde hij er onder het Als eerste kwam voor het voet licht de R.K. Toneelvereniging „Sint Jan" uit Sint Jansteen. Na een inleidend woord door de heer De Roy, voorzitter van de Parochieraad en de heer Heirman uit Hulst, secretaris van bet Werkverband Katholiek Amateur toneel, kring Zeeland, -begon de voorstelling van „De kleine Apos tel" toneelspel in drie bedrijver, door A. W. G. van Riemsdijk, te- werkt door Henk (Bakker. De da mes en heren zetten hun beste beenitjes voor. Nemen wij ze ach tereenvolgens onder de loupe, dar. constateren wij, dat juffr. Schat, de houdster van het obscure loge ment, geknipt was voor haar rol als schraperige verzorgster van het vijftal verschoppelingen. Houtpoot, de vroegere moorde naar, gaf een goede verpersoon lijking van de ruwe, doch toen rondborstige mens. Een speciale vermelding verdient de horlogemaker, de oud-wiskun deleraar, die uitkraak de Minster vermoordde. Eénarm, de misiuk- te souffleur, had succes met zijn aanhalingen uit toneelstukken, doch had dit met meer pathos kunnen doen. Fransisca, vroegere verloofde van inspecteur Ferrière, gaf het onverschillige type van ontspoord meisje en had daarbij meer en minder goede ogenblik ken. Minder op de voorgrond kwam Koos de trapézewerkster, die door een ongeluk thans tot krantenver koopster was vervallen. De klein dochter van de logementhoudster, Truida die een ruwe behandeling moet ondergaan, gaf lief spel en beschikt over een fijn zangstem metje. De inspecteur kwam geleidelijk meer in zijn rol, terwijl de briga dier Versteeg zijn bijrol behoorlijk vervuld. Last not least noemen wij Johan, de vondeling, die ziek wordt binnengebracht en als klei ne apostel zijn zedelijke inwerking op al deze ongelukkigen uitoefent. Grime, decor en regie waren goed verzorgd; zelfs de kachel i erspreidde een rode gloed. Eien volle zaal volgde op sommige mo menten in doodstile aandacht de prestaties van Sint-Jansteen. In de eerstvolgende 3 maanden vol gen nog Axel, Sluiskil en Hulst, die zullen moeten vechten om. de begeerde beker in handen te krij gen. IJZENIMJKE Wildschieting Bij de heer Eug. Anker jn het „Schutterhof" werf een wildschie- ting gehouden, waaraan 38 schut ters deelnamen. De hoogvogel kon men niet vel len en werd bij loting gewonnen door de heer L. de Vilder. De eerste zijvogel was voor de lieer Joh. Neijssen en de 2e voor <ie heer A. Vercauteren. De eers te kalvogel schoot de heer G. Aessensen en de 2e de heer J. Clarijs. Sint Nicolaas-optochl Zaterdag zagen we Sint Ni '•>- laas met zijn knecht in een jeep door ons dorp rijden' Vergezeld van de muziekvereniging. Door het bar slechte weer kon de tractatie der schoolkinderen niet op de markt geschieden en (werden de surprises uitgedeeld in de bolbaan van de heer P. Gil lis. VLESSINGEN. i Voor het eerst na de oorlog weer olie gebunkerd. De „Noordwijk" van de rederij Erhardt en Dekkers te Rotter dam, op weg van Sas van Gent naar Stettin, liep Zondagmiddag de haven van Vlissingen binnen om olie te bunkeren. Het schip werd feestelijk ontvangen daar het als eerste na de oorlog voor dit. doel de haven aandeed. Na Geef ook Uw leven weer kleur! Jaag die Rheumatische PBnen uit Uw leden. 'n Leven met Rheumatische Pij nen mag eigenlijk geen leven genoemd worden. Dat is lijden voor en na en lijden van de ergste soort. Maak een einde aan die rampzalige pijnen; jaag ze uit Uw leden. Met Kruschen Salts. Iedere morgen die kleine dosis drijft alle pijnverwekkende afvalstoffen uit Uw bloed. Dat komt omdat Kru schen de activiteit van Uw bloed zuiverende organen opwekt tot jeugdige werking en die, waar Be door de jaren of door omstandig, heden verzwakt of verslapt zijn, voorziet van nieuwe energie. De zes minerale zouten van Kruschen zfln de zuiverste natuurproduc ten, ieder voor zich nodig voor Uw organen, om afdoend en regel matig te functionneren. Helpt Uw organen een handje. Met Kru schen. Ge plukt er zelf de vruchten van in de vorm van nieuwe levensvreugd, van een op. gewekt, veerkrachtig en levens lustig gestel. Kruschen is ver- krijigbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Ingez. Med.) voortwandelen aan toe, „aange zien je onze verloving aan Somers hebt openbaar gemaakt, zal hij het natuurlijk overal reeds heb ben verteld. Daarom zal het wel noodzakelijk zijn, dat wij met je ouders gaan praten, vindt je niet?" Haar ouders! Alweer een schok voor Nora. Zij had er nog niet aan gedacht, dat papa en mama er van in ken nis gesteld moesten worden. Dat was het laatste waarnaar zij verlangde. Al wat zij wenste was, alleen gelaten te worden. Maar zij begreep, dat er niets an ders op zat, dan haar ouders op de hoogte te brengen. Het ging niet aan, dat zij van anderen zou den moeten horen, dat hun doch ter met die kapitein Hunter was verloofd. O, ze wenste, dat ze haar tong had afgebeten voor ze zich tot die fatale mededeling had laten verleiden, bij het plotselinge weerzien van' de enige man, met wie ze werkelijk verlangde ver loofd te zijn. O, Billy oh Billy Maar zij was nu verloofd met de officier van gezondheid en nu moest iedereen het weten! O, vre selijk! En zij kon niet eeuwig excuses met hoofdpijn blijven maken! (Wordt vervolgd.) korte toespraken van de directeur van het bunkerstation, de heer K. van Everdingen, en van burge meester Mr. Dr. B. Kolff opende laatstgenoemde de afsluiter. Merkwaardig is, dat de „Noord- wijk'' indertijd ook het eerste schip was, dat na de oorlog te Vlissingen kolen bunkerde. Sinds dien is het schip van een olie- stookinrichting voorzien. Aan ka pitein J. de Zeeuw en eerste ma chinist J. Velders werd een boxd van Delfs blauw en een oorkonde overhandigd. De vooruitzichten voor het bun- Jcerstation acht men gunstig. Proefvaart m.s. „Carbet" (Het motorvrachtschip „Carbet" dat voor rekening van de Com pagnie Générale Transatlantique te Parijs door de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" is gebouwd, is Zon dagmiddag te Vlissingen van zgn laatste proefvaart teruggekeerd. Deze tocht, naar de Schotse kust, had een goed verloop en onder bijzondere gunstige weersomstan digheden heeft het schip zich in l oge mate zeewaardig getoond. Kapitein A. van Noorden uit Rot terdam, aan wie door de Kon. Mg. „De Schelde" het commando tij dens deze tocht was gegeven, bracht het schip zonder loods vei lig op de reede van Vlissingen te rug De overdracht van het schip aan de rederij zal één dezer dagen te Vlissingen geschieden in aan wezigheid van ie consul-generaal van Frankrijk te Rotterdam. ZUIDKANDE Koninklijke onderscheiding Bij Koninklijk Besluit is toege kend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver aan Mej. J. Roose, huis houdster bij Mevrouw de Wed. De HulluMasclee alhier. ZIERIKZEE- Oude bomen moeten vatten- Op 8 December wordt te Zierlk- zee aanbesteed het rooien van 182 bomen, vooral iepen, staande op verschillende plaatsen in. de z.g. „Wandeling" of „Slinger- bosch", een groene gordel, die de 1100 jaar oude stad omspant. In 1892 en volgende jaren, was men begonnen de reeds in de 18e eeuw hier en daar ingestorte en met aarde bedekte walmuren te slopen en de „Wandeling" om de stad aan te leggen, zoals men deze tot op de huidige dag kent. De meeste van de iepenbomen, «He nu onder de bijl zullen vallen, zijn ruim honderd jaar oud, doch aan het einde van hun dagen wa ren ze tot de inundatie van 1944 echter neg niet. Elind Januari en begin Februari van dit jaar werd Schouwen en Duiveland door de bezetter onder water gezet. Alleen de hooggele gen Westrand van het eiland', het duingebied, bleef droog, zodat de bewoners van de duindorpen niet behoefden te evacueren. Het land en de wegen om Zierikzee kwa men onder het zeewater te staan, dat door het openzetten der slui zen landinwaarts vloeide. Ook de grachten om de stad werden ge vuld met het zilte water, zodat vele op de wallen staande bomen, met hun diepgaand wortelstelsel het zoute water opzogen, wat fu neste gevolgen had. Tal van dode iepen staan nu op de wallen, maar weldra wordt de bijl aan de wor tels gelegd en worden de oude bomen geveld, om plaats te ma ken voor een nleuwe soort iepen en linden, al zal het nog lang du ren eer deze schaduw zullen ge ven. Dieven hebben uit een linge riezaak te Londen voor 2000 pond sterling aan onderkleding gesto len, waarvan een groot deel spe ciaal voor filmsterren was ge maakt.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2