Steeds meer ongeregeldheden in Indonesië Een overgangsperiode in Indonesië? Bataljon Prinses Irene op thuisreis Minister Stikker terug in Nederland De Verenigde Naties-resoluties over Koloniale Gebieden or de suiker et verlaagd GER5 MEER TERRORISTENACTIES TE S0ERABAJA DINSDAG 6 DECEMBER 1949. T.N.I. op 15 December in Batavia? Slbajak naar Nederland vertrokken De Franse communistische leiders en het Kremlin Smuts over Engeland en Israël Zes Fransen uit Polen laten n ets los Weinig vertrouwen in nieuwe situatie De invoerrechten op door repatriërende militairen ingevoerde goederen Telegram aan Minister-President over repatriëring militairen ZON-EN MAANSTANDEN uizend inwo- tien millioen Isduur brand*] nbonnen r 't Hooft over nmunisme itoomschip in nood v Do economische toestand in België ZON- EN MAANSTANDEN l.ii-keAjg bij Atxmnement: Terneuzen Onder Redactionele leiding van P. L. D. J. van Oeveren- Redactie-adres Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2072 Gironummer 38150. Abonnementsprijs: f 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent Losse nummers 6 cent. DE VRIJE ZEEUW 6e Jaargang No. 1288- Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N. V. Firma P. J- van de Sande Advertentieprijs: per mm 10 cfcjs minimum per advertentie fUSSi Rubriek kleine advertenties: E regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct Vermelding onder nummer Bu reau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot deti namiddags 3 uur. In de afgelopen 24 uur heb ben zich te Soerabaja enige ge vallen van terreur voorgedaan. Zaterdag werd op de pasar (markt) te Wonokromo een stalletje door ongeveer 100 ge wapende lieden bestormd en geplunderd, waarna de gehele pasar werd leeggeplunderd. Er ging voor een waarde van 5000 verloren. Het systeem van deze over vallen is dat enige pasarbezoe kers zogenaamd ruzie maken, vervolgens wordt er „bersiap" geroepen, waarop de menigte, die zich om de ruziemakers ver zamelde, zich op de verkopers werpt. In een ander geval werd een bewoner uit zijn huis ge haald, mishandeld en in het water geworpen, waarna hij met ernstige verwondingen in het ziekenhuis werd opgenomen. Zaterdagavond werd de boer derij Dankmeijer aan de stads grens te Wonotjobo door 20 bendeleden overvallen, waarbij een schrijfmachine en andere zaken werden geroofd. Voorts is een watertankauto van de poli tie, die de detachementen der politie aan de rand der stad van water moet voorzien, niet terug gekeerd. Gerapporteerd werden drie berovingen met geweld, verschillende grote diefstallen en twee ontvoeringen. Zondagmorgen moest de po litie te Soerabaja het vuur ope nen op een menigte van 1000 man, tijdens een demonstratie van betjakbestuurders, die In een uitvoerig en gedocu menteerd artikel komt de „Haag- sche Post" in zijn nummer van 3 December 1949 tot de conclu sie, tlat Indonesië nog vele jaren de Nederlanders nodig zal heb ben voor het technisch, com mercieel, organisatorisch en cul tureel werk, dat in de Oost moet worden gedaan. Men verwacht in Indië ont zettende moeilijkheden. Er wordt zelfs gesproken van een zware overgangsperiode van tien jaar. De oppositie verklaart bij her haling, dat men een geweldige terreur verwacht. De „H. P." zet daartegenover, dat de vorming van rampokben- den 50 jaar geleden al bestond. Op het ogenblik is de bevolking tot wanhoop gedreven, omdat de pacificatie in hoge mate is ver traagd. Een accoord is dus drin gend nodig. Bovendien, zo gaat de „H. P." dan door, is de verdere politieke en economische ont wikkeling van Indonesië van grote invloed op de gehele situa tie in Zuid-Oost-Azië en het Verre Oosten. De verhouding tussen Nederland en Indonesië is niet alleen een kwestie van nationaal belang, zij is er ook één van de grootste internatio nale importantie. Vervolgens wijdt de „H. P." enige beschouwingen aan de openbare vergadering, die de P. v. d. A. verleden week in Am sterdam heeft gehouden. Prof. Schermerhorn zei daar o.a.: „Ook de socialisten zien wel in. dat de nieuwe situatie in zekere zin een verlies voor Ne derland is". En verder had hij het over „het schrijnend pro bleem der minderheden in In donesië". De Voorzitter der P. v. d. A., de heer Koos Vorrink, verklaar de, dat de socialistische partij gaarne een overgangstijd van 10—15 jaar had gezien, waarin het Indonesisch bewind zich beter had kunnen aanpassen. De heren komen wel wat laat met hun conclusies, verzucht de H. P. en het blad besluit dan: „Prof. Schermerhorn sprak ook over avonturiers in het ver leden. Blijkbaar beseft hij niet, dat Indië op het ogenblik veel meer een rijke bodem voor avonturiers is dan in 't ver leden." kwamen protesteren tegen de arrestatie van een betjakrijder. Het salvo veroorzaakte vier ge wonden, waarvan één zwaar. Ook in Malang blijft het on rustig. Vrijdag werd nabij de centrale van de A.N.I.E.M. een wandelaar neergeschoten en voorts nog iemand op een der pleinen in de stad. Ook werd een politiepost beschoten. Gevangenen en bewakers van gevangenis verdwenen. Maandagavond zijn 83 gede tineerden uit de gevangenis te Modjokerto ontsnapt, waarvan tot dusver nog maar acht weer gegrepen konden worden. Met de ontsnapten zijn negen man van 't bewakingspersoneel ver dwenen, met medenemen van wapens en munitie. T.N.I. en Rep. politie zullen de veiligheid in de grote ste den waarborgen. Op de wekelijkse persconfe rentie van de directeur van het kabinet van de Wali Negara van Oost-Java verklaarde de heer Soekardiman, dat de vei ligheid gewaarborgd zal zijn, indien de handhaving der orde wordt overgedragen aan de T. N. I. en hoe eerder dit ge schiedt, des te beter zal het zijn voor de veiligheid. „Dit moet", zeide de heer Soekardiman, „niet geschieden een paar da gen voor de souvereiniteitsover- dracht". De gemeenteraad van Soerabaja heeft een motie goed gekeurd, waarin instemming wordt betuigd met de in de Raad geuite wens, dat de T. N. .1 zal worden ingeschakeld voor het handhaven van orde en veiligheid. Ook te Batavia zal er Repu blikeinse politie worden ge plaatst om mede zorg te dragen voor de veiligheid in deze stad in verband met de souvereini- teitsoverdracht. Eenheden dezer politie zullen Batavia waar schijnlijk eerder binnentrekken dan de eenheden der T. N. I., aldus meldt het Republikeinse dagblad „Merdeka". In de Pasoendan zwerven ge wapende benden rond. De voorzitter van het front Nasional in de Pasoendan, Ra den Soejoso, die «ich van Ban doeng naar Djokja heeft be geven om verschillende zaken, de Pasoendan betreffende, met de Republikeinse regering te bespreken, heeft te Djokja aan de pers medegedeeld, dat hij naar Djokja is gekomen om president Soekarno te ontmoe ten voor overleg inzake het vraagstuk van de veiligheid in Pasoendan. Hij zeide verder, dat een groot deel der fracties in het parle ment van Pasoendan accoord gaan met het denkbeeld, dat de Negara bij de Republiek zal worden ingelijfd. Volgens de heer Soejoso is dit de enige manier om in het ge bied der Negara de veiligheid te herstellen. Verder deelde hij mede: „Dat zich in Pasoendan verschillende gewapende groepen bevinden, o.a. van de Daroel Islam, de Bamboe Roentjing en de Ang- katan Perang Ratoe Adil, welke laatste volgens geruchten onder leiding staat van de heer Wes terling en zich voornamelijk het handhaven van orde en rust ten doel stelt." Uit Batavia wordt gemeld, dat de heer Soejoso inmiddels aan de „Keng Po" heeft medege deeld, dat in verband met vele verzoeken om een spoedige her eniging van de Pasoendan met de Republiek, er overwogen is of het niet het beste zou zijn, of wel door het volk een nieuw parlement te doen kiezen, waar in de volkswil tot uitdrukking kan komen, dan wel recht streeks door middel van een volksstemming over deze vraag, een uitspraak te verkrijgen, ten einde moeilijkheden te voor komen. De heer Soejoso zeide ten slotte, dat een volksuitspraak in overeenstemming is met het standpunt van het Front Nasio nal, waarvan hij voorzitter is en dat de kwestie ten spoedigste te Bandoeng in beschouwing zal worden genomen. Ook op Sumatra is het lang niet veilig. De correspondent van Aneta te Medan verneemt van welin gelichte zijde, dat de Laatste tijd herhaaldelijk Chinese autobus sen op de druk bereden weg tus sen Medan en Kaban Djaho door in groene uniformen gesto ken gewapende benden worden aangehouden. De passagiers worden gedwongen uit te stap pen en van al hun bezittingen beroofd, terwijl de slachtoffers meermalen zijn mishandeld. In alle gevallen mochten de bussen met de passagiers na aanhou ding en uitschudding hun weg vervolgen. De benden bestaan doorgaans uit ongeveer 10 per sonen en zijn met revolvers en stenguns uitgerust. Bij navraag bij het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen wordt het bericht, als zou de T.N.I. ter sterkte van 6 bataljons op 15 De cember 1949 de handhaving van orde en veiligheid te Batavia overnemen, niet bevestigd. „Uiteraard worden voorberei dingen getroffen met het oog- op de souvereiniteitsoverdracht. Definitieve beslissingen moeten echter wachten totdat de resulta ten der ronde tafel conferentie door de beide Kamers der Staten- Generaal aanvaard zijn", aldus deelde men ons van bevoegde zijde mede. Met de „Zuiderkruis", die op 25 Nov. uit Tandjong Priok. is vertrokken, repatrieert o.a. het derde bataljon van het garderegi ment „Prinses Irene". Op 8 Mei 1946 kwamen de voor dit bataljon bestemde dienstplichtigen in hoofdzaak afkomstig uit Brabant, Limburg en Zeeland te Arnhem onder de wapenen. Op 16 October d.a.v., vertrok men naar Indone sië. Op 13 Nov. werd te Tan djong Priok ontscheept. Van de zijde van de Legervoor- Uchtingsdienst deelt men ons o.a. nog het volgende mede: Het ba taljon werd rechtstreeks naar het Poentjak-gebied vervoerd, de staf in Tjipajoeng, compagnieën te Gadok, Mègamendoeng, Broe- djoel, Tsjiraroct en Patjet. De op dracht luidde: Beveiliging.van de concooiweg BataviaBandoeng. Reeds lang voor de eerste poli tiële actie ontvingen de meeste peletons de vuurdoop, want vooral het gebied ten Zuiden van de weg bleek zeer ongunstig. De actie bracht voor het batal jon de opmars naar Soekaboemi en de bezetting van de spoorlijn BuitenzorgMSoekaboemi-Tjian- Maandagochtend om even over twaalven, een uur vroeger dan verwacht werd, arriveerde met het K.L.M.-lijntoestel uit Batavia de Minister van Buiten landse Zaken, Mr. D. U. Stikker. In de ontvangkamer op. het vliegveld stond hij de pers even te woord. Hij zeide onder meer, dat hoewel hij in de korte tijd (drie dagen) van zijn verblijf in Indonesië zich geen volledig beeld heeft kunnen vormen, hij toch wel enige indrukken heeft meegenomen. Ik heb zeer vele mensen gesproken, zo zeide hij, en kan niet anders zeggen dat dat ik met een zeker optimisme BKJTS VERZET De „Manchester Guardian" ver klaart in een hoofdartikel over de in de afgelopen week door de Al gemene vergadering der Ver. Naties aangenomen resoluties be treffende niet-zelfbesturende ge bieden onder meer dat deze reso luties „slecht overwogen" waren. Na verklaard te hebben dat de Britse vertegenwoordiger Hector McNeil volkomen in zijn recht stond door onmiddellijk te verkla ren dat Groot-Brittanië zich in geen enkel opzicht gebonden acht te om de goedgekeurde resoluties ten uitvoer te leggen, vervolgt net blad: „De Algemene vergadering kan zich op geen enkele bepaling in het handvest der Ver. Naties beroepen om de aanvaarding der resoluties te rechtvaardigen. Het is niet verrassend dat de Sowjet-iUnie en haar vazalstaten de mening onderschreven dat de Algemene vergadering der Ver. Naties het voor het zeggen heeft net bestuur ovei1 koloniale gebie den en de beherende mogendheden slechts haar agenten zijn het is ook te begrijpen dat de Arabische en Latijns-Amerikaanse landen deze opvatting steunden. Doch het is moeilijker te begrijpen wal, de vertegenwoordiger der Ver. De Sibajak is op 3 Dec. j.l. uit Tandjong Prioik naar Nederland vertrokken. Aan boord bevinden zich 1700 militairen, waarbij de volgende gesloten onderdelen: 8 R.V.A., de 3e Hulpverband- plaats Afdeling en 3-7 R.I. Voorts detachementen Kon. Marine, Ma riniers, K.N.I.L., Vrouwenkorps K.N.I.L. en Luchtstrijdkrachten. Naties heeft bewogen zijn stem aan acht van de tien resoluties te geven"t De „Yorkshire Post" is van mening dat de Britse openbare mening ten volle achter de Brits0 regering staat, die vastbesloten s de poging van de Ver. Naties, om het oppertoezicht over de Britse Koloniën aan haar te trekken, re verijdelen. „Groot-Brittanië heeft geen ce ded om beschaamd te zijn over zijn staat van dienst als koloniale mogendheid? In de reeds op de weg naar zelfbestuur gevorderde Britse koloniën zouden de inwoner- zelf internationale bemoeienis ais een schending van hun rechten e schouwen", schrijft het blad. De vooraanstaande Katholieke schijver Francois Mauriac schrijft in ,.Le Fiaro" (Conservatief-, dat de meeste Franse communisti sche leiders zouden worden opge hangen, indien Frankrijk een Va zalstaat van d-e Sowjet-Unie zou worden. Omtrent de arrestatie van de Bulgaarse veteraan-commun ft Kostof schrijft Maurice: „Deze ongelukkige wenste zich in ver binding- te stellen met de Westerse landen. Indien er ooit een ver grijp heeft bestaan, dat volgens t Kremlin met de dood door ophan ging dient te worden bestraft, is het wel dit". Generaal Smuts, de leider der Zuid-Afrikaanse oppositie-partij, heeft in een Zondag door hem te Johannesburg gehouden rede ge pleit voor het totstandkomen van goede betrekkingen tussen het Britse gemenebest en Israël. Generaal Smuts verklaarde, dat hij bij zijn jongste bezoek aan Groat-Brittannië het bestaan van een verwijdering tussen het Britse volk en de Joden had geconsta teerd. Hij zeide het een ramp te achten, indien dit zo zou blijven. Er diende rekening mede te wor- uen gehouden dat Groot-Brittan- nië, toen het nog mandaats- inogendheid voor Palestina was een moeilijke taak had gehad om het evenwicht tussen Arabieren en Joden in het toenmalige man- daatsgebied te handhaven en dat er, als gevolg van deze periode, veel misverstanden waren ont staan. De zes uit Polen gezette Fran sen hebben geweigerd enige ver klaring tegenover de Franse vei ligheidspolitie af te leggen. Pierre Auffrey, die aanvankelijk werd vermist bevindt zich thans in de Franse bezetttingszone van Duits land Hij zou gisterochtend te Parijs zijn aangekomen. PERSGESPREK MET DE UIT POLEN GEZETTE FRANSEN Een correspondent van het nieuwsbureau Reuter heeft vier van de uit Polen gezette Fransen ontmoet. „Stelt ons geen vragen", zei den de gerepatrieerde Fransen. „Wij weten niets van de Frans- Poolse betrekkingen. Wij herin neren ons niet wat ons is over komen. Wij hebben allen ons ge heugen verloren". De heer Radeau verklaarde voorts: „Het valt ons moeilijk na dere uitleg te geven. Ilt heb daar ginds mijn vrouw, een geboren Poolse moeten achterlaten, even als mijn beide kinderen, van wie het jongste pas 10 dagen oud is". De heer Beaufils heeft eveneens zijn vrouw en zijn 3-jaig kind moeten verlaten. Mevr. Mang'f-t is gehuwd met een Pool en ver keert nog in het onzekere om trent het lot van haar man. teruggekomen ben. Dat wil niet zeggen, dat ik er niet van overtuigd ben, dat er nog moei lijkheden zullen komen. Er zijn tal van communistische groe pen, hiervoor zeker zullen zor gen. In Indonesië weet men dat echter en de leiders zullen daar stellig maatregelen tegen nemen. Ik heb contact gehad met Soekarno, de Sultan van Djokja en Hatta. Steeds weer is mij gebleken, dat de leiders bijzon der gesteld zijn op de samen werking met Nederland. Soe karno zal deze week radiorede voeringen houden over de sa menwerking ihet Nederland. Hatta heeft dit in de afgelo pen tijd reeds enkele malen ge daan. Ik ben er van overtuigd, dat de Indonesische leiders alles zullen doen om de samen werking tussen de Indonesiërs en de ondernemingen, de K.N.I.L. en de ambtenaren zul len bevorderen. Het verheugt mij, dat ik dit in de Oost heb kunnen constateren. Het geeft hoop voor een gezonde toekom stige ontwikkeling. De atmos feer van terughoudendheid klaart op, Indonesië kan zich sneller herstellen dan andere landen. De begrotingstekorten zijn dit jaar geringer dan het vorige, en ik heb reden aan te nemen, dat deze gunstige ont wikkeling zich ook in het ko mende jaar zal doen kennen. Over een jaar of twee, drie zo neem ik aan, zal de begroting sluitend zijn. Al deze dingen, I zo besloot de Minister, geven reden tot een zeker optimisme. Dit optimisme wordt ook ge deeld door de ondernemers, die de resultaten van de Ronde Tafelconferentie als enige op lossing voor het Indonesische vraagstuk reeds lang hebben aanvaard". De Minister zeide nog, dat de overdracht van de souvereini- teit waarschijnlijk op hetzelfde tijdstip tegelijk in Nederland en Indonesië zal geschieden. djoer. Als voorste bataljon rukte Let langs de spoorlijn van Mas sing naar Tjibadak op, dat enkele dagen als kanonnement diende. Op 24 Juni trok het bataljon Soe kaboemi binnen. Enkele dagen la ter kreeg het de opdracht het ge bied om Tjiandjoer te zuiveren, hetgeen ten koste van een reeks acties geschiedde. In dit verband dient vermeld te worden de bezetting van l^et ondememingsgebied van Sperata en de Patoeka-landen in Novem ber 1947. Hierna werd 3-Trer.e overgeplaatst naar Bantam, waarbij de staf te Buitenzorg werd gevestigd. Deze periode ken merkte zich niet door belangrijke gebeurtenissen, al bleef een voort durende patrouille-activiteit nood zakelijk. November 1948 bracht opnieuw troepenverplaatsingen. Het batal jon nam van 4-8 R.I. het gebied Oost van Batavia over tussen de rivieren Bekasi en Tjitaroem. De staf werd gevestigd te Tamboem. Vooral in het Zuiden van dit ge bied was het af en toe onrustig, hier huisden benden, die de bevol king terroriseerden. Ook het ver blijf in het Krawangse betekende dus geen rustkuur voor het batal jon. Aan de tweede politiële ac tie nam men geen deel, maar ia de loop van 1949 ondernam het bataljon verscheidene acties iter handhaving van rust en orde ia zijn gebied. Op 12 September 1949 nam de tactische taak van 3-Irene een einde en werd het vak overgedra gen aan het bataljon Pasoendan in. Ter voorbereiding van de repatriëring werd 't in Bandoeng geconcentreerd. Thans keert het, met zijn commandant, luit.-kol. Mr. S. L. F. de Hartogh huis waarts. in het besef, dat de opge dragen taak naar behoren is ver vuld. Bij de ovetdracht van de Resi dentie Surakarta, werden de le den van het iSolose politiekorps voor de keus gesteld te blijven en gevoegd te worden bij het Repu blikeinse politie-apparaat of naar Semarang te evaeuëren. Het bleek toen, dat onder de ruim 700 agenten van het Solosc politiekorps maar betrekkelijk weinig vertrouwen in de nieuw geschapen situatie in het Solose bestond en er was onder hen geen animo om toe te treden tot de Re publikeinse politie. Van de zijde der dientsleiding werd geen pressie op de agenten uitgeoefend en dus evacueerden ongelveer. 700 agenten met bus gezinnen naar Semarang. Maandagmorgen werd door het Hoofdbestuur van het Cen traal bureau Band Nederland- Indonesië aan de Minister-pre sident een telegram verzonden, mede namens de hoofdbesturen van de Bond van militairen uit Indië en „Voor onze militairen Overzee" (O. M. O.). Hierin wordt verzocht aan de gunstiger regeling inzake de heffing van invoerrechten op door repatriërende militairen ingevoerde goederen, terugwer kende kracht te willen verlenen en reeds door gerepatrieerde militairen betaalde invoerrech ten te doen restitueren op basis van de thans geldende regeling. Dezer dagen werd in een be richt over een telegram van Na tionaal Thuisfront aan de Mi nister-President over het repa triëren van militairen medege deeld, dat zich in Indonesië nog 17.000 Nederlandse militairen zouden bevinden. Dit aantal moet echter gelezen worden als 70.000. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Nog enkele buien. Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Aan de kust tijde lijk nog harde of stormachtige, in het binnenland krachtige tot matige Westelijke wind met flinke windstoten tijdens buien. Weinig verandering in tempe ratuur. HOOGWATER. DINSDAG 6 DECEMBER. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 2.03 2.38 3.28 n.m. 2.16 2.51. 3.41 Dec. Opk. 6 8.32 7 8.33 Ond. 16.30 16.30 Opk. 16.29 17.35 Ond. 9.57 10.56 f.; minimum pst 5 regels 60 ct-£< tmer Bureau va» namiddags 3 uur. .nwoners in Ne- g op 1 November ;o deelt het sta in van het Cen- oor de Statistiek erden 7055 huwe- 18.459 kinderen rvan 298 onwet- lerven 5714 per- lister van Land en Voedselvoor- eelt, is het om enen niet moge- tan tot verlaging in suiker, handelingen, die gevoerd met de de Arbeid over |zen zal ook de an het varkens- 'eit, dat een ge- >mpensatie door van de suiker 1 blijven, onder- prekingen uitma- olenbureau deelt hierna genoemde offenbonnen met L6 December 1949 d verliezen: rant- „Brandstoffen 11 9/'50". Rantsoen- idstoffen 6 eenhe- rantsoenbonnen l 1 eenheid 1948/ mbonnen „Brand- I.s. moeders", n moeten uiterlijk ober a.s. bij een everancier worden Visser 't Hooft, se- aal van de We>:eld_ irken, heeft op de ie conferentie van verklaard, dat de ale revolutie in Azië hristendom ernstig st" een on vermij de was, die het oorc- rafging. t Hooft, had in beslo- '.sproken, doch vatte persconferentie zijn ie van onze tijd i» verbreide sociale re. kanaal in het com. t gevonden", zo zei. ■>e s.s. „Nikos" haft de stuurinstallatie De sleepboot „Hol de rederij Doeksen mg voer onmiddel- ;men thans, dat spoedig na haar rugkeerde, omdat ,nd te groot achtte, bevindt zich onge in ten Oosten van jrgen seinde de zij door het bre- sleeptros in gevaar i onmiddellijk hulp HIAAT 83 VERWACHTING door het K.N.M.L eldig van Zaterdag avond. 'rij koud. bewolkt en plaatse nden, sommige met ;euw. Zwakke tot 1, aanvankelijk tus- West, later draaiend lijke richtingen. De- s lagere temperatu- eren. Een delegatie van de federatie van Belgische industriëlen heeft aan de Min.-President van Bel gië, Eyskens, een nota overhan digd over de economische toe stand, waarin oun. wordt gezegd, dat deze in leidie-'de industriële kringen ais buitengewoon veronl lement ze verwerpt, ^fan zaf de regering van ide Pasundan een zeer moeilijke taak te wachten, terwijl deze verwerping geen be slissende invloed op de atificering in het algemeen", 'aldus Jumhana. SULTAN VAN DJOKJA OVER DE OVERDRACHT Te iSui'ibaja verklaarde de sul tan van Djokja, bezwaar te heb- ook de Amerikanen en Engelsen tegen de terugkeer van de Ko ning gekant zijn. Ik heb de am bassadeur van Groot-Brittannie gesnroken, deze achtte troons afstand noodzakelijk. Ook de ambassadeur der V. S. achtte troonsafstand de enige oplos- j sing". I Met betrekking tot deze bewe- ringen van Van Acker verk'aart' de Koning in zijn verslag het De betrokken familie !s op de hoogte gesteld. De toestand van de patiënt is gunstig. Indien zich geen verdere gevallen op het laatste deel van de reis zullen voordoen, zal het schip op de nor male datum, vermoedelijk 24 De cember, worden gedebarkeerd De opvarenden zullen in dat g°val op de gebruikelijke wijze ar hu s worden vervoerd. De heer Posthumus (Arb.) ver klaart t en derde postbestelling niet nodig te achten. In het gebruik der Rijksautomo bielen moet z.i. wat meer organi satie komen. De Minister van Verkeer en 3 Ti Laat, .e heA S >itzen, zegt tic P T T. getrr» "t wordt oj .ijk slacbti fer Uten. 200U Man m it in mili- ire dienst. De goede krachten D.U.W—verband zou gebeuren. Hij betreurt het, dat bjj de uit gifte van gronden de jonge boe ren vaak niet in de gelegenheid gesteld zijn een klein bedrijfje te verwerven, waarop zij hadden ge rekend krachtens hun. arbeid in de polder. De kleine boeren moesten z.i. het eerst in aanme king ko nen bij de uitgifte. e Minis - zal de volgende week j-ntwoor en. Breskens Terneuzen Walsoorden OGWATER. G 10 DECEMBER. v.m. n.m. 4.29 4.58 5.04 5.33 5.54 6.23 i 11 DECEMBER. v.m. n.m. 5.15 5.45 5.50 6.20 6.40 7.10 Dec. Opk. Und. Opk. Ond. 10 8.36 16.29 21.20 12.34 11 8.38 16.28 22.44 12.51 12 8.39 16.28 13.04

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1