Frankrijk, Engeland en een Verenigd West-Europa Onrust onder de Indonesiërs in Suriname Du militaire besprekingen te Parijs Vliegongeluk met Catalina bij Banka Algemene Vergadering V.N. Het proces te Serajewo Het conflict tussen Schumacher en Adenauer De Etna werkt ZATERDAG 3 DECEMBER 1949. De Souvereiniteitsover- dracht in de Kamer De Nederlandse vlieg tuigindustrie Onderlinge gevechten Indonesische leger NEDERLANDERS NAAR NIEUW-GUINEA. D© Noord-Atlantisch® Defensie Braziliaans vliegtuig :J neergestort Gein goede TREINBOTSING BI] DEVENTER. ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bij Abonnement: Terneuzen Qnéer Redactionele leiding van P. L- D. J van Oever®* Redactie-adresNoordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 GIliXHMjnamer 38150- Abonnementsprijs3,90 per kwartaal Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. DE VRIJE ZEEUW 6e Jaargang No. 1286. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pv advertentie 1,50. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 o&f tedere regel meer 12 ct Vermelding brieven onder nummer Bureau dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 3 tra*. Allerwegen worden in de lan den van West-Europa bespre kingen gevoerd om te komen tot meerdere eenheid. Econo misch en militair. Wij lezen en horen over Benelux, Fitalux of Finebei, over Westelijke Unie en Atlantisch Pact, over bespre kingen van de militaire staven en over coördinatie van de strijdkrachten. Het in vele souvereine staten verdeelde West-Europa is zich eindelijk bewust geworden van het gevaar van deze verdeeld heid. De zwakte van het oud ste bestaande beschavingsge bied komt in de huidige wereld wel heel sterk tot uiting, als men bedenkt, dat het voorna melijk Amerika en Rusland zijn, die op politiek terrein de eerste viool spelen. Militair bezien zijn beide grootmachten geheel onaan tastbaar en zijn eertijds be langrijke landen als Frankrijk en Engeland tot het tweede plan afgezakt. Slechts een gro tere eenheid kan deze verhou dingen wijzigen. Vandaar, dat iedere welden kende West-Europeaan boven genoemde pogingen met vreug de begroet en zich slechts af vraagt, waarom de verwezen lijking van al deze plannen zo lang op zich laat wachten. Toch is dit wel wat kortzichtig. Datgene, wat in eeuwen zich heeft gevormd tot door grenzen van elkander afgesloten staten, kan niet in enkele jaren veran derd worden. Een dergelijke enorme verandering zal moeten groeien. En hoewel vooral van uit Amerika druk wordt uitge oefend om tot meerdere eenheid te komen, zien de leidende per soonlijkheden aldaar ook wel in, dat forceren wel eens verkeer de gevolgen zou kunnen heb ben. Wil een dergelijke behoorlijke en duurzame eenheid tot stand komen, dan zullen in de eerste plaats Frankrijk en Engeland ten opzichte van de vorm en de wijze waarop, een eensluidend standpunt moeten innemen. Een Westelijke-Unie zonder één van deze twee is niet goed denkbaar. Wel zou men uit de besprekingen, die deze week in Parijs gehouden worden tussen Franse, Italiaanse, Nederlandse, Belgische en Luxemburgse ver tegenwoordigers om te komen tot economische samenwerking, kunnen afleiden dat Frankrijk haast wil maken met de plan nen en desnoods zonder Enge land een West-Europees ver bond wil aangaan. Het is na melijk bekend, dat op het ogen blik aan Engeland verweten wordt, niet voldoende opbou wend mede te werken aan de gewenste éenheid. Doch het lijkt toch al zeer onwaarschijnlijk, dat niet tege lijkertijd alle pogingen in het werk worden gesteld het oude plan, dus met Engeland, te vol voeren. Men denke slechts aan het West-Duitse probleem. Een werkelijke krachtige West-Euro- pese Unie zal zeker ook het aan grondstoffen en arbeidskrach ten zo rijke West-Duitsland moeten omvatten, wil levens vatbaarheid haar deel worden. En een Unie zonder Engeland met West-Duitsland zou in de toekomst onherroepelijk leiden tot een overheersing van de Duitsers in de nieuwe eenheid. Dit zullen de Fransen ten koste van alles willen vermijden. Het is dan ook hoogstwaar schijnlijk in dit licht, dat men de aankondiging moet zien van het bezoek in het vroege voorjaar van de Franse President, Vincent Auriol, aan het Britse Koningspaar. Wan neer staatshoof den elkander een officieel bezoek brengen is dit veelal de voorbode, of misschien beter nog de bezegeling van nauwe vriendschapsbetrekkin gen. De geschiedenis kent hier van vele voorbeelden, waarvan wij alleen maar eens in de her innering willen roepen het be zoek van het Engelse Konings paar aan Parijs en het daarop volgende bezoek van President Lebrun aan Londen voor de laatste oorlog. De zo ogenschijnlijk ingetre den verkoeling tussen Frank rijk en Engeland, die door de grote wereldpers de laatste tijd werd geconstateerd, zal door het aangekondigde bezoek zeer zeker veranderen in nauwe be trekkingen. Het bezoek wordt door een blad als „The Times", dat im mers beschouwd wordt steeds officieus de mening van de lei dende Engelse politici weer te geven, met grote vreugde be sproken. Nhast de bewondering voor de persoon van de heer Auriol, die een democraat in hart en nie- met beider bloed doordrenkte bodem. Daarnaast hebben de Engelsen steeds grote bewonde ring en liefde gehad voor de Franse kunst, de Franse oud heden en de literatuur. Ook in de tweede wereldoorlog werden hechte banden gesmeed en er na bezochten honderd-duizen den het buurland, hun vacantie doorbrengend op de vele schone plekjes of in het nog altijd lok kende Parijs. Deze persoonlijke banden zoyden alleen al vol- doehde zijn om de vriendschap tussen beide landen in stand te houden. Het is echter verstandig, dat politieke, economische en mili taire geschilpunten tussen de staatslieden grondig besproken en opgelost worden. Een dergelijk geschilpunt is kennelijk gerezen over de West- Europese samenwerking. De meeste Fransen, met inbegrip van de Ministers, nemen het tot stand komen van een Unie als vaststaand aan en zij wen sen een Federatie. De Engelsen zijn met hun ge dachten nog niet zover. Aan de ene kant zitten zij met hun Dominions in het Britse Ge menebest en aan de andere kant weten zij nog niet goed, hoe zij tegelijkertijd deel kun nen uitmaken van een West- Europese Federatie. Engeland heeft door dit geaarzel de Fran sen bevreesd gemaakt en zou er goed aan doen openlijk te Onder de Indonesische bevolkingsgroep heeft een zekere onrust die reeds enige tijd heerste, deze week een clmax bereikt- Het scheelde niet veel of het was tot bloedige botsingen gekomen door vrij kinderachtige vertelsels en bangmakerij. Er zouden,, zo werd rondverteld, door de medische dienst inspuitingen worden ver richt welke de ergste ziekten veroorzaakten en terugkeer naar Indonesië onmogelijk zouden maken. ren genoemd wordt, verklaart verklaren, dat het in ieder ge- het blad, dat de vriendschap val deelneemt, al is het dan tussen Frankrijk en Engeland hechter is dan ooit te voren. En het is een bekend feit, dat de persoonlijke banden, die de En gelsen aan Frankrijk binden zeer sterk zijn. Schouder aan schouder streden op Franse bodem de „poilu" en de „tom my" hun zware loopgraven oorlog tegen de Duitse indrin ger gedurende vier lange jaren. Hoevele jonge Britten rusten niet voor eeuwig in diezelfde wat minder haastig als vele Fransen zouden willen. Want anders krijgen diegenen in Frankrijk en ook in de Benelux- landen, die desnoods zonder Engeland in zee willen gaan, de overhand. Het bezoek van President Auriol zal hopenlijk de officiële sfeer tussen de twee grote Wes telijke machten weer brengen op het plan van de bestaande persoonlijke vriendschap. Harold King, .correspondent van Reuter, meldt uit Parijs: „Er zijn op de gehouden bijeenkomst van de Minsters van De fensie van elf der twaalf Staten- ondertekenaren van het Atlantisch verdrag beslissingen van grote draagwijdte genomen. In het gepubliceerde communiqué zijn natuurlij^ geen gedetailleerde mili taire plannen onthuld. Doch er is wel melding gemaakt van een eenstemmig goedgekeurd gemeen schappelijk strategisch plan voor de verdediging van Europa en Noord-tAmerika tegen eventuele acties van een krachtige aanvaller, die dan uit het Oostelijke ge deelte van het Europese vasteland zou komen. Er zouden ook gemaskerde lie den rondtrekken, die deze inspui tingen toedienden. In de distric ten Suriname en Commewijne bleef een groot deel van de Indo nesische jeugd van de scholen weg. In enkele Indonesische cen tra was de atmosfeer zo gespan nen, dat er des nachts wacht ge houden werd. In Paramaribo kwam het een avond bijna tot een vechtpartij toen een groep Indonesiërs zich in een buitenwijk verzamelde om enkele personen, die zij wantrouw den, onder handen te nemen. De districtsbesturen en de me- d'sche dienst zagen zich genoopt op te treden teneinde de mensen gerust te stellen en het gehele wantrouwen tegen de medische dienst weg te nemen. Uit de tegenstellingen, die op deze affa re vielen waar te ne men, is gebleken, dat de verzoe ndag door Tjokrosuyoso bewerk stelligd tussen de K.T.P.I. en de P.B.I. weer geheel te niet is ge daan. De Tweede Kamer zal Dinsdag 6 December het wetsontwerp overdracht van de souvereini- teit aan Indones behandelen. De Regering heeft zich nader beraden over de Nederlandse vliegtuigindustrie en is na ,mt< - Dele overweging tot de overtui" ging gekomen, dat de zelfont wikkeling van vliegtuigen in Ne derland voldoende kansen biedt om de voortzetting daarvan te rechtvaardigen. De Regering is bereid de hiervoor vereiste steun te vertenen. Uiteraard zal zij er daarbij op toezien, dat aan de voorwaarden voor het welslagen der zelfont wikkeling wordt voldaan. Sedert drie dagen worden in de gebieden van Porong en Ma- lang hevige gevechten geleverd tussen geregelde republikeinse troepen en twee afgescheiden bataljons onder commando van de communistische leider luite nant-kolonel Warouw, aldus verneemt het Franse persbureau AFP uit republikeinse bron. Deze gevechten zijn uitgebro ken na de weigering van de twee bataljons te gehoorzamen aan de bevelen aan kolonel Sungko- no, commandant der republi keinse troepen in Oost-Java. Bij botsingen op 16 November wer den in totaal 250 man gedood. Het ziet er naar uit, dat de re publikeinse troepen de toestand beheersen. De Nederlandse troe pen in het gebied van Porong hebben hun verdediging ver sterkt, doch hebben niet aan de gevechten deelgenomen. Dezer dagen is de heer J. Thies- sen Jr., voorzitter van de groter Nederland-actie, van zijn oriënta tiereis naar Nieuw-Guinea terug gekeerd. De reis begon op 9 No vember met een Amerikaans vliegtuig. Het doel was een oriëntatie tiaar de plaatselijjke omstandig heden en het voeren van bespre kingen niet officiële Regerings personen in Nieuw-Guinea en wel voornamelijk met die te Hollan- dia, waar de zetel van het hui dige gezagsapparaat is gevestigd. „Ongekende mogelijkheden lig gen in Irian voor de Westerse cul tuur en techniek", aldus de heer Thiessen, „en het meest interes sante is wel dat de autochthone bevolking, door het oorlogsgeweld plotseling uit haar isolement ge rukt en op de meest concrete wijze in contact gekomen met de moderne techniek, hierop seer gunstig reageert en deze in toe passing weet te brengen ter ver krijging van betere levensvoor waarden. ,,Het is zeer wel mogelijk om Nieuw Guinea eon stamland te scheppen voor de Indische Neder landers en voor Nederlanders, die hier als blijvers zicsh vestigen. Hiertegen is van de leiders va* het Iriaanse volk geen enkel be zwaar. Integendeel, de vriendelijk heid, de kinderlijke vrijpostigheid waarmee zij Europeanen tege moet treden is opvallend. Een Duitse fabriek heeft oe beenderen van een deel van de 25.000 slachtoffers van het con centratiekamp Dachau opgegra ven en tot kunstmest verwerkt Een Catalinavliegtuig, toebe horend aan de B.P.M., is Vrij dagochtend in de Muntokbaai (Banka) bij het landen veron gelukt. Hoewel nog geen nauw keurige berichten werden ont vangen, moet verwacht worden, dat enige slachtoffers onder de inzittenden te betreuren zijn. Tijdens een nautische verken ning in de omgeving van Mun- tok (Banka) verongelukte Vrij dagmorgen bij het neerkomen op het water een amphibie-Ca talina vliegtuig van de B.P.M. Hierin bevonden zich, behalve de bemanning van 5 leden, nog 6 personen. Twee passagiers wa ren regeringsambtenaren. Vier andere passagiers behoorden tot de staf van de met de B.P.M verbonden Nederlands-Indone sische tankvaart maatschappij. Het leven lieten de twee En gelse piloten, Ward en Kenney en de twee werktuigkundige» Winkelaar en Geeve. Van dte passagiers werden de twee nam- tische adviseurs Brinkgreve e* De Braber gedood. De heer Rei- niers, hoofd van de kustverlich- ting en bebakening van het de partement van scheepvaart, At heer Fray, havenmeester va* Palembang, de marconist Van Polanen Petel, de nautische ad viseur Happee en gezagvoerder Meyer werden gewond. Een nader telefonisch bericht uit Batavia meldt, dat de stof felijke overschotten van de he ren Brinkgreve en De Braber geborgen zijn en heden te Mun- tok worden begraven. De toe stand van de zes gewonden is bevredigend en voor niemand bestaat direct levensgevaar. Ik verneem in de allerhoogste militaire kringen te Parijs, dat hetgeen in het communiqué wordt genoemd „,de stategische opvatting betreffende een ge meenschappelijke verdediging van het Noord-Atlantische ge bied de doodstetfc is voor de legende, dat bij een krachtige aanvul uit het Oosten, YVest- Europa zou worden prijsgegeven Het fundamentele denk'oeelu, dat aan de ter conferentie aan vaarde strategie voor de verde dig ng van het Noord-Atlantisc.i gebied ten grondslag ligt, is dat de vijand zo ver mogelijk in Oos telijke richting in de strijd zal worden verwikkeld, om te voorko men dat West-Europa onder de voet wordt gelopen. iln dit ver band zijn aan de legers van Groot- Brittann Frankrijk en andere landen belangrijke rollen toege dacht. De Franse Minister van De fensie, René Pleven, verklaarde tegenover Reuters medewerker: „De bijeenkomst te Parijs moet een geruststelling zijn voor alle vrijheidlievende volken. De grote fout in de organisatie van de ver dediging der West-Europese lan den vóór het uitbreken van de komende i tweede wereldoorlog was het niet- tijdig coördineren van de militaire maatregelen en het niet gezamen lijk treffen van voorbereidingen. Deze keer handelen wij prompt en in volledige harmonie. Tegenwoordig zijn, in tegenstel ling tot een niet zo ver verleden, generaals, admiraals en lucht- maarschalken de meest interna tionaal denkende mensen, ter we reld. Zij weten beter dan wie ook dat veiligheid slechts kan wordii verkregen door coörd-natie tus sen de legers van vrije landen en door samenwerking in het ver vaardigen van moderne en zeer kostbare wapens. Ministers van Defensie moeten eveneens inter nationaal kunnen denken". Een woordvoerder van het Franse Ministerie van Defensie heeft meegedeeld, dat op de defensie-besprekingen van de 12 mogendheden overeenstem ming is bereikt over het ver band tussen het Atlantische verdedigingsschema en de mili taire organisatie van het Pact van Brussel. Hij wilde echter niet in bijzonderheden treden. Van hoge militaire zijde wordt verklaard, dat de Atlantische verdedigingsplannen er op ge baseerd zijn, dat een vijand West-Europa niet onder de voet zal lopen, maar zo ver mogelijk Oostelijk zal worden gehouden. In militaire kringen gelooft men, dat tot dit doel een be langrijke rol is toegekend aan de legers der West-Europese landen. De twaalf landen werden het eens over een arbeidsverdeling voor de productie van wapens en uitrusting en over de stan daardisatie hiervan. „IK BEN NIET BANG VOOR DIT HOF EN ZELFS NIET VOOR DE DOOD", ALDUS EEN DER BEKLAAGDEN. Een Russisch Orthodoxe Priester, met grijze baard en een zwarte toog, zeide het Hof, waaryoor hij terechtstaat wegens spionnage tegen Maarschalk Tito: „Ek hen niet bang voor dit Hof en zelfs niet voor dé dood". De Priester, Alexej Krisko, is een van de 11 Russen, die van spion- gagiers en vier leden van de be- nage voor de Kominförm beschul digdi zijn. Een twaalfde hing zich cp in zijn cel. Donderdagavond is nabij ïti- beiraoClaro in de binnenlan den van Brazilië een Braziliaans lijnvliegtuig neergestort. 16 Pas- De Britse afgevaardigde Mc- Nek heeft in de algemene verga dering der V. N. verklaard, dat Engeland geen internationaal toe zicht op zijn koloniën zal aan vaarden. De algemene vergade ring bestudeerde Donderdag een rapport van de heheerschapscom- raissie over niet-zelfstandige ge bieden. McNeil zeide, dat zijn land te goeder trouw Inlichtingen had verstrekt, doch hij was er niet ze ker van of deze gegevens met een even grote mate van goede trouw door andere landen werden be zien. Landen, welke andere ge- bloden bestuurden, waren dank zy hun bijzondere verantwoorde lijkheid wellicht meer bloot ge steld aan critiek, dan andere lan den. Deze criteik had soms de grenzen van redelijkheid en ob jectiviteit overschreden. De volken in de Britse koloniën konden vrijelijk, uitdrukking ge ven van hun wil met betrekking tot de zajken, die hun het meest aangingen. Het Verenigde Ko ninkrijk was niet bereid de klok terug te zetten en aan de kolo niale volken een politiek op te leggen, waarover zij geen zeggen schap hadden. De vraagstukken van deze gebieden behoorden door de gespecialiseerde bureaux van de Ver. Naties op een wereldbasis of op regionale basis bestudeerd te worden. De resultaten van een dergelijk onderzoek zouden dan jaarljjks aan de algemene verga dering der Ver. Naties voorgelegd kunnen worden. De Belgische af gevaardigde verzette zich tegen „interventie van de Ver. Naties ir. zaken niet-zelfbestuurdë gebie den". België zou nooit toestem men, dat de Belgische Congo als een beheerschapsgebied behandeld zou worden. CONCERT DOOR GEVAAR LIJKE KRANKZINNIGEN De zaal in het dorp Brack nell bij Londen, waar gevaar lijke krankzinnigen Donder dagavond een nonstop variété voorstelling gaven, was stamp vol. Het gezelschap was afkom stig uit de Dartmoor-gevan genis, het grootste gest cht van Engeland voor misdadi ge geesteszieken. Het doel van de voorstel ling was versterking van de kerkekas. De West-Duitse federale kanseher, Adenauer, en de leider der socialistische opposit e, Kurt Schumacher,, hebben Donderdagavond een bespreking gevoerd en een gezamenlijke verklaring getekend, waarin zij elk him offensieve en beledigende woorden in 't storm achtige debat van de vorige week terugnemen. Hierdoor wordt een einde gemaakt aan een conflict, waardoor de normale parlementaire werkzaamheden verlamd dreigden te worden. Deze verklaring is gisteren aan de voorzitter van de Bondsdag, Erich Koehler, gezonden, die de uitsluiting voor 20 da gen uit de Bondsdag van Schumacher te niet zal doen. De Priester nam een uitdagen de houding aan toen het proces, dat Donderdag geopend werd, Vrijdag werd voortgezet en de President hem zeide, vrijuit te spreken. Hij bekende schuldig te zijn op enkele punten van de ten lastelegging en gaf toe geheime inlichtingen aan de Sowjet-Rus- sische ambassade te Belgrado ge geven te hebben. Hij ontkende echter tijdens de oorlog met de Gestapo te hebben samengewerkt. Krisko zeide een speciale code ge bruikt te hebben om zijn inlich tingen door te geven via een vroegere lekebroeder. Deze inlich tingen betroffen de arrestatie van Wit-Russen in Serajewo. Deze lekebroeder was Vladimir Nekloe- dof, de gevangene, die Donderdag dood aan een strop in zijn cel werd aangetroffen. De Priester vertelde, dat hij al sinds hij Rus land in 1920 verliet anti-Sowjet- Russisch gezind was. Hij had evenwel niet voor de Gestapo ge werkt. Hij gaf toe vrijwilligers geworven te hebben voor het bij Hitlers legers ingelijfde Wit-Rus- sische korps. Krisko verklaarde verder, twee keer een bezoek te hebben gebracht aan de Sowjet- Russisohe ambassade te Belgrado. De eerste keer ontmoette hij de eerste secretaris Anatol Ivanof en de tweede keer de tweede secre taris, Pavel Elyisey. Deze twee functionarissen werden Donder dag door de openbare aanklager genoemd als te zijn betrokken in het splonnagecomplot. Naar men meent te weten, hebben beiden Joego-Slavië verlaten. Vrijdagmorgen voegden twee Sowjet-Russische correspondenten zich bij hun Westelijke collega's op de perstribune. De tweede phase van het proces eindigde gistermorgen met het In genoemde verklaring wordt onder meer gezegd, dat kanselier Adenauer als zjjn mening te ken nen had gegeven, dat een staken van de ontmantelingswerkzaam- heden niet te bewerkstelligen was zonder toetreden tot het ge zagsorgaan voor het Ruhrgeb'ed. De sociaal democratische groep was de mening toegedaan, dat de ontmanteling ook stilgelegd kon n orden zonder deze toetreding. De federale kanselier, zo gaat de verklaring verder, was er van overtuigd, dat de sociaal democra- t sche houding ingegeven was door de overtuiging, dat op deze wijze de beste reeultaten voor het Duitse volk bereikt konden wor den. De kanselier handhaafde de formulering echter niet, die op een andere wijze geïnterpreteerd was. Kurt Schumacher was op zijn beurt er van overtuigd, dat de kanselier z'ch door de zelfde over wegingen liet leiden. De term „de federale kanselier voor de ge allieerden" werd dan ook ndet ge handhaafd. De vergadering waarop de twee opponenten tot bovenstaande ver klaring kwamen, werd voorafge gaan door twee voorvallen: Schumacher verklaarde Woens dagavond op een op>enbare verga dering 'bereid te zijn tot een op lossing van de kwestie te komen in een persoonlijk onderhoud met Adenauer en op dezelfde dag no digde de Amer. hoge commissa ris de vertegenwoordigers der po litieke partijen uit en verklaarde tegenover hen met klem, zo zegt men, dat 'het van belang was het incident te sluiten in het belang van de stabiliteit en de interna- t'omale reputatie van de jonge Duitse staat. Het onderhoud tussen Schuma cher en Adenauer werd voorbe reid door Von Brentano van de christen-democraten en twee soci alistische leden. Het conflict had zijn oorsprong in tegengestelde meningen over de politiek ten opzichte van het buitenland. Thans is voor het eerst op re delijke en onpartijdige wijze het verschil in opvattingen gefor meerd. 'kruisverhoor van een vrouwelijke beklaagde, Xenia Komad, die be kende met de Gestapo te hebben samengewerkt. Ook verklaarde zij met de priester Krisko te hebben geleefd. De openbare aanklager, de 27- jarige Enver Krizcie, deed hier na voorlezing van passages uit Kriskos brieven aan Nekloedof. Krisko had gemeld, dat de win kels in Joego-Slavië leeg waren, dc rantsoenen slechts voor 10 °/o gehonoreerd veerden, het vijfja renplan mislukt was. Hij beweer de dat er discriminatie op gods dienstig gebied bestond in Sera jewo ten gunste van de Moham medanen. Hij betitelde de Bosni sche autoriteiten als zigeuners en de jeugdorganisaties als uitschot. voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube Hamea Gelei heeft ontvangen. manning zijn om het leven ge komen. De enige overlevenden zijn een vrouwelijke passagier en een kind van 5 jaar. Alle passagiers waren Brazi lianen. Men gelooft, dat het vliegtuig bij het landen over de kop sloeg. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Dit is de 44ste vftegramp in drt jaar, waarbij minstens 10 perso nen om het leven zijn gekome*. Het is de zesde in de afgelopen week. De andere vijf zijn: 2T November 12 personen omgeko men in een Douglas-toestel mei een beeld van O.L. Vrouwe va* Fatima, te Ardoleda, Columbia. 28 Nov. tien in een Franse Da kota nabij de Chinees-Indoehi- nese grens. 28 Nov. werd be kend, dat op 26 Nov. twaalf per sonen om het leven waren ge komen in Noord-Columbia. 29 Nov. 28 in Amerikaanse Sky- master te Dallas, Texas. 29 Nov. vijf in Skymaster van de Air France, nabij Lyon. Gisterochtend om even na half vier zijn ten Oosten van Deven ter twee goederentreinen op el kaar gelopen. Het betreft hier een zijdelingse botsing. De loco motief van de ene en een aan tal wagens van de andere trein werden vernield. Vermoedelijk heeft de machi nist van de lange, zwaar beladen trein, die de laatste wissel van het emplacement van Deventer passeerde, niet gezien dat het sein op onveilig stond. De trein reed op een eveneens lange en zwaar beladen trein, afkomstig uit Alme lo, hierbij raakte de locomotief geheel onder het overblijfsel van de vernielde wagons. De ravage is aanzienlijk en een wagon staat zelfs recht overe'nd. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voor gedaan. Eien treingeleider, die zich in een van de remhil sjes be vond heeft slechts een lichte •vond aan de arm opgelopen. Het locomotiefpersoneel heeft echter geen letsel. Tal van wagens in de richting Almelo staan uit de rails en een aanzienlijk aantal s vernield. Veie goederen liggen over de spoordam verspre d. De laatste wissel be vind zich bij Rielerwijk. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot -avond. Storm op komst. Zwaar bewolkt met tijdelijk regen en later van het Noord- Westen uit brekende bewolking met enkele buien. Zuid-Weste lijke wind, later ruimend naar West of Noord-West, boven land, toenemend tot krachtig of hard en langs de kust tot storm. On geveer dezelfde temperatuur als gisteren. HOOGWATER. ZATERDAG 3 DECEMBER. Breskens Terneuzen Walsoorden ZONDAG 4 Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. n.m. 0.21 12.35 0.56 1.10 1.46 2.— DECEMBER. v.m. n.m. 0.57 1.08 1.32 1.43 2.22 2.33 Dec. Opk. Ond. Opk. Ond. 1949 Zon Maan 3 8.28 16.31 15.02 6.16 4 8.29 16.31 15.21 7.32 De Etna is Vrijdagochtend gaan werken. De uitbarsting van de Siciliaanse vulkaan was voorafgegaan door een dof ge rommel. Op de streek en de stad Catania, welke zich aan de voet van de vulkaan bevindt, kwam en regen van as neer. Men weet nog niet hoe groot de getroffen zone is, maar te oordelen naar de dikte van de aslaag te Catania en in de buurt meent men dat het hier een ernstige uitbarsting betreft. De inwoners van Catania zijn verplicht met open paraplu uit te gaan om zich te beschutten tegen het vulcanisch gruis, dat als fijn stof in de kleinste voe gen dringt. De weg is eveneens met dergelijk gruis' bedekt, dat onder de zolen knarst. Ambtenaren van het instituut voor vulkaanstudie van Catania zijn uit de stad vertrokken om het verschijnsel van de uitbar sting van dichtbij te volgen. Op dit ogenblik levert de as- en gruisregen geen enkel gevaar op. De Etna ligt in het Noord- Oosten van SLilië en is 3313 meter hoog. De huidige uitbarsting van de Etna is de hevigste, welke zich sedert verscheidene jaren heeft voorgedaan. Hoewel de uitbar sting totnogtoe tot het uitwer pen van as en gruis beperkt blijft, dient men tot de jongste wereldoorlog terug te gaan om nog een dergelijke hevige erup tie aan te treffen. De Etna, welke niet minder dan 262 kraters telt, is voortdu rend min of meer in werking. Sedert het begin van deze eeuw hebben zich acht uitbar stingen voorgedaan. De bekend ste uitbarsting van de Siciüaan- se vulkaan dagtekent van 1669, Drie dagen lang beefde de aar de, waarna lavastromen van de hellingen van de berg vloeiden, de stad Catania gedeeltelijk vernielden en ten slotte in de Middellandse Zee terechtkwa men. In de loop van gisteravond Is de toestand nog ernstiger ge worden. Op 1650 m hoogte is een nieuwe krater in werking geko men. Een lavastroom daalt van derend. Telkens worden hevige ontploffingen gehoord en stij gen gloeiende massa's omhoog-

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1