UIT DE PROVINCIE W Bim en de ontvoering van Sinterklaas Distributienieuws SPORTNIEUWS DE RADIO Tentoonstelling ische Zaken Advertentiën Snoepje van de week wustzijn kwam en vertelde dat nog nadere bijzonderheden van hij door drie mannen was neer- het arme slachtoffer wilde we- geslagen en beroofd van zijn ten, de gewonde man op tegen- portefeuille, waarin de 200 za- strijdige verklaringen betrapte, ten. Een dokter werd gewaar- Een voortgezet verhoor deed schuwd, die snijwonden en een de chauffeur tenslotte door de hersenschudding constateerde, mand vallen: hij had de ƒ200 De man werd naar het Groot- opgemaakt en de beroving ge- ziekenhuis overgebracht en de ensceneerd door zichzelf met 'n volgende dag, toen zijn toestand scheermesje wonden toe te dit toeliet, door de politie ver- brengen, zijn kleren te vernie- hoord. len en zich het uiterlijk van een De gewonde verklaarde dat hij overvallen man aan te meten, op de fiets door drie mannen, De hersenschudding kwam eveneens per fiets, werd inge- enigszins als een bijdrage van haald en omsingeld, waarna het het toeval, want toen de man drietal hem met een zwaar voor werp op het hoofd sloeg, waar door hij van zijn rijwiel viel. De drie mannen sloegen en staken hem daarna met vuisten en messen, en kozen tenslotte het hazenpad met de buit. De ge wonde strompelde nog naar het adres waar hij moest zijn en viel bewusteloos in het portiek neer, waar men hem later vond. Hij kon de politie 'n tamelijk scherp signalement van een der bero- vers opgeven, en het politie-on- derzoek was reeds begonnen toe» een der rechercheurs, die met zijn wonden op de fiets wilde stappen werd hij, waar schijnlijk door bloedverlies, on wel en viel hij er aan de andere kant weer af, waarbij hij met zijn hoofd op de stenen bonk te en een hersenschudding op liep. Toen, werkelijk bijna be wusteloos, begaf hij zich strom pelend naar de Harmenjansweg waar hij ineenzakte. De man heeft intussen ook nog twee an dere verduisteringen bekend en zal na herstel rekenschap moe ten afleggen van zijn vergrij pen. Koningin koopt een bedje voor hulpactie Davos Het bureau van de hulpactie Davos heeft van het secreta riaat van de Koningin bericht ontvangen, dat Hare Majesteit een bedje van deze hulpactie zal kopen. Zoals men weet, is de hulpac tie Davos opgezet, om het aan Nederlandse longlijders In Zwit serland mogelijk te maken, daar te blijven. Door de geweldige stijging van verplegingskosten door de devaluatie en het be ëindigen van andere hulp bleek per half jaar per patiënt een bedrag van 1.190 nodig, dan voorheen. Het aankopen van 'n hulpactiebedje voor dit bedrag betekent dus voortgezet herstel voor een t.b.c.-lijder in Zwitser land. In totaal is ƒ476.000 nodig. In de eerste weken van de actie is ruim 20.000 binnengekomen, terwijl vele toezeggingen zijn gedaan. De bedjes worden vaak in combinatie door verenigingen en instellingen gekocht. Hier voor wordt onderling geld bijeen gebracht. Naast de opbrengst van de bedjes komen ook vele losse giften binnen. Het halve millioen is echter nog op geen stukken na bij elkaar. Speciaal poststempel voor 2e Dingaansvlucht Montgomery over ,,jeugd-opbouwwerk" „Wast-Europa moet beschermd en niet achteraf gered worden' Off clële bonaanwijzing voor koffie Voor 8 weken 250 gram koffie voor alle leeftijdsgroepen. Het Bedrijfschap voor Gra nen, Zaden en Peulvruchten heeft bon 384 Algemeen (voor komende op alle voedingsmidde- lenkaarten 909) aangewezen voor het kopen van 250 gram koffie. Deze bon kan met in gang van Vrijdag 2 December 1949 worden gebruikt. Deze ver strekking geldt voor een tijdvak van acht weken. De eerstvolgen de bonaanwijzing zal eerst per 26 Januari 1950 plaats hebben. De geldigheidsduur van bon 384 Algemeen is voor het kopen bij de winkelier op vier weken gesteld, zodat 31 December 1949 de laatste dag is, waarop de bon aan de detaillist voor afgifte van koffie kan worden aange boden. De vereenvoudiging van de uitvoering van de koffie-distri- butie maakt het niet meer mo gelijk onderscheid in de leef tijdsgroepen te maken, zodat thans alle groepen in deze dis tributie delen. Hiertegenover staat dat het evenmin meer mo gelijk is nieuwe bonkaarten of bonnen uit te reiken voor nieuwgeborenen of voor bepaal de familiefeesten e.d. ter be schikking te stellen. De rant- soenwaarde van de in omloop zijnde rantsoenbonnen „H 16" en „BD één rantsoen" blijft on veranderd. Voorl. Ned. elftalDjurgaarden In een matig gespeelde oefen wedstrijd eindigde gistermiddag de in het Olympisch Stadion te Amsterdam gespeelde wedstrijd van het voorlopig Nederlands elftal tegen het elftal van de Zweedse club „Djurgaarden," in een gelijk spel (11). De rust was ingegaan met 00. In de tweede helft doelpuntte Van Geen 10 min. voor tijd voor Nederland, terwijl 5 min. later „Djurgaarden" de stand gelijk maakte (11). Toch kreeg Nederland nog een kans om het winnende doelpunt te maken door het toekennen van een strafschop. Van de Gijp wist deze echter niet te benut ten en zo eindigde deze over het algemeen slap gespeelde wed strijd met een verdeling der punten. HET NEDERLANDS ELFTAL. Het Nederlands elftal, dat' Zondag 11 December a.s. in het Olympisch Stadion te Amster dam tegen Denemarken speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Everse (Neptunus) en Van der Sluis (BW). Midden: v. Schijndel (SW), Terlouw (Sparta) en De Vroet (Feijenoord), aanvoerder. Voor: Lenstra (Heerenveen), Schaap ('tGooi), Roosenburg (Sneek), Timmermans (ADO) en Clavan (ADO). Reserves: Saris (BW), Schij- venaar (EDO), Stoffelen (Ajax) en Van der Tuijn (HDVS.). -Wat brengt- Watersnood in Noord-ltaliê Uitslag Verloting Paarden- en Veemarkt Zaamslagpolder DeGruyters Te koop: een geriefelijke Arbeiderswoning, staande Coegorsstraat, Sluiskil. Te bevragen: Axelsestraat 97, Terneuzen. Te koop: twee Luidspre kers. Te bevragen: Van Steenbergenlaan 59, Ter- neuzen. Gevraagd: een net Dag meisje. Mevr. WESSELING Scheldekade 59, Temeuzen- Te koop, wegens overcom pleet: prima Bankstel. Brie ven onder No. 523, Bureau van dit blad. n 10 ct.; minimum enties: 5 regels 60 ot-f :r nummer Bureau >t des namiddags 3 uur* ngen van het Devie- ten strengste ver geld en geldswaardig i de voor militairen 3stemde brieven, post en dergelijke in to or de „Sibajak** stemd voor naar Ne- rugkerende militairen van het troepenschip die in een der tus- zal worden uitgereikt lijk 8 December in Ne er post worden be de gebruikelijke ge- :nt het adres de ver te bevatten: „Aan het troepenschip Si- thuisreis naar Neder- naam van de vermoe- .ssenhaven mag dit» n vermeld. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 11.44 0.19 1.09 n.m. ZON- EN MAANSTANDEN Dec. Opk. Ond. 1949 Zon 2 8.26 16.32 3 8.28 16.31 Opk. Ond. Maan 14 48 5.03 15.02 6.16 De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft het Sowj et-Russisch voorstel voor een Vitfmogen&a - de-n-Vredes- pact verworpen. TERNEUZEN Een nachtelijke zwerver 1» de nacht van Dinsdag op Woensdag te ongeveer 3 uur ont moetten surveillerende agenten in de Nieuwstraat een man, die een grote trekzaag onder de arm droeg. Uit de aard der zaak gaf zulks de agenten aanleiding eens wat meer over deze nachtelijke wan delaar te weten te komen en bleek het alras dat het een stakkerd was. die zelf niet wist in Temeu- zen rond te dwalen. De agenten namen de man mede naar het bureau en belden het ge sticht voor zielszieken te Zelzate op om te informeren of soms een patiënt vermist werd. Inderdaad was dit het geval en uit het opgegeven signalement bleek dat men de vermiste alhier zwervend had aangetroffen. Woensdagmorgen is de ongeluk kige door verplegend personeel van het Gesticht weer naar Zel zate teruggebracht. Ere wien ere Tijdens de spitsuren op de goederenmarkt bemerkte een koopman, nadat hij een bezoekster had geholpen, dat haar portemon naie op de uitstaltafel had laten liggen. Hij gaf van zijn vondst kennis aan de politie en het duurde niet lang of een marktbezoekster uit Zaamsiag kwam van het verlies van haar portemonnaie aangifte doen. Dank zij de correctheid van de marktkoopman kon men haar on middellijk het verlorene weer ter hand stellen. AXEL •Jaarlijkse Muziek- en To neelavond „Concordia" ■Onze harmonie „Concordia" heeft j.i. Dinsdag op ouderwetse wijze hare honderden honoraire als werkende leden (met hunne huisgenoten) een oeuvre voorge zet dat er wezen mocht- De inzet was een kort muzikaal optreden van de harmonie onder leiding van de heer Schieman. Daaruit bleek dat nog steeds op ijverige wijze wordt gestudeerd. Het geboden programma was met kiesheid gekozen en over het al gemeen was de uitvoering een suooee. Het bestond uit een tweetal pittige marsen en een drietal ar rangementen van de onlangs over leden musicus Dreissen, n.l. de „Klompendans" uit de opera ,,Zar und Zimmerman", „Doornroosjes Bruidsvaart" en La Poupée de Neurenberg". Het korps oogstte warme bij val. Zoals gewoonlijk ging echter de belangstelling van de wei-bezette „Centrum"-zaal vooral naar de prestaties van het toneel-ensemble uit. Voor het voetlicht werd ge- macht een kluchtig spel van va- an tie-geneugten in drie bedrij ven getiteld: ,,'n Wespennest". De amusantste verwikkelingen hebben de zaal gedurende enige uren in vrolijkheid gebracht. De lachsalvo's waren in sommige scene's niet van de lucht en de pikante inhoud van dit met talent geschreven stuk werd door het ganse ensemble juist aangevoeld en weergegeven. -Axel heeft maar één Sol, die een geboren toneelspeler is en in zijn genre niet gemakkelijk js te evenaren. Maar wij zagen Dins dagavond in Petronella, de doc.i- ter van de „Peter Pech" imiteren de „Marehand de Pommes de ter- re" een nieuwelinge In „Concor dia's tomeelessemble" die uitmunt te door eenvoudig en natuurlijk spel van het aller hoogste gehalte. Zo zouden wij voort kunnen gaan, doch wij menen te mogen volstaan met alle vertolkers van de voor naamste dames- en herenrollen in één adem te noemen. De voorzitter, de heer J. Blok had dan ook in zijn slotwoord schoon gelijk met het gehele en semble te huldigen zonder daar souffeur, noch grimeur van uit te zonderen. Ook aan Dr. Salomé, die t.o.v. de regie zich andermaal verdiens telijk had gemaakt, jbracht hij dank. Nog steeds staat „Concor dia's- Toneel ensemble" in Axel aa/n de spits! Een tombola net vele fraaie \n ijzen droeg oij tot dekking van de kosten. RETRANOHEMENT Gemeenteraad Dezer dagen vergaderde de Raad dezer gemeente onder voor zitterschap van Burgemeester J. A. Leenhouts. De heer J. F. Kornelis, werd als gemeenteraadslid beëdigd. De voornaamste ingekomen stukken waren: Goedkeuring van het Raadsbe sluit tot deelneming in de Stich ting Schooltandverzorging. Afschrift K. B., waarbij tot 1 October 1950 ontheffing wordt verleend van vleeskeuring bij huisslachtingen. Rapport van de Schoolartsen- dienst. B. en W. boden de gemeentebe groting 1950 aan. De Raad besloot de Gemeente rekening 1948 voorlopig vast te stellen. Finaciële medewerking zal verleend worden bjj de bouw van een muziekkiosk op het Markt plein. -Het salaris van de tijdelijke se crete ,rie-ambtenaar werd vastge steld op 60 per maand. De verzekering van de gemeen tegelden bij de „Fraude Risico Onderlinge voor Gemeenten" wer-i verlengd. Blijde thuiskomst De militair H. Lobbezo keerde Dinsdag behouden uit Indonesië terug. Vooral op Terhofstede wapper den vele vlaggen. Des avonds bracht het muziekgezelschap hen een muzikale hulde. Hierbij was veel volk op de been. Benoeming Tot tijdelijke secretarie-ambte nares is benoemd Mej. J. Vei- duijn, uit Cadzand. SOLUIS Aanbesteding Dinsdag werd door het Inge nieursbureau voorheen Van Has selt en De Koning te Nijmegen voor deze gemeente aanbestee het bouwen van een rioolwater zuiveringsinstallatie te Sluis. Er waren 7 inschrijvers. De uitslag was als volgt: C. van der Klippe te Vlissingen, j 53.560; L. van der Klippe La- gasse te Vlissingen, 55.500; T' ï- menga te Vught, 59.400; Durauo te Den Haag, 60.000; Panagro te Warmond, 60.000; P, de Regt te Temeuzen, 72.500; Wierkx tc Breda, 74.300. De begroting was 55.780. Ter gelegenheid van de onthul ling van het voortrekkersmonu ment te Pretoria in Zuid-Afrika op Dingaansdag 16 December a.s. zal de K.D.M., zoals gemeld is, op 14 December een tweede Din gaansvlucht naar Zuid-Afrika uit voeren. Naai' aanleiding van deze vlucht heeft de Nederlandse P.T.T. een speciaal poststempel vervaardigd, dat op alle poststuk ken, die de aanwijzing dragen: „Per K.L.M.-vlucht Amsterdam Johannesburg 14 December 1949" zal worden aangebracht. Voor Philatelisten, die hiervoor belangstelling hebben, stelt de K.L.M. enveloppen met opdruk beschikbaar. De enveloppen zullen kosteloos per zeepost worden teruggezon den, mits de naam en adres van de afzender volledig worden ver meld. Het minimum porto be draagt 55 cent voor 5 gram. De -poststukken moeten voor Maan dagavond 12 December (voor de grote steden 13 December) ter post worden bezorgd. De Zuid-Afrikaanse posterijen zullen deze enveloppen van een aankomststfempel voorzien. Op een diner, aangeboden door de „Engelssprekende Unie" te New Yorlk, heeft veldmaarschalk Montgomery gesproken over een plan dat erin voorziet dat de jeugd van de vijf landen van de Westelijke Unie er in zou toestem men een gedeelte van haar vrije tijd te besteden aan het verrich ten van werkzaamheden voor de wederopbouw in West-Europa. Montgomery verklaarde dat het hier ging om jonge mensen tus sen de 16 en 21 jaar, die een ge deelte van hun vacanties zouden kunnen besteden door dit soort werkzaamheden, in andere landen dan hun eigen, te verrichten, waardoor een uitwisseling tussen de verschillende landen zou plaats vinden. Montgomery is voorzitter van een dergelijke organisatie in En geland. Het hoofdbestuur zetelt te Londen. In de hoofdsteden van de vier andere landen der Weste lijke Unie worden onderhandelin gen van de Britse oranisatie die de naam „Concordia" draagt en die in de afgelopen oorlog werd gesticht om de Britse jeugd er toe te brengen in haar vrije tijd voor het land belangrijk werk in land- en bosbouw te verrichten geopend. In een Woensdagavond door hem voor de radio gehouden toe spraak heeft de Britse veldmaar-' schalk Burggraaf Montgomery het Amerikaanse volk medege deeld dlat „de Wiesit-Europese vol ken tegen een inval moeten wor den beschermd en dat niet vol staan kan worden met hen mede te delen dat zij achteraf wel zul len wondien gered". Montgomery, die voorzitter is van de commissie van opperbevel hebbers der bij de Westelijke Unie aangesloten landen, verklaarde: „Indien West-Europa opnieuw on der de voet zou worden gelopen, zou dit het einde betekenen van zijn bevolking. Daarom mag dit niet geschieden". Hij verklaard verder dat het hem uit vei 1 ighe idsoverwegingen niet veroorloofd was bijzonderhe den mede te delen over de vorde ringen, welke de commissie der opperbevelhebbers reeds bij haar werk had gemaakt, „doeh de reeds bereikte resultaten zijn veelbelovend". „Indien wij slagen, zal er geen oorlog zijn", zeide Montgomery nog. GEVONDEN VOORWERPEN. De Korpschef van het Gemeen telijk Politiecorps te Temeuzen maakt bekend, dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen bij de daarachter vermelde adressen: Autobinnenband, maat 16, A. J. van de Velde, Dekkerstr. 25; ring met kleine sleuteltjes, Van der „Op grond van mijn onderzoe kingen kom ik tot de slotsom dal iemand van kleine gestalte door de deur is binnengekomen en daarna -Sinterklaas heeft ont voerd zei de vreemde detective geleerd, terwijl hij Basli met een hooghartige -blik opnam. Basli zag met één blik van zijn speurdersocg, dat het raam open stond. „Misschien 's deze man van Schans, Westkolkstr. 20; porte monnaie m. inh., Van der Bent, Korte Dijk-str.kinderportemon- naie m. inh., C. A. Brake, Veld- str. 7 (Sluiskil); idem W. Rouw, Baandijk 18; idem, Van Noort, Burg. Geillstr. 30; schroeven draaier, VanLangevelde, Kerkhof laan; schoolétui, Bevelander, Baandijk; wollen das, Mieike Kra mer, Mjargrietstr. 15; rechter da meshandschoen, Geers, Dekker str. 60; muntbiljet, Apoth. Klaas- sen, Noordstr.; muntbiljet, Kees van Tiel, D.-Visserstr. 4; catechis musboekje, J. Kaijser, Kerkhofl. 33; zwarte Alpinomuts en rozen krans, L. de Zutter, Lange Kerk- str. 81; plastic bootje, De Putter, Tramstraat 18. kleine gestalte door het raam binnengekomen", zei Basli zacht- inoedig. „Als leek loopt U dadelijk m deze valstrik", hernam de vreem de detective honend. „Op de deur zijn vele vingerafdrukken". „Op het raamkozijn zijn er maar een paar, maar die zeggen meer", zei Basli terwijl hij de ander zacht opzij duwde en op het open raam wees. .Sinterklaas is ontvoerd met behulp van een touwladder, in ieder geval met iets anders dan een gewone ladder. De krassen bij het raamkozijn ontbreken", peins de Basli hardop. De ander had zich nu bleek van woede opge richt. „Wje is hier de deskundi ge" vroeg hij woedend. „Degeen die de Sint opspoort", antwoord de CBasli kort. DE VIJFDE ONTMOETING ENGELANDITALIË 2—0. Fortuinlijke zege van de gastheren. Engeland heeft gisteren zijn ongeslagen thuisrecord weten te handhaven. Ditmaal was het de Azuren Squadra die aan Albions zegekar werd gebonden, en de uit slag 20 schijnt te duiden op een, zoal niet groot dan toch wel be slissend overwicht der Engelsen. In werkelijkheid echter geven de cijfers zeker geen zuiver beeld van de krachtsverhouding in het veld en hebfcen de Italianen, bij voor baat als verliezers gedoodverfd, zo uitstekend partij gegeven dat een gelijk spel zéker niet een te ruime beloning voor hun presta ties zou zijn geweest- Met name voor de rust waren zij, alles in aanmerking genomen, een tikje ster)ker. Ruststand 0O. In de tweede helft scoorden de Engelsen in de 76e en 80e minuut. BRIDGE Sas van Geut Bij de Dinsdagavond gehouden competitiewedstrijden le Ml 2e kl. -Ned. Bridge Bond waren de uitslagen als volgt: Echtpaar' Antonissen en e-.kr- paar Remery tegen het echtpaar Jacobsen VerhaegeniWauterS werd door het eerste viertal ge wonnen met 40-21 matchpunten. Al. Schouwendijke en Ranschaert Geimaerdt tegen van Binsher- genJagtenberg en echtpaar Stouthamer werd door het eerste viertal gewonnen met 4816 matchpunten. VRIJDAG 2 DEC. HILVERSUM I: 8.30 Nieuws; 8.40 Gram.; 8.50 Voor de vrouw 9.00 Weerberichten; 9.03 Gram. 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Gram.; 10.30 Voor de zieken; 10.45 Voor de vrouw; 11.15 Accordeonork.11.45 Voor dracht; 12.00 M!usette-ork.13.00 Nieuws; 13.15 Reportage; 13.30 Amusementsmuz.; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Gram.; 15.00 Boe kenschouw; 15.20 Kamerorkest; 16.00 Filmprogramma; 16.30 Slui ting; 17.30 Muz. causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.30 Ned. strijdkrachten; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Gram.; 19.30 Causerie; 19.50 Tien voor acht; 20.00 Nieuws; 20.05 Piano; 20.30 Causerie; 20.55 Boekbespr.; 21.00 Verzoekprogramma; 21.25 Hoor spel; 21.50 Buitenl. Weekoverz.; 22,05 Gev. muziek; 22.40 Cau serie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws1; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 8.30 Nieuws; -8.40 Gewijde muz.; 9.00 Weerbe richten; 9.03 Gram,; 9.15 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram; 11.15 Alt en piano; 11.45 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Metropole orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinemuziete; 13.45 Gram.; 14.00 Politiekapel; 14.40 Voordracht; 15.00 Koor; 15.40 Voordracht; 16.00 Bas, hobo en orgel; 16.30 Sluiting; 17.30 Friese uitzending; 17.45 Cello en piano; 18.15 Causerie; 18.30 Mannen koor; 18.45 C.W.V.-kivartier; 19.00 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.15 Jeugdavond; 21.15 Strijkorkest; 21.45 Reporta ge; 22.00 Orgel en zang; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. (BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12,30 Weerberichten; 12.32 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Or gelspel en zang; 14.00 Gram.; 17.05 Nieuws; 17.15 Muziek-ma- gazine; 18.10 Causerie; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 20.15 Filmrevue; 22.50 Nieuws; 22.55 Gram. In Noord-Italië heerst tengevol ge van stortregens watersnood. Een groot aantal mannen werkt aan de ophoging en versterking van rivierdijken. Op vele plaatsen zijn echter al doorbraken waar door uitgestrekte gebieden blank staan. Een gedeelte van Pisa, waar overstroming dreigt, is ge- evacueerd. In de scholen ter plaat se zijn dakloos geworden gezin nen ondergebracht. De meteoro logische dienst heeft gewaar schuwd, dat nog meer stortregen te verwachten is. BEZOEKT DE van Hoenders, Konijnen en Duiven te HOEK, op 2 en 3 December a.s., in Café E. BREEPOEL, Langestraat te Hoek. TERNEUZEN. le pr. een Veulen No. 378. 2e pr. een Graskalf No. 1219 3e pr. een Big No. 1486 4e pr. een Schaap No. 419 Prijzen afhalen vóór 7 Dec. 1949 bij de Secretaris, de heer D. HAAK, Sluiskil P 122. Aan hen, die tot heden verzuimden de hun opge legde aanslag dijkgeschot GEBOUWD 1949/1959 te voldoen, zal alsnog gele genheid worden gegeven tot aanzuivering vóór of op Zaterdag 17 December 1949. Daarna zal tot vervolging worden overgegaan. Betaalgelegenheid a- iedere Vrijdag te Ter- neuzen, Margrietstraat 15, van 24 uur; b. op Zaterdag 17 Decem ber 1949 te Z aam slag, Axelsestr. A 132x, van 25 uur. De OntvangenGriffier. een zakje met heerlijke versnaperingen en een kinderverraSsing j Bij aankóöp van f,2.50 4an De Gruyter's artfelen jziging Begroting- va* aterstaat. goedgekeurd een wijn- de begroting van het ut van Verkeer en Wi- >or 1948, waardoor de srt wordt verhoogd met i, de gewone dienst mét i en die buitengewone 18.434.150. GING L.O.-WET 1939 late middag heeft d» imer een aanvang ge- de behandeling van het 'P tot wijziging van de erwijswet 1920. wetsontwerp wordt de lagere school inge st blijft een afzonder- voor V.GLO. (voort- •voon lager onderwijsj- "d. Voor oprichting srgelijke school zullen 61 leerLngen vereist Terpstra (AH.) herin- de geschiedenis va» leerjaar, nuari 1950 treedt hei erjaar automatisch ia Dan zullen de knderen. leerjaar gevolgd heb- overgaan naar U_LuO. of Nijverheidsonder- mogelijkheden hebben- in naar een afzonder- voor V.G.L.O.; ven op een gewone i&- maar in de 8e kla» V.G.L.O.; ven op een gewone la- met een 8e klas met sr van V.G.L.O. -O. is nog niet wat net Er -is gebrek aan leer- i sehoolru.mte. ien van de aansluiting ichool op de ambaohts- tuinbouwscholen kan et achter de Minister •e Minister bestendigt 1 van Minister Gielei. e aansluiting voor een jk wordt gemaakt, m kinderen van plm. de lagere school ver- al een jaar vroeger keuze moeten doen. jaar van ambacht- en ibouwscholen is al ge- latere beroep en wan- I die richting niet uit men, kan er een jaar rart niet te begrijpen» iter k nderen wil ont- de lagere school en een 7e leerjaar voor ormend lager onder- 1 school, die in veel van de richting üer Dit lijkt hem een ge- reuk op de grondslag- gelijkstelling, am Sleen (Arb.) ver- laar te zijn voor dit tateert, lid een dat bij het vaste koers ipe van een lagere 6 leerjaren en een 1 voor V.G.L.O. met cht spr. juist. '.G.LO. moet een ge- gang vormen van de naar het maatschap- of naar ambachts- 11.57 12.32 1.22 moeten blijven. DE BEZETTING IN FEITE EEN BONDGENOOTSCILXP, Men herinnert zich de reeds voor meer dan een jaar gedane Amerikaanse uitspraak, dat de bezetting in feite een bondgenoot schap is gaan betekenen. Dat deze uitspraak geen loze formule is, is uit het verloop van de strijd om ue Minister van MÏJnbouw van de provincie Quebec heeft beves tigd, dat uraniumlagen zijn ont dekt nabij de stad Quebec. De ontdekker, die aanspraak maakt op het recht van de ex ploitatie voor een oppervlakte van 6000 ha, verzekert dat het radio-actieve erts bijna aan de oppervlakte is te vinden. De dikte van de aders .varieert van drie tot honderd meter. voorziet in een maximum-straf van 20 jaar dwangarbeid. Alle beklaagden, uitgezonderd de vrouw Xenia Komad, zouden voor de Sowjet-Unie hebben ge spioneerd sinds het geschil tussen Tito en het Kremlin. Men gelooft, dat alle Sowjei- Russische functionarissen, die door de open-bare aanklager werden genoemd, niet langer in Joego slavië verblijven. Hun namen «ai j uw i» mei van een af beelding voorzien, doch is ken baar aan een bruine rechtop staande band in het midden der voorzijde en een groene rechtop staande band aan de achterzijde". •inarav vy, uat UW1 UC VClöCUUl- ving in het aandelenkapitaal een wijziging in de leiding zou kun nen volgen. In het college van commissarissen is in ieder geval geen wijziging gekomen. De in vloed van het Rijk is hier achter uitgegaan. De Minister meent, dat men niet mag spraken van een soort nationalisatie. Het wetsontwerp wordt ten slotte z.h.s. c 'edgekeurd. chtsscholen staat hij •rige vooropleiding an zich echter ver- sén jaar maatsch&p- sze zullen een fee- k hebben te vervul let platteland, ïrt het, dat de Mi- eel der jongens nn wii zoiinen naar de voorbereiden de klas der ambachtsschool. Het lijkt alsof alles gedaan ia om de ontwikkeling van het V.G. L.O. te remmen. De eis van 61 leerlingen voor oprichting ener V.G.L.C.-sdhool acht de heer Van Sleen voor het platteland veel te hoog en zelfs voor de grote stad zal deze eis be zwaarlijk zijn. Hierna wordt de vergad iring geschorst.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3