Begroting van Binnenlandse Zaken Het kolenrantsoen Komt nu de „Congo" aan de bemt sche Zaken De vliegramp in Frankrijk Amerikaanse „Ö.C.-6,! neergestort Nieuwe Amerikaanse proef nemingen met atoomwapen De beschuldiging van Kostof DONDERDAG 1 DECEMBER 1949. Het bezoek van de Ministers VanSchaiken Stikker aan Indonesië Politie en stakers slaags in Italië 400.000 dollars voor U.N.C.I. in 1950 or de „Sibajak** ZON- EN MAANSTANDEN Fi*r>keïta« bij Abonnement: Temeuzen Onder Redactionele leiding van P. L. D. J. van Oeveren- Redactie-adres Noordstraat 55-57 - Temeuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150- Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal- Per week 30 cent Losse nummers 6 cent- DE VRIJE ZEEUW Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" 6e Jaargang No- 1284. Verschijnt dagelijks Drukkerij N. V. Firma P- J- van de Sande .Advertentieprijs: per mm 10 et; minimum per advertentie 1,50- Rubriek kleine advertenties: 8 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct Vermelding onder nummer Bu reau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur- Beambten van de vliegtoren van het vliegveld te Lyon, deelden me de, dat het vliegtuig dat Dinsdag op weg van Tunis naar Parijs, nabij Lyon is neergestort, eerst over het vliegveld gevlogen was en per radio te kennen had gegeven te willen landen. Het toepte schjjnt een verkeerde manoeuvre gemaakt te hebben, sloeg tegen de grond en vloog in brand. Livet, ernstige verwondingen op. De tweede marconist brak twee r bben en is naar het ziekenhuis gebracht- De steward .Ziegler bleef ongedeerd. Boeren uit de omgeving snelden toe om hulp te bieden. Met bijlen hakten zij de over de kopgesla- gen vliegtuigromp open, in verbe ten wedstrijd met de snel om z.ch heen grijpende vlammen. Steward Ziegler, binnen in de vliegtuig romp hielp hen met grote koel- bloedighe'd de tussen stoelen be- Imelde en bewusteloos geraakte passagiers te bevrijden. Nader wordt vernomen, dat Da- ni Wayenberg naar verwacht werd gisteren het ziekenhu s te Lyon zou verlaten. Hij zelde: „Het is ien wonder. Ik kan doorgaan, met spelen alsof er niets gebeurd is/'. Drie leden van de bemanning, namelijk de eerste piloot Louis Vilevat, de marconist en de me canicien, en twee passagiers kwa men om het leven. 26 Andere passagiers liepen min of meer ernstige verwondingen op. Een van hen was de jonge Nederland se pianist Dani Wayenberg, die volgens mededeling van 'een be ambte van de Air France slechts licht gewond werd. Dani Wayen berg heeft een beurs verkregen voor studie ijl Parijs. Hij was nu op weg naar Tunis voor een tour nee onder auspiciën van de Jeu- nesses Musicales", een Franse organiatie ter bevordering van de kennis der muziek onder de Fran se jeugd. In een te Amsterdam uitgereikt communiqué van de Air France wordt nader medegedeeld, dat het verongelukte vliegtuig, een D C 4, een bemanning van vijf koppen telde en 32 passagiers aan boord had. Het toestel stortte neer na dat het, door ongunstige atmosfe rische omstandigheden, de top van een boom had geraakt. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van steward Ziegler, aldus het communiqué, konden alle passa giers op twee na snel in veilig heid gebracht worden. De twee omgekomen passagiers zijn het echtpaar Haik. 15 Passagiers kwamen er zonder noemenswaar dige verwondingen af. Van de overigen liep slecht één, zekere De Ministers Van Scfcaik en Stikfker hebben Woensdagochtend een vergadering van de voorlopi ge federale regering bijgewoond; Woensdagmiddag hadden St'kker en Moh. Roem besprekingen in het paleis; in de namiddag zijn de leden van de Nederlandse delega tie en het nationaal voorberei dingscomité de gasten van de heer Lovink, waarbij ook de ministers tegenwoordig zijn. Verwacht wordt, dat de minis ters heden een dag naar Djogja zullen gaan voor besprëkingen te voeren en tevens een beleefd heidsbezoek aan Sukarno te bren gen. Aneta verneemt, dat ver wacht wordt, dat Minister Stik ker Zaterdag naar Nederland te rugkeert, Minister Van Schaick zou tot half December blijven. «Seks* Bjj Bari in Italië, is het Dins dagavond tot een botsing geko men tussen demonstrerende sta kers en de politie, waarbij eerst tv/aalf politiemannen werden ge wond en daarna düor het vuren van de politie twee stakers wer den gedood. Acht en dertig perso nen, onder wie tien vrouwen wer den aangehouden. De stakers hielden, in strijd met een verbod van de politie, een optocht waarbij een rode vlag voorop werd meegedragen. Boe renarbeiders en anderen die deel nemen aan een plaatselijke, door het onder communistische leiding staande vakverbond uitgeroepen staking, liepen in de optocht mee. Op het Love-vliegveld van Dallas, in de staat Texas, is een „Sky- master'welke dienst deed op de luchtlijn van Washington naar Mexico City, bij 't landen omlaag gestort en vervolgens in brand ge vlogen. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich 41 passagiers en 'n 5 koppen sterke bemanning. Er zijn 13 overlevenden. De lij ken vai 27 inzittenden zijn geborgen. De stoffelijke overschotten waren dermate verminkt, dat het moeilijk was te bepalen hoeveel lijken men had geborgen. Het 2Sste slachtoffer is in het zieken huis o ierleden. Een ooggetuige verklaarde: ,,Er lagen ovaal stukken van 't vlieg tuigwrak verspreid. De vlammen schoten hoog uit het wrak op. Vier m-uiten na de ontploffing, die volgie op het neerstorten van het toestel, zag ik een man die zo ma;r uit het vuur kwam lo pen. 'Je enige verklaring, die ik hiervcir kan geven, is, dat de man ,'t het vliegtuig is geslingerd toen lit de grond raakte, door z.jn vul bewusteloos werd en door de hitte,, weer bijkwam. Hónderden mensen stroomden na de ramp naar de plaats des onheils. Een vrouw, die in de na bijheid woont, verklaarde dat eni ge overlevenden haar tuin binnen- strompelden, onder hen bevond zich een echtpaar met een zuige ling, die bloedde. Ambulance auto's brachten hen weg. Ben gewonde man, die zichzelf als de tweede piloot beschreef, strompelde een naburig huis bin nen en zeide: „Het vliegtug stond Dinsdagavond is te Washinv'on officieel bekend gemaakt dat c e Verenigde Staten voornemens zijn een nieuwe reeks proefnemingen met atoomwapens op het Atol Emwetok in de Stille Oceaan uit te voeren. Dezo proefnemingen hebben ten doel de doelma tigheid vast te stellen van de verbeterde atoomwapens, waarover de Verenigde Staten, nf de laatste proefnemingen op Emwetok in begin 1948, de beschikking hebben gekregen. De proefnemingen geschieden Kort na de proefnemingen niet in brand. Ik heb de benzinetoe voer naar alle vier de motoren afgesneden". De gewonde tweede piloot werd later naar het Ziekenhuis ge tracht. Het Ministerie van Economische Zaken dringt er bij de verbrui kers op aan een deel van het brandstoffenrantsoen voor de ko mende stook-periode thans af te nemen. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat de handel bij een plotsel'ng intreden van de vorst niet mogelijk zal zijn alle dan te verwachten hestellingen binnen enkele dagen uit te voeren. Voor een goed verloop der distri bute is het noodzakelijk dat ver- Bruikers, indien enigszins mogelijk onverwijld zorg dragen, althans de helft van hün winterbehoefte aan kolen aan te schaffen. Tegen het stoken van mengsels (bijvoorbeeld anthraciet met eierkolen of cokes in haarden behoeft geen bedenking te be staan. Dc kolenhandel zal op aanvraag gaarne bereid worden gevonden hierbij zo nodig voorlicht'ng te geven. Het Antwerpse blad ,,La Metro- pole" wijdt een hoofdartikel aan de Congo, waarin het beweert, dat, „een anti-koloniale samen zwering" de Belgische koloife be dreigt. „La Meropole" hekelt „de inter nationale coalitie in de V. N., die na de oppositie van Europa in India, Indo-China en Indonsië ge- ru neerd te hebben, thans naar hand uitstrekt naar Afrika". Het bla zegt verder: „De v. N. heeft het recht, met goedkeu,.;ng van de besturende mogendheden toezicht uit te oefenen op de ad ministratie van de voogdij gebie den. Het beheer van de andere koloniale gebieden berust echter uitsluitend bjj de landen, waaraan deze gebieden toebehoren. De V. N. heeft niet het recht toe zicht of controle op deze gebieden t eisen". Het Bulgaarse nieuwsbureau deelt mede,, dat Traitsjko Kos tof, de vroegere Bulgaarse vice-premier, zich zal moeten verant woorden op grond van de beschul diging dat hij gepoogd zou hebben de overleden premier Dimitrof te arresteren en „physiek te vernie tigen''. Hij zou tevens mede-verantwoordelijk zijn geweest voor het feit, dat maarschalk Tito aan de macht gekomen was door hem voor te dragen voor een poli tieke opdracht in Joego-Slavië in 1934, toen Kostof 'n Moskou wefkte voor de organisatie! van com munistische kaders in de Balkan. •.B zijn terugkeer naar Bulgarije communistische partij. Hadzj> zcu Kostof n dienst zijn getreden panzof en de 9 andere aangeklaag- van de Britse geheime dienst. Zijn den worden van overeenkomstige contact met de dienst zou via een zaken beschuldigd. Zij zouden zekere kolonel William Baily tot volgelingen geworven hebben on- stand zijn gekomen. der de functionarissen van de fï- Kostof komplotteerde of op naneële, economische en andere verzoek of met mede-weten takken van de regering en voor van de Britse geheime dienst, die de Bulgaarse economische scha- reeds vroeg met de Amerikaanse dclijke daden hebben begaan. Zij geheime dienst stappen had on- hebben volgens de beschuldiging demomen voor het binnensmokke- zowel de agrarische als de inda len van agenten in de Bulgaarse striële product e benadeeld. scheidene niet direct nodige terecht gewaarschuwd tegen TWEEDE KAMER op gezamenlijk advies van het Amerikaanse Ministerie van De fensie en de commissie voor de atoomenergie aan President Tru man. In alle fasen van de proef; nemingen zullen de veiligheids maatregelen, welke overeenkom stig de bepalingen vna de wet op de atoomenergie zijn vereist, woi" aen toegepast. Aan de proefnemingen zal wor den deelgenomen door personeel van leger, vloot en luchtmacht der Ver. Staten, die als één enkele éénheid, onder gemeenschappelij ke bevel van de generaal van de luchtmacht, Elwood Que3ada znl- len samenwerken. Aan deze één heid zullen bovendien deskundigen van de commissie voor de atoom energie worden toegevoegd. Er is niet bekend gemaakt, wan neer de proefnemingen zullen wor den gehouden. Het Atol Eniwetok behoort tot de groep der Marshall-eilanden. Deze vroegere Duitse bezitt ng werd na de eerste wereldoorlog door Japan, ingevolge een man daat van de Volkenhond, bestuurd. Zij werden in de afgelopen oorlog door de Amerikanen op de Japan ners veroverd. atoomwapens, welke verleden jaar zijn gehouden, werd door het Wit te Huis een verklaring uitgege ven, waarin werd 'gezegd, dat de proefnemingen betrekking hadden gehad op drie verschillende atoom wapens. die waren verbeterd en waarvan de uitwerking was on derzocht. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Dondetdag- oehtend tot -avond. Vrij veel wind Zwaar bewolkt met hier en daar een regenbui en later op de dag verspre de opklaringen. Ma tige tot krachtige en in bet uiter ste Noorden van het land tijdeujk harde wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in temperatuur. HOOGWATER. DONDERDAG 1 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens Terneuzen Walsoorden 11.16 11.51 0.41 11.25 12.50 Zitting van 30 November. De Tweede Kamer heeft gis teren gestemd over enige bij de Begrotingsbehandeling aan gehouden artikelen en over de begroting van het Departe ment van Binnenlandse Zaken zelve. Het artikel, waarin was opgenomen een ambtstoelage voor de Secretaris-Generaal, is nader door de Regering terug genomen. De heer Beerninck (C.H.) merkt op, dat een memoriepost is uitgetrokken, waaruit toela gen kunnen worden gegeven in bijzondere gevallen. Wanneer uit deze post toch een ambts toelage aan de Secretarissen- Generaal zou worden verleend, zou spr. bezwaar maken tegen deze nieuwe post moeten maken. De Minister van Financiën, de heer Lieftinck, zegt, dat uit deze post een toelage kan worden gegeven. De heer Beemink zegt, dat als de bezoldiging der Secretaris sen-Generaal te laag is, er een verhoging moet worden voorge steld. Deze soort van toelagen is, naar sprekers oordeel, in strijd met het Bezoldigingsbe sluit. De heer Oud (V. V. D.) meent, dat volgens het idee van de heer Schouten de salarissen van alle Secretarissen-Generaal moeten worden gewijzigd. Spr. is van oordeel, dat de Regering behoef te kan hebben aan de mogelijk heid om in bepaalde gevallen een toelage te geven. Met de ge- dachtengang van de heer Schou ten kan spr. zich niet vereni gen. Minister Lieftinck is van oor deel, dat de Regering zich bij de omschrijving niet heeft wil len binden aan de artikelen 18 en 19 van het Bezoldigingsbe sluit. De Regering wenst de mo gelijkheid te hebben aan hoge ambtenaren een toelage te ver strekken. De heer Schouten (A.R.) hand haaft zijn standpunt. De heer Oud komt op voor het zelfstandige recht van de Re gering aan de ene kant en voor het zelfstandige recht van de Kamer aan de andere kant. Als de Regering het besluit naar de smaak der Kamer niet juist toe past, kan de Kamer daar maat regelen aan verbinden. Minister Lieftinck verklaart nogmaals, dat de Regering vrij heid moet hebben in bepaalde gevallen een toelage te geven. De Kamer verenigt zich met 47 tegen 19 stemmen met het voorstel der Regering tegen (C. H. behalve de heer Kik kert A. R„ S. G. en C. P. N.) Het artikel, waardoor het sala ris van de Minister mei 6000 wordt verhoogd, wordt ziis. goedgekeurd. De begroting is goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. Tegen de C. P. N. Begroting van Economische Zaken. Daarna heeft de Tweede Ka mer de behandeling van de be groting van het Departement van Economische Zaken voort gezet. Minister Van den Brink, de sprekers beantwoordend, zegt van oordeel te zijn, dat de ex portmoeilijkheden voor het am bacht niet groot zijn. Hij zal echter geen enkele kans voorbij laten gaan. De economische sa menwerking zal z.i. tot een zo groot mogelijk aantal landen moeten worden uitgebreid. Met het oog op de industriali satie is het ambachtsonderwijs van groot belang. Spr. stemt volkomen in met zijn ambtge noot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ten aanzien van de wijziging der La O.-wet, wel ke thans op de agenda der Ka mer staat. Spr. geeft toe, dat het verschil in beloning van geschoolde en ongeschoolde arbeiders niet be vorderlijk is voor het welslagen der industrialisatie. Gevraagd is, waar men de con structeurs en andere technici vandaan haalt. In dit verband is er, naar sprekers oordeel, een taak voor het Nijverheidsonder wijs. Van betekenis is ook de vakopleiding in de industrie zelve. De opmerking van de heer Ne- derhorst, dat men, zuinig moet zijn met de investeringen in de publieke sector, is de Minister uit het hart gegrepen. Ver werken zullen moeten achter wege blijven. Ten aanzien van de kwestie van lonen en prijzen merkt de Minister op, dat deze week over leg van de Regering met het be stuur van de Stichting van de Arbeid zal geschieden. Komende tot de vragen, welke op middenstandsgebied zijn ge steld, deelt de Minister o.m. mee dat de interdepartementale commissie voor middenstands aangelegenheden deze zomer haar werkzaamheden is begon nen. Ook hij acht het gewenst, dat er een wettelijke regeling van 't cadeaustelsel komt. Een noodregeling ten aan zien van de vestiging acht spr. niet gewenst. In yerband met bepleite sanering in bepaalde middenstandsbranches herin nert spr. eraan, dat reeds eerder is gezegd, dat als er uit een be paalde drang naar sanering komt, de overheid dient te over wegen hoe ter zake geholpen kan worden. De winkelsluitingswet zal z.i. een raamwet moeten zijn, waar binnen afzonderlijke regelingen gemaakt kunnen worden. Vervolgens gaat de Minister in op de kwestie der sigaren winkels. Naar zijn mening be stond na de opheffing der ta baksrantsoenering het morele recht voor hen, die van de ve^ koop waren uitgesloten, om meer te gaan verkopen. Er is een aantal zaken, waar voor tabaksartikelen de enige bron van inkomen vormen, maar in vele gevallen is verkoop van deze artikelen een kwestie van bijverdiensten. Inzake de omzetten deelt spr. o.m. het volgende mede; Vóór de oorlog waren er 60.000 verkoop punten; de gemiddelde omzet was ƒ2400 en de netto winst ƒ250. In 1948 waren er 22.000 verkooppunten; de gemiddelde omzet bedroeg 21.500 en de nettowinst 1700. Het Aantal verkooppunten is thans weer gestegen tot 27.000. De Regering zou de rantsoe nering van kolen graag beëindi gen. Er is echter nog belangrijke invoer nodig, al is de productie der eigen mijnen stijgende. Hierna wordt gerepliceerd. Naar aanleiding van bij de re plieken gemaakte opmerkingen stemmen" verwoTpeV Alleen'de aanwerving van vreemde ar beidskrachten. Het is gewenst het werk voor Nederlandse arbeidskrachten aantrekkelijker te maken. Wat wordt er gedaan om uit de re patriërende militairen krachten voor de mijnen te werven? Voorts merkt spr. nog op, dal wei eens betoogd wordt, dat de productie van onze mijnen ver achterblijft bij de vóóroorlogse productie. Hij zegt, dat men ver standig zat doen dergelijke ver gelijkingen niet meer te maken, omdat de omstandigheden niet vergelijkbaar zijn. De heer Van Lienden (Arb.i zegt, dat de opbrengst beneden de geraamde productie zal blij ven, hetgeen z.i. te wijten is aan de particuliere mijnen. Met het oog op 's Ministers plannen ten aanzien van gas- en electrici- teitslevering betoogt spr. dat vitale bedrijven onder leiding van de overheid moeten staan om de productie te verhogen. Gezien het verloop van de buitenlandse arbeidskrachten is het gewenst meer aandacht te vragen voor het mijnbedrijf. De ze arbeid moet aantrekkelijk worden gemaakt. Het scheppen van woongelegenheid voor jonge gezinnen zou mede arbeids krachten naar de mijnen kun nen trekken. De heer Hermans (CPN) vraagt een onderzoek naar vei ligheidsmaatregelen^ tegen het inademen van giftige dampen. Voorts vraagt hij een overzicht van de omvang der beroepsziek ten in de mijnstreek. Te kwart voor zeven werd de vergadering verdaagd tot he denmiddag één uur. Dan komt de Minister aan het woord. ONTEIGENING TE GOES- De Tweede Kamer keurde gis teren een wetsontwerp goed tot onteigening van een perceel met zakelijke rechten, nodig voor de uitbreiding van het gasthuis te Goes. BEGROTING VAN LANDBOUW Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer de be groting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening goedge keurd. Een motie van de heer Haken (CPN) om een minimumprijs voor de IJselmeervis vast te stellen, wordt met 60 tegen 3 geeft de Minister o.m. te ken nen, dat zeker in deze tijden soberheid en zelfdiscipline van grote betekenis zijn. De zorg voor efficiëncy in een bedrijf is z.i. allereerst een ver antwoordelijkheid van de on dernemer. Een opmerking over het ma ken van onderscheid tussen woon- en bedrijfspanden zal spr. ter kennis van zijn ambtge noot van Volkshuisvesting en Wederopbouw brengen. Over koppeling van tabaks- aan vestigingsvergunningen is overleg gaande met het Depar tement van Financiën. Bij de afdeling „Mijnwezen" wordt mede aan de orde gesteld de behandeling van de begro ting der Staatsmijnen in Lim burg. De heer Maenen (KVP) zegt over de kwestie van aanwerving van buitenlandse arbeiders dat de in de stukken medegedeelde cijfers, de ervaring van het ver leden en de gebeurtenissen der laatste weken, toen men moei lijkheden had met de Italianen in verband met de devaluatie, hem in het gelijk hebben ge steld. Z.i. had hij verleden jaar drie aanwezige communisten stemden voor. De vijfde (administratieve en budgetaire) commissie der V- N. heeft Dinsdag haar goedkeuring gehecht aan het besteden van e^n bedrag van 400.000 dollars voor de voortzetting van de arbeid der Unci gedurende 1950; zoals door de adviescommmisie van ge noemde commissie was aanbevo len. Dit bedrag, dat met 29 tegen 5 stemmen, bij één onthouding, werd goedgekeurd, betreft slechts een voorlopige schatting, daar het rapport van de Unci inzake de ronde tafelconferentie nog bij de Veiligheidsraad berust. De afgevaardigde van de Sow- jet-Unie, A. Rosehin, stelde voor de uitgaven van de commissie te beknotten tot 215.114 dollars (dit zelfde bedrag werd goedgekeurd voor 1949), waarbij de fondsen voor reizen en de voornaamste kosten van de verschillende leden en dé militaire waarnemers waren geschrapt. Dit voorstel werd ver worpen met 6 stemmen vóór, 25 tegen, bij 2 onthoudingen. n 10 ct.; minimtuB rnties: 5 regels 60 cfcf r nummer Bureau vas •t des namiddags 3 uur. ngen van het Devie- ten strengste ver geld en geldswaardig de voor militairen 'Stemde brieven, post en dergelijke in te temd voor naar Ne- rugkerende militairen van het troepenschip die in een der tus- zal worden uitgereikt ijk 8 December in Ne- ;r post worden be de gebruikelijke ge nt het adres de ver- e bevatten: „Aan het troepenschip Si- huisreis naar Neder- ïaam van de vermoe- ssenhaven mag dut vermeld. ziging Begroting val terstaat. goedgekeurd een wijd de begroting van het t van Verkeer en Wa- ir 1948, waardoor de t wordt verhoogd met de gewone dienst mét en de buitengewone r 18.434.150. ING LO - WET 192» ate middag heeft d* ner een aanvang ge le behandeling van het tot wijziging van de rwijswet 1920. vetsontwerp wordt de lagere school inge- blijft een af zonder voor V.G.L.O. (voort- ion lager onderwijs^ Voor oprichting ■gelijke school zullen 61 leer 1. ngen vereist erpstra i. AJt.) herin- de geschiedenis vaa leerjaar. uari 1950 treedt hei rjaar automatisch at an zullen de k nderen. eerjaar gevolgd héb- overgaan naar U_LjO. of N ij verheidsonder- ogelijkheden hebben- 1 naar een afzonder- 'oor V.G.L.O.; ïn op een gewone ia- maar in de 8e kla* f.G.L.O. ïn op een gewone la- met een 8e ..klas met van V.G.L.O. O. is nog niet wat act r is gebrejk aan leer- schoolru.mte. n van de aansluiting hooi op de ambacht- tuinbouwscholen kan t achter de Minister Minister bestendigt van Minister Giek-I aansluiting voor een wordt gemaakt, kinderen van plm. e lagere school ver- al een jaar vroeger uze moeten doen. lr van ambacht- en ouwscholen is al ge- tere beroep en wan- die richting niet uit en, kan er een jaar rt niet te begrijpen, •r k nderen wil ont- le lagere school en' en 7e leerjaar voor •mend lager onder- school, die in veel 'an de richting üer t lijkt hem een ge- uk op de grondslag gelijkstelling, i Sleen (Arb.) ver- ir te zijn voor dit, teert, I een dat hij het vaste koers e van een lagere leerjaren en een voor V.G.L.O. met it spr. juist. i.LG. moet een ge- fflg vormen van de tar het maatschap- >f naar ambacht*- Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 11.44 0.19 1.09 n.m. 11.57 12.32 1.22 Dec. Opk. Ond. Opk. Ond. 1949 Zon Maan 2 8.26. 16.32 14 48 3.03 3 8.28 16.31 15.02 6.16 moeten blijven. DE BEZETTING IN FEITE EEN BONDGENOOTSCHAP, Men herinnert zich de reeds voor meer dan een jaar gedane Amerikaanse uitspraak, dat de bezetting in feite een bondgenoot schap is gaan betekenen. Dal. deze uitspraak geen loze formule is, is uit het verloop van de strijd om De Minister van Mijnbouw van de provincie Quebec heeft beves tigd, dat uraniumlagen zijn ont dekt nabij de stad Quebec. De ontdekker, die aanspraak maakt op het recht van de ex ploitatie voor een oppervlakte van 6000 ha, verzekert dat het radio-actieve erts bijna aan de oppervlakte A te vinden. De dikte van de aders .varieert van drie tot honderd meter. voorziet in een maximum-straf van 20 jaar dwangarbeid. Alle beklaagden, uitgezonderd de vrouw Xenia Komad, zouden voor de Sowjet-Unie hebben ge spioneerd sinds het geschil tussen Tito en het Kremlin. Men gelooft, dat alle Sowje:- Russische functionarissen, die door de openbare aanklager werden genoemd, niet langer in Joego slavië verblijven. Hun namen ïo met van een af beelding voorzien, doch is ken baar aan een bruine rechtop staande band in het midden der voorzijde en een groene rechtop staande hand aan de achterzijde". De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft het Sowj et-Russisch voorstel voor een Viifmogendbedc-n-Vredes- pact verworpen. ■■•mui. vy, v»t*l uwt UC VCHSCIIUI" ving in het aandelenkapitaal een wijziging in de leiding zou kun nen volgen. In het college van commissarissen is in ieder geval geen wijziging gekomen. De in vloed van het Rijk is hier achter uitgegaan. De Minister meent, dat men niet mag spraken van een soort nationalisatie. Het 'vetsontwerp wordt ten slotte z.h.s. chedgekeurd. tsscholen staat hij ge vooropleiding zich echter ver- 1 jaar maatschap- i zullen een. be- hebben te vervui- platteland. i het, dat de Mi- ~1 der jongens nn wii miucu imar de voorbereiden de klas der ambachtsschool. Het lijkt alsof alles gedaan om de ontwikkeling van het V.G. L.O. te remmen. De eis van 61 leerlingen voor oprichting ener V.G.L.C.-school acht de heer Van Sleen voor het platteland veel te hoog en zelfs voor de grote stad zal deze eis be zwaar lijk. zijn. Hierna wordt de vergad iring geschorst.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1