Europeanen in Soerabaja met de dood bedreigd Twee vliegtuigrampen De Nederlandse handel met West-Duitsland if&uuve- ABDUsTroQP „De dreiging van een nieuwe oorlog neemt toe" Spanje en de West-Europese defensie HOEST KORTE RITSEN Ministers Stikker en Van Schaik te Batavia Toestel van de „Air France" neergestort Amerikaanse DC-6 neergestort WOENSDAG 30 NOVEMBER 1949. Nieuw middel tegen t.b.c. De toestand in Panama De Koningskwestie Arrestaties in verband met valse bankbiljetten De „Oecumenische Zondag" De toestand in China De devulatie„van de 8elgische frank; 4200 dollar voor Isaac Allal Agenda ZON-EN MAANSTANDEN Frankering bij Abonnement: Terneuzen Onder Redactionele leiding van P. L. D. J van Oeveren. Redactie-adresNoordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs3,90 per kwartaal Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. DE VRIJE ZEEUW 6e Jaargang No. 1283. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw'' Ver-schijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pet advertentie 1,50. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 efcf iedere regel meer 12 ct Vermelding brieven onder nummer Bureau vu dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Vrijdagnacht is te Surabaja een rechercheur van politie door drie onbekenden van zijn revolver beroofd en in de rivier geworpen. Hij liep geen ernstig letsel op. Zaterdagavond begaven de commandant van het politie-posthuis en een agent zich met een arrestatiebevel naar de kampong Banju Urip te Surabaja. Zij zijn niet teruggekeerd en ieder spoor ontbreekt. In ue wijk Srenggang te Suic.ba ja roofden 5 lieden, met revolvers gewapend, sieraden ter waarde van 800. De rovers waren geld eed In politieuinïformen. Enkele uren later werd het ge bouw van die verkeerspolitie over vallen door lieden, die gekleed waren in uniformen van de veld politie, waardoor de bewaking werd misleid. Uit een kast, die werd opengebroken, werden twee geweren en elf revolvers meegeno men. De mannen maakten de te lefoon onbruikbaar en verdwenen met de wapens en een schrijfma chine in een creme-kleurige auto. De laatste tijd zijn te Sura baja geregeld gestencilde pam fletten verspreid, waarin de kkfropeanen met de meest gru welijke dood bedreigd worden, wanneer de Nederlandse troe pen zijn teruggetrokken. De laatste weken is de onveilig heid te Surabaja groot. Er wor den meer misdrijven gepleegd dan er bekend zijn, daar velen uit angst geen rapport bij de politie uitbrengen. Voorts komen uit Malang wederom talrijke berichten van roofovervallen en toenemende afpersing vooral in de Chinese wereld. Sokongan (steungeld) wordt massaal gejpd. Zater dag en Maandag zijn weer fiet sers aangehouden door gewa pende lieden, die de fietsen in beslag namen. Maandagmorgen is bij de voor zatter van 'het Parlement een mo tie ingediend, waarin de regering van ée Negara verzocht wordt ata,ppen te nemen tot onmiddel lijke inschakeling van de T.N.I. en handhaving van orde en veiljgSieid in de Negara. De motie wordt ge steund door de Fraksi Nasional en de Fraksi Indonesia. Aanvaar ding van de motie js vrijwel ze ker. In de motie wordt gezegd, dat, gezien de nog steeds sterk op de voorgrond tredende senti mentskwestie, de T.NJ. met 't on- Prof. Gerhard Domagk, de be roemde Duitse medicus en Nobel prijswinnaar, en zijn ass stent Dr. Erich Kaufmann verklaren eon nieuw geneesmiddel tegen tuber culose te hebben gevonden, dat Dr. Kaufmann „absoluut doeltreffend" genoemd heeft. Hij zei dat sinds het vorige jaar honderden proe ven zijn genomen, die alle een vol- Komen succes zijn gebleken. Het nieuwe middel, aldus Dr Kaufmann, wordt gemaakt in de Duitse Bayer-fabrieken te Levei- kusen onder de naam „TB 1^698 Contiben". |Het zal alleen aan ziekenhuizen worden verstrekt, daar bij het gebruik voortdurende medische observatie noodzake lijk is. Dr. Kaufmann deelde verder me de, dat het Amerikaanse „Shan- ley Concern" met de Duitse auto riteiten onderhandelt over het vervaardigingsrecht voor de Ver. Staten. schadelijk maken van ongure elementen en het handhaven vat? de orde, betere en snellere resul taten zal kunnen bereiken dan het Nederlandse leger. Zolang de Souvereinite,jtsovendracht nog niet is overgedragen, aldus de mo tie, moet dit geschieden in samen werking met de Nederlandse troe pen. MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT Bij de renbaan Semplak bij Bui tenzorg, is tijdens een oefenvlucht esn m litair vliegtuig neergestort, aldus verneemt Aneta. Hierbij v;erd één persoon gedood en één gewond. Nog geen namen zijn be schikbaar, daar de familie nog gewaarschuwd moet worden. BRIEF VAN MINISTER DOKO INZAKE WILHEL MUS Maandag werd in het parle ment van Oost-Indonesië als officieel stuk een brief van de Minister van Voorlichting, Doko, rondgedeeld, waarin deze uitdrukkelijk verklaard heeft, dat het nooit zijn bedoeling was, zich op enigerlei wijze be ledigend over het Wilhelmus uit te laten. De Minister betuigde zijn spijt, dat deze indruk bij enige leden gewekt werd. De Ministers Van Schaik en Stikker zijn, in stromende regen opgewacht door vele autoritei ten, onder wie van Republikein se zijde de Sultan van Djogja en Mr. Roem, te Batavia aan gekomen. Minister Stikker verklaarde aan de pers, dat hij een dag te Karatsji vertoefd had, alwaar hij „vrienden ontmoet had". Hij herhaalde, dat het doel van het ministerieel bezoek was: besprekingen voeren, opdat de overdracht van de souvereini- teit zo soepel mogelijk zal ge schieden. Hij herinnerde daar-, bij aan de goede sfeer ter R. T. C. Hij zeide, dat hij korte tijd in Indonesië zal blijven en mo gelijk binnen enkele dagen zal terugkeren, doch dat Minister Van Schaik langer zal blijven. Hij verklaarde voorts, dat het mogelijk is, dat Djogja bezocht zal worden. Wie Hoge Commissaris zal worden is nog niet beslist, zo zeide hij. In antwoord op de vraag of de heer Lovink Indo nesië zal verlaten op de dag van de souvereiniteits-overdracht, verklaarde hij tenslotte, dat ook dat nog niet was vastgesteld. VERZENDING POST VOOR DE „KOTA INTEN." Post, bestemd 'voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het trolpenschip „Kota Inten", welke in één der tussen havens zal wortden uitgereikt, moet uiterlijk op 8 December a.s. in Nederland ter post worden be- zergd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient he,t adres de ver melding te bevatten: „Aan boord van het troepenschip „Kota In-, ten" op thuisreis naar Neder land". De naam van de vermoe- lfjke tussenhaven, mag dus niet worden vermeld. VERGADERING VAN DE COMINFORM Een toestel van „Air France", op weg van Tunis naar Parijs, is met 32 passagiers en een bema-uii ng van 5 leden bij Lyon neerge stort. Nader wordt gemeld, dat het toestel zich op weg bevond naar Noord-Aïrika. De plan's van het ongeval bevindt zich 5' km ten Zuid-Oosten van Lyon. Naar het hoofdbureau van de „Air France" meldt betreft het hier geen geregelde passagier j- vlucht. Het vliegtuig stortte neer te Saint Just Et Chaleyssin, kort voordat het te Lyon zou landen. Naar verluidt komen alleen Fran se namen op de passagierslijst voor. „Air France" meldt nader, dat 4 leden van de bemanning en een passagier werden gedood. Allo overige inzittenden werden ernstig gewond en naar Ihet ziekenhuis te Lyon overgebracht. Een D.C.-6 van een Ameri kaanse luchtlijn is Dinsdag bij Dallas in Texas met 40 passa giers neergestort. Het vliegtuig vloog in brand. Volgens een mededeling van de politie zijn 18 tot 20 lichamen uit het wrak te voorschijn ge haald en 22 personen naar het ziekenhuis vervoerd. Volgens een vertegenwoordiger van de maatschappij bevonden zich 39 passagiers en een bemanning van 5 leden in het toestel, dat op weg was van Washington en New-York naar Mexico. West-Duitse exporteurs klagen over de vertragingen aan Neder landse zijde bj) het verstrekken van invoervergunningen Voor Duitse goederen. De Verein Deutscher Auaienhandolstfirmen heeft daarom ihet Ministerie van Economische Zaken van de Bonds republiek verzocht de practijk var de Duits-Nederlandse gocderen- rüil te herzien. Het Franse persbureau AFP meldt nader, dat ongeveer 30 per sonen om het leven zijn gekomen. Het viermotorige lijnvliegtu.g D C-6 een verbeterde versie van de Skymaster, was eigendom var. de „American Airlines". Het is in de vroege ochtend neergestort in de buurt van Love Field, onge veer 10 km van Dallas. Na over een zekere afstand de grond te hehben omgewoeld ver- loor het vliegtuig één zijner mo toren en is het te pletter gelopen tegen een loods van een vlieg- sdhool. Daarna is het in o.-and geraakt en sloeg het vuur over riaar andere gebouwen. Enkele passagiers zijn er in ge slaagd het toestel te verlaten. Hoewel volgens de eerste be richten 22 personen in emst'ge toestand naar het ziekenhuis zijn overgebracht, waar één hunner overleden is, schijnt het dat mea eerder 30 dan 20 doden zal te be treuren hebben. Wegens het ont reken van officiële stukken staat het niet vast, hoeveel passagiers aan boord waren. Die krampachtige hoestbuien laten U rust nog duur. Uw beklemde borst snakt pijnlijk naar luchtSpaar Uw longen en neem nog vandaag de ver zachtende, sigmoplossende ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de eorresponde itje literljjk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver nield. Indonesië m.s. „Madoera" (5 Dec.); Antillen s.s. „Benekom" (18 Dec.) en Suriname m.s. „Bo naire" (7 Dec.), In de tweede helft van November heeft een vergadering van de Cominform plaats gehad, zo deelt het officiële orgaan van de Franse communistische partij' Humanité" made. Over de plaats van de vergadering wordt niets gezegd. Communist, sche partijen van de volgende landen waren vertegen woordigd: Bulgarije, Roemenië, Hongarije, Polen, de Sowjet-Unic Frankrijk, Tsjecho-Slowakije en Italië. In kringen van de West-Duitse buitenlandse handel, aldus deelt het Verein mede, heeft deze hou ding van de Nederlandera met be trekking tot de beoogde vrijma king van de West-Europese han del verwondering gewekt. Daar tegenover hebben Duitse firma's alleen al in October invoervergun ningen, aangevraagd voor Neder landse goederen ter waarde var. 60 millioen dollar, welke zo spoe dig mogelijk werden verstrekt. Van bevoegde Nederlandse zijde wordt naar aanleid'ng van boven genoemde uiteenzetting tegenover het A.N.P. verklaard, dat er Pis sen de Nederlandse en Duitse autoriteiten voortdurend overleg plaats vindt over de ontwikkeling vein het handelsverkeer tussen Ne derland en West-Duitsland. De verzoeken voor de invoer van Duitsë goederen worden over het algemeen met zo groot mogelijke :poed behandeld en eventuele moeilijkheden, welke zich zouden hunnen voordoen, kunnen door het plegien van overleg uit de weg worden geruimd. Het was Dinsdag rustig in Pa nama. De ambtenaren van het minis-;e- rie van financiën hebben het werk hervat. Verwacht wordt, dat de meeste banken en handelszaken heden weer normaal zullen wer ken. Het onderwijzend personeel heeft meegedeeld, dat het zijn staking zal voortzetten. Prem'er Alfredo Aleman heeft verklaard, dat de regering alle vreedzame middelen zou gebrui ken „om het land terug te bren gen op de weg van vrede, harmo nie en arbeid." Op een vergadering van het on- afhankelijksf ront een verbond van verzetslieden) heeft de voor zitter van „La Wallonië Indepen- aante'\ René Lyr, met betrekking tot de Koningskwestie verklaard dat de Waalse Republikeinen eensgezind hun democratisch ideaal zullen verdedigen. Het communistische kamerlid Demany, algemen secretaris van het onafhankelijksfront, noemde de volksraadpleging over de te rugkeer van de Koning een kost baar avontuur". In heftige be woordingen eiste hij troonsaf stand van de Koning en spoorde hij alle voormalige ondergrondse strijders aan de strijd tegen de Vorst „tot de overwinnig of tct de gevangenis" voort te zetten. De politie te Luik heeft Maan dag opnieuw 3 arrestaties ver richt in de zaak der valse Neder landse bankbiljetten van 100 Het zijn de 56-jarige Joseph Krich uit Welkenraedt, die ook betrokken is bij de vervaardiging valse marken, de 48-jarjge der Edgar Delvenna uit Luik en de 26-jarige Simon Robben, eveneens uit Luik. Officieel' is medegedeeld1, dat het Engelse vleesrantsoen met in gang van 4 December zal worden verhoogd. Het verhoogde rant soen zal „een aanzienlijke tijd in het nieuwe jaar" gehandhaafd worden. De voorraden vlees zijn vergroot door slachting ten ge volge van de droge zomer. Door alle kerken in Neder land die aangesloten zijn bij de Oecumenische Raad van Ker ken werd besloten elk jaar, op een vaste Zondag van het ker kelijke jaar, het gehele oecume nische werk in het bijzonder te gedenken. Na overleg werd daarvoor aangewezen de tweede Zondag in Advent, die dit jaar op 4 Dec. valt. Deze Zondag werd naast Pinksteren, dat het feest van Wereldkerk en Wereldzen ding viert zeer geschikt ge acht, om zich nader te bezin nen op de oecumene en het werk voor de eenheid van de Kerk van Christus. Tot alle predikanten, geeste lijken, kerkeraden en kerkbe sturen van de aangesloten ker ken richtte de Raad het ver zoek op deze Zondag de op dracht tot eenheid, die de Kerk heeft, in het bijzonder in de dienst te belichten en daarbij aandacht te schenken aan de arbeid van de Wereldraad van Kerken en de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. Tevens zullen zo mogelijk op tal van plaatsen, op die dag, of op de Zaterdag daaraanvooraf- gaande, oecumenische diensten en -jeugddiensten worden ge houden. In de belangrijkste door de ver gadering aanvaarde resolutie wordt verklaard, dat „de dreiging van een nieuwe oorlog meer en meer toeneemt, terwijl ter zelfder tijd het imperialistische en anti democratische kamp verzwakt" De resolutie, ingediend door 't hoofd van de Sowjet-dëlegatie, Soeslof, zegt, dat de strijd voor de uitbrei ding van „de beweging van par- tisanen voor de vrede" intensiever gestreden dient te wordten. Voornamelijk door de vereni ging van de werkende klasse. Deze eenheid kon slechts verkre gen worden door een „resolute strjjd tegen de rechtse vleugel der socialisten, die de arbeidersbewe ging verdeelt en ontmoedigt". Rechtse socialisten zoals Bevin, Attlee, Blum, Guy Mollet, Spaak! Schumacher, Renner, Saragat en de reactionaire vakverenigingslei ders zoals Green, Carey en Dea- kin, zijn volgens: de resolutie de belangrijkste vijanden van de een heid vgn de arbeidende klasse en de partijgangers van oorlogssto kers en imperialisten. Zij bedek ken hun verraad met 'n „pseudo- socialistische cosimopolitische phraseologie". De communistische partijen van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Engeland viel de belangrijkste taak toe: „Zij behoren hun strijd baarheid voor de vrede te verho gen en de misdadige plannen van de Brits-Amerikaanse oorlogssto kers te niet te doen". De Brits- Amerikaanse imperialisten had den een belangrijke rol voor de nationalistische clique van maar schalk Tito gereserveerd, die dienst had genomen in de spion- nagedienst van de imperialisten, aldus de resolutie. In een tweede resolutie, inge diend door de Italiaanse afge vaardigde Togliatti worden de „pseudo-socialisten, die deel uit maken van de regeringen In Frankrijk, Engeland), Oostenrijk en de Scandinavische landen" ver oordeeld. De communisten krijgen opdracht „om speciale aandacht aan Katholieke arbeiders te beste den". Voorts wordt er aan her innerd dat „godsdienstige over tuigingen geen hinderpalen vor men voor de eenheid van de wer kende klasse". Een belangrijke taak vormde de een-making van de vakverenigingsbeweging. De communistische partijen dienden de strijd te leiden voor de af- FljVNOO GEÏNTERVIEWD DOOR DE „EVENING STjAR". Nu meer dan ooit zouden de Westerse landen verenigd m oe fen staan ten opzichte van het communistische gevaar uit het Oosten, aldus Franco- „Als hoofd van de Spaanse re gering is het voor mij moei Ijk de vijandige houding van da Ameri kaanse regering te begrijpen, want nu meer dan ooit zouden de Westerse landen verenigd moeten staan ten opzichte van het com munistische gevaar uit het Oos ten", zo verklaarde Franco tij dens een interview dat hij te Ma drid heeft toegestaan aan de Amerikaanse journalist Contan- tine Brown, van de Washingtonse „Evening Star". „Spanje, aldus de Caudillo, is een der belangrijkste vestingen van de Westelijke verdediging omdat het een achterhoede is die het hoofd kan bieden aan de aan vallen van een onverhoedse inval ler." Franco zeide, dat de Russen het strategische belang van Span je zeer goed begrijpen, en „sedert 5 jaar niet3 nagelaten om in Spanje onrust te zaaien". Hij verklaarde voorts, dat bendon terroristen, die ir, 1939 naar Frankrijk zijn ge vlucht, van daar uit opnieuw over de Spaanse grens komen, hoewel het grootste deel van hen zich laat gevangen nemen." „Die terroristenbenden pogen Spanje binnen te komen als voor posten van het rode leger, dat van plan is zijn parachutisten in te zetten op de dag, welke Mos kou geschikt zal oordelen om de open strijd met het Westen te be- •rinnen", aldus Franco. Na te hebben verklaard, dat Spanje maatregelen heeft geno men ter uitschakeling van de agenten, die gepoogd hebben Spanje te betreden of die daarin zijn geslaagd, zeide hij, dat zijn land Amerikaanse hulp nodig heeft ter verbetering van de tecU nische uitrusting van het Spaanse leger. Tegen de zware dru|k van Duits land in, kon Spanje in dé oorlog neutraal blijven, aldus vervolgde de Caudillo, wat, sinds Napoleon, buiten Spanje slechts aan Zwit serland en Zweden la gelukt. Het was vooral de communisti sche propaganda, die in Amerika en in het Westen „de legende van Spanje's Duits gezindheid" had doen ontstaan. Wanneer Duitsland er in geslaagd zou zijn Spanje in zijn spel te betrekken, zou de veldtocht in Noord-Afrika lasti ger en bloêdiger zijn geweest. Ingeval van oorlog, zo betoog de Franco, zou Spanje's economi sche en militaire zwakheid ramp zalige gevolgen hebben voor het Westen. Het nationalistische Chinese hoofdkwartier op Formosa decit mede, dat de nationalistische re gering zich geheel uit Tsjoeng- king naar het 300 km ten Noord- Oosten van deze stad gelegen Tsengtoe teruggetrokken heeft. Volgens een radio-telefomsch ont vangen bericht zeuden de nation" - listen Nanwentsjien 13 km tt» Zuiden van T3joengking, herove d hebben. schaffing van het „monopolie-ka- pitalisme" en voor de erkenning van een maatschappij op socialis tische basis". De derde resolutie, ingediend door de Roemeense communisten- leider Gheorgiu-Dej verklaart, dat de Joego-Slavisehe communisti sche partij in de macht is van „moordenaars en spionnen". De „z.g. Joego-Slavische communis tische partij" was met pak en zak naar het „imperialistische kamp" overgelopen. In politieke kringen te Parijs vraagt men zich af, waarom Anna Pauker, de 55-jarige vrouwelijke Minister van Buitenlandse Zaken van Roemenië niet aanwezig was op de vergadering van de Comin form, die deze maand in Honga rije is gehouden. Haar naam kwam niet voor op de door Radio- Moskou bekendgemaakte presen tielijst. Onlangs waren er onbevestigde berichten dat mevrouw Pauker, van wie men eens zei dat zij het enige partijlid was dat maarschalk Stalin kon opbellen wanneer zij wilde, bij Moskou in ongenade zou zijn gevallen Zij is wel eens de „bezielende kracht" van de Comin form genoemd. In politieke kringen te Parijs voorspelt men een hernieuwde soc ale agitatie onder leiding van de communisten in Frankrijk en Italië als resultaat van de verga dering der Cominform. Het nieuws dat er in Hongarije een bijeenkomst van de Cominform was geweest, kwam voor wia? nemers te Boedapest als een vet rassing. Over vorige vergaderin gen deden tevoren wel geruchten de ronde, maar de laatste zitting is zorgvuldig geheim gehouden, In Boedapest is geen spoor van bijzondere activiteit of van vei ligheidsmaatregelen te bekennen geweest. Men gelooft, dat de vergadering gehouden is in het Matragebergte, 320 km van Boedapest verwijderd. Het verslag van de vergadering is in alle communistische partij organen in de Qost-Europese lan den uitgebreid weergegeven. De vergadering in Hongarije is de eerste die officieel is bekend gemaakt na de bijeenkomst te Boekarest in Juni 19481, toen maarschalk Tito en de communis- tische partij van Joego-Slavië werden uitgestoten. De Russische revolutie geeft voor het eerst in de geschiedenis der Cominform een duidelijke be- pal'ng van het beleid der commu nist sche partijen in „de kapita listische landen". Deze partijen moeten „op ruime schaal gebru k maken van de nieuwe en doeltreffende vorrnen der massa-strijd voor de vrede", waaronder „instelling van com missies voor de vrede in steden en dorpen, het opstellen van pe tities en protesten, 't houdeh van stemmingen onder de bevolking, zoals veel in Frankrijk en Italië ge beurd is, en de organisat'e van boycott-acties tegen films, kran ten en boeken" en andere organen die „het denkbeeld van 'n nieuwe oorlog propageren". De Russische bladen gaven de resoluties van de Cominfoim in meer in het oog lopende op maak dan elk ander nieuws sinds vele maanden. De Prawda besteedde twee blad zijden met koppen over de geheie pagina aan het nieuws. Het 158 woorden omvattende communjqu was in vette letters over de vo'.le breedte der pagina gedrukt. Alle radio-stations van de Sow- jet-Unie zonden Dinsdag de tekst van het communiqué en de reso luties verschillende malen uit. Westerse waarnemers te Praag beschouwen de door de Komin- ferm op haar jongste vergadering genomen resoluties als een teken, dat Moskou zich thans zeker ge voelt ten aanzien van de ideolo gische, economische en strategi sche bases rond zijn-" grenzen, doch minder zeker omtrent de tserkte en competentie van de communistische partijen in West- Europa. Naar hun mening zijn de resoluties tegen het Westen ge richt en beogen zij een nieuw of fensief tot verbreiding van het communisme in Europa. Door het inzetten van vredesaeties hoopte de Kominform de communistische sterkte in West-Europa weer op te bouwen en de rechtse en cen trumbewegingen, die in de Iaat- tse twee jaar steeds meer terrein wonnen, in discrediet. te kunnen brergcu. De Belgische Minister van Financiën Liebaert heeft tijden» een voordracht te Brugge met betrekking tot de recente deva luatie verklaard, dat hij slechts twee dagen van tevoren op de hoogte werd gebracht van de herwaardering van het pond sterling. Van het hoge davaluatie- percentage wist hij dan evenwe; nog niets af. Dit nieuws be reikte hem eerst\ een dag later te Washington om 14 uur (19 uur Belgische tijd). Zijn eerste reactie was, naar hij vertelde, de wisselkoers var- de frank niet te wijzigen, doch als gevolg van de omvang van de devaluatielawine, welke los brak over de wereld, bleek dit onmogelijk. Na zijn terugkeer te Brussel woonde heer Lie baert op Dinsdag de kabinets raad bij, tijdens welke de Bel gische frank met 12% werd gedevalueerd. De Belgische Minister van Fi nanciën merkte in het verloop van zijn lezing nog op, dat de Gouverneur van de Nationale Bank, Frère, hem onlangs heeft verklaard, dat de operatie voor 100 procent is geslaagd. Tenslotte onderstreepte Mi nister Liebaert, dat zijn eerste zorg betreft het saneren van de begroting en het handhaven van de huidige waarde van de frank. De „Pioneer Women", een Zionistische vrouwenorganisatie in de Verenigde Staten, heeft beeloten 4200 dollar te besteden voor de opvoeding van Isaac Allal, de enige overlevende van de ramp met de Nederlandse Dakota bij Oslo. Isaac, die thans 12 jaar is, zal tot en met zijn 18 jaar jaarlijks 600 dollar ontvangen. Hoesten? DAMPO-BONBONS) Amerikaanse geleerden wer ken aan een proefmotor voor schepen, gedreven door atoom energie, zo heeft een vooraan staand lid van de Amerikaans* commissie voor atoomenergie ver klaard. Hij legide er echter de na druk op, dat alles slechts in een erperimenteel stad'um .verkeer.l* en dat het niet zeker was, dat een prototype van deze scheepsmotor een succes zou zijn. HEDEN: TERNEUZEN: We- en Paar- demarkt. Hotel „Des Pays-Bas": Tentoonstelling Landbouw voor lichtingsdienst. Café „De Beurs", 5 uur. Dansen. Concertgebouw, 8 uur. Vocaal- en Instrumentaal con cert. Luxor Theater, Bioscoopvoorstelling spionnage". AXEL: Het Centrum, Bioscoopvoorstelli ng bedreiging". MORGEN: SAS VAN GENT: Gemeente huis, 3 uur: Aanbesteding van een garage. TERNEUZENLuxor Theater, 3 uur: Bioscoopvoorstelling voor Ouden van Dagen, „Zee bonken" en „Fiesta". - Luxor Theater, 8 uur: Hobo-ree tal Haakon Stotiin. 8 uur. „Contra 8 uur. „Onder WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Woens dagochtend tot -avond. Zacht weer. Matige tot vrij krachtige, langs de Waddenkust echter krachtige wind uit Westelijke richting. Zwaar bewolkt met af en toe enige regen. Zacht voor de tijd van het jaar. HOOGWATER. WOENSDAG 30 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens Terneuzen Walsoorden 10.19 10.54 11.44 10.57 11.32 12.22 Dec. Opk. Ond. Opk. Ond. 1949 Zon Maan 1 8.25 10.33 14.36 3 51 2 8.26 16.32 14.48 5.03

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1