Oe laatste Nederlandse Landvoogd, Na de ramp van de Nederlandse Dakota De Franse Regering Dr, Tsjiang beschuldigd Sowjet-Unie van Radiotoespraak Prinses Wilhelmina Stemming over resoluties in de politieke commissie V. N. X X X X MAANDAG 28 NOVEMBER 1949. Lovink gaat heen Arrestaties van Fransen in Polen duren voort Motie van vertrouwen aanvaard De arrestaties in Frankrijk De verlovingsgeruchten over Prins, Karei Incident te Bogota Van het strijdtoneel in China Verenigd verzet 1940— 1945 over Wies Moes Staat van beleg in Nigeria De „Ossewa" Kcrlc bcriclilcti ZON-EN MAANSTANDEN Opk. Ond. t Frankering bij Abonnement: Terneuzen Onder Redactionele leiding van P. L. D. J van Oeveren. Redactie-adresNoordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150- Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent- Losse nummers 6 cent- DE VRIJE ZEEUW 6e Jaargang No. 1281- Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw - Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P- J. van de Sande Advertentieprijs: per mm 10 et-; minimum pee advertentie t 1,50. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct-1 iedere regel meer 12 ct. Vermelding brieven onder nummer Bureau vat dit blad 15 cent meer- Trending advertenties tot des namiddags 3 uur- Zondagmiddag heeft H. K. H. Prinses Wilhelmina een radioboodschap over de beide Nederlandse zenders gericht tot de gehele wereld. Ook de Wereldomroep zond deze boodschap uit in verschillende talen. Het onderwerp van Prinses Wilhelmina was „Ad vent." De boodschap luidt als volgt: „Advent is de tijd om ons te bezinnen op de onbe grensde mogelijkheden, die God ons biedt. Mogelijk heden voor ons, zoals zij ons tegemoet treden in de komst van Christus als onze redder en verlosser. Niet omdat deze voorbereiding zich ieder jaar her haalt, niet als sleur, want zij is geestelijk een noodzaak in de tijd, waarin wij leven. De mens is afgedwaald van de gebedsgemeenschap en het wandelen met God, als ziende de Onzienlijke. Als hij temidden van de grote nood van onze tijd geen oplossing of uitkomst ziet, keert hij tot zichzelf in, en gaat zijn kleinheid en machteloosheid gevoelen; dan volgt een waarachtig zoeken en trachten te grijpen, wat hij nog niet. of maar voor een deel bezit. Hierop geeft Kerstmis het antwoord. Als ik thans een ogenblik tot u wil spreken over „vrede," dan is het wel zeer duidelijk, dat ik hiermede uitsluitend op het oog heb de innerlijke vrede. En als ik hierover begin, dan daagt vanzelf voor onze geest een lange weg op, die diep door de mens heen gaat, dwars door zijn spanningen en strijd, door heel de geestelijke crisis en de verwarring van onze tijd heen; in één woord, dwars door de verwording van mens en maatschappij, tot het ogenblik aanbreekt, dat die weg al hetgeen wij hier noemden beneden zich laat en opstijgt tot die hoogten, waar die vrede heerst, die noch onrust, noch onvrede kan verstoren en ons be kwaamt en kracht geeft alles aan te kunnen, alles wat op ons levenspad komt. Op deze gang kunnen denken en verstand niet het kompas zijn. Alleen het hart kan dit spoor vinden en volgen tot het einddoel is bereikt. Dat hart, waaraan God zo n belangrijke plaats en zo'n verheven taak heeft toegewezen, en dat zo vaak döor ons en door het leven wordt miskend en dat geen gelegenheid krijgt de diep ste roerselen van ons bestaan bloot te leggen. Waarom luisteren wij niet naar die stem en waarom vertrouwen wij niet op dit kompas? Alleen het hart kan de liefdestralen opvangen van het grote hart, het hart van onze Verlosser, waarnaar het onze geschapen is. Liefde is voor Christus de grondslag van heel Zijn bestel, en onze wereld is het brandpunt van Zijn liefde, heden, morgen en altijd. Men versta mij wel: hier is geen sprake van liefde zoals zij is van mens tot mens, maar van heilige, opoffe rende liefde, die alles aandurft om het bestwil van haar of hem, die zij helpen en redden wil, ja zelfs ook in het opleggen van een kruis en beproeving, omdat zij de kracht kent van te zijn wat zij is. Hoe moeten wij daar toe komen? Het volgende strekke tot verduidelijking: Jaren geleden werd een wedstrijd voor kinderen uit geschreven, wie de mooiste bloeiende plant kweken kon. De eerste prijs werd gewonnen door een meisje uit een donkere steeg, die op een zolderkamer woonde met maar één klein raam. Toen zij geroepen werd om de prijs te ontvangen, vroeg men haar wat zij wel met haar geranium gedaan had, dat hij zo prachtig bloeide. Zij vertelde, dat zij steeds had uitgezien naar de zon, door het kleine raam, maar óók door alle kieren van de zolder en het dak, en steeds de geranium had gedra gen naar gelang zij een zonnestraal kon opvangen. Als wij ons hart zouden willen verzorgen, zoals het kind haar plant, en in het donker van deze tijd op zoek gaan naar de kieren, waardoor Hij, die het Licht der Wereld is, toegang zoude krijgen tot ons innerlijk leven, dan zoude ons hart bloemen voortbrengen als de gera nium, uit dankbaarheid, en die vrede, die onuitroeibaar is, die geen stormen meer kunnen verjagen. En als ik dit zeg, sta ik niet alleen in mijn overtui ging, want: „wij zijn omgeven door een grote wolk van getuigen," die deze waarheid door alle eeuwen heen bevestigen en zij zijn het die getuigen van de eenheid t en de verbondenheid, van de verbroedering van alle i mensen in en door Christus, ziende op Hem als de overste Leidsman en Voleinder des geloofs. Het is een verblijdend verschijnsel, dat er een hun kering is en toeneemt naar een grotere geestelijke een heid en naar opheffing van wat ons verdeeld houdt, want dit betekent dat er een ontwakend besef komt van wat Christus van ons vraagt, en daaruit voortvloeiend een waarachtige keer naar Hem toe, niet in schijn of in woorden, doch van ons gehele innerlijke wezen, want door de kracht, die ons gegeven wordt, zijn wij hiertoe in staat door offervaardigheid in de meest volstrekte zin. Moge het naderende Kerstfeest ons in die houding sterken, want dit roept ons toe „één herder, één kudde, één liefde en één vrede, die allen omvat." Naar het A. N. P. verneemt, heeft de Hoge vertegenwoordi: ger van de Kroon in Indonesië aan de Regering verzocht, hem met ingang van de datum van de souvereiniteits overdracht ontslag uit zijn hoge functie te verlenen. Dit verzoek is een^ uit vloeisel van het feit, dat bij de souvereiniteits overdracht het ambt van Hoge vertegenwoor diger van de Kroon vervalt. Het is bekend, dat de Rege ring gg grootste waardering heeft voor de eminente en toe gewijde wijze, waarop de fineer Lovink onder de moeilijkste omstandigheden dit ambt heeft vervuld, en dat de Regering daarom de heer Lovink gaarne in de functie van Hoge Com missaris in Indonesië gehand haafd zou hebben. Het verschil echter tussen de oude en de nieuwe rechtsorde en het daarmee samenhangend verschil tussen de positie van de Hoge vertegenwoordiger van de Kroon en de Hoge Commis saris heeft de Regering doen besluiten om niet dezelfde per soon, die thans het ambt van Hoge vertegenwoordiger van de Kroon bekleedt, voor de functie van Hoge Commissaris aan te zoeken. In de persoon van de heer Lo vink zal dus straks de laatste Nederlandse Landvoogd Indo nesië verlaten. Een woordvoerder van het i Franse Ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard te hebben vernomen, dat de ar restaties in Polen nog voort duren. Hij kon geen bijzonder heden mededelen daar nog geen volledig rapport uit Warschau was ontvangen. Een woordvoerder van de Fran se Ambassade te Warschau, zo wordt uit die stad bericht, heeft verhaald hoe door tussenkomst van Ambassadeur Jean Baelens werd voorkomen, dat twee Pool se politiemannen Zaterdagoch tend een vierde lid van de Am bassade, mevr. Heene Loisel, ar resteerden. In de vroege och tenduren belden 2 politieman nen bij haar aan. Zij sloeg de deur voor hun neus dicht en waarschuwde telefonisch de Am bassadeur, die zich met enkele andere Franse diplomaten naar het huis spoedde. Terwijl de an deren de Polen aan de praat hielden, wist de Ambassadeur mevr. Loisel langs de onbewaak te trap naar buiten te smokke len. Zij verblijft thans op de Ambassade, die als Frans ge bied wordt beschouwd. Mevr. Loisel was eerder secre taresse van Brossin de Mère, een van de beide Franse diplo maten, die vorige week uit Po len zijn gezet. De Franse Nationale vergadering heeft Zateragmorgen vroeg, na een debat van drie dagen over de buitenlandse politiek, met 334 tegen 248 stemmen een door de leiders van de Regermgspartijen opgestelde motie van vertrouwen in de Regering aanvaard. Mening van Poolse woord voerder. Generaal Victor Grosz, woord voerder van de Poolse Regering, heeft Zaterdag verklaard, dat Vladislav Bemler, lid van het Poolse consulaat te Marseille, zijn vrouw en kind en een vrouwelijke employé behoorden tot degenen, die Donderdag door de Franse po litie zijn gearresteerd. Tot dege nen, die uit het land zijn gezet, behoort SzupekKovelsky, lid van de Poolse ambassade te Parijs, zo voegde hij er aan toe. De woordvoerder verklaarde vervolgens: „Indien één woord van de beschuldiging der Franse veiligheidspolitie waar was ge weest of indien de Franse Rege ring het geringste bewijs van schuld der gearresteerde Poolse gijzelaars had, dan zou de Franse Regering natuurlijk niet bang zijn hen voor het gerecht te dagen. Hij daagde de Franse Regering uit de gearresteerde Polen te be rechten. De motie omvat een reeks pun ten. De Regering wordt verzocht waakzaam te zijn ten aanzien van het herstel van Duitslands indu strieel potentieel en gewezen op ,,de ongewijzigde houding van het Frar.se volk ten aanzien van de vraag, of de industrieën van het Ruhrgebied aan de voormalige ei genaars moeten worden terugge geven". De Assemblee aldus de motie beschouwt internationali satie van het Ruhrgebied als een essentiële waarborg voor de vei ligheid van Europa. West-Duits- land moet uitgesloten blijven van 't Atlantisch Pact en de vorming van een gewapende mcaht op Duits grondgebied moet absoluut verbo den worden. Wel verklaart de Assemblee z'ch voor toelating van West-Duitsland tot de Raad van Europa als toeg-wjegd lid, Zij verklaart zich verder voor gelei delijke vrijmaking van de handel en bevordering van de constitutie van Europa in samenwerking met Engeland en de Benelux. Zij be treurt, dat „het Min'sters-comité van de Raad van Europa de aan bevelingen van de Europese As semblee op zulk een onbevredigen de wijze behandeld heeft", en dringt aan op zo spoedig moge lijke instelling van een werkelijk Europees politiek gezag. De Socialisten, de M.R.P., de Radicalen en de meeste gematig den stemden voor de motie. De Communisten, Gaullisten en Rechtsen stemden tegen. Er wa ren een vijftiental onthoudingen. Minister Schuman had tevoren verklaard, dat de overeenkomst van Bonn met de West-Duitse Re gering geen prijsgeven van vei ligheidswaarborgen betekende doch een kans voor Duitsland om zijn eigen democratie te vestigen. Een Communistische motie waarin afwijzing van het plan- Marshall werd geëist en bevesti ging en uitvoering van het Frans- Sowjet-Russisch pact en beëindi ging van de strijd in Indo-China werd verworpen met 424 tegen 182 stemmen. De stoffelijke overschotten van de vier leden der beman ning van de bij de Oslofjord verongelukte Dakota van de Aero-Holland, zijn Zondagavond op Schiphol aangekomen. De begrafenis volgt a.s. Woensdag op nog nader te bepalen tijd stippen. De Aero-Holland heeft aange boden de stoffelijke resten van de bij de ramp omgekomen kin deren naar Afrika over te bren gen. Tevens is aan het betrok ken comité aangeboden de ouders van de enige overleven de, Izaak Allal, passage te ver lenen van Tunis naar Noorwe gen en terug. Dit heeft de heer Mr. J. A. G. Jonckheer, direc teur van Aero-Holland, Zater dagmorgen op een persconfe rentie medegedeeld. De heer Jonckheer gaf uiting aan zijn grote waardering voor de hulpvaardigheid en opoffe ringsgezindheid door duizenden Noren betoond bij de opspo ringswerkzaamheden, waarvan men reeds ter plaatse heeft doen blijken. Ook gaf hij uitdrukking aan zijn grote dank jegens de Deense, Noorse en Zweedse luchtvaart en aan de Neder- de lijndiensten. De Rijkslucht vaartdienst voert constant con trole uit op de wijze, waarop het bedrijf wordt uitgeoefend. De heer Jonckheer verzeker de, dat hier het uiterste wordt gedaan aan de kwestie der vei ligheid. Door het verlenen van concessie heeft de regering er kend, dat er in ons land plaats is voor een wilde vaart In En geland, waar naast de genatio naliseerde bedrijven, men aan de charterluchtvaart een plaats wil geven, waarvoor dezelfde hoge eisen gelden als voor de lijnluchtvaart, nemen charter maatschappijen vaak diensten over van de lijnmaatschappijen. Op onze administratie ligt voor belanghebbenden ter inzage: de lijst van 'het Troepentrans- portschip „Johan van Olden- barnevelt" vermoedelijke aan komst te Amsterdam 8 Decem ber 1949. Het bericht dat Prins-Regent Karei zich binnenkort zou ver loven met Prinses d'Orleans- landse luchtvaartdienst voor de Braganza, is tot heden noch be- medewerking bij het zoeken vestigd noch ontkend. Vicente Echandia, een broer van Dr Dario Echandia, leider van de liberale partij, en twee andere personen zijn Vrijdag gedood bij een incident te Bo gota. De Regering heeft „haar oprechte spijt" betuigd. Dr Dario Echandia, die beslo ten heeft de Zondag j.l. te hou den presidentsverkiezingen te boycotten, was in gezelschap van zijn broer toen het incident gebeurde. Hij werd echter niet gewond. Volgens een verklaring van de Regering begeleidde een menig, te van 200 personen Dr Echan dia naar het centrum van de stad. Men juichte en trachtte een demonstratie op touw te zetten. De politie probeerde de menigte te verspreiden en er braken gevechten uit. De Rege ring heeft een onderzoek gelast. Een honderdtal Kopenhaag- se taxi's zal worden uitgerust met mobilofoon. Dr. Tsjiar.g beschuldigde de Sowjet-Unie van stelselmatige economische militaire hulp aan de Chinese communisten. Hij zeide, dat toen de Chinese regering de Sowjet-Russische autoriteiten in October 1945 medegedeeld had, dat zij troepen naar Mandsjoerije zou zenden, de Russen antwoord den, dat de Mandsjoerijse havens bezet waren door „gewapende eenheden van onbekende oor sprong". De Sowjet-Russische autorite ten verklaarden „dat zij niet konden instaan voor de vei ligheid van de Chinese troepen. Dit betekende volgens Tsjang, dat communistische troepen reeds door het Sowjet-Russische leger in staat gesteld waren om de ha vens over te nemen en zich had den ingesteld op de afweer van landingen van Chinese regerings troepen. Toen de Russen uit Mandsjoerije wegtrokken stelden zij de Chinese regering hiervan op het allerlaatste ogenbliik in ken nis, zodat het nagenoeg onmoge lijk was om troepen te zenden, al dus Tsjang. De Sowjet-Russische regerin; legde de grondslag voor de „snel le groei en uitbreiding" van de communistische macht in China door een belangrijk deel tot de .openlijke Sowjet-Russische deel neming met troepen en schepen in de communistische „gewapende opstand" verklaarde Tsjang, dat één van de meest schandelijke ge vallen de deelneming van Sowjet- Russische schepen aan de commu nistische aanval op de Tsjangsjan in Juli j.l." was. .Volgens Tsjang waren 3 Sow jet-Russische schepen van 1-000 ton gesignaleerd in de buurt van de eilanden, waar zij voor anker gingen en toen „werkelijk ook vuurden". Tsjang citeerde de verklaring van ooggetuigen, een zekere Tsjoei Kwo Tsjing, dat in de slag om Tsjitoenggkoe in No vember 1945 de Chinese commu nistische troepen voorafgegaan door Sowjet-Russische artillerie en tankeenheden en gesteund door Sowjet-Russische vliegtuigen". iSpreknd' over Buiten-Mongolia verklaarde Tsjang, dat vluchte lingen getuigd hadden van Rus sische „onderdrukking en prac- tische verovering1". De Sowjet- Unie zou voorts verschillende toe standen in Chinees TUrke3tan in 1943 gesteund hebben. De Ame rikaanse hulp aan CShina was niet te vergelijken met die aan Grie kenland zo zeide Tsjang. Resumerend zeide Tsjang, dat de Sowjet-Unie „naar het voor beeld van de Tartaren en met ge bruikmaking van het nieuwe wa pen van de vijfde colonnen, bij haar gebied uitgestrekte gebieden inlijft, die grenzen aan haar ge weldig uitgestrekt rijk". Dit zou belangrijke gevolgen hebben voor de landen ten Zuiden en Zuid- Westen van China, w.o. India, Birma, Indonesië en Vietnam. Tsjang verzocht de algemene ver gadering haar solidarite t uit te spreken met „de millioenen strij ders voor <je vrijheid in China". Heden (Maandag) wordt de ver gadering voortgezet. Uit gewoonlijk betrouwbare Chi nese bron wordt vernomen, dat de Chinese communistische trejepen twee belangrijke steden in de pro vincie Kwangsi, Lioctsjou en Woetsjou, hebben veroverd. De val van Lioetsjou, 120 km ten Zuiden van de provinciale hoofd stad Kweilin betekent, dat de troe pen van generaal Pai Tsjoeng Hs: in Kwangsi nagenoeg zijn af gesneden van de andere nationalis tische legers in de provincie Szetsjwan. Verwacht wordt, dat nu de communisten de belang rijkste steden van Kwangsi ver overd hebben, dat zij hun offensief tegen Tsjoenking, dat thans uit het Noord-Oosten, Oosten en Zui den bedreigd wordt, zullen inten siveren. De gevaarlijkste drei ging is die uit het Oosten, waar generaal Lin Paiao 95.000 man troepen zou hebben geconcen treerd langs een front, dat zich uitstrekt van de Jangtse-lhavjpnl Fowling 88 km ten Noord- Oosten van Tsjoengking tot Nantsjwan, ongeveer 96 km ten Zuid-Oosten van de stad. naar het verongelukte vliegtuig en hij verklaarde getroffen te zijn door de talrijke bewijzen van deelneming, welke voor de nabestaanden van de vliegtuig bemanning en de jeugdige pas sagiers binnenstromen. Daaruit spreekt ook de wil iets te doen voor de grote groep Joodse kin deren, waarvan de omgekome nen deel uitmaakten. Zoals bekend, is thans in Noorwegen een commissie van onderzoek aan het werk. Het staat niet vast, zo zeide de heer Jonckheer, of er een openbare behandeling zal geschieden voor de Noorse raad voor de lucht vaart of dat men zich zal bepa len tot het uitbrengen van een rapport. Nederlandse deskundi gen werken mede aan de vast stelling der feiten, om klaar heid in de zaak te brengen. De directeur van Aero-Hol land verklaarde, dat het ver voer met het verongelukte toestel is geschied overeenkom stig de regelingen, welke ter za ke van officiële zijde zijn gege De Belgische Regering be waart het grootste stilzwijgen. Opmerkelijk is evenwel, dat de heer Pirenne, de secretaris van de Koning, Vrijdag plotse ling naar Pregny is vertrokken. Hoewel geen directe aanwijzi- gingen voorhanden zijn, wordt deze reis in verband gebracht met een mogelijke verloving. Nu de geruchten aanhouden, verwacht men te Brussel op korte termijn een verklaring vanwege de Prins-Regent of Prinses Marie-Theresia. De landelijke raad van verenigd verzet 19401945 heeft aan de Minister van Justitie een schrij ven gericht van de volgende in houd: Vernomen hebbende, dat naar aanleiding van vragen van één der Kamerleden, Uwe Excel lentie heeft verklaard, dat de in. België bij verstek ter dood ver- ven:*£e"'twTS*ae* to "vdliRSd I "tloniut Wl«, Moens bij de wiide vaart en de lijn- i „T? De Politieke Commissie der V. N. heeft met 52 tegen 5 stem men het Sowjet-voorstel voor eenvredesverdrag tussen de Vijf Gro te Mogendheden verworpen. In de resolutie wordt voorts de veroordeling geë st van oordog- voorberedingen" in de V. S. en Engeland. Ook dit voorstel werd verworpen. Het tweede artikel van de re solutie, waarin om onmiddellijke aanneming door de V. N. van practische maatregelen voor een onvoorwaardelijk verbod van atoomwapens wordt geëist, als mede de instelling van strikte in ternationale controle, werd met 38 tegen 5 stemmen bij 16 ont houdingen verworpen. De commissie verwierp met 19 tegen 14 stemmen bij 26 onthou dingen het derde artikel, waarin wordt verzocht, dat de algemene vergadering op alle staten een be roep doet hun geschillen met vreedzame middelen te regelen en zich te onthouden van bedreiging of geweld. Met 41 tegen 6 stemmen bij 12 onthoudingen werd een afzonder lijke Sowjet-Russische resolutie verworpen betreffende het sluiten van een vijfmogendihedenpact ter versterking van de vrede. Met 53 tegen 5 stemmen bij 1 onthouding (Joegoslavië) werd een Engels-Amerikaanse resolutie, getiteld „essentiële voorwaarden voor de vrede"' goedgekeurd. Hierin worden de leden verzocht nationaal en door middel van in ternationale samenwerking pogin gen te bevorderen om een hogere levensstandaard voor alle volkeren tot stand te brengen en te hand haven. De leden worden verzocht internationale geschillen met vreedzame middelen te regelen en acooord te gaan met internatio nale controle op de toomenergie om verbod van atoomwapens effec- te maken en de volkeren te ver zekeren, dat de atoomenergie al leen voor vreedzame oogmerken zal worden gebruikt. De 5 per manente leden van de Veiligheids raad worden verzocht hun samen werking in toennemende mate te verbreden en het gebruik van het veto-recht te beperken om de raad tot een doelmatiger instru ment voor het bewaren van de vrede te maken. De commissie stemde over elk artikel van deze resolutie. Wysjinsky, de Sowjet-Russische Minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde), dat de Sowjet-Unie het debat over China's klacht in zake Sowjet-Russische hulp aan de Chinese communisten zal boy cotten. Hij noemde dit punt van de agenda een stukje „Kwoming- tang-beunbazerij" en beneden de waardigheid van de V. N. Enig besluit van de commissie in deze zou hij niet als „bindend" beschou wen. diensten aanroerende, zeide Mr. Jonckheer, dat de Rijkslucht vaartdienst zeer strenge eisen stelt. Materieel en personeel worden voortdurende gecontro leerd om te voldoen aan deze hoge eisen, welke voor de wilde vaart gelijk staan aan die voor De Gouverneur van Nigeria heeft Zaterdag de staat van be leg in deze Britse kolonie afge kondigd. In de Oostelijke pro vincies van Nigeria is perscen- suur ingevoerd. In een mede deling aan het Ministerie van Koloniën te Londen verklaart de Gouverneur, dat alle maat regelen dienen 'te worden geno men om een verder verspreiden van de wanordelijkheden die zijn begonnen als gevolg van een arbeidsconflict, gevolgd door een staking en gevechten, welke plaats vonden in de mijnen van Enugu te voorkomen. In sympathie met de stakende mijnwerkers waarvan een aantal te Enugu werd gedood, toen de politie het vuur op hen opende zijn stakingen te Aba en te Port Harcour uitgebroken. Te Port Harcour vonden onlus ten plaats, waarbij werd geplun derd. De politie vuurde op de demonstranten, waardoor een persoon werd gedood. Te Port Harcour is een algemene sta king uitgeroepen, die twee da gen zal duren. De Gouverneur van Nigeria, die tevens Opperbevelhebber van de Britse strijdkrachten in dit gebied is, verklaarde dat de staat van nood was afgekon digd, „om hen bij te staan, die werken voor het handhaven van rust en orde en die geweld en bloedvergieten tegen gaan." worden beschouwd en dat zrjn uit wijzing zal plaats vinden, indien zich daartoe een behoorlijke mo gelijkheid voordoet, dringt er bij Uv e Excellentie met de meeste klem op aan, de uitlevering van genoemde Wies Moens ten spoe digste te .\illen doen plaats vin den". Zaterdagochtend heeft men op de Place de l'Opera te Parijs een ossenspan zien verschijnen, geleid door 2 koewachters, die gekleed gingen in een kiel, prik stok op de schouder. Op een spandoek, dat midden over de wagen was bevestigd, stond te lezen: „De voorhoede van de vooruitgang: „6 ossenkracht", het prototype van het voertuig 1950; model 1949, wegens de be lastingen gewijzigd". Een bussel hooi voor op de wagen droeg 't opschrift: „Brandstof 1950, be lastingvrij". Het betrof hier een demon stratie door de bond van weg vervoerders voor vrije verkoop van benzine tegen de huidige prijs en om te protesteren tegen de plaatselijke belastingen. Toen het verkeer door de nieuwe „6 ossenkracht" behoorlijk in de war was gestuurd verscheen een politieman om procesverbaal op te maken. - Naar het federale bureau van de statistiek te Washington bekend heeft gemaakt, wordt ge schat. dat de bevolking van de V. S. de 150 millioen is gepas- eero. Op de bodem van de spoor weghaven te Marseille is een mag netische mijn gevonden, 9 meter onder water. Dit is de vierde mijn die in de afgelopen vier weken in de haven van Marseille is aan getroffen. Drie Mormonenmeisjes van rond 20 jaar uit Zuid-Afrika zijn naar Salt Lake City, de „hoofd stad" der Mormonen, gegaan om te trachten daar een man te vin den, daar zij in 'Zuid Afrika niet konden slagen. Zij hebben zelf verlovingsringen meegebracht. De Britse spoorwegen lij den jaarlijks een verlies van een millioen pond sterling aan reizi gers zonder-kaartje alduswerd bij het geding tegen een betrapte verklaard. WEERSVERWA OHTING medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig tot Maandag avond. Later "brekende bewolking Aanvankelijk zwaar bewolkt met vooral in het Oosten nog regen. Later hier en daar brekende bewolking. Meest matige en langs de Waddeneilanden tijde lijk vrij krachtige wind tussen Noord en Noordwest. Weinig verandering in temperatuur HOOGWATER. MAANDAG 28 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens Terneuzen Walsoorden 8.02 8.47 8.37 9.22 9.27 10.12 Maan 14.08 0.19 Nov. Opk. Ond. 1949 Zon 8.20 16.35 28 29 30 8.22 8 23 16.34 1633 14.18 14.27 1.31 2.41

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1