Radio-Moskou beschuldigt Westelijke Geallieerden ?ftERMOGÈNE Provincie AKKERTJE Kerkdiensten VOOR DE ZONDAG De ramp met de „Nijmegen" DAMPO Binnenlands Nieuws Harten-Drie Gemeente Terneuzen Cfvaring De vliegramp op de Azoren De Atoomexplosie in de Sowjet-Unie Verklaringen van Veldmaarschalk Slim Dienstplicht in de Sowjet-zöne? Stopzetting ontmanteling PANAMA Nituwe productiemethode van Insuline in de V. S KOU GËVAf... FATAAL GEVOLG VAN VERMAGERINGSKUUR. UIT DE öe zaak der valse guldens Eén ding weet ik, dat ik blind was en nu zie. Joh. 9 25b. Wie zou geen medelijden heb ben met die eenvoudige leek, in debatj met de hoogste kerke lijke autoriteiten? En toch, het einde4 is, dat wij medelijden hebb&ji met zijn aanvallers, die met bebloede koppen moeten af deiwen. Hoe> komt dat? Omdat de man .aijn positie zo meesterlijk gekoM^i heeft. Men kan tegen hem jzeggen wat men wil en hem gemakkelijk van zijn on wetendheid overtuigen, maar «én ding zal men hem nooit uit zijn hoofd praten, één ding op feit en ervaring? Weet gij misschien vele dingen, maar het éne niet? Gij zult U over Uw wetenschap nog leren schamen. Weet gij het éne ding en al dat andere niet? Gij zult in uw on wetendheid nog leren roemen. Amen, Amen, ik gelove; Jezus geef, dat schuld noch strijd Immer mij die troost ontrove: Blijft het hier beproevingstijd, Uw genade slaat mij gade, 'k Weet, dat Gij mijn [Heiland zijt. G. J. A. JONKER, t Onderhoud Pakeuhain-Attlee. weet hij: hij was blind en nu' Lord Pakenham, de Britse ziet hij. I Minister van Burgerluchtvaart, En de ervaring wint het die in verband met zijn uitla- *an de redenering, het feit i tingen omtrent de ramp met de wint het van de theorie. „Nijmegen" heftig gecritiseerd Waarop berust uw zekerheid? i is, heeft Donderdagavond een 9p redenering en theorie? Of onderhoud gehad met premier Attlee. Pakenham bracht Attlee vol ledig verslag uit over de rede nen voor zijn uitlatingen. Er zijn geen aanwijzingen, dat Attlee Pakeham heeft ver zocht af te treden, zoals eerder op de dag was gesuggereerd. Volgens de „Daily Mirror" heeft Lord Pakenham tijdens zijn bezoek aan Attlee zijn ont slag ingediend. Het antwoord van Attlee zou gisteren bekend gemaakt worden, aldus het blad. Attlee had Pakenham Vrij dagmiddag voor de tweede maal in zijn ambtswoning ontboden, waar hij in bijzijn van andere Ministers, onder wie de Minis ter van Justitie, Lord-schat- kostbewaarder Jowitt, een on derhoud met Pakenham had. Men gelooft, dat Attlee en de andere Ministers gesproken hebben over de tekst van een verklaring, die de regering in het Lagerhuis over het incident zal afleggen. De premier had Pakenham Donderdagavond ernstig be rispt. De kwestie zal volgende week in het Lagerhuis worden besproken en Lord Pakenham zal zelf Donderdag een verkla ring in het Hogerhuis afleggen. ZATERDAG 26 NOVEMBER. Ned. Herv. Kerk. 7erneuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 27 NOVEMBER. Ned. Herv. Kerk- Axel: 10 u. de heer C. H. Hei boer, van Zaamslag; 2.30 u. Ds. P. J. Pennings; 7 u. Ds. J. Scholten, v. Temeuzen, Jeugd dienst. (Hoek; 10 u. en 2.30 u. Ds. D. A. ten Haaf. Hontenisse: 10 u. Ds. A. Soete- ivOUW. Oanjkdag voor het gewas. Hulst: 2 u. Ds. J. Schotten, van Temeuzen. Bas van Gent: 10 u. Ds. J. van de Graaff. Dankdienst voor de oogst. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van de Graaff. Dankdienst voor de oogst. Siuaskil: 10 u. Ds. P. A. van der Vlügt, dankdienst voor de oogst, 2.30 u. Ds. Sebestyen, van Axel. Temeuzen: 10 u. Ds. J. Scholten; 2.30 u. Ds. P. A. v. d. Vlugt. «a&mslag: 9.30 u. Ds. P. J. Pen- nings, van Axel2.30 u. de heer <3. H. Heijboer. Aardfentrarg: 10.30 u. Ds. Blom. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale. Dankdienst voor de oogst. Biervliet: 10 u. Ds. Gravemeijer, ran Den Haag; 6 u. Ds. Wie- boschli flrsskens: 10 en 6.30 u. Ds. van Beusekom. Oadzand: 10 en 6 u. Ds. ten Cate. tJroede: 10 u. Ds. Wiebosch. Hoofdplaat: 10 u. Ds. WinckeL St. Kruis: 6.45 u. Ds. Blom. Nieuwvliet: 10 u. Ds. Boere. Dankdienst voor de oogst, ©oflthurg^, 10 u. Ds. Fournier. Sed. H. Doop. Retrancbptnent10 u. Ds. P. J. Sïcmouw. Bed. H. Avondmaal. Sehoondijke: 10.30 u. Ds. Scho penhauer. Siuis: 9.30 u. Ds. Schrale. Bed. H. Avondmaal. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. W. B. Bergsma, van Driel>ergen. Bediening H. Avondmaal. Ifcendijkc- 10.00 u. de heer B. C. Bouwen. Zuidzande: 10 au Ds. F. J. ter Beek. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15,u. Ds. Nolthe- nius. s Genet-" Kerk Hod,: 10 en 2.30 u. Ds. D. van der Meulen, van Aardenburg. Tecaeuzen: 10 en 3 u. Ds. D. Dtrenth, van Schiedam, Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. ■1, Ritsema. Gèref. Kerk (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. van Til Temeuzen9 u. Ds. Zemel, van Axel; 6 u. Ds. J. ten Hove. Chr. Geref. Kerk Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. <2. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente Hoek: 9.30 en 2 u. leesdienst. Pakenham krijgt geen ont slag. Volgens welingelichte kringen te Londen heeft Attlee besloten de minister voor Burgerlucht vaart, Lord Pakenham, niet te ontslaan wegens zijn tegenspraak op de bevindingen van 't hof, dat een onderzoeik naar de oorzaken van de ramp met de „Nijmegen" had ingesteld. Bij het onderzoek naar de oor zaak van de luchtramp op de Azo ren, waarbij Ginette Neveu en Marcel Cerdan zijn omgekomen, is de Portugese comm/ssie tot de conclusie gekomen: 1.) Dat de controle-post van Santa Maria zich niets te verwij ten heeft. 2.) Dat de vliegramp geweten moet worden aan een vergissing, daar het vliegtuig om onbegrijpe lijke redenen zijn posit e heeft opgegeven dwars over de radio baak van San Miguël, toen het rog 100 km vandaar verwijderd was. Volgens het West-Duitse Nieuwsbureau D.P.A. heeft Ser- deyeirgeologisch ingenieur, ver bonden aan het steenkoolbek- de Sowj et-Unie over grote voor raden uraniumerts beschikt. Het Sowjet-Russische nieuws bureau A.D.N. zond geen ver slaggever naar de lezing, die evenmin door de Oost-Duitse pers vermeld wordt. In West-Berlijn, hecht men niet veel waarde aan de verkla ring van Serdeyef, daar hij, naar het schijnt, niet direct bij het plan is betrokken en de vraag buiten zijn eigenlijke on derwerp lag. Veldmaarschalk Sir William Slim, chef van de Amerikaanse generale staf, heeft te Ottawa verklaard, dat een Canadees aan bod tot opleiding van West-Euro- pese manschappen in Canada „zeer dankbaar!' ontvangen zou worden in de betrokken landen. Een verslaggever opperde de ver onderstelling, gat men te Ottawa deze mogelijkheid onder de ógen ziet als een deel van Canada's taak in het kader van liet Atlantisch Pact. Slim verklaarde, dat En geland reeds een aan ra: officieren in Canada heeft. Naar aanleiding van een on langs gemaakte opmerking var veldmaarschak Wavell, dat Duits land mogelyk een grotere beare - gir.g zou vormen dan de Sowjct Unie, zei Slim: ,,De Duitsers zju zowel het gevaarlijkste als het Waardevolste volk, om op je zij-Je te hebben". In aansluiting op het bericht van Donderdag, inhoudend dat het West-Berlijnse dagblad „Der Abend" mededeelde dat in April van het volgende jaar de dienst plicht in de Sowjet-Russische zone van Duitsland zou worden ingevoerd, kan nog het volgen de worden medegedeeld. Volgens „Der Abend" zou ge neraal Tsjoeikof op een confe rentie het bovengenoemde heb ben medegedeeld. De thans be staande „volkspolitie" zou in het in de Sowj et-zone te vormen „democratische, «elksleger" wor den opgenomen. De plaatsver vangende Minister-President der Oost-Duitse regering, Wal ter Ulbricht, zou zijn opgedra gen de nodige voorbereidingen te treffen voor het invoeren van de algemene dienstplicht. Het nieuwe „democratische volksleger" zou in zes groepen, elk onder een afzonderlijk be vel, worden ingedeeld. Bij elk der zes legergroepen zou een af deling gevechtswagens en een eenheid gemotoriseerde infan terie zijn ingedeeld. Voorts zouden vliegers worden opgeleid, waarvoor Sowjet-Rus sische vliegtuigen ter beschik king zouden worden gesteld. De 300 Duitse demontage arbeiders, die Vrijdagmorgen de poorten van de reeds gedeelte lijk ontmantelde parafine- fabrieken te Dortmund gesloten vonden, lachten voldaan toen een Britse officier hun mede deelde, dat de ontmanteling was stopgezet, en dat ze alleen maar naar binnen mochten om hun gereedschap weg te halen. De aroeiders van de nachtploeg hadden de ingang versierd met groene guirlandes en het zwart- rood-goud van de West-Duitse bondsvlag wapperde van de schoorstenen. Op de chemische fabriek te Oberhausen-Holzen bij Düssel- dorf beëindigde de Britse com mandant, kolonel Muir, zijn mededeling over het stopzetten van de demontage met de ver klaring; „Dit is een dag van vreugde". Het Panamese oppergerechts- hof heeft bepaald, dat President Deniel Chants, dietijdens het weekend door .politie werd af gezet, nog de grondwettige Presi dent van Panama' is. Vice-Presi dent Roberto Chiari, door de po litie benoemd, is nog slechts voor lopige President, aldus het ge rechtshof. Amulfo Arias, een voormalig President van Panama en leider der revolutionaire partij, heeft zich tot President verklaard met steun van de politiechef Jose An tonio Remon, die Zaterdag Presi dent Chanis heeft „afgezet". Een verhoogde productie van insuline de schakel die de sui kerpatiënt met het leven ver bindt wordt verwacht van de onderzoekingen, die worden ver richt in het „Massachusetts In stitute of Technologiie" in de Ver. Staten. Dr. David F. Waugh van de biologische afdeling van dit inst:- tuut is er in geslaagd het zuive- veringsproces voor insuline te be korten. Hij heeft ontdekt dat onder bepaalde omstandigheden de moleculen insuline de neiging hebben zich. te verenigingen tot kleine deeltjes, die zelf andere stoffen buitensluiten. Met andere woordenDe insuline- zuivert zich zelf. iHet M.I.T. onderzoekt thans, of dit proces ook bij de vervaardi ging van andere geneesmiddelen kan worden toegepast. Uw kindje verkouden? Dan rug, keel en borsr je inwrijven met Dam po Enige uren, nadat de Westelijke gealliaerden de- nieuwe overeenkomst met West-Du Island hadden; getekend; heeft radio-Moskou hen er van beschuldigd opnoeuw de «azi-stroli- krachtengeheime dienst en geheime politie cip te richten. Pofiitie-eenheden, op dezelfde basis gevormd als legereenheden werden met Tommy-guns, kara bijnen en machine-geweren uitge rust, aldus de radio. Vele had den °bk artillerie, pantserwagens en gepantserde voertuigen voor troepentransport. De sterkte van de politie en: militaire formaties beliep 47 3 duizend. Zij bestaan uit de be ken te Karaganda,, na eën lezing langrijkste mannen van het nazi- te Berlijn over „de minerale ieg-er met aan het hoofd een rijkdom van de Sowjet-Unie" l generaal van de stormtroepen on op een desbetreffende vraag jeugdleider van Hitier, zo voegt verklaard, dat het Sowjet-Rus- I ,je radio er aan toe. sische plan, door middel vanl x40.000 man sterke burger- atoomexplosies een nieuwe weg j organjSatje jn de Britse zone zou i7r\r\v rivipron bf* Y")Q T7Pil nAPf TÏ5Ï.S I personeel voor verscheidene diensten van het Duitse leger opleiden. De ruggegraat van het leger zou een door de. Amerikanen georganiseerd legioen van S.S.-- mannen en fascisten, gerecru- pleegster begeleid en te Vlissin- gen ontvangen door Ds. Terbeek van Zuidzande. Van deze 14 kinderen moeten er 7 reeds hun vader missen a's gevolg van de oorlog. De kinde ren zijn allen vluchtelingetjes uit de Russische zone en hebben ;'n hun korte leven reeds veel ont bering gekend. Zij werden ondergebracht in Zuidzande, Hoofdplaat, Oostburg, Biervliet, Sehoondijke, Sluis en in Retranchement. Met de 11 die hier reeds eerder arriveerden, zijn er thans 25 kon deren die in West Z.-Vlaanderen nieuwe gezondheid op komen doen. TERNEUZEN. Hoog bezocft- Hedenmiddag brengt St. Ni- colaas zijn jaarlijks bezoek aan onze stad. Hij zal te omstreeks 3 uur mét zijn twee onafschei delijke Zwarte Pieten op de Markt arriveren, waar de kin dervriend namens het gemeen tebestuur officieel ontvangen zal worden door Burgemeester Teilegen en namens de Vereni ging voor d? Handeldrijvende Middenstand door haar voorzit ter, de heer H. Ribbens. Nadat St. Nicolaas zich tot de jeugd gewend zal hebben, zal hij voorafgegaan door de Harmonie „Terneuzen", en begeleid door een deputatie namens het Be stuur der Ver. v. d. Handeldrij vende Middenstand een rond gang maken door de stad. Naar wij vernemen heeft St. Nicolaas direct bij 't overschrij den van de Nederlandse grens zich in verbinding gesteld met het bestuur van „Terneuzen Klimop" en is hij voornemens de kinderen bij zijn rondgang niet alleen te verblijden met de traditionele peperbollen, maar tevens heeft hij te kennen ge geven deel te willen nemen aan de bekende „klokjes-attractie" en heeft hij een groot aantal klokjes aangeschaft, die hij tij dens de rit in de diverse straten zal laten ronddwarrelen. Dat belooft dus wht! Zij, die zo gelukkig zijn een op een premie recht gevend klokje te vinden, kunnen dit di rect bij een der leden van „Klimop" te gelde maken. Het spreekt vanzelf dat ook de leden van „Klimop" met ver langen de blijde inkomst van St. Nicolaas verbeiden en door het uitsteken van de nationale driekleur hun vreugde over het hoog bezoek tot uiting zullen brengen. Zo zal onze stad een vrolijke aanblik bieden en zal het een ware feestdag zijn voor de jeugd. Ontheffing Winkelsluiting tijdens de Feestdagen- Uit de in dit nummer voorko mende officiële gemeentelijke publicatie blijkt, dat gedurende de komende hoogtijdagen de winkels tot des avonds S? uur mogen geopend zijn. Examen Gemeente-financiën. Woensdag j.l. slaagde te 'a-Gra- venhage voor het examen Ge- meente-financiën eerste gedèelte, de heer A. Hack, secretarie-amb tenaar te Biervliet. Onze ouden van dagen maken wij attent op de door de Directi e van het Luxor-Theter aangeboden gratis filmvoorstelling, waarvoor verwezen wordt naar de jn dit nummer voorkomende adverten tie. Frans schip aan de grond gelopen. Het Franse libertyschip „Trun" komende van Antwerpen, js ter hoogte van de Griete aan de grond gelopen. Het motorschip i. groot 7207 brt. reg. ton en be hoort aan de rederij. Company Ge neral Transatlantique 8. A. te Parijs. Om 4 uur gistermiddag, pl,m. 2 uur vóór hoog water, js het schip op eigen kracht vlot gekomen. Bedek keel en borst met de pijnstillende Thermo- gènede weldadige warmte verjaagt verkoudheid. HOEK. GezelSge avond Donderdagavond kwamen de Hoekse metaalbewerkers bijeen op de Gemeentelijke Gehoorzaal. Ze organiseerden daar n.l. in be sloten kring een gezellige avónd en dat het gezellig was, bewijst wel het feit, dat het niet zo erg vroeg was, toen allen voldaan naar huis gingen. Overplanting- Per 1 December vertrekt wacht meester Buth van Hoek naar Sas van Gent. In zijn plaats komt de heer Visser, thans wachtmeester te Sas van Gent. MIDDELBURG Zeeuwse dieren kunnen voortaan van twee zijden worden beschermd- Het door het hoofdbestuur van dc Nederlandse vereniging tot be scherm,' ng van dieren niet erkend en derhalve uitgetreden bestuur van de Afdeling Zeeland-Noord heeft alhier besloten een tweede vereniging tot dierenbescherming op te richten, genaamd „Dieren in Nood". Stoomtram Walcheren. In de vergadering van aandeel houders van de N.V. Stoomtram Walcheren te Koudekerke is het jaarverslag over 1948 goedge keurd. H eruit blijkt, dat hoewel de ontvangsten over het jaar ho ger waren dan in 1947, zelfs aap- merkelijk hoger, het uiteindelijk resultaat minder bevredigend is dan het voorgaande jaar wegens de grote stijging van de exploita tiekosten. Voornamelijk is dat een gevolg van de algehele moder nisering van het wagenpark, het geen' grote investeringen en dien tengevolge afschrijvingen met zfeh. bracht. De exploitatierekening sluit met een bedrijfswinst van ƒ47.021: van weik bedrag 44.250 bestemd werd voor afschrijving van het reorgamsatietekort, 75,37 afge boekt werd op de reserve koers verschillen, 18,41 werd gereser veerd voor nog te betalen Belas- tingneir en 26,78, werd bestemd voor aanvulling correcte active ring automateriaal". De exploita tiebaten autovervoer bedragen f 13.379,36; de exploitatiekosten autovervoer ƒ8731338; en de af- j sehriivingen 379.571'. aan van de aan de burgemeester van Auckland ten geschenke ge geven ets. SLUISKIL. Duiven. Uitslag van het Koning- en Kampioenschap 1949 van -de „Sluiskilse Reisduif". 1. A. van Kerkhove 22 punten, Koning; 2. V. Davjid 18 p.; I. p Claes 15 p.. Kampioen van de eerste twee getekende duiven 1. P. Claes met 34 p., Kampioen; 2. Th. Mattelé 33 p.3. A. van: Kerkhove 32 p. Kampioenschap voor de kam pioenduif. 1. P. Claes met 13 p. Kam pioenduif; 2. E. Schoof 12 p.; 8. P. Claes 12 p. Kampioenschap met de tneeeifc prijzen. 1. R. Rijckaert met 77 prijzen, Kampioen; 2. Th. Mattelé 74 <pri| zen; 3. J. Bavekoo 58 pr. SCHOONDIJKE. Een aanrijding Gistermiddag te omstreeks 4 uur had op de Rijksweg Bres- kens-Schoondijke, even buiten de kom onzer gemeente 'n aan rijding plaats tussen de luxe auto HZ 70224 en de vrachtwa gen K 23432. Beide voertuigen kwamen uit de richting Breskens en reden achter een vrachtwagen, die een zijweg insloeg. Op het mo ment dat de vrachtwagen naar links uitweek, wilde de bestuur der van de personenauto de vrachtwagen voorbijrijden. Het gevolg was een botsing tussen beide wagens, waarbij de luxe wagen beschadigd werd. VLISSINGEN. Duitse scheepsbouw concur rent van de Nederlandse. In een lezing voor de afdeling „Vlissingen" van de Katholieke Arbeidersbeweging, sprak het lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland Mr. Dr. A. Mes over de ontwikkeling van de Duitse scheepsbouw, die vooral door de de lage loonstandaard een ernstige concurrentie voor de Nederlandse scheepswerven zal betekenen. Met name geldt dit voor Vlissingen, aldus spre ker, omdat deze stad voor wat haar welvaart betreft v-ijwel uitsluitend op de Kon. Maat schappij „De Schelde" is aange wezen. Deze maatschappij zal zich dan ook vooral op het ver richten van scheepsreparatiea moeten toeleggen. Daarvoor Is echter een spoedig herstel nood zakelijk van de sluizen, die i* de oorlog zijn verwoest Percy Coplon, die 2& Augustus «en vermageringskuur van 100 dagen begon, is B dagen vóór het einde van deze termijn over leden. Goplon, '*iens gewicht 162 kilo bedroeg, "woog na deze 92 dagen vasten ttO kilo. Hij bracht het grootste deel van ajjn vastentijd door boven op ee» paal op zijn huis te Bir mingham. Zondag zocht hij we gens duizeligheid de begane groöd weer op. 9.30, 2 en 6 u. lees- Gemeente 2 en 6 u. lees- Tcrneuzen: dienst. Oud-Geref Temeuzen: 9.30 dienst, doorns-Katholieke Kerk Ciinge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H. Missen. Terneuzen: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils Temeuzen: 7, 10 en 7.30 u. samen, kqmsten in de zaal; 6.30 u. openlucht Nieuwstraat. voor rivieren te banen, nog pas op papier bestaat. Het plan was, het Trigoltof- plateau in het gebied van Tor- gai, ten Zuid-Oosten van de Oeral, te verwijderen, zodat de KlsenfscheVznee SgetóW Tunnenlteerd uit de verplaatste personen worden Uitvoering van dit West-Duitsland en O^^jk, plan kon „in de naaste toe-1 zbrJ- le^oer| zou komst" verwacht, worden, daar| de opbouw van een luchtmacht, door middel van een netwerk van clubs van Duitse officieren, ver enigingen van oud-strijders en an dere militaire organisaties toe vertrouwd, aldus verklaart Radio- Moskou. neem een Jla De justitie te Luik heeft Don derdag het aanhoudingsbevel tegen 27 personen, die bij de zaak der valse guldens zijn be trokken met een maand ver lengd. In de zaak der valse guldens waren 39 personen ge arresteerd, waarvan 5 in Neder land en 4 in Charleroi. Twee verdachten zijn vrijge laten, n.l. Noël Josse, veehande laar te Vivernis-Lez-Liège en Victor Haillez uit Luik. Een Engelse dame werd reeds eer der in vrijheid gesteld. De druk ker in de tweede zaak van valse guldens, Derkenne uit Luik, die tot nu toe had ontkend ook maar iets met deze zaak te maken te hebben heeft thans (Three of Hearts) Een vrolijke geschiedenis, van Berta Ruck Vertaald door F, van Velsen WEST Z.-VI-AANDEREN. Door het Ihterkerketjjk bu reau Werden 14 kinderen, 7 jon gens en 7 meisjes naar West. Z.- Vfaanderen gebracht om hier nieuwe gezondheid op te doen. Zr werden door een Rode Kruisver- 41) Nadruk verboden. zichzelf ddt ligt aan hun op voeding. Generaties van dit op voedkundig systeem hadden het Nora ingeblazen, dat zij kapitein Hunter veel aardiger vond, dan vroeger, toen hij ook toevallig gelijk met haar bij zijn zuster (haar oude schoolvriendin) lo geerde. Kapitein Hunter begon haar te peilen, door het uitsto ten van klanken als: „Misschien ten slotte U mij beter ken de dan Terwijl hij deze peilmethode Bedenk echter, hoe diep zij ge krenkt was. En ieder meisje weet, dat er slechts één overheersende balsem is voor een gewond hart I toepast, kunnen wij een vluchtige van een meisje, dat door de man die zij bemint is afgedankt en dat die souvereine balsem de hulde van een ander man is. Het komt er zo precies niet op aan wie hij is, mits hij maar presentabel is. Al wat zij in de omstandigheden nodig heeft is, deze overwinning blik werpen op de mensen in wier landhuisje aan de zeekust Nora logeerde (terwijl Billy te midden van zijn drukke werk zaamheden over haar zat te pie keren) De echtgenoot van haar gast vrouw, oud schoolvriendin, mijn- I .oterij Ouden vaits Dagen Zoals onze ingezetenen wel be kend is, wordt door het comité Ot'den van Dagen een l&terij ge houden, om gelden bijeen te bren gen om onze oudjes hun jaarlijks uitstapje te bezorgen en een ge zellig avondje in-de- winter. U weet ook hoe onze mudjes daar ieder jaar op vlassen en zulks waarderen. Nu tracht het comité ieder jaar op de één of andere manier daar voor geld bjjeen te brengen-, wat niet gemakkelijk is en veel ar beid en moeilijk-heden meebrengt. Zc trachten zij dit jaar weer met een loterij, evenals twee jaar ge-* leden, te slagen. We weten dat het leven duurder is geworden, maar na de mooie prijzen gezien te hebben bij de f rna Borghstijn, dan kan men te gelijk met het goed» doel te steu nen, ook bezitter worden van één of meerdere prijzen. Bij de rondgang door twee oud jes langs de hulzen met de loten is gebleken dat vele inwoners niet thuis waren en daarom heeft het testuur gemeend nogmaals rond te gaan en hopen we dooi deze opwekking dat nog velen één of meerdere loten zullen kopen, op dat onze loterij mag slagen en dat U door Uw steun onze oudjes volgend jaar zomer weer op reis mag zien gaan. Geschenk uit Nieuw-iZeeland voor burgemeester. De eerste gedemobiliseerde mi litairen- uit Indonesië cfie naar Nieuw-Zéeland zijn geëmigreerd, hebben op hun vliegtocht naar het nieuwe woongebied een geschenk van de- burgemeester van Middel- iburg voor diens collega van de 'stad Auckland meegenomen. Dit cadeau, een ets van het Middelburgse stadhuis, gemaakt door Louis Jeymans, was bedoeld om uiting te geven aan de vriend schappelijke gevoelens van het „Oude Zeeland" voor Nieuw-Zee land. De burgemeester van Auck land, de heer J. A. C. Millan, was door deze attentie ten zeerste verrast en beeft aan de K.L.M.- beroanning, die de emigranten had gebracht, een vriendelijk schrjjven en een geschenk voor de eerste burger vein Middelburg meegegeven. De bemanning van de Skymas- ter „Aalsmeer", onder leiding van gezagvoerder G. van Messel, werd gisterenmiddag door het ge meentebestuur van Middelburg ontvangen en overhandigde aan de waarnemende burgemeester de heer J. W. Kögeler, de brief en het geschenk, een kunstig ver vaardigde sigarettenkist, gemaakt door Maori's. De waarnemende burgemeester bood als aandenken aan ieder lid der bemanning van de „Aals meer'' een verkleinde reproductie MANil VERMIST. Sinds vorige week Donderdag wordt te Ktem, gemeente Veen- huizen, vermist de 50-jarige ar beider P. Ruiter. KjJ had een vergadering in eer. café bezoobt en zou na. afloop naar huis zifn gegaan, waar hij echter nooit ia gearriveerd. De volgende dag heeft men de hoed van R. op de dorpsweg gevonden. De politie heeft nasporingen gedaan m«t politiehonden, maar zonder resul taat. ONGEVAL. OP ZEE Woaösdogavoïwl werd in de zo uitdagend mogelijk voor haar heer Milbanke was een gewezen vorige minnaar ten toon te spreiden. Natuurlijk wilde Nora dit in haar gekwetste eergevoel, woede en harteleed zichzelf niet bekend 2500 briefjes van 100 bekennen. Meisjes zijn in dit op- gulden te hebben gedrukt. I zlcht zelden eerlijk tegenover makelaar in effecten, een klein dik, kaalhoofdig, zeer vriendelijk mannetje. Hij zat absoluut onder de pantoffel van zijn vrouw, dié ■em chèques aanbood met een vriendelijk: „Wil je dit even af tekenen?" Hij was met Nellie Hunter getrouwd omdat zij, zoals hij het noemde „kranig" was. In werkelijkheid was zij voor haar huwelijk een meisje uit een provinciestadje. Zij was dol op toneeluitvoeringen en hield zich geregeld op de hoogte, wat er in de wereld omging. Zelf was zij ook een der beste krachten van een plaatselijk toneelvereniginge- tje. Vervolgens was zij in haar kleding nogal modem voor een provinciale; dit als gevolg van een abonnement op een Londens damesmodeblad. Zij wist precies te vertellen, welk soort likeur momenteel het meest in trek was en met welk soort sigaretten men „bij"' was. Parasiterend op de ti tel van haar broer, de officier van gezondheid, stelde zij zich voor als behorende tot de mü> j taire stand. De nieuwste deun tjes, slagwoorden en moppen werden door haar gelanceerd, hetgeen haar goed afging, want verlegenheid en onbespraaktheid waren haar hoofdgebreken niet. Begrijpelijk, dat mevrouw Milban ke, die een zeer opgewekt humeur had, een passende gastvrouw voor Nora wa3, die juist zo iemand nodig had, om haar voldoende af leiding te bezorgen, teneinde zo veel mogelijk te vergeten. Kapiten Hunter, die een andere beschouwing had, vermoedde de gemoedstoestand van het meisje niet. Hij feliciteerde zichzelf, ter wijl hij iets dichter naast haar voortwandelde, dat hij door zijn persoonlijke aantrekkelijkheid Billy Somers de loef had afgesto ken. Het was niet nodig geweest het jonge luitenantje bij de kolo nel verdacht te maken (hetgeen trots zijn vergiftig mengsel niet gelukt was). Waht nu liep het meisje naast hem, dat hem veer tien dagen geleden een blauwtje had laten lopen, met neergeslagen ogen naar zijn hernieuwd huwe lijksaanzoek te luisteren. Nu sloeg zij zijn aanzoek niet bot af zoals toen, ze zei alleen maar: „Ik kan U nog niet onmid dellijk een definitief antwoord geven. U moet mij een weinig bedenktijd geven „Een weinig", zei Hunter teder ,Niet te lang, Nora!" Zij wandelden in de schaduw van een vooruitspringende rots die als het ware een besehermende arm vormde tussen hen en de bentengroep. Hij vatte haar hand en boog zich om zijn donkere ogen de gelegenheid te verschaf fen haar Ierse kijkers te zoeken. Het was Nora's eerste ondervin ding van die dagelijks voorkomen de tragedie. Zij wrong haar hand los, als wilde zij door dat gebaar, de gedachte aan het knappe ge zicht van Billy uitsluiten en zich aan de herinnering van zijn om helzing óp het bal onttrekken. Zij maakte zichzelf wijs, dat kapitein blunter tienmaal zoveel waard was als iemand, die binnen één uur twee meisjes ten huwelijk bad gevraagdZij wenste op recht, dat de Voorzienigheid het zo beschikt mocht hebben, dat het mogelijk was verliefd te wor den wanneer en op wien men wil de. O, wat zou dat een verschil maken in het leven van een meisje! Maar was dat niet te proberen (Wordt vervolgd.) NoorcËeee, aan boord van het 608 b.r.t. metende Engelse s.s. „Arch grove-", toebehorende aao G. A. Shetres te Fraserburgh, toen het naar de Nieuwe Waterweg op- stoomde, de 62-jarige stoker J Warren, uit Glasgow, door de be manning bewusteloos in het ruim gevonden. Vermoedelijk was hij tengevolge» van de dulstemU naast een plank gestapt. De ka pitein verzocht dpktershulp en liet in Hoek van Holland de sto ker aan land brengen. De ontbo den geneesheer constateerde een scheddbasisfractitur en inwendige kneuzingen. De man is in het ha venziekenhuis te Rotterdam ter verpleging opgenomen. BEIDE SCHEPEN VLOT GEKOMEN. Beide Donderdagavond ia. d» Nieuwe Waterweg, ter hoogte vaa Maassluis aan de grond gelopen schepen ajjn Vrijdagmorgen tegen zeven uur bij- hoog water vlot pa- komen. De Deense „Marlt Maersk", van de rederij MöUer te Kopenhagen, kon op eigen kracht weer gaan varen en bereikte om 8.45 de zee, om koers te zetten naar Tangerv De Aiblasserdijk* van de HoUand-Amerika Ljjn is met behulp van twee sleepboten vlot gekomen en bevond zich om half acht in zee, met bestemming Bremen en Hamburg. ONTHEFFING j WINKELSLUITING. Burgemeesters en Wethouders van Terneuzen maken bekend, dat door hen op de navolgende data tot des n.m. 9 uur, ontheffing is verleend van de winkelsluiting: 26, 28, 29 en 30 November 1949, 1, 2, 3, 5, 22, 23, 27, 28, 29, 80 en 31 December 1949. Terneuzen, 25 November 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TEDLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2