Staking en sabotage llamEfl" Zeer rumoerige zitting Verblijf in Frankrijk aan Polen ontzegd Frankrijk in staking E Pools protest tegen optreden Franse politie Chefarine.4' Succes met Ühefarine „4" bij griep ZATERDAG 26 NOVEMBER 1949. door sleepbootpersoneel te Tandjong Priok Het paspoort in het Inter-Beneluxverkeer De positie van de haven van Antwerpen Troepen aan boord „Zuiderkruis" H K. H. Prinses Wiihelmina spreekt Zondag voor de Radio De belangstelling in Australië voor Indonesië W voor elke vrouweiren meisjeshand is een tube De Belgische Koningskwestie ^"2 in de West-Duitse Bondsdag Poolse consul te Rijsel gearresteerd Tragisch jachtongeluk Bij de bestrijding van griep zijn met Chefarine „4" uitstekende resultaten bereikt. Elk tabiet bevat 4 beroemde geneesmid delen, die een krachtige, maar weldadige werking hebben, waar door men spoedig weer in staat is, opgev/ekt zijn werk te verrichten. Het onderzoek naar de ramp bij Oslo „Volendam brengt zieke soldaat aan de wal in Gibraltar Vonnissen in Roemenië Isaak Allal uit ziekenhuis ontslagen Hachsjarah Alijah over Isaak Allal „Nederlands centraal comité isaak Alia!" opgericht ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bij Abonnement: Terneuzen Onder Redactionele leiding van P- L. D. J van Oever en. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1280. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs: per mm 10 et-; minimum per advertentie 1,50. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct-j Iedere regel meer 12 et Vermelding brieven onder nummer Bureau va» dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Begin dezer week is een sta king uitgebroken onder het sleepbootpersoneel in de haven van Tandjong Priok, waar het sleepbedrijf onder directie staat van de N. I. Steenkolen Han delmaatschappij. De kapiteins, stuurlieden, machinisten en lager personeel van de sleep boten, die o.a. de oceaanschepen binnenbrengen, eisten loonsver hogingen ter grootte van onge veer 50 pet., waardoor de kapi teins meer dan 1000 's maands en de machinisten meer dan 860 's maands zouden gaan verdienen. De N. I. S. H. M. heeft de looneisen afgewezen. Tengevol ge van de staking moest de „Willem Ruys" van de Kon. Rotterdamse Lloyd Donderdag op eigen kracht in de haven van Tandjong Priok meren, hetgeen zonder ongevallen ge schiedde, en verliet het troepen schip „Zuiderkruis" Vrijdag morgen op eigen kracht de haven. Militairen van de vaartuigen- dienst van het havencommando bemannen thans de sleepboten en meerbootjes. Bij de over name van dit materieel op Woensdag bleken de motoren Het Belgische Benelux-comité verneemt, in tegenstelling tot in de Belgische pers verschenen be richten, dat de betrokken Neder landse instanties op het ogenblik overwegen het paspoort in het inter-Benehix-verkeer af te schaffen. Deze maatregel zou in het eerste kwartaal van 1950 haar beslag krijgen. Tijdons een vergadering te Ant werpen van de „Vereniging van Verzenders" heeft de voorzitter Verhulst betoogd, dat het feit, dat de Belgische frank tot de harde munten behoort, voor de haven van Antwerpen het ongunstige gevolg heeft, dat talrijke goede- renverschepingen, thans via ha vens geschieden, welke tot de zwakke muntzone behoren. In dit verhand wierp de hoer Verhulst de vraag op, of de mogelijkheid niet onderzocht dient te worden een „transito-frank" in te stellen, die het de landen, welke handels verdragen met België hebben ge sloten, zou mogelijk maken ge bruik te maliën van de Belgische havens op dezelfde voorwaarden als van die der naburige landen. Indien het Belgische Instituut voor de wissel er zijn toestem ming aan zou hechten francs voor dienstprestaties af te leve ren met een vermindering van 30 procent op de huidige koers, dan aou, aldus spreker, het evenwicht met de nabuurlanden in zoverre hersteld worden, dat het mogelijk werd in die Antwerpse haven on der normale omstandigheden .te werken. Do heer Verhulst stelde verder in het licht, dat deze aangelegen heid :b voorgelegd aan de contact commissie der Antwerpse haven- belangen, doch dat gebleken is, dat nog niet alle fcringen door drongen zijn van de doelmatigheid van genoemde maatregel. Vrijdagmorgen is het troepen transportschip „Zuiderkruis" naar Nederland vertrokken met aan boord het derde garde-regi ment „Prinses Irene", het 2e regiment veldartillerie en con tingenten van de militaire po litie, de marine en de mariniers. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Enige verbetering. Vooral in de ochtend hier en daar nog mist, overigens half tot zwaar bewolkt met alleen in het Noord-Westen plaatselijk nog eni ge regen of motregen. Meest Bwakke wind uit richtingen tus sen Oost en Zuidi Ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. van drie sleepboten en twee meerbootjes door sabotage te zijn beschadigd. Eén der sleep boten is nog niet hersteld en de andere twee assisteren thans o goed mogelijk de in- en uit varende schepen. Volgens de leiders van de vak vereniging van scheeps- en ha venarbeiders ligt het zwaarte punt van het geschil in de be rekening van het aantal over- werkuren. In totaal staken 138 personen, terwijl het bunker- personeel aan de kolenkade, dat niet staakt, niettemin de door militairen bemande sleepboten boycot. De N. I. S. H. M. heeft Woens dag de stakers schriftelijk ont slag aangezegd indien zij Don derdag niet op het werk zou den verschijnen. De sleepboot bemanningen handhaven ech ter de door hun geformuleerde salaris-eisen. A.s. Zondag, de eerste Advents zondag, zal H. K. H. Prinses Wiihelmina een radio-toespraak houden, die als titel draagt „Advent". De toespraak zal worden uit gezonden om 12.00 uur 's mid dags over beide zenders, Hilver sum I en Hilversum II. Aange zien Prinses Wiihelmina zich met deze toespraak tot de ge hele Christenheid richt, zal de Wereldomroep de boodschap Zondag en Maandag a.s. in ver schillende talen in alle wind richtingen uitzenden. De tekst zal van Maandag a.s. in de boekhandels verkrijgbaar zijn. De eerste Australische industri ële onderneming in de RJ.S. zal zijn de oprichting van een fabriek voor pharmaceut sche voortbreng selen, waarmede op 5 December a.s. een begin zal worden gemaakt door de „Nichlas Proprietary" en v/aar 90 Indonesiërs werk zullen vinden. Een woordvoerder van desze on derneming gaf uiting aan zijn verwondering over het geringe enthousiasme onder de Australiërs om de onmetelijke mogelijkheden te exploiteren, die Indonsië biedt. Op een bijeenkomst te Brussel van vakverenigingsleiders be horend tot de liberale partij is Donderdagavond een resolutie aangenomen, waarin abdicatie van Koning Leopold wordt ge- eist. Dit, zo wordt gezegd, is „onontbeerlijk in verband met de hogere belangen van het Bel gische volk". De 66 leden van de Socialis tische Kamerfractie hebben be sloten elk een bedrag van fr. 1000 ter beschikking te stel len, teneinde „met betrekking tot de volksraadpleging over de terugkeer van de Koning de publieke opinie voor te lichten". „Tijdens de behandeling in de bijzondere Kamercommissie van het voorstel tot het houden van een volksraadpleging heeft Paul Henri Spaak, die in deze com missie zitting heeft, verklaard, dat de Koningskwestie zou moe ten worden opgelost in een geest van verstandhouding tus sen de drie grote partijen in België. Hiervoor is het, aldus de gewezen eerste Minister, niet noodzakelijk dat de Socialisten deel uitmaken van de regering. De voorzitter van de C.V.P, Auguste de Schrijver, betoogde, dat de volksraadpleging slechts een middel is en dat, indien er een beter voorstel wordt inge diend, dit zeker in overweging zou worden genomen door de Katholieken. Tijdens deze bijeenkomst van de bijzondere Kamercommissie zou Spaak nog de ironische vraag gesteld hebben of er ook geen volksraadpleging dient te worden uitgeschreven over de vraag of de Prinses de Rethy Koningin der Belgen is. „Dit wordt namelijk door de juristen betwist", aldus zou Spaak ge zegd hebben. SOCIALISTISCHE MOTIE VAN CRTJTEK OP DE REGERING VERWORPEN Oc West-Duitse Bondsdag heeft unaniem een Socialistische motie van critiek op tie Regering vanwege de opstelling van het protocol van Petersburg met de Westelijke geallieerden van de hand gewe zen, bij afwezigheid van de Socialisten en de Communisten. Tevoren had de President, Dr. Erich Koahijïr, de Socialistische ieider, Dr. Kurt Schumacher, ook bij afwezigheid van hemzelf en zijn partij, voor een periode van twintig zittingsdagen geschorst, omdat Schumacher de kanselier, Dr. Adena.uer, betiteld !iad als „kanselier van de geallieerden" en weigerde deze woorden terug te nemen. HOOGWATER. ZATERDAG 26 NOVEMBER V.m. Breskens 5.57 Terneuzen Walsoorden 6.32 7.22 n.m. 6.35 7.10 8.— De Franse autoriteiten heb ben Donderdagavond 17 Polen verder verblijf in Frankrijk ont zegd, nadat de politie een on derzoek had ingesteld in de ge bouwen van verschillende Pool se organisaties in Frankrijk. Het Franse departement van Binnenlandse Zaken heeft Vrij dag bekend gemaakt, dat ge vonden documenten hebben aangetoond, dat de betrokken organisaties „economische en sociale sabotage" beoogden. „Deze organisaties voerden een levendige campagne tegen de republikeinse instellingen van ons land", aldus het com muniqué. Het Franse departement ver klaarde, dat naar de volgende organisaties een onderzoek was ingesteld: de Poolse Nationale Raad, de organisatie van Polen in Frankrijk, de Poolse jeugd organisatie „Grunald", het O. P. O.-verbond (steun aan Polen), de Z. H. P.-organisatie (padvin ders), en de Unie van Poolse vrouwen. Tot de Polen, aan wie het ver blijf in Frankrijk is ontzegd, behoren: de hoofdredacteur van de te Parijs verschijnende „Ga- zeta Polska", Kowalski, mevr. Molojec, die volgens het Fran se communiqué toezicht moest houden op Polen, die het com munistische regime vijandig ge zind zijn, Stee, voorzitter van de Poolse Nationale Raad, mevr. Beinbrecht, secretaresse-gene rale van de Unie van Poolse Vrouwen, Szurek, employé van de Poolse ambassade en Kaplun, lid van het Poolse voorlichtings bureau. De uitgewezenen zijn in de afgelopen nacht in een bus naar de grens vervoerd. In totaal zijn 24 Polen ver hoord, aldus het communiqué. Het Franse departement van Binnenlandse Zaken heeft Vrij dag meegedeeld, dat de 17 uit gewezen Polen „in recente sta kingen geïntervenieerd" heb ben. De Surété Nationale houdt scherp toezicht op de Poolse en andere Oost-Europese gemeen schappen, aldus het communi qué. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Binnen landse Zaken heeft meegedeeld, dat de Poolse consul te Rijssel, Sczercinsln, is gearresteerd op beschuldiging van spionnage. De schorsing van Schumacher en de stemming over de socia listische motie geschiedden na hervatting van de kort na drie uur Vrijdagnacht geschorste zitting te zes uur Vrijdagmor gen. Dr. Koehler deelde mede, dat te zes uur aan Dr. Schu macher was gevraagd alsnog zijn woorden in te trekken en dat nog met de fractie van de socialistische partij over dit verzoek werd gedelibereerd. De scène, welke tot de schor sing van Schumacher leidde, deed zich voor nadat Dr. Ade nauer een rede had gehouden, waarin hij een uiteenzetting had gegeven van de beweeg redenen tot het sluiten van het accoord van Petersberg met de Geallieerden. Adenauer verklaarde in zijn rede, dat Duitsland door de on dertekening van het Ruhrsta- tuut voor het eerst sinds de ca pitulatie als gelijkwaardige mo gendheid is erkend en zijn eerste schreden weer op het pad der internationale politiek heeft gezet. De Duitsers moesten be seffen, dat een land zonder macht, dat wegens zijn natio- naal-socialistisch verleden door wantrouwen omgeven wordt, slechts stap voor stap het inter nationaal vertrouwen kon her winnen, Wel niet alle Duitse wensen waren in vervulling ge gaan, doch in elk geval een zeer groot deel. De federale re gering zou bijzondere maat regelen nemen om te voorko men, dat de ontmanteling van dp voormalig? flermann-Goe- ring-Werke „vernietigende ge volgen voor de economie van het gehele gebied" zou hebben. Over de scheepsbouw was het laatste woord nog niet gespro ken. Tijdens het debat, dat op de rede van Adenauer volgde, zei- de Dr. Adolf Arndt, juridisch deskundige van de sociaal-de mocratische oppositie, dat de kanselier de grondwet behan delde als een „vod papier". Hij had geen bezwaar tegen de in houd van het gesloten accoord doch steunde een sociaal-demo cratische motie, waarin Dr. Adenauer werd gelaakt omdat hij trachtte „overeenkomsten te sluiten zonder goedkeuring van het parlement" en waarin aan Adenauer gevraagd werd, de overeenkomst alsnog ter ratifi catie aan het parlement voor te leggen. Onverwachts mengde de kan selier zich in het debat en las, naar hij zei, een telegram voor waarin de steun van het West- Duitse vakbondsbestuur aan het regeringsbesluit om tot het Ruhr-statuut toe te treden werd aangekondigd. Luid schreeu wend vroegen de leden van de oppositie, wie het telegram had ondertekend. Tenslotte verklaarde Ade nauer, dat hij niet een aan hem gericht telegram had voorge lezen doch een bericht van een Nieuwsbureau te Düsseldorf, waar de bond zetelt. Men verzond daarop een tele gram aan Dr. H. Boeckler, de voorzitter van het Duitse vak bondsbestuur te Düsseldorf, met het verzoek onmiddellijk naar Bonn te komen om te vertellen, wat de vakbondspolitiek t.a.v. het Ruhr-statuut is. (Boeckler bevestigde later, dat hij aan de pers heeft verklaard, dat het bestuur van de West-Duitse vakbonden de aanneming van Duitsland als lid van het inter nationaal gezagsorgaan voor het Ruhrgebied „een stap voor waarts" acht.) Te 3 uur 20 plaatselijke tijd ging de vergadering in wanorde uiteen, terwijl Adenauer bezig was het debat af te sluiten. Toen Adenauer de socialisti sche oppositie verweet, dat zij liever de ontmanteling tot het bitere einde wilde laten door gaan dan zich eens te verklaren met het Ruhr-statuut, klonk plotseling de stem van Schu macher, die uitriep: „federale kanselier der Geallieerden". Onmiddellijk brak groot tu mult uit in het kamp van de rechtse en middenpartij. De leden sloegen met hun lesse naars en spoorden de kanselier aan „Schumacher er uit te gooien". Zelfs toen de voorzit ter, Dr. Koechler, Schumacher tot de orde had geroepen, werd het nog niet rustig. Leiders van de regeringspartijen drongen temidden van de algemene ver warring naar voren en verzoch ten Dr. Koehler de zitting te schorsen. Koehler deed dit en riep de Raad der Ouden bijeen -— de voorzitterscommissie voor de procedure, waarin alle par tijleiders vertegenwoordigd zijn. De vergadering ging uiteen, terwijl de parlementsleden nog opgewonden schreeuwden en over de banken heen de vuisten naar elkaar schudden. Al die tijd totdat de verga dering werd onderbroken, stond de 73-jarige kanselier bij de katheder, zeer bleek en blijk baar niet in staat om een woord te zeggen. Tijdens het debat i regel voor hetzelfde feit tegen ZONDAG 27 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 6.58 Terneuzen Walsoorden 7.33 8.23 De 29-jarige William Ruff in. de Amerikaansestaat Georgia, op de kalkoenenjacht, meende de kam van een kalkoen in het kreu pelhout te zien, legde aan en schoot. Naderbij gekomen kwam hij tot de vreselijke ontdekking dat, wat hij voor een kalli oenen- kam had aangezien, de rode zak doek van zijn tante, Bertha Good man, was, en dat hij zijn tante 7.38 i hadi doodgeschoten. In vertwijfe^ Polen heeft Donderdag bij Frankrijk geprotesteerd tegen de ondervraging door de Parijse politie Donderdagmorgen van ongeveer 40 Polen, de ondervraging van de Poolse vice-consul te Rijssel en de arrestatie van luitenant Myszowski, ordon nansofficier van de Poolse militaire attaché te Parijs. Er is nog geen antwoord gegeven op een eerder Pools pro test. De politie deelde mee, dat Donderdagavond nog ongeveer 12 Polen zijn ondervraagd. ming over de socialistische mo tie wilde overgaan, stond een der communistische leden op, klaarblijkelijk om te verzoeken de stemming uit te stellen tot dat de socialistische leden teruggekeerd zouden zijn. Koehler liet hem echter niet aan het woord komen en daar op verlieten de communisten de zaal onder geroep van „dicta tuur". Twee communistische moties, waarin officiële publicatie ge- eist werd van Adenauers nota's aan de Geallieerden, met inbe grip van het momorandum over deelneming van buitenlands ka pitaal, werden eveneens met al gemene stemmen bij afwezig heid van de linkse afgevaardig den, verworpen. SCHUMACHER TWINTIG DAGEN ALS KAMERLID GESCHORST. In verband met het incident, dat tijdens het debat over de toe treding van Duitsland tot het in ternationale gezagsorgaan van de Ruhr is voorgevallen, is Dr. Kurt Schumacher, leider van de Socia listische oppositie, voor 20 dagen als kamerlid geschorst. Dit werd door de voorzitter, Dr. Koehler, meegedeeld, toen de zit ting om 6 uur plaatselijke tijd Donderdag werd heropend. Schu macher en zijn partijleden waren toen niet aanwezig. SCHUMACHER VERWEERT ZICH. Dr. Schumacher heeft Vrij dagochtend een persconferentie bijeengeroepen naar aanleiding van de incidenten, die geleid hebben tot zijn schorsing als parlementslid. Hij verklaarde, dat zijn uitdrukking „kanselier van de Geallieerden" de zaal was ingeslingerd als gevolg van een provocatie van de kanselier ten aanzien van de sociaal democratische partij, welke als „ontmantelingspartij" bestem peld werd. Volgens Schumacher zijn de besprekingen voor een regeling van het geschil mislukt, omdat de meerderheid geen rekening heeft willen houden met de lo gische opeenvolging der feiten en van hem alleen verontschul digingen eiste. Schumacher voerde verder aan, dat er, nadat hij door de voorzitter tot de orde werd ge roepen, geen tweede tuchtmaat- had hij met vermoeid, doch stralend gezicht de danktele- grammen voorgelezen van di rectie en arbeidersraden der fabrieken, die voor ontmante ling gespaard worden. Toen, na de hervatting van de zitting Vrijdagmorgen te zes uur Dr. Koehler tot de stern- hem mocht worden genomen. „De voorzitter had tot plicht, aldus Schumacher, de kanselier, toen deze zijn toespeling maak te, er aan te herinneren, dat het hoofd van de regering ook het parlementair reglement dient na te leven en beledigin gen moet vermijden." De algemene staking van 24 uur, dié door alle grote vakverenigin gen in Frankrijk is afgeroepen, js enkele uren eerder begonnen dan men verwacht had, doordat de drukkers niet aan de persen verschenen om de ochtendbladen te drukken. Degenen, die Vrijdagmorgen naar hun werk gingen, moesten te voet, per fiets of in volgeladen taxis, daar door het personeel v^n de openbare transportmiddelen niet gewerkt werd. De staking, waartoe zowel door der Parijse ondergrondse spoor- 8.13 9.03 ing sloeg hij de hand aan' zich zelf. Een woordvoerder van het Pool se Ministerie van Buitenlandse Zaken, Viktor Grosz, heeft op een persconferentie te Warschau ver klaard, dat „de Franse regering de laatste dagen dozijnen Poolse burgers heeft gearresteerd". Hij zen, dat er een campagne van „terreur en geweldpleging" tegen Poolse burgers was ingezet als represaille tegen de arrestatie van André Rohineau van het Franse consulaat te Warschau, Hij beschuldigde de Franse re gering van een „gedrag, dat ge loof ik, geen precedent heeft in de geschiedenis van democratische staten." Er waren invallen ge daan in Poolse instellingen en bureaux, welke doorzocht werden, aldus de woordvoerder. Onder de gearresteerden bevin den zich twee redacteuren, dok ters en patiënten van het Poolse jeugdorganisatie en de voorzitter van de nationale raad van Polen de niet-communistische als de communistische vakbonden is op geroepen, is begonnen om onmid dellijk herstel van de mogelijk- iie'd tot vrije onderhandeling tus sen werkgevers en werknemers. Er reden geen bussen en de sta tions van de ondergrondse waren gesloten. Een druilerig regentje droeg bij tot een trieste stem ming op de nattje, ongeveegde straten, die met niet geledigde vuilnisemmers gemeubileerd wa ren. Veel mensen moesten zonder een warme hap of slok de deur u t, daar de gasdruk vrijwel nihil was. De automatische telefoon func- tionneerde normaal behoudens kleine mankementen. Op het station Des Invalides, dat, aansluiting geeft op de lucht havens Orly en Le Bourget, wa len de diensten normaal. Bij de Ajr-France, zouflen de diensten enigszins ingekrompen werden. De brievenbestellers wa ren ook aan het werk. De arbei ders van Citroën verschenen jm grote aantallen op het werk zon der door de stakingsposten gehin derd te worden. De winkels waren rormaal geopend. Het secretariaat van het onder- communistische leiding- staande vakverbond van de C.G.T. beweer de dat de gisteren voor 24 uur in Frankrijk uitgeroepen staking „volkomen geslaagd" is. Een woordvoerder van de Fran se spoorwegen verklaarde dat de helft van de op de dienstregeling BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN f 07% Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp der Dakota bij Oslo is gisteren voortgezet. De Neder landse delegatie bezocht gistere» de plaats, waar het wrak ligt. De officiële commissie van onderzoek zette de ondervraging voort ran de getuigen, die het vliegtuig ge hoord hebben, kort voordat het neerstortte. De veronderstelling, dat het toestel meer personen vervoerde, dan volens de voorschriften var de I.C.A.O. is toegestaan, wordt onjuist genoemd. Het toestel tel de 23 plaatsen en vervoert in nor male gevallen 23 passagiers plue de stewardess. Op deze vlucht waren er 31 (28 kinderen en S volwassenen) plus een vierkoppi ge bemanning. Het schijnt ge woonte te zijn, dat twee (Kinderen tussen de 2 en 6 jaar voor één gelden. Nog geen officiële verklaring is gegeven naar aanleiding van een andere in de Oslose pers geuite veronderstelling, namelijk dat de bemanning een te lange afstand had afgelegd zonder yojdoende rust. die beschuldigd is van spionnage. in Frankrijk, zo zei hij- weg vermelde treinen is uitgeval len. Uit Straatsburg wordt ge- meid, dat bijna alie spoorwegar beiders aan het werk zijn en dat de internationale treinen, waar onder de expressetrein Bazel Galais, bleven rijden. Een woordvoerder van het Franse Verbond van werkgevers in de industrie deelde mede dat uit voorlopige rapporten hleejk dat „de meerderheid van de ar beiders en kantoorbedienden in de Franse particuliere bedrijven niet heeft gestaakt". Tenslotte zeide een woordvoer der van de P.T.T. nog dat de si tuatie in Frankrijk over het ge heel genomen normaal is. De „Volendam", die zoals ge meld Maandagmiddag a.s. te Rotterdam wordt verwacht, heeft Vrijdagmorgen vroeg bui ten het vaarplan om Gibraltar aangedaan, omdat een ziek ge worden soldaat, die aan boord niet behandeld kon worden, in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Het schip is om half tien weer van Gibraltar vertrokken. De soldaat is af komstig uit Amsterdam. Zijn ouders zijn op de hoogte ge steld. Zeven monniken van het kloosterBildhousen te Wuerzburg in Beieren zijn in ernstige mate vergiftigd, doordat de kok bij vergissing een hoeveelheid van een geneesmiddel voor paarden door het eten had gemengd. Dit geneesmiddel, een arsenicum- samenstelling, werd m de keuken bewaard. Het Roemeense nieuwsbureau heeft bekend gemaakt, dat ver leden week 4 personen ter dood en 15 andere tot gevangenis straffen werden veroordeeld door een militaire rechtbank te Boekarest wegens spionnage voor de Amerikaanse geheime dienst. De terdoodveroordeelden zouden inlichtingen over de ver dediging van Roemenië ver strekt hebben. Van de andere veroc ■.•deelde a kregen enkele levensl.ng. De 12-jarige Izaak Allal, de enige overlevende van de Dakota- ramp bij Oslo, is Donderdag uit het ziekenhuis te Oslo, waar enkele dagen vertoefd heeft, ont slagen. Uit mededelingen van Izaak aan de politie meent men thans te moeten opmaten, dat het vlieg tuig niet hoog genoeg vloog en daardoor met de bomen in aanra king is gekomen. Na het veron gelukken van het toestel schijnt behalve Isaac niemand meer leven geweest te zijn. Izaak heeft Donderdag en te lefoongesprek met zijn ouders i» Tunis gevoerd. De stichting Hachsjarah Ali jah in Nederland, als vertegen woordigster van het kinder- en jeugd Alijah ressort der Yewish Agency, deelt mede, dat z_j hel uit particulier initiatief naar vo ren gekomen plan om geldelijke steun te verlenen aan Isaac Allal de enige overlevende van de vliegtuigramp nabij Oslo, op hoge prijs stelt, doch ondanks de goede bedoelingen, welke hieraan ten grondslag liggen, het niet juist acht voor een der kinderen, die aan de zorgen van de internatio nale jeugd Alijah zijn toever trouwd, een uitzondering te ma ken. De internationale jeugd Ali jah draagt de verantwoordelijk heid voor de opvoeding lan 2« duizend kinderen. Naar wij vernemen zjjn de po gingen van particuliere zijde om te komen tot oprichting van een comité ten behoeve van Isaac Allal geslaagd. Het Comité, dat zich voorlopig alleen te 's-Gravenhage beperkt, doch trachten zal contact op te nemen met personen buiten Den Haag, is samengesteld uit de vol gende heren: J. Blik, directeur van „Rudolf Blik"; H. van Duyn, accountant te Voorburg; L. van der Heem, directeur van „Van der Heem"; W. Kiewit, admini strateur bij de pensioenraad; J. de Lange, adjudant bij de Rijks politie; Mr. H. W. Massink, oud procureur-generaal; Wllly Mul lens, cineast; Ph. A. J. de Rop; D. Y. Sehochet, opperrabijn van 's-Gravenhage; Dr G. Vaandrager, chirurg en Ds. W. J. de Wilde, Ned. Herv. predikant. Met het secretariaat heeft zich belast de heer Pr. A. J. de Rop, Schenkkade 359, Den Haag, op wiens gironummr 178087 (met vermelding „Isaac Allal") bijdra gen (kunnen worden gestort. Nov. Opk. Ond. 1949 Zon Opk Ond. Maan 28 8.20 16.35 14.08 0.19 29 8.22 16.34 14.18 1.31 30 8.23 10.33 14.27 2.41

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1