0e Belgische Koningskwestie De Bradley over de verdediging van West-Europa bij Oslo Filmfeest aan de Westkappelse dijk Oe controle op het gebruik van de atoomenergie VRIJDAG 25 NOVEMBER 1949. Geruchten over verloving van Prins Karei Dienstplicht in Sowjet-zöne Beëdiging Marine-officieren Poolsordonnansofficier te Parijs gearresteerd Zeepost voor Oosten West MIJN RAAD AAN ALLE NEDERLANDSE MOEDERS MET BABIES LUIDT: ffieeft De Koningin ontvangt Regent van Semarang Inval bij Poolse organisaties te Parijs Albanië protesteert bij Joego-Siavië ZON- EN MAANSTANDEN Smokkelhandel in Cocanïe ontdekt Eerste Kamer Fran kering bij Abonnement: Terneuzen Onder Redactionele leiding van P. L. D. J van G>e veren. Redaotie-adres: Noordstraat 55-57 Temeuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Oironummer 38150- Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. VRIJE ZEEUW 5.e Jaargang No. 1279. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pet advertentie 1,50. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ctil iedere regel meer 12 ct. Vermelding brieven onder nummer Bureau va® dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Het politiële© leven in België wordt thans in hoofdzaak be heerst door de Koningskwestie en de laatste dagen hebben meer dan ooit aangetoond hoe groot de kloof is die Katholieken ener zijds, liberalen (de meerderheid althans), socialisten en commu nisten anderzijds in dit opzicht scheidt. Twee liberale Waalse Ministers, de heren Buisseret en Rey, heb ben Woendag tijdens een verga dering ter gelegenheid van het 32-jarige bestaan van het politie ke maandblad ,,Le Flambeau een heftige aanval gedaan op de Koning. Dit was des te opmerke lijker omdat tot nu toe geen der liberale Ministers openlijk partij had gekozen. Sprekend over het standpunt van de Koning, volgens hetwelk hij in 1940 bij zjtjn soldaten wilde blijven, verklaarde de heer Buis seret o.a. dat de 60.000 Waalse politieke gevangenen een derge lijke these niet" accepteren. Vol gens Buisseret heeft de Koning zich niet van politiek onthouden tijdens zijn gevangenschap. Voor al de omgeving van de Koning heeft, aldus de liberale Minister, steeds een eigenaardige voorkeur gehad voor het meest verdachte gedeelte der natie en nooit is van de zijde van de Koning ook maar iete gedaan om het verzet aan te moedigen. De heer De Rey verklaarde van zijn kant dat de Konings kwestie het Belgische patrimo nium zelf raakt. ,,Het mag niet zijn" zo riep de Waalse Minister uit, „dat het hoofd van het Ko ninkrijk iemand is, die onenigheid onder de Belgen schept. Het feit 'Jat de Koning ons noodzaakt el kaar te tellen, is volkomen in strjjd met de functie die de vorst moet vervullen. Toen het erop aankwam de vrijheid tegen de vijand te verdedigen, zo ging hij voort heeft men in België strijders gevonden. Indien het er in de komende dagen op aankomt het vaderland tegen een binnenlandse vijand te verdedigen, zal er op nieuw aan verdedigers geen ge brek Kgn". Paul Henri Spaak, premier in het vorige kabinet, legde er de nadnïk op, dat de Koning sedert 194» een eigen politiek heeft ge voerd en geenszins rekening heeft gehouden met intenationale ver bintenissen. Dit is wellicht geen verraad tegenover België, doch wel tegenover de geallieerden. Deze politiek heeft de vorst voort gezet tegen het advies van de re gering in en zelfs nog tot na de overwinning. „Indien wij de Koning laten terugkeren" aldus Spaak, „zou dit een verraad betekenen tegenover het verzet. Het aftreden van de Koning is niet alleen een politie ke ,doch ook een morele noodza kelijkheid". In politieke kringen te Brussel wordt verwacht dat het positie kiezen der Waalse liberale Minis ters moelijkheden zal veroorzaken in de boezem van de Katholiek- Liberale regeringscoalitie. Aandacht verdient nog het feit dat het socialistisch-liberale voor stel het wetsntwerp tot het hou den van een volksraadpleging aan de Raad van State voor te leggen, met 11 tegen 10 stemmen is afgewezen. Het feit, dat het communistische commissielid De- many zich had teruggetrokken, speelde bij deze kennelijke vertra gingsmanoeuvres de socalisten en liberaen parten. Het voorstel tot het houden van de volksraadple ging zal thans, naar het zich laat aanzien, in de eerste twee weken van December in de Kamer wor den behandeld Opmerkelijk is nog het mani- d:..t door 176 professoren van universiteiten te Brussel en Luik is uitgegeven en waarin werdt verklaard, dat Koning Leo pold, gezien zijn houding sedert 19-10, niet langer de „hoogste ar biter en de eerste magistraat van België" kan zijn. Aangenomen wordt dat, nu de Viaaamse en Waalse liberalen dui delijk positie hebben gekozen en ook de linkse intellectuelen in België zich openlijk tegen de vorst hebben uitgesproken, een periode is ingeluid waarin voor- en tegen standers van de Koning met alle ter beschikking staande middelen propaganda zullen voeren voor het al dan niet terugkeren van de Koning. In Brussel doet het gerucht de ronde, dat Prins-Regent Karei zich zou gaan verloven met Prinses Maria-Theresia van Or leans-Braganza, schoonzuster ran de Graaf van Parijs. Het paleis te Brussel heeft gewei gerd zich hierover uit te laten. De militaire dienstplicht zal in April 1950 in de Sovjetzone in gevoerd worden, zo meldt „Der Abend", dat met Amerikaanse vergunning verschijnt. GKaterenmorgen om elf uur wer den bij de afdeling Mariniers Doorn, in het kamp „Woestduin", 54 nieuwbenoemde reserve-officie ren van het corps Mariniers be ëdigd. De eed werd afgelegd op het vaandel der Mariniers ten overstaan van de corpscomman- dant, generaal-majoor der Mari nier» M. R. de Bruijne, die tevoren ir een toespraak de betekenis van de af te leggen eden had uiteen genet. De beëdigde officieren hebben allen hun opleiding gehad bij de afdeling Mariniers Doom. Bovendien werden twee marine tandartsen en een officier voor de vakdiensten beëdigd, welke laat ste als vrijwilliger uit de laagste rangen is opgeklommen. Het bataljon, dat de eerbewij zen bracht en na afloop voor de nieuwe officieren defileerde, ston<j onder commando van de majoor der Mariniers, L. Pronk De ge- De Franse politie heeft luite nant Myzkowski. ordonnansoffi- cier van de Poolse militaire atta ché te Parijs, gearresteerd. Het Parijse kantoor van het Poolse nieuwsbureau PAP, deelt mede dat de Franse politie Dins dag 22 November te 14 uur, lui tenant Myzskowski heeft gear resteerd. Volgens het Poolse nieuwsbu reau is de Poolse ambassadeur hiervan niet op de hoogte ge bracht en heeft zij zulks verno men van de chauffeur, die tezelf dertijd werd gearresteerd,, doch weer in vrijheid werd gesteld. Kringen die nauw in betrekking staan met de Poolse ambassade te Parijs verklaren dat de ar restatie een schending is van de elementaire regels van het inter nationale recht, daar de luitenant als lid van de ambassade, de di plomatieke privileges geniet en daar de Franse autoriteiten hem niets hebben ten laste kunnen leggen. Met de volgende schepen,' kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld. Indonesië s.s. „Waterman" (28 November), Antillen s.s. „Bos koop" (30 November), Suriname s.s. „Bonaire" (7 December). (Ing. Med.) ROTTERDAMSE MELKBOER MAAKTE GELD VAN ZIJN KLANTEN OP. Zaterdag heeft de 41-jarige melkbezorger ,F. een bedrag van ƒ435,97 van zijn klanten ontvan gen. Hij heeft zijn wagen in de steek gelaten en is toen met goed gevulde portemonnaie op stap ge gaan. Woensdagmorgen is hij in zijn woning aangehouden, maar van het geld was niets meer over. Hij zal zich nu voor de politie- rechter moeten verantwoorden. H. M. de Koningin heeft giste renmiddag in het Paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen de regent van Semarang, Raden Mas Toe- menggoeng Soetioso Tjondro Ne- goro, die vergezeld was van zijn echtgenote en twee dochters. Generaal Omar Bradley, de den verschaft om snel en door voorzitter van de gezamenlijke Amerikaanse stafchefs en van de militaire commissie van het Atlantische Pact, heeft in een interview met de Washingtonse correspondent van het Franse blad „Le Monde" verklaard, dat zo lang Duitsland economisch nog niet sterk en politiek nog niet stabiel en democratisch is, een militaire macht voor dit land van weinig waarde zou zijn. Wanneer de problemen van de verhouding tussen Duitsland en zijn buren en van het econo misch herstel van Duitsland zijn geregeld, kunnen wij overwegen of de Duitsers geschikt zijn voor het hebben van een militaire macht. Bradley was van mening, dat Duitslands buren een groot deel van Duitslands problemen moe ten oplossen, aangezien dit land zo dicht bij hen ligt. Oorlog in de nabije toekomst noemde Bradley „niet waar schijnlijk, doch helaas wel mo gelijk". „Indien oorlog zou ko men moeten wij zeker gereed zijn voor het gebruik van re- pressailles met atoombommen als de aanvallende mogendheid deze ook gebruikt." Bradley wees er op, dat er nooit verklaard is. dat Rusland slaggevend te zijn". Na te hebben verklaard, dat het Amerikaanse volk zijn wil heeft getoond om Europa te hel pen bij de handhaving van zijn onafhankelijkheid en souverei- niteit, verklaarde Bradley van mening ten zijn, dat de Europe se landen in toenemende mate moeten gaan beseffen, dat de verdediging van de Verenigde Staten essentieel is voor de vei ligheid van West-Europa. In andere woorden, aldus de gene raal, als Chicago, Detroit of de Amerikaanse Westkust ernstige aanvallen zouden krijgen te ver duren, moeten de Europeanen begrijpen, dat de verdediging van deze gro. industriecentra in grote mate deel uitmaakt van de verdediging van Europa. Een honderdtal Parijse politie mannen heeft gisteren, bij een controle op de Poolse organisatie te Parijs, een inval gedaan in het Poolse Rode Kruis en van de Pool se oud-strijders. Volgens officiële mededeling werden tien personen meegenomen naar het hoofd bureau van politie voor een ver hoor, doch geen van hen werd vastgehouden. Albanië heeft Woensdag ge protesteerd tegen Joego-Slavië's opzegging op twaalf November van het verdrag van vriend schap en wederzijdse bijstand. De Albanese nota noemt de opzegging „verachtelijk, dema gogisch, huichelachtig, cynisch, leugenachtig, lasterlijk en bruut". De Joego-Slavische regering wordt een „fascistisch spion- nage-bureau van het Brits- Amerikaanse imperialisme" ge noemd, „dat het land heeft ver anderd in een vooruitgeschoven post van het imperialisme in het socialistische kamp en derhalve een bedreiging van de onafhan kelijkheid van Albanië." Alle stoffelijke overschotten uit verongelukte Dakota ge vonden. Alle stoffelijke overschotten van de inzittenden der Neder landse Dakota, die Zondag avond omstreeks 50 km ten O. van Oslo verongelukte, zijn thans gevonden en ter identifi catie naar de stad vervoerd. De begrafenis der kinderen zal geschieden in Tunis. De slachtoffers zullen waarschijn lijk a.s. Zondag per vliegtuig vervoerd worden. Slachtoffers worden in Tunis ga dentificeerd. Donderdag is men klaar ge komen met het identificeren van de slachtoffers van de ramp. De lijken der kinderen zullen in Tunis definitief ge ïdentificeerd moeten worden. Zij kunnen, in verband met de Sabbath, niet voor Zondagna middag aanstaande naar Tunis worden overgebracht. Zondag morgen zal in de synagoge te Oslo een rouwdienst gehouden worden. Inmiddels is men begonnen met verhoren van een aantal inwoners van de streek waar de ramp is geschied om aanwijzin gen te verkrijgen omtrent de toedracht. De officiële Nederlandse dele gatie werd Donderdagmiddag in Oslo verwacht. Merendeel der slachtoffers bezweken aan schedel breuk of indrukking van de borstkas. commissie van onderzoek set het getuigenverhoor voort en zou gistermiddag in het zie jen- huis te Drammen de kleine Isaac Allal ondervragen, wiens gezondheidstoestand zeer bevre digend is en die het ziekenhuis, waar hij met bloemen en lekkers overstelpt wordt, over enkele dagen zal kunnen verlaten. De knaap zal dan naar een vacantie-oord te Grefsrud of naar een Joods tehuis in Frank rijk worden overgebracht. Blij kens gesprekken van verschei dene personen met de kleine Al- lal heeft deze na het ongeluk bijna voortdurend geslapen. Hij is pas van de kou wakker gewor den toen zijn redders al dicht bij waren. De stoffelijke resten van de slachtoffers zullen begin vol gende week worden gerepa trieerd. „Het merendeel van de slacht offers van het vliegtuigongeluk is bezweken aan een schedel breuk of aan de gevolgen van indrukking van de borstkas en niets wettigt het vermoeden, dat zij niet op slag dood zijn ge weest", zo heeft professor Waa ier verklaard na onderzoek van de lijken, die uit het bij Oslo verongelukte Nederlandse vlieg tuig zijn gehaald en naar het nationaal ziekenhuis te Oslo overgebracht. De identificatie van de stoffelijke overschotten, is vlot verlopen, behalve voor 3 geheel verkookte meisjes. De van vernield waarna Zeelands tuin de atoombom heeft, doch dat al- door de zee werd verzwolgen Is 1PPB ie ffocnrolrort nuoi- n4-n/%v» in rla nfn>nln«_i waar in October 1944 I volle toe. Het vertolkte de dank cte Walcherense dijken omwille van de filmmaatschappij aan de VEm het oorlogsbelang werden bevolking. leen is gesproken over 'n atoom explosie" in Rusland. Hij voegde hieraan toe, dat deze atoomex plosie „onze plannen voor een collectieve verdediging niet ver anderd heeft". Een der doeleinden van het Atlantisch Pact achtte Bradley „te verzekeren dat wederzijdse hulp in voldoende mate zal wor De Sowjet-Russische Minister i stemmen (de Slavische landen) van Buitenlandse Zaken, Wys- bij drie onthoudingen een reso- jmsky, heeft Woensdag in de al- I lutie aangenomen, waarin er bii gemene vergadering nogmaals verklaard, dat de Sowjet-Unie bereid is internationale inspec tie van alle atoommaterialen te aanvaarden, van grondstof tot afgewerkt product. Volgens het hele plechtigheid werd opgeluis terd door de Marinierskapel. Het gebed en de zegen werden uitge sproken door de hoofdvlootpredi- kaat Ds. Jatink en de vlootaal- moeaenier Pater Beekman Russische plan WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.NM.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Veel bewolking. Zwaar bewolkt en nevelig met piaatseljjk enige regen of mot regen. Zwakke tot matige Noordoostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. HOOGWATER. VRIJDAG 25 NOWEMBER. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 5.03 5.38 6.28 n.m. 5.35 6.10 7.— Nov. Opk. Ond. Opk. Qnd. 1949 Zon Maan 25 8.16 16.38 13.28 21.45 !6 8.17 16.37 13.45 23.04 18 8.20 16.35 14.08 0.19 zou het inspectie-orgaan onder de juridictie van de Veiligheids raad moeten komen. In een rede van anderhalf uur zeide Wysjlnsky o.m. dat de Sowjet-Unie haar militaire in stallaties geheim moest houden zo lang de V. S. een voorraad atoombommen hadden. Volgens Wysjinsky zou het door de As semblee goedgekeurde plan het gebruik van atoomenergie voor vredelievende doeleinden aan banden leggen. De behoefte aan atoomenergie voor dit doel acht te hij van geweldig belang .De behoeften van de Sowjet-Unie waren geweldig maar de presta ties der Sowjet-Unie op dit ge bied waren dat eveneens. Het leed geen twijfel dat de Sowjet- Unie ontzaglijke vorderingen op het gebied van de atoomenergie voor vreedzame doeleinden zou maken. Hoewel Rusland het geheim van het atoomwapen meester was, aldus Wysjinsky, stond zij er niettemin op, dat het verbo den moest worden en de atoom energie in dienst van de vrede gesteld moest worden. Hij beschuldigde het „Brits- Amerikaans blok" van pogingen om het meerderheidsplan voor inspectie tegen de Sowjet-Unie te gebruiken. De algemene vergadering heeft met 49 stemmen tegen vijf alle landen op aan wordt ge drongen effectieve internatio nale controle op de atoom energie te aanvaarden en een verbod van atoomwapenen mo gelijk te maken. Zuid-Afrika, Joego-Slavië en Israël onthielden zich van stem ming. De resolutie werd door Frankrijk en Canada ingediend. In de resolutie wordt tevens een beroep gedaan op Engeland, de V. S„ de Sowjet-Unie, Frank rijk, China en Canada, voort te gaan met hun pogingen ter ver nauwing van de kloof tussen de Sowjet-Unie en de andere lan den inzake methodes van con trole en inspectie der atoom energie. Met overweldigende meerder heid van stemmen werd een Sowjet-Russische resolutie ver worpen, waarin om twee con venties verzocht werd. Eén, die de atoomwapens zou verbieden, en een andere inzake controle op de atoomenergie. In deze Sowjet-resolutie werd „controle" gelijkgesteld met pe riodieke inspectie van atoom- fabrieken in de verschillende landen. De Westelijke resolutie verstaat onder controle, dat een internationale contröleraad on der supervisie van de V. N. het beheer zou voeren over alle fa brieken ter wereld, die met kernenergie werken. Generaal Roinulo, voorzitter der algemene vergadering, was van mening, dat de aangenomen resolutie in één zin kon worden saamgevat: „Redt de mensheid, zolang het nog tijd is". in de afgelopen dagen en nach ten met medewerking van een groot deel van de Westkappelse bevolking het slot van een nieuwe Nederlandse speelfilm opgenomen. Deze film „De dijk is dicht", is de eerste opbouw- fiim, die in Nederland door Polygoon-Profilti wordt ge maakt. Een vrolijk bal in de enige zaal, die het verwoeste dorp Westkapelle rijk is, heeft de op namen afgesloten. Het zang koor en de fanfare „Oefening kweekt kunst", jonge en oude mannen en vrouwen in Wal cherense dracht spelend, zin gend, zwaaiend en zwierend rond de actrices en acteurs, heb ben het feest van de herwinning van het land, dat nieuwe levens moed inblaast, gevierd. En tussen alle beweging en bonte slingers draaiden de ca mera's om dit Zeeuwse feest vast te leggen. Met grote toe wijding en zelfbeheersing heb- ben de Westkapellers zich ge- j film een jonggetrouwd man die "c_i!naar ?e aanwijzingen van 1 tijdens de „dolle Dinsdagdagen" De vele belangstellenden, die in de slotopnamen meefigureer- den, hebben zich geen ogenblik verveeld, ook al moesten ze soms tijden wachten. Men vond het werk zeer interessant en was er niet zuinig trots op, dat de heer Koolhaas, die tezamen met de vlieger Viruly voor nieuwe instrumenten van de fanfare heeft gezorgd, hier de leiding had. Viruly is uit het burgemees tershuis van Westkapelle ge boortig. Een jaar geleden, toen de nieuwe instrumenten werden aangeboden, kwamen de heren Koolhaas en Viruly op het denk beeld in een film de wederge boorte van Westkapelle en daar mee het herstel van land en volk uit te beelden. Thans, een jaar nadien, is dit plan gerealiseerd in „De dijk is dicht", welke film binnen enkele maanden in de roulatie zaT komen. De inhoud van de film in het kort. Kees Brusse speelt in deze regisseur A. Koolhaas. Einde loos werd gerepeteerd, gearran geerd, herhaald, gedraaid en overgedraaid, net zolang tot iedereen in het holst van de nacht naar huis kon met de stellige overtuiging, dat het gedane werk goed was. Enorme hoeveelheden electri- sche stroom werden door de tientallen lampen en schijn werpers in de tot studio gepro moveerde cantine van het vroe gere werkkamp verslonden. Een speciale kabel zorgde voor de toevoer. Dit werk vergde zoveel stroom, dat er voor de Westkap- pelaars buiten de studio bijna niets overschoot. Tijdens avond opnamen zat het dorp van 2000 zielen dan ook vrijwel in donker. Natuurlijk waren bijzondere maatregelen genomen om de bevolking niet al te zeer te ont- rieven. Aangezien men in dit deel van het land voornamelijk electrisch kookt mocht de stu dio overdag tussen elf en één en van vier tot zeven 's avonds geen stroom gebruiken. Anders werden de piepers niet gaar. En dat zou de enthousiaste Westkappelaars toch te ver zijn gegaan, hoewel ze voor het tot stand komen van „hun film" alles hebben overgehad. Het feest in de cantine, dat, toen de opnamen gereed waren, is ge vierd, kwam hun dan ook ten zijn vrouw bij haar familie in Westkapelle achterlaat om naar zijn werk in Rotterdam terug te keren. Na het mislukken van de aanval op de Rijn tracht hij in Te Brugge, Antwerpen, Oost ende en Gent worden opsporin gen verricht in verband met een handel in cocaïne. Het blijkt, dat de organisatie eveneens ver takkingen heeft in Frankrijk en Duitsland. Te Brussel is een aantal personen aangehouden, die naar Gent zijn overgebracht, om aldaar te worden verhoord. POST BESTEMD VOOR TROEPENSCHIP „ZUIDERKRUIS". Post, bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen, aan boord van het troepenschip „Zui derkruis", welke in een der tus senhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk 1 December 1949 in Nederland worden ter post be zorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens, dient het adres de ver melding te bevatten: Aan boord van het troepenschip „Zuider kruis", op thuisreis naar Neder land. De naam van de vermoede lijke tussenhaven mag- dus niet worden vermeld. met behulp van illegale vrien den de Biesbos over te trekken. Deze poging mislukt. Hij wordt gegrepen en naar een werkkamp nog steeds als het „water- en slijkballet". Spelers, regisseur en technische staf hebben vaak tot aan de hals in het natte ele ment gezeten. De zwembroek was bij dit werk dan ook een favoriet kledingsstuk. Andere buitenopnamen zijn in de laat ste maanden in Zeeland ge maakt. Het studiowerk is voor het overgrote deel in Den Haag ge daan. De Zeeuwse vereniging Residentie heeft hierbij de veel hulp geboden. Alleen dê laatste scènes zijn in de ge- improviseerde studio te West kapelle gemaakt. Het heeft vrij gesleept. Hij hoort daar, dat de wat moeite gekost om voldoende Walcherense dijk vernield is en Zeeuwse costumes met biibeho- na de bevrijding wordt 't bange rende pronk bijeen te brengen vermoeden bewaarheid, dat zijn Dat is gelukt en zo konden de jonge vrouw bij deze ramp om het leven is gekomen. Zoals velen wordt ook hij door een zware psychische depressie be vangen. Door een bezoek aan het geschonden land, waar zo talrijke zware verliezen geleden zijn en waar met zoveel levens moed en energie weer wordt op gebouwd en hersteld, komt hij tot het inzicht, dat ook hij het leven moet aanvaarden en mee moet werken. Tijdens de eerste kermis, die na het dichten van de dijk (najaar 1945) wordt ge vierd, keert zijn levensmoed terug. Hij vangt tijdens dit feest, waaraan allen deelnemen, die toch ook zulke smartelijke verliezen geleden hebben, een glimp op van de weg, waarop hij wellicht nieuwe levensgeluk zal kunnen vinden In de afge :,pevi. zomer zijn de buitenopnamen in de Biesbos gemaakt. Men spreekt hierover Zeeuwse meisjes van West kapelle de gouden krullen en klaverblaadjes op de witte kan ten mutsen vrolijk zwierend in het helle licht der schijnwer pers laten schitteren. Met blo zende, lachende gezichtjes bo ven hun mooiste kleren, spot tend met de grimeur, die aan al deze fleur en vrolijkheid be roepshalve nog een extra veegje moest toevoegen, deden zij hun werk. En de mannen, jong en oud, hebben ook hun beste beentje voorgezet. Van de jongste tot de oudste, die met stokken rond- strompelde, hadden zij de klei ne, geborduurde zwarte petjes extra uitdagend opgezet en even stoer en stug als zij aan het her stel van de dijk zwoegden, heb ben zii als filmacteurs hun best gedaan om hun taak in „De dijk is dicht" zo goed mogelijk te vervullen. Door veiligheidsgordel gered De 12-jarige Isaac Allal was de enige in het vliegtuig, die rij» veilighidsgordel aanhad en dat heeft hem ongetwijfeld het levee gered, aldus een officiële verkla ring van de politie, nadat deze de jongen had verhoord. De jongen, die rustig in zgm bedje zat, vertelde de politie, dat een lid van de bemanning kort voor het ongeluk gebeurde door het vliegtuig liep en de kinderen zei hun veiligheidsgordels vast te maken. „Ik had het gevoel, dat de grote mensen erg zenuwachtig waren", zei Isaac. Een paar minuten later moes ten allen hun veillgheidsgordei* weer losmaken, doch Isaac hield de zijne vast. „Ik kon de grond niet zien e* ook geen lichten", zo zeide Isaajc. „Plotseling begon het vliegtuig over de boomtoppen te strijken ra toen kwam er een harde plof". Isaac dacht eerst, dat sommi gen uit het toestel gesprongen waren om zich in veiligheid te brengen, doch na nadere onder vraging, gaf hij toe, dat zij door de schok uit het vliegtuig war.» geslingerd. Hij zelf vloog naar voren ea sloeg met zijn hoofd tegen de stoelleuning voor hem en toe» voelde hij een slag in zijn rug. Hij herinnerde zich ook een hel der licht te hebben gezien ver moedelijk. de brand dat, naar hij dacht, door de regen werd are- blust. „Ijk lag toen onder de staart van het vliegtuig geklemd", zei Isaac. „Toen herinnerde ik m$, da ik een appel in mijn zak had en die heb ik opgegeten". Ta» dat moment tot zijn redding her innerde hij zich niets meer. De politie acht het echter waar schijnlijk, dat hij enige tijd bewus teloos geweest is en zijn appel heeft opgegeten toen hij bijgeko men was kort voor hij werd ga- vonden. Isaac zeide, dat hij geen der an dere kinderen had gezien of ge hoord, toen hij, onder het vlieg tuig lag. Hij herinnerde ziek slechts, dat sommige kindere» schreeuwden, toen het vliegtuig de boomtoppen raakte. Isaac voelt zich thans heel goed en hij zal hedenochtend waar schijnlijk naar de kinderkolonie van Grefsrud gaan. Het onderzoek van de vlieg tuigramp. M. S. Kamminga. inspecteur van de Rijksluchtvaartdienst, heeft .gister de Noorse commissie van onderzoek bijgestaan bij haar werkzaamheden op het toneel van de ramp. De commissie heeft de gehele dag gewerkt, maar kon nog geen nüchtingen over de oorzaken van het ongeluk verstrekken. Volgens berichten uit het sterf huis, waar de lichamen van de 4 slachtoffers thans verzameld zijn, zouden 3 polshorloges gevon den zijn, die echter alie op ver schillende tijdstippen stilstonden. Men verwacht dat horlogemakers zullen uitmaken of zij afgelopen, zijn of door schokken niet meer liepen. De kleine Izaak Allal zal door de politie worden verhoord zodra de dokters toestemming verlenen. Zijn wonderbaarlijke redding wordt thans toegeschreven aan het feit, dat hij zich op het toilet (in de staart van de machine) bevond toen het ongeluk gebeurde. In de Dinsdag a.s. te twee uur aanvangende vergadering der Eerste Kamer komt aan de orde het wetsontwerp houdende rege len betreffende toekenning ener tegemoetkoming aan personen, die ten onrechte als politieke delin quenten zijn behandeld of hun erfgenamen voor schade, tenge volge van ondergane bewaring of voorlopige hechtenis geleden. Voorts vermeldt de agenda o.a. een achttal naturalisatie-ontwer pen en het wetsontwerp tot wijzi ging van de grens tussen de ge meenten Scheemda en hermunten. Na de openbare vergadering zx.Uen in de afdelingen worden onderzocht o.a. het wetsontwerp uitzending dienstplichtigen en de interimregeling voor Suriname.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1