Premier D|umtwnö De slachtoffers van de verongelukte Dakota De toestand in Panama Oe Kolonisatie naar Nieuw Guinea ij Oslo Het Sowjetrussische voorstel in de politieke commissie der V. N. DONDERDAG 24 NOVEMBER 1949. noemt binnenlandse toestand in Pasundan zeer zorgwekkend Wijziging Kinderbijslagwet Vijfde socialistische partij in Italië Hoffman over de kosten der Marshal-hulp Belgische Professoren tegen terugkeer van de Koning ZON- EN MAANSTANDEN De reis van Minister Van Maarseveen naar Indonesië Oe besprekingen inzake de „Fritalux" Klelne Atoombom Niwln-Kerstpakketten toch op tijd Overvallenen berovingen in Oost-Java neemt toe amer iON-EN MAANSTANDEN Wwvkertag bij Abonnement: Terneuzen Onder Redactionele leiding van p. L. D. J. van Oeveren- Redactie-adres Noordstraat 55-57 Terneuzen Na 5 uur 2073 Tel. 2510 Gironummer 38150- Abonnementsprijs: f 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent Losse nummers 6 cent- 5e Jaargang No. 1278. Dnikkerii N V. Firma P- J. van de Sande Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks I>e Premier van Pasundan, Djumhana, verklaarde in een in terview, sprekend over de toe stand in Pasundan, het volgende „Na mjjn terugkeer hier te lande sta ik voor een binnenlandse toe stand, die zeer zorgwekkend is". „Sedert de totstandkoming van de Negara Pasundan is de groep, die terugkeer naar de republiek voorstaat, altijd sterk geweest. Thans is de controverse tussen deze groep en die, welke de Ne- gare wenst te handhaven, der mate toegespitst, dat, indien deze toestand voortduurt, het mogelijk is, dat in 't land ongeregeldheden ontstaan". Hij sprak de vrees uit, dat on verantwoordelijke benden als de Darul Islam van deze twist ge bruik zullen maken om groot scheepse acties te ondernemen. „Ontbinding van de Negara Pa- suudan op het moment, dat de souvereiniteit aan het Indonesi sche volk wordt overgedragen, zou reacties teweeg brengen bij andere leden van de BFO en ook in het buitenland. Het buiten land verwacht juist op dit mo ment stabiliteit, in het bijzonder in zulk een belangrijk gebied als West-Java. T. z. t. zal het volk van West-Java zich kunnen uit spreken of de Negara gehand haafd dient te worden of dat deze een andere vorm moet krijgen. Deze uitspraak dient ordelijk te geschieden volgens een wet, die door de regering der R.I.S. dient te worden opgesteld". Ten aanzien van de T.N.l. meende Djumhana, dat dit leger, dat de kern van de strijdmacht der R.I.S. wordt, van nu af niet alleen de republiek In donesia moet beschermen, doch ook tot taak moet hebben de vei ligheid der andere Negara's, zoals Pasundan en Indonesia Timur, te handhaven. Desgevraagd zei Djumhana, dat, teneinde opkla ring in de verscherpte toestand te bereiken, men overleg met de republikeinse regering zal plegen om gezamenijk een oplossing te zoeken Deze besprekingen zullen niet alleen door de Negara Pasun dan worden gehoudens, doch in BPO-verband. Indien nodig, zal men daartoe naar Djogja reizen. Djumhana meende, dat Soekar- no en Hatta zo spoedig mogelijk naar Batavia dienen te verhuizen, opdat, in plaats van Djogja, Ba tavia het centrum van de politie ke en nationale activiteit zou zijn. -Hij voegde toe, dat, ofschoon Soe- kamo en Hatta nog niet verkozen zijn, men thans zekerheid heeft, dat zij de R.I.S. zullen leiden. Het Italiaanse parlement heeft met 229 tegen 159 stemmen een door de uiterst linkse socialist Peitro Nenni ingediende motie van wantrouwen verwerpen. Een aantal leden, die zich van stem ming onthielden, hebben zich tot een nieuwe socialistische partij verenigd, de vijfde in Italië. Nenni laakte in zijn motie de regering, dat zij de zetels van de drie rechtse socialistische minis ters, die aan het begin van deze maand aftraden, „warm hield". De nieuwe groep, die nog geen naam heeft, wil de volgende maand op een congres onderhan delen over de mogelijkheid tot samengaan met de twee groepen, die zich onmiddellijk links van haar bevinden, namelijk die van Silone en Romita. In het Pomona-college heeft de administratieur van de E.C.A., Paul Hoffman, hier Dinsdag ver klaard, dat er nog vijf tot zes milliard dollars meer nodig zullen zijn, dan reeds werden toegewe zen, om het plan-Marshall tot de einddatum in 1952 te kunnen blij ven uitvoeren. Totdusverre heeft het Amerikaanse congres, zo seide hij, meer dan tien milliard dollar toegewezen voor de uitvoe ring van het tot 30 Juni 1950. Maar voor hulpverlening zijn tot dusverre nog geen 8 milliard dol lar verbruikt. Wanneer de 15 mil liard dollar die nodig zijn, om het plan-Marshall geheel tot uitvoe ring te brengen, zouden medehel pen de vrede te winnen, dan zou dit „oen koopje" zijn, aldus Hoff man. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wijzi- ing van de Kinderbijslagwet. Aan de Memorie van Toelich ting hierop is het volger Je ont leend: Met ingang van 1 Januari as komen de wijzigingswetten der kinderbijslagwet te vervallen. Ten jevolge daarvan zou van die da tum af voor betrokkenen weer aanspraak op kinderbijslag be staan voor elk kind beneden de ieeftijd van 18 jaar (in geval van een studerend kind beneden 21 jaar), te rekenen vanaf het der de kind, en zou de kinderbijslag weer op het uniforme bedrag worden gebracht van 0,10 per dag en per kind. Voorts zou het bedrag, bedoeld in artikel 25, der Kinderbijslagwet, dat bij ge noemde weten op 4,is ge bracht om te voorkomen, dat de kinderbijslag buiten verhouding tot het loon komt te staan, weer op 2 worden teruggebracht. Na hebben enerzijds de redenen, die de aanleiding zijn geweest voor bovengenoemde wijzigings wetten, nog niet haar waarde ver loren. Anderzijds valt thans nog niet uit te maken of en zo ja, welke maatregelen ten aanzien zien van de wettelijke kinderbij slagregeling moeten worden ge troffen, gezien in bet kader van de nieuwe wijzigingsvoorstellen op belastingebied. eventuele huurver hoging en andere loon- en prijs- heinvloedende factoren. Het komt de Minister van So ciale Zaken daarom gewenst voor, zulks in overeenstemming met de zienswijze van de Stichting van de Arbeid, dat de bij meerge noemde wetten aangebrachte wij zigingen der Kinderbijslagwet ook na 1 Januari 1950 nog enige tijd van kracht blijven. Het thans ingediende ontwerp beoogt daar in te voorzien. Honderdtachtig professoren van Belgische universiteiten hebben een° manifest uitgegeven, waarin zij verklaren van oordeel te zijn, dat Koning Leopold HI niet lan ger de hoogste scheidsrechter en de eerste magistraat van België kan zijn. De ondertekenaars van het ma nifest stellen vast, dat de Vorst zich vrijwillig in handen heeft ge steld van de vijand en dit tegen de raad van al zijn ministers ih. Deze persoonlijke daad van de Koning was het bewijs van diens wil tot persoonlijke fn.ieht, een streven, dat zien ook bij verschil lende andere gelegenheden en zelfs gedurende de gevangen- schap van de Koning tot uiting was gekomen. Vervolgens betogen de hoog leraren, dat de handelingen en verklaringen van de Vorst ge richt waren op het ontzien van de vijand en dat hij er vast van overtuigd was, dat deze de eind overwinning zou behalen. Dit ge beurde in een tijd dat de beste elementen van het Belgische volk heldhaftig de strijd voortzetten. In het rijksziekenhuis te Oslo was men gisteren onder toezicht van de politie doende met het identificeren van de slachtoffers van de ramp met de Dakota van de Aero-Holland. Vrijwilligers van de burgerwacht belastten zich gisterenmorgen met het foérgen van de laatste drie lijken uit het vliegtuigwrak terwijl anderen de in de boerderij „Elgton Gaard" ondergebrachte lijken naar 't zie kenhuis vervoerden. Men ver wacht, dat het identificeren van de omgekomen kinderen niet moeilijk zal zijn. De politie is in het bezit van aller paspoortfoto's Men verwacht, dat de lijken der kinderen naar de respectieve tehuizen in Tunis overgebracht zullen worden voor begrafenis al daar De Aero-Holland heeft een vliegtuig voor het transport ter beschikking gesteld. De Noorse gemeenschap van orthodoxe Joden heeft in een tele- gr.'am van deelneming aan de Joodse gemeente in Tunis aange boden voor rituele begrafenis in Noorwegen zorg te dragen, indien Volgens berichten uit Tsjoen- king is Kweilin, de hoofdstad van de provincie Kwangsi, door com munistische troepen bezet. tssbe besloten zou worden de lijken niet naar Tunis te brengen. Izaak Allal, de enige overleven de van de ramp met de Dakota, beeft een goede nacht gehad. De dokters die hem onder behande ling hebben zijn van mening, dat hij slechts enige dagen rust nodig heeft, om alle andere nadelige ge volgen van het door hem meege maakte te boven te zijn. Bewijzen van deelneming in Dakota-ramp. Naar wij vernemen zijn bij de Aero-Holland N.V. bewijzen van deelneming aangaande de ramp met de Dakota aan de Oslofjord binnengekomen, o.m. van de N.V. Nederlandse vliegtuigenfabriek Fokker, van de heer F. Von Bal- luseck, de K. L. M„ van de Neder landse reisvereniging, van het Syndicat National de Transpor teurs Acriens, van de Organisa tion Fédératieve Internationale des Transports Aeriens Privés, van de stoomvaart maatschappij „Nederland", van de Koninklijke Nederlandse iStoomboot Maat schappij, van de World Tourist Office, van het reisbureau Lis- sone-Lindeman N.V. Advertentieprijs: per mm 19 et minimum per advertentie f 150. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct Vermelding onder nummer Bu reau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot de» namiddags 3 uur. Joodse deelneming met vlieg ramp in Noorwegen- Het Opperrabbinaat der Joodse gemeente in de hoofdstad en de Stichting OSE (organisation se- cours d'enfants) in Nederland, hebben telegrafisch aan het Noor se OSE-comité hun deelneming betuigd met de bij de ramp met de Dakota op zo'n tragische wijze om het leven gekomen Joodse kinderen. Vertrek Aero-Holland Dakota naar Oslo uitgesteld. Het vertrek van de Dakota PHTFB van Aero-Holland, die met drie directieleden van de maatschappij en de heer L. Gosen van de Rijksluchtvaartdienst naar Oslo zouden gaan, is wegens de slechte weersomstandigheden al daar tot hedenochtend acht uur uitgesteld. IJsland, Venezuela, Bolivia en Nederland hebben Dinsdag avond in de Politieke Commissie der V. N. scherpe critiek gele verd op de Sowjet-IRussische ontwerp resolutie, waarin een „vredes verdrag'" wordt voorgesteld, en te kennen gegeven, dat zij de Engels-Amerikaanse resolutie zullen steunen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De 'Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Nog weinig verandering. Veel bewolking met voorname lijk in het Zuiden van het land enige regen. Meest matige Ooste lijke wind en nog weinig veran dering in temperatuur. Dr. G. J. van Heuven Goedhart, de Nederlandse afgevaardigde, verklaarde zich eens met die af gevaardigden, die ,„de huichel achtigheid van de Sowjet-IRussi sche ontwerp-resolutie verduide lijkt hadden.'" „Zij hebben de mo tieven, die aan de resolutie) ten grondslag liggen, duidelijk uiteen gezet en met uitzondering van die laryJcn, waar alleen- vrijheid van „misinformation" (verkeerde voor lichting) of moet ik zeggen vrij heid van „kominformation" heerst, zal ongetwijfeld de gehele wereld bun mening delen" aldus Van Heu ven Goedhart. Volgens de Neder landse afgevaardigde heeft het „ijzeren gordijn" de wereld in twee delen verdeeld en leeft vier jaar na de ondertekening van het hand vest van San Fransisco elk deel in toenemende vrees voor het an dere „het vinden van een gemeen schappelijke basis wordt steeds moeilijker, het spreken van een Te Panama zijn ongereldheden voorgevallen, waarbiji een kind werd gedood en verschillende burgers en politiemannen gewond werden De politie opende het vuur, toen de voormalige presi dent Chanis, die Zondag door de politie werd afgezet, Dinsdagmid dag in de nationale vergadering zijn ontslag introk en, vergezeld van een grote menigte, naar het Paleis van de president optrok. HOOGWATER. DONDERDAG 24 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 4.13 4.48 5.38 n.m. 4.36 5.11 6.01 Nov. Opk. Ond. 1949 Zon 25 8.16 16.38 Opk. 26 27 8.17 8.19 16.37 16.36 13.28 13.45 Ond. Maan 21.45 23.04 13.58 Afplha de afgevaardigde van de minderheid Illueca 'had voorge steld dat de president voor de ver gadering zou worden geroepen om de omstandigheden te. verklaren, die hem er toe gebracht hebben ontslag te nemen Ofschoon deze motie door de meerderheid werd verworpen, verscheen Chanis voor het parlement en, door Illuecua ondervraagd, verklaarde hij met bewogen stem gedwongen te zijn geweest aldus te handelen De voorzitter van de vergade ring deelde hierna mede dat Cha nis het recht zou hebben op zijn ontslag terug te komen Er ont stond toen groot tumult. Te mid den van het lawaai verscheurde Chanis zijn ontslagbrief onder de toejuichtingen van het publiek op de tribunes en men mag aanne men, dat deze zwenking door het parlement is goedgekeurd. Illueca verzocht de gehele vergadering Chanis naar het bureau van de president te vergezellen en hij richtte een oproep tot de bevol king om de president van de Repu bliek te steunen. Ondanks het optreden van de politie, die van traangasbommen gebruik maakte om Chanis en de menigte te beletten zich naar het Paleis van de President te bege ven, trok de stoet door de voor naamste straat van de stad. De toestand is ingewikkelder dan ooit, want ofschoon Chiari, de vice-president die voor het hoog gerechtshof bij bet ontslag van Clianis de eed heeft afgelegd, het presidentiële Paleis hezet, mag men aannemen dat Chanis nog president is. Bij de wanordelijkheden die de gehele dag plaats hadden, werd een jongen gedood. gemeenschappelijke taal steeds zeldzamer. Het doel van „één we reld'' zou nooit bereikt worden indien niet alle landen de hinder palen wegnemen, goed begrip be vorderen en, niet in theorie, maar in praktijk, het grondfeit aan vaarden, dat alle landen werkelijk vrede wensen. Heeft de Sowjet- Unie veel feiten te verbergen? Vreest zij bekendheid van haar bevolking met de toestanden in het buitenland, omdat deze veel gunstiger zijn dan in de Sowjet- Unie? De wereld zal nooit vrede hebben, zolang de politiek van en- kele leden-staten der V.N. bestaat in hét verdraaien van feiten over andere leden-staten en hun eigen burgers op een dwaalspoor bren gen in hun oordeel over andere vol ken en hun ware bedoelingen. On danks het handvest tracht de Sowjet-Unie voortdurend zich te mengen in de interne aangelegen heden van letterlijk iedere staat via de communistische partijen op order van Moskou", aldus Van Heuven Goethart. Hij voegde er aan toe dat er geen enkel bewijs is, dat de V. S. gepoogd hebben, de onafhankelijkheid van enig land, dat van het plan-iMarshall voor deel heeft, te beknotten. „Toen Zweden verkoos, zich niet bij het Noord Atlantisch verdrag aan te sluiten, straften de V. S. Zweden toen door zijn burgers in te de- kennen, door economische blokkade of door de sabel te laten rinke len?" Zo besloot Van Heuven Goedhart zijn rede. Birma en Zweden kondigen aan, dat zij voor de Amerikaans-Engelse resolutie zouden stemmen. Naar aanleiding van de mede deling, dat Minister van Maarse veen voornemens is „in aanslui ting op de souvereiniteitsover- öracht" een bezoek aan Indonesië te brengen, verneemt het ANP nader van welingelichte zijde het volgende: Zo&ls bekend streeft de rege ring ernaar de formele overdracht ivan de souvereiniteit t.e doen plaats vinden op 27 December a.s. Een delegatie van de alsdan gevormde regering van de R.I.S. zal hiertoe naar Nederland komen en onmiddellijk na de overdracht, wellicht nog op dezelfde dag terugkeren naar Indonesië waar na aankomst van deze delegatie de feitelijke overdracht zal ge schieden. Minister Van Maarse veen heeft de bedoeling met deze delegatie naar BJatavia te gaan orn aldaar deze feitelijke over- dracht bij te wonen. Aanvankelijk zouden Vrijdag a.s. te Parijs door Frankrijk, Ita lië, Nederland, Luxemburg en België besprekingen worden be gonnen over het ontwerp voor een tolunie. Op verzoek van de Nederlandse Regering zijn deze besprekingen enkele dagen uitgesteld en zullen zij éérst Dinsdag a.s. beginnen. Als reden voor dit uitstel had Ne derland niet alleen 'n aanvullende bestudering van de kwestie, maar tevens een raadpleging van zijn Benelux-genoten aangevoerd. Men kan dus zeer spoedig be sprekingen over dit onderwerp door deskundigen of, hetgeen waarschijnlijker is, door de minis ters van de drie landen verwach ten. Nog meer dan de nabije da tum van de vergadering te Pa rijs schijnt het feit, dat de Neder landse Minister van Buitenlandse Zaken zich op het einde van deze week naar Batavia zal begeven en bewijs voor het spoedig aan vangen van dit overleg door Be nelux. In goed ingelichte Belgische kringen is men nochtans van oor deel, dat het voor de Benelux- genoten niet vereist is een ge meenschappelijke gedragslijn aan te nemen inzake het voorstel be treffende de douane-unie van Frankrijk met Italië, Nederland, Luxemburg en België, ofschoon men hoopt dat de drie betrokken regeringen eenzelfde standpunt zullen innemen. In aansluiting aan de medede lingen van Ir. A. P. C. van Kerk hoven inzake de onderhandelin gen omtrent het charteren van een schip van de K.P.M., dat nog voor de souvereiniteits-overdracht 1400 kolonisten naar Nieuw-Gui- nea zal kunnen brengen, heeft de heer A. C.. van Gennep, van de ereniging Kolonisatie Nieuw- Guinea te Surabaja medegedeeld, dat deze vereniging nog voor het eind van het jaar 8000 emigran ten naar Nieuw-Guinea wil zen den, die in de eerste helft van 1950 zullen worden gevolgd door 40 tot 50.000 anderen. Inmiddels heeft de KP.M. gis teren bekend gemaakt, dat zij zich bereid verklaard heeft medewer king te verlenen door het inleg gen van een extra-schip, dat rechtstreeks van havens van Java naar Noord-Guinea vaart. Hier toe zal eventueel het nieuwe mo torschip „Waibalong" worden in gezet, dat begin 1949 aan de K.P.M.-vloot werd toegevoegd. Dit schip zal circa 1400 kolonis- De „Daily Mail" meldt, dat de "Verenigde Staten een atoombom van klein kaliber hebben vervaar digd, bestemd voor gebruik tegen tanks en infanterie. Deze bom zou slechts ongeveer 15 kilo wegen. Het blad zegt ver der, dat deze bommen reeds in aanzienlijke hoeveelheid worden vervaardigd, zodat dadelijk bij het eventuele uitbreken van een nieu we oorlog de gehele verdedigings linie van West-Europa beschermd zou zijn. Van officiële zijde is dezer da gen medegedeeld, dat de afleve ring van Kerst- en Nieuwjaars pakketten naar Indonesië mogelij kerwijze enige vertraging zal heb ben, i.v.m. een strengere douane controle op de inhoud. Het centraal bureau Niwin stelt naar aanleiding hiervan, er prijs op te verklaren, dat deze vertra ging niet geldt voor de Niwin- Kerstpakketten. Deze pakketten zijn nl. onder douane-controle verpakt, zodat de garantie bestaat, dat alle Niwin- Kerstpakketten tijdig zullen wor den uitgereikt. ten kunnen vervoeren. Verder zal de K.P.M. voor de kolonisten de helft van de normale passage tarieven vragen, hetgeen voor de reis van Batavia naar Manokwa- ri neerkomt op 143 gulden. In Oost-Javai, in het bijzonder in de omgeving van Malang, neemt het aantal overvallen en bero vingen toe. Een auto van de gemeente Ma- lang, die Dinsdag naar Kotalama reed voor het uitbetalen van ar beiders, werd door een bende van zes man overvallen. Zij maakte zich meester van 20.000,en van de auto. De kwitanties van de waterlei ding en de telefoondienst worden blijkens een officiële mededeling niet meer aan huis aangeboden, omdat men gevaar loopt overval len te worden. De politiepost Kebalan werd be schoten; hierbij werden geen ver liezen geleden. Twaalf ondememingswachters van de landbouw-proeftuin te Pe- kukuhan bij Modjosari werden door een bende ontvoerd. Deze nam alle wapens en schrijfmachi nes mee. Twee nachten tevoren werden in deze omgeving drie politiebe ambten met him wapens ont voerd. Dinsdagnacht werd de hoofd agent van politie van het marine etablissement te Surabaja ver moord. Het lijk, waarvan het hoofd overdekt was met kapwon- den, werd uit de rivier gehaald. Twee agenten, die hem begelei den, zijn eveneens verdwenen, als ook een drietal automatische wa pens en munitie. ct.; minimum pm es: 5 regels 60 ct-1 ummer Bureau va» es namiddags 3 uur. m onderzoek zet verhoor voort en dag in het zieten- mmen de kleine tdervragen, wiens estand zeer bevre- iie het ziekenhuis, iloemen en lekkers irdt, over enkele men verlaten. za.1 dan naar een te Grefsrud of s tehuis in Frank- ivergebracht. Bljj- cen van verschei- met de kleine Al- na het ongeluk •end geslapen. Hjj cou wakker gewor- •edders al dicht bij ffelijke resten ran s zullen begin vol- worden gerepa- heidsgord»! gered Isaac Allal was de vliegtuig, die zij» 1 aanhad en dat etwijfeld het leve» m officiële verkla- litie, nadat deze de rhoord. die rustig in zij* elde de politie, dat le bemanning kort luk gebeurde door iep en de kinderen eidsgordels vast te id het gevoel, dat n erg zenuwachtig aac. nuten later moee- veiligheidsgordel* doch Isaac hield frond niet zien e*. n", zo zeide Isaac, fon het vliegtuig open te strijken e* :en harde plof", eerst, dat sommi- oestel gesprongen ih in veiligheid te na nadere onder- I toe, dat zij door t vliegtuig waren >g naar voren ea 0 hoofd tegen de or hem en toe* slag in zijn rug. zich ook een hel len gezien ver- -and dat, naar Ie regen werd ge- 1 onder de staart ig geklemd'", »a erinnerde ik mft, in mijn zak had opgegeten". Ta*, zijn redding her- niets meer. het echter waar- enige tijd fcewua- is en zijn appel toen hij bijgeko- jor hij werd g«- t hij geen der an- id gezien of ge- onder het vlieg- herinnerde zich immige kindere» en het vliegtuig takte. i thans heel goed enochtend waar- Je kinderkolonie in. sk van de viieg- iga. inspecteur uehtvaartdienst, oorse commissie gestaan bij haar 5 het toneel van aeeft de gehele r kon nog geen le oorzaken van 'ekken. »-n uit het sterf- hamen van de lans verzameld horloges gevon- ir dlie op ver 'en stilstonden, horlogemakers f zij afgelopen -ken niet meer AUal zal door verhoord zodra ming verlenen, redding wordt n aan het feit, t toilet (in de .chine) bevond ebeurde. Breskens Terneuzen Walsoorden -T.IIl. 11.111. 5.03 5.35 5.38 6.10 6.28 7.— Nov. Opk. Ond. Opk. Ond. 1949 Zon Maan 25 8.16 16.38 13.28 2145 !6 8.17 16.37 13.45 23.04 '8 8.20 16.35 14.08 0.19 was, aldus Wysjinsky, stond zij er niettemin op, dat het verbo den moest worden en de atoom energie in dienst van de vrede gesteld moest worden. Hij beschuldigde het „Brits- Amerikaans blok" van pogingen om het meerderheidsplan voor inspectie tegen de Sowjet-Unie te gebruiken. De algemene vergadering heeft met 49 stemmen tegen vijf -vviovwwv V/1XUC1 W11Ü1U1C, Udlf CC11 internationale contróleraad on der supervisie van de V. N. het beheer zou voeren over alle fa brieken ter wereld, die met kernenergie werken. Generaal Romulo, voorzitter der algemene vergadering, was van mening, dat de aangenomen resolutie in één zin kon worden saamgevat: „Redt de mensheid, zolang het nog tijd is". tilUCUllOGll AUU&t II1UUI11 Ut; SLU- dio overdag tussen elf en één en van vier tot zeven 's avonds geen stroom gebruiken. Anders werden de piepers niet gaar En dat zou de enthousiaste Westkappelaars toch te ver zijn gegaan, hoewel ze voor het tot stand komen van „hun film" alles hebben overgehad. Het feest in de ca,ntine, dat, toen de opnamen gereed waren, is ge vierd, kwam hun dan ook ten Kermis, uie na net aicnren van de dijk (najaar 1945) wordt ge vierd, keert zijn levensmoed terug. Hij vangt tijdens dit feest, waaraan allen deelnemen, die toch ook zulke smartelijke verliezen geleden hebben, een glimp op van de weg, waarop hij wellicht nieuwe levensgeluk zal kunnen vinden In de afgc open. zomer zijn de buitenopnamen 'n de Biesbos gemaakt. Men spreekt hierover urn ae mannen, jong en oud, hebben ook hun beste beentje voorgezet. Van de jongste tot de oudste, die met stokken rond- strompelde, hadden zij de klei ne, geborduurde zwarte petjes extra uitdagend opgezet en even stoer en stug als zij aan het her stel van de dijk zwoegden, heb ben zii als filmacteurs hun best gedaan e n hun taak In „De dijk is dicht" zo goed mogelijk te vervullen. s. te twee uur gadering der t aan de orde oudende rege- ïkenning ener n personen, die .olitieke delin- ehandeld of hun vwr schade, tenge volge van ondergane bewaring of voorlopige hechtenis geleden. Voorts vermeldt de agenda o.a. een achttal naturalisatie-ontwer pen en het wetsontwerp tot wijzi ging van de grens tussen de ge meenten Scheemda en ""ermunten. Na de openbare vergadering zullen in de afdelingen wórden onderzocht o.a. het wetsontwerp uitzending dienstplichtigen en de interimregeling voor Suriname.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1