BiNNEI i0"C Radiobode De maatschappelijke ontreddering in Duitsland Interview met Prof. Enthoven F Tarwebrood WEK DE GAL IN UW LEVER OP VAN SPRAN kersve Verklaring van bevoegde zijde over minderheden in Indonesië Harten-Drie A.v.d. Schans N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE METEEN n 6H Lezing Prof. Dr. P. i. Bouman Nieuwe Sowjetrussische Ambassadeur te Boedapest Nog geen overeen* stsmming 'over Oosten rijks vredesverdrag „Force Ouvriere" kondigt staking aan De voormalige Italiaanse koloniën Ijl ■H LOOS ALARM Oï Donderdagavond wandelaars op de I Deri HaagAmster aan en verzochten zo snel mogelijk na; rijden om de daar a ding- en brandw waarschuwen. Zij zien te hetben, dat zich in de buurt v broekseweg in moe vend en namen he' het onzekere. Het dat de hele Haarle rep en roep kwam. Bennebroek en var rukten brandweerpli der eerste hulp b Rijkspoli tie-auto's naar het vliegtuig ken. Men kon echte vinden. Ruim andi ter slaagde men er krijgen met de w verbeiden, dat zij over het land haddi len. Zij hadden de clusie getrokken, c tuig een noodlandir gemaakt. Die lichten werdei den. Zij zaten vast tor, die voor over werd. JEEP ONDER 1 Besl Omstreeks kwar Donderdagavond op te overweg te Ms rnéente Raalte een gekomen met een die van Almelo op Zwol e. De bestur inzittende van de slag gedood. BRAND TE Z Vrijdagochtend C drie brak brand uit terij-fotohandel val Smit op de hoek vi pad en Zuiddijk. I de winkel, waar eei de, moet zijn onts snel om zich heen d man, vrouw, hun een 19-jarige pleeg wernood konden w De bovenverd - we'dra a s een fak weer bestreed het kelijk met vijf, late len. Om kwart vo de brand zijn hoo| een uur later kon worden begonnen. ERNSTIG ON< ONBEWAAKTI Donderdagavond is op de Scherpenc Rotterdam een pei drie inzittenden d met een moderr BRIL van Opticiem Eeir nuttig St. 1 cadeau! GEHAKT SNIJWORST HAMWORST ROOKVLEES LEVERKAAS LUNCHWORS GEKOOKT SI PROCUREUR! BUSJES GEH GELDERSE V bij de Er worden helaas ten aanzien schadigd waren. Het belang- van 't vraagstuk-Duitsland over rijkste zijn misschien de stu- het algemeen ernstige fouten denten. Dit is ook de meest re- gemaakt. Maar al te licht ple- calcitrante groep, die door de gen degenen, die Duitsland be- bezetters het meest in de gaten zoeken, zich blind te staren op gehouden wordt. 95 van de overvolle étalages en geven zij studenten maakte eens deel uit zijn. Een al te gróte boetlast Wij zullen moeten besluiten, of wij Duitsland willen zien als een overwonnen natie, dan wel of wij bereid zijn ook dit volk levenskansen te bieden. In het laatste geval zullen wij zeker een andere politieke moeten gaan volgen. De Geallieerden vervallen naar spr.'s mening te veel in dezelfde fouten, die ook na de vorige wereldoorlog gemaakt kleurige beschrijvingen van het van de Hitlerjugend of van "de nachtleven of van de zwarte Bund Deutscher Maedel, 80 a handel. Ook op economisch ge bied Is er in Duitsland inder daad een opleving merkbaar, maar vooral met het oog op de toekomst is tenslotte de maat schappelijke ontreddering van oneindig veel meer belang, en iaarop wordt te weinig de aan dacht gevestigd. Aldus Prof. Dr. P. J. Bouman, hoogleraar te Groningen, die een jaar in Duitsland geweest is vraag. 85 was in de oorlog. Deze laag is moeilijk tot democratie op te voeden, daar ze zeer wan trouwig en zeer sceptisch staat tegenover de vanuit het Westen wellicht al te zeer gepropageer de democratie. Groot is de belangstelling voor buitenlandse sprekers, zolang deze niet reppen van de poli tieke vraag ofde schuld als „gastprofessor" en die gedu rende dat jaar de Duitse samen leving bekeken heeft door de bril van een socioloog. Kortge leden vertoefde Prof. Bouman nog enige tijd in Duitsland om ^din mening nog eens te toetsen aan de practijk en daarbij bleek hem. dat hij ze niet behoeft te wijzigen. Het gebrek aan een algemeen erkende leiding is funest. Nu de bezettingsautoriteiten gaande weg het „nooddak" afbreken komt aan het licht, wat daar onder krioelt. Opvallend is, dat de Duitse regeringsfiguren van thans bijna uitsluitend behoren tot de groep van vóór 1933. Hierin weerspiegelt zich de Prof. Bouman. die een lezing grote kloof tussen jong en oud hield voor het genootschap voor in Duitsland. De ouderen zijn Kunsten en Wetenschappen te met een elegante zwaai terug- Veendam, zeide in de chaotische gegaan naar de situatie van samenleving in het huidige voor 1933. Duitsland hoofdzakelijk vier De jongeren kunnen dat niet. problemen te onderscheiden: Evenmin echter kunnen deze het vluchtelingenvraagstuk, de jongeren vooruitzien, daar de sterk eenzijdige bevolkings- toekomst voor hen in nevelen samenstelling, het gemis van gehuld is. Er groeit een genera een erkende leiding en het tie op, die in politieke zin niet ■eugdprobleem. geïmponeerd wordt door de be- Tijdens zijn verblijf in Duits- staande politieke partijen. De land wist Prof. Bouman zich op- leiders van die partijen zijn zettelijk zoveel mogelijk te dis- tanciëren van de bezettende macht, omdat hij meende op deze wijze beter toegang te kun nen krijgen tot de kern van de problemen, die hij wenste te bestuderen. Deze opvatting bleek inderdaad juist te zijn. Dit bleek overigens heel wat voeten in de aarde te hebben, doordat de Britse bezettingsautoriteiten in Duitsland zich verantwoorde lijk gevoelen voor hun gasten, waartoe ook Prof. Bouman be hoorde. Het grote aantal vluchtelin gen uit het Oosten schiep zeer bijzondere problemen. Tal van dorpen zijn daardoor b.v. van Katholiek Protestants geworden en omgekeerd. De woningnood is schrikbarend, de woontoe standen dikwijls erbarmelijk. Veertien millioen mensen streken neer in een gebied, waarin vier-en-vijftig ver woeste steden liggëh. Zn hui zen hoofdzakelijk op het platte- Hitiers aanhang van destijds bestond aanvankelijk uit twee groepen mensen: zij, die hun spaargelden na de eerste wereld oorlog verloren hadden en de groep slachtoffers van de crisis jaren. Hun aantal kon op 9 a 10 millioen geschat worden. Thans rniderscheiden we in Duitsland een bevolkingslaag van onge veer 20 millioen mensen, die on der de erbarmelijkste omstan digheden leven. Deze mensen haten alles wat Russisch is en voor hen is het communisme Russisch. Mochten er echter volksmen ners komen, die het communis me onder andere leuzen en on der nieuwe benamingen predi ken dan zouden deze daemago- gen ongetwijfeld grote kansen hebben, want deze mensen heb ben het respect voor de eigen dom verloren. Wie nog, iets overgehouden heeft uit de chaos, heeft eenvoudig „geluk gehad aldus luiden hun opvattingen. De bevolkingsopbouw is ge heel scheef getrokken. De ge boortecijfers van de .laren 19lb tot ongeveer 1919 waren reeds minimaal. Twintig jaren later nam Hitier zijn stoottroepen uit deze jaargangen. Thans zijn er in Duitsland bijna geen .ronge mannen meer van ongeveer 2c jaar tot ongeveer 35 jaar- In de leeftijdsgroep 20 tot 45 jaar zijn er op 100 mannen 170 vrouwen. We weten nog niet, wat voor effect dit zal hebben op de mo raliteit, het gezinsleven en het arbeidsproces. Als een geluk - kige factor merkt Prof. Bouman op dat de vrouw over het alge meen ten aanzien van tal van dingen een matigende invloed uitoefent. Gebleken is, dat de vrouw over het algemeen de druk van de na-oorlogse span- ning beter weerstaat dan de man. Ook de morele weerstand i is bij de vrouwen beter dan dij j ^De'anj'eugd vormt een groot 37) probleem. De indruk, die de zeer ionge kinderen geven, is gunstig. Het is echter schrijnend te moe ten vaststellen, dat er in Duits land honderd duizenden jonge kinderen leven, die geen andere wereld kennen dan een wereld van puin. Op het achtste of negende jaar begint het kind te beseffen, dat er iets aan de hand is, de eerste crisis in het kinderleven komt. Het aantal werkelijk nerveuze kinderen is echter veel geringer, dan men zou kunnen veronderstellen. In de leeftijds groep 12—14 jaar stuit men weer op andere problemen deze be gint zich de armoede te realise- sen Op 15 a 16-jarige leeftijd komen de gevoelens van span ning en wrok. Het politieke ele ment breekt zich baan Boven dien herinneren de kinderen van 16 a 17 jaar zich nog de gouden tijd, waarin ze in het kader van de Hitlerjugend op vrije middagen met muziek en zang de natuur introkken. De tijd waarin de steden nog onbe- allen mensen van vóór 1933 en er ligt daar een politiek vacuum met alle gevaren van dien. Er zijn daarentegen ook hoop gevende factoren, o.a. de univer siteiten, de kerken en de vak verbonden. In de vakverbonden is het eigenaardig dat daarin wel de jongeren naar voren komen en op dit terrein staan de kansen voor een reveil niet ongunstig. De economische ontwikkeling wordt thans gekenmerkt door een ontzettende krachtsinspan ning en door vrije concurrentie. De geldsanering werd in Duits land zeer krachtig doorgevoerd, het was een pijnlijke operatie. Ze bewerkstelligde, dat de sterke, die werk had en die over uren kan maken, iets kon kopen. De zwakkere echter en de werk loze kon absoluut niets krijgen. Het is de vraag, of deze span ningen niet nog dagelijks toe nemen. Wie het goed heeft, krijgt het beter, wie het slecht heèft, vergaat het dagelijks slechter en de vraag is, of wij niet aan de vooravond van een nationalistisch reveil staan, al dus Prof. Bouman. brengt grote psychologische ge varen met zich. Reeds thans doen ten aanzien van de ontmanteling b.v. aüeriei geruchten de ronde onder het Duitse volk. Zo beweert men, dat tal van fabrieken worden afgebroken, die niet tot de oor logsindustrie gerekend kunnen worden, omdat de Engelsen de Duitse concurrentie duchten. Sommige voorvallen geven voedsel aan deze geruchten en Prof. Bouman betreurt het ten zeerste, dat er b.v. door de En gelsen fabrieken worden afge broken, die in 1946 weer werden opgebouwd. In de pers leest men niets van deze feiten, maar zij zijn juist en daemagogie krijgt maar al te licht vat op de Duitse werklozen, die bij dit af braakwerk tewerkgesteld wor den. Bij de vorming van een West- Èuropese eenheid zal men be paalde moeilijke consequenties moeten aanvaarden. Het is voor Nederland van ontzettend groot belang, dat de publieke opinie zich wijzigt. Het is niet de be doeling, een „Deutsch freund- liche" houding te prediken, maar de omliggende landen moeten een werkelijk, progres sieve politiek gaan volgen. Beter dan Engeland en Ame rika is Nederland in staat om de Duitse problemen te peilen. Niemand kan garantie geven voor de toekomst, ook niet voor de veiligheid in de toekomst. Maar waar ligt het grootste risi co: in een ijzeren gordijn aan onze Oostgrens of in een West- Europese politiek in brede liin? Prof. Bouman deelde desge vraagd nog mede, dat het anti semietisme nog steeds een levende kracht blijkt in Duits land, zelfs bij afwezigheid van tegenstanders. Het feit, dat de Amerikanen topfunctionarissen van Joodse origine op sleutel posities geplaatst hebben, was in dit opzicht wellicht niet tact vol. Van het Duitse superio riteitsgevoel van weleer is niet veel meèr over. de gemiddelde Duitser voelt instinctief, dat Duitsland geen militair land van de eerste rang meer kan zijn in het huidige spel van krachten. Er is een bepaalde drang naar emigratie waar te nemen. Wat de bezettende macht betreft, deze wordt als opgedrongen be schouwd en zelfs gehaat. Meer ontwikkelde Duitsers willen ech ter wel toegeven, dat Duitsland 't er nog niet zonder kan stellen. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, „dat omtrent de z.g. minderheden in Indonesië veel begrips- en spraakverwarring heerst. Gewoonlijk pleegt men onder minderheden te verstaan de Europeanen, Arabieren en Chinezen, die in Indonesië van uitheemse oorsprong zijn, door de gehele Archipel verspreid zijn en bijna overal kleine minder heden vormen. In de laatste tijd spreekt men echter van minderheden in ver band met de Minahassa, Ambon en Timor. Men verstaat hierbij onder minderheden een stro ming, die in bedoelde gebiedsde len de afscheiding van de straks in het leven te roepen Verenig de Staten van Indonesië na streeft. Deze afscheidingsbewe ging is het sterkst in de Mina hassa. Minder sterk is zij op Ambon, terwijl zij op Timor slechts geringe aanhang heeft. De Minahassa is een gebied ter grootte van de provincie (Three of Hearts) Een vrolijke geschiedenis, van Berta Ruck Vertaald door F. van Velsen Nadruk ter boden. Zodra Billy binnen was en de meid. de deur achter hem had gesloten, riep tante Hallett vrien delijk: „Aha, daar is onze Mor moon! Zeg Billy, vertel ons eens gauw, wat miss Wynne-Pritchard jc te zeggen had?" Als enig antwoord, smeet Bill de zoeven ontvangen brief tus sen het theegerei op tafel neer. Vervolgens ijsbeerde hij tweemiaal door de kamer en bleef met zijn rug naar zijn gastheer en diens eega, stilstaan, waarna hij strak in de ledige haard bleef staren. „Moet ik hem lezen?" hoorde hij tante Hallett achter hem vragen. „Natuurlijk moet U hem lezen' antwoordde de Mormoon zonder zich om te keren, ,,Jim ook, a hij wil." Hij hoorde het ritselen van Lor- ne's brief, toen tante Hallett hem omsloeg en toen een luidruchtige Noord-Brabant, met een zielen tal, dat beneden de helft van 't zielental van die provincie blijft. De bewoners van de Minahassa zijn vrijwel alle Christenen. Het ontwikkelingspeil van de Mina- hassers is vrij hoog. Analphabe- tisme komt in de Minahassa weinig voor. Van oudsher zijn de Minahassers over het gehele ge bied van de Indische Archipel uitgezwermd. Zij leveren aan andere gebieden van Indonesië intellectuele krachten. Zo is b.v. in de staat Oost-Indonesië, die een bevolkingsaantal van onge veer 20 maal de bevolking van de Minahassa heeft, 60 van de ambtenaren uit de Minahas sa afkomstig. De vraag is nu of het voor de Minahassa beter is een onderdeel te blijven vormen van de V.S.I., waar zij dan hun cultuur en beschaving kunnen uitdragen, of zich van de V.S.I. af te scheiden. Over die vraag wordt in de Minahassa verschil lend gedacht. Bij de in October gehouden verkiezingen hebben de partijen die voor afscheiding waren, niet de meerderheid kunnen berei ken. Op de andere partijen wer den anderhalf a twee maal zo veel stemmen uitgebracht als op de afscheidingspartijen, zodat t dus wel zeer de vraag is of in de Minahassa 'n meerderheid voor afscheiding te vinden is. Doch hoe dit ook zij, ter ronde tafel conferentie is overeengekomen, dat op aanbeveling van de Unci in bepaalde gebieden een volks stemming kan gehouden worden die zal beslissen over de vraag of dit gebied een afzonderlijk deel gebied zal vormen. Is die beslis sing positief, dan kan dit deel gebied zich later verzetten tegen de constitutie, in welk geval dit deelgebied de bevoegdheid krijgt over een bijzondere positie met het Koninkrijk der Nederlanden en de V.S.I. te onderhandelen. Op deze wijze kan het beste recht gedaan worden aan de verschillende stromingen, die in de Minahassa leven. Er is n.l. in de Minahassa ook een stroming, die niet wil weten van afscheiding, maar wèl de Minahassa tot een afzonderlijk deelgebied wil verheven zien. Deze oplossing, die de minst ra dicale is, kan dit als een voor bereiding gezien worden voor de mogelijkheid, dat dit deelgebied zich in een bijzondere positie tot het Koninkrijk zou plaatsen. Door de afscheidingspartijen, welke in de Minahassa aanwezig zijn, is er over geklaagd, dat zij niet aan de Ronde Tafel Confe rentie hebben kunnen deelne men. Dit is in zoverre onjuist, dat ter R.T.C. slechts gebiedsde len vertegenwoordigd waren, en niet bepaalde politieke partijen uit enig gebiedsdeel. Zij konden dus niet als gelijkwaardige par tij met Nederland, de republiek en de B.F.O. aan de R.T.C. deel nemen. De wens, dat van dit be ginsel ten behoeve van bepaalde politieke partijen uit de Mina hassa zou worden afgeweken, kon niet worden ingewilligd, daar dit uiteraard consequenties zou hebben gehad, welke niet aanvaard konden worden. Wel hebben zij gelegenheid gehad zich ter R.T.C. te doen horen, maar hier hebben zij" geen ge bruik van willen maken", aldus verklaring van bevoegde zijde. INDONESIË HEEFT GEEN BETERE VRIENDEN DAN DE NEDERLANDERS. PROF. ENTHOVEN WAARSCHUWDE, DAT INDONESIË IN DE TOEKOMST ZONDER NEDERLAND'S BESTE ZONEN GROOT RISICO LOOPT. De Secretaris van Staat voor staatkundige hervormingen, Prof. Mr. K. L. J. Enthoven, die op 3 December, na 37" jaren in Indonesië te hebben gewerkt, naar Nederland1 vertrekt en zich in Den Haag gaat vestigen, heeft in een onderhoud met Ancta ernstig gewaarschuwd, dat Indonesië in de toekomst zonder Nederlands beste zonen groot risico loopt. U zult 's morgens „kiplekker"' uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's LeverpiUetjes zucht van verbazing. „Maar dat zijn er dan drie", riep zij onthutst. Billy stond nog steeds oor de ledige haard en zond een wan- hoopszucht de schoorsteen in. „Een, twee, drie", vervolgde tante Hallett op haar mooie vin gertjes tellende. „En ik heb je nog gevraagd, toen je hier was, of er niet meer dan twee waren!" „Dat deed U ook", zei Billv kortaf. „Dat behoeft U mij niet onder mijn neus te wrijven." „We, wel, drie!" zei ze. ,,'t Is welletjes hoor." En ze zong als variant op een oqd liedje: „Toen ik op Engeland's bergen stond Keek ik er het zeegat in. Ik zag er een scheepje varen Daar zaten drie vrijstertjes in Alle drie zeer naar mijn zin Alle drie zeer naar mijn zin. „Waarom k'an elke man geen drie vrouwen hebben? Dat denk jij neker hè, Hendrik de Acht ste?" Billy stootte met de neus van zijn schoen tegen het haardhekje. „Blauwbaard, hoor je me niet?" vervolgde tante Hallett. Billy greep de pook. ,,Zeg, sultan!" plaagde het ka piteinsvrouwtje. Billy zwaaide nu boos met de pook door de lucht. „De Rondetafel-conferentie is goed geslaagd op een punt na: Nieuw-Guinea. Dit is jammer. Ik deel wat Nieuw-Guinea be treft de opvatting van de voor lopige federale regering, welke voor 'afstand van dit gebied aan de R.I.S. adviseerde. Het Unie-statuut is goed. Ik geloof aan samenwerking tussen Nederland en Indonesië. Aan In donesische zijde heeft men echter veelal de gedachte, dat Nederland en de Nederlanders die samen werking tot elke prijs willen voortzotten, omdat Nederland zonder uitlaat in Indonesië zou .terugzinken tot derde rangs- mogendheid en dc welvaart van Nederland een onherroepelijke slag zou krijgen." „Ik geloof daarvan niets. Ne derland en de Nederlanders kun nen zich zonder Indonesië wel .redden", aldus Prof. Enthoven. „Niet Nederland maar Indonesië heeft alles te verliezen bij eep 'staking van Nederlandse activi teit in dit land. Niet enkel op technisch, financieel-economisch Of cultureel gebied, maar in het gehele Overheidsapparaat. Geen ander volk is is bereid zoveel te doen tegen zo weinig beloning als de Nederlanders, die in Indonesië werkzaam zijn. Indonesië heeft geen betere vrienden dan dé Ne derlanders. Denkt b.v. aan de medici, hoogleraren, wetenschap- lijke werkers, de bestuursambte naren. Een vraag moet nog wor den beantwoord: Zijn de Neder landers in Indonesië welkom Dit antwoord is nog niet gegeven", aldus verklaarde Prof. Enthoven met nadruk. „Voor mij is dit een vraag. „Ik heb U toch gevraagd, mij geen verwijt te doen", zei hij woest. „Als ik U verveel, zal ik wel heengaan." Mevrouw Hallett zag er inte gendeel zeer opgewekt uit. En dat zag Billy ook. 't Vermakelijke van het geval begon tot haar door te dringen en weerspiegelde zich op haar, voor humor zo vat baar, gelaat. Tegenover haar zat Jim Hallett, die een zwakke po ging deed, om zijn gezicht in plooi te houden. Bill zag hun blik van verstandhouding en toen zei Hallett, blij eindelijk te kun nen uitlachen: „Dat verklaart al les!" ,,'t Zou voor lj^t meisje minder onaangenaam zijn, wanneer zij een kennis had, waarmede zij sa men kon reizen", vervolgde zijn vriend, terwijl hij Billy absoluut negeerde en deed alsof het offi- ciertje een stoute jongen was, die voor straf in de hoek had ge staan. „Ik zal haar in een taxi meenemen en naar de plaats van bestemming brengen." Billy deed zijn best om kalm te blijven en wendde zich nu tot mevrouw Hallett. „Zoudt U zo beleefd willen zijn en zeggen wat daarmede bedoeld wordt: Dat verklaart alles?" „Niets anders dan dat miss Halliday naar Londen gaat", zei Dat chagrijnig gedrein van Rheumatische pijn door al Uw lijf en leden, maakt U niet alleen humeurig en ziek, maar het ondermijnt allengs Uw hele gestel en... de goede ver standhouding in Uw gezin. Laat het zo ver niet komen. Begin bij de geringste aanwijzing van Rheu matische Pijnen, een bloedzuive rende kuur. Met Kruschen Salts. Niets minder dan een wonder, die weldadige invloed van Kru schen. Dat doen de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld. De aansporende werking op de bloedzuiverende organen doen UW bloed weer krachtig circuleren en onzuiver heden!, die Uw pijnen veroorzaken, worden regelmatig en op natuur lijke wijze afgevoerd. Stel het niet uit. Begin liever vandaag dan morgen Uw Kruschen-Kuur, tot heil van Uw hele gestel. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Ingez. Med.j Mijn tijd is gekomen, er staan tal van jongeren- gereed ook Ne derlanders om het moeilijke werk van staatkundige construc tie en consolidatie voort te zet ten." Antwoordend op de vraag waar op' Prof. Enthoven zijn mening baseerde, dat Nederland zich zon der Indonesië zal kunnen redden, wees Prof. Enthoven op de Inten sieve industrialisatie in Neder land waar milliarden mee ge moeid zpn. De Nederlandse in dustrie legt zich toe op speciali teiten. In dit opzicht is het con current van de Verenigde Staten en het is imponerend om te zien met welk vernuft en vindingrijk heid koppig wordt gewerkt om het allerbeste te fabriceren. In derdaad richt de Nederlandse in dustrie zich op Indonesië, zoals b.v. tijdens een der excursies ge durende de R.T.C. in Enschede werd gezegd. Indonesië is een afzetgebied maar het is slechts een van Ne derlands goede klanten. Voor vijf tien procent aan arbeidslonen wordt verdiend aan leveranties aan Indonesië." Voorts zette Prof. Enthoven uiteen, dat het niet denkbeeldig is dat Nederlandse werkkrachten voor de nieuwe staat verloren gaan wanneer vertrouwen ont breekt in een „toekomst" voor het vervullen ener levenstaak in Indonesië. Het is nier van zelfs- sprekend dat de besten van Ne derlands zonen hun taak zullen blijven vervullen wanneer van Indonesische zijde uitlatingen in de geest van ,,wij vinden het pret tig dat jullie hier blijven" niet v/orden gehoord. zijn gastvrouw. „Zij gaat van avond en d'e notaris telefoneerde ons, om te vragen of Jirr haar weg wilde brengen. Volgens zijn zeggen heeft zij een betrekking aangenomen. Zoiets als particu lier secretaresse in Londen. „Dus ook ai weg, ook al ver trokken", riep Billy een en al ze nuw. „Wat ^bedoel je met „ook al", vroeg tante Hallett. „Wie is er dan nog meer weg „Met een grafstem bromde Bil ly: „Miss Wynne-Pritchard is ook vertrokken." „Dan", troostte hem tante Hal lett, „dan blijft er maar een der de gedeelte van je verloofden in Ditchwater over. Arme stakker. Dit scheen vtoor de adjudant een aansporing, om zijn theekopje met zo'n slag op het schoteltje te zetten, dat het de fabrikant alle eer aandeed. „Zeg, Billy, vertel mij nu eens duidelijk wat er aan de hand is, want uit cie krank zinnige geschiedenis, welke miin vrouw opdist, kan ik niet wijs worden. Gisteren vertelde je me dat je verloofd was en ik fel'ci teerde je. Maar wat drommel kon ik toen vermoeden, dat je je op die manier zou aanstellen en een publiek schandaal maken, dat je (Wordt vervolgd.) Tass meldt, dat de Sowjet Russische ambassadeur bij de Hongaarse regering, Tisjkof, van zijn post is ontheven. Hij wordt overgeplaatst. Kisselef, voormalig Sowjet-Russisch politiek raadge ver in Oostenrijk, is tot zij* op volger benoemd. Kisselef heeft, als vertegen woordiger van de Sowjet-Unie, deelgenomen aan de besprekingen welke in de loop van dit jaar door- de plaatsvervangers der Ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" te Londen zijn ge voerd over een ontwerp-vredes- verdrag met Oostenrijk. In tegenstelling tot de bestaan de verwachtingen hebben de plaatsvervangers der Ministers van Buitenlandse Zaken va* de „Grote Vier" in hun Zaterdag te New-York gehouden besprekingen geen vorderingen gemaakt met het opstellen van een ontwerp- vredesverdrag met Oostenrijk. Het verluidt dat één van de pon ten, waarover nog geen overeen stemming Is bereikt, wordt ge vormd door het vraagstuk be treffende het verlenen van ver gunning aan buitenlandse technici om in Oostenrijk te werken. In de loop van deze weefk nol len de. „plaatsvervangers" op nieuw bijeen komen. Het socialistische Franse vak verbond de „Force Ouvriere", heeft voor 25 November a.s. een staking afgekondigd. (De treinen zullen op die datum gedurende 24 uur niet rijden. Voorts wordt het uitbreken van stakingen in andere transport bedrijven, bij de P.TT. en in an dere overheidsdiensten verwacht. De vertegenwoordiger van Groot-Brittannië in de algemene vergadering der Verenigde Naties de Minister van Staat Hector McNeil, verklaarde Zaterdag dat Engeland „opgewekt zijn mede werking zou verlenen" bij het tot stand komen van de voorgestelde nieuwe staat Lybië. Het voorstel der politieke commissie betreffen de de aan de voormalige Italiaan se koloniën te geven bestemming kon in zijn geheel de goedkeuring van Groot-Brittannië wegdragen. De Amerikaanse afgevaardigde, Dr. Philip Jessup, verklaarde dat de Ver. Staten „volledig vertrou wen stellen dn de geschiktheid van Italië, om, als beheerder van de Verenigde Naties, het bestuur te voeren over Italiaans Somali - land. De Sowjet-Unie heeft Maandag Italië beschuldigt van het oplei den van een volledig gewapende divisie, waaronder 900 man lucht- manpersoneel, bestemd voor zijn vroegere kolonie Somaliland. Het voorstel om Italië het beheer over het gebied voor tien jaar te ge ven bestrijdend, zeide de Sowjet- Russische afgevaardigde AroToe- nian, dat deze troepen politietroe- pen werden genoemd. Hij vroeg zich echter af waarom zij dan een luchtmacht nodig hadden. Vol gens Aro Toenian was de „verka veling" van Italië's vroegere kolo- niën, zoals door de politieke oom missie was aanbevolen, in het be lang van de koloniale mogendhe den. Het merendeel der bevolking van Italiaans Somaliland was, zo zeide hij, scherp gekant tegen een Italiaans beiheerschap. De Ethiopische Minister van Buitenlandse Zaken,- Abte Wold Aklilou, waarschuwde, dat de te rugkeer van het Italiaanse toe- z'cht „aanleiding zou geven tot moeilijkheden m Oost-Afrika voor talloze jaren Geeft het ook Uw kinderen iederen morgen en avond, het is smakelijk en rijk aan vitaminen. Axelsestr. 18 Tel. 2339 AUTORIJSCHOOL Diploma A.N-W-B en Vakgroep Personenvervoer- Westkolkstr. 20. Tel- 2571 Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2