De Vrije Zeeuw MOGGRE's /mrmw St. Nicolaasgeschenken Herenafdeling Damesafdeling faVisser-^ocb Gemeenteraadsvergaderingen GELD beschikbaar r Firma P. J. VAN DE SANDE Merkwaardige gevallen van Telepathie JUIST WAT U ZOEKT Lippens %or Veilige Verzorging Drogisterij VanDoeselaar Zo juist ontvangen: Zaterdag 19 November 1949 AXEL IJZENDIJKE OVERAL VERKRIJGBAAR! SCH0ENHANDEL Noordstraat 68 - Tel. 2476 - Terneuzen e L. A. VAN DEN HEMEL rde goede babyartikelen van Ruime sortering Nieuwste Romans Jongens- en Meisjesboeken Prentenboeken Kleurboeken en Kleurpotloden Vulpenhouders en Vulpotloden in alle prijzen Schoolétui's Schitterende collectie dozen en mapjes Luxe Post en nog veel meer fraaie geschenken vindt U bij Noordstraat Terneuzen L. Fa D. F. van der Heijden llllfPlIfilllPilli! paalds te denken Op het zelfde ogenblik over handigde men Vogel papier en potlood, die nu de gedachten van de professor opschreef. Enige minuten later telegra feerde deze terug: „Ik heb aan een schip gedacht." Men opende nu het blaadje pa pier van Vogel en ziet, daarop stond: „Op dit moment denkt Rhine aan een schip." Een journalist, die zich voor deze zaak interesseerde, vroeg toestemming om zelf eens met Vogel te experimenteren. Vogel verzocht hem daarop, de naam en het teléfoonnummer van een van zijn vrienden op te schrijven. Vervolgens wendde hij zich tot de vrouw van de journalist en verzocht haar, de naam van een gestorvene, die haar man echter niet gekend Enige tijd geleden kwam een zocht hem daarin aan iets be groepje hoge officieren en een aantal geleerden samen op het Britse Ministerie van Oorlog om daar het optreden van een tele- paath bij te wonen, die door zijn bijzondere gaven was opgeval len en dientengevolge voor het politieke leven en, in geval van oorlog, eveneens uit militair oog punt van groot belang zou kun nen zijn. De genodigden staken hun on geloof in 'smans kwaliteiten in den beginne niet onder stoelen of banken. De helderziende eigenschappen van de man, die zij aan een on derzoek moesten onderwerpen, waren van zulk 'n onwaarschijn lijke aard, dat degene, die be weerde deze te bezitten, hoog stens een grappenmaker, een bedrieger, of, in het ergste ge val, een waanzinnige kon zijn. De man in kwestie was de 34- jarige Maurice Vogel. Volgens zijn zeggen kon hij, ook op gro te afstand, de gedachten van andere mensen lezen. De demon stratie begon en de aanwezigen stelden tot hun verbazing vast, dat zij tegenover een merkwaar dig phenomeen stonden, dat z'n gelijke nog niet gevonden had. Een der Britse officieren begon met de volgende vraag: „Op het ogenblik werkt men in een afdeling van het Ministe rie van Oorlog aan een uiterst belangrijk document. Bent u in staat ons de inhoud hiervan te onthullen?" Vogel herhaalde woord voor woord de inhoud van het docu ment in dezelfde volgorde, waar in er aan gewerkt werd. Zijn volgende opgave was, iets te vertellen over een gesprek, dat op hetzelfde ogenblik op een oorlogsbodem tussen twee offi cieren van de Generale Staf plaats vond. Ook ditmaal waren Vogels antwoorden treffend: met dezelfde nauwkeurigheid zette hij alle détails van nog te hou den manoeuvres uiteen, die een van de aanwezige Generaals kort tevoren had uitgewerkt. Ook de daarop volgende expe rimenten lukten boven alle ver wachtingen. Maar de twijfel der aanwezigen was door dit alles toch nog niet weggenomen en zij zochten naar een weg om Vo gel alsnog als fantast aan de kaak te stellen. Men zond een radiogram aan Professor Rhine van de Duke Universiteit in Noord Carolina (V. S.) en ver had, op te schrijven. Deze blaad jes papier werden in een envelop gedaan, zonder dat iemand deze had gelezen. Vogel keek het echtpaar enige minuten aan en zei dan: No. 1274 „U, meneer, schreef het tele foonnummer 4959 in Springpark op; de naam van Uw vriend is Vernon. En U, mevrouw, dacht aan een bezoek dat de 11 jaar geleden overleden Jack Fry U eens maakte." Deze allermerkwaardigste ex perimenten zullen spoedig door nóg sensationelere proefnemin gen gevolgd worden. Vogel is van woningen. In principe werd besloten de eigen gasproductie stop te zet ten en met het Rijk een over eenkomst aan te gaan voor het betrekken van gas van de cokes- fabriek te Sluiskil. Aan de Commissie van voor bereiding tot het houden van een veemarkt werd een subsidie verleend van 200. Om te voorkomen, dat een korting zal worden toegepast op de Algemene en Bijzondere rijks uitkering ingevolge art. 6 van de Wet van 15 Juli 1948 S. I no. 307 werd besloten de Verorde- plan, dergelijke telepathische ning en heffing van een wagen contacten op te nemen met de piloot van een zich in de lucht bevindend vliegtuig met de com mandant van een onder water zijnde duikboot en met een pas sagier van een of andere boot ergens midden op de Oceaan. Op de vraag, hoe Vogel zijn bij zondere gave verklaart, ant woordde hij: „Ik weet het niet; ik werd mij er voor het eerst van bewust bij een examen, toen ik in de gedachten van de pro fessor het antwoord op 'n vraag las, dat ik anders niet geweten zou hebben." Een met zulke uitzonderlijke gaven uitgerust mens zou zich in een oorlog inderdaad zeer verdienstelijk kunnen maken, omdat hij zelfs de meest gehei me plannen kan onthullen gem, A. J. M. Kesbeke, E. K. Mis- van Burgemeesters en Secreta- Vergadering van 15 Nov. 1949. De raad vergaderde op Dins dag 15 November 1949, des avonds om zeven uur, onder voorzitterschap van Burge meester P. L. D. J. van Oeveren. Alle leden waren aanwezig. Enige ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aange nomen, terwijl verzoeken om subsidie zullen worden behan deld bij de behandeling der be groting 1950. Aan de besluiten van de gemeenteraden van Zuiddorpe en Philippine waarin werd aangedrongen op het on gedaan maken van de verhoog de bijdrage voor radio-distribu tie wordt adhaesie betuigd. Burgemeester en Wethouders deden enkele mededelingen naar aanleiding van de in de vorige vergadering gestelde vragen en gemaakte opmerkingen. Aan H. Duym werd in ver band met zijn vertrek naar el ders eervol ontslag verleend als lid van het Burgerlijk Armbe stuur en in zijn plaats werd be noemd de heer A. J. M. Kesbeke. De leden van de Commissie van Advies, bedoeld in artikel 8 van de Woonruimtewet 1947 worden herbenoemd. Aan J. L. Caessens, R. A. van Wiemeersch en de N.V. P.Z.E.M. Vorden percelen grond verkocht, terwijl B. en W. worden ge machtigd in onderhandeling te treden omtrent het in gebruik afstaan van een stukje grond liggende bij het woonwagen kamp. Aan de Directie van de Zuid- Nederlandse Asphalt Maat schappij en aan Gebr. Essel- brugge en A. van de Wege werd een stukje grond verhuurd. Van de V.V.Z.F. zal 1 ha 60 a grond worden gekocht voor de bouw van een jeugdherberg. Besloten werd om in verband met de omlegging van het ka naal ten Zuiden van Axel en voor het verkrijgen van bouw grond diverse percelen grond aan te kopen en deze koop te financieren door middel van een geldlening. In principe werd besloten met de heer F. van Dixhoorn te on derhandelen over de aankoop van bouwgrond, gelegen achter de Zeestraat. Eveneens werd een principe besluit genomen betreffende de onderhandeling over aankoop van bouwgrond van Jac. den Hamer voor de bouw van even tueel toe te wijzen montage belasting in deze gemeente zo danig te wijzigen, dat met in gang van 1 Januari 1949 zal worden geheven 6 van de be lastbare opbrengst van de ge bouwde eigendommen en 3 van de belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen. Door de raad werden gelden gevoteerd voor de bouw van een jeugdherberg. Een annuïteits lening zal tot dit doel worden aangegaan groot 60.000 met een looptijd van 50 jaren en een rente van 3% Voorlopig zal de bouw worden gefinancierd dor middel van een kasgeld lening. Besloten werd over te gaan tot het aanleggen van een bos ten Zuiden van de gemeente. Ongeveer 8.84.50 ha grond zal van het Kroondomein in opstal worden verkregen voor de prijs van 1000 per jaar. De aanplant van bomen zal blijkens een door het Staatsbosbeheer gemaakte begroting ongeveer 15.000 kos ten, waarin de C.O.L. 70 sub sidie zal verlenen, zodat de kos ten voor de gemeente ongeveer 4500 zullen bedragen. Tot dek king van deze kosten zal even eens een geldlening worden aangegaan, groot 10.000,af te lossen in 25 jaren. De rekening-courant-overeen komst met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten wordt met een jaar verlengd. Een staat van oninbare pos ten, betrekking hebbende op de rekening 1944 wordt vastgesteld, omdat gebleken is, dat een be drag van 65.05 wegens inkwar- tieringsgelden niet ten laste van het rijk kon worden genomen. De rekening 1948 van de ge meente en de diensten worden aangeboden. De gemeentereke ning zal worden onderzocht door een commissie, bestaande uit de heren Pijpelink, Misseghers en Hamelink; de rekeningen van de bedrijven zullen worden onder zocht door een commissie, be staande uit de heren Van den Berg, Scheele en Tollenaar. De begrotingen voor de dienst 1950 zullen worden onderzocht in de afdelingen, welke resp. be staan uit de heren: Afd. I: P. Hamelink, R. van den Berg, A. Scheele, M. van Doeselaar, P. A. Wondergem, C. de Putter (wet houder). Afd. II: C. van Bende- seghers, J. Pijpelink, W. de Feij- ter, P. Tollenaar, P. J. van Ben- degem (wethouder). Ten behoeve van de uitbrei ding van het gasbuizennet in de gemeenten Axel en Terneuzen, in verband met de uitbreiding van de woonwijken, wordt als nog 25.000,gevoteerd, aange zien in verband met de toewij zing van^ grotere aantallen wo ningen dan oorspronkelijk werd verwacht, meer materialen no dig zijn. Bij de rondvraag wordt door de heer Misseghers geïnfor meerd op welke grond de ge meente het recht heeft straat belasting te heffen in de Emma- straat, aangezien deze straat geen gemeente-eigendom is. De voorzitter antwoordt, dat de Emmastraat toch een open bare weg is, terwijl tevens de kosten van verlichting van die weg en van afvoer van water en vuil ten laste der gemeente ko men, zodat heffing van deze be lasting zeker verantwoord is. De heer Kesbeke vraagt wan neer de Schooltandverzorging in rissen zal worden besproken De heer Pijpelink informeert hoe ver het staat met de plaat sing van de Oostenrijkse wonin gen. Hij acht het noodzakelijk ook met het oog op het jaarge tijde, dat deze woningen zo spoedig mogelijk worden gezet. De Voorzitter zegt, dat een wo ning geplaatst kan worden en dat over de plaatsing van de an dere in de vergadering van de Bouwcommissie zal worden ge sproken. De heer Hamelink heeft in het rapport van de Schoolarts gele zen, dat de speelplaats bij een der kleuterscholen niet voldoet. Hij vraagt of van gemeentewege zand kan worden aangebracht tegen kostprijs Tevens informeert hij naar 't antwoord op zijn vraag betref fende de openbare verlichting op de Sassing. Een en ander zal nader onder het oog worden gezien. De heer C. van Bendegem zeide, dat het hem opgevallen is, dat door de heer Van den Berg, Districtsthoofd van de werking zal kunnen treden. De Centrale Dienst voor Bouw- en Burgemeester antwoordt, dat de stichtingsakte reeds gepasseerd is en dat de dienst zeer spoedig zal kunnen gaan functionneren. De heer Scheele wijst er op, dat bij de brand te Groede een magyrusladder speciaal uit Mid delburg moest komen, omdat er in Zeeuws Vlaanderen blijkbaar geen is. Hij vraagt of het niet mogelijk zou zijn in samenwer king met alle gementen in Oost Zeeuws Vlaanderen een dergelij ke ladder aan te schaffen. De voorzitter deelt mede, dat hier over overleg zal worden gepleegd met de Brandweerinspectie, ter- Woningtoezicht een auto-garage is gebouwd, waaraan gemeente arbeiders hebben gewerkt. Dit zit hem erg hoog. Hij vroeg B. en W. of zij deze zaak grondig willen onderzoeken en of zij in een volgende vergadering met een gedegen antwoord willen komen. Als raadslid kan hij de ver antwoording voor een dergelijke handelwijze niet dragen en hij hoopt, dat ook B. en W. dit niet kunnen. De voorzitter zei een onder zoek toe. Hierna sloot de voorzitter de wijl dit tevens in de vergadering vergadering. Bij de Donderdagavond gehou>- den Raadsvergadering was afwe- z g de heer A. G. Calon. Een ver zoek van de vakgroep Assurantie agenten om efm gemeenteambte naren te verbieden in 't verzeke ringsvak werkzaam te zijn werd ngewilligd met dien verstande dat dit niet geldt tot de thans in functie zijnde ambtenaren. Met het verzoek van de vakgroep Schildersbedrijf voor medewerking bij de werkspreiding over zomer en winter zal zoveel mogelijk rekening worden gehouden. Op het verzoek van de R.. K..- Me sjessschool „Maris Stella" te Dongen om een subsidie van 100 voor elke leerling uit de gemeente werd gunstig beschikt. Aan D. Kofvs werd afstands vergoeding toegekend voor zijn schoolplichtig kind. Met de N.V. Bank voor Neder landse gemeenten zal een reke- n ng-courantovereenkomst worden aangegaan tot een maximum van 60.000 onvoorzien en 100.000 king wordt verleend ingevolge art. 72 der Lagere Onderwijswet ten behoeve van de R. K.-Jongens- Meisjesschool tot een bedrag van 1577,94. De in aanmerking komende tuingronden zullen worden ver pacht. GRONDRUIL Over het voorstel van B. en W. om over te gaan tot grondruil met gesloten beurzen van een perceel grond, ter grootte van 3000 m2 aangekocht door het Rijk ten be hoeve van de bouw van politie- woningen, tegen een stuk ter grootte van 2000 m2 van de ge meente gelegen aan de Gaaipers- weide ontw.kkelde zich een ware discussie. De heer Riemens kan zich met met dit voorstel niet verenigen en zag liever dat de politiewonin- gen aan de marechaussee-kazerne werden gebouwd. De heer Taelman sluit zich hierbij aan. De Voorzitter licht één en an- moo sluitstuk zou ziin van de Koninginnestraat. Hij wijst er verder op dat we de grote gebouw- wen zoveel mogelijk, in de kom der gemeente moeten houden. De heer Riemens is echter niet te overtu'gen. Het voorstel in stemming ge bracht heeft de volgende uitslag: Tegen de heren Van Oadzand, Taelman, Van Kerkvoorde en Rie mens. Voor de heren Doens en Van Damme. Het voorstel van E. en W. tot overname van de Noodwoningen van het Rijk wordt aangenomen met 4 vóór, 1 tegen en 1 blanco. De leden van de commissie Noodwet Ouderdomsvoorziening worden zonder hoofdelijke stem ming herbenoemd. RONDVRAAG De heer Van Cadsand vraagt wat de oorzaak is dat er geen lichtpunt is in de Blindewijk. De Voorzitter antwoordt dat er nog meer lichtpunten moeten wor den aangebracht maar dat de P.Z.E.M. wacht tot de ondergron- se leiding geheel klaar s. De heer Taelman zegt dat in de vorige vergadering was toege zegd dat geprobeerd zou wor den om het bouwvolume van de woning in de Waterpoortstraat zal worden overgedaan aan een particulier. De Voorzitter wil hierover gaar ne uitwijden op voorwaarde dat de heer Taelman zijn minder aange name woorden van de vorige ver gadering terugneemt, wat de heer Taelman niet doet. De heer Van Kerkvoorde zag gaarne dat 't bouwvallige schuur tje ;n de Zuidstraat zou worden opgeruimd. De heer Riemens vraagt hoe het komt dat de .Burgemeesters- woning niet wordt klaargemaakt. De oorzaak is dat de stucadoor geen tijd had, maar dat hij be loofd heeft er nu spoed g mee te beginnen. Verder vraagt hij ook naar de woningbouw in de Water poortstraat. De Voorzitter zegt dat aan de woning al 2000 ar ch'tectenkosten zijn gespendeerd en dat er wel geen particulier zal worden gevonden om ook nog deze kosten over te nemen. De heer Doens vraagt of het niet mogelijk is om een afschr ft van de notulen te krijgen. De Voorzitter zegt dat dit we gens het beperkte personeel n et mogelijk is, maar dat hij deze Isteeds kan komen inzien. voor kapitaaldienst. Medewer- der nader toe en zegt dat dit een Gary Davis, de zelfbenoem de wereldburger, die in Septem ber vier maal voor de gevangenis gepost heeft, waar eon princi piële dienstweigeraar was opge sloten, is gisteren door een Pa- rijse rechtbank vrijgesproken. Bij zijn protestactie was Davis tot viermaal toe door de politie gearresteerd, maar als hij de vol gende dag weer werd vrijgelaten, nam hij opnieuw zijn plaats voor de gevangenis in. BONTE'S SPECULAAS IS IETS APARTS Luxe. élegance. een volmaakte pasvorm, een mooi model én degelijkheid - U vindt dat alles in onze prachtige nieuwe collectie dames schoenen. Wij beelden hier slechts één uit onze grote sortering af. Het is een NUMA Révérence-schoen, door een nieuwe vinding verbluffend soepel, en tevens sierlijk en sterk. Komt U ze eens passen? voor hypotheken op Woningen, Landerijen en Schepen. Makelaarskantoor Burg. Geillstr. 10, Tel- 2432 Terneuzen. Voor een KAMERLAMP WASMACHINE WRINGER of MOTOR is Uw adres: Dijkstraat 92, Terneuzen Telef. 2674 Bovenweg 49 Sluiskil Steeds meer keuze in onze HERENOVERJASSEN HEREN FALCON tweedjassen HERENPANTALONS JONGENS PLUSFOURBROEKEN JONGENS PLUSFOURPAKJES DUBBEL katoenen donkerbeigc Heren- en Jongensregenjassen (leeftgd 617 jaar). Iedere week een nieuwe collectie Zeer Chique mantels en japonnen in het goedkope en betere genre. Vele modetinten, in de nieuwste mo dellen. Voor keuze en Uw voordeel Prachtige SUCADE per ons 42 ct. GEDROOGDE APPELTJES 25 ct. TUTTI FRUTTI 25 ct. Profiteert tevens van de VTVG-reclame- aanbiedingen. LEVENSMIDDELENBEDRIJF TEL. 2592 TERNEUZEN llilllliillllllllllilillllillH

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 5