Provincie BEGROTING van Binnen- en Buitenlandse Zaken Kerkdiensten nieuwe autobrandstof VOOR DE ZONDAG "AkKERtJlS Sein 3Fi«ie TEGENSLAG VOOR UITVINDER VAN Harten-Drie Kerknieuws WAT BRENGT DE RADIO? Teraardebestelling van Ginette en Jean Neveu Zangers vlogen zingend naar New York De Duitse krijgsgevangenen Vrijere handel tussen Beigië/Luxemburg en West-Dultsland Complot in Turkije ontdekt UIT DE Vakverenigings conferentie te Peking Mevr. Fortanier-de W l naar Nederlaad terug Last van zenuwen? Kinderzegelactie Radioluister wedstrijd Werkt uws zelfs zaligheid, met vreze en beven. Het is God die in u werkt, beide het willen en het werken, naar Zijn welbe hagen. Phil. 2 13. Het is God die in U werkt, beide het willen en volbrengen. Dit betekent: zie niet meer op u zelfniet op uw zonde, ook niet op uw gerechtigheid, niet op ww zwakheid, ook niet op uw kracht, niet op de diepten van uw leven, maar evenmin op de hoogten door u bereiktge zijt niet meer aangewezen op u zelf en op uw goede of slechte aan legop uw grote of kleine moge lijkheden; ja ge behoort zelfs niet meer aan u zelf toe; ge be hoort aan Jezus Christus, die uw ongerechtigheden op Zich nam. die voor u stierf en op stond uit de doden. In Christus zijn we gegrepen. Sn dat dit zo is, zal uitkomen in ons leven. Dit zal hierin uit komen dat we weten: werkt want de nacht zal komen, strijdt want de tijd komt dat niemand meer strijden kan; we zullen ons laten aangorden tot de strijd als mïlites Christi, soldaten van Christus. We zullen het doen met vreze «n beven. In deemoed zullen we ZATEIflDAG 19 NOVEMBER. Ned. Herv. Kerk. Temeuzen.: 7.30 u. Avondgebed. 'Gereformeerde Gemeente. Sook: 6.30 u. de heer Van Gilst. ZONDAG 30 NOVEMBER. Ned. Herv. Kerk. Axel 10 u. de heer S. van der Heulen, van „Meer en Bosch''; 2.30 u. Ds. Penning-s. Soak: 10 u. Ds. D. A. ten Haaft; 3.30 u. Hontenisse: 10 u. Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 10 u. Ds. P. J. Pennings. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van de Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van de Graaff. Sluiskil: 10 u. Ds. J. Scholten, van Temeuzen; 2.30 u. Ds. D. A. ten Haaft, van Hoek. Terneuzen: 10 u. Ds. P. A. van ïer Vlugt; 2.30 u. Ds. J. Schol- ten; 7 u. Ds. J. Scholten, Jeugd dienst. Eaamslag: 9.30 u. de heer C. H. Hcijboer; 2.30 u. Ds.. P. A. van der Vlugt, van Temeuzen. Aardenburg: 10.30 u. Ds. Blom. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale. Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch. Breskens: 10 en 6.30 u. Ds. van Beusekom. Badzand: 10 u. Ds. Ten Cate. Bed. H. Avondmaal. Hoofdplaat: 10 u. Ds. W. S. H. vaadPalen, van j>cn Haag. St. Kruis: 8.45 u. Ds. Blom. Nieuwvliet: 2 u. Ds, Wiebosch. Bed. H. Avondmaal. •ostburg: 10 u. Ds. Fournier. Bed. H. Avondmaal. Retranchement10 u. Ds. P. J. Bamouw. Schoondijke10.30 u. Ds. Scho penhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. Waterlandkerkje: 2 u. de heer P. de Visser, voorber. HA. JJzenctijke: 10.00 u. de heer B. C. Bouwen. Suidzande: 10 u. Ds. F. J. ter Beek. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- Jrius. Geref. Kerk Hoek: 10.40 en 2.30 u. Ds. J. van de Berg, van Souburg. Temeuzen: 10 en 3 u. Ds. H. Pest man. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. J. Ritsema. Othenc: 7 u. Do. Ritsema, van Saamslag. Geref. Kerk (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. van Til Temeuzen: 10 en 3 u. Ds. J. ten Hove. Chr. Geref. Kt!' Zaamslag: 9.30 cn 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. de heer Van Gilst. Hoek: Geen dienst. wandelen voor het aangezicht van God en mensen. Tegenover God zullen we niet bouwen op ónze ernst, óns geloof óns werk; tegenover onze medemensen zullen we ons niet verheffen als zouden wij beter zijn dan zij. Zijn genade zal ons genoeg zijn en de grondtoon van ons leven zal zijn „sola fide" door het geloof alleen. We zullen geen behoefte hebben op iemand of iets anders ons be trouwen te stellen en evenmin om op anderen neer te zien. Zo treem wij dan bemoedigd ivoort In vast vertrouwen op Zijn [Woord. Hoe moeilijk ons de weg ook schijn Het eind zal zeker zalig zijn. Gister is te Parijs de uitvaart dienst gehouden voor Ginette en Jean Neveu, de bekende Franse violiste en haar broeder, die bei den bij de vliegtuigramp op de Azoren om het leven kwamen. Daar de stoffelijke overschotten van geen van beiden onder de overblijfselen van de 48 slacht offers van de ramp konden wor den geïdentificeerd, waren de twee lijkbaren ledig. Een der lijkbaren was in witte stof ge huld. ..verloren dagen", heette het vroeger. Nu niet mesr - nu zijn er "AKKERTJES"! Een paar per dag. wég pijn en narigheid! Dat zangers zingend de lucht ingaan behoort zonder twijfel tot de uitzonderingen. Dat zij zelfs op de luchthaven, waar zij een tussenlanding maken, blij ven doorzingen is wel een bewijs dat het vliegen hun goed bevalt en dat dit hun in het bloed zit. Wie Woensdagavond op Schip hol kWam heeft dit kunnen er varen. Zelden is er vrolijker ge zongen in de vrachtloods dan op dat ogenblik, vlak voor het ver trek van de vrachtmachine naar New York. In 4 comfortabele hokjes zongen zegge en schrij ven 265 kanaries hun hoogste lied. Mannelijke kanaries wel te verstaan, want dit vermeldde de vrachtbrief nadrukkelijk Twee hondjes, een Scotty en een straatterrier, beide even eens doorgaande reizigers, ble ken zeer geïmponeerd door het concert. Hun oortjes hadden zich gespitst en zij verstoorden de stemming niet, door in dit geval zonder twijfel zeer mis plaatst geblaf. Zowel het audi torium als de zangers gingen Woensdagavond aan boord van de vrachtmachine die hen naar New York bracht. de regering omver te werpen. In de verklaring wordt gezegd, dat de afgevaardigde van de oppositionele Nationale Partij Resat Aydinli, de regering mee deelde, dat drie leden van de (extreme) Nationalistische par tij, te weten Aldogan, Beuluk- bashi en Fuat, de staatsgreep voorbereiden. De arrestatie van verschillende personen is gelast evenals die van Maarschalk Chakmak, thans ere-voorzitter van de Nationale Partij. De 77-jarige maarschalk Chakmak trok zich in '44 terug, nadat hij 20 jaar chef van de generale staf was geweest. Te zamen met de 'President en de overleden Kemal Ataturk wordt hij beschouwd als mede-oprich ter van de tegenwoordige Turk se republiek. Bij zijn heengaan werd hij door Inonü in een brief persoonlijk bedankt voor de grote diensten aan het vader land bewezen. Chakmak was minister van Oorlog van de vroegere sultan. Naar men zegt leverde hij Ata turk toen in het geheim wapens. Oud-Geref. Gemeente Terneuzen): 9.30; 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholfeke Kerk Clinge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H. Missen. Temeuzen: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils Terneuzen: 7, 10 en 7.30 u. samen, kqmsten in de zaal; 6.30 u. openlucht Nieuwstraat. ZIJN KOSTENBEREKENING IS TE LAAG GEBLEKEN Enige weken geleden werd bekend, dat een 18-jarige M.T.S.-er uit Leidschendam, Bert Mudde, octrooi had aangevraagd op zijn uitvinding, waardoor een auto op ammoniak en water zou kunnen rijden. Deze uitvinding plaatste de jongeman in het centrum van de belangstelling. Zelfs uit het buitenland kwam men met hem praten. Bert Mudde ondervond echter spoedig dat het pad eens uitvinders niet over rozen gaat. Hij geraakte in tal van inge wikkelde en onverkwikkelijke si tuaties verward, met het gevolg, dat hij thans niets meer over auto's, ammoniak en benzine wil horen. Een onderzoek in een la boratorium van de staatsmijnen heeft uitgewezen, dat zijn kosten berekening van de nieuwe brand stof te laag was. Hij zelf had namelijk gedacht, dat hij met zijn uitvinding een zeer goedkope brandstof kon produceren. Voor lopig zal dat echter niet wel mo gelijk zijn. Bert Mudde heeft thans in gezien dat aan één en ander wel wat al te vroeg en in te optimistische zin bekendheid is gegeven. Mede op aanraden van ouderen heeft hij thans besloten niet verder te gaan. Wanneer hij is uitgerust van alle spanningen, zal hij zijn studie weer ter hand nemen. Aan de verbetering van zijn uit- v nding zal hij blijven werken. Het zal echter niet meer zijn eni ge eij voornaamste doel zijn. Bert Adalbert von Taysen, hoofd van de Westduitse inlichtingen dienst voor Duitse krijgsgevan genen, heeft gister op een pers conferentie te Berlijn verklaard, dat zich in driehonderd over het gehele gebied der Sowjet-Unie verspreide kampen nog 400.000 Duitse krijgsgevangenen bevin den, waaronder 175.000 vrouwen. De Duitse krijgsgevangenen le ven onder zeer slechte omstan digheden. Van de 175.000 Duitse vrouwen die zich nog in Sowjetrussische krijgsgevangenschap bevinden, hebben er slechts 25.000 hulp diensten bij 't Duitse leger ver vuld. De 150.000 anderen waaronder zich vrouwen van al le leeftijden bevinden zijn door de Russen onder dwang uit de vroegere Oostduitse gebieden weggevoerd. Taysen verklaarde verder dat nog geen enkele van de Duitse krijgsgevangenen in Siberië, die zich bevinden in kampen ten Oosten van de negentiende leng tegraad, in Duitsland zijn terug gekeerd. Hij voegdé hieraan toe dat „bepaalde eenheden van het Duitse leger", na gevangenne ming door de Russen, op ge heimzinnige wijze in de Sowjet- Unie zijn verdwenen. (Three of Hearts) Een vrolijke geschiedenis, van Berta P.uck Vertaald door F. van Velsen Mudde moet bovendien ook nog zijn diensplicht vervullen), zodat ei nog wel enkele jaren overheen zullen gaan voordat hij in staat zal zijn om zijn verbeterde uit vinding aan te bieden. Op zijn eerste aanvraag is nog geen octrooi verleend. Het duurt namelijk gemiddeld anderhalf jaar voordat op ©en aanvrage oc trooi wordt verleend. De Belgisch-Luxemburgse eco nomische unie en West-Du tsland hebben een nieuwe overeenkomst getekend, waarbij de handel tus sen de beide landen vrijer wordt gemaakt. In het kader van de nieuwe tegel ng zal West-Duitsland ieder kwartaal 20 milliioen dollars be schikbaar stellen voor invoer uit België en Luxemburg naar de vrije en onbeperkte keuze der importeurs. Een dergelijke beper king zal echter van de zijde van de Belgisch-Luxemburgse Unie niet opgelegd worden aan de in voer uit West-ÏDuitsland. Op de invoer van bepaalde goederen zullen echter van beide zijden beperkingen worden toege past. West-Duitsland zal de in voer van verse groenten, vis, za den, spiritualiën en wijnen, zeep en producten van de electro-tech- nische en gloeilampenindustrie beperken tot een maximum van 3,4 millioen dollar per jaar, en de Belgisch-Luxemburgse Unie zal de invoer van leven<le dieren, vis, snijbloemen, pootaardappelen, hop en granen beperken tot een .maxi mum van 3.5 millioen dollar per jaar. Binnenkort zullen de be de lan den onderhn adelingen beginnen ever een nieuwe betalingsovereen komst. De Turkse Ministerraad heeft een communiqué uitgegeven waarin bijzonderheden bekend worden gemaakt over een com plot, dat ten doel zou hebben gehad de President, Kismet Inonü en de leider der opposi tionele democratische partij, Djelal Bayar, te vermoorden en OORLOGSGRAVENSTICHTING Teneinde het persoonlijk con tact met haar plaatselijke comi- té's te verstevigen en zodoende te komen tot een goede samen werking in dit gemeenschappe lijk piëteitsvol streven, zullen door de directie van de Oorlogs gravenstichting bijeenkomsten gehouden worden ter kennisma king en bespreking der werk zaamheden van de Stichting in Nederland en daarbuiten, en alles wat daarmede samenhangt. In Zeeuws-Vlaanderen worden belangstellenden, ook uit die plaatsen waar nog geen plaat selijk comité werd opgericht, uit genodigd tot bijwoning ener ver gadering, welke op Zaterdag 26 Nov. te 3 uur n.m. wordt gehou den te Hulst in Hotel „De Graan- beurs.'é Markt, en te Oostburg in Hotel „Du Commerce," Markt. TERNEUZEN. Goed afgelopen. Gistermiddag te ongeveer half twee kwam een 16-jarig meisje op de fiets van achter de muziek tent op de Markt juist op het moment, dat een in de richting De Jongestraat rijdende auto naderde. De afstand was te ge ring dat een botsing kon worden voorkomen. Het voorwiel van de fiets werd dubbel gevouwen en hoewel het meisje op de grond terecht' kwam had zij gelukkig slechts een kleine verwonding. Uitbreiding „Schelde-oord". Daar de beschikbare ruimte in het Rusthuis „Schelde-oord" voortdurend te ldein bleek om aan de aanvragen te voldoen, be sloot de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk tot uitbreiding over te gaan door het gebouw met een vleugel aan de achterzijde te vergroten. Donderdagmiddag vond de aan besteding hiervan plaats en werd de uitvoering-, van deze uitbreiding opgedragen aan de heer J. H. rujnoerg alhier. NEDERLANDS SCHIP GE STRAND VOOR HONGKONG Het Libertyschip „Valerius" van de N.V. Kon. Java-China-paket- vaartlijnen is Woensdag j.l. op de Pratas eilanden, ten Oosten van Hongkong gestrand. De „Vale rius' is een vrachtschip en was Kit Hongkong vertrokken. Een ander schip van deze maat schappij, de „Tjibadak", heeft koers gezet naar het gestrande •chip en ook van Hongkong js een sleepboot voor het verlenen ran assistentie uitgevaren. 35) (Nadruk verboden) VIII. Billy krijgt een nieuwe schok. Wfl hebben onze heldin of liever één van onze heldinnen in wrevelige toestand verlaten en zullen naar onze held terugkeren, die ook niet voor zijn plezier uit was, toen wij afscheid van hem namen. Hij was toen voornemens op staande voet naar de woning van Nora te gaan, om daar voor de koningin van zijn hart al zijn leed uit te storten. Doch er kwam een kink in de kabel! En wel, in de vorm van een boodschap. Juist op het ogenblik dat hij zich haastig de 'kazerne uit spoed- HOEDEKENSKERKE. Opening Kerkgebouw. Donderdagavond werd in Hoe- dekenskerke op Ziuid-iReveland het geheel gerestaureerde kerk gebouw van de Ned. Herv. Ge meente in gebruik genojmen met een kerkdienst, waarin voorging Ds. S. J. M. Hulsbergen, plaatse lijk predikant. Bjj de opening waren o.m. aanwezig het lid van Ged. Staten C. Phillpse, vertegen woordigers van de Generale Sy node, provinciaal bestuur, class.s en gemeentebestuur. De kerk, die uit de veertiende eeuw stamt, werd zwaar geha vend, toen meer dan 5 jaar ge leden Zuid-Beveland van Zeeuws- Vlaanderen uit werd beschoten. Radio-Peking meldt, dat 117 vakverenigings-afgevaard gden van 13 Aziatische en Australazi- at'sche landen te Peking hijeen zijn. De volgende landen zijn verte genwoordigd: China, de" Sowjet- Unie, Mongolië, Ceylon, Korea, Ind a, Vietnam, Birma, Siam, In donesië, de Philippijnen, Malakka en Perzie. Ook leden van het be sloten, dat hij het jonge officier- tje, wanneer er aanleiding voor bestond of de gelegenheid zich aanbood, kans zou geven, zijn he- w x «-* v, T Ge, kwam de oppasser van de i kwaamheden te tonen. kolonel hem achterna rennen met de boodschap, dat deze hem ter stond wenste te spreken. Van zijn superieur vernam hij, dat hem werd opgedragen voor twee dagen de dienst van adju dant Hallett over te nemen, die voor een persoonlijke zaak plotse ling naar Londen was vertrokken. De kolonel, een schraal, grijs, driftig oud heertje, was buitenge woon gesteld op Bill die naast de „foudre de guerre" er als een languitgog roeide schooljongen uitzag. Nu zal men zeggen, dat iemand twee dagen ongewoon, inspan nend:, zittend, peuterig werk op dragen bezwaarlijk als een bewijs van bijzondere toegenegenheid kan worden gesignaleerd. Doch de ene mens uit z'n sympathie zus en de andere zo en de kolonel had het eenmaal bjj zich zelf be- ,,U moest meteen maar hier blijven), Somers", zei hij óp zijn karakteristieke, kiese en beleefde manier, waaronder zijn discipli naire hartstocht en autoriteit schuil ging, „en met deze lijsten doorgaan." Hij liet Billy in de adjudants- kamer achter, waar deze voor de „lijsten" bleef zitten. Die lijsten besloegen een oppervlakte van plusminus één vierkante meter en bestonden uit een onoverkoomba re berg staten, rapporten, dienst orders, gamizoensboeken, medi sche verslagen en memoranda van het ministerie van oorlog. Ofschoon athleet en sportman, had Billy het gelijkmatige in ziin aard, dat meer een mannelijke dan een vrouwelijke eigenschap is dit, trots al wat er ook tegenin gebracht moge worden Op het exercitieveld hoorde hij TWEEDE KA MR Vrijdagmorgen om kwart over elf heeft de Tweede Kamer de be handel ng van de Begroting van het Departement van Binnenland se Zaken voortgezet. Nu waren de artikelen aan de orde. Het amendement Wagenaar (IC.P.N.)\ strekkende tot vermin dering van de post salaris van de Minister van 27.000 tot 21.000, werd verworpen met 60 tegen 4 stemmen die der C.P.N. Voor de stemming over het betrokken ar tikel verzocht de heer Van der Goes van Naters (Arb.) de Re gering dit jaar als een proefjaar te willen beschouwen en het vol gende jaar mededel'ng te doen omtrent haar bevinding over sy steem en bedrag. Het artikel werd z.h.s. goedgekeurd, met aan tekening, dat de C.PN. geacht wilde worden te hebben tegenge stemd. De héér Beeminck (CJH.) ver dedigde een amendement om de representat'etoelage van 1200 voor de Secretaris-Generaal te doen vervallen. iSpr. handhaafde zijn bezwaar. Wijziging der bezoldigingsschaal zou z.i. oplossing kunnen brengen. Wil de Minister na zodanige wij ziging de post weer met 1200 verhogen, dan zou spr. daartegen geen bezwaar hebben. Nadat verscheidene leden hun mening over deze zaak hadden ge zegd, verklaarde de Minister, dat de Regering de zaak steeds aldus heeft gesteld, dat de representatie toelage voor bepaalde gevallen no dig was. Bij de afdeling „openbare orde en veiligheid" bepleitte de heer Verkerk (AR.) o.a. de 'belangen /an het Rijkspolit epersoneel dat zal moeten afvloeien. De heer Beernink (C.H.) vroeg ziich af of de dienst niet in strijd te met de wet. Z.i. moet de B.VJX gezien worden als een geheime politie, welke niet past in ons staatsbestel. De heer Ritmeester (V.V.D.) verklaarde zich er over te verheu gen, dat ook de Minister de over tuiging1 heeft, dat het politie- vraagstuk zo spoedig mogelijk moet worden opgelost. Het aan tal aanmeldingen voor de reserve- politie was hem niet meegevallen en de animo voor de nationale reserve leek hem ook maar matfg. De heer Goedhart (Arb.) vond, dat er een sfeer van geheimzin nigheid van hoikus-pokus rond de B.V.D. hangt, waartegen hij be zwaar had. Hij wilde de Minister een jaar tijd geven om van dit zonderlinge theater een normale inlichtingendienst te maken. De heer Welter (K.N.P.) vond een B.V.D. ook nodig. Op het ogenblik zou hij zich kunnen neer leggen bij een „Secret Service", maar een bezwaar is, dat de kos- stuur van het wereldvakverbond (WJF.T.U.) nemen deel aan de conferentie, welke bijeen is geroe pen „om te bespreken hoe de belan gen van de werkende klasse het best kunnen worden verded'gd, de solidariteit van de werkende klasse versterkt, nationale onaf hankelijkheid veroverd en hoe het best kan worden gestreden voor een wereld, waarin een .blijvende vrede en democratie heerst)". De conferentie zal ook de in stelling van een verbindingsbu reau van de W.F.T.U. voor Azi atische en Australaz atische lan den bespreken. Het dagelijks bestuur van de N. V. D. heeft na gehouden overleg met de Tweede Kamer fractie zich tot het Tweede Ka merlid mevr. A. Fortenierde Wit gewend, met het verzoek zo spoedig mogelijk naar Ne derland terug te keren teneinde deel te nemen aan de behan deling van het wetsontwerp houdende goedkeuring van de resultaten van de R. T. C. Zo als bekend maakt mevrouw For- tanierde Wit deel uit van de Nederlandse delegatie der alge mene vergadering van de Uno te Lake Success. Het dagelijks bestuur van de N. V. D. heeft zich overtuigd dat van regeringszijde tegen haar terugkeer geen overwegend be zwaar bestaat, zodat verwacht kan worden, dat mevr. Forta- nierde Wit binnen enkele da gen per vliegtuig naar Neder land zal terugkeren: het welbekende hoefgetrappel en voetstappen die voorbij gingen. Er klonk trompetsignaal. Hij bleef echter kalm genoeg, om nog eens over het gebeurde van die dag na te denken en over zijn ongeluk te morren. Om te begin nen met de wrede wijze waarop Nora hem had genegeerd, het geen hij nu nog vreselijker voelde dan op het ogenblik zelf. Dan had je dat allerzotste tète a tète in de rozentuin van Gan- senhurst, toen Lily hem zonder vorm van proces had gezoend dat het klapte en hem er van in ken nis had gesteld, dat hij haar ten huwelijk had gevraagd. Toen die ontmoeting met de oude Gansenhursit bij de notaris in de keuken en vervolgens zijn geïmproviseerde lunch bij tante Hallett. „Ik ben benieuwd, wat zij zou kunnen doen, om mij te helpen. Zij behoorde toch eigenlijk iets voor mij te doen. Het is juist iets voor zo'n vrouwtje. Zij is geluk kig getrouwd", dacht Billy een ten steeds groter worden. De heer Gortzak (C.P.N.) be toogde, dat het gevaar bestaat, dat niet slechts een geheime poli tiestaat ons land bedreigt, maar ook de politiestaat. Nadat de beraadslagingen over de Begroting van Binnenlandse Zaken was onderbroken voor de behandel, ng van een aantal andere punten antwoordde Minister Teu- lings. Z.i. moet bespreking van het politievraagstuk blijven rus<- ten totdat het rapport der comr m ssie Langemeyer er is. In krimping en reorganisatie van de Rijkspolitie is aan de orde geko men mede ter bezuin ging op het gehele ambtelijke appraat. De B.V.D. haalt zijn informaties by de poli tie-ins tan ties. Van de hokus-pokus sfeer w Vir. van de heer Goedhart sprak ze de spr. niets te weten. Hij merkte nog op, dat de geld middelen van de B.V.D. niet zo bijzonder ruim zijn, maar er zal zuinigheid betracht worden. Bij de replieken vroeg de heer Goedhart (Arb.) nog het geheime Koninklijk besluit, waarop de B. V.D. steunt, alsnog te publiceren. De Minister zegde toe dit in het Kabinet ter sprake te zullen brengen. Bij de afdeling „maatschappe lijke zorg" vroeg de heer Weiter (K.N.P.) bijzondere aandacht voor de Indische Nederlanders en de heer Verkerk (AR.) wilde de ter mijn voor aanvraag van buitenge woon pensioen voor verzetslacht- offers verlengd zien. De heer Van Sleen (Arb.) sprak o.a. als ziijiv oordeel uit, dat ten aanzien van de afvloeiing van po litiepersoneel te rigoureus wordt opgetreden. Om vijf uur is nog een begin ge maakt met de algemene beraad slagingen over de Begroting van Euitenlandse Zaken. In verband met het optreden der fiscale ambtenaren in Zwit serland vroeg de heer Schmal (C.H.) of het Departement van Buitenlandse Zaken of het Ne derlandse Gezantschap te Bern gekend zijn in de voornemens der ambtenaren. Hij wilde weten; waarop 's Ministers overtuiging steunt, dat,er geen aanleiding be staat voor een protest bij de V. N. over wat in Spanje geschiedt. Hij bleek het eens te' zijn met de Minister, dat er thans geen aanleiding is tot opheffing van het Gezantschap bij het Vaticaan cn hij vroeg hoe de Min. de zeker heid kan hebben, dat de Katho lieke Kerk in geen enkel opzicht verantwoordelijk is voor de ver volging in Spanje. Ook wilde hij een nadere ver klaring omtrent de verdediging van het Rijk in Europa in ver band met het Atlantisch pact. Het buitenlandse beleid nader bespre kend zeide spr. dat het Parlement z.i. beter op de hoogte moet wor den gehouden. De heer Weiter (K-N.P.j vroeg waarom het salaris van de Minis ter niet verhoogd wordt met 6000. Z.i. terecht heeft de Minis ter gezegd, dat de Katholieke Kerk in geen enkel opzicht verantwoor delijk mag worden gesteld zo ia een enkel land onderdrukking van Protestanten valt te consta teren. Om tien vóór half zeven werd de vergadering gesloten. In de loop van de middag is 4e interimregeling voor Suriname zonder beraadslaging of stemming s Voorzitters hamer gepasseerd. Het wetsontwerp tot verlenging van de termijn met één jaar, dus tot einde 1950 van de wet van 4 Augustus 1947 met betrek king tot uitzending van dienst plichtigen van de landmacht naar overzeese gebiedsdelen, vond ver zet bij de heer Gortzak (C.P.N.), die eiste, dat geen verdere ui tren ding zou geschieden en dat de troepen direct zouden repatriëren. De Minister van Oorlog, de heer Schokking, opmerkend, dat het een technisch ontwerp geldt, zeide, dat het dé bedoeling is de troepen uit Indonesië terug te voeren; dlaarvoor is echter ttfd nodig. Hot ontwerp is tenslotte met 60 tegen 4 stemmen, die der Com munisten, aangenomen. Mijnhardt's Zenuwtahletteo helpen U er overheen. ZONDAG 20 NOV. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws, 8.15 Grcjn.; 8.30 Voor de tuin; 8.45 Pop. muziek; 9.10 Sport nieuws; 9.15 Verzoekprogramma, S.45 Causerie; 10.00 Voor de kin deren; 10.30 Prot. kerkdienst; 12.00 Semi-klassieke muziek; 12.30 Voor de jeugd; 12.40 Orgelsipel; 13.00 Nieuws; 13.20 Populaire muz'ek; 13.40 Causerie; 14.00 Hoorspel; 15.10 Piano; 15.50 FiVn- praatje; 16.05 Dansorkest; 16.30 Sport; 17.00 Causerie; 17.30 De avonturen van Oome Keesje; 17.50 Zangkoor; 18.05 Reportage; 18.15 Nws; 18.30 Voor de strijd krachten; 19.00 Radiolympus; 19.30 Lichte muziek; 21.00 Hoor spel; 21.35 Cello en Piano, 22.00 Cabaret; 22.30 Vioolspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Dansmuziek; 23.40 Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Klassieke muziek; 8.30 Mor genwijding; 9.15 Gram.; 9.30 Nieuws; 9.45 Gram.; 9.55 Hoog mis; 11.30 Gram.; 11.40 Kamer orkest; 12.15 Apologie; 12.35 Gram.; 12.40 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunchconcert; 13A0 Vocaal kwar tet; 14.00 Boekbespreking; 14.15 Vocaal kwartet; 14.30 Concert- gebouw-ork.; 15.15 Gram.; 15.30 Boekbespreking; 16.00 Lichte mu ziek; 16.15 Reportage; 16.30 Ves pers; 117.00 Gebedssamenkomst; 18.15 Wijdingsdiensti9.00 Gewij de muziek; 19.15 „Kent gij Uw bijbel?"; 19.30 Nieuws; 19.45 Ac tualiteiten; 19.52 Boekbespre king; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Gevarieerd program.; 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUISSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerberichten; 12.32 Lich te muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Voor de soldaten; 14.00 Gram.; 15.30 Gram.; 16.00 Reportage; 16.45 Gram.; 17.55 Sport; 18.00 Gram.; 18.30 Gods dienst'g halfuur; 19.00 Nieuws; 19.30 Gev. programma; 20.00 Actualiteiten; 20.15 Gavar. pro gramma; 22.00 Nieuws; 22.15 Ernstige muziek; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. beetje spijtig. „Zou het niet beter zijn, dat ik mijn oppasser met een briefje naar de familie Wynne- Pritohard zond. Ja, dat is een goed idee." Hij nam een vel postpapier en begon; „Allerliefste Nora, O, zeg me toch, wat toch je eigenaardige handelwijze van vanmorgen te betekenen heeft. Wat heb ik in 's hemelsnaam ge daan cn ais er iets was, waarom er mij dan niet over gesproken. Ik ging vanmiddag naar je toe, doch werd door de kolonel met enig haastwerk belast Ik zal nu vanmiddag na het diner komen. Die zaak moet de wereld uit... Ik kan toch bezwaarlijk verdiend hebb..." Een korte, harde tik op de deur en het glimmend zwarte hoofd met de sprekende Spaanse ogen "an de officier van gezondheid, Hunter, werden in de deuropening zichtbaar. MAANDAG 21 NOVEMBER 'HILVERSUM 18.30 Nieuws; 8.40 Radio ochtendblad; 9.00 Weerberichten; 9.03 Grqn.; 9-30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Populair concert; 10.50 Gram.; 11.00 Op de uitkijk; 11.15 Carillon, orgel en zang; 1200 Musette-orkest; 12.30 Mededelingen; 12.33; In 't spion netje; 12.38 Vocaal kwartet; 13.00 Nieuws; 13.15 5knd-Amerikaa»s orkest; 13.50 Gram.; 14.00 Wat gaat er om in de wereld? 14.20 Pianoconcert; 14.40 Causerie; 14.50 'Fluit en piano; 15.15 Caba ret; 16.00 Promenade orkest; 16.30 Zendersluiting; 17.80 Veoi de padvinders; 17.45 RegeringB- uïtzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Gragn.18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Voor de kinderen; 19.06 Radio Filmkrant; 19.30 Muzikale Causerie; 19.45 Regeringsuitzen ding; 20.00 Nieuws; 20.05 Bariton en piano; 20.40 Radioscoop; 25.00 Nieuws; 23.15 Reprtage. HILVERSUM H: 8.30 Nieuws; 8.40 Gram.; 9.00 Weerberichten; 9.03 Graan.; 9.15 Voor de z eken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Familie- competitie; 10.10 Gram.; 10.80 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.20 Voordracht;; 11.40 Pianovoor dracht; 12.10 Gram.; 12.30 Mede delingen; 12-33 Orgelconc.; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest, koor en solisten; 14.00 Schoolradio; 14-35 Gram.; 14.45 Voor de kiinderen 15.00 Gram.; 15.45 Bijbellezing; 16.30 Sluiting; 17.30 Piano; 17.55 Koperkwartet; 18.20 Sport; 18.30 Pianoduo; 18.45 Boekbespreking 19.00 Nieuws; 19-15 Engelse les; 19.30 Gram.;; 19.40 Rad okrant; :0.00 Nieuws; 20.05 Omroepork. 21.05 Hoorspel; 21.50 Gram.; 22-10 Intern. Evangeli sch commentaar; 22.00 Strijkkwartet; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws, 28.15 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 en 4S4 m. 12.00 Gram.; 12.30 Weerberichten; 12.33 Voor de landbouw; 12.40 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Voor de Vrouw; 17.00 Gram.; 17.05 Nieuws; 17.15 Orkest Sloward; 18.00 Orgelrecital; 18.25 Boekbe spreking; 18-30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 19.30 Gram.; 19.50 Radio feuilleton; liteiten; 21.15 Gram.; 22.00 Nws.; 20.00 Kamerorkest; 21.00 AcVua- 22.15 Grafn.; 22.55 Nieuiws. Evenals voorgaande jaren maakt ook ditmaal een radio- luisterwedstrijd deel uit van de actie voor de verkoop van prent briefkaarten en postzegels, waarvan de opbrengst bestemd is voor de inrichtingen ter ver pleging van kinderen, die in eni gerlei vorm bijzondere hulp vereisen. Men kan deze wed strijd beluisteren over de beide Hilversumse stations op Zater dag a.s. van 8.05 tot 8.20 uur. De wedstrijd is samengesteld door Aad van Leeuwen en Jan de Troye. Medewerking verlenen Fanny Blankers-Koen, Dr Max Euwe, Piet Kraak en Geertje Wielema. Evenals voorgaande jaren wordt op Sinterklaas avond 5 December over dezelfde radiozenders de uitslag van de wedstrijd bekend gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2