Spitfire verongelukt Grote diamantsmokkel Het Britse Lagerhuis Frankrijk en West-Duitsland Vrouwen worden ingeschakeld in de luchtverdediging De economische positie van West-Duitsland ENGELANÜ-TANGER-V.S. ONTDEKT ZATERDAG 19 NOVEMBER 1949. Spaak sprak te Eindhoven Botsing tussen twee vliegtuigen 4' f Dodende hagelstenen in Pretoria Nieuw Eerste Kamerlid P. I. R. stemt In met resultaten R. T. C. Da Amerikaanse troepen in Berlijn ZON- EN MAANSTANDEN HOOGWATER. Km r. boring bij bij Abonnement: Terneuzen Onder Redactionele leiding van P- L. D. J van Oeveren. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen wmK> Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150- Abonnementsprijs3,90 per kwartaal Per week 30 cent- Losse nummers 6 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw 5e Jaargang No. 1274. Drukkerij N.V. Firma P- J- van de Sande Advertentieprijs: per mm 10 et-; minimum p«r advertentie S 1,50- Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 iedere regel meer 12 ct. Vermelding brieven onder nummer Bureau van dit blad 15 cent meer- Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur- Verschijnt dagelijks De conferentie van de drie Ministers van Buitenlandse Za ken van Amerika, Frankrijk en Engeland te Parijs is weer ten einde. Het Duitse probleem vormde de hoofdschotel hoewel ook de toestand in Zmd-Oos. Azië en voornamelijk in China en de houding tegenover Yougo- Slavië ter sprake zijn gekomen. Nu is het altijd een weinig te leurstellend, indien een bespre king als de genoemde, waarbij toch zeer grote belangen voor geheel West-Europa op het spel stonden, eindigt met een niets zeggend officieel communiqué. Daarna is het slechts mogelijk te gissen, wat precies besloten is, welke meningsverschillen er bestonden en overbrugd moes ten worden en hoe dus het ver dere verloop van de gebeurte nissen zal zijn. Natuurlijk kun nen dergelijke gissingen later getoetst worden op hun juist heid door uitlatingen in het openbaar van de Ministers, die hebben deelgenomen en tevens aan de loop dier gebeurtenissen. Op de Parijse bijeenkomst was er overigens alle'reden voor ge heimhouding van de resultaten, want de besluiten, die genomen doch volstaan kan worden met de nieuwere theorieën van grote economen te vermelden, die voor Frankrijk een bevolking van 70 millioen inwoners in- plaats van de 40 millioen van thans veel voordeliger achten. Vandaar dat de Franse regerin gen, hoe zij ook mogen wisselen en veranderen, allen een krach tige bevolkingsvermeerderings- politiek volgen. Zolang echter de huidige toestand er ligt blijft een Duitsland, dat over een nachtmerrie voor elke Frans man die zich de drie invasies van de laatste 80 jaren maar al te goed herinnert. Op bovengenoemde perscon ferentie heeft de heer Schuman in de eerste plaats tegengespro ken dat de ontmantelingen ge heel zouden worden stopgezet. Wel zullen er industrieën in Duitsland voor ontmanteling gespaard worden, doch deze zullen niet behoren tot diege nen, die in het bezettingsinsti tuut, dat het vorig jaar te Was hington werd vastgesteld op de lijst van verboden fabrieken zijn geplaatst. Een belangrijk ge volg van deze beslissing is, dat de staalproductie op ruim 11 L/C 11, U1C gCliUiiiui* X- j werden waren slechts beslissin- millioen ton per jaar gehand- gen over de hoofdzaken. De haafd blijft, korte tijd, die de drie bewinds lieden besclnkbaar hadden, lie ten geen nadere uitwerking van die hoofdzaken toe. Deze uit werking van de details is in handen gelegd van de drie Hoge Commissarissen en hun deskun digen in de drie Westelijke zónes van Duitsland. Te Parijs wer den dus alleen maar de princi pes vastgelegd van de politiek, die ten opzichte van de vroegere vijand zal worden gevolgd. Inmiddels heeft de Franse Minister van Buitenlandse Za ken, Robert Schuman te Parijs een pers-conferentie belegd, waar hij inderdaad verschillen de genomen besluiten wat na der uiteenzette. Het is begrijpe lijk, dat vooral de Franse pers en het Franse publiek brandde van nieuwsgierigheid naar de resultaten van de Ministers conferentie, daar Frankrijk Dutslands directe buur is en een mogelijkheid van Duitse herbe wapening alleen al de schrik om de Franse harten doet slaan De Franse staat lijdt reeds jarenlang onder het euvel van een onderbevolking. Wij kun nen ons dat in ons vaderland moeilijk meer voorstellen. Men denke maar eens aan de enorme moeilijkheden, die Nederland te overwinnen zal hebben tenge volge van zijn nog steeds snel wassende bevolking. De vraag wat al deze Nederlanders zullen moeten gaan uitvoeren, gecom bineerd met het vraagstuk hoe al deze mensen te voeden, te kleden en te huisvesten, speelt immers bij ons thans een grote rol. In Frankrijk is dit alles juist omgekeerd. De Fransen, die in een rijk land leven, waar mede bedoeld wordt rijk aan grondstoffen en mogelijkheden, hebben jarenlang de theorie ge huldigd, dat men van deze rijk dommen het meeste en het beste kon genieten, indien men deze onder een zo klein mogelijk aan tal mensen had te verdelen. Dan immers kon iedere burger een rijk man zijn. Het is duide lijk gebleken, dat deze theorie niet opgaat. Het is hier niet de plaats om dieper op dit sociolo gische vraagstuk in te gaan, In de tweede plaats ontkende Minister fechuman de geruchten als zou aan West-Duitsland worden toegestaan een nieuwe legermacht op te bouwen. Ten slotte werd een derde ge rucht naar het rijk der fabelen verwezen. Frankrijk zal niet door een grote kapitaaldeelname in Duitse industrieën schadeloos gesteld worden voor concessies se ideaal. ,p de reeds vermelde punten ge daan. De Fransen kunnen dus op vele punten weer wat geruster zijn voor de naaste toekomst. Het is dan ook te verwachten, dat de Franse Minister-Presi dent Bidault en Schuman de politiek ten opzichte van Duits land tegenover de Nationale Vergadering, die op 22 Novem ber te Parijs bijeenkomt gemak kelijker kunnen verdedigen, dan indien wel concessies ge daan hadden moeten worden. Toch zijn er gelukkig vele te kenen, die erop wijzen, dat de Frans opvattingen zich bewegen naar pogingen om tot betere verhoudingen te komen tot de grote buurstaat. Het is bekend, dat Schuman zelve de mening is toegedaan, dat de beste waar- borg tegen Duitse agressie is een vriendschappelijke verhou ding tussen de twee landen. Voorts hebben de Franse poli tici steeds uitgeblonken door een grote realiteitszin. Thans zien zij, dat men een land als Duitsland er niet eeuwig onder kan houden, dat dit reacties verwekt en dat West-Europa er ook niet mee gebaat is. Het ge vaar bestaat tevens, dat als men de Duitsers op den duur niet geeft, wat zij vragen, Rusland betere voorwaarden biedt en men dan van de regen in de drup zou zitten. De kansen voor toenadering zijn bovendien voor de Fransen gunstiger dan ooit, nu niet het agressieve Pruisen de leiding heeft, doch het veel gemoedelij ker Katholieke Rijnland. Een verenigd West-Europa met W. Duitsland, maar dan ook met de volledige medewerking van En geland is het uiteindelijke Fran Dat de oorlog geen zaak meer is van legers, maar van ge hele volken, waarin mannen zowel als vrouwen worden ingeschakeld, is in de jongste oorlog wel genoegzaam be wezen. Van dit standpunt uitgaande heeft de Minister van Oorlog in principe zijn goedkeuring gehecht aan de oprich ting van een korps „Luchtwachtdienstwaarbij zowel man nen als vrouwen zullen worden ingedeeld, en dat zal ressor teren onder het commando Luchtverdediging bij de Lucht macht Nederland. Dit korps zal in hoofdzaak een vrijwillig karakter dragen, doch gedurende de tijd, dat het personeel dienst doet, valt het uiteraard onder de militaire tucht en de militaire wetten- Donderdagavond is te Eind hoven een bijeenkomst gehou den ter herdenking van het 4- jarig bestaan der Verenigde Na tie*. Paul Henri Spaak, Minister van Staat van België en voor zitter van de Assemblee van de Raad van Europa, heeft het woord gevoerd. Hij verklaarde dat het noodzakelijk was offers te brengen om een Verenigd Europa te verwezenlijken en dat naar zijn mening een nieuwe oorlog te voorkomen was. „Onze eigen West-Europese beschaving moet in stand wor den gehouden" aldus Spaak. Als Europa niet ten onder wil gaan, moet het een grote revo lutie aandurven, en wel op elk gebied van het maatschappelijk leven. De Benelux-landen aar zelen echter waar het op de practische toepassing aankomt. Slechts wanneer wij de nood zaak van het brengen van offers inzien, heeft Europa een kans op behoud." De bijeenkomst werd bijge woond door burgemeester en wethouders van Eindhoven, oud minister Jonkman als voorzitter van de Vereniging voor Inter nationale Rechtsorde en vele andere autoriteiten. Vrijdagmiddag om kwart over twaalf is een Spitfire van het vliegveld Twente na een mis lukte landing tegen een massief stenen gebouw, waarin de K. L. M. en de Rijksluchtvaartdienst zijn gevestigd, gevlogen. De piloot, de eerste luitenant vlieger Huisstee, de enige inzit tende, kwam daarbij om het leven. Het toestel drong zich als ge volg van de enorme snelheid in het gebouw waardoor een van de leden van het personeel van de Rijksluchtvaartdienst op slag werd gedood. Twee andere per sonen werden zwaar gewond. In het gebouw brak brand uit, die echter spoedig met schuim- blusapparaten kon worden be dwongen. De twee zwaargewonden zijn naar het L.S.K.-hospitaal op het vliegveld overgebracht. De brand, die was uitgebro ken in het gebouw op het vlieg veld Twente, werd onmiddellijk door militairen bestreden, welke later door de brandweer van Enschedé werd overgenomen. Het toestel werd volkomen ver nield. De twee zwaargewonden, de heren Engbers (uit Lonne- ker) en Scheygrond zijn, na eerst op het vliegveld te zijn be handeld, naar het R.K. zieken huis te Enschedé overgebracht. De heer Schurer, werkzaam in de loods, waarop het toestel te recht kwam, werd op slag ge dood. De verongelukte Spitfire van de jachtvliegschool van de luchtmacht Nederland, gesta- tionneerd op de vliegbasis Twente, was Vrijdagmorgen met een andere Spitfire opgestegen voor het uitvoeren van enkele duikaanvallen op het vliegveld. Deze duikaanvallen worden regelmatig ondernomen als on derdeel van het lesprogramma van de jachtvliegschool. Het verongelukte toestel is van grote hoogte op het doel gedoken en is daarbij te ver doorgegaan. Even voor de duik had de vlieger verschillende malen de verkeerstoren opge roepen, hetgeen een aanwijzing moge zijn, aldus deelt de Luvo ons mede, voor het feit, dat er iets niet in orde was met het toe stel. De vlieger heeft op het ant woord van de toren niet gerea geerd. Dicht bij de grond ge komen heeft de vlieger uit alle macht geprobeerd het toestel uit de duik op te trekken, hetgeen hem echter niet is mogen ge lukken. De Spitfire heeft de grond geraakt, is met grote snelheid doorgeschoten en daar na uit elkaar gesprongen, waar bij één der gebouwen van het vliegveld, waarin de kantoren van de K. L. M. en de Rijks luchtvaartdienst gevestigd zijn, beschadigd werd. Dit alles greep plaats in en- Twee doden, dieping van het beschadigde ge bouw gesprongen en door een tweetal aanwezigen opgevangen. De weersomstandigheden waren juist Vrijdag voor het verrich ten van genoemde duikaanval len uitermate gunstig. Drie militairen van de lucht strijdkrachten, die aanwezig waren in het beschadigde ge bouw, werden slechts licht ge wond. Zij behoren tot de meteo rologische dienst. De zwaarge wonden werden onmiddellijk ter plaatse door de geneeskundige dienst behandeld. Twee B-29 Superforten zijn gistermorgen boven Stockton (Californië) met elkaar in bot sing gekomen, tengevolge van de mist.' Totnogtoe zijn zeven overlevenden gevonden. Men vreest, dat verscheidene inzit tenden de dood hebben gevon den. Genoemde toestellen heb ben meestal een bemanning van elf personen aan boord. Volgens een onbevestigd be richt zijn de toestellen op een hoogte van meer dan 8000 meter met elkaar in botsing gekomen. Thans kan een begin worden gemaakt met de encadrering van dit korps, dat, vooral wat het vrouwelijk deel aangaat, 'n nieuw element jn onze huidige defensie zal betekenen. Reeds vóór de oorlog kende ons land een „lucht wachtdienst'' bij de „buitenge woon vrijwillige landstorm", die in de dagen der mobilisatie van 11040 voor een gedeelte het werk der militairen trachtte op te van gen. Aan de hulp van vrouwen wend toen nog niet gedacht. Pas in de oorlog werden prachtisch op alle fronten, vijandig of Ge allieerd, eri in alle takken der oorlogvoering vrouwen ingescha keld, die bewezen hebben een waardevolle hulp te zijn voor de mannen aan het front. De kennismaking van het Ne derlandse volk met „meisjes in uniform", zoals het V-H.K. en de Marva, was de eerste tijd na de oorlog wellicht gereserveei^i, doch de praetijk bewees, dat de Neder landse vrouw niet onderdoet voor haar Engelse of Amerikaanse zuster. Thans ziet welhaast nie mand in Nederland meer met bet- vreemding, dat het Nederlandse leger of de marine ge-uniformeer de vrouwen in dienst heeft. Ook de Nederlandse luchtmacht koes terde na de bevrijding plannen het vrouwelijk element op ver schillende posten in te sichakelen. Ministeriële .goedkeuring was ech ter vereist en thans is deze ver kregen. Wie herinnert zich uit de da gen vóór 10 Mei 1940 niet de radioberichten, dat vliegtuigen van vreemde nationaliteit op ver schillende laatsen boven ons land gesignaleerd waren De burgerij werd hierdoor rechtstreeks deel genoot van de algehele spanning, wat voor de rust zeker niet be vorderlijk genoemd kon worden. Deze fout mag niet worden her haald. Over geheel ons land zal daar om thans een net van „lucht- wachtposten" worde p gespannen, waar mannen het uiterst nauw keurige werk van het „observe ren", „herkennen" en het „mel den" van vliegtuigen zullen doen. De meldingen van deze „wacht'' of „uitkijkposten" worden gebun deld in de „luchtwachtcentra", die op verschillende plaatsen in ons land worden opgericht; de bewegingen van alle vliegtuigen, zowel van Nederlandse als vreemde nationaliteit, zullen op deze centra nauwkeurig worden geregistreerd. In Engeland wer den gedurende de oorlog, en wor den thans nog, meisjes voor dit wcr'i aangeworven. Want de er- varig heeft, zowel in Engeland als elders, geleerd, dat vrouwen veel beter in staat zijn om een vaak eentonig lijkende taak met grotere accuratesse en animo langduriger te vervullen dan man nen. En het is daarom ook be grijpelijk, dat Nederland thans, in navolging van Engeland en Ame rika, en in aansluiting op de an dere landen der West-Europese unie, voor dit werk op de „mel dingscentra" een beroep doet op de Nederlandse vrouw. Bij de werving van het manne lijk en vrouwelijk personeel, dat geschiedt op basis van de natio nale reserve, zal zo veel mogelijk gebruik worden gemaakt van de bestaande wervingscentra. Met het recruteren van de meisjes, die op deze „meldingscentra" te werk worden gesteld, zal de Nederland se luchtmacht eerstdaags een aanvang maken. Zij treden in vrij willig dienstverband en krijgen gedurende de avonduren en vrije Zaterdagmiddagen een opleiding van bekwame instructeurs. Wan neer zij in dienst zijn dragen zij het blauwgrijze uniform der luchtmacht. Of zij een baret, „cap" of iets anders op het hoofd zullen dragen is nog een verras sing. De verbandacte wordt aan gegaan voor tenminste twee jaar. Het ligt in de bedoeling dat de meldingscentra's" zich plaatse lijk gaan vormen. Een vaste kern van officieren en onderofficieren heeft daarentegen een volledige dagjtaak. Het korpsbureau zal ge vestigd blijven in het gebouw van de luchtmacht te Scheveningen. Aan de verbintenis gaat een medisch en psychologisch onder zoek bij het centraal selectie orgaan vooraf, dat haar zal tes ten op moreel en intellect en waar zij gepolst zullen worden omtrent team-geest en verantwoordelijk heidsbesef. Een Mulo-opleiding is op zijn minst vereist. van oorlog of dreigend oorlogs gevaar zal het personeel geheel worden ingeschakeld. Dan zal het v* niet bij de Zaterdagmiddagen en de avonduren blijven en zal het ten volle aankomen op het be wustzijn, dat men in de Neder landse luchtmacht een taak te vervullen heeft. Door de meldin gen van de waarnemers op hun uitkijkposten, met wie de „mel- dingscerutra" in direct telefonisch contact staan, zal de luchtverde diging in staat moeten zijn vijan delijke vliegtuigen te ontdekken, te volgen en te onderscheppen, waardoor het onheil van vijande lijke aanvallen uit de lucht zoveel mogelijk wordt tegengegaan. De oprichting van het korps lucht wachtdienst is geen „mosterd na de maaltijd", maar een nationale zaak, zodat Nederland, waar het de luchtmacht betreft, evenals de andere landen van de Europese unie, niet alleen kan rekenen op de steun van de Nederlandse j man, maar ook op die van de VOORSPELSTER ZAG DE TOEKOMST GOED t vrouw. Binnenkort zullen nadere beriich- ten bekend worden gemaakt aan- tgaande aanmelding van recruten. Een dame in Birmingham die zich onledig hield mét net tegen betaling voorspellen yan de toe komst, deelde een vrouwe lijke bezoekster mede een v sloen te krijgen, waaruit duidelijk bleek dat deze binnenkort met het gerecht te maken zou krijgen. De ze voorspelling kwam prompt uit, daar de volgen de bezoekster in dienst van le politie bleek te zijn. die voorspelster en haar cliënte voor de rechter deed ver is schijnen, op grond van res- pectievelijk „het op onwet- X tige wijze beweren de toe- komst te kunnen doorgron- X den." en het „helpen van eerste beklaagde in haar wetsschennis". Beiden werden tot boetee veroordeeld. r* y Een Londens gerechtshof is Vrijdag begonnen met het beha»- deDn van 47 aanklachten tegen dr e maatschappijen, een bank, een directeur en een procuratie-houder, die ervan worden beschul digd betrokken te zijn in een plan om ruwe diamanten tot een hoe- veelhe'd van 19.451 karaat uit Engeland te verzenden, waarbij de deviezenwet opzettelijk werd ontdoken. De openbare aanklager ver klaarde dat de Britse regering, als gevolg van het heimelijk ver zenden van ruwe diamant uit Londen naar Tanger, warr de edelsteen weer verder verkocht naar de Veren'gde Staten, reeds een bedrag van zes honderd dui zend dollar heeft verloren. Het In Pretoria zijn Donderdag ge durende tien minuten hagelstenen als tenn'sballen gevallen. Een blanke vrouw werd gedood, 35 blanken en 20 naturellen werden gewond* De materiële schade wordt op 250.000 pond geschat De bui was de ergste in 26 ijaar. Alle verkeer werd tijdelijk ge stremd. Telefoonverbindingen en krachtstations werden buiten In tijden v/erking gesteld. De Britse Minister van Buiten- i afgelegde verklaring, dat Presi- landse Zaken Bevin heeft Don- dent Roosevelt zijn historische derdag bij het Lagerhuis aange- eis tot „onvoorwaardelijke over- drongen „zeer bezadigd" te werk I gave" van Duitsland, Italië en complot kwam uit, doordat op het hoofdpostkantoor te Londen drie postpakketten werden ge opend, die d'amanten ter waar de van 75.254 pond sterling bleken te bevatten. De opzet van het plan was de diamanten niet rechtstreeks naar de Ver. Staten te verkopen in dat geval had Engeland er dollar# voor ontvangen doch via die omweg van Tanger, waar een stro man zorgde voor de wederverkoop naar Amerikaanse d'amanthande- laars. De koers van het pond sterling was destijds nog 4-2 dol lar voor een pond, doch de note ring bedroeg te Tanger slechts om en bij 3.2 dollar. Op deze wij ze wisten de Amerikaanse di amanthandelaren een onwetti ge extra w.'nst van 20 tot 26 procent te boeken, .terwijl Enge land de zo zeer benodigde dollar* ontgingen. Het had de aandacht van de douane getrokken dat zich eem grote uitvoer vu diamanten uit Engeland naar Tanger begon te ontwikkelen, dqar geen der Lon- dense diamant-deskundigen iet# wist voor een markt voor d'aman ten in deze Noord-Afrikaanse ha ven. Na het voorlezen van de acte van beschuldiging werd de z.itt ting van het hof verdaagd. (Van de A.N.P-correspondent) De voorzitter van het Cen traal Stembureau heeft in de vacature-Van Voorst tot Voorst (KVP) de heer H. J. Kuiper te Maartensdijk benoemd ver klaard tot lid der Eerste Kamer. 3000 Arbeiders van de staalfa- fabriek „Watenstedtsolzgitter" hebben Donderdag een protest demonstratie gehouden tegen de voortzetting van de ontmante ling van deze fabriek. Waten- stedt is de belangrijkste staalfa briek, waarin op grond van de overeenkomst tussen Kanselier Adenauer en de hoge commis sarissen de ontmanteling voor lopig niet is vertraagd. Vak bondvertegenwoordigers hebben aan de Britse commissaris voor Neder-Saksen verzocht, hun verzoek tot stopzetting der ont manteling aan de Britse hoge commissaris door te geven, het geen deze heeft toegezegd. De regering van Nedersaksen heeft zich opnieuw tot de federale re gering gewend met een verzoek alsnog te trachten de afbraak der fabriek te verhinderen. De uitvoering der eerste over eenkomsten tussen Duitsland en de hoge commissie voltrekt zich in snel tempo. Donderdag heb ben de hoge commissarissen het toetreden van de federatie tot 't Internationale Patentbureau te Den Haag en tot de studiegroep voor de Europese tolunie te Brussel goedgekeurd. Een Duitse delegatie onder leiding van Dr. Van Maltzan was reeds naar Brussel vertrokken om daar een nen worden verhoogd, terwijl er ook uitzicht is op tewerkstelling van een deel der 30.000 werklo zen. Brauer heeft het plan geuit om de Duitse zeescheepvaart terstond uit te breiden door het charteren van buitenlandse te gaan bij de behandeling van de kwestie van Duitslands we deropneming in de Europese fa milie. „Wij hebben bittere herinne ringen aan de oorlog van 1914 en aan wat daarna gebeurd is en in Frankrijk zit dat gevoel nog dieper", zei hij. Bij de betrekkingen met de V. S. was het gebrek aan financieel en economisch evenwicht tussen de dollar- en sterlinggebieden 'n storende factor geweest. „Wij willen een gezonde verstandhou ding tot stand brengen tussen Europa, het Gemenebest en de Verenigde Staten en één vrije wereld scheppen". Het samenbrengen van de Mi nisters van Buitenlandse Zaken van de twaalf vrije parlementai re democratieën in het Minis- van de Raad van Japan had gesteld zonder hem er in te kennen. Na raadpleging van de notulen van de conferen tie van Casablanca, in Januari 1943 gehouden, was hem geble ken, dat hij zich vergist had. Hij achtte het zijn plicht de zaak thans recht te zetten al was het alleen maar ter ere van de na gedachtenis van President Roo sevelt. schepen. In Hamburg wil men terstond de bouw van trawlers tercomité beginnen, tot de credietverle- Europa zou van vitaal belang ning zodanig geregeld is, dat de blijken te zijn voor de eenheid Duitse reders grotere schepen op j van Europa, stapel kunnen laten zetten. Het De leider van de conservatie- is nog niet bekend hoeveel scheepsruimte op stapel zal mo gen worden gezet, doch men verwacht dat de Londense scheepsbouwcommissie heeft ge adviseerd, de bouw van onge veer 35 grote schepen mogelijk te maken. De Hamburgse ve oppositie, Winston Churchill, drong er bij de regering op aan, de toelating van Duitsland tot de Europese Assemblee te be spoedigen. Hij noemde Bevins rede een „zwanenzang" en zei dat de Mi nister van Buitenlandse Zaken scheepsbouwers hopen voorts een grote kans verloren heeft spoedig ook in staat te wordeniaten gaan. Toen hij als zodanig gesteld voor buitenlandse reke- j in functie trad, was Engeland 't ning te bouwen. De nog beschik- i meest gerespecteerde land ter kele seconden. De brandweer Duits plan voor een afbraak der en de geneeskundige dienst van tolgrenzen binnen vijf jaren te het vliegveld waren onmiddel- verdedigen. lijk ter plaatse, waardoor aan de gewonden vrijwel direct as In Hamburger scheepvaart kringen heeft de aangekondigde sisten tie "kon worden verleend.uitbreiding der Duitse zee- De vlieger van het toestel, de Ischeepvaart als een bevrijding lste luitenant-vlieger J. van gewerkt. De Hamburgse burge- Huisstee, die verongelukte, is meester Brauer, die weg naar afkomstig uit Gilze-Rijen. j Amerika is, heeft ve i rd, da De heer Scheygrond is, hoewel het aantal arbeiders der werven zwaargewond uit de bovenver- te Hamburg met 18.000 zal kun- bare Westduitse werven hebben een capaciteit van 120.000 bruto ton per jaar. Het Duitse persagentschap heeft uit Londen gemeld, dat de vertraging der ontmanteling van fabrieken voor synthetische benzine en rubber niet betekent, dat deze verboden producten weer zullen mogen worden ge maakt. De fabrieken zouden evenwel voor andere doeleinden kunnen worden ingericht. Het bericht, dat het behoud van staalfabrieken geen verhoging der Duitse staalproductie zal mogen insluiten, is in economi sche kringen met misnoegen ontvangen. De toegelaten ca' paciteit bedraagt thans ruim 11 millioen ton per jaar, doch Duit se deskundigen houden vast aan hun reed: \roeger gepubliceerde berekening jn, die Duitslands sL albeho. 'te op 14 millioen ton per jaar schatte". wereld. Zijn politiek had niet het geheel van socialisten, liberalen en conservatieven vertegen woordigd en Engeland was op het gebied van de buitenlandse zaken op de ranglijst gedaald. Churchill zei dat Bevin en an dere Labourministers op de ver gadering te Straatsburg van de Raad van Europa alle contact met hun eigen socialistische ka meraden in Europa hadden ver loren. „Zij gooiden volledig weg wat de Britse socialistische par tij zo lang en vurig gewenst had: het leiderschap van de so ciaal-democratie in Europa". Churchill herriep zijn in Juli De Belgische Kamer heeft het wetsontwerp tot goedkeu ring van 't statuut van de raad van Europa met 156 stemmen tegen 4 en 2 onthoudingen aan genomen. De partijraad van de P.R.I. (Portai Indonesia Raya) ver klaart ten aanzien van de R.T.C., dat de republikeinse delegat e onder leiding van Hatta 'e grond beginselen, zoals cm. door de P. R. I. verdedigd worden, niet heeft verlaten. In de verklaring van Je partijraad wordt voorts het volgende gezegd: Hoewel de be reikte resultaten door de repu blikeinse delegatie, waarin geen enkele vertegenwoordiger van de P-R.I. als lid zitting heeft geno men, geen algehele voldoening voor de P.R.I. kunnen geven, kan men begrijpen, dat deze de beste zijn, die bereikt konden worden, in aanmerking genomen de moeilijke omstandigheden, waarmede de delegatie rekening moest houden. De kwestie Irian (Nieuw-Guinea)., waarvoor "men nog geen definitie ve beslissing vond, zal een belang rijk onderwerp blijven voor het urgentieprogramma van de PJt.I. Verder wordt gezegd, dat het voor de P.RJ. van weinig belang is, wie of wat de resultaten van de R.T.C. zal ratificeren, het vol tallige K.N.I.P. (voorlopig repu blikeins parlement) of het werk comité van het K.N.LP. De ra tificatie moet geschieden door een volksvertegenwoordiging, die een duidelijk beeld igeeft van de poli tieke stromingen, die op het ogen- bik in de republiek aanwezig zijn Ook de andere gebieden dienen de ze handelwijze te volgen, aldus de P.R.I. De verklaring besluit in zake het plaatsen van de juiste krachten in de regering der R.I.S., dat de P.R.I. geen eigen candida- ten zal stellen en vasthoudt aan haar standpunt, dat dit moet ge schieden onder het motto: De juiste man op de juiste plaats. De dijnocratische senator El mer Thomas, de leider van de commissie van Amerikaanse se natoren die een tournée door Eu ropa maakt, heeft Donderdag te Rome verklaard: „Als wij onze troepen uit Berlijn zouden terug trekken, zouden wij spoedig ook de Amerikaanse zone van Duits land moeten verlaten. De Fran sen en Engelsen zouden niet staat zijn hun jurisdictie te hand haven en Duitsland zou open staan voor bezetting door Rus land. Een voor een zouden de an dere Europese landen spoed'g val len. Rusland zou Afrika binnen trekken en de Atlantische Oceaan oversteken naar Zuid- en Centraal Amerika. De Ver. Staten zouden omringd zijn door een communis tische wereld en voor de keus staan zich over te geven of alleen een hopeloze strijd zonder wapens te voeren". WEERSVERWACHTING medegedeeld .door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot -avond. Vrij veel bewolfdng Jlalf tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid, weinig verandering in tempera tuur. 1949 Zon Maan Nov. Opk. Ond. Opk. Ond. 19 20 21 8.06 8.08 8.09 16.44 16.43 16.42 7.— 8.37 10.10 15.54 16.19 16.56 ZATERDAG 19 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 0.19 0.53 1.43 n.m. 12.38 1.13 2.03 ZONDAG 20 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. n.m. 1.05 1.23 1.40 2.30 1.58 2.48

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1