BINNENLANDS NIEUWS w nokkel Nederlandse jonge Boeren bezochten Amerika Smokkelwaar aan boord van de „Katowice? Van de Linde's Tarwebrood malse Snijboontjes 3£ l..rt we-Y" SrriSS Sn». DE RADIO N V- ONTDEKT hun ervaringen doet oude indrukken te niet "^mqtu>€£.^€A£4t 0 't-umA eew-itftrwctoL. •fJVoA Cat SJVUmt -feo-wdAW stond effnj evticeeft w MAOA- Thans ook in voordeliger kilo pakken. Agenda Hr Ms Batjan" en „Ceram" Zaterdag te Den Helder De Belgische textiel- uitvoer Blaasham Gekookte Ham Plockworst Pekelvlees Boterhamworst Rookworst Ontbijtspek Tongworst Leverkaas (15 cent per ons) Fa E. A. IJsebaert V looswijkstraat De arbeidstoestand in Italië i4 rikaanse troepen in Berlijn VIAAN ST ANDEN Maan Dnd. Opk. Ond. 16.44 7.— 15.54 Nieuw Eerste Kamerlid )GWATER. Dertig jonge Nederlandse te niet geda*n door hun bezoek van a\ ervaren hadden, dat niet ,,3-11 e p-pnieten'" Oüi de CÏïïïl» tot —de», oo* e-»- de weekends. NIET ALLE AMERIKANEN ZIJN RIJK De indruk die sommige Euro peanen hebben als zouden de xrczuieu UVk/MV"* Amerikanen .geen ander ideaal na streven dan de verering van de dollar is onjuist. Van Beekom zeide: „Wij zijn diep onder de in druk gekomen van de vele man nen en vrouwen, die plaatselijke leiders van de gemeenschap zijn en die hun tijd en energie geven aan 4-H clubs, niet voor geld maar uitsluitend omdat zij het prettig vinden dit te doen". De 4-H clubs hadden het vorige jaar in totaal 1.829.000 leden al len jongens en meisjes uit landv bouwerskringen. Het devies dat de 4-H's met hun hoofd, hart handen en „health" voorstaan luidt: „Mijn hoofd "moet helderder denken, mijn hart moet loyaler zijn mijn handen moeten sneer j diensten verrichten, mijn gezond heid moet mij een heter leven laten leiden voor mijn club, mijn dorp en mijn-land". De Nederlandse boeren, die hier in April j.l. arriveerden on der het technische steunprogram ma van het Marshall-plan, vertel den de persmensen, dat zij blij vende vrienden gdmaakt hadden onder de Amerikaanse boeren, i Velen van hun Amerikaanse vrienden, zeiden zij, hebben be loofd hen in Nederland op te zoe ken, en minstens 20 van de Ne derlanders verwachten in eigen land als gastheren van hun nieu'- we vrienden op te treden. DE GASTVRIJHEID DER AMERIKANEN Wat de gastvrijheid betreft, zei den de Nederlandse bezoekers: „Deze deed niet onder voor ons en was soms zelfs groter dan die van ons eigen volk". Van Beekom zeide: .Alles stond voor ons open. Wij wer den in vele huizen te eten en logeren gevraagd". Wat, volgens Van Beekom, heel prettig aandeed was bet ontbreken in Amerika van klasse-onderscheid, dat in Eu ropa nog steeds bestaat. „Nie- 'mand is minder dan een ander en iedereen wordt door ande ren gerespecteerd omdat hij zijn werk goed doet';'. Gedurende hun verblijf ih de Ver. Staten bestudeerden zij de veefokkerij en de mechanisatie van het boerenbedrijf, de bestrijd ding van vee- en plantenziekten en het tegengaan van epidemieën en onkruid. Zij bezochten fabrie ken en landbouwmachines en vleesverwerkende bedrijven. Som migen van hen volgden dne cur sussen aan universiteiten in hun speciale branche. Van Beekom, de groepsleider, maakte een uit gebreide studie van de uienculf- tiuur in alle voornaamste uiencen- tra van bet land. De korenaanplant, de fruitteelt en de landbouwmethoden waren andere zeer speciale onderwerpen die door induviduële leden van het gezelschap bestudeerd werden. De bezoekers kregen practische opleiding in Amerikaanse ar- beidsmethoden in de bedrijven zelf, in de hoop dat deze bij zal dra gen tot een verhoogde landbouw productie in hun moederland. Na dat zij naar huis teruggekeerd zijn, zullen zij hun bevindingen en aanbevelingen in een rapport aan hun regering sturen ter verbete ring van de Nederlandse land bouwmethoden. OOK IN 1950 EEN STUDIE. REIS NAAR DE V. Si- In 1950 zal opnieuw een be perkt aantal jonge boereiv en landarbeiders tussen 20 en 35 jaar een studiereis door de Ver Staten van Amerika kun nen maken. Deze reizen wor den goeddeels of geheel door de E.C.A. gefinancierd. Deelnemers zullen naar draagkracht tot de kosten moeten bijdragen. De reizen worden georganiseerd door de organisatie voor technische bijstand aan de landen, die Mar shall-hulp ontvangen. Er zijn reeds enige aanmeldin gen van gegadigden hij de land bouworganisaties ontvangen. Men kan kiezen in welke types bedrij ven een plaats wordt .gewenst- 1 DE KLEINSTE MAAR DE STERKSTE. De kleinste motorboot met de geringste diepgang maar tevens met de grootste trekkracht van alle sleepbotc.i der internationale binnenscheepvaart heeft dezer dagen bij de Bossche Scheepvaart Mij. Lieven in Den Bosch een proefvaart gemaakt naar Heus- den, welke uitstekend geslaagd is. Gasten en technisch personeel waren zeer voldaan. De in ge bruikneming geschiedde tijdens de viering van het 60-jarig jubileum dek firma. MOBILOFOON IN RIJDEND POSTKANTOOR. —Wal krengl KATERDAG 19 NOV. HILVERSUM I: 8.30 Nieuws; 8JS8 Orgelspel; 9.00 Gram.; 10.00 Causerie; 10.15 Morgenwijding; 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Voor de arbeiders in de continubedrijf ven; 11.40 Piano; 12.00 Orgelspel; 12.30 Mededelingen; 12.33 Kwar- tet; 12.56 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Accordeonmuiziek13.45 Gram.; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Orkestconcert; 14.50 Gram.; 16.00 Boekbespreking; 15.15 Ka merorkest; 16.00 Lezing; 16.15 Dansmuziek; 16.45 Sportpraatje 17.00 Gram.; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano; 18.30 Voor de Ned. strijdkrachten; 19,00 Artistieke staalkaart; 19.30 Bij bellezing 19.45 Voor de Nederl. in Duitsland; 20.00 Niieuws; 20.05 Voor het kind; 20.20 Lichte mu ziek; 20.45 Gev. programma; 21.00 Socialistisch commentaar; 22.00 Sextet; 22,25 Hoorspel; 22.45 Dansimuziek; 23.00 Nieuws; 23.25 Gram. HILVERSUM H; 8.30 Nieuws; 8.36 Gram.; 9,30 Waterstanden; 9.35 Orkest; 10.00 Voor de kin deren; 10.15 iGram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 An gelus; 12.03 Gram.; 12.30 Mede delingen; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 Studentenkoor; 14.20 Engelse les; 14.40 Orkest; 15.00 Gram.; 16.15 Reportage; 16.30 Causerie; 17.00 18.15 Orkest; 19.00 Nieuws; 19.15 Actualite ten; 19.25 Katholiek thuisfront; 19-30 Accordeonmui ziek; 19.50 Ccjnmentaar uit de Benelux; 20.00 Nieuws; 20.05 Voor het kind; 20.20 Lichtbaken; 20.45 Gram.; 21.00 Gev. program ma; 21.45 Puzzle; 21.55 Amuse mentsmuziek; 23.00 Nieuws; 23.16 Kamerorkest. BRUSSEL VI.: 12.00 Grajm. 12.32 Pianospel; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Causerie; 14.10 Gram.; 15.00 Lichte muziek; 15.30 Reportage; 16.00 Omroepkoor; 16.40 Gram.; 17.05 Nieuws; 17.15 Accordeon-duo; 17.30 Gram.; 17.55 Economisch overzicht; 18 00 Jszzjmuziek; 18.30 Voor de solda- V ten; 19.00 Nieuws; 19.30 Grajn.; 19.50 Causerie; 20.00 Orkest; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Verzoekpro- gramma; 22.00 Nieuws; 22.15 Ver zoekprogramma; 23.00 Nieuws, 23.30 Gram. Het autopostkiamtoor, dat gedu rende de kinderzegelactie 1949 weer tal van plaatsen in ons land bezoekt, is voorzien van een mo- bilifoon. Hierdoor is het uit het gehele land telefonisch bereikbaar voor allen, die voor minstens 2,50 aan prentbriefkaarten en/of kij derzegels willen bestellen, en deze dan aangetekend onder rem hours en in couvert voorzien van het bijzondere poststempel toege zonden krijgen. Men krijgt contact met dit autoposbkantoor door te draaien driemaal nul en de oproep „Mobi lofoon 1001 te met bijvoe- ging van de plaats waar de auto daif is gestationneerd. Dat is 18 en 19 November in Amsterdam. De plaatsen en data, waar het rijdend kinderzegelkantoor daar na kan worden bereikt, zijn: 21 November Zaandam, 24 Novem ber Heerenveen, 3 December De venter, 5 December Zutphen, 6 December Apeldoorn, 7 December Arnhem, 8 December Nijmegen, 15 December Den Bosch, 22 De cember Dordrecht, 23 en 24 De cember Rotterdam, 27 December Delft, 28 ou 29 December Den Haag, 30 December Leiden en 31 December wederom in Amster dam. voor de Rotterdamse politierech ter, die hem veroordeelde tot een gevangenisstraf van 1 maand. De eis tegen hem was twee maanden. HULPBESTELLER roofde UIT BRIEVEN EN PAKKETTEN Het Leeuwarder Gerechtshof veroordeelde gisteren, conform het vonnis van de Rechtbank, tot twee jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek de 34-jarige hulpbesiteller van de P.T.T. te Oosterzee V- de H., voor het feit, dat hij tussen Januari 1946 en Mei 1949 aan de post toever trouwde brieven en pakketten heeft geopend en daaruit geld en goederen heeft ontvreemd. Ver dachte, die tevens timmerman was, beroofde de mensen bij wie hij werkzaam was. CHAUFFEURS VJAN DE AMSTERDAMSE STADSREINI GING IN STAKING. Gistermorgen zijn 134 van de 140 chauffeurs van de Amster damse stadsreinigingsdienst in staking gegaan. Als motief wordt opgegeven, dat deze groep van het stadsreinigingspersoneel een herziening van de classificatie wenst, n.l. overplaatsing van de derde naar de vierde loongroep. Van de zijde van de plaatselijke Unie van Overheidspersoneel werd medegedeeld, dat deze actie de behandeling van een voorstel doorkruist, waartoe in de centrale commissie van georganiseerd overleg was besloten, n.l. om aan Burg. en Wïeth. het voorstel te doen de indeling van de werklie den in functies brj deze dienst te herzien. »0 \f\f onder boven wonder is ook, wat H-O voor uw jongens en meisjes doet. Daar kijken ze niet lang naar, daar smullen ze van en... wat een heerlijke, gezonde kost I Deze be roemde havermout, uitsluitend ge maakt van de allerbeste haver, bevat keur van voedingsstoften en zenuwsterkende een bovendien de vitamine Bi. Laat uw gezin volop van H-O havermout profiteren. Geef het dagelijks als ontbijt of toespijs. Vraag uw winkelier vooral naar de echte H-O in de bekende verpakking BRAND GESTICHT jAAN DE PRETORIA LAAN Woensdagavond omstreeiks half tien brak brand uit op de tweede verdieping van een huis aan de Pretorialaan te Rotterdam. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon echter niet ver hinderen dat de achterkamer en de daarachter gelegen keuken geheel uitbrandden. De gang en de tussenkamer liepen brand schade op. Om 10 uur was het vuur bedwongen. De bewoners van dit huis, de 59-jarige fa brieksarbeider J. B. en zijn gezin waren 's avonds uitgegaan. Alleen de kostganger, de 59-jarige los- wertkman C. van B. bleef thuis. Het wekte verwondering dat hij op het moment van de brand ook niet aanwezig was. Om half twaalf meldde hij zich aan het politiebureau Sandelin- genplein met de mededeling, dat hij uit wraak de brand had ge sticht. Hij werd direct in verze kerde bewaring gesteld. WEDEROM OPIUMSMOKKE- LA,AR VEROORDEELD. Vorige week werd te Rotter dam de 39-jarige Chinese zeeman L. C. F. van de Nederlandse tan HEDEN TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Een avontuur in Berlijn." WESTDORPE: Gemeentehuis, 10 uur: Aanbesteding van het uitvoeren van Rioleringswer ken te Stroodorpe. MORGEN: TERNEUZEN. Luxor Theater, S uur: Bioscoopvoorstelling „Een avontuur in Berlijn1". Concertgebouw, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „De schat in de Sierra Madre". AXEL: Het Centrum,, 6.30 en 9 uurBiscoopvoorstelling „Goldwyn Follies". De ramp met de Poolse vracht boot „Katowice", die 1 Maart van dit jaar bij Terschelling verging, heeft dezer dagen een onverwachte nasleep gekregen. De recherche van de Helderse politie heeft n.l. ontdekt, dat zich een grote hoeveelheid ny lonkousen aan boord van de „Katowice" heeft bevonden, die in de reddingboten was gebor gen. Loslippigheid van een tus senpersoon was de oorzaak, dat de gehele affaire openbaar be kend werd. Enkele dagen na de ramp zag een Helderse visser in het Mars diep een sloep drijven, die na onderzoek afkomstig bleek te zijn van de „Katowice". De vis ser en een collega uit Harlingen die bij hem aan boord was, von den in de voedsel- en water tanks van de sloep ruim 150 paar nylonkousen en andere waarde volle voorwerpen. De sloep bracht de Helderse visser naar de havendienst in Den Helder, waar hij het gebruikelijke ber- gingsloon ontving. De nylonkou sen hield hij echter achter. Hij dreef er een handeltje mee in Den Helder, Harlingen en Am- sterdam De recherche heeft de visser uit Den Helder in verzekerde be waring gesteld en gister onder ging zijn collega in Harlingen hetzelfde lot. Tegen een aantal tussenpersonen en handelaren uit Den Helder en Amsterdam werd proces-verbaal opgemaakt. De recherche vermoedt, dat zich ook in de overige sloepen, die tot nog toe niet zijn teruggevonden smokkelwaar heeft bevonden. Alle pogingen worden in het werk gesteld om ook dit nog te achterhalen. Zoals bekend, worden Hr. Ms. „Batjan" en „Ceram", die 29 September uit Indonesië ver trokken, Zaterdag 19 November te Den Helder verwacht. De beide korvetten zullen om streeks 7 uur des morgens op de rede ankeren. Om 9.45 uur be geeft de commandant der zee macht in Nederland, Schout bij Nacht J. J. L. Willinge, zich aan boord van Hr Ms „Ceram" ter verwelkoming, terwijl hij om 10.30 uur aan boord van Hr Ms „Batjan" gaat. Om 11.30 uur lo iter „Murena" aangehouden. Hij pen beide bodems de haven van bleek in het bezit te zijn van 230 Nieuwediep binnen. De Mari- gTam opium. Woensdag stond hij terecht nierskapel zorgt voor een muzi kaal welkom. De Belgische textieluitvoer had in September j.l. ©en waarde van fr. 1,324.076.000, hetgeen 21.2 procent is van de totale uitvoer. Ten opzichte van de eerste helft van dit jaar is een lichte vooruit gang waar te nemen, aangezien het maandelijks gemiddelde toen slechts fr. 1.300.000.000 bereikte, d.i. 18.4 procent van de totale Bel gische uitvoer. Deze vooruitgang is in het bijzonder toe te schrijven aan de grotere afzet van half af gewerkte producten. Vooral van kamgaren, katoenen garens en katoenen weefsels. Wat kam- garens betreft werd uitgevoerd voor 'n bedrag van fr. 153.507.000 tegenover ,een gemiddelde in het eerste halfjaar van fr. 105.252.000 terwijl de katoenen garens een bedrag' bereikten van 165.667.OCO fr tegenover 101.809.000 fr. De afzet van niet-afgewerkte katoe nen weefsels in bet buitenland steeg met ongeveer 50.000.000 tot 135.608.000, wat de kunstzijde ga rens betreft is daarentegen een achteruitgang waar te nemen van fr. 54.171.000 tot fr. 28.944.000. In andere sectoren bleef de uit voer in September man of meer stabiel. Met een achteruitgang bij de afgewerkte producten (tri cotage, bovenkleding en confectie) Verwacht wordt, dat indien deze toestand voortduurt, binnenkort de werkloosheid in de tricotage i en kledingindustrie in grote mate I zal stijgen. DE „TOSARI" OP EEN STEIGER INGEVAREN Het 7088 brt. metende m.s. „Tosari" van de Kon. Rotterdam se Lloyd, dat gisterennacht de Nieuwe Waterweg binnenkwam, is bij laag water tijdens mist ter hoogte van Schiedam op een steiger van de werf „Nieuwe Wa terweg" gevaren. Bij opkomend getij is het schip met behulp van een viertal sleepboten tegen één uur vlot gekomen. Naar het zich laat aanzien is de schade onaan zienlijk. De beroering onder de arbei ders, uit protest tegen de werk loosheid en de ontslagen, spitst zich toe. Na de staking, die Woensdag in de provincie Pescara werd gehouden, is thans aangekon digd, dat Vrijdag in het grote industriecentrum Terni het werk zal worden neergelegd. In de streek van Aquila zijn ver scheidene werkplaatsen door de arbeiders bezet en is het tot een treffen gekomen met de carabi nieri. Te Turijn werd het werk ge durende een uur stilgelegd in verscheidene ondernemingen, om ruimere werkgelegenheid voor de werklozen te eisen. Te Napels hebben 1500 arbei ders een fabriek bezet. Ten slotte hebben te Pesaro werklozen de straatstenen op gebroken, om alle verkeer on mogelijk te maken. Elf demon stranten, onder wie de secreta ris van de arbeidsbeurs, werden gearresteerd. Weet U wat een steen is? Een steen versterkt in het horloge die plaats, welke het meest aan slijtage onder hevig is Bovenstaand anker horloge heelt 15stenen-Een horloge voor Uw leven NIEUWST RAAT 14 TERNEUZEN Geeft het ook Uw kinderen lederen morgen en avond, het is smakelijk en rijk aan vitaminen. Axelsestr. 18 Tel. 2339 Wij hebben nu ook (gezouten) 40 ct. p. pond. DE MUL le Verbindingsstraat IA i 10 ct.; minimum por nties: 5 regels 60 ct-j r nummer Bureau van t des namiddags 3 uur- I'ULSTER ZAG DE .KOMST GOED ame in Birmingham onledig hield met y tegen betaling len yam de toe deelde een vrouwe1- zoekster mede een te krijgen, waaruit bleek dat- deze art met het gerecht :n zou krijgen. De- oorspelling kwam uit, daar de volgen- ikster in dienst van ie b'.eek te zijn. die ster en haar cliënte <- rechter deed ver- op grond van res- lijk „het op onwet- ze beweren de toe- J. a kunnen doorgron- l het „helpen van beklaagde in haar amis". A i werden tot boetes seld. X onnen met het beha» tscbappijen, een bank, ervan worden beschul- liamanten tot een hoe- i vereenden, waarbij de wam uit, doordat op ostkantoor te Londen akketten werden ge- d'amanten ter waar- >4 pond sterling bleken van het plan was de niet rechtstreeks naar '.ten te verkopen in ad Engeland er dollar» ngen doch via die Tanger, waar een stro voor de wederverkoop kaanse d amanthande- koers van het pond s destijds nog 4.2 dol- n pond, doch de nota- eg te Tanger slecht» 2 dollar. Op deze wij de Amerikaanse di- ïlaren een onwetti- i winst van 20 tot 26 boeken, .terwijl Enge- zeer benodigde dollars 1 de aandacht van de trokken dat zich ee» er vn diamanten uit aar Tanger begon t« i, dgar geen der Lon- ïant-deskundigen iet» :n markt voor daman.. Noord-Afrikaanse ha- 'oorlezen van de acts Idiging werd de z.itf t hof verdaagd. icratische senator El- as, de leider van d» ran Amer kaanse se- een tournée door Eu- :t, heeft Donderdag •klaard: ,,Als wij onze Berlijn zouden terug- aden wij spoedig ook an.se zone van Duits- verlaten. De Fran- gelsen zouden niet i» in jurisdictie te hand- •Duitsland zou open bezetting door Rus oor een zouden de ari se landen spoed'g val- .d zou Afrika binnen le Atlantische Oceaan iaar Zuid- en Centraal >e Ver. Staten zouden door een communis- :ld en voor de keus ver te geven of alleen t strijd zonder wapens VERWACHTING .door bet K.N.M.I te geldig van Zaterdag- -avond. ■eel bewoRdng zwaar bewolkt met nïge lichte regen of Zwakke tot matige Zuid-Oost en Zuid, .ndering in tempera- 16.43 16.42 8.37 16.19 10.10 16.56 De voorzitter van het Cen traal Stembureau heeft in de vacature-Van Voorst tot Voorst (KVP) de heer H. J. Kuiper te Maartensdijk benoemd ver klaard tot lid der Eerste Kau-^r. het vliegveld waren lijk ter plaatse, waardoor aan de gewonden vrijwel direct as sistentie kon worden verleend. De vlieger van het toestel, de lste luitenant-vlieger J. van Huisstee, die verongelukte, is afkomstig uit Gilze-Rijen. De heer Scheygrond is, hoewel zwaargewond uit de bov.enver- In Hamburger scheepvaart- kringen heeft de aangekondigde uitbreiding der Duitse zee scheepvaart als een bevrijding gewerkt. De Hamburgse burge meester Brauer, die op weg naar I Amerika is, heeft verkaard, dat het aantal arbeiders der werven te Hamburg met 18.000 zal kun- mogen insluiten, is in economi sche kringen met misnoegen ontvangen. De toegelaten ca paciteit bedraagt thans ruim 11 millioen ton per jaar, doch Duit se deskundigen houden vast aan hun reeds roeger gepubliceerde berekeningen, die Duitslands sUulbehO' "te op 14 millioen ton per jaar schatten. van ae so ciaal-democratie in Europa". Churchill herriep zijn in Juli De Belgische Kamer heeft het wetsontwerp tot goedkeu ring van 't statuut van de raad van Europa met 156 stemmen tegen 4 en 2 onthoudingen aan genomen. Ook de andore gebieden dienen de ze handelwijze te volgen, aldus de P.R.I. De verklaring besluit in zake het plaatsen van de juiste krachten in de regering der R.I.S., dat de P.R.I. geen eigen candida- ten zal stellen en vasthoudt aan haar standpunt, dat dit moet ge schieden onder het motto: De juiste man op de juiste plaats. Breskens Terneuzen Walsoorden G 19 NOVEMBER. v.m. n.m. 0.19 12.38 0.53 1.13 1.43 2.03 ZONDAG 20 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. n.m. 1.05 1.23 1.40 1.58 2.30 2.48

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3